min Een kanttekening DibelillS opgevolgd door Nieuw terrein voor xv fVf 9 Chr.Geref. zending West- oi üostduitser: In Nederland verplichte w.a.-verzekering auto's Haarlem reserveert ruimte voor T.H. Uitspraak van baptisten over kernbewapening DE TOEKOMST VAN DE V.U. plannen die minister Cals koestert ten aanzien van de vierde technische hogeschool kannen voor de Vrije Universiteit van vérstrekkende bete kenis zijn. Indien de bewindsman, overeenkomstig het advies dat de Commissie Spreiding Technisch Hoger Onderwijs hem indertijd heeft uitgebracht, zijn huidig voor nemen kan verwezenlijken, zal immers de V.U. met de Gemeentelijke Uni versiteit gaan samenwerken bij de bouw en exploitatie van deze instelling voor technisch hoger onderwijs. Het zal waarschijnlijk Haarlem zijn, dat de zetel van deze hogeschool wordt. De Spaarnestad heeft voor een nieuwe T.H. al een terrein gereserveerd. Het industrieel klimaat is in dit deel van Noord-Holland gunstig voor de vestiging van een dergelijke instelling. Te denken is slechts aan de stormachtige ont wikkeling van de IJmond. Wat heeft minister Cals bewogen, de samenwerking tussen deze nieuwe T.H. en de beide Amsterdamse universiteiten te bepleiten? In de eerste plaats zal een dergelijke, op basis van vrijwilligheid tot stand gekomen, samenwerking ten nutte strekken van het wetenschappelijk onderwijs en wetenschappelijk onderzoek aan ieder van de daarbij betrokken instellingen. Daarnaast wordt op deze wijze het gevaar van onnodige decentralisatie van het wetenschappelijk potentieel en de materiële middelen voorkomen. In de derde maar zeker niet in de laatste plaats acht de minister de samenwerking van wezenlijk belang In verband met de mogelijke consequen ties van een T.H. in de omgeving van Amsterdam voor de belangen van de V.U. De vestiging van een vierde T.H. in dit gebied zal, zo wordt verwacht, slechts in geringe mate leiden tot aantrekking van studenten, die onder an dere omstandigheden niet aan het wetenschappelijk onderwijs zouden deel nemen. Men mag aannemen, aldus minister Cals, dat binnen het aantrekkingsgebied van de vierde T.H. een merkbare verschuiving in de studiekeuze zal optreden ten gunste van de ingenieursopleiding. Een dergelijke ontwikkeling zou de Vrije Universiteit niet geheel onberoerd laten. Het is overigens moeilijk, geeft de minister toe, nauwkeurig de aantallen studenten te noemen, die in de toekomst wellicht de voorkeur zullen geven aan studie aan de nieuwe T.H. boven die aan de V.U., omdat bij de studie aan de V.U. ook tal van maatschappelijke en levensbeschouwelijke factoren mee spreken. Minister Cals heeft op een persconferentie doen weten, dat hij de vestiging van twee technische hogescholen in dit gebied elk uitgaande van een der Amsterdamse universiteiten, beslist onaanvaardbaar acht. Na zijn uitlatingen lijkt het voor de betrokken universiteiten nog weinig zinvol om zo zij de wens daartoe koesteren elk voor zich zelfstandig de stichting van een T.H. te overwegen. Zonder ministeriële medewerking zullen de financiële lasten van een dergelijke stichting nauwelijks te dragen zijn. De gedachte aan een samenwerking tussen d<s beide Amsterdamse universi teiten is niet nieuw. Reeds wordt in onderling overleg gepoogd, te komen tot een gemeenschappelijke tandartsenopleiding. Gemakkelijk gaat dit niet. De praktische eisen, die aan een dergelijke opleiding worden gesteld, zijn hoog, vooral omdat in de plannen van minister Cals gestreefd wordt naar een volledige tandheelkundige sectie, d.w.z. berekend op een maximale op leidingscapaciteit van zeventig studenten in het klinisch gedeelte van de op leiding. Een extra probleem vormt bij deze grote bezetting de moeilijkheid, in Am sterdam voldoende geoefende tandartsen te vinden, die bereid zijn te fun geren als coach voor de in opleiding zijnde studenten. Dan is nog gezwegen van de kosten, die het project meebrengt. Uit eigen middelen zal de V.U. vele tonnen moeten bijdragen. De T.H.-plannen reiken uiteraard veel verder. Zij dienen, aldus minister Cals, omstreeks 1967 verwezenlijkt te zijn. Afgezien van de eisen met betrek king tot de technische opleidingen en de behoefte aan voldoende wetenschap pelijk personeel, liggen hier enorme financiële consequenties. Deze financiële consequenties moet men mede zien in het licht van de uit gaven, waarvoor de V.U. zich thans al geplaatst ziet. In aanbouw is een groot academisch ziekenhuis met een capaciteit van zeshonderd bedden. De facul teit der wiskunde en natuurwetenschappen krijgt een waarlijk indrukwek kend laboratoriumgebouw. Er liggen plannen voor een centraal gebouw, dat met name de a-faculteiten zal huisvesten. De groei van deze universiteit-in- uitbreiding is zo snel, dat alle zeilen moeten worden bijgezet om haar bij te houden. Op grond van de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs dienen de bijzondere universiteiten zelf vijf procent van hun uitgaven te bekostigen, Wanneer de huidige plannen zijn voltooid in de jaren zeventig kan men erop rekenen, dat de V.U. elk jaar uit eigen middelen een bedrag van ongeveer twee miljoen gulden zal moeten opbrengen. Een enorme som geld. Het laatste decennium is de V.U. een instelling van formaat geworden. Be droeg het aantal studenten kort voor de tweede wereldoorlog zeshonderd, thans telt zij er meer dan 3100. Niemand betwist haar wetenschappelijke kwaliteiten. Dient men mede in dit licht de plannen van minister Cals met betrekking tot de deelneming van de V.U. in de vierde technische hogeschool te zien? Ongeacht de motieven van de bewindsman is het overigens nog rijkelijk vroeg, aan zijn plannen concrete gedachten te koppelen. De colleges van cu ratoren van beide universiteiten zijn nog niet officieel door hem op de hoogte gesteld. Eerst zal een nog te benoemen studiecommissie de mogelijk heden van de beoogde samenwerking onderzoeken. Eén ding staat wel vast. Indien de V.U. besluit, aan de stichting van eei vierde T.H. mee te werken, zal dit met name ook financiële gevolgen hebben. Het brede volksdeel, waardoor de V.U. zich gesteund weet, moge er reeds nu op rekenen, dat in de toekomst belangrijke financiële offers nodig kunnen zijn. (Van onze correspondent in Bonn) In februari zal de Gesamtdeutsche Synode van de Evangelische Kirche Deutschlands, die in Berlijn zal wor den gehouden, een moeilijke keuze moeten doen. Zij moet een opvolger kiezen voor ds. dr. Otto Dibelius als Ratsvorsitzender van de E.K.D. en daarmede leider van de protestantse kerk in Oost- en West-Duitsland. Een jaar geleden, op de vorige Gesamt deutsche Synode, heeft de bijna 81- jarige dr. Dibelius te kennen gege ven, dat hij in 1961 al zijn kerkelijke functies, ook die in de Wereldraad van Kerken, wil neerleggen. De belangrijkste kandidaten voor het ambt van Ratsvorsitzender van de E.K.D. zijn de huidige plaatsvervanger van dr. Dibelius, de Landesbischof van Hannover, dr. Hans Lilje, en de bis schop van de Unierte Evangelische Kir- Anti De communistische pers in Oostdults- land is inmiddels een campagne begon nen tegen Landesbischof Lilje. Het cen trale orgaan van de C.D.U. der Oostzo- die in tegenstelling tot dr. Adenau- j C.D.U. geen zelfstandig handelende politieke partij meer is, aangezien ze geheel aan de leiband van Walter UI- brichts S.E.D. loopt, heeft Lilje er van beschuldigd tot elke prijs opvolger Van dr. Dibelius te willen worden om d« kerkpolitiek" van hem te kunnen voortzetten gedurende de eerstvolgende zes jaar (de duur van het ambtster mijn van Ratsvorsitzender). _'ibelius zou kunnen beslissen. Hij heeft trouwens ook voorgesteld om de gehele raad der E.K.D. opnieuw te be zetten, zodat nieuwe persoonlijkheden zouden kunnen trachten de oude proble men op te lossen. Lilje Van de beide kandidaten heeft Lilje het vofDrdeel, dat hij volledig onafhan kelijk is van het communistische re gime in de Oostzone, aangezien hij niet in het gebied van de z.g. Duitse Demo cratische Republiek woont. Hij is der- Hiertegenover staat het feit dat met een benoeming van Lilje de communis tische autoriteiten zullen spreken van voortzetting van het Dlbelius-era en ze hem net zoveel moeilijkheden in de weg zullen leggen als zij het dr. Di belius hebben gedaan, die al jaren geen vergunning krijgt om de kerken in de Oostzone te bezoeken. irummacher zal worden gekozen. Hij kent de verhoudingen in de D.D.R. uiteraard zeer goed en het kerkgebied in Oostduitsland zal voor hem niet on bereikbaar zijn, terwijl hij niet behoeft te vrezen uit de Bondsrepubliek te wor den geweerd. Synode Apeldoorn begint 16 mei De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Apeldoorn heeft de generale synode bijeengeroepen tegen dinsdag morgen 16 mei in de kerk aan de Brink laan. Het is voor het eerst, dat de Ge reformeerde Kerken in Apeldoorn bij eenkomen. Duitse bisschoppen tegen co-educatie De bisschoppen van (Duits) Limburg, Fulda en Mainz hebben zich in een ge zamenlijk schrijven aan de minister van onderwijs van de Westduitse deelstaat Hessen uitgesproken tegen het beginsel van co-educatie (gemeenschappelijke op voeding van jongens en meisjes). De bisschoppen, wier bisdommen ge heel of gedeeltelijk in Hessen liggen, reageren hiermede op het nieuwe school- wetontwerp voor Hessen. Zij verklaren onder geen beding te kunnen instemmen met het in de eerste paragraaf va ontwerp vastgelegde beginsel var. educatie. Zij bestrijden de opvatting dat het hier om een algemeen aangenomen beginsel van de opvoedkunde zou gaan. Het geslachts-verschil maakt een aparte schoolopleiding voor de meisjes nodig, aldus de bisschoppen. Deputaten voor de zending van di nerale synode van de Christelijke reformeerde Kerken hebben besloten acte van samenwerking aan te gaan met de Geref. Kerken van Pretoria- Oost en Pretoria-Brooklyn, waarbij zij het zendingsveld oostelijk van Vanda- land als zendingsterrein overnemen. Ook besloten zij de heer E. Helims, arts te Amsterdam, uit te zenden als directeur van het hospitaal Siloam in Noord-Transvaal. Nieuwe stad verrijst in Israels woestijn In het noordoosten van de Negew- woes>tijn in Israël, zal binnen enkele ja- :n een geheel nieuwe stad verrijzen, Zij zal de woonplaats zijn van de ar beiders die in Södóm aan de Dode Zee bij de potaswinning har. het centrum v aardgasbronnen. Puis lies-Pukkels DERMASEPT-ZEEP In zijn brief aan de Epheziërs schrijft Paulus dat Christus aan de gemeente gegeven is, om haar te vervullen met Hem. Dit heeft niets met de verlossing van zonden te maken, maar met het leven. Er wordt tegenwoordig veel over de noodzaak van de vervulling gesproken, omdat we allemaal meer of min beseffen dat we lang niet alles geestelijk bezitten wat we zouden kunnen bezitten. In het hart van velen leeft het besef dat God meer voor ons heeft. Wat is dat meer? Een bepaalde geestelijke kracht, verhoring van gebeden? Een hoger leven? Een krachtiger getuigenis? Dat zijn de dingen die wij zoeken. Maar gaat het daar God ook om? Eigenlijk, geloof ik, kunnen we, wat God ons wil schenken, samenvatten in een woord: Christus. In een andere brief schrijft Paulus: „Niet meer ik leef, maar Christus leeft in mij." Daar gaat het om. Leeft Christus in ons? Christus heeft geen handen dan onze handen, Hij heeft geen ogen dan onze ogen, Hij heeft geen hart dan ons hart. Hij nam mijn plaats in om voor mij te sterven en daarom spreken we zo graag van Zijn verzoenend en plaatsvervan gend lijden en sterven. Maar eigenlijk moeten we een woord verder gaan: namelijk Zijn plaatsvervangend leven. Vervul ling wil zeggen dat Hij door ons heen kan spreken en doen. Zijn wij vervuld? de Israëlische De Israëlische regering wenst de hoofdstad van dit gebied, het eeuwen oude Berseba, niet al te zeer uit te breiden en daarom besloot zij tot de stichting van een nieuwe stad over te gaan. Uniecollecte de volgende plaatsen op: Lutjegast ƒ185,75. -Altingawier 945, Rini geest 220,65, Em-men 825, Hijken-Hoogha len 390. Lemelerveld 163,50, Lutten a. d. Dedemsvaart 349,69, Marle 342, Eefde I 380, Garderen 350, Lunteren-Overwoud 786,75, Maarssen 297,80, Tienhoven ƒ221,40. Enkhuizen 794,94, Westzaan 299.10, Bolnes 874,32, Goudriaan 197,72, Ouderkerk a. d. IJssel 521.53, Biggekerke 145, Gapinge 141. Bergeyk 11,06, Aalten 31.83, Win schoten 671, Zijldijk 280, Hollum 265, Hoorn 1.039, Hoornsterzwaag 111,50, Sneek 3.688,95, Nieuw-Amsterdam 510, Nijensleek 183,25, De Krim 200, Ommen 1.063, Vol- lenhove 376, Ypelo 320,50, Barlo 400, Oene 490,50, Silvolde 210, Stoutenburg 465, Waverveen 158, Bergen 361,93, Bo ven Hardinxveld 545,35, Monster-Ter Heyde 1,469,20, IJsselmonde 2.000, Zwljndrecht Ver koud he ids bacillen zijn als de dood n Dit doosje betekent: protektie tegen infektie VRIJGELATEN Naar aanleiding van de vrijlating van de twee Amerikaanse vliegers door de Russen schrijft De Telegraaf o.m.: „Vol gens president Kennedy is hiermede een belangrijke hinderpaal op de zeer lange weg, welke naar verbetering van de Ame rikaans-Russische betrekkingen leidt, opge- Hct zijn zeker geen humanitaire overwe gingen geweest die premier Chroesjtsjef bobben doen besluiten de twee Amerikaan se vliegers vrij te laten, en gezien de ge ringe ophef, welke het Kremlin gemaakt heeft, ook niet geheel propagandistische overwegingen. Premier Chroesjtsjef wil waarschijnlijk werkelijk het onderhandelingsklimaat ver beteren, daar hij opnieuw een topconferen tie wenst. Daarvoor heeft hij verschillende redenen. De enorme bewapeningswedloop heeft een militair evenwicht doen ontf waardoor in Europa voor het commur geen aanzienlijk voordcel te behalen i tevredenheid over het toenemen van inunistischc mogelijkheden in Afrika Azië wordt getemperd door het feit dat communistisch China daarvan in gelijke mate, zo niet meer, profiteert En dc vrees voor de expansie van communistisch Chi na is ccn factor die ongetwijfeld een rol speelt in dc Russische buitenlandse politiek. Bovendien is het zeer wel mogelijk, dat premier Chroesjtsjef, om zijn positie in binnenland te versterken, verlangend binnen afzienbare tijd wat zijn buitenland se politiek betreft op concrete resultaten te kunnen bogen." En dit schreef De Volkskrant „De vrijlating van de twee Amerikaan: piloten betekent een nieuwe stap op het pad van de glimlach, dat premier Chroesjt sjef als voorlopige wandelweg schijnt te hebben gekozen. Ze is een nieuw bewijs voor de dooi in de koude oorlog die de weergoden in het Kremlin hebben laten in vallen, zodra de verkiezingszege van Ken nedy bekend was. De discretie die van Amerikaanse zijde in deze zaak is botraoht, wijst er tevens op, dat het Kennedy ernst is met zijn voornemen, het contact mei de Russen via de diplomatieke kanalen te la ten verlopen. Sinds zijn verkiezingszege i» Kennedy vanuit het communistische kamp overladen met vriendelijkheid, maar tege lijkertijd kreeg Eisenhower steeds zwaar dere verguizingen te verduren. Ook Eisen hower heeft herhaaldelijk om vrijlating Vérmij slaagde voor doctoraal examen Aan de Johannes Calvijn-stichting te Kampen is voor het doctoraal examen in de theologie geslaagd drs. J. Vermij. die al jaren lang assistent bibliothecaris is aan de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken te Kampen. De heer Vermij is reeds 63 jaar oud. Hij slaagde in 1935 voor het kandidaats examen aan deze Hogeschool, maar heeft nimmer een gemeente gediend, Drs. Ver mij schreef een schriptie over prol dr. P. Smits, de vrijzinnige hoogleraar van Leiden, en hoofdredacteur van het blad „Kerk en Wereld", wiens theologische uitspraken in de afgelopen jaren veel stof hebben doen opwaaien in de Her vormde Kerk. 100.000 dollar voor de Haagse Academie De Ford Foundation te New York heeft aan de Haagse Academie vooi ternationaal Recht voor de periode 1962—1965 een bedrag van 100.000 dollar toegezegd. De Ford Foundation stelt hierdoor deze instelling opnieuw in staat de zomerc' sussen in internationaal privaat publiekrecht op dezelfde voet voort zetten als dit, mede met haar financiële steun, gedurende de voorgaande vier jaren het geval is geweest. Eerste Ned. leerstoel plantenoecologie Prof. dr. D. Bakker, hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen om onderwijs te geven in de botani sche oecologie, heeft zijn ambt vaard met een rede over het onderwerp ,,De plantenoecologie. een verkenning van haar aard en plaats" Met de instelling van een leerstoel in de botanische oecologie aan de Rijksuni versiteit te Groningen is voor het eerst de mogelijkheid geopend deze jonge we tenschap zelfstandig aan een Nederland se instelling van hoger onderwijs te be oefenen. van de Amerikaanse piloten gevraagd, hel Russische antwoord bleef bot afwij zend en gekruid met beledigingen. Uit het antwoord van Kennedy op de gelukwensen van Chroesjtsjef is reeds gebleken dat hij een gezonde achterdocht ten opziohte van de Russen koestert en niet van plan is zijn politieke koers uit te zetten met de weer berichten uit Moskou als enige gegevens. Kennedy sloeg geen deuren dicht maar liet zich evenmin verleiden tot idealisti sche gemeenplaatsen over vriendschap en samenwerking. De bewoordingen van het te legram getuigen van optimisme, getem perd door waakzaamheid." Deze week werden op de vergadering an de Commissie (Bestuur) der Unie van Baptisten Gemeenten in Neder land, te Utrecht gehouden onder voor zitterschap van burgemeester E. de Haan te Beerta, de verzoeken bespro ken van het Moderamen van het Con vent voor een Nieuw Politiek Ethos en van het Hoofdbestuur van „Kerk en Vrede", gericht aan de Kerken, en concrete uitspraak te doen de vraag, of het gebruik moderne massa-vernietigingswapenen geoorloofd is in het licht van het ge bod Gods. Deze verzoeken waren in gediend in verband met de aanwezig heid van atoomkoppen voor kern wapens in Nederland en het voorstel, om de NATO tot een vierde zelfstan dige atoommacht te maken. De Unie-Commissie besloot met na druk te verwijzen naar de motie, die op de Algemene Vergadering der Unie, welke is gehouden in mei 1955 te Stads kanaal, met vrijwel algemene stemmen is aanvaard en die toen is gezonden aan de Nederlandse Regering, aan de Nederlandse Kerken en aan alle Bap tisten Gemeenten in de wereld. Commissie besloot tevens aan deze wijzing brede bekendheid te geven de motie opnieuw te publiceren, welke luidde: „De Algemene Vergadering weet zich mede schuldig aan de heilloze, interna- tionale-politieke ontwikkeling, het wan trouwen en de angst der volkeren, leven de onder de dreiging van een massale vernietigingsoorlog: zij is van oordeel, dat het demonische karakter van de oorlog nergens zó ontmaskerend aan het licht komt als in de laatste fase van de ontwikkelingsgang der oorlogstechniek: de wapenen, welker werking berust op het beginsel der atoomkernsplitsing, chemie en bacteriologie, en juicht elke naar christelijk besef aanvaardbare poging, op het nationale en internatio nale vlak gedaarj tot vermindering van politieke spanningen en uitbanning van oorlog, toe; zij bidt voor haar overheden en wil hun sille redelijke en geestelijke steun in hun werk voor de vrede gerechtigheid geven. De Vergadering er van overtuigd, dat God vervuld is v droefheid en toorn over de zich opeen stapelende zonde en ongerechtigheid der wereld, met name over iedere oorlog, en dat alleen persoonlijke bekering tot God. die te kennen is in Jezus Christus waartoe zij zichzelf bij vernieuwing èn alle anderen oproept de onderlinge verhouding der volkeren ten goede zal Nu minister Cals zijn spreidings nota heeft bekend gemaakt, is de rust in het oosten van het land weergekeerd. Deventer en Zwolle hebben zich teleurgesteld bij het. besluit neergelegd dat de derde T.H, in Twente komt. Maar de mi nister heeft nog niet gezegd waar de vierde T.H. de zogenaamde IJmond T.H. zal kom^i. „In de omgeving van Amsterdam" is een heel rekkelijk begrip. Maar Haar lem heeft al ontdekt dat zij de aan gewezen stad is. begint de strijd om een T.H... die gevoerd wordt met nota's en pers conferenties, kennelijk opnieuw. Haarlem heeft de wallen al beklommen. Op initia tief van burgemeester en wethouders van deze stad heeft zich een comité gevormd dat de bevolking van Haarlem en om geving vertrouwd moet maken met de gedachte dat Haarlem de meest geschik te plaats is. Het gemeentebestuur is nu reeds bezig om te trachten dit doel te bereiken. Het heeft in samenwerking met de gemeente Haarlemmermeer een terrein gereserveerd in het zuidoostelijk deel van de stad. Volgens het gemeentebestuur van Haarlem is een plaats ten zuiden van het Noordzeekanaal te prefereren boven »n ten noorden van dit kanaal. Het comité, waarin twaalf personen uit handel, industrie, onderwijs en vakbewe ging zitting hebben, staat onder voorzit terschap van de oud-hoofdingenieur directeur van de rijkswaterstaat, ir. Th Heyblom. Een der leden tenschappen en president-curator ve universiteit in Leiden, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk uit Aerdenhout. Het comité zal zich tot bevolking, handel en industrie wenden om te trachten gunstig klimaat te scheppen. Het gemeentebestuur zal samenwer met het comité en dlannen beramen huisvesting te zoeken voor de weten schappelijke 3taf en de studenten. De ge dachten gaan uit naar het bouwen van torenflats in Parkwijk" (Haarlem- Oost) nabij de Schiphclweg, dus niet ver van de plaats waar de gemeente Haar lem zich de Technische Hogeschool stelt. Deze flats zijn reeds in het uit breidingsplan „Parkwijk" opgenomen. Zes maanden na de ratificatie van Beneluxverdrag (Van onze parlementsredactie) De behandeling van een ont- werp-Beneluxverdrag betréffende de verplichte W.A.-verzekering voor motorrijtuigen door de Inter parlementaire Beneluxraad is gis teren in sterke mate een Neder landse aangelegenheid geworden, omdat België en Luxemburg in tegenstelling tot ons land een verplichte W.A.-verzekering kennen. Nederland dient binnen zes maanden na de ratificatie van het Beneluxverdrag ook een der gelijke verplichting voor bezitters van motorrijtuigen in te stellen. Voor minister Beerman, die het ont- werp-verdrag namens de drie regerin gen verdedigde, was het dus interes sant, alvast met de meningen van de Nederlandse parlementariërs kennis te Drie zaken kregen hierbij vooral de aandacht. Allereerst bleek, dat met na me de christen-democratische en socia listische leden van de raad voorstan der waren van een verzekering naai Belgisch voorbeeld: één vaste premie met een onbegrensde maximum-uitke ring. De regering daarentegen voelde meer voor .eer. z.g. sommenverzeke- ring, met een maximum-uitkering. De raad drong ten slotte in een re solutie aan op het vaststellen van eer maximum voor wat betreft de verplich te verzekering tegen materiële scha de. Gedacht werd aan een bedrag van 50.000 gulden. Wat betreft de verplich te verzekering tegen lichamelijke scha de dient geen maximumbedrag te wor den vastgesteld. W aarhor fonds Een 'weede discussiepunt was de in stelling van een waarborgfonds. Het is de bedoeling, dat volgens het wetsont werp, dat minister Beerman bij de Tweede Kamer zal indienen, uit dit fonds zowel materiële lichamelijke scha de wordt vergoed aan hen, die scha- ei de hebben geleden door de schuld van personen, die gewetensbezwaren koes- teren tegen het verzekeren, of niet de verplichting, zich te verzeke- L gehoor hebben gegeven, of ver zekerd zijn bij een instelling, die niet j in staat blijkt, de schadevergoeding te I betalen. Het is niet de bedoeling, dat dit fonds in alle gevallen voor honderd procent soelaas biedt. Het is uiteinde lijk een last voor de bonafide autoge- k< bruikers. h< Ook werd gesproken over de wens van de regeringen, in de regeling een minimumbedrag, bijvoorbeeld vijftig v gulden, op te nemen, dat niet door de verzekering behoeft te worden ge- dekt, maar voor eigen risico komt. Met name prof. Samkalden (soc.) b' vond het bezwaarlijk, dat de getrof- a fene van de aansprakelijke buiten de verzekeraar om dit kleine bedrag a- moet terugvorderen, maar minister d- Beerman achtte dit bezwaar op grond van de huidige toepassing van ti het verzekeringsrecht niet onoverko- tc Ook sprak de raad over het ontwerp fi oor een Beneluxverdrag en voor een eenvormige wet met betrekking tot de warenmerken. Doel ervan is het ver- krijgen van een gelijke vaststelling r" van de industriële eigendom voor de drie landen. In Nederlandse industri ële kringen stelt men, in tegenstelling tot de drie regeringen, een dergelijke o eenvormige regeling momenteel niet op prijs. In Belgische industriële krin- jy gen zegt men, nog niet genoeg tijd te hebben gehad, deze aangelegenheid R grondig te bestuderen. De raad besloot daarom op voorstel van de commissie van rapporteurs de behandeling van dit ontwerp nog enige tijd uit te stel- Ben Goerion s bijbelverklaring ,Niet Abraham is de eerste zionist ter wereld geweest maar zijn va der Terach. Abraham is te verge lijken met de zionisten heden ten dage. Gelijk hij doen de zionisten alles voor Israël behalve zelf Deze verrassende bijbelverklaring afkomstig van premier Ben Goerion op zijn wekelijkse bijbelkring. Abraham wordt als zionist be schouwd en zijn vader Terach niet Maar juist deze was het die de fa milie naar Kantin bracht, zoals in Genesis 11 31 te lezen valt. Ge lijk de huidige zionisten wilde Abra ham eerst buiten Israël nog kapi taal vergaren. De zionisten verge ten echter dat de tijd geen rekening met hun plannen houdt. De tijd gaat verder en de mens is spoedig „Op dezelfde bijeenkomst van die bij belkring heeft Ben Goerion tevens verklaard er geen prijs op te stel len de moderne koning David te worden genoemdzoals vaak ge schied. „Koning David was een on rechtvaardig despoot wiens beteke nis overtrokken is. Koning Saul ech ter is op de achtergrond geraakt. Saul de eerste koning van Israël was niet onbuigzaam en dictatori aal Hij was een held met een open hart". Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Barneveld, vac. 1 de Bruin: P. P. L. Monster te Gouda. LIEVE MARJA, „Die door de wereld zal geraken, die moet konnen huilen metten honden. Ende moet ook konnen diverse spraken, die door de wereld zal geraken. Hier waarheid zeggen, ginder mis saken, voren zalven ende achter wonden. Die door de wereld zal geraken, Die moet konnen huilen metten honden." (Missaken betekent ontkennen). Je schreef dat de middeleeu wers, grote, wijze kinderen waren, maar dan ook kinderen die evengoed logisch, nuchter en wreed waren als poëtisch en wat je „kinderlijk" zou kunnen noemen, zoals de meeste ballades dat zijn, de twee koningskinderen zijn vertederend, het is een echt naïef verhaal, maar het citaat waarmee deze brief begint is óók uit de middeleeuwen, het ts een gedeelte van een gedicht van Anthonis de Roovere. Uit de vijftiende eeuw. ja, maar eigenlijk even modern als een gedicht van Claus! Dat vind ik ook het aardige van de middeleeuwen, de merk waardige vermenging van de mystiek, die zo teer en fijn is, dat je je bijna niet kunt indenken dat die gedichten werke lijk door mensen zijn geschreven, met een heel nuchtere ma teriële inslag. Weet je, dat de mensen die wat meer achter de dijken woonden niet mee wilden helpen aan het onderhoud ervan, en dat ze alleen onder dwang er iets voor wilden doen? In dat oorkondenboek is hieraan veel aandacht besteed, er werden speciale wetten uitgevaardigd, die zich met het pro bleem van de dijken bemoeiden, in Friesland bijvoorbeeld: wij Friezen hebben een Zeeburg te stichten en te behe ren, een gouden band, die om geheel Friesland ligt, waarin elke dijksroede gelijk is aan de andere en waar de zoute zee beide des daags en des nachts tegen aanzweltDe Friezen hoefden, als ze ter heervaart trokken, nooit verder dan een dagreis van huis te gaan, dan konden ze 's avonds weer thuis zijn om hun land te kunnen verdedigen tegen „de wilde zee en tegen der heidenen heir", en die heidenen waren de Noor mannen. Zonder die wetten was er niets van de dijken terecht gekomen, zodra men de kans kreeg werden ze zelfs afgegra ven. Er was dan ook een wet „wie niet meedijkt in nood, ver beurt zijn erf". En het was allemaal hard nodig: in de vijf tiende eeuw nog ontstonden de Braakman, de Dollart en de Biesbosch (bij de St. Elisabethsvloed)voor een gedeelte door het gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel en het egoïsme van deze vroege Nederlanders zelf. Dat is juist wel kinderlijk, maar zeker niet wijs. Maar ik merk, een beetje verschrikt, dat ik veel te veel verteld heb over dijken, die eigenlijk niet eens zo interessant zijn, wees niet boos, Marja, het komt door het oorkondenboek (het is nog uitgekomen, ondanks alles, heel laat, zo laat,- dat het al weer vroeg was). Een radioboekennym vertelde daarnet dat er een boek voor kinderen is verschenen, dat Marja en Peter heet, geweldig, vind je niet? Het gaat over dieren, Siamese katten enzo. Siamese katten zien eruit alsof ze het heel koud hebben, alsof ze pas erg geschrokken zijn, van een veel te grote hond bijvoorbeeld, of alsof ze hun bril ver geten hebben op te zetten, iets dergelijks, vind je niet? Rita Reys zingt „I've got my love to keep me warm", heel innig en een beetje erotisch. Zou jij zangeres willen zijn, denk je? Ik liever toneelspeler, dat lijkt me spannender, je komt er meer zelf bij te pas. Maar iedereen speelt elke dag toneel, overal zijn vreemde situaties, op elk mom.ent ontstaat een cartoon misschien wel, als je maar goed kijkt. Ken je dat cartoonboekje „honds bejegend"? Alle situaties van mens tegenover hond zijn erin omgedraaid, de hond is de baas geworden en de mensen zijn de huisdieren, of huismensen. Kijk ernaar wanneer je weer eens in een boekhandel komt, het is klein genoeg om in een kwartiertje helemaal door te kijken, dan hoef je het niet te kopen. (Asociale methode Het is acht uur, koffietijd. Tijd voor even bittere en zwarte koffie als jij die drinkt. Dag, lieve Marjawees niet boos om de dijken! JE PETER. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd: aan de Chr. Nat. n; school te Berlicum: F. Visser te Nij- Beets; aan de Hervormde school te n; Sexbierum: H. J. Fernhout te Slagha- j ren; aan de School m.d. Bijbel II te fil Ouderkerk a.d. IJssel: A. de Wit te Vi Huizen; aan de School m.d. Bijbel te Zuilichem: I. Brouwer te 's-Gravenzan- de; aan de Chr. Nat. school te Nij- 'f. Beets: B. Geerling te Nunspeet; aan de Chr. Nat. school te Rotterdam: A. T H. v. d. Wösten te Delft; aan de Chris telijke school te N. Pekela: H. de Vlas L te 's-Gravenhage. Benoemd bij het ulo: aan de „Prinses Irene"-school te Schiedam: W. van Eg- mond te Schiedam; aan de Chr. U.L.O.- B school te Leeuwarden-Huizum: J. de Beer te Leeuwarden. Benoemd tot onderwijzeres: Aan de Prinses Irene-school te Rotterdam-Schie- broek: G. Roeterdink te Hengelo; aan de Chr. Schippersschool te Wemeldin- F ge: J. v.d. Berghe te Eindhoven; aan de School m.d. Bijbel te Nieuwendijk si (tijdelijk)mevr. A. C. M. Korteweg- fo de Bruin te Nieuwendijk; aan de Oranje Nassau-school te Kampen: S. Smid te Varseveld; aan de Ned. Herv. school te Aalten: D. Bosveld te Rheden; aan de Nat school te Oene: G. J. Reij-i te Bussum; aan de A. H. Franche- m school te Rotterdam: E. W. van Leeu- j, te Rotterdam: aan de L. V. O. school te Bredevoort: C. Zwaai te Win- terswijk; aan de Oranje school te Maasdijk: Van Valkenburg te Den Haag; °an de Jhr. Mr. A. F. de Sav. Loh- n' ian-scHool te 's-Hertogenbosch: G. G. van Til te Middelburg en H. Sonne- elt te Aalst (Gld); aan de J. Hoog- werf-school te Rotterdam Z: L. A. Ho- moet te Veenendaal; aan de Hervormde 6* schoQl te SchoonhovenC. A. de Graaf te Amsterdam; aan de K. van Ame- st rongen-school te Bunschoten: M. van Geenen te Amersfoort; aan de 3e Eltheto-school te Amsterdam: mevr. M. J. Scholz te Amsterdam-W. 23 Benoemd tot onderwijzer: aan de Prinses Irene-school te Rotterdamri Schiebroek: C. M. Velders te Rotterdam; h aan de Chr. Mr. H. J. M. van Asch van Wijk school te Utrecht: K. Siegers te Winsum; aan de Christ, school te Giessenburg: A. W. van Dijk te Har- dinxveld; aan de Chr. Nat. school te z. Hardenberg: H J. Smit te Heemse (O); aan de Chr. lagere tuinbouwschool te, de Lier: P. A. de Graag te Langbroek; bl aan .de Chr. Opleidings-school te Haar lem: W. v.d. Meer te Beverwijk; aan el de Banis-school te Rijssen: P. J. Kal- bi le te Dordrecht; aan de Mr. J. Terp- m stra-school te Den Haag: G. R. Schenk- huizen te 's-Gravenhage; aan de C.V.O. - school te Leeuwarden: T. Boksma te Metslawier; aan de School m.d. Bijbel te Harskamp: J. T. van Seven ter te St.-Janskloosteraan de Juliana-school te Voorburg: A. Hoekstra te Hoogkerk; aan de Christ. School op Presikhaaf te Arnhem: J. H. v. Deutekom te Linscho- ten; aan de School m.d. Bijbel te Lun teren-Overwoud: J. Moes te Haarlem; aan de Chr. Nat-school te Oene: H. J. Binnekamp te Elburg; aan de Christ, school te Uddel: J. Stolk te Apeldoorn; aan de Chr. Nat-school te Renkum: J. Spee te Rotterdam; aan de Paulus- school te Amsterdam: W. P. C. Bac te Wormerveer: aan de Louise de Co- ligny-school te Haarlem: A. van Es te Katwijk a. Zee; aan de C.V.O. school te Sprang: A. Dees te Sprang-Capelle; aan de School m.d. Bijbel te Apeldoorn: J. J. Zijp te Vriezenveen; aan de Chris telijke school te Amerongen: J. Riep- ma te Tange-Alteveer; aan de School m.d. Bijbel te Maurik: W. Versluis te Rotterdam; aar de Chr. Nat. school te Nijbroek: A. J. A. v.d. Koppel te Daarle; aan de Ned. Herv. school te Terschuur: T. Kleyer te Voorthuizen: aan de Koningin Emma B.L.O. schooi te Utrecht: L. Kwantes te Bussum. Promotie Aan de Landbouwhogeschool in Wa- geningen is gepromoveerd tot doctor in de landbouwkunde, ir. J. Buteijn te Wa- gendngen, op een proefschrift met stel- lingen. getiteld „Bodemibehandeling in 1 de fruitteelt". Als promotoren fungeerden prof. ir. F. Hellinga, hoogleraar in de cultuur techniek en prof. dr. A. C. Schuffelen, hoogleraar in de landbouwscheikunde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2