SANTA MARIA |lieutpe feitectfe Courant wijzigt koers Commentaar NIEUWS in één oogopslag Hoe koud het was Stevenson: Kennedy wil Chroesjtsjef ontmoeten Wegen door regen in ijsbanen veranderd ZATERDAG 28 JANUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-1 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Hoofdredacteur: DTr. E. DIEMER CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD .Stootvasticf) is gljtbleoen tngn bert ia tegljeaspotf Eenenveertigste jaargang no. 12086 Hoe leven die Ambonezen eigenlijk Zie Zondagsblad De Santa Maria heeft de koers gewijzigd en men is geneigd te veronderstellen, dat het schip naar Brazilië zal varen. Het kan echter ook een krijgslist zijn. Verondersteld wordt, dat ex-kapitein Galvao tijd wil winnen tot 31 januari, op welke datum Janio Quadros president van Brazilië wordt Hij zou sympathiek staan tegenover de beweging van Galvao c.s. De overgang van de vorst naar de dooi is gisteravond en de afgelopen nacht gepaard gegaan met ernstige ijzelvorming op de Nederlandse wegen. Tientallen automobilisten zijn in grote moeilijkheden geraakt. De politie heeft handen vol werk gehad. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, •heeft verklaard, dat Kennedy's standpunt, volgens hetwelk voor de behandeling der wereldproblemen van de normale diplomatieke kanalen gebruik zal worden gemaakt, niet uitsluit dat er ook topconferenties worden gehouden. Of Kennedy in maart Chroesjtsjef zal ontmoeten in New York zal pas worden beslist, als vast staat, dat de Rus naar de V.S. komt. Admiraal Pröpper, teruggekeerd van een oriëntatiebezoek aan Nieuw-Guinea, heeft verklaard, dat onze krijgsmacht in staat moet worden geacht alle infiltraties van Indonesische zijde op te rollen. In communistisch China hebben zich onlusten en andere orde verstoringen voorgedaan als gevolg van de hongersnood, waaronder miljoenen Chinezen lijden. Communistische troe pen hebben de opstand onderdrukt en veie arrestaties verricht. De gemeenteraad van Zoetermeer heeft in een adres aan Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland niet alleen de stichting van de nieuwe stad Wilsveen afgewezen, maar zich ook tegen de vorming van een district voor de Haagse agglomeratie ver klaard. Krijgt Galvao zijn bevelen van een Spanjaard Volgens de tweede purser van het ge kaapte Portugese schip Santa Maria heeft kapitein Henrique Galvao, de leider van öe bende, due zioh van het schip heeft meester gemaakt, zijn orders gekregen GISTEREN kreeg een politieman, bezig met het bedienen van een stoplicht, een kop koffie aangeboden waarschijnlijk hebben honderden politiemannen wel koffie gekregen op hun koude post. Dat zijn die kleine attenties, die als een straaltje zonlicht dringen door de donkere wolken van afgestompt Nu is een politieman al tijd nog een opvallende fi guur. Maar er zijn er hon derdduizenden die al even zeer kou en hitte, regen en sneeuw moeten verduren bij het verrichten van hun werk. Soms denkt iemand aan hen dikwijls niet Neem de mannen op deze foto: een noodzakelijke re paratie op een heel hoog dak moet verricht worden en ze doen het. En maken er het beste van. Prettig is het om nu eens zulk soort menden voor het voetlicht te kunnen halen. Een krant is door haar n-ieuwsgevende functie haast te veel gedwongen stil te staan bij de gedragingen van de groten en semi-gro- ten dezer aarde. En we pra- dat president Kennedy bij zijn Installatie zo lang bloots hoofds in de kou moest staan voor het afnemen van de parade. Zo zoeken we het menselijke in deze met haast onmenselijke verant woordelijkheid beklede fi- Euren. Dikwijls zonder te beseffen dat die menselijk heid zo heel dichtbij te vin den is. En dat we ons me demens-zijn zo gemakkelijk in de naaste omgeving kun nen beleven. De krant, onze kranlt, ver telt u dit niet alle dagen. Hert is ook niet haar taak. Ook al zal onze redactie in haar eigen werk er wel al tijd op uit zijn om dat die nen in praktijk te brengen. Want de dienst aan de le zer en dat is toch een krant moet voor een christelijke kranrt een diepe betekenis hebben. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand ./kwartaal/per giro, (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaat») De pursej-, de 42-jarige José Dos Reis uit Lissabon, een der bemanningsleden, die na de overmeestering aan land; zijn gezet, deelde op zijn terugreis naar Por tugal in een interview mede, dat kapitein Galvao naar het scheen zijn bevelen kreeg van een in Spanje geboren profes sor, die hij slechts aanduidde als profes sor Belio. Hij vertelde verder, dat slechts vier of vijtf man van de bende die zich van het schip Ihadi meester gemaakt, Portu gezen waren en zeide, dat de overigen Spaans spraken, dat alle conversatie in 'het Spaans werd' gevoerd en de orders in het Spaans werden gegeven. Een der leden van de bende zou een voormalig kapitein van de Spaanse ma- Het best gesorteerd in: "TI/TELDDEN we gisteren reeds, dat kapitein Galvao slechts zijn achter- ItA volgers heeft willen misleiden, toen hij mededeelde dat de door hem overmeesterde Santa Maria op weg was naar Angola (Portugees West- Afrika), vandaag lijkt er nog meer reden te zijn om aan te nemen, dat hij Amerikanen, Portugezen en Spanjaarden bij de neus heeft genomen. Vol gens de laatste berichten heeft de Santa Maria zijn koers gewijzigd. Het schip vaart nn in meer zuidelijke richting en niet langer rechtstreeks op Afrika af. De Amerikanen, die Galvao ge vraagd hebben, de passagiers in of bij een Braziliaanse haven af te zet ten, hopen, dat de Santa Maria inder daad aan dit verzoek gevolg zal ge ven. De mogleijkheid bestaat dat Gal vao de Amerikanen wil proberen te verleiden, hem een escorte naar een Afrikaanse haven te geven, waar de handelt passagiers van boord zouden kunnen Op die manier zou hij beschermd zijn tegen de Portugese oorlogsschepen, die hem met het uur dichter naderen. Galvao heeft om een dergelijk escorte gevraagd hij heeft tevens laten weten, liever r een Afrikaanse haven te de passagiers te ontschepen. Er bestaat kans, dat hij naar Brazilië zal koersen om voor de monding van d( Amazone de passagiers te laten overstap pen op een Amerikaans oorlogsschip, dat deze plaats onderweg is. De Arneri- Verhuur vam KLIM- STEIGER MATERIAAL schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 Verkoo-p uitsluitend i LEIDEN. Tel. OPeen persconferéntie heeft Adlai Stevenson, de nieuwe Ameri kaanse permanente vertegenwoor diger bij de Ver. Naties, verklaard dat president Kennedy eventueel met genoegen een ontmoeting zou hebben met premier Chroesjtsjef, als laatstgenoemde in maart een be zoek aan New York zou brengen. Deze uitlating was voor Kennedy zelf aanleiding, zijn perschef te laten mededelen, dat Stevenson geheel en al voor zichzelf sprak. De president zal pas een beslissing nemen, zodra vaststaat, dat Chroesjtsjef inderdaad naar New York komt. Niettemin gelooft men in New York. dat de uitlating van Stevenson de kans zal vergroten, dat de Rus naar de Ver enigde Staten komt. Hij zal in de ko mende maand verschillende Afrikaanse en Aziatische landen bezoeken en waar schijnlijk ook naar Cuba reizen- Het is mogelijk, dat hij dan ook een deel van de te hervatten zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties zal bijwonen. Stevenson, die voorts nog als zijn mening te kennen gaf, dat normalisering van de betrekkin gen met Communistisch China mogelijk is, maar dat eerst enkele fundamentele kwesties geregeld dienen te worden (zo als Formosa en de situatie in Zuid- oost-Azië), ziet men in de vrijlating van de Amerikaanse piloten een verlangen naar toenareding. Hij sprak de ver wachting uit, dat dit verlangen zich bij de Russische delegatie in New York zal uiten in een houding, die gericht is op samenwerking. De persconferentie van Stevenson was voor Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, blijkbaar aanleiding ook een ver- Fa D. Kret en Zn. I lUUUWLJ" klaring af te leggen. Onverwachts ver sheen hij op een normale persconferen tie van zijn ministerie om mede te delen, dat de Amerikaanse regering alle di plomatieke middelen zal gebruiken die zij noodzakelijk acht en dat topconferen ties daarbij inbegrepen zijn. Vier dagen geleden had Rusk ver teld, dat Kennedy en hijzelf voor over leg met andere regeringen gebruik zou den maken van het diplomatieke ver- venkecr en dat dit geheim diende te zjjn. Hij heeft dus duidelijk willen maken, dat deze gedragslijn het houden van goed voorbereide topconferenties niet in de weg staat- Nassi beraadslaagt Op 4 februari zullen de plaatselijke comité's van Nassi (Nationale Actie Steunt Spijtoptanten Indonesië) om 3 uur n.m. in Hotel Central te 's-Gra- venhage beraadslagen over hetgeen er te doen staat in verband met de kri tieke politieke toestand in Indonesië. BRITSE ERTSBOOT IN MOEILIJKHEDEN Be Briitse ertsboot Oreer est heeft van ochtend vroeg verzocht om onmiddel lijke hulp van een sleepboot omdat het bij de Noorse kust in moeilijkheden is geraakt. De besturingsi-nstallartie is defect. De Noorse sleepboot Achilles is op weg gegaan naar de Dia-arts waar de Orecrest zich bevindt. 'kanen hebben hem de verzekering gege ven, hem met rust te zullen laten, als hij met hun voorstel zou instemmen. De koerswijziging van de Santa Maria er op kunnen wijzen, dat Galvao deze op lossing heeft geaccepteerd. Een derde gelijkheid is, dat Galvao alleen n tracht, tijd te winnen, de Santa-Maria ■koers laat volgen, intussen onder- ;r de bestemming van de pas sagiers en zowel Amerikanen als Portu gezen en Spanjaarden, die hem achtervol gen, in het ongewisse laat over zijn uit eindelijke plannen. Op 31 januari krijgt Brazilië namelijk een nieuwe president, Janio Quadros, van wie men meent te mogen aannemen, dat hij de Portugese re bellen zal steunen. Hij zou zelfs van plan zijn, een Portugese regering in balling schap te erkennen. Galvao zou het dus nog tot dinsdag moeten uithouden. Dan kan hij pas zonder gevaar een Braziliaan se haven aandoen. Volgens Amerikaanse waarnemers ver andert de Santa Maria steeds van koers als er een vliegtuig in de buurt komt verwarring te stichten over zijn bestem- De rederij heeft een lijst gepubliceerd, van de passagiers, die aan boord van de Santa Maria zijn. Het aantal blijkt min stens 586 te bedragen, onder wie zoals bekend 44 Nederlanders. Verder zijn er 233 Spanjaarden, 179 Portugezen, 87 Ve- nezolanen, 35 Amerikanen, 4 Cubanen, 2 Brazilianen, een dtaliaan en een Pana- onder de opvarenden. Zwemmers overvaren: Mary Kok en Herman Willemse gewond Vier zwemmers, onder wie Mary Kok en Herman Willemse zijn voor de kust van Mal del P-lartta (Argentinië) overvaren door een motorboot toen zij aan hot oefenen waren voor de lan-ge-afsta-ndwed strijd die daar op 12 februari gehouden zal worden. Drie van de vier zwemmers werden licht gewond, maar verwacht wordt dait zij aan de wedstrijd zullen kun nen deelnemen. De vierde, een Argen tijn, was er trnstiger aan toe, Mary Kok en Herman Willemse zwom men in gezelschap van Helge Jensen van Denemarken, Caesar Savastano van Ar gentinië en twee anderen, die ongedeerd bleven. Savastano dook, toen hij de mo torboot met grote snelheid zag naderen, maqr werd door de schroef gegrepen en aan zijn benen gewond. Bij een eerste hulppost kreeg hij zeven hechtingen. De boort voer na de aan/varing door maar kon achterhaald worden. De ziekenhuizen in Londen hebben opdracht gekregen voorbereid te zijn op een invasie van grieppa-tiënten. De twee Amerikaanse vliegers McKone en Olmstead, die de Russen dezer dagen hebben vrijgelaten, zijn gisteren Wastington aangekomen. 1 halve door hun vrouwen w> den zij ook hartelijk verwel komd door president Kennedy. Op de foto ziet men de presi dent bescheiden toekijken, ter wijl Olmstead (midden)) op zijn vrouw toesnelt en McKone rechtszijn vrouw omhelst. Ook Amsterdam was gisteren nat en glad. Talloze valpartijen waren het gevolg. De hele stad leek dan ook wel een ijsbaan, waarop men zich maar moeilijk staande kon houden. De verstandige voetgangers trokken sokken of oude lappen over hun schoenen aan en konden zich daardoor redelijk goed voortbewegen. Wie dat niet hadden gedaan, moesten steun zoeken bij brugleuningen en lantaarnpalen. Stagnatie in verkeer (Van een onzer verslaggevers) TTET gemotoriseerde verkeer heeft het gisteravond glansrijk moeten afleg gen tegen de lichte regen, die van de Ne derlandse wegen in een paar uur tijds spiegelgladde ijsbanen maakte. Een voor een vielen de atitobuslijnen uit en vele automobilisten moesten hun wagen een veilig plaatsje geven aan de kant van de weg om te voet een onderkomen voor de nacht te zoeken. Ook vanmorgen waren er in grote delen van het land nog glad de wegen. Maar naarmate het kwik in de loop van de dag steeg verdween de dun ne ijslaag en ondervond het verkeer ver der vrijwel geen moeilijkheden meer. Een depressie, die met grote snelheid over 'het land trok en gepaard ging met lichte regenval was de oorzaak van de narigheid van gisteravond. De politie had handen vol werk om de schade op te -nemen van auto's die betrokken wa ren bij lichtte botsingen. Langs de rijks wegen stonden rijen auto's, waarvan de bestuurders hun hoop gevestigd hadden op de busdiensten. Maar ook die waren door de gladheid gestagneerd. De Cltosa reed tussen ze ven en half tien op verscheidene trajec ten óf helemaal niet óf mot grote vertra gingen, omdat de chauffeurs geen risi co's namen en hun bus aan de kant van de weg zetten. Tussen Amsterdam en Den Haag was g-ers-busvervoer ook al spoedig en de Nederlandse B-uurtver- Mij., die in Utrecht nog probjeerde vol te houden, ondervond ernstige stag- Tot nu toe heeft de gladheid een leven gekost: op de rijksweg bij Sittard slipte de 47-jarige heer W. uit Susteren met zijn auto cn botste tegen een boom. Zijn verwondingen waren zo ernstig dat hij later in het ziekenhuis van Sittard over- De kop van de afsluitdijk was reeds vroeg in de avond onbegaanbaar. Een enkele automobolist, die het toch waagde steken moest halverwege zijn po gingen opgeven. Ook in andere centra het noorden, evenals in het zuiden, lag het openbare vervoer geheel stiL dien verstande dat de spoorwegen zich niets van de ijzel aantrokken. Daar kon zelfs de KL..M. niet tegen op. Lijnvluohten in vele richtingen wer den gestaakt. Eerst na elf uur kwamen er weer enkele toestellen od Schiphol De gladheid heeft de wegeninformatie- dienst van de KNAC de drukste dag op geleverd van dit seizoen. Gisteren moes ten 2000 telefoontjes worden aangeno men; vijf per minuut; vanmorgen vroeg was het nog drukker: zes gesprekken per minuut. Constant stond de dienst in ver binding met verkeersgroepen van de Rijkspolitie overal in het land om de automobilisten het laatste nieuws over de gladheid te kunnen verstrekken. (Zie vervolg op pagina 11) 'pOEN DE BELGISCHE socialistische politicus Spaak in 1957 secretaris generaal van de Navo werd, werd dit allerwegen gezien als een winstpunt voor de Navo, echter als een verlies voor zijn vaderland in het algemeen en voor zijn Belgische partijgenoten in het bijzonder. Spaak zal toen echter zijn uitgegaan van de gedachte, dat ook zijn vaderland alleszins gebaat was bij de international» samenwerking, zoals deze in de Navo werd beoogd. En wanneer nu de kans bestaat, dat Spaak terugkeert in het po litieke leven van zijn land, dan kon, om gekeerd, een van zijn overwegingen wei eens zijn, dat ook de Navo niet geholpen is met het verzwakte en innerlijk ver scheurde België van vandaag. Het blijft een opmerkelijk iets, dat aan de ene kant, ook in de vrije westelijke wereld, telkens weer gerept wordt van overbevolking met daarmede samenhan gende problemen, dat er echter aan de andere kant een dringende en klemmende behoefte blijft bestaan aan werkelijk vakbekwame personen en persoonlijkhe den. Dit geldt alle levensgebieden, het geldt niet het minst de politiek. In België groeit het besef, dat men iemand als Spaak nodig heeft. De socia listen zitten er in de ergst denkbare im passe. De fatale staking, nog zo kort ach ter de rug, is oorzaak dat zij met vrees cn beven het tijdstip vermoedelijk eind maart zien naderen van de verkiezin gen. Tegenover drijvers in de rode vak beweging ontbreekt het hun aan krach tige figuren, die weten wat zij willen, die kunnen optreden en die in staat zijn ver trouwen te wekken. België zelf gaat gebukt onder de pro blemen. De band met Kongo is wreed verbroken. Altijd in beginsel aanwezige spanningen tussen de onderscheiden landsdelen zijn door de socialistische op positie op onverantwoordelijke wijze aan gewakkerd. Internationaal heeft België aan aanzien verloren. Ook België als zo danig is vandaag het België van de im passe. Zal Spaak hier kunnen en willen hel pen? Bekwaam is hij zeker. Nog slechts 39 jaar oud, was hij minister-president. Deze week werd hij 62. Hij heeft in zijn politieke leven de onstuimigheid stellig niets steeds vermeden, de vorige Koning wist ervan mee te praten. Maar vooral In de buitenlandse politiek heeft hij zich een grote naam verworven. De Navo heeft van zijn kunde en kennis profijt gehad. Geen wonder, dat in België velen van oordeel zijn, dat dit profijt nn in het bijzonder aan België toekomt. Wel had voor het klassieke Marxisme het vaderland slechts een betrekkelijke waarde. Maar het leven is al zo dikwijls sterker gebleken dan de leer. Terugkeer van Spaak in de eigen Belgische politiek is dan ook bepaald niet onmogelijk. Tengevolge van de enorme sneeuwstormen die momenteel het grootste deel van de Ver. Staten teisteren, zijn honderden scho len gesloten en vele verkeerswegen voor het verkeer onbegaanbaar geworden. Er zijn tot nu toe tenminste 48 mensen om het leven -gekomen bij ongelukken op de -gladde wegen en door bevriezing. Een blanke jongen heeft gisteren de door de rechtbank geïntegreerde MbDonogh. school in New Orleans bezocht. Sinds no vember was de school door blanken ge- T\E VORST heeft de aftocht geblazen. Gistermiddag begon om twee uur in listermiddag begon om twee Zeeland de temperatuur al iets boven het vriespunt te stijgen, in de avonduren gevolgd door een snel overtrekken van een neerslaggebied met ijzel, waardoor de wegen in vrijwel het gehele land spie gelglad werden. Vanmorgen schommelde de tempera tuur nog dicht bij het vriespunt en voor al de binnenwegen waren nog glad. Er is een volgende Oceaandepressie voor nodig om ons definitief in de zachte Oceaan-lucht te brengen. Deze depressie trekt nu van Ierland naar t noord-oosten en zal tegen de avond opnieuw regen tussen zuid en zuidwest. Later tussen brengen. Daarna ruimt de wind naar zuidwest en west. Veel zachter (Opge- zuidwest en wordt belangrijk zachtere maakt om 11.15 uur). lucht aangevoerd, waarin de tempera tuur morgen tot 6 a 8 graden kan stijgen. Achter het front zijn opklaringen te ver wachten, maar het algemene weerbeeld houdt de eerste dagen een onbestendig karakter, waarbij de vorst verder naar Midden-Europa wordt verdreven. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met re- HET WEER IN EUROPA gen, later ook enkele opklaringen. Ma- 0 tlge tot krachtige vooral aan de kust Kapporten hedenmorgen zeven uur tijdelijk stoomachtige wind aanvankelijk Tendens; dalend Stand gisteren: 760 ZON EN MAAN 29 januari: zon op 08.26, onder 17.22 u. taan op 15.33, onder 06.38 uur. 30 januari: zon op 08.24, onder 17.23 u. Maan op: 16.27, onder 07.20 uur. V.M. 1 februari 18.26 uur. Onderscheiding voor Prins Bernhard De president van Nicaragua heeft aan Prins Bernhard de onderscheiding van grootkruis in de orde van Ruiben Dario verleend. De versierselen zijn gisteren op het paleis Huis ten Bosch door de ambassadeur van Nicaragua aan de Prins overhandigd. Kleuter omgekomen en vader bij brand gewond Bij een brand op1 een woonboot aan het Zegüis te Allkmaar is een kind van anderhalf jaar om het leven gekomen. De vader van het kind, de heer V:m Tol, is ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. De brand brak gistermid dag uit. Omdat er benzine en olie op het vaartuig waren opgeslagen, laaiden de vlammen snel en hevig op. De brand weer kon iet verhinderen, dat het sahip gedeeltelijk uitbraadde. Twente Elnclh. Zd -Limb Stoekh. Oslo Kopenh. ZUrich 1. bew. gh. bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1