1tip-parade| KAMERLINDE IQpen brief maakt van wonen een kunót ZATERDAG 28 JANUARI 1961 Het Deense meubel: mooi, solide en prijzig Architekt Ib Kofod Larsen lijkt me een praktisch man. Zo eentje, die zich niet alleen afvraagt: „is het mooi....?", maar ook „is het han digOp die vragen heeft hij althans naar mijn gevoel een duide lijk antwoord gegeven toen hij een tafel op papier zette, die een eind maakt aan het gesjouw met byzet-tafeltjes of het moeilijk balanceren met een kopje koffie als je in een heerlijk luie stoel zit en je zo gauw niet weet waar je dat kopje neer moet zetten. De tafel van Ib Kofod Larsen heeft namelijk de vorm stevige touwen om aan het pla fond te bevestigen. Een simpel, ovaal mandje, dat wiegje, maar kruis; hij heeft gewoon twee lange planken kruiselings in elkaar gezet, waarbij in de open niettemin bijzonder aardig, hoeken de stoelen worden geplaatst. Je kunt dus je kopje of boek rechts, en zo je in t andere fauteuil zit, links van je kwijt, terwijl je voor je ook nog ruimte hebt. Praktisch, maar luxueus Nu zeiden we: gewoon twee planken, maar dat is een beetje misleidend. Want Ib Ko fod Larsen is niet alleen een practisch ontwerper, maar ook een architect met smaak. Een beetje kostbare smaak, dat wel. Want hij overtrok zijn kruis- tafel met fijn, zwart generfd leer en zette er vier fauteuils bij, eveneens met zwart leer overtrokken. Fraai, donkerkleu rig teak vormt dan de solide ba sis van dit inderdaad praktische maar ook vrij luxueuze salon- stel. En daarmee zijn we gelijk beland bij een belangrijk punt van de expositie „Deense Woon- kunst", die de afgelopen week in het Amsterdamse R.A.I.-ge- *- was te zien. De prijs daarover straks. Jubileumbeurs E™ k'l Deze expositie maakte deel uit van de Beurs, welke de Federa tie van Textiel Grossiers Bonden thans voor de tiende keer had georganiseerd. Zo'n tiende tex tielbeurs is zeker aanleiding om eens iets bijzonders te onderne men, temeer daar de federatie kan terug zien op 25 jaar orga nisatieleven. talrijke architekten siast zijn voor wat hier werd ge- exposeerd. Daar stond eigenlijk de naam „Den Permanente" wel garant voor. „Den Permanente" Denemarken Enfin, Denemarken is in Am sterdam in vele opzichten zeer representatief voor de dag geko men. We kregen de indruk, dat „Den Permanente" het beste naar deze beurs had gebracht. Voor al nu over een tijdje mét de schoonmaak in menig huis weer over vernieuwen wordt gedachl én de lente traditie-getrouw weer vele paartjes naar het stadhuis voert, was het goed, dat Neder land zich weer eens kon oriënte ren op wat de Denen onder de kunst van het wonen verstaan. Nu ook saus kant-en-klaar uit een pakje De Denen maken ook aardige wie gen. Hieronder eentje om aan het plafond te hangen en een ander, eenvoudig, maar aantrek kelijk model. pers uit dit Scandinavische land kende vereniging de Nederlandse kei prijskaartjes krijgen, die niet trieën. ic Bij de vele artikelen, uitge- be- dacht voor het „gemak van de rouw" is er weer eentje hij- - ambachtslieden en indus- gekomen. In de winkels ziet direkt synoniem zijn met delig". De belasting, drukkend de ontwerpers op deze geïmporteerde meubelen ongeveer 350 ook minvermogen- handwerkslie- SaTSS* -sr;; :rr.,d* erae meuoeien aen ae Kans worai geooaen ie groot deel de- laten zien wat zij presteren. Een het maken van daarnaast is het altijd voortdurende expositie trekt Deense meubel op zich zelf vaak IHUIHIOMUIUIK V«u ecu gepeperd. Waar echter weer - - schat aan Deense meubelen, ge- ™erken" zoa,ls degöijk en Ier belangstelling en deze week muiten. Het voldoet accentueerd door vele kunstbij- solide.tegenover staan, uiteraard kreeg Nederland dus de kans aIoemeeaoed en het hinden van soepen. Het is tablet, waarmee men ruim liter witte „grondsaus" kan het verheidsprodukten uit dit Scan- twee faktoren, die dinavische land. Alleen zal het "V voor velen met laten we zeggen een „doorsnee-portemonnee" wel bij kijken zijn gebleven. Niet al leen de originele salon-set van Ib Kofod Larsen was wat. men noemt aan de prijs, Den Permanente" algemeen goed en voorkomt soms heel wat werk. Dit laat- ste moet men wèl betalen, want nOUl een halve liter kant-en-klaar ,T saus komt ongeveer zeventien Het accent viel ongetwijfeld op ceM iuurdeT uit cen in'de Skunestonni!'e bSiadSrin" u'k' hoeveelheid zelfgemaakte de vele andere meubelen loei voor kleuters legde men op de expositie veel eer in. irkels hebben een verstelbaar zitje en een dito tafelblad. i er twee tegen elkaar, dan heeft de kleuter een gezellig besloten zitje. vele prachtige houtsoorten. Fraai hout met een aantrekke lijke nerf vraagt niet om een lap stof als versiering. De De- dito tafels zijn dan ook be kend om hun eerlijkheid. Een voorbeeld daarvan vonden we een eetkamer met zes stoelen, heel simpel maar juist daardoor mooi van lijn. Het hout was in de rug licht verend en maakte het zitten inderdaad bijzonder prettig. Dit laatste gold voor praktisch alle stoelen. Ze zijn vaak zo uitnodigend, die Deense meubelen, je staat er, zoals bij verschillende andere moderne modellen vaak het geval is niét voor met het gevoel: „hoe zou dat zitten en vooral: „hoe moet je er in gaan zitten Dit „rust-eens-uit" gold met na me een echt wel luie stoel, ook weer met zwart leer bekleed, waarbij een apart been en/of voetenbankje kan worden neer gezet. Terwijl b.v. tijdens een wie weet pittige conferentie de heren om de ronde teakhouten tafel met ingebouwde, grote as bakken, zich zeker minder ge spannen zullen voelen in de bei ge leren stoelen, speciaal voor het confereren, of gewoner ge zegd: vergaderen, ontworpen. Vooral echter zij, die bij het maken van „echte" saus wel eens een mislukking als re sultaat hebben, zullen dit pro- Reactie van lezeres: Behaaglijk verwarmde Als u tussen de oliebollen en de slaatjes door op oudejaarsavond gelegenheid hebt gehad onze vrouwenpagina te lezen, zult u wellicht iets zijn tegengekomen over het elektrische kussen. Wij vertelden u toen, dat deze kussens beter niet in bed gebruikt kunnen worden, tenzij onder toezicht. Me- bed door onderdelen lap stof als bekleding vrouw G. Veldkamp-Bogaard uit Dell heeft in ieder geval wél tijd gehad om dit stukje te lezen en wilde In verband daarmee graag eens Wijzen op een andere moge lijkheid het bed te verwarmen. Voor verschillende mensen, die last hebben van rheuma, ischias, asthma, bronchitis, dan wel spit- en spierpijnen is een goed ver warmd bed vaak noodzakelijk, dan wel aan te bevelen. Mevrouw Veld kamp nu had daartoe ook een elektrisch kussen gekocht, maar moest op zeker moment heel snel een begin van brand in de kiem smoren, omdat anders het hele bed in brand dreigde te vliegen. Zij zocht naar een andere oplos sing en heeft deze gevonden in een zwakstroom onderdeken. Deze is regelbaar op vijf ver schillende standen en geeft een behaaglijke temperatuur in bed, doordat de gehele oppervlakte wordt verwarmd. De kleur van deze deken is beige-bruin, opzet telijk dus niet te licht, omdat een lichte deken na een tijdje vaak zo smoezelig wordt. De verwar mingsdraden zijn aangesloten op een snoer met speciale driepolige stekker, behorende bij de bijpas sende transformator. Deze deken met transformator is er voor een eenpersoons-, zowel als een twee persoonsbed. alsmede voor een lits-jumeaux. We wilden niet nalaten na de I.V.H.A. zorgde voor: j Gids in de doolhof van merken van** het I.V.H.A. was geplakt öf gehangen. Of, zo u wilt: de Ne derlandse Vereniging voor Huis vrouwen bekend maakte, dat haar Instituut tot Voorlichting bij Huishoudelijke Arbeid zijn goed keuring aan een bepaald merk hechtte. Zo'n garantie van het I.V.H.A. wekt niet alleen vertrou wen, maar kan wel eens een goe de wegwijzer zijn in de doolhof van artikelen, die we tegenwoor dig kunnen kopen. Nu het nieuwe boekje van dit instituut voor ons ligt willen we dan ook niet nalaten graag even uw aandacht te vestigen op deze praktische gids. Deze uitgave geeft de huidige stand van zaken weer en is het vijfde, geheel uit gebreide en aangevulde boekje, dat sinds april 1954 is verschenen. Zonder twijfel zal het voor vele huisvrouwen een dankbaar na slagwerkje zijn als het gaat om voorlichting op haar eigen terrein. Na een overzicht van de verplich tingen van de huisvrouw-werk geefster tegenover haar huishou delijke hulp (in deze tijd misschien een hoofdstuk, dat niet direkt zó urgent is komt men allerlei we tenswaardige gegevens tegen over veel, waar wij in huis mee te ma ken hebben. Zo u prijs stelt op een paar voorbeelden: de woning, keukeninrichting, gastoestellen, pannen en drukpannen, waterke tels, glas, porselein en aarde werk, kunststoffen, verschillende elektrische apparaten, wasbehan- deling en -middelen enfin dit al les en nog veel meer komt aan de orde. Ook textiel en wol, ma trassen en dekens, woningtextiel en verwarming worden onder de loep genomen. Het boekje wordt besloten met een uitgebreide lijst artikelen, die van het I.V.H.A. een keurmerk hebben gekregen. Prettig is in het voorwoord te kunnen lezen, dat huisvrouwen, die klachten hebben over goedge keurde artikelen, zich altijd tot het Instituut kunnen wenden, dat dan contact met de industrie op neemt. Zij, die in deze uitgave zijn geïnteresseerd kunnen het via gironummer 33.89.44 ten na me van het I.V.H.A., Den Haag (Huygensstraat 27) bestellen. 't Kost twee gulden. sombere geluiden over het elek trische kussen even op deze brief van mevrouw Veldkamp in te gaan. U weet het: merken noe men we nooit in zo'n geval, maar wie er belangstelling voor heeft, kan altijd even schrijven aan de Blad-Zij". H}IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIMIIIIII| vén u envóór u Geen inleidend babbeltje Is er deze week om de een of andere reden noodzakelijk, zo- dat we direkt met de tips kun- nen beginnen. Eerst iets over: PARAPLUIES Twee ideetjes voor uw re- genscherm. Zijn er kleine gaat- jes in uw (opvouwbare) para- pluie gekomen, plak dan even- als mevrouw Kettlng-Roosch uit Rotterdam kleine stukjes doorzichtig plakband aan de binnenkant van de stof. t Houdt goed en de parapluie ls weer waterdicht. Mocht er een balein doormidden breken, neem dan een aluminium brei- naald en leg deze tegen de twee stukken balein. U om- windt deze „spalk" met leuko- plast en u kunt de parapluie weer gebruiken, zo schrijft mevrouw Ouwens uit dezelfde NIEUW VLOERKLEED O Heel wat nieuwe vloerkle- den en -bedekkingen mogen geen stofzuig-beurt hebben, Vegen betekent vaak, dat het stof overal heen vliegt. Als u echter het advies van mejuf- frouw T. Keyzer uit Baren- drecht opvolgt, zult u hier geen last meer van hebben. U neemt de stofzuiger en draait het brede mondstuk om. Zo heeft u een „vloerblik" gekregen, waarin u het stof kunt vegen. De zuigende kracht haalt zo het stof naar binnen, terwijl uw kleed niets te lijden heeft. SOKKEN DROGEN O Een handigheidje voor het drogen van sokken kwam bin- nen uit Alphen aan den Rijn en wel van mevrouw N. Sijpe- s stein-van den Hoek. U neemt een kleerhanger met dwarslat- je en knijpt aan dat latje de sokken vast. U kunt natuurlijk zelf ook een langere „installa- tie" maken door aan een haak een latje te maken met oogjes, waardoor u een was- lijn haalt. Dit..yoor het geval u véél sokken moet wassen en drogen. Het prettige van deze manier van buiten hangen aan een haak is, dat bij regenach- tig weer de sokken zó binnen zijn. terwijl men de haak eveneens op heel wat plaatsen 3 in een warme kamer kwijt kan. DE STOFZUIGERSLANG O Als de slang van uw «tof- j| zuiger vroeg of laat scheurtjes gaat vertonen, vooral bij de verbinding van de hulpstukken of bij de koppeling, schuif dan een stuk fiets-binnenband over de kapotte delen. Mevrouw D. Lezer-van Leeuwen, die haar adres niet op haar kaart schreef, heeft er al tijden ple- zier van. Mag ik even weten waar het voor u bestemde boek naar toe kan worden ge- stuurd? DRAAI ZE OM I Als knopen door veelvuldig wassen lelijk zijn geworden kunt u ze in heel wat gevallen gewoon omdraaien om weer glanzende knopen op vest, trui E I of kinderjurkje te hebben. Me- e juffrouw M. Molenaar uit Lex- e mond schrijft er bij „als je maar op het idee komt...." s VOOR PATIËNTEN Mejuffrouw P. Jordaan uit §1 Den Haag wil u even attent maken op de mogelijkheid her- e stellende patiënten een rug- e steuntje te geven. Heel wat bedden hebben geen „hoofd- einde" meer waar je kussens tegenaan kunt zetten. Mag de e patiënt zitten, dan heeft hij of e zij aan een paar opgestapelde e kussens vaak niet voldoende steun. Deze lezeres zet in zo'n geval een vierkant stuk triplex tussen het opstaande randje en de matras. Een kussensloop er e de patiënt zit er keurig h redaktie VAN BLOEM EN PLANT Grapjes vraagt veel ruimte Er zijn enkele planten, die men alleen kan houden als men over grote kamers beschikt, die ook in de winter vol doende verwarmd worden. De Sparmania of kamerlinde is een van die planten. Ze is afkomstig uit Zuid-Afrika en kan zeer groot wor den. Zo groot, dat ze de kamer niet meer uit kan. Maar liefhebbers kunnen met enige moeite wel een kamerlinde in hun huis hebben, die binnen normale perken blijft. Door de zacht behaarde, lichtgroene bladeren en de zeer mooie bloemtrossen, die in de late winter of het vroe ge voorjaar verschijnen, is de kamerlinde een zeer geliefde kamerplant geworden, waar menigeen wel wat zorg voor over heeft. Voor de forse groei is het, naar men kan begrij pen, nodig, dat ze over veel voedsel beschikken kan. Men kan die verstrekken door pot grond te nemen, die veel voed sel bevat. Een speciale soort potgrond vraagt ze niet; elke grondsoort is goed, als ze maar zeer voedzaam Is of ge maakt wordt. Men kan dit ver krijgen door de aarde te ver mengen met een ruime hoe veelheid oude goed verteerde koemest. Veel licht ten vraagt maar kan ze niet tegen volle zon, als deze door glasruiten schijnt. In de winter is het volle zonlicht niet zo erg, ja soms wel goed voor ze, vooral voor jonge planten. Plaats ze des winters niet in de huiskamer. Een koele ka mer, die b.v. des nachts wat warmte krijgt door de deuren naar de - huiskamer open te zetten is heel goed. Graag heeft ze flinke giften water op de grond, maar toch ook weer niet zoveel, dat de aarde klets nat is. Eens per week wat mest door het gietwater (ka- merplantenmest) Bijzonder mooi De bloemen zijn bijzonder mooi. Het prachtig wit van de bloemkroon lijkt wel van zijde te zijn. Daarbinnen staat een krans van goudgele meeldra den, die echter geen stuifmeel geven en alleen dienen als lok middel. Hier binnen staan de echte meeldraden, sierlijk pur perrood. De bloemen verschijnen ln de regel vroeg in het voorjaar. Stekken Vermenigvuldiging geschiedt door stekken. De uiteinden van de takken worden op een hand breed lengte afgesneden en van de onderste bladen ontdaan. Men kan deze in een flesje met water zetten om te bewor- telen, maar ook in een potje met tuinaarde voor de helft vermengd met zand. Zodra het stekje gaat groei en plant men het over in een Sot met zeer voedzame grond. len stekt liefst heel vroeg in het voorjaar, omdat men dan kans heeft het volgende voor jaar bloem te zien. Men treft wel eens een ka merlinde aan met gele, bruine of dode vlekken op de blade ren. Hiervoor ziin verschillende oorzaken mogelijk. Te natte aarde, te droge aarde, gas- lucht en kolendamp kunnen de Van de rokerige conferentieka mer naar een zonnige tuin is, althans op deze expositie maar een stap. De tuinmeubelen, die Denemarken brengt, zijn niet zo rank en fleurig als die uit meer zonnige zuidelijke landen. Maar leuk zijn ze wel, de ronde kruk- vormige rotan gevallen met een klein steuntje in de rug en een schuimrubber kussentje. Prak tisch vonden we ook stoelen met grijs-linnen rug en zitting, waar voor als leuning een simpele le ren band was gekozen, die niet temin prettig steunde. Het grap je van de expositie waren onge twijfeld de twee rieten hangstoe- len. poot-loze modellen dus. Ze hadden de vorm van een groot half paas-ei en waren aan ket tingen opgehangen. Naar we hoorden zijn deze originele „paas-eieren" ook in ons land verkrijgbaar. De Denen hangen blijkbaar ook zonder enige ge wetenswroeging hun baby's op, want we ontdekten ook een wieg je zonder poten, maar met ALS ALTIJD waren er ook dit maal bij de post veel brieven met reacties op vorige onderwer pen. Wonderlijk hoe soms een woord, een bepaalde uitdrukking iets bij de mensen kan losmaken. Toen mijn briefschrijfster die sa men met haar man de brief had ondertekend, schreef: „be schaamd hebben wij het verlang lijstje weggedaan", heeft zij nau welijks kunnen vermoeden welk een gevoelige snaar zij daarmee in veler hart zou raken. Dat ver langlijstje! Je zou zeggen: dat hebben we allemaal. En door hoe veel verdriet en pijn moeten we dikwijls niet heen vóór we be reid zijn een naam door te stre pen, een wens uit te wissen, het lijstje weg te bergen. U allen die mij hiervan iets vertelde, dank ik hartelijk. Je weet nooit waarvoor ik uw verhalen nog eens nodig kan hebben, dat is duidelijk ge bleken. Speciaal wil ik nog even mevr. L. bedanken die achter haar naam zette: 1883. Bent u toen geboren? Bent u dan al ze ven-en-zeventig? Wat kunt u dan nog keurig schrijven! Mijn beste zien zitten, gepraat, nooit! eentje ls krant i dat het onderwerp waarmee ik mij tot welijks heb ingelaten. Och, je hebt allemaal wel eens gehoord wat een akelige, vaak immore le zaken achter zo'n advertentie kunnen schuilgaan en hoe 1 het is 1- moeilijk te geloven dat een jong- geval. TK stel me, hoe verheugend het slot van bovenstaand verhaal ook is, dus maar niets voor van het binnenhalen van ongehuwden. Waarom dan niet een adverten tie? De krant heeft ZORG voor u. ■-zorgt in alle discretie uw mens met opzet deze krant gehoord gaan lezen om argeloze dames del, net als van hun spaarcentjes te beroven, flink eind Veel waarschijnlijker inderdaad 1 zeer de vraag is of bepaal- evenals u, door hun werk. door omstandigheden, niet in de gele genheid zijn een eventuele levens partner Een krant is een vervoermid- 1 bus. Als ik een huis een bezoek het dat moet brengen, b.v. 50 K.M. ver, het onzinnig te gaan lopen. Dus natuurlijk ook het verhaaltji die twee H.B.S. meis jes die een adver tentie hadden ge plaatst en dienten gevolge een heer zouden ontmoeten met een rode tulp in het knoopsgat. Stik kend van het lachen wachttea zij hem op, en toen hij op de afgesproken plaats ik de bus; die brengt in een uur. En zo is het ook met de krant. Kennismaken met gierend weg. holden zij 'n Rieten stoel, die op een paas-ei lijkt. Het geval heeft geen poten en moet dus worden opgehangen. OOK reacties op het rode haar zijn niet uitgebleven, en nu van de andere kant: van twee jonge vrouwen die het hebben en die het voor geen geld willen mis sen. De ene zegt: „ik wist niet dat er vrouwen waren die zich dóéirover zorgen maken, er is toch heus wel wat meer in de wereld te koop" (volkomen eens, maar daarom niet zómaar weg te vegen als probleem) en de ander schrijft me zo'n pittige, heldere brief dat het me spijt dat mijn Open Brief van jl. zaterdag al op maandag de deur uit was an ders had ik uw brief overgeno men. Schrijft u uw achternaam met dubbel e aan het eind? Als het zo is, hoop ik u nog eens te antwoorden in een persoonlijk En nu allereerst de huwelijks advertenties. Niet omdat iedere ongehuwde vrouw er eentje is die het liefst zou trouwen maar dat niet wil bekennen 0 nee. Tal loze vrouwen vinden een levens vulling in een taak zo boeiend en mooi, dat zij moeite zouden heb ben met kiezen als er een man ln hun leven kwam. Wat ik wil, is: de kwestie eens bekijken, want er is veel misver stand over. Ik moet u bekennen, Iemand die op een dergelijke ad vertentie reageert, een nu ja, verdacht, laten we zeggen: on. bekend persoon ge worden, en om dan aan zó iemand juist de teerste dingen van je leven toe te vertrouwen: Bovendien is hij vaak belache lijk, zoals uit het verhaal hierbo ven blijkt. Geen wonder dus dat ln prot. chr. kringen weinig aan ieze wijze van kennismaken wordt gedacht en dat er ook dóér /aak plagerig en zeker niet se rieus over gesproken wordt. En als je dan voor iezelf en voor je naaste familieleden ook niet aan de manier van kennismaken hebt noeven te denken, laat je het on derwerp voor wat het is, tot.... Je aan je mouw wordt getrokken! vandaag iemand te gen me, en realiseer hoe weinig kringetje woont, noch Rijn als je in IJsselmonde je brood hebt. Maar met de krant: wie weet! Er zit een frisse kant geschikte partners u zaak: het is vrijblijvend. Daar- Hgfifi mee bedoel ik dit: als u heel ro mantisch op straat tegen een heer opbotst, uw tasje laat vallen, hij dat opraapt, vraagt u naar huis te mogen begeleiden, van uw kerk blijkt te zijn, ongehuwd, dol- zegt u dan, als dat gelukkig u gevonden te hebben I" dat fijn, al «beurt het uw kennissen, var wie leder zegt: jam mer dat zij niel getrouwd is. Nou zegt u dan, als inderdaad zo blijkt dan te zijn, dan is er bijna"nooit, ...„a u oau U1C toch ook nog zoiets romantiek vast, u gaat een beetje a1c e""1 christelijke geloven in die botsing er zit geen vrijblijvendheid aan roman- jonge EN„, waar zij toch andere vindt die haar in eer vriendenkring kunnen introdu ceren. O ja? Hebben we niet alle maal kringetjes in kringetjes? Triest, maar het IS zo. Ik hoorde laatst dat op een vrouwenbond-avond voor het vor men van discussiegroepen iemand de dames aan de tafeltjes had genummerd: 1, 2, 3, 4, en toen moesten de I's bij elkaar gaan zitten, en de 2's, enzovoort. Eerst onder protest natuurlijk, zo van: hè nee, wat ongezellig! maar al te gauw wat vlot ter en wat was het eind het lied? Dat sommige Je bent er, of je wilt of niet, de slaaf van. Durft u bij nader i te zeggen, gemeenschap: zang, wijkavonden, vrou wenbond, allerlei mogelijkheden waar ■ouw misschien niet ontmoet, njeuw de eenzaamheid te vaarden, zelfs al weet u dat u diep in uw hart aarzelt? Maar de advertentie is vrijblij vend. U kunt een tweede plaatsen. U kunt serieus, maar met voor behoud, aan een nadere kennis making beginnen, u hebt de tijd om met uw hart terade te gaan. Er zijn er die zeggen: God zal op Zijn tijd wel een man geven. Ja, en die tijd kon nu wel eens ge komen zijn. Net zo goed als het wel eens tijd is de bus te nemen als men inziet dat men de af stand onmogelijk lopen kan. tot oordelen bevoegde perso- dames zeiden dat zij het zeg ik: waarom eigenlijk toch enig hadden gevonden KT" kranten, die met die of die eens te pra- gelezen worden, ten, want die hadden zij al tien jaar op elke vergadering niét. Nee niet door weet ik w maar hier, in deze krant. Deze bij. BIJ 'T NAAIEN Zij, die wel eens een naadje lostornen zullen wel ontdekt hebben, dat er dan I van die kleine draadjes in de stof achterblijven. Die kunt u met een stukje schoolstuf 1 (gum) heel gemakkelijk weg- i halen, zo vertelt Nel Doorduin uit Rozenburg. IN DE KEUKEN Dit keer ook nog een paar tips voor de keuken. Gebruik- i te lucifers in een bakje staan 1 vaak wat slordig in de keuken. 1 Zowel mevrouw M. de Graaf- I Krabman uit Scheveningen als mevrouw J. Buurman uit Rot- terdam schreven er over. U sie!n iamP°t met schroefdeksel gebruiken, waar- deksel een gaatje maakt waardoor de afgebran- de lucifers gaan, dan wel in een léég luciferdoosje de ge- bruikte houtjes stoppen. KAASSCHAAF Heeft u een blikje boter- i hamworst opengemaakt en wilt u van die worst mooie dunne plakjes snijden, dan is nét aangewezen „apparaat" 1 hiervoor een kaasschaaf, een tip ingezonden door me- vrouw C. van Haflen-Aantjes uit Sliedrecht en mevrouw H J. Sauer uit Rotterdam. Even- eens voor de keuken is het ad- vies van mejuffrouw J. Mon- teny om plastic haakjes, die op een bepaald moment los- s laten even te bestrijken met eiwit. Ook wat eiwit op de te- gels of muur, stevig aandruk- ken en ze zitten weer een tijd- S lang goed vast. AZIJN HELPT We besluiten met een brief, afkomstig uit de u waarschijn- lijk wel bekende inrichting „Effatha" uit Voorburg. Het hoofd van de huishouding (die I graag „Tip-Parade" wil heb- ben omdat ze er vast wel iets in tegenkomt, dat vooral, in een inrichting als deze wel handig zal zijn, schrijft ze....) wijst u graag op azijn als 1 schoonmaakmiddel. Voor brui- ne aanslag in wasbakken (van een druipende kraan b.v.) is het goed. een scheut azijn in de toiletten, azijn voor het schoonmaken van de douche- i cel of hetzelfde goedje voor vuil geworden tegelspro- beert u het maar eens want het gaat prima, zo verzekert zij. Vooral azijn-extract is H voor al deze karweitjes aan te 1 bevelen. U kunt het naar wens verdunnen. 51||jl||l|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||,|||!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15