SSR 3,75 InIO jaar zal ledental van S.S.R.verdubbelen SERIE EN :m GEESTELIJK LEVEN. Psalm 1 ZONDAGSBLAD ZATERDAG 28 JANUARI 196] Vier generaties In 1936 citeerde prof. dr. G. J. Sizoo de woorden van de eerste praeses van S.S.R. 1, dr. T. van den Hoorn: ,,Ook enkele van mijn familieleden en ken nissen waren daarvoor (voor medicus n.1.) gaan studeren en waren allen ongelovig geworden Toen ik aan de academie kwam vond ik er niet een geestverwant, zelfs niet onder theologen." Wij spreken over verschraling, over een verachtering van genade, over geestelijke slapheid, maar we kun nen ons een dergelijke situatie eigenlijk nog maar nauwelijks indenken. De eenzaamheid van deze jon ge christenen aan de universiteiten van de vorige eeuw moet vaak wel heel groot geweest zijn. De jongeren van toen waren geestelijke pioniers. Hun geloof had niets vanzelfsprekends, maar iets held haftigs. Zij leefden uit de bezieling. De volgende generatie kwam tot bezinning. Het lied van de vaders werd het dogma van hun kinderen. De derde generatie was die van het behoud. Grenzen werden afgeba kend, barrières opgeworpen. We wilden behouden wat we hadden ontvangen. Helaas hebben we niet bedacht dat de aanval ook van binnenuit zou kunnen komen. Wij behoren tot de vierde generatie van het reveil maar bezitten nauwelijks nog de bezieling van het begin. Onze generatie heeft de opdracht om te komen tot een nieuwe beleving, wil de volgende ge neratie niet vervallen in de nood van de eerste. Een student is happiger op een lustrum, dan een hond op een vette kluif. Als de studie ïijn leven is, is een feest zijn lust en daarom spreekt een stu dent altijd over een lust-rum en niet van een zoveel jarig bestaan. Als heerlijkste afwisseling voor het doorwerken van dikke studieboeken, kent hij het le ren van de rol van een of ander avant gardistisch toneelstuk, en als reactie op de stilte van de biblio theek, schreeuwt hij graag zijn keel schor bij een sportwedstrijd. Een student springt ook nooit uit de band. Tijdens zo'n lustrum springt hij alleen op de maat van de band op een al te kleine en al te stroeve dansvloer rond. Er is weer zo'n lustrum op komst. De jacquetten zijn al keurig afgestoft, koortsachtig is gebouwd aan coulissen, prijsvragen zijn uitgeschreven, com missies hebben besloten in een woord: het wordt feest, een echt studentenfeest, met alles erbij wat er bij hoort behalve misschien dat dansen, want daar wordt nog over gesproken. Het feit dat er over gesproken wordt bewijst al dat het een bijzonder lustrum wordt. Dat wordt nog veel meer geaccentueerd door het feit dat de sport grotendeels verdrongen is door een congres dat zich bezig houdt met de vraag „Europa, het hart van de wereld?" Het is een lustrum van studenten die zich niet willen opsluiten in de ivoren toren van de studentenwereld, omdat zij beseffen dat zij met bei de benen op de grond van maatschappij en kerk moeten staan. Daarom is deze studentenvereniging. V I w I I llllllllllllllllllllllllll jaar stormglas van de gereformeerde gezindie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih matorum, zet een punt achter het verleden en opent de deuy naar een nieuwe toekomst. Het wordt gevierd in de kentering van de tyden. Niet langer is ztf een obscuur gezelschap van kerkelijke jongeren die zich bij de rest van de studentenwereld niet thuis voelen. Met 2000 leden is zij een gevestigde organisatie, waar anderen rekening mee houden. Maar over tien jaar zal S.S.R. ook niet meer zijn wat zij nu is, een gezellige kring van studenten die elkaar allemaal bij de naam kennen. In de komende tien jaar wordt een verdubbeling van het ledental verwacht en dat betekent dat vrijwel alle aangesloten afdelingen aan de rijksuniversiteiten uit hun sociëteiten zullen groeien. Juist daarom is het misschien merkwaardig dat deze protestantse studenten het aangedurfd hebben om het komend lustrumcongres niet te plaatsen in het teken van de veranderingen die zich in eigen kring moeten voltrekken maar het gewijd hebben aan de veranderingen die zich voltrekken in de Europese maatschappij. „Europa, hart der wereld?" vraagt het thema. Het zal in vier dagen uitgebreid worden ingeleid en doorgesproken door vijf sprekers en wel van 14-17 februari. In 1901 werd de grondslag uit- S.S.R., maar toch wel als t gebreid en ging de vereniging zich volg van de lange gesprekken ook richten tot studenten dere kerken die ook de gerefor meerde belijdenis aanvaardden. Reeds toen werd zij dus een in terkerkelijke organisatie die de S.S.R. brieven op om te tonen hoe blij zij waren met de toena- De grote beslissing van ver- gehele gereformeerde gezindte wil der contact tussen de „synoda- de omvatten. Nog vier jaar later liet men de naam „Hendrik de le en vrijgemaakte Gerefor- Cock" vallen en ging men zich meerde Kerken moet dit jaar, op S.S.R. noemen. Een jaar later - werd er een afdeling in Utrecht de tnvtemaakte synode van As- gesticht, die hoofdzakelijk uit her vormden bestond. Naast S.S.R. ontstond in het pro testantse kamp ook de N.C.S.V. sen vallen, maar het is duidelijk dat er van het oorspronkelijke gesprek, althans in studenten- Deze verenigingen werden geen kringen weinig meer concurrenten. Zij vulden elkaar n aan zoals j. en E. en de J.V.'s Uolc Zt1 wacflten af wat er gaat van na de oorlog. Bavinck schets- gebeuren. Er is een gevoel van te het verschil door te stellen dat diene teleur stellino Men leeft de N.C.S.V. op de „extensiteit van aiepe leleursteumg. Men leeft het werk", de S.S.R. op de „inten- vanuit de moede gedachte: „Als ^racht" de^ nadruk^ legde, de leiders elkaar niet meer kun nen vinden, hoe zullen wij dan Het lijkt er op alsof dit hetzelf de standpunt is dat Amsterdam indertijd innam, maar dat is niet juist. In Rotterdam wordt niet ge sproken vanuit een theologische achtergrond, maar vanuit een practische. Niet de grondslag is als zodanig in geding, maar het doel van de vereniging die èn be zinning èn vriendschap, of zoals dat nu heet „gezelligheid" wil bieden. Rotterdam wil alleen ei genlijk maar gezelligheid. Van de zijde van reünisten vernamen wij dat men zich ernstig ongerust maakt over de ontwikkeling in Rotterdam. Men heeft in de groentijd een koers gevaren, die de verontwaardiging gewei heeft zelfs van de kant van Economische Hoogeschool. Het ilet er naar uit dat als Ro terdam zelf geen orde op zakt zet van hogerhand zal moett worden Ingegrepen. En zo vi over dit 15-de lustrum toch oo weer de schaduw van het coi filet. Terecht ls gezegd dat S.8.I door de jaren het stonngla* wi was van de gereformeerde gi zlndten. Prof. dr. H. BAVINCK intensief en extensief fyJEN heeft S.S.R. wel de vrucht genoemd van de gereformeerde emancipatiebeweging. Zij vond haar ontstaan in de eeuw die het ge loof nog nauwelijks een plaats inruimde. Vijftig jaar geleden schetste prof. dr. H. Bavinck de vorige eeuw als volgt: „De geest der eeuw was vijandig aan de grote christelijke tegenstellin genvan zonde en genade, schuld en verzoening, ze delijke verdorvenheid en wedergeboorte; en wie bij deze tegenstellingen nog leefden, hadden zich in de eenzaamheid te ruggetrokken en telden in het openbare leven niet meer mee. J^E gelovigen van die tijd waren de paria's van het rationalisme. Het was dan ook geen wonder dat toen vijf studenten uit de „afge scheiden kerken" elkaar in 1886 leerden kennen aan de universiteit van Leiden, zij begrepen dat ze op elkaar waren aan gewezen. Deze niet- theologen hadden het misschien nog moeilijker dan de orthodoxe theo logische studenten, om dat zij in al hun colleges steeds weer opbotsten tegen de antichristelijke geest van die tijd. £IJ sloten zich aaneen om gezamenlijk van uit hun christelijke le vensvisie en het overige deel van de avond ge zellig onder elkaar door te brengen. Studie en vriendschap hoorden van het begin af aan bij elkaar. Zij kozen de naam „Hendrik de Cock" en legden de basis voor een studentenbeweging die in tegenstelling tot de corpora van meet af aan niet slechts een ge zelligheidsvereniging wilde zijn, maar ook een bezinningsorganisa- Dat wil zeggen dat de N.C.S.V. van meet af aan missionair ingesteld, de S.S.R. mee: zinning. Conflicten op be- elkaar vinden." Doorbraak Het conflict van de doorbraak is veel feller naar buiten getre den. Meer dan bij de kwestie van ,De student is niet in de eerste plaats student, maar christen", was door de jaren heen het „leit motiv" van deze symphonie van gereformeerde gelovigen uit vrij- fle vrijmaking ging het daar wel alle kerken. Maar daarom de grondslag Juist heeft deze beweging ook ie- het conflict der kerkelijk conflict als een eigen conflict moeten doorworstelen. De conflicten waren geen typische S.S.R. Dat was 1950, dat vooral Amsterdam leefde. Op die af deling had indertijd prof. dr. H. studentenconflicten, zij kwamen Berkhof Karl Barth al geïntrodu- voort uit de botsing van theolo- ceerd. Het groeide uit tot gische inzichten. De drie belang- nikste ziin wel eeweest de kwel- edlte studentenstad ..«P leven rijkste zijn wel geweest de kwes tie-Geelkerken, de vrijmaking 1944 en de doorbraak van na oorlog. In al deze jaren is gebte dag vergaderen Se- tot de S.R.R. t sterk aan het achterland bonden geweest. Men zocht steeds de lijn uit de historie door te stlf> de statuten GEBOORTEGOLF SPOOKBEELD VAN MORGEN dienovereenkom-' en wet tekent, zich persoonlijk onder de regelen van statuten en wet stelt en mits dien de grondslag voor zijn reke ning neemt, althans zijn streven er op richt de helijdenis der va deren tot zijn persoonlijk eigen dom te maken." De S.S.R. sprak uit de historische lijn te willen handhaven. Weer behield zij de uitspraak van de synode haar taterk„kelljk karakter, hield tevens vast aan het trekken daarom heeft men wel gesproken van een „beginselvast avant gar- Geelkerken-kwestie Het meest ingrijpend ls waar schijnlijk wel geweest de zoge naamde Geelkerken-kwestie, die Assen in 1926 leidde tot de Gezegend hij, die in der bozen raad niet ging, en niet op 't pad der zondaars staat; die in de kring waar spotters samen komen zich niet begaf, daar niet heeft plaatsgenomen; maar die zijn lust steeds vindt in 's HEREN wet en dag en nacht vroom-peinzend daarop let. Want hij zal zijn gelijk een forse boom met zorg geplant bij goedgeleide stroom; die altijd groen ook jn de warmste dagen, te juister tijd steeds weer zijn vrucht zal dragen. Gelijk die boom, zo kerngezond, zo sterk, is zulk een man: hij slaagt in al zijn werk. Niet zo toch zijn de goddelozen ooit: zij zijn als kaf, dat wind meteen verstrooit. Dus wanklen zij, als zij in 't oordeel komen; de zondaar houdt geen stand in 't volk der vromen. De HERE kent hun weg toch door en door; vqn 't zondepad vergaat zelfs ieder spoor. N 1936 HADDEN de gereformeerde studentenverenigingen eenheid die alle verschillen moet men, waaruit de vriendschap Hervormde Kerk. Deze scheuring kunnen overbruggen, dacht mon junfco„»ino. i>»n vorming van hot „Hersteld Ver- vla de vaderen de ge- band", dat later opging In de re(„rlneorde gerlndte. ontstaat. En juist daarom liggen leidde tot - S.S.R. aan alle universiteiten te zamen minder leden dan de Maar het is al lang gebleken dat er zulke grote gevaren in de Rot- toenmalige Gereformeerde Studen- £)rie Formulieren als afdeling Delft op het ogenblik heeft. En als we naar de toekomst terdamse ontwikkeling, waar ten Beweging, waarin de s.s.r. ccu eeuiieiu sciiepi. uc gemengue j. kijken hebben de prognosemannen reeds uitgerekend dat binnen Jats voldeden helemaal niet, want heeft over bezinnino all pen 8amenwerkte met de corpora l.ij i-l ll i 31 sPoedig vond er een vnjwel neejt.over bezinning als „een studenten aan de Vrije Univei I verdubbelen. In plaats van 2000 massale uittocht plaats. de tien jaar het ledental zich leden zullen er 4000 zijn. Alleen de afdeling Delft zal lijk al bestaan uit 1000 leden. Wat betekent dit studentenvereniging? Is er nog sprake van gezelligheid, S.S.R. in Delft heeft r een opgevat om een eigen flat te bou- i een wen voor de 'eden- Men meent «lat daar een oplossing zou kunnen band, met zoveel leden. En dat is met het enige probleem dat Uggen Daar zouden de jongere- S.S.R. op dit 15de lustrum onder ogen moet zien. Het is duidelijk jaars ondergebracht kunnen dat het karakter van de student zich drastisch aan het wijzigen is. Studeren is al lang niet meer het privilege van de welgestelden. De democratisering van het wetenschappelijk onderwijs, heeft Delft dit in ons bijzijn opperde, reeds geleid tot een verandering van de mentaliteit, en die ver- zagen we al direct gezichten die verdeeld andering zal zich nog verder voortzetten. gereformeerd J.V. maken van S.S.R." Velen willen daar alleen het plan maar aangenaam samen zijn en ,doen wat ze willen". door het reformatorisch chris- sterk in het teken zullen l ten staan van de kadervorming. Men hoopt de grote moeilijkheden van de toekomst het hoofd te kun nen bieden door meer dan ooit na druk te gaan leggen op de dis puten. De aankomende studenten moeten over deze disputen worden er moet voor gezorgd betrokken en hoofden die ernstig worden, dat er een goede ver schudden. Utrecht vooral ziet hier menging plaats vindt om het ge- den, zodat zij ook gemakkelijker zijn op te vangen. Het idee lokt, toen de afgevaardigde en Kampen trok men consequen ties uit het synodebesluit. Ondanks het "conflict de sterke druk weigerden de af delingen van S.S.r. zich uit te npreken. Men wilde beslist vast- hervormde "ouders houden aan het interkerkelijk ka- hervormde studenten in alle her- scherp door te verklaren: „Mocht het conflict in S.S.R. opgelost worden - in een zin, die te kort doet aan de vrijheid van het evan gelie, dan zal dezerzijds aan alle alle rakter van de vereniging. Vrijmaking grote gevaren liggen. Op deze r tegen te gaan dat ook zij i niet zo eenvoudig laten oplossen, vooral ook, omdat eigenlijk de op lossing nog lang niet gevonden is. Er is wel over gedacht, denkt totaal verschillende bestuur. richtingen uit. Men heeft een heel klein beetje geëxperimen teerd, maar nog lang niet vol- net zijn er arte ge- al een heel eind uit Kfn? elkaar zijn gegroeid, ook al is p,ex en de ban er nog altijd een overkoepelend de vereniging i gezelligheidsver- gaan leiden. Duidelijk is ook, dat de taak vormd, werd men onmiddellijk ge- i de besturen steeds moeilijker confronteerd met de problematiek de scheuring in de Gerefor- •ormde beschikbare organen ge zegd worden dat er in S.S.R. geen plaats is voor de geestelijke vrijheid van de christenmens." Deze duidelijke bedreiging heeft Hetzelfde probleem kwam na de het bestuur van S.S.R. er toen orde niet van weerhouden om de grondslag ongewijzigd te handha ven. Men wilde geen confrontatie met maar conformatie aan de grondslag, zoals het in die dagen heette. Uit de praktijk van een MAATSCHAPPELIJK WERKSTER zal worden. De senaat r uit in de rich- meerde Kerken. De invloed altijd Amsterdam weigerde en stichtte een Algemene Protes tants-christelijke Studenten Ver eniging waarin de hele S.S.R.- besturen krijgen een steeds be- vanuit zijn gedachtenwereld, sprak afdeiing opging. Merkwaardig hand zal werken. Juist op confes sioneel terrein is dit mogelijk en ;n bijzondere mate in het protes tantse deel In de afgelopen jaren hebben de volking. verplaatsen in de richting van de langrijker taak. Daarom zal zo wilde de S.S.R. toch niet Democratisering sociale verschuivingen die zich reeds eerder in de maatschappij hadden voltrokken, zich ook doen voelen aan onze universiteiten. Niet langer kwamen slechts stu- Confessioneel wijk waar de studentenflats ge- bouwd zullen worden. Men wil de studentenbe- daar beslist nog niet aan het plan om studenten in een eigen flat on der te brengen. En zo experimen teert men, of komt men zelfs nog niet eens aan het experimenteren In de afgelopen jaren hebben we reeds gezien dat studenten van bepaalde richtingen hoewel meestal lid van S.S.R. zich toch ook wer onderling gingen Wel is het duidelijk dat aaneensluiten. Zo vormden zich - _..-j leu ue nana IB ücu «l, de laatste jaren sterke banden ken. Dat betekent dat het aantal J'.1™» van «"denten uit de Ge- geweldig veel afhangen van de hem binden, leiding. En daarom beseffen, de leden dat S.S.r. een eigen vor mingscentrum moet krijgen waar studenten van alle universiteiten bijeen kunnen komen voor bezin- was dat deze vereniging geen levensvatbaarheid bleek te be zitten en in 1954 al geruisloos op ging in het Amsterdamse jiSst*1'^"studenten die "de Studentencorps, en weer een Almelo nieuwe S.S.R.-afdeling op ge richt moest worden. denten uit de kringen der welge stelden. Beurzen schonken jonge mensen uit alle milieu's, die de noodzakelijke intelligentie beza ten. de kans om zich op te T Kadervorming toekomst de nadruk steeds t studenten dat uit beurs studeert veel groter is ge worden, maar de drang ook is toegenomen om zo spoedig moge lijk af te studeren. Dit heeft een directe invloed op der zal komen te liggen op het kunnen worden aan het ei| gezelligheidselement. De bezin- datief. Over het „hoe?" schorsing van Schilder als recht dat voorkomen had moeten worden. In die eerste jaren Doel krappe reformeerde Bond de Christelijk ning zal meer dan'ooit in de alles zal in de komende maanden praat - Gereformeerde Kerken en de Ge- 1 nachten lang i Helemaal uitgewoed is dit con flict nog steeds niet. Er zijn in de oorlog de afgelopen jaren groeiende - doorge- moeilijkheden geweest met c3" -* denten hebben een eingen kring gevormd. Tot nu toe was dit hele- het studentenleven zoals het zich ™5eji£cht gevaar- afspeelt in het kader van de ge- wegejment. Maar net gevaar zelligheidsverenigingen zoals ook ae S.S.R er een is. De student van de toekomst zal minder tijd doorbrengen op de soos, hij zal minder geneigd zijn om uren ach tereen tot diep in de nacht te zit ten bomen op de soos. reformeerde Gemeenten. Meer ook toekomst de band moeten vor- „itvoerif worden „esproken, de christelijk-gereformeerde stu- wat beweging deling te Rotterdam. Zo schreef -t* I t Meer over de blikstaarten JlfET de overgrootmoeder Blikstaart heb ik u verleden week ir± laten kennismaken. Thans voeg ik eraan toe, dat zij der tien kinderen heeft voortgebracht en zoals ik zei al deze kinderen kregen de naam Blikstaart mee, want tot wet tige, officiële huwelijken heeft zij 't nooit gebracht. „Daar hadden we zo geen tijd voorbekende ze me eens ter loops en glimlachend. Ze zei zulks voordat ik zelf dit onder werp had kunnen aansnijden; ze zei 't bovendien niet veront schuldigend of zelfs maar met 'n zweempje zelfverdediging; ze zei het eigenlijk eerder 'n tikkeltje trots. DE trots van 'n meisje, dat eens zeker „Beeldschoon" was genoemd. Zó adembenemend beeldschoon dat de jongens ge woon geen tijd hadden om eerst nog de lange omwegen van kennismaking, losse en vastere verkering, verloving en huwelijk af te leggen, alvorens tot het stichten van 'n gezin over te gaan. En laat niemand, zo men geneigd is daarover een afkeurend oordeel uit te spreken, ver geten dat men destijds er andere gewoonten op na hield dan heden ten dage, nu men al die omwegen best kan afleggen zonder overigens vooralsnog tot het stichten van een gezin te besluitenl Hoe het ook zij, nè het overlijden van de stammoeder trok een harer dochters die dus ook weer Blikstaart heette in haar huisje en dat is dan de Sari's grootmoeder. Ook haar heb ik derhalve leren kennen. Voor in de zeventig was ze in die dagen en ze zag er uit als 'n bijzonder goed geconserveerde veertig jarige.'En ze had zeven kinderen, die opnieuw allemaal trots en fier en zonnig de naam Blikstaart voerden. Toen we daar zo eens over aan de praat kwamen zei ik langs mijn neus weg: „Het schijnt wël in de familie te zitten!" Ze knikte instemmend en zei: „Ja, wat zal je er an doen? M'n man overleed de dag voor we naar het stadhuis zouden gaan, en dus ben ik nooit aan troUwen toegekomen!" TK knikte ter variatie mijnerzijds ook: „Ze moesten trouwen ge- 1 makkelijker maken, is 't niet? Al die papieren en helemaal naar 't stadhuis gaan en 't leven is toch al zo drukJe kunt toch niet overal om denken?" Ze bekeek me waarderend: „Het was 'n beste man, maar hij had de pest aan papieren. Hij zei dat je vastigheid niet in 'n papier zat, maar in je hart. En hij heeft best voor ons allemaal gezorgd: ik ben nooit een cent tekort gekomen en hij heeft z'n gezin ook nooit in de steek gelaten. Dat zie je wel anders Leidse studenten „Laat ik i duidelijk vast- Massaliteit studenten zo zullen groeien, dat zij naast de bezinning," door de kleinere omvang tevens onge merkt meer en meer de functie van de gezelligheidsvereniging zul len gaan overnemen. Al gauw zul len ze dan naast de S.S.R. een zelfstandig bestaan gaan leiden. Daa: VAKMENSEN Goodwill in „Hervormd Nederland" c stellen dat de S.S.R.-afdeling Rot terdam een protestantse-christe- lijke studentenvereniging is, geen eidsverenu geloofsgemeenschap voor gerefor meerde studenten, doch een ge- Huisvesting Maar er is nog een heel ander karakter verloren kunnen gaan. probleem dat ook een aanval doet op het gezelligheidsleven, zoals dat zich nu afspeelt op de sociëteit. De geboortegolf begint ook de universiteit te naderen. Nog maar een goed jaar en de vlugste studenten zullen zich la ten inschrijven. Dan zal de zaal, de studenten zich vroeger an*VimntnkeJaa15 bedoelde pogingen om het evangelie uit te dra- n u n«m aan nozems: Het is natuurlijk loffelijk, dat wij trachten het evangelie aan alle creaturen te presenteren. Maar het optrekken met dit volkje is een specialisten werk waarbij WÜ „vaklui" niet met onze nobele liedekens en pamfletten voor de voeten moeten Ds. H. A. Visser in hetzelfde nummer van vangen. Overal worden gaan splitsen en twee of zelfs drie sociëteiten oprichten? Men bi/inorf: iinnr Ap7p npdnrhtp mant In Delft leefde oorspronkelijk te proberen zoveel gemengde huis- w" ™S| teTor,.L* D.,?'"dXS net voorbeeld van 'eefde natuurlijk de zogenaamde voor ogen. Daar is civitas-gedachte. De studentenwe- deze weg gekozenmaar na en- reld heeft toch eigenlijk een eigen VAKMENSEN II In de kerk begint er bij monde van prof. Krae- mer een protest luid te worden tegen deze be roepskrachtenmanie en wordt er geroepen om eer- bestel van „het vergeten ambt in de kerk". Ik zou willen pleiten voor bet eerherstel van de ongespe cialiseerde mens, die eenvoudig zijn handen uit de mouwen weet te steken en kan en wil helpen! te zijn, zij het dan ook dat eveneens èn daar èn elders e_ wettelijk beschermde echtvereniging toch gelukkig kon uitvallen. „Ik denk dat hij 't nooit in z'n hoofd gehaald heeft om er zelfs maar aan te denken u in de steek te latenpeinsde ik beetje twijfelachtig aan, net of ze u een complimentje aan haar adres was, of aan het zijne, dan wel helemaal geen complimentje. Men kan, als vrouw zijnde, een man zo knechten dat hij niets meer in de melk te brokkelen heeft dat was haar heus wel bekend. „Hij was een beste man!" verzekerde ze derhalve nog maar eens opnieuw en met eens zo veel nadruk. „En dan zo opeens uit de tijd. Een hartverlammingDat laatste woord gebruikte ze trouwens niet. Het doet te technisch aan en voldoet niet aan de algemene wens om plotselinge sterfgevallen dramatisch te om schrijven. Het was iets van „zenuwen, die om het hart sloegen": het rechte herinner ik me niet meer. „En zo jong!" flapte ik er uit. Want dat dacht ik toen nog: iemand die juist voor zijn trouwdag zij het dan 'n wat ver traagde trouwdag komt te overlijden, moet nog wel jeug dig zijn. Maar dat schot was naast de roos. „Nou jongvond ze weifelend. „Hij was 'n 6tuk ouder dan ik toen we elkaar leerden kennen. Ik was zeventien en hij zevenendertig, weet u. En hij is al twintig jaar dood.Ik be cijferde vlug dat hij de bruiloft dus tot z'n zeventigste had uit gesteld en dat ze dus echt nog jong weduwe was geworden. Dat ze daarna nooit 'n volgende man gezocht had, stemde me overigens tot nadenken. Gek, je hebt officieel gehuwden, die na de dood van hun partner snel weer naar het stadhuis trekken en je hebt nooit-gehuwden, die het verleden trouw blijven. Die zeggen ,,'n Beste man!" en die dat blijken te menen! WIJKPREDIKANT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 14