lacht O O O O O O O HEIM EN LANVIN Korte klokrokken of brede mannelijke schouders Verplichte w.a.-verzekering in Benelux uit impasse Zaak tegen de Köppernse vrachtrijder verdaagd Toewijzing van 7500 woningen m.w& Provinciale financiën baren geen zorgen DONDERDAG 26 JANUARI 1961 Dam-vraag 51 (Eerste publicatie) C. van der Sommen maakt geen pro blemen aan de lopende band, maar wat hij hier aflevert met het eindspel i van Beudin eraan verbonden mag Uitstekend geslaagd heten. Alleen de voornaamste zetten worden in de oplossing aangegeven. Zwart: 2, 3, 13, 15, 17, 21, 22, 23, 27, 28. I Wit: 18, 24, 25, 33, 34, 37, 38, 39, 4L, 43. Schaak-vraag 51 De stelling in de partij Lasker— fDuras was: I Wit: Kg2, Tc2, Pb4 en e4, pi a3, >b2, f3, g4 en h3. I Zwart: Kd4, Tal, Lc4, Pd5, pi b5, e6, g7 en h7. Wit won als volgt: 1. Tc2xc4t, Kd4xc4 (Op bc4: volgt uiteraard Pc2f); 2. Pe4d2f. Meteen staat zwart voor een «chec. Op 2Kc4d4 volgt Pb4 c2t, op 2Kc4c5 is het antwoord Pd2—b3, in beide gevallen met toren- Bridge De oplossing van het tegenspelpro- 'bleem van de vorige keer is als volgt: Wanneer West troef naspeelt, moet Oost of hartenaas leggen, öf harten 5 bijspelen. In beide gevallen gaat Zuid één down. De kaartverdeling was op dat mo ment namelijk aldus: 10 O H B 3 H 10 9 4 3 - B 9H986 O A 4 A 7 Na genoemd tegenspel moet Zuid later de troefkleur uit eigen hand (spelen en verliest hierin dan altijd 112 slagen. 1 Foutief is het bijspelen van harten boer! Zuid neemt met de heer en wint Ihet spel, daar hij nog slechts harten- laas moet verliezen. Een situatie, welke nogal eens voor- Ikomt bij bridge en waarbij men als tegenspeler op zijn hoede moet zijn. JACK DIAMOND Invul-puzzel 4 2J 3 t O O 6 w-J 7r 8 r 1 O 4 1 O 10 j 12 t 13* O Vul horizontaal in: 1. pluim van een vogel; 2. deel van een sleutel; 3. rang; 4. brugje over een smal water: 5. metaalsoort; 6. zoon van Jacob; 7. stuk geschut; 8. troep; 9. familielid; 10. war boel (figuurlijk); 11. kleur; 12.kubieke meter: 13. oogvocht. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes drie namen van plaatsen gelegen in de provincie Limburg. Garuda-vliegtuig niet gevonden Het tussen Djakarta en Bandoeng ver- liste toestel van de Garuda-Indonesian lirways is nog niet gevonden. Aan oord bevonden zich o.a. Leo Oswald, ■ertegenwoordiger van Swiss Air te iingapore, A. Hasdock-Hill van Swiss iir. R. Worth van de Amerikaanse C.A. (International Cooperation Asso- lation), W. Braunig uit Oost-Duitsland p J. J. Westerling van onbekende na- JACQUES HEIM TAILLEURS: Korte klokrokken; rechte rokken met plooien of Jasjes: kort en recht als bolero. MANTELS: Redingote met klok ken of plooien. MATERIALEN: Lichtgewicht wol len stoffen, crêpes, tweekleurig alpacca. KLEUREN: Vooral verschillende tinten rose, veel wit, veel zwart. LANVIN CASTILLO MANTELS: Zeer brede schouder lijn, kimonomouw. Plooi op de schouders. JAPONNEN: Normaal aansluitend met ook iets verbrede schouders. TAILLEURS: Vetersluiting opzij. KLEUREN: Pasteltinten, vooral rose, beige, dofbruin, kaneel- kleur, gebroken wit, zwart, fel rood, hard blauw, lila en paars. l de kerstboom plegen te (Van onze moderedactrice) Parijs, donderdagochtend. JACQUES HEIM, de voorzitter van het Syndioat de Haute Couture, is zelfs niet ontkomen aan de slechte Parijse gewoonte te laat met de eerste show te beginnen. Een hailf uur moesten de moderedactrices, na de eerste dagen van de grote collec ties reeds moe van het hollen en kijiken, wachten tot de eerste tail leur te voorschijn kwamen. Die tailleurs hebben korte rechte man teltjes en klokrokken. Klokrokken tot de knie, bestaande uit vele banen, waarvan er dikwijls verscheidene schuin zijn geknipt en klokkend ge perst. Vooral de midden achterbaan is bijna steeds uit schuingenomen stof geknipt. Andere mantelpakken hadden een rechte rok met middenvoor een niet ingestre ken plooi, die bij de zoom weer ver dwenen was. Dus min of meer niet ln- gestikte, naar de buitenkant gekeerde, figuurplooien. De bijbehorende manteltjes zijn kort en recht en kunnen bijna een bolero ge noemd worden. De bijbehorende japon (vele tailleurs zijn japon met jasje) heeft op het lijfje tweemaal twee kno pen. Van de bovenste knoop links loopt schuin een plooi naar rechts in de Lanvln Castillo heeft zich in zijn hele taille. De derde rokvariatie was een collectie consequent aan één lijn ge- plooirok, d.w.z. middenvoor is halver- houden. De japonrokken zijn vrijwel wege de lengte een platte plooi ge* steeds licht gerimpeld aan de ceintuur legd, soms een waaierplooi. Ook veel gezet. Veel japonnen hebben plissee. De bloeses worden meestal in de rok gedragen met een ceintuur van hetzelfde materiaal. De tailleurs nemen In de collectie van Heim een zeer belangrijke plaats ln. De mantels hebben soms een rechte redingotevorm, met ter hoogte heup een klokeffect. Andere hebben op die hoogte dubbele plooien Inge zet. De klokmodellen stonden veel eleganter. Bij de avondjaponnen (veel minder dan anders) was een beeldige witte organza japon: strapless met het gehele lijfje bezaaid met kleine bor deauxrode kanten blaadjes. De materialen ln deze collectie waren lichtgewicht wollen stoffen, alpacca dat aan twee zijden gedragen kan wor den (donkergrijs-wit), en veel zijden Van het alpacca waren bij de ensemble» bijvoorbeeld ongevoerde los-vallende driekwart mantels gemaakt, die dus bij iedere beweging de witte binnen zijde toonden. Andere mantels hadden op zij en van achteren lange splitten. Jacques Heim heeft dit 'jaar een uitge sproken voorkeur voor rose waar Iets geel doorgemengd is en voor geel met een tikkeltje rose erin. Veel wit,, veel zwart en een weinig zalmkleur. en de uiteinden versierd met de ouder wetse kralenfranje, die vroeger lampe- kappen versierde. Crêpe de laine, voile, veel gabardine en zijde, organza, soms bedrukt met grote ongelijke nop pen, zien we in deze collectie telkens terug. Als kleuren heel veel pastel tinten: rose, beige, gebroken wit, dof bruin. (dikwijls met zwart bedrukt), kaneelkleur en een weinig zwart. Daartussen door het prachtig Castillo- rood, hard blauw, lila, paars en wit. Landbouwhogeschool; plan van 62 miljoen Het bestuur van de landbouwhoge school te Wagendngen heeft aan de ma de hogeschool landbouw ontwikkelingsplan voc voorgelegd, waarmee in de eerstkomende tien jaar een bedrag van ruim 62 miljoen gulden gemoeid zou zijn. Voor 1065 zouden van de gewenste voorzieningen gereed moeten zijn, twee collegezalen (400 en 50 personen), een geheel nieuw veeteelt-complex, een fyto- tron voor tuinbouwplantenteelt, een een. traal kassencomplex, nieuwe laboratoria voor pluimveeteelt, graslandcultuur, plan_ tensystematiek en fytopabhologie, een bio logisch station te Wijster en een sport hal. Verder de uitbreiding van de labo ratoria van organische scheikunde, plant, kunde en erfelijkheidsleer. Uitgangspunt voor dit plan zijn de ver. wadhte toeneming van het aantal studen ten (thans ruim 250 in 1965 geraamd op ongeveer 350). Een verplichte w.a.-verzekerlng ln de Het ontwerp-verdrag van 1955 is ln- Voornaam en eenvoudig de indruk die van de collectie van Lanvin Castillo. Het meest opvallend waren de mantels, die de tere gestaltes van de manne quins zo breed maakten, dat ze vaD achteren gezien wel stoere havenarbei ders leken' De schouders zijn enorm breed, de arms gaten heel groot. Eigenlijk loopt de schouder in de mouw door en kunnen we beter spreken van een soort kimo nomouw. In het schouder-mouwstuk is een plooi gelegd, wat het schouder- effect nog verzwaard. Het is een brede plooi, die pas in de taille verdwijnt. De mouwmanchet staat wijd om de arm. Het is beeldig gemaakt en zit allemaal prachtig, maar hoe de con fectie dit model elegant wil vertalen is nog een raadsel. Er worden heel. grote hoeden bij ge dragen. De japonnen hebben een uitgesproken taille; kortom geven het figuur alle rechten om normaal te zijn Wel een verademing na al die min of meer los omhullende kleding, de een beetje on geaccentueerde lijnen van de andere collecties. Bootvormige halzen en ook in de japon nen brede schouders. De tailleurs zijn niet zo breed als de mantels, ze sluiten op zij, soms met een veter van het zelfde materiaal, die dan of in kruis jes of met rechte streepjes geregen is, het strikje is naar de binnenkant ge werkt. We zagen hetzelfde ook op een witte japon, die van onder tot boven dicht geregen was. Opvallend waren de mooie knopen, liefst an rose kwarts en vrij groot. Als ket ting grote zilveren balletjes, zoals wij Benelux, een kwestie die reeds" enige jaren in een impasse zit, zal vrijdag besproken worden op de eerste bijeen komst in het nieuwe jaar van de raad gevende interparlementaire Benelux- raad. De raad, waarin 21 Belgische, 21 Nederlandse en 7 Luxemburgse parle- mensleden zitting hebben, zal voorts op deze bijeenkomst in Den Haag spreken over een eenvormige wet voor waren- merken. In 1955 hebben de drie landen een ont- werp-Benelux-verdrag inzake verplichte a.-verzekering ondertekend. In België daarna een nationale wet in over eenstemming met dit verdrag tot stand gekomen, en in Luxemburg is de toen reeds bestaande wetgeving op dit gebied aangepast. In Nederland is het nationale wet gekomen. (Van onze correspondent te Bonn) Frankfort, woensdag T7EN ONVERWACHTE WENDING heeft voor het landgericht in Frankfort de behandeling in hoger beroep genomen van de zaak tegen de Köppernse vrachtrijder Hein- rich Weidmann, die anderhalf jaar geleden wegens belediging van de Joodse caféhouder Kurt Sumpf (die hij een „Saujude" zou hebben ge noemd) en op getuigenis van de in middels naar Nederland uitgeweken vrachtrijder Max Kaufmann tot vier maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld. De rechtbank besloot het voor vandaag aangekondigde vonnis nog niet uit te spreken en de zaak tot 31 januari te verdagen. Als getuige zullen dan worden ge hoord mevrouw Martha Kaufmann (thans woonachtig in Oosterbeek) en mevrouw Maria Velite. Deze heeft na melijk de beledigde caféhouder Sumpf schriftelijk verzekerd dat ook zij had gehoord hoe de beklaagde Weidmann op de avond van de ruzie in Sumpfs café het woord „Saujude" had gebruikt. Zij was bereid dit onder ede te verkla ren. Zij stond tezamen met mevrouw Kaufmann voor het café. De verdediger van Weidmann wil de betrouwbaarheid van mevrouw Velte als getuige aantasten door te bewijzen, dat zij jarenlang intieme 'betrekkingen met Max Kaufmann heeft onderhouden en derhalve niet onbevooroordeeld is. De verdediger heeft zijnerzijds daarvoor Ton schade door garagebrand Een felle brand heeft gisteravond in de garage van de autohandelaar A. W. Bouw aan de Zubphenselaan in Deven ter grote schade aangericht. Omstreeks kwart voor zeven schoot onmiddellijk na een ontploffing, die onder meer een zware schuifdeur ontzette en vele rui ten deed sneuvelen, een steekvlam uit het magazijn van het bedrijf. De negen graden vorst vormden een grote handi cap bij het blussingswerk. Het magazijn brandde geheel uit. De schade wordt op ruim 100.000 geschat. Het bedrijf was niet verzekerd. twee getuigen uit Koppern laten oproe- Interessant is dat Max Kaufmann op wiens verklaringen Weidmann in oktober 1959 werd veroordeeld en die ook maandag j J. weer belastende ver klaringen aflegde steeds heeft ge tracht om deze mevrouw Velte buiten de affaire te houden. Eind december heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, een deel van het aan- tal in 1961 te subsidiëren woningen over de provincies verdeeld. Thans heeft hij als aanvulling daarop nog de volgende aantallen woningen toegewe* a 5000 premiewoningen, te bouwen door woningbouwverenigingen onder gemeentelijke garantie: Groningen 310, Friesland 260, Drenthe 300, Overijssel 360, Gelderland 450, Utrecht 290, Noordholland 700, Zuid- Holland liio, Zeeland 100, Noordbra bant 730 en Limburg 390. Deze woningen kunnen ter beschikking komen van woningbouwverenigingen werkzaam in gemeenten met een er kende behoefte aan woningen, waarin niet op andere wijze kan worden voor- Voorts zijn toegewezen: b. 1250 premiewoningen en woningwet woningen, waarmede het aantal te sub sidiëren woningen voor 1961 is ver- Premiewoningen en woningwetwonin gen voor resp. Groningen 150, Fries- land 150, Drenthe 150, Overijssel 150, Gelderland 200, Utrecht 150, Noordhol land 300, Zuid-Holland 500, Zeeland 50, Noordbrabant 450, Limburg 250. De minister heeft de provinciale be sturen verzocht deze woningen vooral te bezigen voor het benutten van on gebruikte bouwcapaciteit. In Friesland en Zeeland zou wellicht tegemoet ge komen kunnen worden aan eventuele bijzondere noden, die ontstaan bij de vrijwillige liberalisatie van de Woon- ruimtewet in een aantal gemeenten. middels reeds een keer gewijzigd is nu een verdere wijziging uitgewerkt waarin de ervaringen die België in de afgelopen paar jaar met de verplichte w.a.-verzekering heeft opgedaan, zijn verwerkt. Voorts wordt in het nieuwe ontwerp rekening gehouden met de Eu ropese overeenkomst die in 1959 in het kader van de Raad van Europa tot stand is gekomen. In het nieuwe ontwerpverdrag, waar over prof. I. Samkalden namens de commissie voor de burgelijke, handels- en strafwetgeving verslag aan de inter parlementaire raad zal uitbrengen, staat om. dat de drie regeringen zich ver binden om binnen zes maanden na de inwerkingtreding van het verdrag na tionale wetgeving inzake verplichte w.a.- verzekering voor motorrijtuigen ln te voeren die beantwoordt aan de bepa lingen van het Benelux-verdrag. Belastingconsulent voor de rechtbank Drie jaar met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Leeu warden geëist tegen een 43-jarige be lastingconsulent A- A. S. uit Balk, die zich in de loop van enkele jaren ten koste van zijn cliënten zou hebben ver rijkt met verscheidene duizenden gul dens door oplichting en verduistering. Verdachte was in de oorlog N. S. B.-er en dit ontlokte de officier de opmer king: „Ik heb vaak gesteld, dat het bij iemand die politiek delinquent is ge weest een aanwijzing is, dat hij ook op ander gebied niet volledig deugt. In deze zaak krijg ik daarvan weer de be vestiging". Tot de gelden die S. zou hébben ver duisterd, behoorde onder andere f3500 uit de kas van de plaatselijke Rode- Kruisafdeling, waarvan hij penning- Commentaar Actueel TtlJKELlJK is gisteravond in het te- •**- levisieprogramma aandacht geschon ken aan de ontvoering van de Santa Maria. De NTS besteedde een groot deel van het journaal aan het voorlezen van de laatste berichten, aan het voe ren van een telefoongesprek met de Curagaose omroep en een gesprek met een hoge vertegenwoordiger van de marina, die de procedure van het aan houden van een schip op zee verklaar de. In het VAR A-programma sprak dr. L. de Jong toen nog over de persoon van kapitein Galvao en zijn vermoe delijke bedoelingen. Dat was weer eens een «oorbeeld van de gemakkelijk aansprekende wijze van nieuwsoverbrenging en het geven van achtergrond beschouwing die de televisie eigen is. Zonder er enige moei te voor te hoeven doen, kan de kijker het zich allemaal laten vertellen. Gelukkig toch maar dat hij, wanneer er ln die tijd juist wordt gebeld of an dere storing optreedt, later in zijn krant nog eens rustig het laatste nieuws kan lezen op een uur dat hij er zelf voor uitzoekt. Maar het NTS-journaal was niettemin zeer actief, ook wat betreft het feit dat men minister Cals persoonlijk aan het praten kreeg over de verruiming van het wetenschappelijk onderwijs. De VARA deed er nog een schepje op: zij genoot de eer dat de minister ln de studio kwam en breed antwoordde op hem gestelde vragen. Aan het eind van de VARA-uitzending trad het forum „Welbeschouwd" op, dat een steeds groter deel van het programma in beslag Ditmaal werd er anderhalf uur ge- d8cussieerd over de zin van het hu welijk (naar aanleiding van een ano nieme brief) en over de politieke struc tuur van onafhankelijk verklaarde lan- Wij hebben alle respect voor de vol harding van het forum, maar anderhalf uur luisteren naar een gesprek waar aan men zelf niet kan deelnemen, Is beslist veel te lang. Bovendien streeft men in zulk een uitzending, die tot over elven duurde, hot goede doel van napraten in de huiskamer uoorbtf. Het lijkt ons daarom aanbevelenswaardig, dat het forum liever een onderwerp tegelijk behandelt, temeer, daar beslist niet tot eindconclusies wil ko men, maar inderdaad gesprekstof voor bereid. Wij geloven niet dat er gisteravond nog in veel huiskamers werkelijk nage praat is over deze twee veel omvatten de onderwerpen. Daarvoor was het ge woon te laat. Han Rensenbrink terug op tv. Han Rensenbrinlk, de jonge mede werker van Artis, komt binnenkort weer op het televisiescherm terug met praatjes over dieren en natuurlijk met die dieren zelf. Televisiekijkers zullen zich herin neren, dat hij jarenlang in het NCRV» kinderprogramma optrad in de rubriek „Wie wil er mijn marmotje zien?" en dat hij daarna enkele malen in zater- dagavonidprogramma's van dezelfde omroepvereniging merfcwaartiige huis dieren liet zien. De NCRV heeft hem nu uitgenodigd voor drie uitzendingen, waarvan één in het kinderprogramma en twee op zaterdagavond. Deze week zult u ham voor het eerst weer zien. Hij vertelt dan een en ander over de betekenis, welke sommige dieren voor de mens hebben. Eurovisieplan voor Winterspelen 1964 De Oostenrijkse televisie is nu aü druk bezig met de plannen voor Euro visie-uitzendingen van de Winterspe len 1964, welke in Innsbruck zullen worden gehouden. De organisatie voor de Olympische Spelen welke verleden jaar in Rome werden gehouden heeft tot lering ge strekt: al waren de uitzendingen zowel als het maken van filmopnamen nóg zo goed geregeld, er mankeerde nog van alles voor een werkelijk vlotte gang van zaken. Ook heeft men geleerd van de mis- lukkingen bij het overbrengen van films uit Squaw Valley en om herha lingen van fouten te voorkomen blijkt een jarenlange voorbereiding niet over bodig te zijn. Zodoende is er al een plan opgezet, dat behalve het dagelijks opnemen en disrtibueren van films zowel voor Euro pa als voor landen over de Oceaan, di recte Eurovisie-uitzendingen van 50 h 60 uren duur omvat. Ook houdt men er rekening mee, dat er een kans bestaat dat ln 1964 directe transatlantische beeldoverbrenging mo gelijk zal zijn. Daarom is men zeer vroeg begonnen met de organisatie en het vastleggen van plannen welke in elk geval uitvoerbaar zuilen zijn. vanavond T^RIJ ALGEMEEN hebben de leden van de Provinciale Staten van Zuid- Holland gisteren hun waardering uitgesproken over het gunstige be grotingsbeeld van de provincie. Mr. W. D. Okkens (c.h.) achtte het gevoerde financiële beleid volledig acceptabel. Wel meende hij, dat voorzichtigheid blijft geboden, omdat de bouw en de exploitatie van het provinciehuis een aanzienlijk bedrag blijft vergen. Grote waardering had de heer Okkens ook voor de rede, die de Commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, aan het begin van de wintervergadering had gehouden. Ook de heer J. Wildschut (a.r stelde zich gaarne achter het financiële beleid en kon zich in het bijzondër verenigen met de voorgenomen extra-afschrijvin gen op de provinciale jeugdhuizen en monumenten. De heer G. Z. de Vos (kath.v.) drong er bij Gedeputeerde Sta ten op aan, bij deze extra-afschrijvin gen het zwaartepunt te laten vallen op de dorps- en jeugdhuizen. Mr. J. Wilkens (lib.) vlocht in. betoog een uitgebreide beschouwing over de menselijke vrijheden. De kan beter door schade en schande wijs worden dan in alles door de overheid tegen zichzelf beschermd zijn. Zo oplossing van het woningprobleem het beste gediend met de aanpassing van de huren aan de marktwaarde. En het cultureel peil wordt niet verhoogd Met Jackstraw tien meter achter me en een gevoel van onpasselijkheid bereikte ik de spleet bij de ijs to ren niet meer dan een meter brede kloof tussen het ijs en de toren en keek ik over de rand. Even hield ik van opluchting de adem in. Naar beneden vernauwde de spleet zich tot misschien iets meer dan een halve meter en ongeveer vier meter diep eindigde hij in een harde rotsbodem die daar na verloop van dui zenden jaren door het bewegende en slijpende ijs moest zijn uitgeschuurd. Margaret en Small- wood stonden rechtop, versuft, maar zover ik kon zien ongedeerd. Het was maar een kleine val geweest en ze hadden die val kunnen breken vertragen door zich tegen de beide ijsmuren i de spleet te drukken. Smallwood staarde aan en hield de loop van zijn pistool tegen de slaap van Margaret. „Een touw. Mason!" zei hij zacht. „Geef me een touw. De spleet sluit zich. want het ijs beweegt". Ik wist dat hij het bij het rechte eind kon hebben. Alle gletsjers bewegen, sommige op de westkust van Groenland zelfs verbazingwekkend snel. In het noorden bijvoorbeeld bewoog de grote Upernavikgletsjer zich meer dan een meter uur vooruit. Als om de woorden van Small wood te bevestigen, begon het ijs onder mijn voeten te trillen en te kraken en gleed het een paar centimeter naar voren. „Vlug!" Tot op het laatste moment wist Small wood zijn zenuwen in bedwang te houden. Er ?en dringende klank in zijn stem, maar deze bleef volkomen beheerst en op zijn gezicht viel niets te lezen. „Vlug of ik schiet haar neer!" Ik wist dat hij het meende. „Goed", zei ik kalm. Het leven van Margaret Ross hing aan een versleten zijden draadje, maar ik had me nog nooit zo koel en zeker van mezelf gevoeld. Ik rolde het touw uit dat ik over mijn sohouder droeg. „Daar komt het". Hij strekte zijn handen uit om het touw op te vangen. Ik deed een stapje naar voren en met mijn handen dicht tegen het lichaam gedrukt wierp ik me als een vallende steen boven op hem. Hij zag me aankomen, maar door het om hem heen kronkelende touw en de beperkte ruimte in de spleet kon hij zich zo gauw niet schrap zetten. Mijn voeten raakten hem tegen de schouder en boven op elkaar kwamen we met zonder einde een smak op de rotsbodem terecht. Ondanks zijn klein postuur was Smallwood opmerkelijk sterk, maar hij kreeg geen enkele kans. Weliswaar moest hij even versuft zijn geweest toen ik bovenop hem viel, maar daar stond tegenover dat ik verzwakt was door het bloedverlies van de wond aan mijn sohouder. En toch had hij geen kans. Ik kneep mijn handen om de magere keel, stoorde me niet aan zijn woedende schop pen, zijn pogingen om met zijn vingers mijn ogen uit te steken, de regen van slagen op mijn onbeschermd hoofd, maar sloeg zonder ophou den zijn achterhoofd tegen de blauwe ijsmuur van de spleet tot ik zijn lichaam voelde ver slappen. Daarna moest ik maken dat ik weg kwam, want de ijsmuren waren al minder dan een halve meter van elkaar. Ik bevond mij alleen met Smallwood in de spleet. Wel was Jackstraw, neergelaten door Hillorest en een paar van zijn mannen, even beneden geweest om een touw om het middel van Margaret te knopen, maar meteen had hij zich, na het meisje weer naar boven laten hijsen. Ik zou er een eed op gedaan hebben dat mijn gevecht met Smallwood niet langer dan tien seconden had geduurd, maar later hoorde ik dat we vier minuten achter elkaar als gekken hadden gevochten. Het kan zijn ik weet het niet meer. Ik werd me pas weer iets bewust toen ik de dringende stem van Jackstraw hoorde en er een touw op mijn schouder terecht kwam. „Vlug, dokter Mason! De spleet kan zich elk moment sluiten". „Ik kom. Eerst echter graag nog een ander touw". Ik wees op de draagbare radio aan mijn voeten. „Er is voor dat ding te veel gebeurd en geleden om het nu hier te laten liggen". Twintig seconden later, toen ik me over de rand van de spleet werkte, schoof het ijs op nieuw een paar centimeter in de richting van de ijs toren en op hetzelfde ogenblik hoorden we de stem van Smallwood. Hij lag op handen en knieën en keek verstard en met een bijna onge lovige blik in de ogen naar de steeds dichter bij elkaar komende ijswanden. „Gooi me een touw toe!". Hij kon de dood zijn hand naar hem zien uitstrekken maar hield zijn stem volkomen in bedwang en zijn gezicht bleef een onbewogen masker. „Gooi me eer touw toe". Ik dacht aan het spoor van doden dat Small wood achter had gelaten de dode gezagvoer der van het vliegtuig, de drie dode bemannings leden, kolonel Harrison, Brewster, mevrouw Dansby-Gregg Marie LeGarde en Mahler die hij op het randje van de dood had gebracht het meisje dat zich nu bevend tegen me aan drukte en dat hij vele malen met de dood had bedreigd. Dan keek ik naar Jackstraw. Hij had een rol touw over de arm en in de uitdrukking op zijn gezicht weerspiegelden zich dezelfde onverzoenlijkheid en onbarmhartigheid die mij op dat moment eveneens beheersten. De Eskimo begaf zioh naar de rand van de spleet. Hij hief het touw hoog boven zijn hoofd, slingerde het bovenop de man beneden hem en ging zonder een woord te zeggen weer terug. Jackstraw en ik wendden ons van de spleet af en terwijl we Margaret Ross tussen ons in namen en haar ondersteunden, liepen we lang zaam de gletsjer op waar de commandant van de landingstroep ons opwachtte. Onder het lopen voelden we de gletsjer onder onze voeten sidde ren toen miljoenen tonnen ijs naar beneden en in de richting van de Kangalakfjord schoven. EINDE Wanneer u geniet van het feuilleton „Nacht zonder einde" dan zult u misschien óók de boekuitgave willen bezitten. MacLean's roman Nacht zonder einde be hoort sbellig tot de boeiendste en beste boe ken van deze beroemde schrijver. Deze ro man is evenals de overige boeken van Mac- Lean: Zr. Ms. Ulysses, De kanonnen van Na- varone, Ontsnapt langs Krakatau en De laat ste grens uitgegeven door Elsevier te Am sterdam en verkrijgbaar bij iedere erkende boekhandel. 264 blz., in linnen band 8,90. door subsidies alleen. Mr. Wilkens voerde deze voorbeelden aan als ar gument tegen hoge overheidsuitgaven. Zijn beginsel bracht hij ook in toe passing met betrekking tot de streek plannen. Hier moet gewaakt worden te gen verstarring. De tuinder moet bij voorbeeld de vrijheid behouden, indien hij dit wil, tot kasteelt over te gaan. De liberale spreker kantte zich tegen het voornemen van de regering, voortaan de streekplannen alleen door Gedeputeerde Schoonheid De heer Wildschut zei met betrekking tot de streekplannen grote waardering te hebben voor het werk van de Pro vinciale Planologische Dienst, maar stond toch ook huiverig tegenover het met lincalen en tekeningen vastleggen van de toekomstige ontwikkeling. Daar- bU moet men, zei hij, vooral niet doen, of de schoonheid alleen ligt ln de groe ne weide en schouderophalend spreken over industrie- en havenuitbreidingen. Schoonheid ligt óók in de arbeid. De arbeid zelf is ook een zegen. De heer A. Vlasblom (s.g.), die uitvoe rig uiteenzette, dat zijn standpunt be paald wordt door de beginselen uit de H. Schrift, zei, niet te kunnen meewer ken aan de ontsluiting van recreatiemo gelijkheden en het verlenen van sub sidies. Zij kunnen immers aanleiding geven tot ontheiliging van de zondag. Hoewel de heer Vlasblom inzag, dat het de provincie financieel goed gaat, spoor de hij aan tot het inslaan van een an dere richting. Er zijn, wanneer men op houdt met het subsidiëren van de kunst, miljoenen te bezuinigen. Mr. J. J. R. Schm^l (c.h.) kon zijn te leurstelling over het betoog van de heer Vlasblom niet verbergen. Hij bleek pijn lijk te zijn getroffen door de argumen tering van zijn „vriend die tevens mijn vijand is." Als de heer Vlasblom in de toekomst zou voortgaan met op deze wijze het provinciaal belang te behar tigen, zal de heer Schmal zijn betoog geen woord meer waardg keuren. Hoewel het een beetje gevaarlijk is, ln het gebouw van de Tweede Kamer, waar zoals men weet, de Staten hun winterzitting houden, te spreken over het woningbouwbeleid, drong de heer J. Pasman (soc.) er toch bij Gedeputeerde Staten op aan, bij de regering een gro tere woningtoewijzing voor de provincie Zuid-Holland te bepleiten. Het finan ciële beleid had ook zijn instemming. Van zijn wensen beklemtoonde hij voor al het verlangen, dat ernst wordt ge maakt met de invoering van een 45- urige werkweek voor het personeel van de provincie. De heer Wilkens bracht nog de Haag- agglomeratie ter sprake Hij vroeg G. S. aan de regering te adviseren, Wassenaar buiten het dure en onnodige Wilsveen-plan te houden. Volgende week dinsdag wordt de ver gadering voortgezet. Voor de tedevisie-aiit/zenidirag die na het NTS-journaal beglnit, zorgt van avond de VPRO. Begonnen wordt met een gesprek tussen prof. dr. L. J. van Kolk en mevrouw G. Wijsmuller-Meij er over hulpacties voor Joodse vluch telingen. Om 8.45 uur begint dan de opvoering van het toneelstuk „Schip per naast God" van Jan de Hartog. Daarna, om plm. 10.10 uur: Eurovisie uit Berlijn met een reportage van de Europese kampioenschappen kunstrij- den: vrije figuren voor paren. U| vanavond' De Steravond van de NC'RV brengt vanavond om 8 uur o.m. zang van Christine Spierenburg en Tony van Hulst bij het Metropole-orkest. Verder de schoolquiz en de avonturen in het dorpje Last. Om 10 uur speelt Piet van Egmond werieen van Bach op het or gel van de Grote kerk in Zwolle en om 11 uur speelt Ajdam Harasiewicz in een nieuwe reeks composities van Ohopin. In de serie „Muziek der vol keren" deze avond om 11.25 unir: In diaanse bijdragen uit N. Amerika. Het Radio-kamerorkest concerteert onder leiding van Roelof Krol tussen 8.05 en 8.55 uur voor de AVRO over Hilversum I. Aansluitend het hoorspel „Mevrouw Graham van Wildwellhall" naar de roman van Ann Brontë en om 11.10 uur een en ander over nieuwe grammofoonplaten. Programma voor morgen VRIJDAG 27 JANUARI 1961 Hilversum I, 402 "b 746 kc/s. VARA: VPRO*: 10.00 Dit en het andere,"lezing 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 V d kleuters 11.15 Viool en piano 11.40 Orgelspel. AV'KO: 12.00 Dixielandmu- ziek 12.20 Rcgeringsuitz: V d landbouw 12.30 Land- en tuinbouwtmeded' 12.33 Sport en prognose 12.50 Carillon en draaiorgeu1- muz 13.00 Nwa 13.15 Meded en gram 13.23 Beureber 13.30 Zangrecital 14.00 Gitaar- muz 14.20 Voordracht 14.4o Gevar progr., VARA: 16.00 Muzikale lezing 16.30 V d da ken ïï.OO V d teenagers 17.50 Act. tS 00 N-ws 18.15 Polit lezing 18.25 Lidhte mui 13.50 De puntjes op de i, praatje 19.00 f d kleuters 19.10 Kinderkoor. V'PRO: 9.30 De stad' nu, lezing 19.4'5 VFRO-nw* 10 00 Nw-6 20.05 Kernvragen van one geloof, lezing 20.20 Spirituals en studenBenltedje» 20.35 Hoe zien zij ons?, lezing 20.30 Het geloof van Mermo Simortez, lezing. VARA: 21.Oo Quiz 21.45 Droom van huid en hart, hoorspel 22.10 Europees kampioensch kunstrijden op de schaats in West-Eerlijn 22.15 Buitenl weekoverz 2.30 N»ws. VPRO: 22.40 Zorg; om de mcn«, gesprek. 23.10 Muzlk 1007 kc/s. NORV; 7.00 Nwe en SÓS-ber 7.10 Gr aim 7.30 Ben woord voor de dag 7.4o Gram 8.00 Nw» 8.15 Radiokrant 8.35 Gram 9.00 V d zieken 9.55 Gram 9.40 V d vrouw i0.10 Gram 10.15 Morger»dier«st 10.43 Gram 1*1.15 V ouders 13.00 Nws 13.15 Gltaare bl'e 13.35 Gram i4.0j Schoolradio 14.25 Ra- dlophijharm ork 13.35 Lichte muz 16.00 Vraaggespr over bloemen en planten 16,15 Strijktrio :7.00 VoordTacht 17.20 Koper- ene ernble 17.40 Beursber 17.45 Gram. 18.00 Fanfare-onk 18.20 De hangmat 18.50 Regeringsuibz: Streekzelfondc rzoek als methode van maatschappelijk opbouw- dr G Hendriks, hoofid afdeling en maatschappelijk opbouw werk van het Ministerie van Maatschap pelijk Werk 19.00 Nw en weorber 19.» Volksliederen 20.15 Gevar progr 21.30 Gees lelijke liederen 22.00 Gram 22.30 NW» 22.40 Vraaiggespr 23.0o Promenade-ortc 23 48 Gram 23.55—M.OO Nwa. Tclevlsieprogr. NTS: 20.00 Weckjoum. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, lezing 20,46 TV-fcron 21.16 Gevar progr 22.00 Met het oog oppraatje. NTS! ±22.0523.Oo Eurovisie: Eur kamp kunst- riJden t« Berlijn. 5 tablet Edouard BI au. Medewerkenden: Rozenn, Janine Micheau; Margared, Rita Gorrj Mylio, Henri Legay: Ka mac, Jean Bor- thayre: Le Rol, Plerre Savignol; Saint Jacques Mars: Jahel. Serge Ra]-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7