Geen vluchten boven Rusland Santa Maria steekt de Atlantische oceaan over hi een doafce >aj, Met passagiers als gijzelaars Het verdwenen land s NIEUW-GUINEA BELEID De socialistische fractieleider in de Tweed,e Kamer, mr, J. A. "W. Burger, heeft de minister van algemene zaken, prof. De Quay, schrif telijk 'gevraagd of de regering niet van oordeel is, dat de toegezegde ■wapenleveranties van de Sowjetunie aan Indonesië de indruk hebben versterkt, dat Indonesië rekening houdt met de mogelijkheid om met ■wapens in het Nieuw-Guinea-gesohil te zullen optreden. Ook vraagt hij of de regering er van overtuigd is, dat voor Nieuw-Gaiinea een belei'd geboden is, dat steun verwerft van bevriende mogendheden in het Verre Oosten en de Pacific, ook als er een open conflict zou ontstaan. Ten slotte vraagt de heer Burger of de regering bereid is, nu Indonesië de bemiddelingspoging van de regering van Maiakka heeft afgewezen, haar beleid en beheer inzake Nieuw-Guinea te onderwerpen aar onderzoek en het oordeel van de Ver. Naties. NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL In verband met de benoeming van drs. J. Louwman tot directeur- generaal van de industrialisatie en energievoorziening van het m terie van economische zaken, is als zijn opvolger in de functie plaatsvervangend directeur-generaal van de industrialisatie aangewezen de heer mr. L. G. Wansink, laatstelijk hoofd van de directie mijnwezen van ditzelfde ministerie. RUIMTEONDERZOEK In Straatsburg begint maandag een conferentie van twaalf Europese landen over de technische en financiële mogelijkheden van gemeen schappelijk ruimte-onderzoek en in het bijzonder over de ontwikkeling van een meertrapsraket met als eerste trap de Britse „Bluestreak". De Nederlandse delegatie, waarvan ook de Delftse hoogleraar prof. ir. H. J. van der Maas deel uitmaakt, wordt geleid door de staats secretaris van verkeer en waterstaat, de heer drs. E. G. Stijkel. DETAILHANDEL Het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel heeft een com missie ingesteld die moet onderzoeken of wijziging van de arbeidstijden en werkweekverkorting in andere sectoren van het bedrijfsleven dan de detailhandel, aanleiding geeft om voorstellen te doen betreffende (het openstellen van winkels en de arbeidstijden en werkweekverkor- ■ting voor het winkelpersoneel. Een andere commissie moet het schap van advies dienen over lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor zover deze voor de gehele detailhandel een gemeenschappelijk karakter heb ben. De arbeid in de detailhandel is technisch minder vervangbaar en wordt in hoge mate door persoonlijke eigenschappen en prestaties be paald. Het bestuur vindt dat tot nu toe het loonbeleid van de overheid zeer eenzijdig is gericht op de verhoudingen en omstandigheden van 'de industrie. NIEUW BEDRIJFSCHAP De Sociaal Economische Raad zal morgen in zijn vergadering het ontwerpadvies tot instelling van een bedrijfschap voor het bakkersbe drijf behandelen. De organisatie-commissie van de Raad is van oor deel dat er voldoende overeenstemming is verkregen met genoeg re presentatieve organisatorische vertegenwoordigingen van de betreffen de ondernemers en werknemers. Onder voorwaarde dat de produktie van banket gehandhaafd blijft en dat de broodverkoop door bezorging geschiedt zullen ook de „koude" bakkers onder het bedrijfschap res sorteren. BESPREKINGEN MET FRANKRIJK Op verzoek van de Franse regering zullen op 22 en 23 februari in Den Haag besprekingen worden gehouden over problemen die samen hangen met de Europese integratie en in het bijzonder over problemen die overzeese gebiedsdelen betreffen. De beide landen nemen afwijkende standpunten in ten aanzien van de geassocieerde overzeese landen (voornamelijk voormalig Franse gebiedsdelen in Afrika) en van de associatie van de Nederlandse Antillen bij de Europese Gemeenschap. Bevel van Kennedy: Kennedy heeft gisteren op zijn eerste persconferentie als president der Ver. Staten, waarop hij bekend maakte, dat twee Amerikaanse vlie gers die sinds j.l. juli in Rus land werden vastgehouden wa ren vrijgelaten tevens medege deeld, dat zijn regering uitstel tot laat in maart zal vragen voor de hervatting van de conferentie van Genève over een verbod voor atoomproeven. Voorts zal Amerika de voedselzendingen naar Kongo ter leniging van de hongersnood sterk vergroten. Het is op dit ogenblik niet van plan, stappen te doen tot het herstel van de diplomatieke be trekkingen met Cuba. Kennedy is bereid, voedsel naar rood Chi na te laten zenden als de autori teiten in Peking daarom vragen. BEVEL Kennedy Is van mening, dat een gro te beiemmering voor een verbetering van de betrekkingen met de Sowjet unie is weggenomen, nu de twee pilo ten zijn vrijgelaten. Hij heeft opdracht gegeven geen verkenningsvluchten bo ven Russisch gebied meer te maken. Deze werden reeds gestaakt toen er vorig jaar mei een U-2 werd neerge haald boven Siberië. Op de vraag of de Ver. Staten met de Sowjets de zaken besproken had den van Gary Francis Powers en elf andere neergeschoten Amerikaanse vliegers, zei Kennedy, dat de zaak van de elf besproken was. De Russen hiel den vast aan hun vroegere verklarin gen. Powers was niet besproken, omdat hij in een andere categorie valt dan de vliegers die zijn vrijgelaten. Powers vloog boven Sowjet-grondgebied, de anderen niet. GEEN CONCESSIE Kennedy zei dat de Ver. Staten geen concessie aan de Sowjetunie hadden gedaan in ruil voor de vrijlating van de twee vliegers. Hij zei: „Ik wil niet pro beren om een oordeel te geven over de vraag waarom de Sowjetunie besloten heeft hen thans vrij te laten'\ Opmerkende dat hij had dat i ernstig Grote scheepswerf aan de Schelde Êen Belgisch-Nederlands concern, de N.V. Belgische Scheepswerven, heeft een contract getekend met de Antwerp se voorstad Kallo, om 33 hectare grond te verhuren aan de Schelde voor de bouw van een reusachtige scheepswerf, aldus werd uit zakenkringen en officiële bronnen in Antwerpen vernomen. De werf zal schepen kunnen bouwen tot 100.000 ton. Een soortgelijk plan, waarover verle den jaar onderhandeld werd met de ge meente Antwerpen met het Concern Chanabel is nooit verwerkelijkt. In het contract is bepaald, dat het werk in het verhuurde gebied in moet beginnen, omdat anders het tract geannuleerd zal worden. Het stuk grond ligt aan de linker oever van de Schelde juist tegenover de enorme sluizen. tering van de betrekkingen, zei Ken nedy, dat de Sowjetunie misschien zulk een obstakel heeft willen wegnemen. Gevraagd werd: Hebben de Russen de verzekering van niet meer vluchten als een Amerikaanse coi si aanvaard? Kennedy antwoordde slechts, dat de verzekering van niet meer vluchten door de Sowjets was geaccepteerd. ANDERE PUNTEN Kennedy zei verder dat de onder handelingen over het verbod van proe- vep met atoomwapens van groot belang waren en dat Amerika tijd nodig heeft om zijn positie te bepalen. Daarom vra gen de Ver. Staten om de conferentie van Genève uit te stellen tot laat Met betrekking tot de Santa Maria zei Kennedy dat de Amerikaanse ma rine geen instructie heeft gekregen om aan boord te gaan. Het schip is gezien, de orders voor de marine zijn het schip te vergezellen. Over een eventuele ontmoeting met Chroesjtsjef zei Kennedy dat zijn reeds bekende standpunt ongewijzigd is, na melijk dat er behoorlijke voorbereidin gen voor een dergelijke ontmoeting ge troffen moeten worden. „Er zijn geen plannen voor zo'n ontmoeting", zo zei hij, „en deze kwestie heeft niets te ma ken met de vrijlating van de vliegers". 9 Over de berichten dat Chroesjtsjef dit voorjaar misschien naar de V.S. zal gaan voor de V.N.-vergadering. zei Kennedy dat hij zich van commentaar wilde onthouden zolang er over deze kwestie niet meer zekerheid bestond. Labour: Z.-Afrika uit Gemenebest schorsen Zuid-Afrika te schorsen als lid Britse Gemenebest. Deze schorsing zou dan zolang van kracht moeten blijven totdat Zuid-Afrika duidelijk zijn bereid heid heeft getoond om zijn politiek fun damenteel te wijzigén. Het bestuur van de labourpartij nam een resolutie aan, waarin gezegd wordt dat het Britse volk „walgt" van de apartheidspolitiek der Zuidafrikaanse regering. ot omm wot SHIT» mr» Verkiezingen in België in maart De leider van de Belgische liberale partij, Roger Motz, heeft verklaard, dat ln maart, mogelijk voor Pasen, algeme ne verkiezingen zullen worden gehouden. Motz stond de journalisten te woord na besprekingen met premier Eyskens en de voorzitter van de C.V.P., Theo Lefè- Hij verklaarde, dat gekomen het parlement te ontbinden zo spoedig mogelijk algemene verkiezin gen te houden wellicht op 26 maart. De datum zal voornamelijk afhangen van de snelheid waarmee administratie ve voorbereidingen kunnen- worden ge- De verkiezingen zullen worden gehou den nadat de Senaat de „eenheidswet" heeft goedgekeurd. Lefrève noch Motz noemde een da rn waarop de volksvertegenwoordiging u worden ontbonden. Van regeringszij- in Brussel is echter vern dit 22 februari zal geschieden, Bij de laatste verkiezingen.' wonnen de katholieken (C.V.P.) 104 van de 212 ze tels, de socialisten 84, de liberalen 21, de communisten 2. Voorts heeft nog ;n rechtse onafhankelijke Vlaming zit- ng in de Kamer. Eyskens heeft in antwoord op vragen an journalisten of men naar een par- lementsontbinding gaat, gezegd: ,,Het is mogelijk, ik kan het bevestigen noch ontkennen". Toen de journalisten bleven aandringen, zei Eyskens: „Dat is een partijstandpunt". De premier antwoordde ontkennend op de vraag of dit betekent dat hij zich niet bij dit standpunt aansluit. Tsjombe eist vertrek Marokkanen President Tsjombe van Katanga heeft in een brief aan de V.N.-vertegenwoordi- ger Berendsen de terugtrekking geëist van de Marokkaanse troepen die deel uitmaken van de V-N.-politiemacht. Hij beschuldigde de Marokkanen ei partijdig te zijn. Volgens hem hebben ze de kant van de opstandigs Baloeba'r gekozen en vinden ze het belangrijker on partijpolitieke belangen na te streven dan de richtlijnen uit te voeren die htm door de V.N. worden verstrekt. Een V.N.-woordvoerder noemde de bezwaren van Tsjombe „vage, onge gronde aantijgingen". Hij meende dat de Marokkanen beslist niet partijdig wa ren en onder moeilijke omstandigheden hun plicht hebben gedaan. De twee heden Marokkaanse militairen in tanga aldus de V.N.-woordvoerder, zijn overigens aan de beurt om te worden afgelost. Op de provinciale weg Koedijk- Noord-Scharwoude is gisteren een on geluk gebeurd, dat aan de 69-jarige on gehuwde tuinder P. Brammer uit Oud- Karspel het leven heeft gekost. De man werd van achteren aangereden door een volkswagenbusje uit Alkmaar. De be stuurder had de man die rechts van de weg liep door de duisternis niet op gemerkt. Gistermiddag is te Coevorden de 42- jarige mevrouw A. Biemans uit Coevor den, vermoedelijk door de sterke noord oostenwind, de macht over het stuur van haar fiets kwijtgeraakt en daardoor onder de achterwielen van een juist pas serende bus terecht gekomen. Generaal Humberto Delgado, de leider van een Portugese op positiebeweging, zei gisteren in Sao Paulo (Brazilië), dat het overmeesterde passagiersschip Santa Maria op weg is, de At lantische oceaan over te steken. Hij zinspeelde erop dat het over meesteren van het schip wel eens het sein zou kunnen zijn voor een gewelddadige actie te gen de regering van eerste mi nister Antonio de Oliveira Sala- zar. Maar de generaal deelde in een interview mee, dat slechts twee mensen, hijzelf en kapitein Henrique Malta Galvao, de wer kelijke bestemming van hei schip kennen. Verder wilde hij er niets over zeggen. GIJZELAARS De 54-jarige Delgado werd de vraag gesteld of hij het juist achtte, het le ven van 588 passagiers in de waag schaal te stellen in een revolutionair gebaar. „We kunnen ons niet laten leiden door emoties," zei hij. „Tijdens de wereldoorlog doodden vliegtuigen in een keer duizenden mensen. Oorlog is oorlog. Er is oorlog op Portugees grondgebied. Het schip is van ons er het is een zuiver Portugese aangele genheid." Delgado voegde aan zijn verklaring toe, dat gehoopt wordt dat het schip zijn passagiers zo spoedig mogelijk er gens aan land brengt. Hij weigerde te zeggen waar, maar hij gaf duidelijk te kennen, dat het nie! aan de Ameri kaanse kant van de Atlantische oi Toen hem werd gevraagd hoe het eenvoudigweg overmeesteren van een schip, wat door velen als een daad van zeeroverij wordt beschouwd, toe kan bijdragen de regering Advertentie PSSST, ZEGT HET DEKSEL, ZODRA U HET OPENT. PSSST, VOOR LUCHTDICHTE VERSHEID, VERS UIT DE POT, VERS VAN DE KOK. HIER IS CALVÉ SANOWICHSPREAD METTIJDELIJKE KORTING.GROTE POT VAN F 1.45 NU VOOR F 1.29, HALVE POT VAN 98.CENT NU VOOR 89 CENT. PSSST, U MAAKT ER MEER VAN MET CALVÉ. I Ex-president Harry Tru man zei toen hij voor het eerst na 8 jaar weer op het Witte Huis kwam: „Het was hartverwar mend naar het Witte Huis terug te keren en te er varen, dat de man die daar thans zit, de eerste burger van de wereld, vriendelijk en hoffelijk te gen mij was". I Het Amerikaanse bureau voor luchtvaart heeft met de Lockheed Aircraft Corp. een contract ter waarde van 100.000 dollar geslo ten voor een onderzoek naar de mogelijkheid om platforms in de ruimte aan te brengen om er ben zinestations op te bouwen. I In Frankrijk is een par ticuliere maatschappij op gericht voor het bestude ren van de mogelijkheid van invoering van munt meter-televisie-ontvangers. Dit is de eerste stap ln de richting van een twee- lie. I De vice-president van de wereldfederatie van li berale studenten, de 29-ja- rige Dieter Koniecki, wordt reeds tien dagen in Berlijn vermist. Hij had als waarnemer vergade ringen van de communis tische wereldfederatie van studenten bijgewoond en daar het westelijke stand punt krachtig verdedigd. I Verscheidene bezoekers van een viswinkel in Tromsoe (Noorwegen) wa ren er getuige van hoe bij het opensnijden van een kabeljauw een hondje in de maag werd aangetrof fen. De meeste visklantcn verlieten de winkel zonder die dag iets te kopen. I De „American and fo reign Bank of Tangier" met een kapitaal van 4 miljoen dollar (ruim 15 miljoen gulden), di« spoor loos verdwenen was, is volgens de New York He rald Tribune voor liquida tie overgeplaatst naar Pa- In de zaal van het Til- burgse dierenpark wordt tot en met vandaag de vierde show-beurs van Ne derlandse nertsfokkers ge houden, waarbij ongeveer 12.500 vellen worden ge- exposeerd, ter waarde van driekwart miljoen gulden. Directeuren van Teylers Stichting hebben voor dit jaar een prijsvraag uitge schreven, waarbij ge vraagd wordt een kriti sche beschouwing te wij den aan moderne theorie- en over de vorming van organische verbindingen tijdens een ontwikkelings fase van de aarde, die voorafging aan het eerste optreden van levende or ganismen. Sinds enkele dagen houdt zioh in de Zeeuws-Vlaamse Braakman een flamingo op, wat voor deze streek een vrij grote zeldzaam heid is. Het dier is waar schijnlijk afkomstig uit een moerasgebied tussen de Rhóne-armen en de Middellandse Zee, waar 2000 broedparen voorko- I De Nederlandse vereni ging van tweelingen ten dienste van wetensthap en volksgezondheid houdt haar tweede nationale tweclingencongres op 18 en 19 februari in het con ferentieoord Woudschoten. Er worden inleidingen ge houden over „Biologische apartheid" en „Vingeraf druk en speurwerk". I Een Belgische scheep vaartmaatschappij tc Ant werpen heeft twee van haar 'schepen, die tot voor kort de verbinding tussen België cn Kongo onder hielden, verkocht aan een Britse maatschappij. Duits-Amerikaans akkoord bereikt? De Duits-Amerikaanse financiële on derhandelingen over een verbetering van de situatie van de Amerikaanse betalingsbalans zijn zo goed als ge ëindigd. Bundespressechef Von Eckardt heeft woensdag aan de pers meege deeld, dat er veel kans bestaat dat de Amerikaanse en de Duitse onderhan delaars spoedig volledige overeenstem ming zullen bereiken. In grote trek ken is men hét met de Amerikanen over de vraagstukken eens geworden. Von Eckardt zei, dat alleen nog de formulering opgesteld moet worden aangaande de omvang van de Duitse hulp voor ontwikkeling. Het Westduitse kabinet heeft zich woensdag slechts kort met deze vraag stukken bezig gehouden, maar zal maandag a.s.afsluitend het gehele vraagstuk b««preken. Salazar omver te werpen, antwoordde Delgado dat de beweging voor natio nale onafhankelijkheid, waarvan hij de leider is, een kettingreactie tegen Sa lazar in andere gebeurtenissen teweeg zou brengen. GRONDWETTIG Delgado zei ook dat hij verwachtte dat geen Brits of Amerikaans schip op de Santa Maria zou vuren, zolang het passagiers aan boord had, daarmee te kennen gevend dat de passagiers zuiver gijzelaars zijn. Hij wilde zich niet uitlaten over de mogelijkheid of de Portugezen op een passagiersschip zouden kunnen vuren. Delgado noemde zijn beweging grondwettige beweging. Hij zei dat haar enige doel is het omverwerpen Salazar en verkiezingen zo spoedig gelijk daarna. Het is geen politieke partij, maar alleen een beweging, zei hij. Hij zei, dat het overmeesteren van het schip driemaal was uitgesteld, voordat het eindelijk werd uitgevoerd. De meeste samenzweerders zijn aan boord van de Santa Maria gegaan als bezoekers van afscheidsfeestjes voor het vertrek van het schip. Delgado was kennelijk zeei schik met het wapenfeit. Hij zwaaide opgewonden met zijn zwaargerande bril terwijl hij sprak, en brak nu en dan in lachen uit. Maar zijn houding werd ernstig, toen hij aankondigde dat zijn beweging tegen Salazar zou voort gaan „tot de dood". Het Amerikaanse radiostation „Co lumbia Broadcasting System" heeft gisteravond een boodschap opgevangen van rebellijleider Henrique Gaalvao Deze zei hierin dat hij en zijn mannen zich niet zullen overgeven, als zij be naderd of aangevallen mochten worden door Portugese of andere oorlogs schepen. „Wij zijn geen tirannen, maar patriottten. Wij zijn tegenstanders van alle vormen van totalitair bewind en Portugese burgers, die tot elk offer, zelfs dat van het leven, bereid zijn", zo zegt Galvao. Hij voegde hieraan toe dat hij en zijn mannen weldra neutrale haven zullen vinden, waa passagiers omwille van hun veiligheid zullen worden afgezet. Maar wij zelf zullen de strijd tegen de tirannie voort zetten, zo besloot hij. ZEEROVERIJ? In Britse verzekeringskringen is in tussen een uitvoerige discussie gaande over de vraag in hoeverre de rebellie op het Portugese schip, Santa Maria, kan worden ondergebracht onder de term „zeeroverij in open zee". Bij Lloyd hopen onderverzekeraars op het beste, want vermoedelijk was de Santa Maria niet verzekerd, althans niet in Londen, tegen zeeroverij. Bij Lloyd valt zeeroverij gewoonlijk onder de bepalingen inzake verzekering tegen oorlogsrisico. Lloyd en Britse ver zekeringsmaatschappijen zijn tezamen aansprakelijk voor een bedrag van bijna 40 miljoen gulden aan herverze kering, maar dit alleen krachtens de normale gevaren op zee. Als de zaak daarom op vreedzame wijze zijn einde vindt, dan bestaat er geen aansprakelijkheid. Maar de man nen die de macht op het schip hebben overgenomen, hebben gedreigd het lek te slaan teneinde het te laten zinken, indien een oorlogsschip tussenbeide het jichip, door slecht komt. Ook stuurmanschap de grond kunnen In beide laatste gevallen zou er dan een interessant precedent ontstaan op verzekeringsgebied. De kwestie zou nog moeilijker worden door de politieke aspecten van de scheepsrebellie. Ver moedelijk zal diep gegraven moeten worden om soortgelijke gevallen op te REACTIES Volgens het Westduitse blad „Der Mittag" zou naar de mening van des kundigen op het gebied van het inter nationale recht in het geval van de „Santa Maria" geen sprake zijn van zee roverij of muiterij. Zeeroverij moet ge paard gaan met aanvallen op andere schepen of roverij en het is geen mui terij omdat de rebellen als passagiers aan boord zijn gekomen. Radio Moskou sprak van een „poli tieke manifestatie, gericht tegen het dictatoriale regime vana Salazar" en „een zuivere binnenlandse aangelegen heid van Portugal". „Het internationale recht verbiedt elke inmenging van buitenlandse mo gendheden in dit soort aangelegenhe den. De commandanten van de Ameri kaanse en Britse oorlogsbodems, die de „Santa Maria" in open zee achtervolgen, handelen daarom in strijd met de geest en de letter van dit internationale recht", aldus radio-Moskou. VOORZICHTIGER Intussen heeft de perschef van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken verklaard dat er „redenen zijn om zeeroverij te veronderstellen, maar dat berichten over wat er eigen lijk aan boord van het schip is ge beurd, elkaar tegenspreken". Hij maakte daarmee de Verenigde Staten wat losser van het standpunt dat maandag en dinsdag werd ingenomen, nl. dat het gebeurde op het gevluchte schip werd onderzocht volgens „de wel omschreven termen van het interna tionale recht betreffende zeeroverij en rebellie aan boord van schepen". De woordvoerder deelde mede, dat „veronderstelde zeeroverij" en een ver zoek van de Portugese regering om i i_ ruim voldoende basis li i de Dr. Servatius beklaagt zich over autoriteiten De advocaat van Eichmann, dr. Ser vatius, is gisteren uit Israël naar Keu len vertrokken, waar hij overleg wil plegen met de voorzitter van de Duitse vereniging van advocaten over de wei gering van de Israëlische autoriteiten hem een onderhoud onder vier ogen met zijn cliënt toe te staan. Tot dusver heeft dr. Servatius Eichmann slechts kunnen spreken in aanwezigheid van een Israëlische politie-fiunctionaris. Op het vliegveld Lydda beklaagde dr. Servatius zich er ook over, dat de ten lastelegging, die 4000 bladzijden beslaat, he<m nog ndet is toegezonden. Hij merk te op, dat het proces-Eichmann 15 maart begint, maar dat de bestudering van een dergelijk lijvig document meer tijd vergt dan de resterende tot 15 maart. Dr. Servatius zei binnen enkele dagen weer in Israël terug te zijn met zijn twee assistenten en waarschijnlijk tot het eind van het proces in Israël te zullen blijven. Kennedy achter aanbod kernmacht voor NAVO De Britse minister van buitenlandse zaken Lord Home heeft in het Hoger huis meegedeeld dat de regering-Kenne- dy het Amerikaanse aanbod heeft her haald om de Noordatlantische Verdrags organisatie tot een zelfstandige kern macht te maken. „Men gaat uit van de opvatting", al dus Lord Home, „dat als de NAVO 'er eigen kernwapens beschikt, het ior andere landen overbodig zal zijn ;n eigen kernstrijdmacht op te bou- De minister meende, dat deze overwe gingen „bewonderenswaardig" waren. Hij onthield er zich echter zorgvuldig in details te treden over het plan, Parijs aan het eind van de ambts termijn der vorige Amerikaanse rege ring aan de leden van de NAVO is voor gelegd. (Advertentie) „Geen goud zo goed" dat zoggen al drie geslachten van Klooster^ balsem (Akker-Balsem). Hot heerlijk ver- ïrlijke wondbalsem die snel won- en nieuwe huidvorming bevor- I n pot Klooster-J 506) Onder de naam Atlantis wordt in het algemeen verstaan een eiland of eilandengroep, of desnoods een continent, dat in overoude tijden ten westen van de Zuilen van Her cules (straat van Gibraltar) zou heb ben gelegen, doch dat door een plotselinge aardbeving in de oceaan zou zyn verzonken. Plato is de enige uit de oudheid die een zelfstandig bericht in deze geest niet in deze woorden! over Atlantis geeft en hy verhaalt daarby van het wel varende en hoogontwikkelde rijk, dat door koningen werd bestuurd, oorlog voerde met Egypte en Griekenland, maar tenslotte met zyn hele bevol king, zyn paleizen en zijn schatten in de diepte verdween. Volgens Plato had deze ramp zich 8000 jaren vóór zyn tyd vol trokken, zodat zy thans zo'n 11.000 jaar achter de rug zou liggen. Omdat geen en kele onafhankelyke bron uit de Oudheid verder iets over Atlantis weet te ver tellen en integen deel het verhaal van Plato reeds door zyn leerlingen in twijfel werd getrokken, kunt u de vraag opwer pen, waarom we ons in deze tyd nog druk maken over één op zichzelf staande mededeling van de oude Plato? Immers, wanneer ieder praatje in de tegenwoordige wereldpers over 2300 jaar nog op veler lippen ligt, zullen de volg'ende generaties over uitgebreide spraakorganen moeten beschikken! Deze tegenwerping is juist, maar we dienen wel te be denken, dat niet iedere hedendaagse journalist met Plato kan worden geiykgesteld. Bovendien is men de laatste 75 jaren tot de ontdekking gekomen dat iedere mededeling uit de Griekse oudheid met de nodige aandacht dient te worden bekeken. Dat heeft TOCH IS HET ZO! de befaamde Heinrich Schliemann ondervonden toen hij, afgaande op de Griekse tekst van Homerus, zyn opgravingen verrichtte en de meest opzienbarende vondsten aan het licht Er is dus alle reden een dergeiykc mededeling over het verzonken At lantis de vereiste opmerkzaamheid te schenken, doch wy zullen ons niet begeven in de methoden, waarop de tekst van Plato op de meest verschil lende manieren kan worden uitge legd, noch ons in de stryd mengen die door de verscheidenheid van theorieën is ontbrand en waarby zelfs traangashommen als argumen ten zyn aangewend (Sorbonne 1929). Wc willen slechts opmerken, dat u het idee van een in historische tyden in de Atlantische Oceaan verzonken Atlantis rustig uit uw gedachten kunt bannen, want iedere geoloog zal u aan tonen dat sedert het middentertiair, dus lang vóór de mens op aarde ver scheen, zich in de Atlantische Oceaan een dergelijke ramp niet heeft voltrokken. Heeft er dus nimmer een Atlantis bestaan cn is de hele geschiedenis uit de duim van Plato gezogen? Ho, ho, die conclusie gaat weer wat tè ver, want Plato kan wel een ander land bedoeld hebben. Maar dan moe ten we de Zuilen van Hercules niet by Gibraltar zoeken, maar ze op op andere punten van de aardbodem plaatsen. En wanneer we dan alle andere gegevens van Plato ook nog op onze eigen manier uitleggen, kun nen we Atlantis overal gaan zoeken. Ziedaar het begin van de Atlantis- warwinkel, waarmee geen serieus mens zich meer kan ophouden. Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5