Jlieuurc £eütsrijc GTouranl VRIJGELATEN Commentaai Twee piloten Man leeft weken in vliegtuigwrak NIEUWS in één oogopslag- Winter Staatsgreep in El Salvador Santa Maria op weg West-Afrika naar Belangrijke verbetering van overheidspensioenen Dit jaar vrijaf op 1 mei DONDERDAG 26 JANUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel, 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12081 CHRIST ELIJK-NA TI ON AAL DAGBLAD „Stantvasticfi is gheblteta mgn bert ia tcgtjenspotf Mutatie-rapport onaanvaardbaar Zie pagina 3 Twee vliegers van de Amerikaanse RB 47, die in juli 1960 boven de Barentszee door de Russen werd neergeschoten, zijn vrijgelaten en onderweg naar de Ver. Staten. President Ken nedy heeft het Russische besluit uitgelegd als een streven tot verbetering van de Amerikaans-Russische betrekkingen. Een Amerikaanse vlieger, die boven het Portugese schip Santa Maria heeft gevlogen en een radiogesprek met ex-kapitein Galvao heeft gevoerd, veronderstelt, dat het schip op weg is naar (Portugees) Angola op de westkust van Afrika. Galvao is beslist niet van plan zich over te geven. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dat voor ziet in een aanmerkelijke verbetering van de ambtenaren- pensioenen. O.m- zal de korting op de A.O.W.- en A.W.W.- uitkeringen worden verminderd. In Twente was het gisteren feest vanwege het bekend worden van de mededeling van minister Cals, dat hij in Enschede een derde technische hogeschool wil vestigen. Gelukkigen gaan in deze tijd van het jaar met winitersport- vakiamtie. Genieten van zon en sneeuw en ijle vrieslucht. Als ze dn St. Mordtz komen, zullen ze zonder twijfel met ont zag opkijken naar dit reusachtige, van sneeuw geboetseerde konijn, dat tevreden kijkend te wachten staat voor een der beroemde hotels. Te wachten tot het voorjaar wordt en de dooi ook dit kunstgewrocht langzaam maar zeker zal vemie- Verreweg de meesten van ons gaan niét met winter sportvakantie zijn we er ongelukkiger om? Toegege ven, de Hollandse winter is maar zelden een genoegen. Sneeuw wordt in dit dicht bevolkte land al spoedig platgereden tot bruine brij. En de dagen waarop de schaatsliefhebber zijn hart kan ophalen, zijn aanzien lijk minder in getal dan de sombere nacht-dagen als de depressies hoogtij vieren. Maar kan dat voor iemand reden zijn om zich onge lukkig ,te voelen? Is de Hol landse winter niet het sei zoen van de huiselijkheid, van de gemakkelijke stoei bij de brandende kachel, het seizoen ook van de krant en het gesprek! Is de winter dan niet bij uitstek het sei zoen van het gezin? Inderdaad: het gezin, de krant, het gesprek.De krant brengt in het gezin dikwijls het gesprek op gang. Dat gesiprek zal gaan als de krant niet maar een oppervlakkig sensatiegeval is maar ook dieper graaft, dan zal het gesprek ook aan diepte winnen. Zo zal dat gesprek op winteravonden een genoegen worden. Méér nog dan een genoegen: voor al in een gezin met op groeiende kinderen kan het van grote waarde zijn. Met onze kant kunt u déze wintergenoegens bele ven. En uw buren en vrien den kunnen het ook als u ze maar op onze krant at tent maakt! U kunt noteren als nieuwe abonnee: (naam) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). In dc Centraalamcrikaanse republiek El Salvador is door uiterst rechtse ele menten uit hert leger een staatsgreep on dernomen. Bij een opstand op 26 oktober van het vorige jaar werd de president Jose Maria Lemus verdreven en sinds die tijd werd het land door een junta van zes personen geregeerd. EI Salvador is het kleinste én dichtst bevolkte land van Midden-Amerika. Het heeft onge veer twee en een half miljoen inwoners. De junta van zes had reeds op 17 no vember melding gemaakt van een mis lukte staatsgreep van rechtse elementen. Alle radio- en telegraafverbindingen met F,1 Salvador zijn verbroken, doch reizigers uit hert land deelden mee. dat jonge, rechtse officieren die het oude bewind van hulp aan communisten, be schuldigen, de regering omver hebben geworpen. Kolonel Alonso Castillo, ex- minister van defensie is de leider van de nieuwe regering. In een boodschap die aan hert volk gericht was. werd ge zegd, dat hert een militaire beweging be trof, die uitgesproken anti-communis tisch is en die zich ten doel stelt, zo spoe dig mogelijk grondwettigheid te verkrij gen. Hoewel er hier en daar hard ge vochten is, zijn er nog geen meldingen over slachtoffers binnengekomen. De nieuwe regering die haar hoofd- kwartiér in het fort San Carlos, 150 kilo meter ten noorden van de hoofdstad heeft, heeft de oude grondwet van 1950 weer van kracht verklaard. Een lid van de oude junta is bij gevechten gewond geraakt. De toestand in de hoofdstad San Salvador is gespannen maar rustig. In een snijdend koude wind, die waarschijnlijk weinig onderdeed de temperatuur in Moskou, zijn vannacht om drie uur, op een uithoek van het vrijwel uitgestorven donkere platform van Schiphol twee Ameri kaanse vliegers, die gisteren door de Russische regering uit hun gevangen schap ontslagen zijn, haastig overgestapt van het lijntoestel der KLM uit Moskou in een gereedstaande Constellation van de Amerikaanse lucht macht. Indien niert president Kennedy zelf Amerikanen, Freeman B. Olmstead de vrijlating van deze beide mannen in Amerika enkele uren tevoren of- fioieel bekepd had gemaakt, zou nie mand er iets van hebben gemerkt. Het opzienbarende nieuws werd tegen middernacht wereldkundig. De beide Amerikanen hadden toen reeds boven de Atlantische Oceaan moe ten zijn, maar de K.LM.-machine uit Moskou, een Electra, kreeg vlak voor het vertrek van één uur gistermiddag pech. Twee banden van de landingswie- len bleken lek te zijn. Dit leidde tot een vertraging van circa elf uur. De beide De vrijgelaten Amerikaanse pi loten John R. McKone en Free man B. Olmsteacl, terwijl ze op Schiphol uit 't vliegtuig stappen. De Amerikaanse marine heeft kend gemaakt dat de Santa Maria met zijn 600 passagiers op weg is naar Angola in Portugees West- Afrika. De marine heeft nog meer schepen en een lange-afstandsvlieg- tuig voor waarnemingen uitgestuurd om het schip te volgen. Twee Amerikaanse torpedojagers im hel gebied van de Kaap Verdische eilanden bij de kust van Frans W. Afrika hebben bevel gekregen zich gereed te houden om de SanJta Maria de pas af te snijden. Een patrouille vliegtuig van de Amerikaanse rine heeft per radio aan Galvao ver zocht om naar San Juan terug te keren, maar de rebellenleider wei gerde düt. Wel bood hij aan om aar boord van het schip te confereren met Amerikaanse of andere autori teiten, maar niet met Portugese of De 66-jarige Galvao die eens een hoge post als militair inspecteur in Angola heeft beikleed, rekent er blijkbaar op in Angola aanhangers aan te treffen. In Portugese kringen wordt heit vermoeden geuit dat hij zal proberen Angola of een ander Portugees koloniaal gebied te be reiken en daar een nieuwe regering uit te roepen. Schout-bij macht Allen Smith jr. com mandant van de tiende marine-district in het Caribische gebied, heeft het Nep tunetoestel dat de Santa Maria heeft waargenomen vervangen door een Con stellation Hurricane Hunter met eer groter vliegbereik. Hij zei dat de Santa Maria zich op 1800 mijl ten westen var Frans West-Afrika bevindt, dat is on geveer halverwege San Juan en Afrika. De achtervolging zei het mogelijk te achten dat de atoomduikboot Sea Wolf die in het gebied vaart wegens zijn groot bereik bü de actie betrokken wordt. De twee torpedojagers aan de Afrikaanse kust z(jn de Gearing en de Vogelgesang die een goodwill-bezoek brengen aan Afrikaanse havens. Smith legde er de nadruk op dat alle vaartuigen die aan de operatie deelnemen onbewapend zijn. De torpedojager Damota probeert bin nen zichtsafstand van de Santa Maria te blijven, hoewel hij weinig olie aan boord heeft. Een andere torpedojager, de Wil son, is varende naar Trinidad om olie in te nemen. Deskundigen hébben berekend dat, als de Santa Maria werkelijk op weg naar Afrika is, het nog ongeveer 3 té tot 4 da gen varen voor de boeg heeft. Hert schip zou 480 mijl per dag kunnen afleggen, tenzij het een zigzagkoers voert om achtervolgers af te schudden. De Santa Maria heeft volgens de laatste be richten nog zoveel brandstof aan boord dat hert Afrika ruimschoots kan bereiken. Bij de generale staf van de Portugese marine heerst een intense activiteit naar aanleiding van het gebeurde met de Santa Maria. Oorlogsschepen zijn gereed om op het eerste sein uit te varen. In de Portugese gebieden overzee zijn de commandanten van de vlootbases ge alarmeerd. Diit betreft de bases Angola, Mozambique, de Kaap Verdische-eilan- den en de Azoren. Overigens liggen alle vloorteenheden behalve het uit de haven van Lissabon vertrokken fregat Pero Escobar in de Taag voor anker. John R. Mskone, waren met vier andere leden van de bemanning op 1 juli van het vorig jaar door Russische jagers met hun RB-47 toestel boven de Barentszee neergsohoten en gevangen genomen. Hun vrijlating vlak nadat de nieuwe Ameri kaanse president werd geïnstalleerd, kwam als een volkomen verrassing. Zij vertrokken omstreeks elf uur gis teravond met het KLM.-toestel uit Mos kou en krwamen vier uur later, in het holst van de naoht, samen met enkele andere passagiers op Schiphol aan. De Electra kwam niet zoals gebruikelijk voor de aankomsthal aanrijden, doch bleef in een verre uithoek staan. Ter wijl de andere passagiers nog in het toestel moest enblijven, traden de twee Amerikaanse vliegers naar buiten samen met twee begeleiders, die voor zover men op Schiphol te weten kon komen, leden van de Amerikaanse ambassade te Moskou waren. HAASTIG Terstond groepte een aantal leden van het Amerikaanse consulaat in Amster dam zich om de aangekomenen heen. Het gezelschap liep' over het even koude als donkere platform haastig naar de enkele tientallen meters verder ge reedstaande Constellation van de Ame rikaanse luchtmacht, waarin de beide vliegers met hun begeleiders verdwenen, nog voor iemand hen kon aanspreken. Terstond daarna reden de leden van het consulaat in hun eveneens op het plat form staande auto weg. De Amerikaanse Constellation was reeds vele uren eerder uit Wiesbaden, waar een Amerikaanse luchtbasis is. naar Schiphol gevlogen. Het vertrok tien minuten na aankomst van de K.LJM.- Electra naar Prestwiok om vandaar naar New York te vliegen. De belde dolgelukkige de terugkerende vliegers mevrouw Free man B. (Gall) Olmstead (die In maart een babv verwacht) en mevrouw John R. (Connie) Mskone omshelsden elkaar nadat zij drie kwartier tevoren In ken nis gesteld waren van het heugelijke feit. (Zie vervolg op pagina 11) Dit is een zomerhuisje in Hull, Massachusetts, Ver. Sta. ten. De ijspegels hebben het huis bekleed nadat een orkaan zeewater als een regen over kust had gejaagd. Elders ten zuiden van Boston veroorzaakte deze „blizzard" overstromingen De publikatie van deze foto in de Londense ochtendbladen heeft de ontstemming van vele Engelse dierenbeschermers gewektkoningin Elizabeth (midden), poseert met haar Indiase gastheren en haar man, prins Philip (links), die in Madhopur de tijger geschoten heeft, welke op de voorgrond ligt. Op de achtergrond een van de olifanten die er bij de tijgerjacht aan te pas kwam. Regering stelt voor: Op den duur algehele afschaffing van korting i.v.m. AOW en AWW (Van onze parlementsredactie) TAE ministers Toxopeus (binnenl. zaken), Visser (defensie) en Zijlstra (financiën) hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot verbetering van de positie der gepensioneerde ambtenaren. In de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken is over deze verbetering de afgelopen zomer volledige overeenstemming bereikt. De kern van het ontwerp wordt gevormd door de voorgestelde verminde ring van de korting der pensioenen bij samenloop met een bodempensioen krachtens de A.O.W. of een pensioen of uitkering krachtens de A.W.W. Blijkens de memorie van toelichting is de regering van plan op den duur te komen tot algehele afschaffing van deze korting. De korting van het ambtenarenpen- sioen bij gelijktijdig genot van AOW- of AWW-pensioen, resp. -uitkering, wordt verminderd van 2 tot 1,4 pet. van het bodempensioen per ambte lijk dienstjaar, zodat berekend i volle diensttijd de beperking gesteld kan worden op maximaal 56 pet. i plaats van op 80 pet. Van het bedrag van het bodempen sioen zoals dit per 1 april 1960 vastgesteld, blijft voor de gehuwden f 180 en voor de ongehuwden f 108 bij de korting buiten aanmerking. Van het bedrag van het bodempen sioen, dat aan de weduwen krach tens de AWW is toegekend, wordt voor de weduwe met kinderen be neden de 18 jaar een bedrag van f 92 en voor de overige weduwen een be drag van f 60 buiten aanmerking, gelaten. (Voor vervolg zie pag. 11) TVTINISTER CALS' nota over het weten- schappelijk onderwijs, waaruit wij in de krant van gisteren bijzonderheden hebben medegedeeld, geeft in de eerste plaats een nieuwe indruk van 's ministers produktievermogen aan nota's en wetten. Men moge terecht dit aspect van de zaak niet het belangrijkste achten, wij vinden het niettemin vermelding waard. Wat deze bewindsman presteert, is op merkelijk. Kritiek is mogelijk, maar ook de lof mag niet achterwege blijven. Dit produktievermogen komt uitstekend van pas in een tijdsbestek als het onze, waarin onder de onderwerpen die behartiging behoeven het onderwijs in al zijn gele dingen zulk een voorname plaats inneemt. Wat voorts in deze nota over het we tenschappelijk onderwijs treft, is de aan dacht voor de techniek. Wij wisten reeds, te leven in een eeuw die ook sterk door de techniek is bepaald. De mogelijkheden van het onderwijs zullen daarmede in overeenstemming moeten zijn. Wat deze nota aan nieuwe vestigingen aankondigt, ligt dan ook niet toevallig op het terrein van het technische onder wijs. Uit deze nota blijkt voor het ove rige hoger onderwijs, dat de bewindsman aan uitbreiding van bestaande instellin gen de voorkeur geeft boven voortgaande spreiding. Nieuwe universiteiten komen er voorlopig niet. Wij noemen dit een belangrijk besluit. Helaas zijn door bepaalde voorstudies hier en daar in den lande verwachtingen gewekt, waarop nu teleurstelling is ge volgd. Zelf menen wij het standpunt van de minister het juiste te moeten noemen. Gezien de Nederlandse verhoudingen, heeft ons volk meer aan uitbreiding dan aan spreiding van het hoger onderwijs. Ons land is klein, de verbindingen zijn uitstekend, en het gaat niet aan, dat iedere stad, die zichzelf respecteert, een eigen universiteit of hogeschool krijgt. Waarbij komt, dat ook het hoger onderwijs meer en meer gaat in de richting van kost bare specialisering. Er zijn bij het onderwijs zaken, waaraan meer behoefte bestaat dan aan spreiding. Wij wensen daarbij niet voorbij te zien aan het feit, dat toenemende spreiding van het hoger onderwijs ook het bijzon der hoger onderwijs voor problemen zou plaatsen. Destijds reeds meenden wij op deze plaats als onze mening te mogen weergeven: uitbreiding is beter dan sprei ding. Is echter de algemene teneur er een van spreiding, dan zal het bijzonder ho ger onderwijs niet kunnen achterblijven De nota van de minister heeft doen blijken, dat het accent intussen weer op de uitbreiding is komen te vallen. In de noordoostelijke helft van de Ver. Staten heerst grote kou met temperaturen van 32 graden Célsius. In hét middenwes ten vriest het 29 graden C. en ten oosten van de grote menen 18 a 25 graden Cel sius. In Virginia en Carolina gelden waar schuwingen voor koudegolven. In West-Java zijn door overstromingen ten gevolge van zware regenval meer dan 200.000 mensen dakloos geworden. Dertig dorpen staan onder water en ruim 13.000 ha rijstaanplant zijn verwoest. Premier Fidel Castro van Cuba heeft weer twee tegenstanders van zijn regime laten doodschieten, waardoor het aantal geëxe cuteerden tot 589 is gestegen. Tenminste 50 personen wachten nog op berechting De opstandelingen hebben gezworen elke executie te zullen wreken. JVA HET WEGTREKKEN van een klel- ne depressie over Noord-Frankrijk naar het Oosten, waarbij in Zuid-Lim burg 3 tot 6 centimeter sneeuw Is geval len, zijn wij vaster in de greep van de winter komen te liggen dan tot nu toe het geval was. Hier in het westen daalde de tempera tuur 5 tot 7 graden onder nul en in het noordoosten van Nederland kwam het met min 10 graden Celsius op het vlieg veld Eelde al tot strenge vorst. Ook in het grootste deel van Duitsland werden vanmorgen temperaturen van 12 tot 16 graden onder nul gemeten. Over dag is het weer zonnig en de scherpe ooMenuind m«t langzaam iel, ofnemej. tllst vr„ krach%t wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). Tendens: stijgend Stand gisteren: 754 Het kwik blijft echter ook dag 3 tot 5 graden onder nul. De toe stand is er stabieler op geworden, want er zijn voorlopig geen nieuwe depressie- aanvallen. Dit betekent dat wij in tegen stelling met de vorige week, de komende zaterdagmiddag wel op de schaats kun nen. De vorst in de nacht zal hier in het westen ook nog iets toenemen en kan morgenochtend 6 tot 9 graden bedragen. ZON EN MAAN Vrijdag zon op 8.28, onder 17.18 naan op 13.58, onder 4.55 uur. Volle maan op 1 februari. HET WEER IN EUROPA De Bilt verwacht tot vrijdagavond: R°PPOr<cn hedenmorten matige tot strenge vorst, morgenmiddag overwegend lichte vorst. Zwakke tot zeven uur Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft het bedrijfsleven geadvi seerd dit jaar het personeel op 1 mei vrijaf te geven met behoud van loon ter viering van Koninginnedag. T7EN BLANKE meubelma- twee-motorig vliegtuig was slechts 50 km van Elisabeth- er uit geslingerd, maar de maar ik was er van over- ker uit Elisabethstad is opgestegen. Kort na de start stad. Delarue had zich met piloot Paul Vos werd dood- tuigd dat ik gevonden - j uii i i--* gebroken been en rib ge- gedrukt in de cockpit. werd het contact met het levend in het oerwoud ge vonden, waar hij 25 dagen op regenwater geleefd heeft. Gabriel Delarue vertelde zoeken gestaakt. worden. Mijn linkerbeen was ge- Ik hoorde ,hoe vliegtuigen broken, maar ik kroop naar naar ons zochten, maar ik een stuk vleugel dat mij be- kon geen teken geven. Het hadden, werd tenslotte het „Er ging iets mis met het schutting bood en ik dronk heeft lang geduurd voordal gen het oerwoud afgezocht Aan doktoren vertelde hij: dat hij op 1 januari hier i Gisteren ontdekten echter het vliegveld in een klein enige Afrikanen het wrak op Wij stortten neer. Ik werd maal geen levensmiddelen, den zijn verhoord." Stookti. Oslo Koipenh. Aiberdieen Bruueel Mündhen Zürlch Locamo Innsbruck Belgrado Ajaeclo E "S> B "5 -3

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1