Drienerlo: nieuw centrum technisch hoger onderwijs Rotterdam krijgt nul op het H.O.-rekest Maatschappelijke vorming ondergaat uitbreiding Zal V.U. aan vierde T.H. kunnen meewerken? Veel plannen voor beter resultaat van studie Ook als zuurbrand opstijgt vanuit de maag tot hoog in do kool is blussen mot Bennies kmestie van 'n ogenblik. En niemand in Uw omgeving heeft er weet van. WankU neemt Rennles «meevallend In. laat ze smelten no <fe tons en zodra de 'weldadige samenstelling met .Uw eigen speeksel de maag be- Irefkt, Is alle leed geleden en de vuurkolom gedoofd. Rennles 'neutraliseren overtollig' maag- zaurvotkomenenon-mld-deMljk, Koop vandaag een pak- }e bil Uw apotheker Studenten wonen EEN verdere ontwikkeling van de wetenschappen, is een on ontkoombare voorwaarde voor de opvoering en handhaving van de levensomstandigheden van een snel groeiende wereldbevolking. Dit schrijft minister Cals in zijn zeer omvangrijke Nota inzake de uitbreidjing van het Wetenschap pelijk Onderwijs. In verband hier mee vindt hij het nodig, dat de ingstelling voor die studie in de wiskunde, de natuurkunde en de scheikunde enerzijds en in de technische wetenschappen als werktuigbouwkunde, electrotech- nieik, scheikundige technologie, technische natuurkunde en de weg- en waterbouwkunde ander zijds wordt gestimuleerd. Indien men dergelijke opleidingen mogelijk maakt in een gebied, dat buiten de directe invloedssfeer van be staande universiteiten en hogescholen staat, heeft ditt tot gevolgdat uit dat gebied een groter aantal studenten dan anders zich voor een universi taire studie aanmeldt. Aan de andere kant bestaat bij de oprichting van een aantal nieuwe universiteiten het gevaar, dat het werkelijke acade misch niveau niet of met zeer grote moeite wordt bereikt. Op grond hier van heeft minister Cals besloten tot de stichting van slechts één nieuwe technische hogeschool op zeer korte termijn en een volgende, de vierde, een vijftal jaren later. op terrein van de hogeschool parlementsredactie) Wetenschap en techniek De derde technische hogeschool komt dus op het landgoed Drienerlo bij En schede. In eerste instantie zal zij oplei den in de werktuigbouwkunde, de elec- trotechniek en de scheikundige technolo gie. De hogeschool wordt een rijksin stelling. De minister prefereert Drienerlo bo rn Zwolle, Arnhem en Deventer. Hij grondt zijn keus met name op het voor TH belangrijke industriële klimaat Twente. Bovendien biedt het land goed zelf een welhaast ideale vestigings- Studenten Nieuw voor ons land is de huisvesting an de studenten. De afmetingen en de ard van het landgoed geven de minis- ir aanleiding een proef te nemen met et z.g. „residential system", dat b.v. ok in de Ver. Staten wordt toegepast i waarbij de studenten woonachtig zijn op het terrein van de hogeschool. De minister wil er ook rekening mee hou den, dat de derde TH een aantal Duitse studenten zal aantrekken. De verwachting bestaat, dat het aantal studenten op Drienerlo zich omstreeks 1980 tussen de 1775 en 2225 zal bewe gen. Dit betekent een afremming van de toevloed naar Delft met 1100 a 1300. Deze aantallen zouden enkele honderden hoger kunnen zijn, als de minister had besloten tot vestiging in Arnhem, Zwolle of Deventer, maar, zoals genoemd, an dere vestigingsfactoren hebben de door slag gegeven. In;" ïatuurwetenschap- i toegepast technisch onderzoek, r kort was de indeling aldus, dat aan de qniversiteifren het zuiver na tuurwetenschappelijk onderzoek werd gedoceerd en aan de technische hoge scholen de toegepaste techniek. De universiteit van Groningen heeft naast de bestaande zuiver wetenschap pelijke ook toegepast wetenschappelijke studierichtingen ingesteld. Als de resul taten hiervan bevredigend zijn, is mi nister Cals bereid de abituriënten van de toegepast wetenschappelijke studie richtingen de ingenieurstitel toe te ken- Mede afhankelijk van deze resulta ten is de minister bereid aan de TH te Eindhoven zuiver wetenschap pelijke studierichtingen in de wis-, na tuur- en scheikunde te openen. De op leiding voor het kandidaatsexamen zou dan wellicht kunnen samenvallen met die van de toegepast wetenschappe lijke studierichtingen. Deze proef zal echter niet voor 1966 aanvangen. MINISTER CALS heeft bij de vaststelling van zijn plannen een aantal steden en provincies moeten teleurstellen. Hij is niet in gegaan op de verlangens van Rot terdam naar een eigen universiteit, van Limburg naar een athenaeum in- Maastricht en van Friesland naar een universiteit in Leeuwar den. In zijn Nota inzake de Uitbrei ding van het Wetenschappelijk Onderwijs motiveert hij zijn af wijzende beslissing. Bij zijn afwijzende houding ten op zichte van een Rotterdamse universiteit conformeert de minister zich aan de ad viezen, die hem door de spreidingscom missies zijn uitgebracht. Wellicht, 6chrijft hij, zal in een verdere toekomst de ontwikkeling van het Rotterdamse igebied aanleiding geven tot een aanpas sing van de wetenschappelijk-onderwijs- ivoorzieningen aan de dan bestaande be- 'hoeften. i Voorop staat bij minister Cals een zo igoed mogelijke taakvervulling van het wetenschappelijk onderwijs. Deze, en de maatschappelijke behoefte aan academi ci, hebben bij de afwijzing van de Rot terdamse voorstellen de doorslag gege- In het Westen des lands is in de loop van de tijd de situatie ontstaan, dat op betrekkelijk korte afstand van Rotter dam een technische hogeschool (Delft) en twee universiteiten (Leiden, Utrecht) zijn gekomen, die samen met de in Rot terdam gevestigde economische hoge school een keur van studiemogelijkhe den bieden. De minister heeft volledig begrip voor het streven van het Rotterdamse ge meentebestuur en waardeert ook het werk, dat is verzet en dat wellicht be langrijk kan zijn voor de in de verdere toekomst gelegen opbouw van het we tenschappelijk onderwijs, maar ziet thans geen mogelijkheid aan de wensen Van Rotterdam tegemoet te komen. Friesland f~\OK de vestiging in Friesland zm ran een universiteit leiden tot versnip- het wetenschappelijk potenti- Ontwikkelingsverschil Sowjetunie-China Universiteit te Amsterdam heeft dins dag in een lezing in Den Haag gezegd, dat men niet kan spreken van een breuk tussen China en de Sowjetunie, maar tnisschien wel van een schisma. De tnoeilijkheden tussen deze twee landen zijn altijd min of meer latent aanwezig geweest. De heer Broekmeyer, die voor het Nederlands genootschap voor interna tionale zaken sprak over de betrekkin gen tussen Moskou, Peking en Belgrado, zei van mening te zijn dat de Russische politiek van vreedzaam naast elkaar be staan bedoeld is als politiek op lange teiTnijn, anders heeft de felle Chinese kritiek op dit beleid geen zin. Het verschil in politiek tussen China en de Sowjetunie schreef de heer Broek- Jneyer onder meer toe aan het verschil lende stadium van ontwikkeling. eel aldus de nota. Hoezeer deze provin cie een eigen cultureel leven heeft, hoe veel studenten zij onder haar inwoners telt, een eigen Friese universiteit zou er toe leiden, dat de 'rijksuniversiteit te Groningen, na een aanvankelijke periode van sterke groei te hebben beleefd, in 1970 weer zou zijn ingekrompen tot on geveer de omvang van 1960 en dat zij daarna niet zou mogen rekenen op ver dere groeimogelijkheden van betekenis. Bovendien zijn de verbindingen met Groningen en ook met Amsterdam van uit Friesland bijzonder goed. Minister Cals honoreert de Friese voorstellen dus niet. Ook een athenaeum wil hij aan Friesland niet geven. Wel is hij bereid te bevorderen, dat in het kader van de Groningse universiteit aan de Friese regionale behoefte bijzondere aandacht wordt geschonken. Tenslotte wijst de bewindsman ook de Limburgse wensen ten aanzien van een athenaeum in Maastricht af. Op dit athenaeum zouden vooral maatschappij wetenschappen moeten worden gedo ceerd. De minister wenst echter alleen de regionale spreiding van die opleidin gen te bevorderen, die stimulering be hoeven. Bovendien betwijfelt hij, of de opleiding aan een athenaeum, die im mers niet verder gaat dan het niveau van het kandidaatsexamen, wel het ka rakter van een universitaire opleiding kan dragen. Nadere stadie acht de minister echter niet overbodig, omdat het goed is, na te gaan of, wanneer het groeitempo van de instellingen te Nijmegen en Eindho ven zakt hetgeen voor 1970 zou zijn te verwachten filiaalvorming elders in het Zuiden gewenst is. Delft De vestiging van een derde TH en later een vierde zal niet tot gevolg hebben, dat de overbelasting in Delft minder wordt. Integendeel. Momenteel telt Delft ongeveer 6400 studenten. Zon der spreiding van het technisch hoger onderwijs zou dit aantal in 1980 mis schien 13500 bedragen. Bij een aantal van vier technische hogescholen wordt nog een toename tot 9500 verwacht, een bedenkelijk vooruitzicht, aldus minister Cals, wanneer men aanneemt, dat het aan Bevredigend verloop van spaarregelingen ken wordt zitsvorming en publiekrechtelijke "be drijfsorganisatie" gezegd, dat er spra ke is van een groeiende belangstelling in het bedrijfsleven voor winstdelings- en spaarregelingen. Dat blijkt uit het aantal gepremieerde bedrijfsspaarrege- lingen, dat op het ministerie van alge mene zaken bekend is. Dit aantal be droeg namelijk op 31 december 1958 315. 30 juni 1959 335, 31 dec. 1959 364, 30 juni' 1960 414 en 31 dec. 1960 478. Verwacht wordt, dat wanneer de „wet houdende voorzieningen met betrekking tot premiespaarregelingen en winstde- lingsspaarregelingen voor werknemers" zal zijn tot stand gekomen, de belang stelling voor het invoeren van bedrijfs- spaarregelingen ongetwijfeld nog zal toenemen. Verder wordt gezegd, dat de deelne ming aan het jeugdsparen (de Zilver vloot) alleszins bevredigend ls. Naar voorlopige schatting waren er 31 de cember 1960 meer dan 350.000 deelne mers, met een totaal spaartegoed van plm. 100.000.000. Arbeiders ontsnapten uit instortend huis De Amsterdamse arbeiders J. Las- schuit en F. van der Veen zijn gister middag aan de dood ontsnapt, toen de woning Staalstraat 10 in het hartje var de hoofdstad instortte. Zij waren in de ze onbewoonbaar verklaarde woning, waarvan alleen de voorgevel, enkele binnenmuren en de trap nog overeind ^stonden, bezig met sloopwerkzaamhe- „Dit is de schrik van m'n leven ge weest", zei sloper J. Lasschuit, die nog stond te trillen op zijn benen toen hij de politie en brandweerlieden het verhaal deed van zijn ontsnapping de dood. „We hoorden opeens een ei gekraak en zagen dat een van de stut ten het had begeven. We renden de straat op en schreeuwden zo hard we konden „kijk uit, mensen". Achter on ze hakken stortte de voorgevel op Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Vier fietsen die voor de woning stonden en een transport band, die de slopers gebruikten, zijn vermorzeld. vaardbare maximum voor een TH ligt bij een aantal van 6000 a 7500 studenten. De oprichting van een vijfde technische hogeschool of technische faculteit na ,1970 is daarom wellicht noodzakelijk. Het is de bedoeling, dat de techni sche hogeschool in Twente reeds het studiejaar 1962-63 gaat functioneren. Ter voorbereiding van de opening zal minister Cals binnenkort een studie commissie instellen. Bovendien zal hij op korte termijn een voorstel tot wij- pelijk- Onderwijs, nodig voor de stich ting van een nieuwe instelling van ho ger onderwijs, bij de Tweede Kamer indienen. Mocht de voorbereidingstijd te kort zijn, dan is uitstel met één jaar mogelijk, maar een verschuiving van de openingsdatum met meer j1e Gepasseerd voornemens, die mr, Cals met betrekking tot de, Drienerlose TH koes tert, wijken af van enkele adviezen, die hem over deze aangelegenheid zijn uitgebracht. Allereerst is daar het ad vies van de door hemzelf ingestelde Commissies Spreiding wetenschappelijk onderwijs en Spreiding technisch hoger onderwijs. In hun spreidingsrapport ad viseerde de meerderheid van deze commissies tot de vestiging van een universiteit bij Deventer. De minister geeft echter de voorkeur aan uitbreiding van de bestaande universi teiten en beperkt zich daarom tot een technische hogeschool, waarvoor de mogelijkheden in Twente gunstiger zijn 'an in Deventer. Een ander advies, afkomstig van de hoogleraren Groenman, Van Hasselt en Van Heek, bepleitte de instelling van een technische hogeschool, die tevens grote aandacht zou schenken aan de opleiding in de maatschappijweten schappen, met name de sociologie. Gp deze wijze zou kunnen worden voorzien hi de behoefte aan meer algemeen maatschappelijk gevormde ingenieurs. Commissie Minister Cals wil echter vooralsnog vasthouden aan de bestaande weten schappelijke indeling en Drienerlo al leen bestemmen voor de opleiding van Delft en Eindhoven gelijkwaardige ingenieurs. Een beroep op de praktijk aanvaardt hij niet zonder meer. Wél heeft hij een commissie onder voorzit terschap van dr. L. Neher ingesteld met de opdracht na te gaan in welke ïen de studie der maatschappij wetenschappen kan worden ingepast in de studie der technische wetenschap- (Van onze parlementsredactie) "yOORAL omdat in de toekomst wei- nig behoefte bestaat aan meer academisch gevormden in de a-weten schappen, acht minister Cals het niet juist, het aantal universiteiten uit te breiden. Wel zal, althans tot 1975, de vraag naar juristen en economen gro ter zijn dan het aanbod. Daarom schenkt minister Cals in zijn Nota in zake de uitbreiding van het Weten schappelijk Onderwijs grote aandacht aan deze opleidingen. Hij betrekt daarbij ook de sociologie, ook al is het aanbod van sociologen groter dan de vraag omdat zijns in ziens het huidige maatschappelijke bestel vraagt om een groot aantal academisch gevormden, met name in de diensten sector, waarbij het minder erop aan komt, of deze academici jurist, socioloog of econoom zijn. Dit geldt vooral voor de niet-specialistische beroepen. De drie genoemde wetenschappen vat de minis ter samen onder de term maatschappij wetenschappen. Voor de uitbreiding van de opleiding in de maatschappijwetenschappen ko men in dit verband uiteraard eerst de beide economische hogescholen in aanmerking. De economische hoge scholen krijgen daarom de beschik king over een juridische faculteit. In Rotterdam wordt bovendien de stu- i die in de sociologie mogelijk gemaakt. De Commissie Spreiding Hoger Onder wijs heeft bovendien geadviseerd, aan de Rijksuniversiteit te Leiden een eco nomische faculteit toe te voegen. Minis ter Cals neemt dit advies niet over. Er is momenteel al genoeg gelegenheid om economie te studeren, meent hij. Wel staat de minister positief tegen over het plan van de Leidse universiteit, proeven te nemen met een z.g. alge meen baccalaureaat. Dit baccalaureaat zou tegemoet kunnen komen aan de behoefte van overheid en bedrijfsleven personen, die een assisterende taak werkers. Deze opleiding zal zich moet. instellen op studenten met een over n algemeen anders gerichte aanleg dan die van hen, die de doctoraalstudie kie- Aan de maatschappelijke behoeften komt wellicht ook tegemoet de moge lijkheid tot studie in de bestuursweten schappen. Minister Cals wil gaarne na gaan hoe zo'n opleiding kan worden inge past in het wetenschappelijk onderwijs. Hij heeft daartoe een commissie inge steld, die onder voorzitterschap var prof. mr. G. J. Wiarda, hem over deze mogelijkheden advies zal uitbrengen. De minister wil tenslotte laten onder zoeken hoe het momenteel staat met de beoefening van de geesteswetenschap pen in ons land. Een commissie zal hem adviseren hoe de beoefening van deze wetenschappen meer tot bloei kan wor den gebracht. Kosten zijn enorm (Van onze parlementsredactie) Tot 1970 zullen voor het weten schappelijk onderwijs zeer vele honderden miljoenen guldens no dig zijn. Voor de Instandhouding en uitbreiding van de bestaande universiteiten en hogescholen ls aan Investeringen een bedrag van 1650 miljoen gulden nodig. Per jaar streeft minister Cals op grond hiervan naar investeringen ter waarde van 150 miljoen. Hierbij zijn inbegrepen de bedra gen voor de studentenhuisvesting, studentensport en mensae. De ex ploitatiekosten en personeelslas ten, die In deze bedragen niet zijn inbegrepen, zullen aanzien lijk stijgen. Voor de nieuwe technische ho geschool in Twente denkt minis ter Cals 150 miljoen gulden aan investeringskosten nodig te heb ben. De exploitatiekosten zullen in 1970 omstreeks 21 miljoen be dragen. De kosten van een vierde T.H. bij Amsterdam zullen zeer waarschijnlijk nog hoger zijn. De belde tandheelkundige oplei dingen eisen aan investeringen elk een bedrag van twintig mil joen gulden. Op zijn begroting voor 1960 had minister Cals voor de Investerin gen 120.795.000 uitgetrokken. In het licht hiervan is duidelijk, dat de uitgaven voor het wetenschap pelijk onderwijs de komende Ja ren enorm zullen moeten stijgen, wil aan de uitbreidingsplannen kunnen worden voldaan. ^LS MINISTER Cals zijn plan nen verwezenlijkt, zullen de Vrije en de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam kun nen samenwerken bij de tot standkoming en instandhou ding van de vierde tech nische hogeschool. Deze zal waar schijnlijk komen te liggen op het grondgebied van de gemeente Haarlem. De eerste studenten kun nen in 1967 beginnen. Zij zullen kunnen kiezen tussen de opleiding tot electrotechnisch, scheikundig en werktuigbouwkundig ingenieur en in een later stadium wellicht ook tot natuurkundig en civiel- ingenieur. Deze TH zou een zelfstandig bestaan moeten leiden en dus niet opgaan in de beide Amsterdamse universiteiten. De minister acht nader beraad gewenst over de vraag of de school een rijksinstelling moet worden. Dit hangt samen met de vorm van samenwerking, die wellicht tussen de beide universiteiten uiter aard op vrijwillige basis kan worden gevonden. De minister meent, dat samenwerking zeer nuttig zal zijn voor het onderwijs en onderzoek aan beide instellingen. Bo vendien wordt onnodige decentralisatie van wetenschappelijk potentieel tegen gegaan. Voor de Vrije Universiteit zelf acht de minister samenwerking van groot be lang, omdat deze universiteit wellicht mogelijke toekomstige studenten zou ver liezen aan de nieuwe TH. Hoe groot hun aantal zou zijn is moeilijk te zeggen, om dat in het geval van de VU ook maat schappelijke en levensbeschouwelijke factoren optreden. Een binnenkort in te stellen studie commissie zal de mogelijkheden tot sa menwerking onderzoeken. Hun advies zal de minister voorleggen aan de colle ges van curatoren van beide universitei ten. Zelf denkt mr. Cals aan synchro nisatie van de onderwijsprogramma's in de exacte vakken, de uitwisseling van studenten, het gemeenschappelijk behe ren van wetenschappelijke instituten. Minister Cals acht het onaanvaard baar, dat in dit gebied twee techni sche hogescholen zouden worden ge vestigd. De mogelijkheid om twee ho gescholen te bemannen is hier niet aanwezig. Indien de minister zou be slissen tot de stichting van een rijks instelling, wordt het voor de VU prac* tisch onmogelijk om nog tot een tech nische opleiding te komen. Minister Cals acht overigens de plan ten voor de vierde TH nog niet rijp Hong-Kong bestrijdt honger in China Inwoners van Hong-Kong zenden Iede re dag een hoeveelheid voedsel ter waarde van 300.000 gutden naar hun hongerlijdende familieleden in commu nistisch China, aldus blijkt uit persbe richten. Volgens deze berichten gebruiken de posterijen van Hong-Kong alle beschik bare vervoermiddelen om de voedsel pakketten naar communistisch China te sturen. De Chinese communisten laten per dag slechts een treinlading vol voed sel uit Hong-Kong toe, maar het ver voer geschiedt ook per schip. Het aantal pakjes dat dagelijks naar China gaat bedraagt omstreeks 50.000. Elk pakje weegt een kg. Verscheidene winkels in Hong-Kong hebben zich ge specialiseerd in de verkoop van voedsel- Sakketten voor verzending naar China. leze bevatten voornamelijk vetten er De verzenders hebben niet de garantie dat hun pakjes de plaats van bestem ming bereiken. Bovendien heft de com munistische Chinese regering hoge in voerrechten. Dit is een foto van één der zes maquettes, welke prof. ir. S. J. van Embden reeds geruime tijd geleden heeft gemaakt van een complex, dat geschikt zou zijn voor het geven van hoger technisch onderwijs en alles wat daarbij komt. In Twente zelf vindt men het hier gepubliceerde ontwerp het aantrekkelijkst al wil dat natuurlijk helemaal niet zeggen, dat het ooit precies zó op het land goed Drienerlo zal worden gebouwd. Het complex bestaat uit drie gedeel ten. Meest rechts liggen de gebou wen voor de huisvesting van de stu denten, midden voor zijn de onder wijsgebouwen geprojecteerd en vrij dicht daarachter zouden dan de ge bouwen voor het toegepast weten schappelijk onderzoek komen te liggen. Uitbreiding van bestaande universiteiten (Van onze parlementsredactie) De Leidse universiteit wil de A-fa- culteiten in het stadscentrum handha ven. Plannen zijn ontworpen voor de bouw van een institutencomplex ten behoeve van de faculteiten der god geleerdheid en der letteren en wijs begeerte, voor de uitbreiding van het juridisch studiecentrum en de be schikbare ruimten voor sociologie en psychologie. Een verdere uitbreiding van de B-faculteit wordt beoogd in het Westen van Leiden in aansluiting aan het academisch ziekenhuis. Hier toe is de beschikking over een terrein van 140 ha in Leiden en Oegstgeest noodzakelijk. Voor de vervanging van de ver ouderde en veel te kleine laboratoria is omvangrijke nieuwbouw nodig. Ook voor het academisch ziekenhuis moet op belangrijke voorzieningen worden gerekend. De meeste voor de Utrechtse uni versiteit benodigde kosten zijn be stemd voor de verplaatsing van de hele universiteit naar de Johannapol- der ten Oosten van de stad. De belangrijkste kostenfactor te Delft is de bouw van de kernreactor, die, naar minister Cals hoopt, vol gend jaar kritisch zal kunnen worden. Zodra de terreinkwestie is opgelost zal met de nieuwbouw ten behoeve van de Rotterdamse economische ho geschool kunnen worden begonnen. Voor de Vrije Universiteit te Am sterdam zijn de grootste projecten het academisch ziekenhuis en het gro te laboratoriumgebouw voor de facul teit der wis- en natuurkunde. Voorts is rekening gehouden met de stichting van een hoofdgebouw voor de alge mene dienst, de a-wetenschappen en het theoretisch gedeelte van de b-vak- yERBETERING van de studiere sultaten acht minister Cals van doorslaggevende betekenis voor de verdere ontwikkeling van het we tenschappelijk onderwijs. In zijn nota doet hij hierover enkele voor stellen, daarbij uiting gevend aan het verlangen, dat iedere student de gelegenheid krijgt, te studeren overeenkomstig zijn aanleg, ter voorkoming van teleurstellingen. In dit verband denkt de minister al lereerst aan de Instelling van een pro- paedeutlsch proefjaar voor alle studie richtingen, die nog geen propaedeutisch examen kennen. Hij heeft hierover het advies van de instellingen van weten schappelijk onderwijs gevraagd. De stu denten kunnen door deze maatregel reeds In him eerste studiejaar een gro ter Inzicht krijgen In hun geschiktheid de gekozen studie en desgewenst tijdig van studierichting veranderen. Voorts streeft de minister naar een nauwere samenwerking tussen de uni versiteiten. De specialisatie in de weten schapsbeoefening is de laatste tijd zo toe genomen, dat iedere universiteit onmo gelijk vnor alle takken van wetenschap kan opleiden. Een interuniversitaire spe cialisatie is daarom gewenst. Voor de student brengt dit een groter beweeglijk heid mee. Soms zal het nodig zijn dat hij aan twee universiteiten of hogescho len studeert. Zeer belangrijk is, dat de research, het wetenschappelijk speurwerk, in ons land goede kansen krijgt. Dit kan voor een groot deel aan de instellingen van we tenschappelijk onderwijs geschieden, doch daarvoor moet dan voldoende per soneel beschikbaar zijn. Ook in verband met de uitbreiding van het aantal instel lingen van wetenschappelijk onderwijs is het personeelsvraagstuk nijpend ge worden. Ter illustratie moge gelden, dat in enkele adviezen met name voor de technische vakken op vrij korte ter mijn een verdrievoudiging van het aantal hoogleraren wordt nodig geacht. Alleen al aan de Twentse TH zullen in 1970 78 hoogleraren, 270 wetenschap pelijke ambtenaren en 160 technische ambtenaren werkzaam moeten zijn. Om zoveel mogelijk wetenschappelijke werkers voor de wetenschapsbeoefening en de wetenschappelijke opleiding te be houden, denkt minister Cals aan een uit breiding van het aantal studietoelagen, enerzijds aan studenten, die reeds een kandidaatsexamen hebben afgelegd en ten aanzien van wier verdere studie gro te verwachtingen worden gekoesterd, an derzijds aan doctorandi, die blijk heb ben gegeven van bijzondere aanleg voor het zelfstandig verrichten van weten schappelijk onderzoek. Ook hierover is advies van de universiteiten en hogescho len gevraagd. Een verdere verbetering van veler stu dieresultaten kan worden verkregen door de instelling van baccalaureaatsstudies. Plannen hiervoor bestaan in Leiden (al gemeen baccalaureaat) en Eindhoven emeen technisch baccalaureaat). De- accalaureaatsstudie zal ertoe kun- leiden, dat een geringer percentage studenten als ongeschikt het wetenschap pelijk onderwijs zal verlaten. Tenslotte zal een meer omlijnde vast stelling van de studieprogramma's kun- leiden tot verkorting van de studie- Staakt O.-Duitsland collectivisering Men beschikt in Bonn over inlichtin gen, dat de socialisatie van kleine on dernemingen, detailhandels en bepaalde ambachten is gestaakt om de toenemen de vlucht naar het westen af te rem- Pers en radio zouden opdracht hebben gekregen de propaganda voor de collec tivisatie en instelling van nieuwe coöpe ratieve produktiegemeenschappen te verminderen. In de huidige situatie zou den de reeds bestaande economische moeilijkheden in Oost-Duitsland door de vorming van nieuwe coöperaties slechts worden vergroot. Tengevolge van een ontploffing is gisteravond brand ontstaan in een olie raffinaderij te Houston, in de Ameri kaanse staat Texas. Volgens de politii vlogen enkele olietanks in de lucht. Drie personen zouden verwondingen hebben opgelopen. r discussie in de Tweede Kamer. Dit tegenstelling tot de plannen voor Twente. Het is de bedoeling, dat de Tweede Kamer de Nota van de minis ter bespreekt gelijktijdig met zijn voor stel tot wijziging van de Wet op het We tenschappelijk Onderwijs, die nodig is voor de instelling van de derde TH. On getwijfeld zal dan ook het Amsterdam se project in het debat worden betrok- Grote behoefte aan tandartsen (Van onze parlementsredactie) In de medische sector bestaat alleen en grote behoefte aan tandartsen. Mi nister Cals wil hieraan tegemoetkomen door reeds dit jaar aan de R. K. unl- ■erslteit te Nijmegen de mogelijkheid ran een tandheelkundige opleiding te openen. Vooral uit het Zuiden des lands zal deze opleiding studenten trekken. De toevloed van studenten, die groter dan werd verwacht, zal het nodig maken, dat ibinnen enkele jaren ook in Amsterdam een tandheelkundige oplei ding wordt geopend. Aangezien uit overwegingen van efficiency gestreefd moet worden naar een zo volledig mo gelijke bezetting, acht de minister het wenselijk, dat bij deze opleiding een sa menwerking tussen de beide Amster damse universiteiten tot stand komt. Deze samenwerking dient op voet van vrijwilligheid plaats te hebben. De mi nister heeft de colleges van curatoren van beide universiteiten van zijn ge dachten op de hoogte gesteld. Moeilijkheden levert voor een aantal universiteiten ook het klinisch gedeelte de medische studie. Er zijn, hoe merkwaardig het moge iklinken, in de naaste omgeving van de bestaande uni versiteiten te weinig mogelijkheden om met een zo groot mogelijke variatie van ziektegevallen in aanraking te komen. Lelden en Utrecht hebben met behulp van de Stichting Klinisch Hoger Onder wijs uitbreiding van het beschikbare patiëntenmateriaal in Rotterdam ge vonden. Minister Cals stelt nu voor in Zuid- Limburg een kllnlsohe opleiding te ves tigen als filiaal van de Nijmeegse uni versiteit. Uitstel van gesprek over kernproeven? Kennedy zou de Sowjetunie enige weken uitstel willen vragen van de be sprekingen over stopzetting van kern proeven, die op 7 februari ln Genève zouden worden hervat. Vele Amerikaanse topfunctionarissen menen dat de kwesties die in Genève moeten worden besproken een grote en grondiger voorbereiding eisen om tot de „ernstige en nauwkeurige voorstel len" te komen die volgens Kennedy onmisbaar zijn om de spanningen tus sen Oost en West te doen verminde- - g b zijn voor de V.S., omdat de Algemene Vergadering van de V. N. op 1 maart weer bijeenkomt en een uitstel tot na die datum koren op Rus- lands molen zou betekenen. Er bestaat een goede kans dat pre mier Chroesjtsjef in maart weer naar New York zal komen, wellicht aan het eind van een zegetocht, door de Afri kaanse landen die onlangs onafhanke lijk zijn geworden! Doodstraf geëist tegen Menderes In het proces tegen de leiders van het ancien regime heeft de procureur-gene raal van het Turkse hooggerechtshof, Altay Egesel, gisteren voor de eerste maal de doodstraf geëist tegen oud-pre mier Menderes en drie afgevaardigden van de democratische partij. Zij zouden in september 1959 enkele afgevaardigden van de oppositie hebben verhinderd zich naar het dorp Geyikli te begeven, om daar een onderzoek in te stellen. Menderes en de drie afge vaardigden zouden een aantal met stok ken en stenen gewapende mannen op de been hebben gebracht. De procureur-generaal verklaarde dat zij zich hadden schuldig gemaakt aan beperking van de in de grondwet ge garandeerde bewegingsvrijheid en aan het uitoefenen van dwang op afge vaardigden in functie, een misdrijf dat met de dood kan worden bestraft. Na het requisitoir werd de zitting tot 30 januari verdaagd om de advocaat van de beklaagden in staat te stellen hun verdediging voor te bereiden. Schoenwinkeliers in coöperatie In Utrecht is opgericht de coöpera tieve handelsvereniging voor schoenwin keliers Codes-Nederland. In de nieuwe organisatie zullen de schoendetaillisten trachten tot nauwere samenwerking te komen, o.m. op het gebied van de in koop, het marktonderzoek, verkoopmetho den. reclame e.d. De oprichtingsvergade ring stond onder leiding van de heer E. de Jong uit Amsterdam, voorzitter van het voorlopig Codes-comité. Bankinstel lingen hebben de coöperatie (uitgesloten aansprakelijkheid), die de eerste is op dit gebied in Nederland, steun toegezegd, zo deelde de secretaris van het comité, de heer W. van Dijk. mede. Bij de Codes hebben zich nu 120 schoenwinkeliers aangesloten. De heer Van Dijk, geestelijk vader van de Codes, werd aan het slot van de oprichtingsbijeenkomst gehuldigd voor zijn initiatief en voorbereidende werkzaamheden. Als U weet dat U deze winter, wanneer U alles maar op zijn beloop laat, zeker nog drie maal verkouden zult zijn, dan is voor U Aflukin-C een uitkomst. AFLUKIN-C ter voorkoming van verkoudheid en griep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7