Nacht van terreur op de Santa Maria Duits-Pools gesprek Bang Jensen toch vermoord? Duitse niet boeren nog tevreden /ft e&ft étofifce >ul Legendarische feiten I NIEUWE DRANKWET Minister Van Rooy is, naar hij de Tweede Kamer meedeelt, tot de overtuiging gekomen, dat de drankwet moet worden vervangen door een heel nieuwe wet. Een voorontwerp is vrijwel gereed en zal binnenkort worden gezonden naar de commissies betreffende het alcoholvraagstuk. De minister streeft er naar nog in de eerste helft van dit jaar een wets ontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen. Het ligt in zijn voornemen aan H. M. de Koningin voor te stellen de wijziging van de drankwet, die aanhangig is bij de Tweede Kamer, in te trekken. WIJZIGING WARENWET Een voorontwerp van wet tot wijziging van de warenwet is gereed en om advies aan de S.E.R. voorgelegd. Dit voorontwerp omvat wijzigin gen, welke ten doel hebben: De autonome bevoegdheden van de publiekrechtelijke bedrijfs- lichamen veilig te stellen, de mogelijkheid te openen aan deze lichamen medebewind toe te kennen bij de uitvoering der wet, de mogelijkheid te openen krachtens de warenwet aanpassing te verzekeren aan inter nationale overeenkomsten en enige technische wijzigingen. De vraag, of in verband met het bijzonder moeilijke vraagstuk der hulpstoffen in waren wijzigingen van de warenwet noodzakelijk is, en zo ja, in welke zin, is nog in studie. GEMOEDSBEZWAREN Het is de minister van sociale zaken bekend, dat de wegens gemoeds bezwaren verleende vrijstelling van verplichtingen krachtens de sociale verzekeringswetten wordt ingetrokken, wanneer de betrokkene aanspraak maakt op A.O.W.-pensioen. Maatregelen om intrekking van de verleende vrijstelling in deze gevallen te voorkomen zijn in overweging. Eveneens wordt overwogen een uitkeringsregeling in het leven te roepen voor ge moedsbezwaarden, die in de Algemene Ouderdomswet wel een verzeke ring zien en die, terwijl zij een met de premie overeenkomend bedrag aan belasting hebben opgebracht, het A.O.W.-pensioen niet wensen te tou cheren. Aldus minister Van Rooy in de memorie van antwoord over zijn begroting. KLEINE EN GROTE ONDERNEMINGEN Er bestaan op het ogenblik geen duidelijke aanwijzingen, dat als ge volg van de gedifferentieerde loonpolitiek arbeiders van kleinere onder nemingen in grotere mate dan voorheen door grotere bedrijven zijn aan getrokken. Aldus minister Van Rooy in zijn memorie van antwoord aan ae Tweede Kamer. De arbeidsonrust, die zich hier en daar inderdaad heeft voorgedaan, vindt naar de mening van de minister niet zozeer haar oorzaak in genomen beslissingen als wel in ten onrechte gewekte ver wachtingen. De bewindsman wijst erop, dat te velen soms geneigd zijn „het oor te lenen aan de influisteringen van raadgevers, die het ver trouwen trachten te ondermijnen". VAKBEWEGING N.-GUINEA Minister Van Rooy acht het wenselijk, dat een autochtoon vertegen woordiger van de vakbeweging in Nederlands Nieuw Guinea wordt op genomen in de delegatie, die het Koninkrijk der Nederlanden zal ver tegenwoordigen op de Internationale Arbeidsconferentie. Er wordt thans nagegaan of een geschikte vertegenwoordiger voor dat doel beschikbaar is, aldus deelt de minister de Tweede Kamer mee. EMIGRATIE In de periode januari t/m november 1960 werden 28.661 personen als aspirant-emigranten aangemeld tegen 38.262 in dezelfde periode in 1959. De behoedzaamheid van Nederlandse emigranten ten aanzien van Zuid-Afrika blijkt uit het teruglopen van de aanmeldingen in de maanden januari t/m november van 1960 364 tegen 1381 in dezelfde periode van 1959. De plaatsing van de ruim 5000 emigranten, die dit jaar naar Cana da vertrokken, heeft ondanks de situatie aldaar weinig moeilijkheden op geleverd. Zo deelt minister Van Rooy de Tweede Kamer mee. SPAANSE ARBEIDERS Met de Spaanse overheid is contact opgenomen om te onderzoeken of in Spanje geschoolde arbeidskrachten kunnen worden aangetrokken, waaraan in het Nederlandse bedrijfsleven grote behoefte bestaat. Hoewel de vooruitzichten gunstig lijken, kan op dit ogenblik nog niet worden vastgesteld of dit contact zal resulteren in een wervingsactie gedurende 1961. De huidige werving van Italiaanse arbeiders zal dit jaar in ieder geval worden voortgezet Aldus deelt minister Van Rooy de Tweede Kamer mee. Het ligt niet in het voornemen van de bewinsman in de wintermaanden de aanvullende werkgelegenheid bewust te beperken en dus, ondanks een bestaande behoefte, minder a.w. te creëren dan moge lijk zou zijn. DREIGENDE OVERBESTEDING Een nieuwe overbesteding moet worden gevreesd wanneer niet reeds nu absoluut wordt afgeremd. Dit antwoord geeft minister Van Rooy (sociale zaken en volksgezondheid) op een desbetreffende vraag vanuit de Tweede Kamer. De minister erkent, dat alleen ten aanzien van arbeidsmarkt de situatie overeenkomst vertoont met die van 1956 dat de ontwikkeling op de kapitaalmarkt en die van betalingsbalans thans nog geen directe zorg baren. Toch maant de omstandigheid, dat het saldo op lopende rekening van de betalingsbalans voor 1960 zeer aanmerkelijk beneden dat van 1959 zal liggen, nu reeds tot bijzondere waakzaamheid. Hetzelfde geldt voor de vooral in de laatste maanden sterk stijgende bestedingen. GEZONDHEID SCHOOLKINDEREN Uit de jaarverslagen van de schoolartsen blijkt, dat de gezondheids toestand van de kleuters die de kleuterscholen bezoeken, in 86,2 pet. goed, in 12,3 pet. matig goed, doch voldoende is, en 1,3 pet. iets te wen sen en in 0,2 pet. veel te wensen overlaat. Voor de lagere-schoolkinderen waren deze percentages respectievelijk 78,2, 18,8, 2,5 en 0.5, voor de Ulo scholieren 88,2, 10,4, 1,2 en 0,2, en voor de leerlingen van het nijverheids onderwijs 85,9, 12,5, 1,4 en 0,2. Dit deelt minister Van Rooy mee in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begroting. In het zelfde stuk zegt de minister een hernieuwde poging tot het stellen var wettelijke regelen voor de technische hygiëne in bad- en zweminrich tingen wenselijk te achten. Verder erkent de bewindsman, dat zich soms gevallen voordoen, waarin de medische verzorging van verkeersslacht offers te wensen overlaat. Een betere intercommunale samenwerking zou in dit opzicht aanbeveling verdienen. LOONVOORSTELLEN Midden december 1960 waren voor 22 bedrijfstakken, tezamen 31.000 werknemers omvattend, nog geen loonvoorstellen in het kader van de gedifferentieerde loonpolitiek ingediend. Voor ruim 11.500 werk nemers, werkzaam in 7 bedrijfstakken, waren op genoemde datum voor stellen bij het College van Rijksbemiddelaars in behandeling. Dit heeft minister Van Rooy (soc. zaken en volksgezondheid) de Tweede Kamer meegedeeld. De minister wijst er verder op, dat de gemiddelde reële loonstijging, uitgaande van de regelingslonen, in I960- ten opzichte van 1959 6 pet. bedroeg. Hiertegenover staat een geraamde stijging va industriële arbeidsproduktiviteit in 1960 ten opzichte van 1959 van 11 pet.; voor de totale arbeidsproduktiviteit bedraagt dit percentage naar raming 7,3 pet. EXTRA LOONSVERHOGING In ruim een derde van het totaal aantal bedrijfstakken en onderne mingen, waarvoor sedert midden 1959 c.a.o.'s tot stand zijn gekomen, aan de laagstbeloonden een extra loonsverhoging gegeven. Dit deelt minister Van Rooy (soc. zaken en volksgezondheid) mee in een memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. In ruim de helft van de bedrijfs takken met 10.000 of meer werknemers deed zich een vermindering vai de gemeenteklasseverschillen voor. In de meeste van deze gevallen is he uiterste uurloonverschil teruggebracht van 10 naar 8 cent. GELIJKE BELONING President Kennedy confereert van de vroege morgen tot de late avond. Op het Witte Huis voerde hij b.v. besprekingen met de ministers van defensie McNamara (rechts) en van buitenlandse zaken Dean Rusk (links) over de verhoudingen met de Sowjetunie. Kennedy's reactie was veelbetekenend De passagiers bleven rustig kort na middernacht heeft geweervuur op het dek van de Santa Maria, die zes uur eerder uit de haven van Curasao was ver trokken, de commando-overneming door 70 man gewapende mannen ingeluid, aldus heeft de hoofdzie kenverpleger van het schip Carlos d'Carvalito in Castries op St. Lucia verklaard. ooggetuigeverslag verklaarde d'Carvalito door de schoten uit zijn slaap te zijn gewekt. Daarna had hij vernomen dat de kapitein van het schip, Mario Simones Mais, was gevangen genomen l zijn hut vastgebonden. Eerste stuur- Antonio Costa, die op de brug stond, doodgeschoten. Een van de andere stuurlieden de 20-jarige Joao Lopes Desouza die zich eveneens op de brug bevond, kreeg drie schoten in lichaam. Hij is met een kogel ii borst op St. Lucia aangekomen spoedoperatie plaatshad. Zijn toestand Bonn onthult: West-Duitsland gaat zijn betrekkin gen met Polen met de Poolse autoritei ten bespreken, zo heeft de regerlngs- dienst in Bonn meegedeeld. Dit is be kendgemaakt nadat een directeur Krupp verslag had uitgebracht van bezoek aan Polen. Het bericht kwam als een grote verrassing, ook voor de leden van Adenauer's Chr. dem. partij De pogingen van deze Krupp-direc- teur, Berthold Beitz, in Warschau poli- tiek-diplomatieke contacten tussen West-Duitsland en Polen tot stand te brengen zouden volgens andere krin gen in Bonn nog geen resultaat heb ben opgeleverd. Daarentegen wordt het niet onmogelijk geacht dat de handels betrekkingen zullen worden uitgebreid. Beitz berichtte na zijn eerste bezoek 'jbbC }ip uba utgaq ubb 'uaiOjj dat in Warschau de wens leeft om betere betrekkingen met de Bondsre publiek te komen. Maandag sprak hij twee uur met premier Curankiewicz. Over de resultaten van dit onderhoud officieel niets meegedeeld. Daarvóór had hij Adenauer reeds voorgesteld in Warschau een handels- ie te vestigen, om dan geleidelijk te gaan tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. Van West- duitse regeringszijde werd kort daarop echter categorisch verklaard dat vooralsnog niet het onderhouden v, plomatieke betrekkingen met de munistische landen overweegt. Zoals bekend heeft West-Duitsland geen diplomatieke betrekkingen met de landen met uitzondering van de Sow jetunie die Oost-Duitsland erkennen. Onenigheid onder de communisten Het centrale comité van de Franse communistische partij heeft onlangs twee leden van het politieke bureau wegens het hebben van afwijkende'" opvattingen veroordeeld. De betrokke- Marcel Servin en Laurent Casano- werden beticht van „opportunisti sche vergissingen" en „afwijkingen der druk van de vijand". Volgens politieke kringen in Parijs, zijn Servin en Casanova het niet is met het standpunt van de partij aanzien van De Gaulle. Zij zijn mening, dat het huidige bewind niet reactionair is als de communistische partij doet voorkomen. TERREUR Carvalito noemde het een nacht van terreur. „Het schieten werd het eerst gehoord door officieren en passagiers die zich op het eerste dek bevonden. Eerst klonk het als machinegewereri, maar la ter zag ik dat de piraten ook gewapend iren met revolvers qn handgranaten. „Kort nadat zij de macht op het schip In handen hadden, vroegen zij de pas iers en bemanning rustig te blijven zeiden zij dat hun niets zou gebeu- „De koers van het schip werd ge wijzigd en we voeren naar het Zuiden. Ten tijde van de overval was er geen land in zicht hetgeen- de gehele zondag bleef. De spanning verminderde en tegen de avond scheen alles uiterlijk normaal. De passagiers liepen heen en »er alsof er niets aan de hand was. LAND „St. Lucia was het eerste land dat in zicht kwam. Wij stoomden langzaam langs de noordkust op en toen wij ons op ongeveer acht kilometer afstand be vonden, gaf een van de piraten die de baas scheen te zijn opdracht een red dingssloep te strijken en Lopes Desouza en de andere gewonden naar de kust te brengen." Behalve de gewonde tweede purser Valentin Dosreyes, gingen een machinist en drie bemanningsleden in de sloep. „Terwijl Lopes Desouza hevig bloedde," aldus Carvalito, „kregen wij opdracht hem zo nodig bloed te geven. Ook kre gen wij geld voor onze overtocht." Vol gens Carvalito was er geen paniek ont staan onder de passagiers aan boord van de Santa Maria, toen de sloep naar land Hij kon niet precies zeggen waa piraten aan boord van het schip w gekomen maar dacht dat het Venezuela of Curasao was geweest. Het Britse fregat Rothesay lag ir ig vlakbij de Santa Maria in de baai in Santa Lucia voor anker, zonder dat de bemanning wist dat de Portugees overmeesterd was door piraten. Comman deur Colin Shand, de hoogste Britse ma rine-officier in het gebied van West- Indië, confereerde met Lord Oxford and Asquith, de bestuurder van het eiland Santa Lucia, toen men de Santa Maria in zicht kreeg. Het was toen 9 uur. Om half tien wierp de Portugees het anker uit en enkele mi nuten later voer een reddingboot De Castries, de voornaamste haven van San ta Lucia, binnen. In de reddingboot be vonden zich 8 man. Onmiddellijk werd overleg gepleegd tussen commandeur Shand en de tweede administrateur van de Santa Maria; di met de reddingboot was meegekomen. De politie was hierbij aanwezig. Daar geen van de Britten Portugees verstond, duurde het lang voordat wijs kon worden uit het verhaal va administrateur. Intussen was de Santa Maria weggevaren. Om half twaalf den eindelijk alle schepen en vliegtuigen in de buurt gewaarschuwd. Commandeur Shand besloot met de Rothesay in de richting van Brazilië te varen, daar men meende dat de piraten daarheen zouden gaan om asiel te gen. Hij was voorts tot de conclusie komen dat de Amerikaanse schepen, die in Puerto Rico lagen, de Santa Maria wel zouden onderscheppen als het schip koers mocht zetten naar Cuba. ZEEROVERIJ Volgens het internationale zeerecht zeeroverij het bedrijven van geweld volle zee zonder erkend gezag en buiten jurisdictie van een beschaafd land. Zeeroverij is „een internationale daad", de zeerover wordt beschouwd als :n vijand van elke staat, en kan overal >or het gerecht worden gebracht. Het motief en het doel van de ge weldpleging doen niets af aan het ka rakter van zeeroverij. Wanneer beman ning of passagiers in volle zee in op stand komen en schip of lading te eigen bate aanwenden, maken zij zich schuldig m zeeroverij. Elke zeevarende mogendheid heeft het recht piraten te straffen. Schepen van elke nationaliteit oorlogsschepen, pas sagiers- en vrachtschepen hebben het recht een zeeroversschip in volle zee aan te houden en het naar het eigen land op te brengen. Wanneer ernstige redenen bestaan om aan te nemen dat men met zeeroversschip te doen heeft mogen alle oorlogsschepen het praaien om zich te overtuigen. ANGOLA Zij die zich met de zaak bezig houden en gissen naar de koers die de Santa Maria zal inslaan en naar de plannen van kapitein Henrique Galvao schijnen zeer sceptisch te zijn ten aanzien van berichten dat hij zich naar Brazilië begeven. Galvao, zo zeggen zij, moet groots plan hebben en zijn actie is ker niet ingegeven door een zucht r sensatie. Men hoort hier zeggen: „Afrika en elke .Afrikaanse haven die onvriendelijk ge zind is ten opzichte van Portugal, zal hem wel voor ogen staan". Galvao heeft vele jaren in Angola gewoond en men acht het niet uitgeslo ten dat hij ambities heeft in dat geb' Hij kent elke hoek van Angola en zou wel eens voornemens kunnen zijn in een of ander onbewoond gebied Angola aan land te gaan. Vandaar uit hij in actie kunnen komen tegen Portugal zelf. Het doel van de actie zou zyn het Por tugese volk wakker te schudden ten aan zien van het regime van Oliveira Salazar, de sterke man van de Portugese regering. i „vrije Portugese regering" Advertentie Verraad bij de V.N": Op 26 november 1959 werd de Deense diplomaat Ba'ng-Jensen gevonden in een park in New York. Hij was doodgeschoten. Was het moord of zelfmoord? In een boek dat gisteren in Ameri ka is uitgekomen „Betrayal at the U.N." (Verraad bij de V.N.) wordt het mysterie uitgerafeld met als slotconclusie; het is zeep wel mogelijk dat Bang-Jensen vermoord werd. De politie heeft de dood van Bang-Jensen „de perfecte zelfmoord" genoemd. De Deen werd ruim een jaar voor zijn dood ontslagen bij de Verenigde Naties omdat hij weigerde het V.N.-secreta- riaat een lijst te overhandigen met na men van 81 ooggetuigen van de Hon gaarse opstand in 1956. GEGEVENS De schrijvers van het boek zijn Dewitt Copp, scenario- en romanschrijver en leraar en Marshall Peack, redacteur van de New York Herald Tribune. Op een persconferentie verklaarden zij giste ren dat zij geen enkele vastomlijnde conclusie over de veelomstreden dood hebben getrokken. Zij hebben echter geheimzinnige en niet uit te leggen gegevens verzameld en de feiten die zij konden vaststellen wijzen er op dat het heel waarschijnlijk is dat Bang- Jensen vermoord werd. De schrijvers hebben in de loop van het onderzoek ontdekt dat Bang-Jensen op de hoogte was van de mogelijke vlucht van een hooggeplaatste Russische di plomaat naar het Westen. Zij verklaren verder dat aan Bang-Jensen voor zijn dood verteld is dat van geheime ver horen die een V.N.-commissie in Wenen gehouden heeft, bandopnamen beston den. Volgens Bang-Jensen zelf konden deze opnamen hem van alle blaam AANWIJZINGEN De schrijvers hebben voor dit boek n dan honderd mensen geïnterviewd, wie sommigen anoniem moeten blijven omdat zij nog bij de VN. werken. Ook hebben zij contact gehad met de F.B.I. en met mensen die door de Ameri kaanse Senaat met een onderzoek naar deze zaak belast zijn. Het senaatsrap port zal waarschijnlijk aan het eind van deze maand of begin volgende maand gepubliceerd worden. De schrijvers achten het mogelijk dat Bang-Jensen vermoord werd om te voor komen dat hij de voorgenomen vlucht van de Russische diplomaat bekend zou maken. Er is in het boek veel aan dacht besteed aan het tijdstip van de dood en het briefje dat in Bang-Jensens zak werd gevonden. (Van onze correspondent in Bonn) niet tevreden met de 1.6 mil jard mark, die door de regering van de Bondsrepubliek in haar z.g. „Groene Plan 1961" voor de ondersteuning en structuur verbetering van de landbouw zijn gevoteerd. Zij willen een verhoging van de subsidies tot 2 miljard mark. Volgende week wil het hoofdbestuur van de Boe renbond in Bonn zich over deze eisen beraden. Aangenomen wordt, dat de presi dent van de bond, Rehwinkel, in aan sluiting daarop een bezoek zal bren gen aan bondskanselier dr. Adenauer om de verlangens der Westduitse boe ren bij de Westduitse regeringschef voor te dragen. Zoals te doen gebrui kelijk is, zal Rehwinkel daarbij drei gen met het eventuele stemmenver lies voor dr. Adenauers „Christelijk- Demokratische Unie", voor het geval aan de verlangens der boeren (die tot de vaste C.D.U.-kiezersstam beho ren) niet mocht worden voldaan. En zoals eveneens te doen gebruikelijk is, zal Rehwinkel daarmede bij de bonds kanselier wel iets bereiken, laten we zeggen toch minstens 200 miljoen SPELLETJE Dat is het politieke spelletje, dat de Westduitse Boerenbond vrijwel elk jaar speelt tegen de tijd, dat de bonds- republikeinse begroting moet worden aangenomen, waarvan het z.g. „Groe ne Plan" ressorterend onder het ministerie van landbouw, voedselvoor ziening en boswezen van minister Schwartz een onderdeel vormt. En vrijwel elk jaar heeft de Bond er suc ces mee. Het vorige jaar haalde pre sident Rehwinkel er voor de boeren uit, dat de subsidies voor meststoffen niet met 100 miljoen mark werden verminderd. Ditmaal is het een verkiezingsjaar en liggen Rehwinkels kaarten nog be ter. Er pleegt zich dan van de uit de landbouwende bevolking gekozen Bondsdagleden een paniek meester te maken, dat zij niet zullen worden her- Er vindt op het ogenblik overleg plaats met de Stichting van Arbeid over de vraag welke stappen in de naaste toekomst kunnen wor den gedaan om te komen tot een verdere verwezenlijking van het be ginsel van gelijke beloning voor mannen en vrouwen. In afwachting van dit overleg heeft staatssecretaris Roolvink (soc. zaken) inmiddels het College van Rijksbemiddelaars verzocht voortdurend aandacht hieraan te geven en waar mogelijk een ontwikkeling tot verdere vermindering van loonverschillen tussen mannen en vrouwen te bevorderen. Aldus minister Van Rooy in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De be windsman meent stellig, dat bij een verdere arbeidstijdverkorting het bedrijfsleven in toenemende mate een beroep zal doen op de gehuwde vrouw. Het aantal gehuwde werkende vrouwen, dat in bedrijven werkt, neemt toe. Bij het bedrijfsleven is een tendens waar te nemen om aan de bezwaren, die bij de gehuwde vrouw tegen bedrijfsarbeid kunnen rijzen, tegemoet te komen (o.m. aanpassing van de werktijden aan de be hoefte van het gezin e.d.). De premier van India, Móhroe, heeft verklaard dat hij er niet aan denkt nu of in de afzienbare toekomst af te tre den. Vorigu week schreef de Londense Daily Herald te hebben vernomen dat Nehroe in het belang van India en voor zichzelf wilde aftreden. Nehroe zei twee jaar geleden te heb ben verzocht enige tijd van zijn ambt te worden ontheven, omdat hij zich moe én lusteloos voelde. De congrespartij wist hem echter van weerhouden. I Een roulette, die in een speelhol in Manilla in beslag genomen werd, is volgens de rechter te mooi om vernietigd te worden. Hij heeft hem aan het nationale mu seum van de Philippij- nen geschonken. I Een televisie camera man, John Martin, heeft een pak slaag opgelopen van Afrikanen die meen den dat het tv.-apparaat, dat een kolfvormig handvat had, een machi negeweer was. Martin opereerde op een con gres van de Malawi-par- tij in Niassalani. I In de zaak betreffende de aanslag op Soekarno in november 1957, heb ben nog zeven verdach ten toegegeven, mede plichtig te zijn geweest. Drie beklaagden werden reeds eerder ter dood gebracht en andere tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld. I Negen mannen, die er van beschuldigd zijn lid te zijn van de clandes tiene communistische partij in het Zuidspaan- se dorp Palma del Rio, zijn tot gevangenisstraf fen van vier tot acht jaar veroordeeld. I Een schuwe, 65 jaar oude Britse huisvrouw heeft gisteren 800.000 gulden in ontvangst ge nomen, die ze met de inzet van één cent ge wonnen had in de Britse voetbaltoto. „Ik maa'; mijn naam niet bekend, omdat ik niet graag zou willen, dat iemand weet, dat ik dit geld gewonnen heb" de I Dr. Rober Kempner^ die eerste adviseur was* van de Duitse politie voordat Hitler in 1933 aan de macht kwam, is in Haifa aangekomen om te adviseren in de zaak Eichmann. Hem zal iets gevraagd wor den over het systeem van de hiërarchie van de Duitse politie en ook over de manier waarop bevelen werden gegeven en uitgevoerd. I Provinciale Staten van Noord-Holland hebben met 51 tegen 17 stem men een motie aan vaard, waarin er bij de Tweede Kamer op wordt aangedrongen de ge meente Amsterdam meer bestuurlijke in vloed te geven bij de bebouwing in de Bijl mermeerpolder. I Het Weesper stadhuis, dat veel lijkt op het paleis op de Dam, zal worden gerestaureerd. Het stadhuis werd ge bouwd door Jacob Otto Husly, waarschijnlijk een leerling van Jacob van Kampen, en kwam in 1776 gereed. De kos ten zullen bijna 1.300.000 gulden bedragen, waar van de helft bestemd is voor nieuwbouw. kozen. In kringen van deze afgevaar digden is dan ook nu al te horen, dat zij bij het komende Bondsdagde bat over de begroting van Landbouw zullen pleiten voor een verhoging vai de middelen in het „Groene Plan' met 120 miljoen mark. Hieruit blijkt wel, dat de paniek-campagne, die de Boerenbond al sinds weken voert suc ces heeft gehad. De bóeren-leiders hebben de afgelopen weken voortdu rend gesproken voor „Onrust en groeiende ontevredenheid" op' het platteland. Het heette in hun uitlatin gen, dat de Westduitse boeren niet langer bereid zijn om met hun eigen platte portemonnaie de index van de kosten van levensonderhoud „de schijn van stabiliteit" te geven, waarachter de industrie haar prijsverhogingen verbergt. Inderdaad is ook van rege ringszijde in statistische overzichten toegegeven, dat het prijspeil in West- duitsland praktisch stabiel is geble ven door de prijsverlagingen in de levensmiddelensektor, die voor een groot deel van het platteland komen. TWIJFEL Of ook de Westduitse minister van financiën, Franz Etzel een zo open oor heeft voor de eisen en verlangens van de boeren, mag worden betwij feld. Hij is een gezworen tegenstan der van subsidies in welke vorm ook (waarvan hij jaarlijks rond 16 mil jard mark op tafel moet leggen) en bovendien is in zijn afwezigheid en door de politieke gulheid van regering en parlement de begroting 1961 van rond 45 miljard tot rond 50 miljard mark aangezwollen. Volgens de politie was Bang-Jensen, toen hij donderdagochtend gevonden werd, al minstens 24 uur en op zijn hoogst 48 uur dood. Een zekere George Hage- man heeft tegenover de schrijvers ver klaard dat hij woensdagmiddag laat tweemaal langs de plek is gelopen waar het lichaam gevonden werd zonder iets op te merken. Hij en zijn vrouw zeggen woensdagavond om ongeveer elf uur een schot te hebben gehoord. Vol gens de schrijvers verklaarde Hage- man dat hij dit nooit aan de politie heeft meegedeeld omdat hij niet onder- TEGENSTRIJDIG De schrijvers wijzen voorts op de date ring van het briefje: „Nov. 26, '59". Zij merken op dat Bang-Jensen gewoon was het jaartal en de naam van de maand voluit te schrijven. De stijl van het briefje noemen zij niet typisch voor Bang-Jensen. Uit verscheidene verklaringen van men sen die Bang-Jensen kort voor zijn dood hebben gesproken, kan opgemaakt wor den dat de diplomaat in de laatste da gen van zijn leven goedgehumeurd was, wat de waarschijnlijkheid van zelf moord kleiner maakt. Het boek wijdt verder aandacht aan te genstrijdige getuigenverklaringen over de ontdekking van het lijk, en het rap port van de lijkschouwing. Hammarskjoeld doet suggesties Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft de regering van Laos een reeks suggesties en aanbevelingen gedaan, zo werd in New York vernomen na af loop van een gesprek dat de secretaris generaal had met de Laotische minis ter van verkeer, Champan Manja, en de permanente afgevaardigde van Laos bij de VN, Sisoek Na Champassak. De- Dr. Servatius dreigt Israëlische minister De raadsman van Eichmann, dr, Ser vatius. overweegt de verdediging nee* te leggen nu de Israëlische autoriteiten hem geen toestemming hebben gegeven Eichmann onder vier ogen te spreken. Maandag wees de Israëlische minis- :r van justitie, Oinhas Rosen, een daartoe strekkend verzoek van Servatius af. Gisteren zou Servatius een gesprek hebben met de procureur-generaal Hausner. Een woordvoerder van het mi* nisterie van defensie deelde echter mee, dat dit onderhoud niet zou doorgaan, omdat de beantwoording van Serva tius* vragen enige voorbereiding vergt. Gisteren is Servatius naar Haifa ver trokken om Eichmann nogmaals te ont moeten, echter niet onder vier ogen. W.-DUITSLAND Vakbondsleider billijkt de Belgische staking De voorzitter van de Westduitse vak bond van metaalbewerkers, Otto Bren ner heeft de recente Belgische staking verdedigd als een gerechtvaardigde po ging om noodzakelijke sociale verbete ringen tot stand te brengen. Met een ledental van 1,8 miljoen, zegt de vakbond een van de grootste onaf hankelijke vakbonden ter wereld te zijn. Brenner schrijft in een artikel in het weekblad van de bond „Metall", dat de staking geen ongeautoriseerde politieke actie was tegen democratische staatsor ganen. De staking was veeleer een po ging om een ouderwets economisch sys teem te hervormen. Brenner schreef, dat de socialistische vakbonden in België in hoofdzaak ge kant waren tegen de hervormingspogin gen van het kabinet Eyskens ten koste van de arbeidersklasse. Hij voegde eraan toe, dat de pogingen van de stakers alleen gewaardeerd kun nen worden in het licht van het feit, dat gedurende de helft van de stakings periode practisch geen gelden beschik baar waren om de stakende arbeiders te helpen, daar de regering de fondsen van de vakbonden geblokkeerd had. te pas en te onpas te verwijzen naar mysterieuze mogelijkheden of legen darische feiten. En in de keur van ners van Atlantis zyn!" U meent dat dit uitzonderingen zyn? Toch niet! Een ander bericht lenen, neemt het oude Atlantis in die koningsslot journalistiek nog steeds een bijzon dere en eervolle plaats in. Laten we maar direct wat recente uit Berelum' voorbeelden uit de Nederlandse pers Afrika krijgen geven, dan weet a tenminste waar we het over hebben. Welnu, het hoofd van een stam in Frans equa- het legendarische Atlantis ontdekt, thans volgens ds. Jürgen Spanuth Na een Atlantis in we dan ook nog te Atlantis in de buurt mi Helgoland! Nu ja, waarom niet? Een weekblad dat een uitgebreid zeggen, omdat hy daar de „aardse ver tegenwoordiging" te vinden van de godin Dlntsouna. Geen on zer zal die dame waarschyniyk ken nen, noch haar ver tegenwoordiger (ster) in Parus. Dat hin dert niet, want de jonge neger die met dat doel de Franse hoofdstad be zocht, scheen wél te weten wie zy was, omdat hy met een byzondere cultus, die „boui- ty" wordt genoemd. U ziet, alle ln- TOCH IS HET ZO! volume van deze dame belangwek kend genoeg om de sensatiezucht der lezers te prikkelen. Na vaag verwezen te hebben naar de „oude Inca-bescha ving" kwam dan toch eindeiyk het verlos sende woord, want deze juffrouw grediënten zyn aanwezig c van deze zoeker in de krant op te ln dit opzicht op geregelde tyden vooral omdat de jonge i wordt opgedist is by lange na niet ook wat goochelkunstjes kent, die uitgeput. Latei* we echter l'ever de zich uitstekend voor illustratie lenen. Hiermee nog niet tevreden vermeldt een verdlensteiyk jongmens by het onderschrift: „dat de cultus van Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5