Nieuw jeugdhuis Noordwijk Burgemeesters speelbal der conferenciers Afschaffing veerrechten een onbetaalbare zaak Stijlvol kerkconcert De Lof stem te Woubrugge Mr.Hiltermann sprak voor Nut bij D.G.V. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 25 JANUARI 1961 't BRILLENCENTRIIM Speciaalzaak BOSPLEIN 8 Zickcn- leverancier KATWIJK V isserij golfjes VISHALLEN WORDEN LANGZAAM VEROVERD DOOR MACHINES Zo gaat het hervormd jeugdhuis in Noordwijk aan Zee eruit zien. Gis teren schreven wij reeds over de feestelijke gemeente-avond, waarop het besluit tot bouwen werd geno men en allerlei acties in het vooruit zicht werden gesteld om de benodig de f 346.000 bijeen te brengen. Het jeugdhuis krijgt een grote zaal voor ruim 300 personen, waaronder kleed kamers en een souterrain, waarin balspelen en dergelijke kunnen wor den gedaan. Onder de grote toe gangshal komt een bibliotheek en aan de linkerkant daarvan komt boven een vergaderzaal voor 40 per sonen en onder een souterrain voor handenarbeid. Rechts is de kantine geprojecteerd met buffet. Aan deze kant zullen zich ook de toiletten be vinden. Onder de kantine zal ruimte zijn voor een archief. Verder naar achteren komen een zaal voor 80 per sonen met daaronder een souterrain voor het jongenswerk, een catechisa tielokaal en enkele kleinere ruimten met souterrain en ten slotte een wo ning voor de beheerder van het ge bouw. Er is grond beschikbaar in wijk noord. noordwijk Vogellust In de grote zaal van het Verenigings gebouw werd gisteren een propaganda- avond gehouden van de Noordwijkse vereniging van vogelliefhebbers Vogel- lust. De voorzitter, de heer J. Peeters, verwelkomde de talrijke aanwezigen, waarna de heren J. M. van Houten en J. van Aartsen een fraaie kleurenfilm vertoonden over het leven van onze gevleugelde vrienden. In deze rolprent kwamen uitzonderlijk mooie natuuropnamen voor, onder van het nestelen en broeden. Voorzitter Peeters dankte de samenstellers ■wenste dlhr. Van Aartsen, die binnenkort naar Kenia vertrekt voor het opnemen van nieuwe films, veel succes. Enkele nieuwe leden gaven zich op en een ver loting vormde het einde van de avond. Oud Noordwijker overleden Dezer dagen is in Spanje overleden ir. Oh. M. Dozy, oud-gezant te Belgrado en Sopihia. De heer Dozy werd in 1833 te Noordwijk geboren. Na vele omzwer vingen kwam hij ten slotte in Zuid- Spanje terecht, waar hij de laatste jaren van zijn leven doorbracht. Commissaris der Koningin: (Van een onzer redacteuren) In het westen van Nederland met zijn in wereldverband gezien maximale bevolkingsdichtheid, groeien provincies, gemeenten en water schappen, steden en havens steeds dichter naar elkander toe. Aldus de commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz, in de gisteren voortgezette winterzitting van de Zuidhollandse Provinciale Staten. Cheqi iljard ue van nu In het hartje van Londens zakenwijk is de grootste cheque overgedragen, die ooit in de boeken van de Bank van Enge land is geboekt. Het bedrag was 119.595.645 pond sterling en 12 shilling of f 1272 miljoen. De cheque werd door directielid van de Britse firma Lazard Brothers namens de Ford Motor Com pany overhandigd voor de aankoop der gewone aandelen van de Britse Fordfa- hallen. De mechanisatie begint het te winnen van het conservatisme van de visbewerkers in dit bedrijf. Het begon een paar jaar geleden met de komst van fileermachines, die het fileren van vis met de hand voor een deel vervingen. Daarna verschenen de vorkheftrucks in de hallen om de rol van de ouderwetse steekwagens over te nemen. Nu komen er zelfs schepen aan de markt, die automatisch kunnen worden gelost. En de vis- lossers hebben hun stalen haken, waarmee ze de manden vis over de loop planken door de hallen naar de gereedstaande kisten trokken, onlangs heel vervangen door kleine handige wagentjes. Hun arbeid is daarmee beslist veel minder inspannend geworden. kabeljauw. Uitdijende bevolkingsagglomeraties de moloch der internationale storen zich niet aan historische gemeen tegrenzen. In dit gewirwar van niet al leen verstrengelde, maar ook nog botsen- belangen van de steeds gecompliceer der doorloop van administratieve wetten, verordeningen en richtlijnen; temidden zich uitslovende, geprikkelde en soms falende gezagsdragers, moeten wij trach ten niettemin het overheidsgezag hoog te houden, door niet alleen de ruimtelijke maar ook de bestuurlijke leefbaarheid te verzekeren. de allereerste en voornaamste plaats drukt hier de verantwoordelijkheid op de schouders der overheden, zo vervolgde Klaasesz. Men dient ondanks al de jaohtige drukte steeds op zijn qui-vive te zijn, steeds bewust dat elke daad, elk geschreven en gesproken woord duizend voudig wordt weerkaatst in de echo galerijen van pers, radio en het beeld scherm. In deze tijd van Olympische Spelen en toto-belangstelling ziet men ook als publiek de overheidsorganen gaarne als tegenstanders tegen elkaar in het veld komen. Men roept langs de Itfn om doel punten ,men appelleert wegens al dan liet vermeend buitenspel, men smeekt im records, en wenst de winnaars op de ichoudcrs te nemen, de verliezers te guizen. Nu eens is het prof. De Gaay Fortman die als scheidsrechter optreedt, dan weer het college van Gedeputeerde Staten of de Kroon. Soms ziet het Nederlandse volk twee burgemeesters in een ongewild en onverkwikkelijk steekspel verwikkeld, en nodigt het hen uit dit voort te zetten voor radio en televisie, hen zo makend tot de speclbad der conférenciers. Gezag hoog houden Het gezag dient hoog gehouden te wo den, zo herhaalde mr. Klaasesz. Hier ligt een taak voor overheid en voorlichtings organen te zamen. De commissaris zich gelukkig dat er tussen het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland pers een veelvuldig contact bestaat. Het gaat er hierbij met name om, dat ener zijds een maximum aan nieuws en back ground information wordt verstrekt anderzijds het begrip wordt opgebracht dat de publikatie van bepaalde zaken in het publiek belang beter kan worden aangehouden, althans dat deze niet aan stonds in het brandpunt der belang stelling beheren te worden geplaatst wanneer zij nog sub judice zijn. Men begrjjpe mij goed, aldus spreker, niets gaat ten onrechte in de doofpot. Bepaaldelijk niet in de publieke sfeer waar op integriteit van bestuurders er ambtenaren moet kunnen worden gere kend. Echter: bniten de doofpot blijft het vuur in volle kracht gloeien en wondt vaak onschnldigen met wonden die ongeneeslijk blijken. Men zy steeds actief met zijn röntgen-apparatuur, doch bedenke wel, dat elke vlek die men dekt, niet aanstonds cn zeker niet door niet volkomen bevoegden aan het publiek ien ernstige kwaal moet wórden getoond. Wanneer in deze provincies een aantal burgemeesters door een ontslagen func tionaris van allerlei administratieve mis. grepen en strafbare feiten wordt beschul digd een beschuldiging die achteraf geheel ongegrond bleek te zijn dan gewone uiterste voorzichtig heid geboden inplaats van een ongebrui kelijke publiciteit in het betrokken ge bied; men speelt met vuur, met gezag Beroep op pers Spreker wilde in dit verband, doch reneens in het belang van het publiek gezag en het menselijk geluk een beroep op de pers doen-, wil bij burgemeesters- vacatures. zo zei hij, in het vervolg geen geloof meer hechten aan bronnen die doorgaans betrouwbaar plegen te heten. Nameloos leed wordt herhaaldelijk helaas straffeloos ook in onze provin cie veroorzaakt door de zucht als eerste de naam te hebben genoemd van toekomstig burgemeester, waarbij soms personen worden genoemd wier nat iet eens in het geding zijn geweest. In het begin van zijn rede mocht Klaasesz nog gewagen van de provincie Zuid-Holland als een financieel gezond organisme, waarbij mqn bij doorlichting weinig afwijkingen of ziekteverschijnse len zal constateren. r is t landvcrkeersweg Is onderbroken en een veer, brug of tun nel Ln gebruik wordt gesteld. Het gaat echter niet aan van oudsher bestaande veren over natuurlijke wateren als een onderdeel van een weg te beschouwen. Deze conclusie, neergelegd in een nota van het college van Ged. Staten over de vrije overtocht in overzetveren, is in de gisteren gehouden vergadering van de Zuidhollandse provinciale staten uitvoerig besproken. Een bespreking, waaraan door •11e fracties werd deelgenomen, doch die, zoals men vooraf wist geen enkel effect kon sorteren. Algemeen was men het er overcens, dat een vrije overtocht in alle Zuridihollandse veren niet mogelijk is, om dat de provincie de financiële consequen ties hiervan niet voor haar rekening kon nemen. Alleen de communisten namen hier een ander standpunt in. „Alleen met behulp van het rijk zal men tot vrijstelling van de veergelden kunnen komen" zo stel de mr. W. D. O k k e n s (C.H.), kort en duidelijk vast, terwijl de heer N. van der Brugge (A.R.) een over zetveer als een dienstverlening beschouw de, waarvoor betaald zal moeten worden. In zijn beantwoording deelde gedepu teerde, de heer A. C. A. D e e r e n - berg mede, dat het streven van het dagelijks bestuur der provincie er op gericht is. om in Zuid-Holland zoveel mogelijk vaste oeververbindingen te krij gen. Met de heer Van der Br g e was de heer D e e r e n b het eens, dat men het veergeld niet kan en moet vergelijken met de tolgelden, die vroeger op de wegen werden geheven. De eilandbewoners hebben er geen be zwaar tegen, dat zij in de toekomst een zekere vergoeding zullen moeten beta len. wanneer zij van de nieuwe brug over het Haringvliet gebruik zullen maken. Hun bezwaar is altijd geweest, dat zij met de thans nog bestaande verbinding zoveel wachttijden kwijt zijn en dat dit hen zoveel geld kost. Ten slotte deelde de heer D e e r e n - berg nog mede, dat wanneer de tun nel bij Vlaardingen in de Beneluxweg gereed is, Ged. Staten klaar hopen te zijn met de plannen voor de verdere ver binding naar Rijswijk en Den Haag. Aan de plannen hiervoor wordt reeds gewerkt. In samenwerking met het rijk wordt thans al gestreefd om bepaalde veerrech ten op te heffen. Men moet echter wel bedenken, dat het totstand brengen van vaste oeververbindingen echter voor gaat. De mechanisatie van tal van werk zaamheden in de IJmuidense vishallen verloopt niet makkelijk. Zware tegen stand moet daarbij worden overwonnen. Dat ondervond de Stichting Vislosrege- ling bijvoorbeeld, toen zij besloten had tot het beschikbaar stellen van de kleine handige wagentjes voor het transporteren de manden vis. De havenarbeider, die als eerste van dit wagentje gebruik ging maken moest heel wat schampere opmerkingen aanhoren. Nu is de situatie ic'hter zo geworden, dat een havenarbei der het allesbehalve leuk vindt, wanneer x>r hem onverhoopt geen wagentje beschikbaar is. Dit was er Drie treilers, tienloggers en twaalf kotters zorgden er gisteren voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van totale aanvoer van 4200 kisten verse Er waren 55 kisten schelvis, 110 wij ting. 60 gul en kabeljauw, 270 koolvis. 385 treilharing, 1050 spanharing, 735 ma kreel, 1000 schol. 230 sprot, 31 tarbot. 48 diversen. 235 stuks stijve kabeljauw en 20.000 kilo tong. De schepen De „voorloper" VL 16 zorgde gisteren Dor de aanvoer van 20 kisten schelvis, 195 haring, 170 makreel, 30 wijting, 20 :n kabeljauw, 85 koolvis en 20 stijve kabeljauwen; de „Nicolaas Senior" Kw. as present met 20 schelvis, 100 ha ring, 100 makreel, 15 wijting, 30 gul en kabeljauw, 150 koolvis, 5 diversen en 25 stijve kabeljauw; de „Liesje en Rutger" VI. 153 zorgde voor 10 schelvis. 80 ha- RIJNSATERWOUDE Uitslagen tafeltennis RTC Het damesteam boekte in de afgelopen week weer een fraaie overwinning. Het Haagse A.V.A. '45 werd met 82 versla gen. Mej. Kinkel was weer in goede vorm en bracht al haar partijen tot winst. Het tweede herenteam speelde in Den Haag tegen Wibo 7. Daar de thuisclub met slechts twee man opkwam werd dit een gemakkelijke 70 overwinning. RTC 3 verloor van koploper VVV 2 in Voorburg met 82. De twee tegenpunten kwamen van J, van Dorp, die goed spel leverde. De jongens wonnen met grote cijfers. Met 100 moest PIT '54 eraan gelo- Het programma voor deze week is; RTC darnesCebusta, RTC 3PTT 1, RTC 4Slagvaardig 1, Sportief 3RTC 2. Zaterdagmiddag om half 3 speelt het eerste herenteam thuis tegen SETT 1. De uitwedstrijd werd na spannende strijd met 64 verloren, dus ook nu is e nodige spanning te verwachten, waarbij RTC zeker niet kansloos is. En vandaag? Drie treilers werden gisteren voc markt van heden verwacht. De vangsten deze schepen, die op 11 en 12 januari r zee vertrokken, vallen niet De „Toronto" IJm. 97 meldde een totale vagnst van 550 kisten verse vis, vcw melijk haring en makreel. De Seh. 261 liep in IJmuiden binnen met een vangst 600 kisten verse vis aan boord e Sch. 171 besloot de visserij om de noord iet een vangst van 520 kisten vers< Hoog bezoek Velsens nieuwe burgemeester, m C. Bührmann, is van plan veel aandacht te besteden aan de visserij. Hij heeft maandag reeds een bezoek gebracht de visshallen, waarin hij zich over werk uitgebreid, liet voorlichten. Op de visgronden Het goede weer blijft aanhouden de noord, maar deze gunstige omstan digheid heeft weinig invloed op de serij. De grote schepen blijven schrale vangsten doorgeven. Gisteren moesten zij opnieuw genoegen nemen met etmaal vangsten van 40 tot 120 manden haring, makreel en koolvis. Bij de Pittboei gen de loggers en kotters 200 tot 200 kilo tongen, 15 tot 25 manden schol en 15 tot 25 stijve kabeljauw per etmaal. De sultaten waren hier dus gunstig. Allerlei De IJm. 66 heeft de tongenvisserij moeten staken. Het schip keerde met motorschade in IJmuiden terug. De KW 41 heeft drie gemerkte schollen aange voerd. De vissen hadden gele knoopjes Gemeenteraad Warmond bleek zeer eenstemmig Onder voorzitterschap van de burge meester kwam de raad van Warmond in openbare vergadering bijeen. Af wezig was met kennisgeving wethou der J. Dekker. De voorzitter deelde mede. dat B. en W. alsnog aanleiding hebben gevonden tot het verlenen van een bouw vergunning aan de heer L. P. v. d. Mey voor het wijzigen en uitbreiden van de werkruimte behorende bij zijn woon huis-winkel, zulks met toepassing van artikel 20 Wederopbonwwet. Aan de orde kwam hierna het voor stel tot het beschikbaarstellen van kre dieten voor de verbetering van de He renweg en voor gelijktijdige bestrating en riolering van de Kaarsenmakersdam. De kosten van bestrating worden ge raamd op f 4795, waaronder begrepen de kosten van riolering. Nadat door de heer Van Vliet enige technische details van het werk waren besproken, werd het voorstel van bur gemeester en wethouders met algemene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot het vo teren van een krediet voor de bestrating van het plein voor het nieuwe wijkge- bouw van het Wit-Gele Kruis alsmede tot overneming om niet van een voor dit wijkgebouw liggende strook grond werd eveneens met algemene stemmen aangenomen. Voor dit doel werd een krediet gevoteerd van f 1117. Politiever orden ing Tot lid van de commissie ad hoe voor de voorbereiding van een algemene po litieverordening werden benoemd de burgemeester, de gemeente-secretaris, mr. V. C. Groenendijk en de postcom- mandant der rijkspolitie alhier, de heer J. Vervloet Aan de orde kwam hierna het voor stel tot verhoging van de jaarwedden TN DE STIJLVOLLE, hoog te waarderen dorpskerk van Woubrugge gaven de plaatselijke zangkoren, de grote en de kleine Lof stem, onder directie van Hans Boelee, gisteravond een concert. Leida Verdoes was de soliste in Mendelssohns Hymne Hör' mein Bitten en Feike Asma de steeds bezig zijnde organist. Het concert werd, na zang en voorlezing van Psalm 33, met gebed en een korte toespraak door de ere-voorzitter van De Lof stem, de heer S. Couperus, geopend. We beginnen met een loftuiting ovzr de voorbeeldige orde. De koren hadden eJ'k der beide vakken onder het orgel zich alleen. Zo had de heer Boelee niets anders te doen dan van de ene verhoging naar de andere te wandelen of tijdens het soliërende orgelspel er- gens in het achterste gelid te gaan zit ten. Verder kwam er niemand van zijn plaats. Hierbij dient dan nog te worden aangetekend, dat de jongelui tijdens de cotie der twee andere componenten stil zwijgend toeluisterden Dit wat opzet betreft eenvoudige con cert vertoonde wel stijl. Er was be paald rekening gehouden met de toe hoorders, die, in zeer bevredigend getal aanwezig, toch zeker geen voor hen moeilijk verstaanbare muziek verwacht ten. Voor ons valt er dus over het pro gramma niet zo veel te schrijven. We moeten dan als voornaamste werken ae hymne van Mendelssohn en drie delen uit Bachs beroemde partita over Jesu meine Freude noemen. De Lofsfem maakt onder Boelees zorg zame, muzikaal verantwoorde lei-ding een gunstige ontwikkeling door. Het moet hem niet gemakkelijk vallen ae bijdrage der te weinige heren bij dit van de damesovermaat aan te passen. Een voluit bevredigende homogeniteit heeft hij nog niet kunnen bet eiken. We overdachten, dat de tot nu toe zich af zijdig houdende Woubrugse mannenzan. gers er een eer in moesten stellen, hun actieve vrienden te hulp te snellen Boelee doet, wat hij kan, en dat ia niet zo weinig. De zang van het grote koor klonk als regel zuiver, de stemmen bewogen zioh met vol doende zekerheid en de uitspraak, ofschoon niet bijzonder duidelijk, maakte wel een verzorgde indruk. Slechts in een Bach-koraal (cantate 22) en een koor uit Elias Volhardt merk ten we een paar wankelingen in het onderlinge stemmenverloop op. De voor dracht kwam niet gemakkelijk los. Aan- vankelijk, bij Bach vooral, liep de zang wat te stijf, te plichtmatig althans, en miste men, in Jesu meine Freude. node de mystieke glan*. In de MendeLssohnse hymne wat een geïnspireerde muziek is dat toch! brak echter het leven door. Niet overdadig, maar toch wel in die mate^ dat de zang aansprak. Leida Verdoes, een zangeres met een heldere zuiver alphen aan den rijn Gisteravond heeft de bekende radio- en televisie-commentator mr. G. B. J. Hiltermann in de Nutszaal voor een aan tal leden van het Nutsdepartement ge sproken over „dc toestand in de we reld". Gelet op de bekendheid van deze geboren spreker, kunnen wy de teleur stellende woorden van voorzitter W. Plomp goed begrijpen toen hij slechts een 65 belangstellenden in de ruim 400 plaatsen tellende zaal mocht begroeten. De heer Hiltermann begon zijn causerie met een uiteenzetting over de oorzaken die de toestand van vandaag in de we reld deden ontstaan. Tegenstellingen zijn er natuurlijk altijd al geweest en Europa is door de eeuwen heen altijd al een voorbeeld van versplintering geweest. Zelfs tot in de voormalige koloniën wérd deze verdeeldheid doorgevoerd. Spreker wilde deze gebieden thans liever „uit- zwermgebieden" voor de westerse volken noemen. Men mag zich er over verbazen, dat dit verdeeld Europa zich zolang ii van de beide wethouders, die op het ogenblik f 1200 bedragen. De burge meester stelde voor de wedde te brengen op f 1500. De heer Van Vliét wees erop, dat de tegenwoordige wedde niet juiste verhouding meer staat tot de omvang en belangrijkheid der werk zaamheden. Hij achtte de thans voor gestelde verhoging minimaal en zoi deze liever belangrijk hoger gesteld hebben. De voorzitter kon het. be toog van de heer Van Vliet volko men onderschrijven. Met algemene stemmen werd het voorstel aanvaard- Hierna kwam de vaststelling van de vergoeding per leerling voor de bijzon dere scholen voor gewoon lager onder wijs voor 1961. Burgemeester en wet houders stelden voor dit bedrag vast te stellen op f 54. De heer Van Vliet zei. dat door de daling van het aantal leer lingen het moeilijk is met dit bedrag een sluitende exploitatie te krijgen. Hij kon zich wel met dit voorstel vereni gen, want zou een sluitende exploitatie niet mogelijk zijn, dan kan altijd nog verhoging van het bedrag worden aan gevraagd. Dit voorstel werd eveneens met algemene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag informeerde de heer Van Vliet naar de stand van za ken met betrekking tot de verbete ring van de spoorwegovergang. De voorzitter deelde mede, dat dit werk, behoudens onvoorziene omstandig heden, begin ma-art gereed zal zijn. benthuizen Spreekbeurt Morgenavond om 7.15 uur hoopt voor de Geref. Gemeente te Benthuizen ds, De Gier van Den Haag een spreekbeurt te vervullen. koudekerk a. drijn Plattelandsvrouwen hielden jaarvergadering De afdeling Koudekerk aan den Rijn- Hazerswoude van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield in hotel De Bruin haar jaarvergadering. De presi dente, mevrouw Van der LelyDorre- paal, heette de talrijke aanwezigen wel kom, in het bijzonder de vele niéuw den van de afdeling. Hierna las mev: Klerk heit jaarverslag, waaruit duidelijk de activiteiten van de afdeling tot uiting kwamen. Uit het jaarverslag van de pe-n- niingmeesteresse bleek, dat het boekjaar met een batig saldo was afgesloten. Bij de hierna volgende bestuursverkie zing werd de secretaresse, mev: Klerk, herkozen; zij nam deze benoeming aan. Vervolgens kwamen de plannen vooi de naaste toekomst 'ter sprake. Op 6 fe bruari zal een cursus „Spreken in he-1 openbaar", aanvangen, waarbij ook heren welkom zijn. De cursus „Voor elk wat wils", za-1 de eerstvolgende maal ten hui ze va-n mevrouw Van der Bijlde Bruin worden gehouden. Met enkele woorden wekte de presidente de leden op om aan de Wereldgebedsdag (18 februari) te den- Hierna bracht de presidente verslag uit van de op 8 december 1960 in het ge meentehuis gehouden samenkomst, verschillende sprekers en spreeksters het woord voerden; de toespraken werden op de band vastgelegd. Namens de afdeling sprak de presidente om op deze wijze contact te leggen tussen de Koudekerkse vrouwen en die uit de zusterstad Artesia. Na de pauze volgde een bespreking ovei de op 1 februari 1961 Ln het Verenigings gebouw te Koudekerk aan den Rijn te houden Rijnstreekdag; verscheidene le den kregen in verband hiermede taak aangewezen. Hierna volgde het lichtere gedeelte de avond. Mevrouw Klerk declameerde een leuk gedicht, waarna de leden de in (}it gedicht genoemde personen creatief uitbeelden. Dit veroorzaakte heel wat hilariteit. Na nog enige tijd gezellig bij een te zijn geweest, sloot de presidente deze genoeglijke vergadering. Dames leert nu naaien! Maindag- en woensdagavond lessen Inl. L. BREGMAN Dorpestraat 11, teL 3999 Benthuizen die verdeelde samenstelling heeft weten te handhaven. Als oorzaak zag spreker hiervoor, dat niet werd toegestaan, een t.e grote wereldmacht ontstond, e aan deze toestand een eind zou kun- ;n maken. Daarom is de Tweede Wereldoorlog )k in dit opzicht zo'n belangrijke mijl paal in de geschiedenis geworden. Kwam ïmers na elke oorlog altijd weer eer bepaalde periode van vrede en hersteldi zich weer spoedig' van de geleden schade, na de laatste wereldbrand dit beslist niet het geval; de spanningen bleven, wat is te wijten aan de beide grote wereldmachten, het Oosten er Westen, die beide een automatisch herstel van de oude toestanden verhinderden. Er ontstond een complete transformatie van de hele wereld. In 1945 was dit niet zo dadelijk te overzien, pas tien jaar later werd het duidelijk, dat er vee) was veranderd. Het communisme bleek toen een grotere macht te bezitten dan men wel begrepen had. De Hongaarse op stand, de geschiedenis met het Suez- kanaal en het vertrek van de eerste Spoetnik waren daar voorbeelden van. aldus spreker. In de periode 1945-1949 dacht men in Amerika nog steeds, dat het communisme van vandaag nog gelijk was aan dat van vóór de laatste wereld oorlog. Het willen doordringen van het com munisme naar de West-Europese landen heeft mede geleid tot de koude oorlog, die wij thans doormaken. Europa kon voorheen worden verdeeld in drie con tingenten, namelijk het oosten, het mid den en het westen. Het midden werd verdeeld door het oosten en westen van Europa, Tegen een versterkt Oost-Eu ropa stellen wij een versterkt Westen. De bemoeiingen van het communisme buiten Rusland bemerkt men overal, wij zien het in Laos. Afrika, Algerije en ook zelfs in Nieuw-Guinea. Na de pauze kreeg de heer Hiltermann een aantal vragen te beantwoorden. Aanvulling raadsagenda De agenda voor de vrijdagavond te houden raadsvergadering is nog aange vuld met een voorstel inzake het ver zoek van de Stichting R.K. onderwijs om medewerking aan het oprichten van een streekschool voor v.g.l.o. voor meis jes. Autobotsing Op de hoek 'J. P. Coenlaan-Irenelaan botsten gisteravond om kwart over vijf twee personenauto's tegen elkaar. F. B. L. R. uit Duivendrecht was met zijn auto aan het keren. Van de richting Bern- hardlaan kwam de auto, bestuurd door F. H, v. W. alhier. Deze bemerkte te laat de manoeuvres van R„ die zijn auto juist weer in beweging zette. De auto's stréken pal langs elkaar en werden bei den vrij ernstig beschadigd, maar de inzittenden bleven ongedeerd. leimuiden Jaarvergadering Excelsior In café Roos hield de IJsclub van de Bilderdam haar jaarvergadering. Van de ruim 90 leden waren er deze keer maar 32 op de vergadering. Mede door deze ijsloze winter en het groeiende ledental bleek de penning meester H. H. v. d. Burg een kassaldo te bezitten, groot f 675,65. De aftredende bestuursleden W. v. Dijk, H. H. Burg en G. P. Verdonk werden allen met grote meerderheid van stemmen herkozen. In een vorige vergadering was besloten een tweede voorzitter te kiezen. De keuze viel op het bestuurs lid C. Roos, die zijn benoeming aan vaardde. Besloten werd bij sterk ijs een baan uit te zetten op de Drecht en deze te verlichten. De traditionele gra' lo ting bracht weer de nodige .ntonerende stem en veel muziekbegrip, zong de ontroerende solo met zekerheid, al lagen voor haar, die meer een mezzo- i een eigenlijke sopraan is, de hoog tenen niet zo maar voor het grijpen. Zij moest er althans enige, wel wat krampachtige moeite voor doen. Der.e stem is een ernstige studie waard. Verder hoorden we van het koor nog in een goed voorbereide uitvoe ring het eerwaardige psaLm 23 van B. Klein. De jeugd zong. eenstem mig, geestelijke liederen van allerlei snit, zuiver, keurig en devoot. Feike Asma begeleidde hen. al even in getogen, aan het orgel. En we ge loven, dat hij dat met stil genoegen heeft gedaan. Schoonste Heer Jezus, De trouwe Heiland is nabij mogen speciaal worden vermeld, evenals Machtig God, die d' englen prijzen, waarbij de grote meisjes heel mooi en zelfs gesoigneerd de coupletten en allen te zamen de refreinen zon- Felke Asima's spel onderscheidde zich ook als solo-werk door ingebondènheid. Zelfs in de opzichtige cantate Van W. R. Driffill liet hij zich niet gaan. Maar de tempi ook in Ha'nd&ls D-dur-Alle- gro wisselden toch te vaak. Het mooist was zijn spel in het langzame werk; een Handel-Larghetto, het bloe deloze Andante van S. Landsman. Als accompagnateur voldeed hij in alle op zichten. Nadat Asma nog een tweetal Zwart- bewerkingen psalmen 84 en 146 had vertolkt, besloten de koren met twee liederen die tot het gezamenlijk repertoire-bezit van alle Boelee-vereni- gingen béhoren; Roept uit aan alle stranden en Van U wil ik zingen. Met het laatste couplet stemden alle aan wezigen in. Joh. van Wolfswinkel hazerswoude Burgemeestersvrouw declameerde De afdeling Hazerswoude van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield gis teravond haar jaarvergadering in het Hervormd verenigingsgebouw. De presi dente, mevr. Van Elk, heette allen wel kom, speciaal de aanwezige heren. De huishoudelijke vergadering zal volgende week worden gehouden. Speciale aan dacht zal dan worden geschonken aan het teruglopen van _het ledental en de matige stand van de' kas. De presidente dankte de leden voor hun gaven, waar door verscheidene zieken in de gemeente jen kerstgave konden worden voor- Voorts herinnerde zij de leden aan de te houden streekdag te Koudekerk aan den Rijn, alsmede aan de show van zelf gemaakte japonnen en kinderkleding in april a.s.. De leden werd verzocht kandidaten op te geven voor de tijdens de huishoudelijke vergadering te houden bestuursverkiezing. Door" ziekte van de secretaresse werd haar taak waargeno men door mevr. Van -Male. Het jaarver slag gaf een overzicht van de in het voorbije jaar ontplooide activiteit. De voordracht-kunstenares mevrouw Groot-Enzerink, echtgenote van de bur gemeester van Maasland, verzorgde het verdere programma met een rijk ge varieerd programma, waarin ernst en luim werden afgewiseld. Bijzonder in de smaak vielen enkele door haar zelf ge schreven schetsen over de dagelijkse belevenissen in en om de burgemeesters woning te Maasland. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer P. van Vliet is te Amsterdam geslaagd voor het diploma drogist. Over de vijfdaagse werkweek Dé heer Kleisen uit Apeldoorn sprak gisteren in „Het oude raadhuis" voor de Chr. Middenstandsvereniging over de vijfdaagse werkweek. Ook middenstan ders krijgen met dit probleem te maken, aldus spr. De Chr. Middenstandsvereni ging heeft hierin geen standpunt be paald hoewel de Sociaal Economische Raad wel om advies heeft gevraagd. In de Bijbel wordt wel gesproken van zes dagen werken maar niet van zes dagen geld verdienen, aldus spr. De vergadering was matig bezocht. nieuwe wetering Muziek en toneel Uit Oude Wetering, Rijpwetering en Nieuwe Wetering waren velen naar het culturele centrum gekomen voor de jaarlijkse uitvoering van de muziekver eniging Door Gunst Verkregen. Voor- zitter De Jeu bracht dank voor de ondervonden financiële steun. Het muziekprogramma stond ondar leiding van dirigent Baart. De uitvoe ring legde getuigenis af van serieuze studie. De heer Baart weet zijn be doelingen op de muzikanten over te dragen, wat van hen zeker muzikale training vraagt, aangezien de intenties van de dirigent niet eenvoudig zijn. Het was een genoegen deze uitvoering te horen. De aanwezigen lieten dit dan ook wel blijken. In het tweede deel van de avond voerde de plaatselijke toneelvereni ging het vrolijke spel in drie bedrijven „Dolly" op. Regisseur Spring in 't Veld gaf er een korte toelichting op. I Het is een amusant verhaal, dat een aanvaardbare vertolking kreeg. Aan decors en attributen was veel aandacht geschonken. D.G.V. kan op een geslaagde avond terugzien. ter~aar Bijkantoor De Boerenleenbank „Ter Aar" geves tigd te Nieuwveen heeft in onze ge- meente een bijkantoor gevestigd, na- melijk in Langeraar, G. van Dijkstraat 12. Voornoemde bank bestaat zestig jaar en heeft een raadselwedstrijd met mooie prijzen uitgeschreven, waarin men het bedrag van de spaarrekening over de cember en januari kan raden. Bouwfonds December heeft voor het bouwfonds der Herv. Gemeente opgeleverd f 185 en niet f 16.500 zoals abusievelijk was ver- Sfeer in 'f gezin De „Nieuwe Leidscheer in I

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4