Misstanden en corruptie moeten verdwijnen Verdeeldheid in het bedrijfsleven oorzaak van de crisis Ambtenaar van bosbeheer in ere hersteld Duits disconto verlaagd Investeringsprogramma in Leiderdorp Nederlandse schaatsploeg voor Helsinki NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 21 JANUARI 1961 Tussen Waalse hanen en Vlaamse leeuwen Gebrek aan controle wreekt sich op ieder gebied speciale verslaggever Link (IV) BRUSSEL, vrijdag is verstoken. Een Vlaming merkte in dit verband op, dat de Belgisch arbeidersklasse misschien wel de best verzorgde van de wereld is. Welk risico's zijn eigenlijk niet gedekt? Er is kinderbijslag, er is weaenbijslag gekoppeld aan een verhoogde kinderbijslag, er is een bijslag voor kindere' van invaliden, er -zijn bijkomstige gezinsvoordelen, zoals een „vergoedin oor de moeder aan de haard, die geen winstgevend beroep uitoefent'' •ezinsverlofgeld en een geboortetoelage. Bovendien is er nog een ziekte- n invaliditeitsverzekering, waarvan de tekorten, hoe hoog deze ook mo- n zijn door de staat gesuppleerd worden. zegt het eigenlijk al De door de regering-Eyskens inge- ,ende en door de socialisten zo fel bestre en Eenheidswet tast de verworvenhe- ien der arbeiders in geen enkel opzicht aan. De rode leiders mogen aan een j veelheid van rhetorische leuzen land hebben uitgestrooid, de wet de Roolvink antwoordt Van- Mastrigt (Van onze sociaal-econ. redactie) Naar aanleiding van de kritiek die de voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt, gisteren tijdens een studieconferentie geleverd heeft op het sociaal-economisch beleid van de regering deelde desgevraagd staatssecretaris Roolvink ons mede, d atrindièn ei- inder daa d Van een c ri - sis gesproken zou kunnen worden in het loon- en prijsbeleid, wat hij in twijfel trok, de ooizaak van deze crisis toch niet gezocht moet worden in het ontbreken van een goed sa menspel tussen regering en bedrijfs leven. De oorzaak van de crisis moet eerder gezocht worden in de onder linge verdeeldheid van het bedrijfs leven zelf. Daahbij zal gedacht kunnen worden aan de moeilijkheden die er geweest zijn rondom de, vernieuwing .van de c.a.o. voor de metaal. Indien het bedrijfsleven zelf verdeeld is, dan heeft de overheid de plidbit, gelet op haar verantwoorde lijkheden, zelfstandig beslissingen te ne men. Deze beslissingen zijn dan echter niet de oorzaak van een eventuele cri sistoestand. Deze oorzaak ligt een fase verder terug, namelijk bij heit verdeelde bedrijfsleven. De staatssecretaris noem de het verwijt van de heer Van Mastrigt dan ook onbillijk. De regering heeft steeds alles in het wertk gesteld om het samenspel mei het bedrijfsleven zo gloed mogelijk te doen verlopen. Zij heeft steeds de bereidheid daartoe getoond, over alle sociaal-eco nomische vraagstukken is regelmatig overleg gepleegd, zelfs meer dan in het verleden onder andere kabinetten. Wat betreft de verklaring met betrek king tot de bezetting van de departe menten van financiën, economische za ken en sociale zaken, merkte 'de heer Roolvink op, dat buitenstaanders niet moeiten oordelen over interne kabinets verhoudingen. Zeker niet als deze bui tenstaander een njet-politieke instantie is, zoals het C.N.V. Aan de zijde van de regering is er een eenheid van be leid. Er dient hier geen departement afzonderlijk genoemd te worden. Bui tenstaanders kunnen everamiia debe voegdheden van de verschillende be windslieden beoordelen. (Met deze laatste opmerking doelde staatssecretaris Roolvink kennelijk op de waarderende opmerking die de heer Van Mastrigt maakte aan het adres van deze staatssecretaris. Een te zware last zou hier eohter volgens de heer Van Mastrigt drukken op de schouders van iemand, die nu eenmaal niet de volle dige bevoegdheid heeft op het departe ment van sociale zaken. Red.) Niemand kan de verschillende be voegdheden beoordelen, zo merkte de heer Roolvink ten slotte nog op, omdat niemand de juiste situatie binnen hei kabinet kan weten. Koning' ;in en Prinses Irene terug Koningin Juliana is gistermiddag stréeks twee uur, in gezelschap prinses Irene, met de regerings Friend ship op de vliegbasis Soesterberg terug gekeerd van haar bezoek aan prinses Margriet, die voor definitief herstel hétèr„_ziekte in Gstaad verblijft. Hare Majesteit is rechtstreeks van Soester berg naar Amsterdam vertrokken, waar zij de slotvergadering van het Comité Vkrchfcelingenj aar 1959-1960 zal bijwonen. De heer C. Entrop, ex-administratief ambtenaar der 2de klas bij Staatsbos beheer, die op 4 juni 1958 ongevraagd eervol ontslag wegens ongeschiktheid kfèeg, is in ere hersteld. Toentertijd zou hij geweigerd hebben om in opdracht van een personeelschef een uittreksel van een verzameling voorschriften samen te stellen. Het daaropvolgende ontslag is door het ambtenarengerecht te Utrecht vernietigd. Volgens dit is er namelijk helemaal geen sprake van ongeschiktheid en bovendien zou het ontslag in strijd zijn met de zorg vuldigheid die deel uitmaakt van de algemene beginselen van behoorlijk be- De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening onder wie staatsbos beheer ressorteert heeft de wettelijke beroepstermijn van één maand laten ver lopen zonder protest aan te tekenen. De ambtenaar kan dus spoedig rechtsherstel tegemoet zien. De Deutsche Bundesbank heeft met ingang van heden het officiële dis conto van 4 tot VA procent verlaagd. Tevens wordt de verplichte kasre- Serve der banken tegen 1 februari verminderd met 5 procent van de stand in oktober 1959. Westduitse financiële kringen verkla ren, dat deze maatregelen uitsluitend met het oog op de rentestand in het buitenland zijn genomen om de aan houdende stroom van deviezen naar de ndsrepubliek te keren en de uitvo ;r van kapitaal te vergemakkelijken. Tj- vens worden hiermede de dollarmoeilijk heden van Amerika verlicht Voorts ondervonden de Westduitse banken de laatste weken liquiditeits- moeilijkheden zodat de daggeldrente steeg tot een peil, waarop industriële ondernemingen krediet in het buiten land gingen opnenfien. Hierdoor werd de deviezenstroom nog versterkt. De voorraad goud en deviezen bedraagt nu 7.27 miljard. Bij de invoering van de nieuwe mark werd het disconto 5 In 1949 werd het verlaagd tot vier en in 1950 was er een record van 6 In juni 1960 kwam een verhoging van 4 tot 5 op 11 november 1960 een ver laging van 5 tot 4 Thans behoort West-Duitsland tot de landen met laag disconto, daar dit nu even hoog is als het Franse, anderhalf procent lager dan het Britse en een half procent hoger dan het Zwitserse. Het plan voor de bouw van een cen traal gymnastieklokaal in Leiderdorp da teert reeds van 1956. Tot heden werd nog geen bouwvolume verkregen. Mis schien zal dit voor 1961 wel het geval zün. Na voltooiing kan het gebouw wor den verhuurd aan scholen en/of gymnas tiekverenigingen, aldus B. en W. aan de Kleedlokaal voetbalveld Hoogmadese- weg: Het was in 1956 de bedoeling om de bouw van dit kleedlokaal tegelijk met de bouw van een centraal gymnastieklo kaal te vedwezenlijken. Naderhand is de gedachte opgekomen niet op dit voetbal veld een kleedlokaal te stichten, doch het bestaande kleedlokaal tussen het korfbal- en voetbalveld te vergroten. Wanneer tot uitvoering wordt overge gaan, zal bezien worden of inkomsten verkregen kunnen worden uit verhuur aan sportverenigingen. Stichting christelijk-nationale kleuter school (2 lokalen): Gezien het aantal leerlingen van de bestaande school heeft het schoolbestuur recht op een school van 4 lokalen. Omdat echter niet genoeg bouwvolume beschikbaar is, zullen voorlopig niet meer dan 2 lokalen ge realiseerd kunnen worden. Uitbreiding christelijke u.l.o.-sohool: Realisering is afhankelijk van het bouw volume. Uitbreiding sportterreinen (op land an Samsom): Het bestaande sportter reinencomplex achter de openbare la gere school omvat één korfbalveld en voetbalveld, alsmede 3 tennisbanen te breiden met 3 tennisbanen). Naar mate de gemeente groter wordt, neemt het aantal clubs, dat van deze velden gebruik moet maken, toe. Aan de over zijde van de Engelandaallaan ligt een weiland, behorende tot het grondbedrijf, en verhuurd aan W. Samsom. Dit terrein kan geschikt gemaakt worden voor uit breiding van het complex sportterrein; is groot genoeg voor een korfbal terrein. De kosten van het object kun- geheel of gedeeltelijk worden gedekt uit huuropbrengst. Vernieuwing Doesburg en bijkomende werken: Op het Investeringsprogramma voor 1960/1964 was deze investering ge pland voor 1963. Wij verlenen dit punt thans zoveel prioriteit, dat wij het jaar van investering stellen op 1961, aldus B. en W. De toestand waarin de brug verkeert, Is ernstig. Om onheilen zoveel mogelijk te voorkomen, hebben B. en W. thans opdracht gegeven bij de brug borden te plaatsen, aangevende dat de maximale asdruk 4,8 ton is en de maxi- i-snelheid 6 km/uur. Dit moet nog bü raadsbesluit worden bekrachtigd. Uitbreiding verlichting Achthovener- weg: Hoewel de verkeersintensiteit op deze weg niet kan worden vergeleken met een weg in de bebouwde kom, speelt toch deze weg een. niet geringe rol in het interlocale verkeer, mede door de vestiging van enkele industrieën. Daar om bestaan er plannen de verlichting uit te breiden. Gedacht wordt een plaat sing van TL-verlichting op een onder- linge afstand v?n 50 meter. Volkstuincomplex kleine zandput: In dertijd is aan de raad medegedeeld dat het volkstuincomplex, thans gelege: gronden tussen de grote zandput e Mauritssingel, na verloop van tiid zal worden geliquideerd, als de kleine zand put geheel gedempt is. Voor het ge schikt maken van deze put (denmen. rioleren, voetpaden enz) zullen nog kos ten moeten worden gemaakt. Tegenover de kosten zullen door ver huur van volkstuinen opbrengsten ver kregen worden. Laddcrauto brandweer: Reeds bestaan enige blokken flats In 3 woonlagen. In 1961 komt in aanbouw een flat met 6 woonlagen. In het uitbreidingsplan Zijl- laan en Meijepolder Is de hoogste ge projecteerde bouw 8 woonlagen. Om die reden zal de gemeente moeten be schikken over een mechanische brand weerladder. Cultureel centrum (vergaderzalen) Ook dit is een object dat verband houdt met de groei van de gemeente. Op het ogenblik zijn alleen het Dorpshuis het jeugdgebouw Irene voor vergade ringen beschikbaar. Dat is een gebrek, temeer daar het Dorpshuis voor een be langrijk deel als gymnastiekzaal ge bruikt wordt. Binnen afzienbare tijd zal een mogelijkheid gezocht moeter woxden om meer vergaderruimte te krij gen. Gedacht wordt aan een gebouw ir rt nieuwe uitbreidingsplan. De investeringsbedragen zijn: bouw gymnastieklokaal f 200.000; kleedlokaal voetbalveld f 25.000; stichting chr.-nat. kleuterschool f 100.000; uitbreiding chr. u.l.o.-school f 100.000; uitbreiding sport terreinen f 100.000; uitbreiding chr. nat. lagere school f 200.000; vernieuwing Doesburg f 800.000; stichting R.K. kleu terschool f 200.000; stichting 'chr. kleu terschool Zijlkwartier f 200.000: breid ing verlichting Achthovenenveg f 25.000; volkstuincomplex kleine zand put f 50.000; stichting Hervormde kleu terschool f 200.000; uitbreiding zwem- met 50 m bad f 350.000: uitbreiding secretarie f 75.000; openbare kleuterschool .000; ladderauto brandweer f 85.000; 2e openbare lagere school f 250.000; vrachtauto gemeentewerken f 20.000: cul tureel centrum f 300.000. officiële beoogt economische expansie, financiee herstel en sociale vooruitgang. Natuurlijk, de omzetbelasting zal mei één procent verhoogd worden, en als gevolg daarvan zullen de prijzen stij gen. Maar het loonzakje zal er niet lich ter door worden, omdat België het sys- in glijdende loonschalen kent de lonen aan de prijzenindex heeft gekoppeld. In laatste instantie zijn het dus de werkgevers en niet de werk- die de belastingverhoging in hun portemonnaie zullen voelen. Schoonmaak Wat de rooms-liberale regering van Eyskens wel met de Eenheidswet wil be reiken, is de opheffing van misstanden en bepaalde vormen van corruptie. Geen zinnig mens kan hier tegen zijn, op de laatste plaats wel de zo van schoon maak houdende, Belgische socialisten. In het vorige artikel is echter al ge steld, dat de met zoveel hevigheid los gebarsten stakingen eerder op de val de regering dan op de intrekking de Eenheidswet waren gericht. Zelfs een radicale figuur als Renard is ivertuigd, dat er, hoe dan ook, iets zal moeten gebeuren om het vei- lies van Kongo te compenseren en orde op 's-lands zaken te stellen. In verschillende paragrafen van de Eenheidswet wordt duidelijk aan gegeven welke de hervormingen zijn. die de regering wenst. Nóg duidelij ker is wel, dat elke verandering, •ordt gestreefd, een bezui niging of een besparing beoogt, of een verhoging van de staatsinkomsten. Eyskens wil alle krachten mobiliseren om aan het steeds sneller leegvloe'en van de schatkist paal en perk te stel len. Daar, waar controle ontbreekt of onvoldoende is, zullen krachtige *r»5«atrea:elen worden getroffen. De Eenheidswet heeft haar naam ont- leend aan de grotere eenheid, welke men in het benoemingsbeleid wil bren gen. Tussen rijks- en gemeenteambtena ren bestaan nogal wat knelpunten, ook tussen de leden van deze twee groe pen onderling. Om dit precies te begrijpen, moeten we naar de figuur van de burgemeester terug. Deze stfordt in België niet benoemd, doch gekozen, en wel langs de lijnen van de drie bestaande nationale partijen (katholieken, socialisten, liberalen) Omdat het ambt van burgemeester aantrekkelijk is voor de houder ervan opent het vaak de deuren naar het par lement! zal een Belgische burger vader alles doen om stemmen te winnen en bij zijn kiezers in de gunst te blijven. Door de grote vrijheid van handelen, die hij heeft, valt het hem ook niet moeilijk zijn populariteit te handhaven. Zo kan hij iedereen die hem bij zijn verkiezing geholpen heeft, aan een baan of baantje helpen. De salarissen, welke hij biedt, zijn wettelijk althans ongeli miteerd. Naar vakkennis behoeft hij niet te kijken, terwijl er gemakkelijk te om zeilen normen zijn ten aanzien van de personeelsbezetting op zijn secretarie. Gevolgen Wat de gevolgen hiervan zijn is dui delijk. Voor dezelfde of soortgelijke functies krijgen rijksambtenaren dik wijls een aansienlijk lagere beloning dan ambtenaren ter gemeentesecreta rie. Ook ten aanzien van de pensioen rechten verkeren de eersten bij de laatsten in het nadeel. Voor een ge meente-ambtenaar bestaat geen pen sioengerechtigde leeftijd, daar deze al recht op zijn volle pensioen kan laten gelden, als hij dertig dienstjaren heeft. Met handhaving van verkregen rechten voorwaarden van bestaande contrac ten worden dus niet aangetast wil de regering aan dit meten met twee maten een einde maken. Zij wil de dure en zo voor corruptie vatbare gemeentelijke sector depoliticeren, evenals trouwens de verschillende diensten van het rijk. Ook daar trefl men „politieke func ties" aan, zowel in de hogere als in de lagere regionen. De vlag, onder welke men marcheert, is bij een promotie-be oordeling vaak van grotere beslissings kracht dan de bekwaamheden over welke men beschikt. Een regeringswis seling brengt een ware uittocht teweeg, zelfs In de bodenkamers en in de rijks garages. De instelling van een ambtenarenbre- vet reeds door Eyskens aangekondigd kan dit sohadelijke en afgunst wekken de systeem zijn kracht ontnemen. Een heidsnormen zijn verder in de pen. niet alleen ten aanzien van de salariëring, maar ook op de punten van werving, be zetting en bekwaamheid. Een andere anomalie, die Eyskens wil wegsnijden, is het ontstellend grote aan tal zelfstandige gemeenten. In België, dat ruim negen miljoen zielen telt, zijn niet minder dan 2600 burgemeesters, van wie de meesten een dikke boterham verdienen aan hun zelfzuchtige strijd met de planologen (Nederland, ruim elf >en inwoners, heeft ongeveer dui zend gemeenten). Het welbekende Zoe- tenaale van Fellx Timmermans en Guido Gezelle geldt wel als de pietepeuterigste zelfstandige plaats, want toen daar de vorige maand een kind werd geboren, steeg het inwonertal van zesentwintig op zevenentwintig zielen. Mutualiteiten De Eenheidswet bevat ook hervormin- 5n voor de ziekte^ en invaliditeitsver zekering, die in handen is van drie zg. mutualiteiten, d.w.z,: ziekenfondsen, die op de bestaande, politieke verhoudingen zijn geschoeid. Vrijwel alle Belgen zijn er bi.i aan gesloten, want de premiegelden zijn bui tengewoon laag. Er wordt slechts tot bepaald maximum betaald, hoe hoog het inkomen van de verzekerde ook is. Komen de mutualiteiten tekort, dan suppleert de staat automatisch bij. Jaar lijks worden uit de schatkist geweldige bedragen geschokt, zonder dat er toe zicht van enige betekenis bestaat. Door het gebrek aan controle en om dat de staat toch wel betaalt, schidjven de meeste artsen maar raak. Legio zijn de gevallen van mensen, die aan een langdurig en kostbaar medisch qnderzoek worden onderworpen, terwijl ze misschien niet meer dan een buikgriepie hebben, waarvan de diagnose onmiddellijk kan worden vastgesteld. Bijna elk geneesmid del is in bijna elke gewenste hoeveelheid te krijgen, want in laatste instantie worden de rekeningen gewoon doorge schoven. De aanstelling van rijksinspecteurs wordt thans overwogen om dit soort malversaties tegen te gaan. Ook wil tot een beter toezicht op ziektegevallen komen, daar luiheid en spjijbelzucht dik wijls de enige ziekteverwekkers zijn. Op grond van het beeld, dat zal wo verkregen, zullen de staatssubsidies met een plafond worden uitgerust Men wacht hier aanzienlijke besparingen door te verkrijgen, want de ene staatslening na de andere wordt door de mutualiter ten opgeslokt. In de werkloosheidsuitkering wil de regering-Eyskens eveneens het mes ten. Zolang nog duizenden werklozen per auto of scooter hun steungelden komen halen, en daarna hard wegtuffen hun werk meestal „zwart" er wel zoveel mis, dat enige controle geen kwaad kan Bovendien vragen vele Belgen zich af, hoe het toch komt, dat een legertje van werklozen er voortdu rend in blijkt te slagen alle, door de be middelingsbureaus aangeboden arbeid af te slaan, zonder dat dit stopzetting van de ondersteuning tengevolge heeft. Is hier misschien ook een vorm van cor ruptie in het spel? Donkere steeg De werkloosheidsuitkering aan gehuw de vrouwen is wel helemaal In een don kere steeg geraakt. In Brussel gaat het verhaal, dat de vrouw van een Kamer lid (salaris f 22.500 per jaar) elke week gaat stempelen, teneinde zich op ki van de gemeenschap een aardig kleding- centje te kunnen verschaffen. Hoe dit ook zij, vast staat in ieder geval, dat vooral in de agrarische sector, ware w toestanden bestaan. Om het gehele jaar „in de steun" te kunnen lopen, dienen ontelbare vrouwen zich als seizoenarbeid ster aan, wat wil zeggen, dat ze slechts Grote vestiging te Axel Op het raadhuis te Axel is de akte gepasseerd, waarbij de N.V. Sohelde- Chemisohe Maatschappij (Montecatinl) van de domeinen 38 ha in erfpacht neemt op de Axelse vlakte voor eén chemische fabriek, die 1500 mensen werk zal vei schaffen. R.V.S. boven 2,5 miljard De R-V.S, (Roterdamsche Verzekering- Sociëteiten) heeft eind december de 2'4 miljard verzekerd kapitaal ipet 10 mil- joen overschreden. Jansma nog niel failliet De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren de beslissing over het verzoek tot faillietverklaring van de Bussumse zaken man Jolle Jansma, een der hoofdfiguren van de Heilige Daad, aangehouden. Het was ingediend door een der curatoren in het faillissement van Socrates, mr- C. D. van Vliet. Lager winst Shell Oil Het netto-resultaat van de Shell Oil Company over 1960 (1059) heeft $144,5 (147,4) miljoen bedragen of $2,39 (2,43) per aandeel op basis van de op 31 de- comiber uitstaande 60,5 miljoen aandelen. Waalse rust twee of drie maanden voor hun jaargeld moeten werken. Schoonschip overal, ook op het hache lijke vlak der belastinginning. Mensen een loonzakje kunnen hun inkomen moeilijk voqr het fiscale oog verbergen. Maar mensen met een vrij inkomen kun- op alle mogelijke manieren met hun belastingbiljet knoeien, wat dan ook ge beurt en praktisch door iedereen. Eén van de moeilijkste fiscale pro blemen is in België altijd de dividend belasting geweest op baten van aande len, welke niet op naam zijn uitgege ven. Het bankgeheim verhinderde el ke controle, en „niemand is zo gek", om de woorden van een vertegen woordiger van de bezittende klasse te gebruiken, „vrijwillig geld aan de onpersoonlijke staat te geven". De regering meent er nu iets op ge vonden te hebben. Ze heeft aangekondigd, dat ze met de banken een overeenkomst heeft gesloten, waarbij de dividendbe lasting bü de bron wordt afgetrokken. Nadrukkelijk is echter gestipuleerd, dat l.e fteus niet. interesseert wie de eige- van de stukjes is. Ti»n procent van de te Innen sommen wordt in mindering gebracht, waarna afvloeiing naar de schatkist volgt. Verschillende Belgische effectenbezit ters hebben er echter al iets op gevon- den. De aandelen, die „bedreigd" wor- gaan bij buitenlandse banken in be heer, terwijl niet-Belgische stromannen voor de inning van de dividenden zor gen. Als buitenlanders behoeven de laatsteh geen belasting te betalen, en de één of twee procent, die ze voor hun be middeling vragen, is uiteraard aanzien lijk minder dan het in België geëiste volle pond. Het wachten is thans op de volgende maatregel van Eyskens, want hij wil. hoe dan ook, elke vorm van belastingontdui king bestrijden, in 't bijzonder die, welke als koren op de socialistische molen kan worden gebruikt. LEIDERDORP Herdenkingsavond Oranjevereniging Gisteren is in de gereformeerde kerk een herdenkingsavond gehouden ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan van de christelijke Oranjevereniging Lei derdorp. Voorzitter W. van der Wijn gaard verwelkomde de belangstellenden, waarna organist Addie de Jong een con cert van Handel vertolkte en de christe lijke gemengde zangvereniging Excelsior enkele goed gekozen liederen zong. De heer J. van den Hoek sprak over een gedeelte uit Prediker 10 De zegen van het koningschap. Ons land en het Oranjehuis zijn onverbrekelijk met el kaar verbonden. Wij mogen niet aan menseraveremiging doen, maar vast staat wel, dat God de Oranjes heeft willen ge bruiken ons ten goede. Moge de band Nederland—Oranje sterk blijven. God heeft ons in Oranje een gouden kleinood geschonken- De bijeenkomst werd besloten met samenzang, koorzang en solozang door de sopraan Leida Verdoes. begeleid door Han Boelee. Om het damkampioenschap De damclub organiseerde in het Dorps huis wedstrijden om het kampioenschap van Leiderdorp. De uitslagen van de eerste ronden zijn als volgt: G. Ooster- go-H. v. d. Vecht 2—0, A. Dorsman-C. de Koning 1—-1. L. Matze-C. Deegenaars 1l, L. Dorsman-<3. A. v. d. Zwan 20, J. Marijt-IB. Corts 0—2. J. v. d. Sandijk- C. Verwey 20. IJsvereniging „IJssport Er doen geruchten en berichten de ron de als zou de openstelling van de ijsbaan zijn opgeschort om te bereiken, dat de baan voor de op zaterdag, 21 jan. vastge stelde provinciale wedstrijden in goede conditie zou verkeren. Het bestuur wenst dit ten stelligste tegen te spreken. Voor hem komt in de eerste plaats de schaats sport voor de leden van de vereniging. De wedstrijdsport komt pas in de tweede plaats. Om de ijsbaan open te kunnen stellen, is voor het ijs een dikte van tenminste 8 cm vereist. Karweitjes voor Kongo Een aantal leerlingen van de chr. school aan de M. P. Splinrterlaan kwam spontaan met het plan een inzameling te houden in het kader van de actie „Hongersnood Kongo". De kinderen wil len liever niet zonder mieer giften aan nemen, maar er iets voor doen. Zonder twijfel zullen alle wijkbewo ners wel een of ander karweitje willen laten verrichten om hiermee voor het goede doel bij te dragen. Als allen een te verrichten wenkje opgeven aan het hoofd van> de school, de heer J. Planting, aal deze gaarne zorgen dat één van de leerlingen daar toe bij u komt. Burgerlijke stand GEBOREN: Catharina Pietronella Geer- truida dr van A. van Evert, 34 jaar. en van E. de Munnik, Hoofdstraat 11Eric Jos zn van J. de Ruiter, 27 jaar en van M. M. J. de Gooijer, M. P. Splinterlaan 66: Jeroen Joannes zn van G. C. Smink. 27 jaar en van G. W. M. Dagelet, Maurits singel 33; Franciscus Cornelis Robertxis zn van P. L. H. Ebskamp, 35 jaar en van P. A. Bex-g, Willem de Zwijgerlaan 13. ONDERTROUWD: Frederik Willem Luitwieler, 23 j., Acacialaan 14 en Meia Ellen Burgerjon, 17 j.. Steenbakkerslaan 32. toek. adres: Steenbakkerslaan 32. GETROUWD: Elias Abraham Thomas Vonk, 67 j, en Marijtje van Winkel. 59 j. Maat* «oonniPiDvs Merck Sharp Dohme zal tezamen et Laboratoires Delegrange in Frankrijk door Merck Sh. D. ontwikkelde ge neesmiddelen en fijne chemicaliën berei den, te beginnen met vitaminen, organi sche chemicaliën, bijnierschorshormonen en het coccidiostaticum Amprollum voor pluimvee. Een fabriek is gekocht te Dijon en wordt gemoderniseerd. Internatte zal het bod op de aandelen N.V. Houthandel v/h G. Alberts Lzn. en Co. te Middelburg gestand doen als de voorgestelde statutenwijziging wordt aangenomen en de ministeriële goedkeu ring verleend wordt; het overgrote mee- rendeel der aandelen is aangemeld. Viba; Bij de emissie van f 261.200 aan delen zijn nagenoeg alle inschrijvings- -echten gebruikt. De ondergrondse mijnwerkers in de Kolen- en Staalgemeenschap zijn in 1960 met 54.200 in aantal verminderd tot 525.000. in Nederland was de daling 1200 of 5"/.. Na de selectiewedstrijden, die de afge lopen dagen in Hamar werden gehouden, is de Nederlandse schaatsafvaardiging voor de Europese kampioenschappen, die op 4 en 5 februari a.s. in Helsinki worden gehouden, samengesteld. Het zijn Henk van der Grift (B reukelen) Wim de Graaf f (Rotterdam). Geale Laurens (Enschede), Rudi Liebreohts (Vlaardingen) en Arie Zee (Hoogwoud). Zeer te spreken was Klaas Schenk over de prestatie van de 20-jarige Rudi Lie- brechts, die in een race tegen Wim de Graaff de prachtige tijd van 8 min. 07.2 sec. over de 5000 meter liet afdrukken Een prestatie die nog meer relief krijgt wanneer men weet dat de weersomstan digheden nu niet direct ideaal waren. Het vroor 10 graden en de baan „gleed" niet te best door de op de ijspiste gevallen Rudi LIcbrechls schaarde zich met deze verrichting onder de eerste dertig de wereldranglijst aller tijden en Wallstreet hoger De Newyorkse effectenbeurs steeg gis teren voor de derde maal achtereen, doch de omvang van de handel was min der ten gevolge van de sneeuwstorm in New York en de ambtsaanvaarding van de president te Washington De opening was verdeeld en matig levendig. Rondom de middag werden de koersen hoger en in de namiddag verbeterden zij. De aandelen sloten iels onder het beste punt van de dag. De meeste winsten liepen uiteen van enkele centen tot twee dollar. Nutsbe drijven, rubber, vliegtuigen-projectielen en non ferro-metalen gingen vooruit. Van de 1210 verhandelde fondsen slo ten 642 hoger, 349 lager en 219 onveran derd. Er waren 75 nieuwe hoogtepunten en 2 laagtepunten voor 1960/61. Het ge middelde van Standard and Poor voor 500 aandelen steeg 0,19 tot 59,96 of 0.75 beneden het record, en op deze grondslag kan men de gehele koerswinst berekenen op 1.1 miljard. De index van Ass. Press voor 60 aandelen ging 0,50 vooruit tot 229,90, van Dow Jones voor 30 industriëlen 1,98 tot 634.37 punten. sprong betekende tevens achter Jan Pes- man, Wim de Graaff en Kees Broekman een vierde plaats op de Nederlandse ranglijst. Sneller nog dan de Heerenveen- se onder Jeen van den Berg. De uitslagen van de selectiewedstrijden 500 meter: l. Van der Grift 43-4, 2. Kroon 44.3. 3- Re nes 44.60, 4. Meeuwisse 44-7, 5. De Graaff 45-5. 5000 meter: l. Liebredhts 8.07.2, 2. Zee 8.32.6, .3De Graaff 8.36.6, 4. Meeuwisse 6-38.6, 5. Laurens 8 46.6. Hoogoventoernooi Larsen en Ivkov aan de leiding De Zuidslaviër Ivkov heeft gisteren in Beverwijk de afgebroken partij tegen Uhlmann (Oost-Duitsland) uit de zeven de ronde van de grootmeestergroep van het Hoogovexxschaaktoernooi gewonnen. De stand in de grootmeestergroep luidt nu: 1/2. Larsen (Den.) en Ivkov (ZjsI.) beiden 514 pnt.; 3. Uhlmann (O.-Dld.) 4 pnt.; 4/5. Van Scheltinga en Van den Berg (Ned.) beiden 314 pnt.; 6/7/8. Olafsson (IJsl.), Gereben (Isr.) en Grünfeld (Oost.) 3 pnt.; 9/10. Donner en Barendregt (Ned.) 2 pnt Russische schaaktitel Smyslov en Spassky aan de top Smyslof en Spassky hebben na het uit spelen van de afgebroken partijen uit de derde, vijfde en zesde ronde van het toernooi om het Russische schaakkam pioenschap (tevens zonetoernooi) de lei ding genomen met elk 434 punt uit 6 par tijen. Bronstein, die zijn twee hangpar- tijen tegen Kihasin en Boleslavsky tot winst voerde, staat derde met 4 pnt. Op de gedeelde vierde plaats volgen: Korchnói, Pebrosjan, Geiler. Polugajevs- ky, Averbaoh. Lutikov en Oherepkov, al len met 334 punt. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9