T overu/oud willen bij elkaar blyven Laat men dit kamp wat verbeteren en ons 1 verder met rust laten Dunne „koude" laag boven oceaan ZATERDAG 21 JANUARI 1961 niddet Op het grote van het kamp, dat met zijt bomen en boompjes zeke\ niet afschrikwekkend aandoet krioelt het van de kinderen. Ze zijn er allemaal best toe, hebben behoorlijke kleren en zijn net zo ondeugend als Nederlandse kinderen. Hebben wij ooit om huizen gevraagd? 't Zag er allemaal zo vreedzaam en weldadig uit, daar langs de weg van Den Bosch naar Vught. Links en rechts solied gebouwde en goed onderhouden villa's met die intieme charme welke zo kenmerkend was voor de voor oorlogse tijd. Er rondomheen royale tuinen met veel heesters, merels, mezen en vinken. En over dat alles de winterzon die, voor zover dit thans nog mogelijk is, licht en warmte schonk met gulle hand. Hoe ontstond dit exotische bos? Het werd geschapen door Ba ron Christiaan von Berckheim die eertijds het kasteel bezat. Hij hield van zeldzame bomen, voor al snel-groeiend naaldhout. Hij kocht in het midden van de vo rige eeuw een uitgebreid gebied van akker-land en wijnbergen en begon daar bij wijze van proef exotische gewassen te planten. Een aantal soorten bracht hij zelf uit Amerika mee. Eerst had hij nogal wat mislukkingen, de eer ste mammoetbomen werden door ander naaldhout overwoekerd en zijn ceders bleven maar klein en pieterig. Maar deze hartstochte lijke tuinier gaf het niet op. Na een paar jaren stelde hij vast, dat vele exotische planten zich hadden geacclimatiseerd en voor treffelijk gingen gedijen De thans ruim negentig jaar oude uit gajtiÉormë afkomstigs boompjes Aan het oceaanoppervlak be vindt zich een dunne laag, die gemiddeld 1,08 graden Fahren heit kouder is dan de gemid delde. watertemperatuur. Dit is ontdekt door dr. Gif ford Ewing van het „Scripps Institution of Oceanography" en dr. Edward D. McAllister van de Eastman Kodak Compa ny. In een rapport in het tijd schrift „Science" maakten de twee geleerden bekend dat de laag minder dan 1/10 mm dik is. Dr. McAllister, die bij de oceanografische experimenten op trad als infrarood-deskundige, ver klaarde, dat de metingen zijn ver richt met een speciaal instru ment, „infraroodstralingsmeter" genaamd. Het instrument werd afgestemd op een nauw golfleng- tegebied van het infrarode ge deelte van het spectrum, waar door het alleen van de bovenste 1/10 mm van het oceaanopper vlak straling ontving. De straling van de dunne laag werd gebruikt om zijn tempe ratuur te berekenen. Dezelfde golflengtebestraling van de lage re niveaus werd geabsorbeerd voor deze het oppervlak bereik- De resultaten van de proefne mingen zijn kortgeleden in het laboratorium geverifieerd door dr. Ewing waarbij hij gebruik maakte van speciale fotografi sche technieken. Enkele van de opnamen vertonen een verdikking van de koude laag, die een gro ter soortelijk gewicht heeft dan het warmere water daaronder. Wordt de laag zwaar genoeg dap valt hij onder hét oppervlak én vormt hij eèn koude zak. Het is nog niet precies bekend, door welke krachten de zware koude laag aan het oceaanopper vlak gedragen wordt. Proefnemin gen hebben aangetoond, dat de laag zich in ongeveer 12 aecon- dcn na door een brekende golf te zijn verstoord herstelt. Het ont staan van de koude laag meenl men te kunnen beschrijver aan verdampingsverschijnselen maar dit is nog nooit met behulp van een of ander meetinstru ment ontdekt kunnen worden. De ontdekking van de koude laag kan op vele terreinen van grote betekenis zijn, bv. bij het verklaren van de verdamping van grote watermassa's of van de warmteultstraling van het oceaan- oppervlak. Het kan tevens leiden tot nieuwe verklaringen voor ve le verschijnselen aan het oceaan oppervlak, aldus dr. McAllister. Toen verlieten we die weg, om een stukje rechtsaf te slaan, langs het natuurbad De IJzèren Man. En daar opnieuw rechtsaf, nu over een zandpad door een bos, waar onverwachts twee schild wachten opdoken, die elkaar af losten voor een kazernehek. Het geen er ons even aan herinner de, hoe betrekkelijk het begrip vreedzaamheid in deze wereld is. Maar deze sombere gedachte week weer even snel als ze was opgekomen, dank zij vrolijke kin derstemmen, die toestroomden uit het struikgewas aan de overkant van het pad. Daar was óók een hek, met een onopvallend bordje tussen het geboomte, dat het op schrift droeg: Lunetten. Verzuchting Eén van de vele Ambonese huisvaders, die er niets voor t Lunetten te verlaten, om ergens in een moderne flat te gaan i voor hetzelfde beetje geld dat hij nu betalen moet. in het Duitse Weinheim Het stadje Weinheim aan de Duitse Bergstyasse, ligt onge veer 20 kilometer ten noorden van Heidelberg, vlak bij de grens van de deelstaat Hessen, aan de uitlopers van het Oden- woud. Vanuit de trein biedt het met zijn ranke huizen en het boven alle spitse daken uitste kende oude kasteel een roman tische aanblik. Wie zich de tijd neemt de nauwe straatjes die stijl omhooglopen te beklim men tot boven aan toe, wordt rijkelijk beloond. Want daar groeit een „toverbos". Zo'n bos is nergens anders in Europa te vinden. De bezoeker waant zich in Amerika, in Azië, in Japan, in de Libanon, in Califor nia, in de Kaukasus, in Calabrië, in het hoge Noorden of in het sub tropische Zuiden. De bomen uit die verre streken, die hier groei en, staan hier niet als een enkel exemplaar, zoals in zovele botani sche tuinen, maar als een dicht bos van exotische bomen, waar door men kan lopen. Hier in dit door de hellingen van het Oden- wald beschutte landschap vindt men een prachtige ceder uit de Libanon, de grootste in Duitsland, die in 1720 werd geplant, een veertig meter hoge, negentig jaar oude Californische mammoet boom, hier zijn Kaukasische den nen. Douglasdennen, Gingkos, dennen uit de Sierras, reusachti ge thinenbomen, magnoliabomen, Japanse notebomen, tulpenbomen, wierookceders, Louisiana-dennen en zilverdennen üit Oregon. Koekbomen Wanneer de bezoeker de heerlij ke lucht van versgebakken koek denkt te ruiken, dan is die geur niet uit een bakkerij maar van de prachtige Japanse koekbomen afkomstig, die het hier uitste kend doen. Ook van de pre-his- torische mammoetboom, die lange tijd uitgestorven werd geacht en pas na de oorlog in de Chinese provincie Tsetsoean weer werd ontdekt, vindt men in dit tover bos meer dan 700 exemplaren. Het klimaat is goed voor bijna alle houtsoorten, of ze uit het ho ge Noorden dan wel uit sub-tro pische streken afkomstig zijn. En daarom is al vele jaren Weinheim het doel van Europese en over zeese excursies van bosbouwdes- kundigen en geleerden. Liefhebberij zijn een meter dik en meer dan veertig meter hoog en zouden stuk voor stuk al 1100 tot 1200 vaste meter hout opleveren. De Sierra- en Kaukasus-dennen zijn 50 meter hoog. De merkwaardig gegroeide wierookceders zijn de oudste van hun soort in Euro pa. Er bestaan in Californië een paar mammoetbomen, die meer dan tweeduizend jaar oud zijn, oerwoudgroepen, waarvan de stammen een omvang van negen meter en een lengte van tachtig meter hebben. Of de bomen in Weinheim ooit ook dergelijke reu zen worden, kan men vandaag nog niet zeggen. Ijstijd omzeild De bosbouwdeskundigen zeg gen, dat men er in Weinheim in geslaagd is de ijstijd in het ootje te nemen. Vóór de ijstijd waren immers in ons werelddeel een aantal bomen en gewassen in heems, die door de koude van de ijstijd uitstierven. De versteende overblijfselen daarvan in de steen- kolenlagen verhalen van de bota nische rijkdom uit deze lang ver vlogen tijden. Toen de ijstijd voor bij was, kwamen de uitgestorven gewassen niet meer terug., De ge leerden weten ook waarom. In Europa lopen de grote gebergten van het Oosten naar het Westen, in Amerika evenwel van het Noorden naar het Zuiden. Aldaar konden de gewassen voor het ijs naar Zuidelijke richting uitwijken en later hun Noordelijke tehuis weer heroveren. Daarom worden thans in de gematigde zones van Amerika, maar ook 'van Japan en China nog de meestal in de ijstijd in Europa „verdreven" planten gevonden, hoewel de kli matologische omstandigheden en de bodemgesteldheid aldaar nau welijks van die in Europa ver schillen. Daarom kreeg Baron von Berckheim ook gelijk met zijn be wering, dat voor een reeks boom soorten het experiment van hun aanplant geslaagd mag worden genoemd. Alleen bij de mammoet bomen is de periode van 75 tot 60 jaren nog te kort om een de finitief oordeel te veroorloven. Betekenis In het toverbos in Weinheim staan bomen en houtsoorten uit alle werelddelen, niet als een en- Afgewezen Hier was het dus, dat roemruch te Ambonezenkamp, waarover 15 oktober nog een zekere mevrouw Postelmans uit Velp per ingezon den stuk in een der ochtendbla den verzuchtté: „Mijn hoofd nog vol van de el lende, die ik op mijn vrije zater dag gezien heb in het Ambone zenkamp te Viight, zou ik alle le zers willen voorstellen: Besteedt ook eens een vrije middag aan een bezoek van dit zo idyllisch ge legen kamp. Dan is voor één van uw vrije dagen het probleem van de vrijetijdsbesteding weer opge lost en mogelijk kan het ertoe bij dragen, dat de?e mensen eindelijk uit hun ellende worden gehaald". .Schandelijke toestanden", riep de heer J. H. Scheps op 7 decem ber in de Tweede Kamer uit, of schoon hij wel wist, dat onze eni ge vrouwelijke minister er net zo over dacht ja reeds in 1957, na een persoonlijke inspectie, tot deze conclusie gekomen was. Doch genoemd Kamerlid wilde niet ge leidelijk, maar zo snel mogelijk de Ambonezen uit de woonoorden naar normale ttoonwijkén zien verhuizen. En minister Klompé antwoord de, dat ze deed wat in haar ver mogen lag. ,,'t Is echter een heel moeilijke kwestie", aldus rneikte ze op, „want je kunt de huizen niet uit de grond stampen. "Bo vendien weigeren tal van Ambo nezen, hurl kamp met een nor male woonwijk te verwisselen. Ze willen blijven waar ze zijn, allen dicht bij elkaar. Die houten barak ken zijn echter slecht en liggen veelal geïsoleerd zodat het ge zinsleven tekort komt. daar de ge zinshoofden geen werk vlak bij huis kunnen krijgen. En omdat nu langzamerhand wel moet wor den aangenomen, dat van terug keer naar Ambon voorlopig geen sprake kan wezen, is het nodig, dat ze gehuisvest worden in wo ningen, gelijkwaardig aan die van de Nederlanders, 't Beste zou zijn willen ze opgenomen worden in onze samenleving dat ze te midden van de Nederlanders gin gen wonen. Slechts weinigen be geren dit evenwel. Derhalve wérd besloten, bepaalde nieuwbouw- blokken voor hen beschikbaar te Maar zie, deze ministeriële woorden waren amper over het Binnenhof verwaaid, of daar ver scheen een bericht in de bladen, dat 24 moderne flatwoningen op het zgn. Eiland te Vlissingen het eerste blok dat het ministerie van maatschappelijk werk in Zee land voor Ambonezen had laten houwen door hen van de hand waren gewezen. Motief: Zij zou den zich, zo vlak bij dat vele wa ter, angstig voelen^ en het risi co, dat hun kinderen er verdrin ken, veel te groot achten...... Het rpinisterie heeft daarop die 24 woningen maar in hiiur over gedragen aan de gemeente, die zich tevens bereid verklaarde, in de naaste toekomst 24 woningwet woningen, over heel Vlissingen verspreid, voor Ambonezen te re- „Maar we moeten nog zien", al dus zeiden andere Ambonezen ons in Lunètten, „dat ze daar straks wel in trékken. Als zé het doen, dan doen ze het met tegenzin. Im- kel bizonder stuk, maar als een bos. Het voormalige bezit van de baron is thans staatseigendom. Het toverbos geniet de grootste aandacht én zorg van de bos- bouwinstantles van de deelstaat. Dit exotische bos wordt niet meer als een persoonlijke gril en liefhebberij beschouwd, maar vooral ook om zijn economische betekenis gezien. De exotische bomen groeiden namelijk meestal veel sneller dan de inheemse en het hout ervan wordt graag ge kocht. Kostbare importen wor den er overbodig door. Daarom hoopt men in Weinheim, dat men er in de komende vijftig jaar in zal slagen deze kostbare hout soorten ook in de overige wou den in Duitsland aan te planten. mers voor verspreid wonen tus sen de Nederlanders voelen de rpeesten onzer helemaal niets. Dat kan ons heimwee naar Am- bon alleen nog maar vergroten". Toen haalden ze de schouders op, alsof ze zeggen wilden: „We snappen er niets meer van". Met dat al beginnen nu ook Ne derlanders de schouders op te ha len, met name dan degenen, die zelf met woningproblemen rond lopen. Getuige de ingezonden stukken in diverse bladen. Maan dagavond lazen we er bv. een van de heer E. J. Sörensen uit de Grote Visserijstraat te Rotter dam die schreef: „Hoe is het mo gelijk, dat Ambonese gezinnen wo ningen weigeren, terwijl ze ge er thans 3158 Ambonese gezinnen in ons land woonachtig zijn, be tekent dit dus, dat begin 1962, als al deze woningen er staan, twee derde van die gezinnen over een behoorlijk huis kan beschikken en er nog duizend in woonoorden zul len moeten blijven. Of eigenlijk méér, daar ook Ambonezenkinde- ren groot worden en trouwen. Me de hierdoor nam het aantal Am bonezen sedert 1951 van 12.000 tot 20.000 toe. ..Over een behoorlijk huis kan beschikken", merkten we zoëven op. Maar willen ze het ook? Niet willen MinisterKlompé moest zelf al bekennen, dat velen hunner dat niet willen. Doch na ons bezoek aan Lunetten, dat met „Schatten berg" toch de twee slechtste kam pen van ons land vertegenwoor digt. zijn we geneigd aan te ne men, dat de minister zich nog maar voorzichtig heeft uitgedrukt. Wij hebben nl. geen enkel Ambo- nezengezin kunnen ontdekken dat zei: „Ach, wanneer krijgen we toch eens een fatsoenlijk huis?" Integendeel. Van meer dan één zijde kregen we te horen: „Laat mén wat eenvoudige verbeterin gen aanbrengen, dan zijn we te vreden. Jden wil ons maar huizen opdringen en ons zo verspreiden, maar daar passen we voor. Heb ben wij ooit om een huis ge vraagd? Als men tegen deze ba rakken nog hier en daar een ka mertje aan timmerde, met een keukentje, zodat we iets meer ruimte zouden krijgen en van die gemeenschappelijke keukentjes aan de kop van elke barak wer den verlost, was alles in orde. Het kamp ligt hier prachtig, midden in de natuur, we hebben onze eigen school, onze eigen kerk, ons eigen ziekenhuisje met onze eigen dokter, zó willen we het houden, net zo lang tot we weer naar Am- bon terugkeren. En dat zullen we. God weet, hoe sterk we naar ons mooie land verlangen. Een mooi er land is er op de hele wereld niet. Willen we etën, dan hakken we een sagoboom om en God zorgt er voor, dat er weer een nieuwe boom uit de grond op schiet. God schenkt ons ook heer lijke vis zonder ophouden, want nergens is de vis talrijker dan in de wateren van Ambon. En zo is het met alles wat we van node hebben. Maar huizen, neen, laten de Nederlanders daar toch zèU in trekken. Er zijn er nog duizenden, die er naar snakken. Daar komt bij: wij wonen hier in Vught nu bijkans tien'jaar. We hebben de bevolking leren ken nen en waarderen. De geest on der de mensen ligt ons heel goed. Waarom wil mén ons nu naar Moordrecht sturen of naar een andere plek van het land, waar alles weer vreemd voor ons is Slechts één kamer meer hier. dan is het goed Nijpend Als we eens even rondkijken kunnen we niet anders zeggen, dan dat in dit gezin man, vrouw en drie kinderen de si tuatie wel ontzettend nijpend is. Slechts één flinke kamer, met nog een klein vertrekje ernaast. En die kamer staat zo stikvol, dat we nauwelijks onze stoel wat achteruit kunnen schuiven om op te staan. In één hoek een bed, waarop dc vader en de zoon van 15 jaar slapen. Het is met gordij nen aan het oog onttrokken. Vlak ernaast een kachel, die lekker brandt, zodat er van kou lijden geen sprake is. In een andere hoek opgestapelde hoeken, bedde- goed, kleding en nog veel meer dat men slechts kan gissen, om dat het met doeken is afgedekt. Bij de ingang van de kamerdeur kastjes en kistjes, potjes cn pan netjes, klompen en schoenen, ja wat eigenlijk niet? Langs de bei de andere wanden weer allerlei afgedekte stapels goederen, met daartegen een forse bromfiets. En in het midden is dan nog net plaats voor een tafel met een paar stoelen. Daar boven ons hoofd de was aan de lijn hangt, krijgt de be nauwenis nog een extra accent. Doch dc koffie, die de 14-jarige dochter ons presenteert, dronken we nooit ergens beter, „Waar haalt u die zo gauw van daan?", vragen we het schattige kind, met haar hoge teenager-kap sel boven het lieve en pientere snuitje. „Heb ik bij moeder ge haald, mijnheer, helemaal voor aan in de barak, in de keuken". Niet alleen haar schoonheid, haar schranderheid, en vriende lijkheid zijn frappant, maar voor al ook haar beleefdheid en be scheidenheid. De zoon maakt eveneens een keurige indruk, als hij ons ver- telt, dat hij in Den Bosch op de U.L.O. gaat. Het jongste kind, een meisje van een jaar of zeven, ligt in het kleine nevenvertrekje wat te rusten op bed, hetzelfde bed, dat 's avonds met moeder en het zusje moet worden gedeeld. Vader vertelt enthousiast van het K.N.I.L., waarin hij destijds sergeant was en dat hem aan spraak doet maken op een be hoorlijk pensioen. Maar tot dus ver ontving hij uit dien hoofde geen cent. Dat vindt hij onbillijk van onze regering. Zoals hij het ook onbillijk vindt, dat hij niet naar Ambon wordt teruggebracht. Daar wil hij leven, daar wil hij van zijn pensioen genieten en daar wil hij eenmaal sterven. Hij haalt een pak papieren voor de dag, getekende en gestempel de stukken, waarin al zijn rech ten zwart op wit zijn vermeld. En als we hem dan vragen, hoe hij zich voorstelt naar Ambon te ruggebracht te worden, nu de ver houding NederlandIndonesië zo bitter slecht geworden is, zegt hij: „Den Haag moet praten met Soekarno, maar men doet niets. Naïef Zo'n opvatting klinkt in onze oren wat naïef. Is dit misschien ook wel. Maar over het algemeen is het echt geen wartaal, die we te horen krijgen. De man praat al leen wat vlug en zijn Nederlands heeft een bepaalde afwijking, zo dat we heel scherp moeten luiste ren om hem te kunnen volgen. Dat lukt niet altijd. Doch zóveel wordt ons wel duidelijk, dat hij uitstekend de weg weet in al die militaire documenten en reglemen- Ten slotte bergt hij ze weer ac curaat op, het ene bundeltje na het andere en dan nemen we af scheid, voor een ontmoeting met een volgende familie. De zoon laat ons uit en zal ons begeleiden. Op die brede gang in de barak, met aan weerszijden om de vier meter een deur, die toe gang geeft tot een ander gezin, is het namelijk pikdonker. Alleen waar hier en daar een deur op een kier staat, zodat er wat licht uit een kamer doorvalt, kunnen we zien waar we lopen, 't Blijkt het veiligst te zijn, precies het midden van de lange corridor aan te houden, omdat overal fietsen, brommers, karretjes, gereedschap pen e.d. tegen de wanden zijn neergezet. Maar die zoon kan de weg wel dromen, klopt dan er gens op een deur, zegt dat wij eens willen praten en rondkijken en of zulks ook gepermitteerd is. „Geen enkel bezwaar", zegt het kleine bruine vrouwtje, dat juist de was aan het strijken is onder toezicht van een knulletje van een jaar of zes. Maar of de jongeman, die ons hier binnenbracht, even haar man wil roepen, die in een andere barak bij een kennis zit. Dat belooft hij en tot zo lang wachten we maar met het ge- 't Is hier allemaal opeens heel anders: een keurig opgeruimd ver trek, met ruimte in ovèrvloed. Maar deze woning bevat dan ook nog zo'n kamer cn no§ tweè klei ne kamertjès. Daarovér een vol gende keer. Niet aangeboden En een andere Rotterdammer, de heer W. Hoogevecn uit het Zwaanshals, uitte zich dinsdag avond aldus: „De Ambonezen weigeren woningen. Wij kunnen ze niet weigeren, omdat ze ons niet worden aangeboden. Ik woon al elf jaar in, heb een zoon die onder doktersbehandeling is van zijn geboorte af. En nog steeds zitten wij te wachten. Zelfs met een woonvergunning van Volks huisvesting heb ik nog geen kans gezien een woning tc krijgen". Toch worden er in Middelburg zowel als in Souburg op het ogen blik weer vijftig voor Ambonezen gebouwd: in Moordrecht 148, waarvan er juist 40 zijn klaarge komen; in Delfzijl kwamen er 48 gereed, in Appingedam 50, in Tiel zijn er 72 bijna gereed, in Heer, bij Maastricht, zijn er 81 in aan bouw, in Winterswijk 71. in Bar- neveld 6, in Cuyk 18, in Waddinx- veen 28, En zo zouden we nog even door kunnen gaan, want ook in enkele tientallen andere plaat sen verrijzen woningen, die spe ciaal voor Ambonezen zijn be stemd. In het totaal zullen er 2159 voor hen worden gebouwd. Daar

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13