EENHEIDSWET Geschipper met de Holland Festival 1961 met vele evenementen I Kamer oneens met minister over bijdragen Lauwerszee Wijzigingen wegenplan nog niet vastgesteld Kamer verontrust over verkeersonveiligheid 9 DONDERDAG 19 JANUARI 1961 „Nu ik ons drieën zo bij elkaar zie, is dat voor mij een symbool van de emancipatie van de vrouw in het openbare leven". Deze enthousiaste woorden sprak gis teren de socialistische afgevaar digde -mejuffrouw mr. A. P. Schilthuis tijdens het Tweede- Kamerdebat over de begroting van verheer en waterstaat. Wat was het geval? In de late namid dag had Kamerpresident dr. L. G. Kortenhorst zich laten vervangen door de waarnemend voorzitster mevrouw mr. Stofféls-Van Haaf- ten. Zij werd geflankeerd door mejuffrouw mr. L. Terstegen, die dezer dagen is toegelaten als waarnemend commies-griffier. Toen mejuffrouw Schilthuis het aan het voorzittersbureau aan sluitende spreekgestoelte besteeg, bevonden er zich dus drie vrou wen op het parlementaire po dium. Mejuffrouw Schilthuis kon begrijpelijk genoeg niet nalaten hierop de aandacht te vestigen, maar het mooiste was, dat zij niettemin mevrouw Stoffels eni ge malen aansprak met „Mijnheer de voorzitter"! Rij schoolhouders ageren tegen het C.B.R. Op 25 januari zal voor de rechtbank in Den Haag een kort geding dienen, waarbij de Centrale Bond van. rijschool houders de eisende partij is en het Cen traal Bureau voor afgifte van rijvaar digheidsbewijzen, de A.N.W.B., K.N.A.C. en de K.N.M.V. de gedaagde partijen. Het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen heeft ver schillende faciliteiten, zoals het mt den bij een rij-examen, het ter beschik king stellen van de examenuitslag strekt aan rijscholen die aan bep; eisen van vakbekwaamehdi voldoen wat anoet blijken uit het z.g. V.A.M.O.R.-di- ploma. Volgens de bond zou het C.B.R. 'hier te ver in gaan. Het zou de zekerheid van de bond en haar examinandi in de Waagschaal stellen. De bond verwacht ook dat dit zal leiden tot een nog groter aantal belemmerende maatregelen der dat het C.B.R. hier de bevoegdheid toe heeft. In dit verband dacht de bond aan de verplichte koop van een door de directeur van het C.B.R. geschreven in structieboekje. Door deze machtspositie zullen volgens de bond de belangen van de bond geschaad worden. De raadsman van de 'bond zal de Haagse rechtbank vragen een voorzie ning te treffen tegen de handelwijze I van het C.B.R. op straffe van een door de president te bepalen dwangsom. Laad- en lostijden voor binnenvaart voldoen nieft De heer C. W. Kroes, voorzitter van de stichting Nederlandse particuliere binnenvaart, heeft gistermiddag op de jaarvergadering van de Nederlandse protestants-christelijke scjiippersbond in Rotterdam gepleit voor een wijziging van de huidige regeling inzake laad- en los tijden voor de binnenvaart. Hij meent dat verladers en schippers de vrijheid moeten krijgen om in on derling overleg het aantal laad- en los- dagen te bedingen en daar de transport- prijs naar te regelen. Dat zou voor de schippers in het algemeen de lange wachttijden aan de kade beperken er voor de ontvangende firma's voordeel opleveren bij modernisering van de los- outillage. Bij de huidige regeling wordt het aan tal laad- en losdagen per transport zon der meer bepaald door het tonnage der schepen en de (gedeeltelijke) vergoeding j voor de wachttijd verwerkt in de charter- prijs. Dit starre systeem met vaste tabel len voldoet nu niet meer, zo zei mr. In het bestuur van de N.P.C.S.B. kwa men enkele mutaties. Twee der aftre dende leden, de heren H. Veuger en R. de Jong werden benoemd tot erelid. De gemeentelijke dienst van Bouw en woningtoezicht vam Nijmegen heeft enige muren van woningen, die in 'het westen van Nijmegen worden gebouwd, laten afbreken. De betrokken muren wa •ren gebouwd van rode handvormstenen van slechte kwaliteit. Festival 1961, dat van 15 juni zot 15 juli zal duren, is bekend ge worden, Dit keer wordt het grote feest der kunsten in Den Haag ge opend en wel met een concert door het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo, waaraan de Nederlandse pianist Hans Henke- mans zal meewerken. Het Residentie Orkest verzorgt vier uitvoeringen in het Holland Festival, en zal behalve onder leiding van de eigen dirigent ook onder de Zweed Sixten Eheling, Josef Krips en de Pool Stanis- Law Skrowaczewski staan. Een van de solisten Leonid Kogani zal de première van het Vioolconcert van Sjostakowitsj geven. Het Concertgebouworkest parti cipeert eveneens met vier concerten: Otto Klemperer zal de Negende Sym fonie van Mahler dirigeren, Dorati Bar- tok's „Blauwbaard's Kasteel", met Helga Pilarczyk als Judith en Haitink zal een concert van uitsluitend Nederlandse werken brengen, zulks ter afsluiting van het 50-jarig jubileum van het Genoot- sohap van Ned. Componisten. De vierde dirigent zal Pierre Boulez zijn. Het Radio- filharmonisch Orkest participeert met Tussen Waalse hanen en Vlaamse leeuwen (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) (III) BRUSSEL, dinsdag „Het schijnt gewoonte in België te worden, dat grote politieke en econo mische conflicten op straat worden uitgevochten. Ik wil hierbij niet alleen blaam op de socialisten werpen, maar oo<k op andere politieke groeperingen. De socialisten mogen dan ten tijde van de koningscrisis en bij de indiening van de Eenheidswet hun mensen tot het voeren van een weinig democra tische oppositie hebben aangespoord, Zes jaar geleden deden de katholieken hetzelfde, toen de Schoolwet van Collard hen niet zinde De man, die dit tegen me zei, behoort tot de veie Belgen, die zich aan het steeds normaler wordende beeld van de politieke staking ergeren. Hij sprak van de verwording van die parlementaire democratie, van gebrek aan staatsmanschap bij alle drie partijen katholieken, socialisten en liberalen van de onmacht van de Kamer van Afgevaardigden om rampen als deze miljarden kostende stakingen te voorkomen. De weldenkende Bel'g, bij wié men et oor te luisteren legt, weet al gauw te vertellen, dat dit parlement de greep op de werkelijkheid verloren heeft. En met het volgende parlement, zo voegt hij er dikwijls nog aan toe. zal het wel hetzelfde liedje zijn. BURGERZIN „De burgerzin ontbreekt hier", te- ken'den we uit de mond van een Vla ming op, „en nóg meer gevoel en waar dering voor het ideële. Wij, Belgen, Vlamingen en Walen gelijk, zijn de reinste materialisten geworden. Iedereen bovendien uitsluitend op het profijt i.n zichzelf uit." Uit de véle gesprekken, die ik met katholieken, socialisten en liberalen heb gevoerd, komt wel sterk de indruk voren, dat België eerder door be langengroepen dan door politieke forma ties wordt geregeerd. Van het parle ment gaat nog slechts weinig leiding uit, omdat de volksvertegenwoordigers zich aan klieken hebben gebonden, wel ke hen alleen maar gebruiken. Het zijn de werknemers- en de werkgeversorga- ies, die elkaar op alle fronten be kampen, de Walen en de Vlamingen, de clericalen en de anti-clericalen, de republikeinen en de royalisten etc. Daartussendoor laveert dan nog een groep, die nauwe relaties met het Hof heeft, en die ook met de nodige machts honger is bezield. Niet te loochenen valt, dat het dit keer de socialisten zijn geweest, die een ongekende chaos en ontredde ring hebben gezorgd. Maar daarnaast moet men toch ook tot de conclusie ko men, dat zij met hun acties geen of nauwelijks enig succes hadden kunnen boeken, als de politieke en maatschap- parlementsredactieJ De Tweede Kamer verschilt met mi nister Korthals (verkeer en waterstaat) van mening over de vraag of de afslui ting van de Lauwerszee al dan niet on der de Deltawet valt. In tegenstelling tot de bewindsman beantwoordt de Ka mer deze vraag bevestigend. Dat bleek gistermiddag nog eens bij de voortzet ting van het begrotingsdebat over ver keer en waterstaat. De minister ve'angt van de drie noor delijke provinc een bijdrage van 15 miljoen om de rasten te dekken, die op het gebied van de waterhuishouding uit de afsluiting voortvloeien. Het overleg hierover is nog niet afgesloten. Vorige week deelde hij in zijn memorie van antwoord mee, dat de afsluitdijk van de Lauwerszee niet genoemd wordt bij de werken in artikel 1 van de Deltawet. De dijk moet worden beschouwd als een tweede mogelijkheid om een water kering van de met de Deltawet beoog de sterkte te verkrijgen, naast die van verzwaring van de dijken om de Lau werszee. „Deze keuze van de óplossing", zo schreef de minister, „is gemotiveerd met redenen die buiten de opzet var» de Deltawet liggen." De heren De Ruiter (c.h.), Zegering Hadders (lib.). Van Dongen (kath. v.), Aantjes (a.r.), Kodde (s.g.) en mej. Schilthuis (soc.) zeiden gistermiddag, dat dit ministeriële standpunt verontrusting heeft gewekt, omdat het op een voor het noorden discriminerende manier afwijkt van de lijn die voor de werken die in het zuidwesten des lands wordt uitge voerd. Zij allen meenden, dat de af sluiting van de Lauwerszee wel degelijk onder de Deltawet moet vallen en dat de noordelijke provincies geen ex tra-bijdrage mag worden verlangd. De heren Zegering Hadders en Aantjes von den, dat de minister de Deltawet zo no- deze zin zal moeten wijzigen. De heer Zegering Hadders (lib.) beschul digde zijn ministeriële partijgenoot zelfs van het meten met twee maten, „om dat de bewindsman met betrekking tot de Lauwerszee iets wil doen wat in het zuidwesten niet geschiedt". Van het standpunt, dat de afsluiting van de Lau werszee een „aanpassingswerk" zou zijn. wilde hij helemaal niets weten. Det heer Aantjes (a.r.) verlangde van minister Korthals de toezegging, dat zo spoedig mogelijk met de afsluitingswerk zaamheden een begin zal worden ge maakt, ongeacht de vraag of met alle betrokkenen overeenstemming zal wor den bereikt. Ook andere afgevaardig den spraken in deze geest. De heer Aan tjes erkende, dat de afsluiting niet in alle opzichten vergelijkbaar js met de Deltawerken in Zeeland en Zuid-Holland. In beide gevallen is echter de verzeke ring van de veiligheid het hoofdmotief. De a.r. spreker zag ook niet goed in hoe de minister met de drie provincies tot een akkoord kan komen wanneer hij vooruitloopt op de totstandkoming var de Bijdragenwet Deltawerken. Voor een spoedige invoering van eer regeling ten behoeve van de Lauwers- zee-vissers pleitten o.m. de heren Kodde (s.g.) en Aantjes (a.r.). „Laat het dra ma van de IJsselmeervissers zich ten de Lauwerszee niet herha- waarschuwde de heer Aantjes. 2al peljjkc structuur van België een ande- was. Het land met zijn twee-eenheid Zyn veelheid van scheidslijnen, wor stelt met een crisis rondom het gezag, die het ene dieptepunt na het andere bereikt. „Groepsbelangen", zei een Belg, „we gen hier heel wat zwaarder dan lands belangen. Ik herinner me, dat minister Mansholt het in 1946 van nationaal be lang achtte het broodrantsoen Nederlander tijdelijk met tweehonderd gram per week te veriagen. In Holland heeft men dit toendertijd zonder veel gemor aanvaard, maar ik zou de uit voering van een dergelijke maatregel eens in België willen zien. Kijk de Eenheidswet! Hoogst noodzake lijk om orde op de landelijke zaken te stellen. En wat er gebeurt er? Agitatie, valse voorlichting ten dienste van. anti- regeringsleuzen, sabotage, doden en ka pitale geldverliezen." SANERING Van de Eenheidswet van de rooms- liberale regering van Eyskens kan in ieder geval gezegd worden, dat zij de sanering van 'slanids financiën be oogt. Vele regeringen voor deze hebben de noodzaak hiervan ingezien, ook vreemd genoeg, de van 1954 tot 1958 ir het zadel gezeten hebbende socialistisch- liberale regering van Van Acker. Geen premier heeft er tot voor kort echter aan durven beginnen, want sanering eist nu eenmaal offers. En offers, ge bracht aan de staat, zijn nergens po pulair. in de laatste plaats wel in België. Het pleit voor Eyskens en zijn minis ters, dat zij het hebben aangedurfd in- populaire maatregelen te treffen. Het moeszt trouwens wel, want het verlies van Kongo, dat met een ernstige terug gang van de staatsinkomsten gegaan, is net d'e bekende druppel in de emmer geweest. Het pot verteren, waar alle partijen aan hebben meegedaan, moest abrupt halt worden toegeroepen. De toe stand van de schatkist was „onhoud baar", zoals de regering aanvoerde. De Belgen dienden uit hun welvaartsroes te ontwaken, want, ondanks de hulp uit de Verenigde Staten en ondanks de elk jaar stijgende fiscale inkomsten, de staatsschuld in tempo toe. Bedroeg de Belgische staatsschuld in 1956 318 miljoen frank (één Belgische frank is ongeveer 7.5 cent), in 1960 zij reeds tot 389 miljard frank gestegen. Het nationaal bruto-produkt nam in de afgelopen zeven jaar weliswaar met 2,3 procent per jaar toe geen onredelij ke prestatie, als men de trage bevol kingsaanwas in ogensohouw neemt d'och in de andere E.E.G.-landen was dit zelfde cijfer gemiddeld 5,5 procent WERKELIJKHEID Meer dan noodzakelijk was het dan ook zodanige budgetaire maatregelen te treffen, dat de situatie in België weer in lijn met de werkelijkheid werd ge bracht. Ten eerste achtte Eyskens het daarom gewenst de begrotingstechniek te wijzigen, Verbruiksuitgaven (o.m. subsidies, die geen plafond hadden), welke, volgens het in zwang zijnde sy steem, op de buitengewone begroting waren geplaatst, moesten naar de ge wone begroting verhulzen. Op deze eer ste dienst mogen in de toekomst alleen nog maar investeringsuitgaven wor den ondergebracht, waarvoor leningen kunnen worden opgenomen. Als gevolg van de Kongo-crisis moet de staat ook meer belastingen gaan hef fen (de derving van inkomsten wordt op 6,5 miljard frank geraamd). De be doeling is dit bedrag voornamelijk te putten uit een verhoging van de omzet belasting. De doorberekening hiervan verontrustend de sector consumptiegoederen te weeg brengen. Maar aangezien de lonen België aan de prijzendndex zijn ge koppeld, zullen het beslist niet de arbei ders zijn. die deze extra last krijgen te dragen. Aan de Eenheidswet officieel de et voor economische expansie, finan cieel herstel en sociale vooruitgang ge heten heeft de regering ook nog en kele hervormingen vastgemaakt. In de eerste plaats wil zij het Belgische, in dustriële apparaat aan de behoeften 'van de E.E.G. aanpassen, In de tweede plaats wil ze misstanden en corruptie bestrijden, zowel op het vlak van het benoemingsbeleid bij rijk en gemeente als op die van de belastinginning, de wenklozenuitkering en de ziekte- en in validiteitsverzekering. Wat de socialisten ook mogen bewe ren, de verworvenheden van de arbei ders worden niet door de Eenheidswet aangetast. De agitatie heeft een veel diepere achtergrond. Een van haar wor tels heeft zich vast in de scherpe tegen stellingen tussen werknemers en werk gevers geklauwd. Het proces van nivel lering en lastenverdeling zoü zich in België minder sterk hebben ontwikkeld het verlies van dit Afrikaanse gebieds deel in de financieel-economische sector te compenseren. Ook de koning kwam onder invloed van dit geroep, want hij heeft door het ingrijpen van de voorzitter van de Katholieke Volkspar tij, Theo Lefèbre, tevergeefs Eyskens trachten te bewegen af te treden. Al deze ontevredenheid hebben de cialisten geprobeerd uit te buiten. Ze hoopten op nieuwe verkiezingen, op stemmenwinst, op een uitschakeling de liberalen als regeringspartij en een samengaan met de katholieken. De agitatie tegen de Eenheidswet was ook bedoeld om de regering zo spoedig mogelijk ten val te brengen. Vandaar, dat de socialisten van de aanvang af hebben geweigerd bij hert; overleg ten aanzien van verschillende wetsparagra- fen betrokken te worden. Vandaar, dat ze sociale leuzen hebben moeten vinden om de stakingen populair te kunnen maken. Op een belangrijk punt hebben de de leiders zich vergist. Op basis verdoezeling opgezette stakingen kunnen gemakkelijk uit de hand lopen, als treme figuren zich op de voorgrond ten te dringen. En dat is in België ge beurd, waar vakbondbestuurders en [l'iitici zich aan elkaar lijken te hebben verkocht. Hert lag helemaal niet in de bedoeling om het rumoer, dat vlak voor Kerstmis in België is uitgebroken, tot algemene stakingen te laten uitgroeien, Er moest een uitputtingsactie op touw worden ge zet: dan hier, dan daar, moest er ar beidsonrust komen, die tegen Eyskens was gericht, en die hem op de lange duur moest forceren af te treden. Door het in omloop brengen valse leuzen en door het overhoop halen van alles wat in België schei ding kan veroorzaken,is het echter heel anders gelopen. Het radicalisme en de licht ontvlambare gemoederen in Wallonië hebben in de socialis tische gelederen nogal wat schade berokkend, terwijl Eyskens er vreemd genoeg, voorlopige winst uit heeft kunnen boeken. twee uitvoeringen: in Amsterdam zal het onder leiding van Eugen Jochum n.m.v. het Groot Omroepkoor en solisten Beethoven's Missa Solemnis ge en in Haarlem leidt Jean Tournet de uitvoering van „Judith" van Honeg- ger. Het Rotterdams Filharmonisch Or kest onder Eduard Flipse en met solist Theo Bruins zal het Pianoconcert van Schönberg ten gehore brengen. Verder treedt het Groot Omroepkoor onder Anton Krelage in het Stedelijk Museum in Amsterdam met a cappellaconcert op. In Naarden en Gouda laat de Ned. Bachvereniging onder dr. Anthon van der Horst zich in de traditionele con certen horen. In de sector van het kamerorkest treft .en „Les solistes de Zagreb" onder Antonio Janigro, het Kamerorkest. „Be nedetto Marcello" en het Ned. Kamer orkest onder Goldberg met Annie Fi scher (piano) als soliste De onderhandelingen om Schönberg's .,Die Jakobsleiter", welk werk nu door de West-Deutsche Rundfunk voor de Wiener Festwochen voorbereid wordt onder leiding van Kubelik naar Neder land te brengen, zyn nog gaande. Verder zal het slotconcert van de in ternationale harpweek in het Holland Festival worden opgenomen, evenals het Internationale Orgelconcours van 3 t/m 7 juli in Haarlem en het Internationale Beiaardconcours van 10 t/m 14 juli in Hilversum. Harmonie- en fanfarecorpsen zullen weer in Scheveningen concerteren. Wat de opera betreft valt te vermel den de uitvoering van Berlioz' Ben- venuto Cellini onder Alexander Krann- hals (16 juni), verder een reprise van Verdi's Simon Boccanegra' onder Antal Dorati en van Puccini's Turandot onder Francesco Molinari-Pradelli, alle drie werken te geven door de Ned. Opera. Een ad hoe gevormde „Festival Opera" komt met Mozart's „Le Nozze di Figaro" ln sterbezetting (Elisabeth Schwarzkopf, Graziella Sclutti, Teresa Berganza, Her- i Prey, Guiseppe Taddel). Giulini dirigeert, het Residentie Orkest bege leidt en Maurice Sarazzin voert de re gie. Teresa Barganza en Hermann Prey geven ook een liederrecital. Dit keer presenteert de Nederlandse Toneelmanifestatie de „Kaukasische Krijtkring" van Berthold Brecht in de regie van Richard Flink, „Elckeriyc" ziet men weer in Delft. Welke buitenlandse ge zelschappen komen, is nog niet zeker. Dan zet het Nederlands Ballet een geheel nieuw programma in elkaar en zal men kennismaken met het Pools Volksdanstheater „Mazowsze". De heer Peter Diamant, secretaris van het Holland Festival, liet nog een aantal „misschiens" horen. Op de persconferen tie, waarop hij de Holland Festivalplan nen bekend maakte. Wij zullen moeten af wachten in hoeverre deze waarschijnlijk heden in realiteit omgezet zullen worden. Nieuwe fietspaden vóór zomerseizoen Nog voor het aanstaande zomersei zoen zullen in Zuid-Holland vier pro vinciale fietspaden gereed komen, na melijk het gedeelte van het fietspad tussen de Groene Kerkweg en de Kerkvveg in de gemeente Ouderkerk aan de IJssel, tussen de Middelweg en de Zijdeweg in de gemeenten Alblas- serdam en Oud-Alblas, tussen de Haagweg en Hoek van Holland, als mede het fietspad op de voormalige trambaan van de R.T.M. onder de ge meente Barendrecht. Dit hebben ge deputeerde staten van Zuid-Holland geantwoord op vragen van leden van de provinciale staten van dit gewest. Wanneer de prov. staten akkoord gaan met het voorstel om het Duindamse Slag onder Noordwijk op het provinciaal rij wielpadenplan te brengen, zullen G.S. proberen ook het op dit slag aan te leg gen fietspad vóór het seizoen gereed te doen komen. De gedeelten van de fiets route Voorburg—Berkel liggende tussen Nootdorp en Berkel, zullen op het plan gehandhaafd blijven. Voor de verbinding VoorburgNootdorp kan gebruik wor den gemaakt van het fietspad langs de noordzijde van rijksweg nr. 12, dat een redelijke vervangende mogelijkheid vormt voor toeristische wielrijders. Bin nenkort venvachten de G.S. de goed keuring van de minister van verkeer en waterstaat voor de onteigening van ter reinen voor het gedeelte van de rijwiel- route Schiedam—Kijkduin in Schiplui den, waarna met de aanleg van dit fiets pad kan worden begonnen. Ook zijn de stukken voor onteigening in voorberei ding om het verdere gedeelte van het fietspad langs de duinzoom van Voorne te 'kunnen aanleggen. Helaas kon hier met de belangrijkste eigenaar geen over eenstemming worden bereikt. Over de overneming van de trambaan Middelharnis-haven en Middelharnis, die sinds kort buiten gebruik is gesteld, wordt nog overleg gepleegd met de R.T.M. Zodra overneming heeft plaats gevonden, zal de aanleg van een fietspad worden voorbereid. Een overzicht van de veranderin gen op het gebied van de wegen in de provincie Zuid-Holland in de eerstkomende jaren kan pas worden gegeven nadat de aanhangige belang rijke wijziging van het rijkswegen plan is vastgesteld. Dit delen Gedepu- eerde Staten mee naar aanleiding i/an de vragen, die door leden van de provinciale staten zijn gesteld. Ged. Starten zullen na de vaststelling zo spoedig mogelijk een voorstel doen ook het provinciale wegenplan te wijzi gen om zodoende de aansluitingen van het provinciale wegennet in de Hoeksohe Waard aan de Zoomseweg en rijksweg nr. 19 tot stand te kunnen brengen. Ook hoopt het college, dat het overleg dat nu nog gaande is omtrent een verbin dingsweg tussen de Groene Kruisweg en de Beningeu dan zover gevorderd zal zijn, dat zij een aanvulling van het pro vinciaal wegenplan kunnen voorstellen. De provincie heeft nog geen plannen voor een wegverbinding tussen Ovenschie en Schiedam. Een betere verbinding dan er thans is zal worden verkregen door de aanleg van de rijksweg nr. 20 langs de noordzijde van Schiedam en Rotterdam. De stantibaan van het vliegveld Zestien- hoven zal niet verder kunnen worden verlengd in verbaind meit de ligging van rijksweg nr. 13 en de spoorlijn Den Haag- RotterdamH of piel n. Voor wat betreft de klacht over de openstelling van heit wegvak Nieuwe- TongeOude-TongeAchthuizen vóórdat de verkeersborden waren aangebracht, merkten G.S. op dat de weg tijdens de verbetering bij gedeelten voor het ver keer is opengesteld, waarbij de vereiste •keersborden steeds tijdig werden ge plaatst. Eerst nadat de weg geheel ge reed was, werd '-««-^eld wegvak als voor- angsweg aangeduid. De laatste 350 meter van de weg Mid delharnisMiddelharnishaven zijn inder daad weinig overzichtelijk en bij duister nis niet geheel zonder gevaar. Het dage lijks bestuur van de provincie zal de ver betering van de verkeerstoestand aldaar tegelijk met de uitvoering van de rijks werken ter hand laten nemen. kleine prijsstijging dan elders. Hier en daar zouden nog bij na feodale toestanden bestaan, welke op rekening van de liberalen worden ge schoven. Volgens de rode vakbond'leiders ei Litici hadden de belastingen, welke als gevolg van de Kongo-crisis moesten worden verhoogd, piet op het indirec te, doch op het directe vlak moeten iiggen. De ondernemers zouden er. in vergelijking met de arbeiders, 't best zijn afgekomen. Ze zouden door de libe rale ministers in het kabinet zijn ont zien. evenals dat herhaaldelijk in het verleden zou zijn gebeurd. De directe belastingen, welke in België ongeveer veertig procent van de staatsinkomsten uitmaken dienen, aldus de socialisten, op een niveau van tenminste zestig pro cent te worden gebracht. De indirecte belastingen moeten dan uiteraard tot veertig procent worden verlaagd. Daarom dus die stakingen, dat geweld, dat gemachineer en dat onder druk zet ten van de regering en zelfs de koning? Als aanleiding wel, als oorzaak weer niet. Een reeks van factoren van psy chologische aard hebben in het uitge barsten en nog steeds niet helemaal be zworen straatrumoer een belangrijke rol gespeeld. De indiening van de Een heidswet moet als de climax van poli tieke spanningen worden gezien, welke onder het regime van Eyskens aan den dag zijn getreden. De huidige Belgische regering heefl het verlies van Kongo op haar naam staan, hoewél ze wel zo handig is ge weest de socialistische voormannen nauw bij het betreffende overleg le betrekken. Toen zij de ministers De Schrijver en Scheyven naar huis stuur de. liet zij zich van haar zwakste zijde zien. Ook toen zij een beschermeling van hot Hof, graaf d'Aspremont Lyn- den, als een nieuwe kabinetsfiguur ac cepteerde. waren de protesten niet van de lucht, Hij was het immers geweest, die zich bij de, overigens door België geïnspireerde afscheiding van Katanga had gecompromitteerd? EXTRA-PARLEMENTAIR Het beleid van Eyskens is niet alleen door de socialisten gekritiseerd, maar met andere argumenten. Er ging een ook door talrijke rechtse figuren, zij 't geroep op voor de vorming van een ex tra-pa rlemenrtair kabinet, omdat men het duister vond. dat een andere rege ring dan die. onder welker verantwoor delijkheid zich de Kongo-( Geen bezwaren tegen tolheffing voor de Benelnxtunnel (Van onze parlementsredactie) DE Tweede Kamer hééft gistermiddag, bij de voortgezette begrotings behandeling van verkeer en waterstaat, opnieuw het vraagstuk van de verkeersonveiligheid ter sprake gebracht. Eenstemmig kwam men daarbij tot de conclusie, dat de bestrijding van deze onveiligheid in stij gende mate de aandacht van de rijksoverheid behoort te hebben. Er is op dit gebied door gemeentebesturen en regering reeds veel gedaan, maar naast zeer heilzame maatregelen (zoals de invoering van de maximum snelheid binnen de bebouwde kom), werden ook minder doeltreffende genomen (knipperbollen). In de naaste toekomst zal de veiligheid van weg gebruikers en voetgangers zo hoog mogelijk moeten worden opgevoerd. De anti-revolutionaire afgevaardig de dr. E. P. Verkerk noemde de ver keersonveiligheid een nationale schande, waarvan alleen door een gezamenlijke krachtsinspanning iets zal kunnen wor den uitgewist. Het komt daarbij niet in de laatste plaats aan op een verbe tering van de mentaliteit van de weg gebruiker, die moet leren, dat hij wel degelijk zijns broeders hoeder is. Dr. Verkerk meende, dat het verkcers- .onderwijs op de scholen nog veel te wensen overlaat. De onderwijsinspectie zal hierop moeten toezien. Voorts zal gestreefd moeten worden naar de tot standkoming van een wet op de rij scholen, zonodig door wegneming van de grondwettelijke beletselen daarvoor. De socialist Bommer verheugde er zich met andere sprekers over, dat binnenkort binnen de bebouwde kom men bescherming zal worden verleend aan voetgangers op alle door „zebra's" aangeduide oversteekplaatsen. Deze spre ker meende, dat niet de knipperbollen hebben gefaald, maar het tweeslachtig systeem van de twee soorten oversteek plaatsen, waarvan één een bescherm- ming suggereerde die er niet was. De heer Bommer was ervan overtuigd, dat de invoering van de maximumsnel heid binnen de bebouwde kom zegen- had af- I rijk heeft gewerkt, Het aantal onge- gespeeld, maatregelen zou treffen om 1 lukken is met 15 pet. verminderd. Met voldoening had hij kennis genomen van het besluit om vaststelling van een maximumsnelheid voor bepaalde bui tenwegen mogelijk te maken. Hij be treurde het echter, dat de minister niet het advies van de Commissie Veiligheid Wegverkeer heeft gevolgd om voor wegen buiten de bebouwde kom maxi mumsnelheden in te voeren. De heer Zegering Hadders (lib.) verzocht de minister de gemeentebesturen erop te wijzen, dat oversteekplaatsen nooit bij hoekeri en kruisingen behoren te worden aangelegd. Op het Buitenhof in Den Haag heeft dit een levensgevaarlijke situatie geschapen. De heer Kodde (s.g.) pleitte o.m. voor het reserveren van eer deel van bruggen voor voetgangers en wielrijders. Ook hield hij andermaal eer pleidooi voor intrekking van het rijbe wijs voor hót leven na het onder in vloed van alcohol veroorzaken van ongeval. Verder wees hij nog op de noodzaak van invoering van een gunning voor bromfietsrijders, waarbij de overheid bedenke, dat men behalve te jong ook te oud kan zijn om op brommer te zitten. Delta Van vele kanten drong men cr giste ren bjj minister Korthals op aan zo spoe dig mogelijk de Bijdragenwet Dcltaw ken in te dienen. Deze wet zal er door Dit is wat de jonge Parijse hoe- denontwerper Jean Pochet mooi vindt: voor de komende lente en zomer kwam hij met deze kachelpijpvan zwart picot-stro. Er hort een diamanten sieraad op. een bijdrage in de eenmalige kosten van de Deltawerken voor moeten waken, dat de waterschappen door het onder houd van de waterkeringen enz. niet te zwaar worden belast. Verschillende spre kers vonden, dat met de indiening van deze wet wel erg wordt getalmd. De heer Aantjes verzocht de minister te bedenken, dat het hier om een zeer spoedeisende zaak gaat. Over de Deltawerken en over de in het Deltagebied en elders aan te leggen bruggen, tunnels, wegen en havens, spraken o.m. de heren Van der Peijl (c.h.), Zegering Hadders (lib.), mevr. Kuiper-Struijk (lib.), Van Dongen (kath. v.), Kodde (s.g.), Aantjes (a.r.) en mej. Schilthuis (soc.). Voor het voorstel van G.S. van Zeeland om een brug over de Oostersohelde te bouwen (een plan van rond f 60 miljoen), vroeg o.m. de heer Van der Peijl de ministeriële aandacht. Hij achtte een dergelijke brugverbinding. die dan gelijktijdig met de Grevelingen- dam gereed zou moeten komen en zou moeten aansluiten op de bij Vlaardingen te bouwen Beneluxtunnel, voor de ge hele streek van zeer groot economisch belang. Minister Korthals zal het voor stel van G.S. zo spoedig mogelijk met zijn ambtgenoot van financiën bespre ken, waarna een snelle beslissing zou moeten volgen. Tijdens de schriftelijke voorbereiding van de begrotingsbehandeling heeft de minister meegedeeld, dat de mogelijkheid ln onderzoek is om de bouw van de Beneluxtunnel (bij Vlaardingen) als tol- tunnel te vervroegen. De cJi. Van der Peijl bleek voor het denkbeeld van een tijdelijke tolheffing veel meer te voe len dan zijn fractiegenoot De Ruiter, Mevr. Kuiper-Struijk (lib.) had tegen een dergelijke heffing geen bezwaren. Haar mening was. dat met de aanleg van de Beneluxtunnel niet moet wor den gewacht tot de brug over het Haring vliet klaar is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9