Kamerfractie niet woestijn insturen J- Christelijke Canada rijk school in gezegend K®M?Dampo KRONIEK IIIIBl V&ikcJe Halitran Lonen voor achterblijvers sneller optrekken Een woord voor vandaag Evangelische anglicanen moeten bijbel prediken I Dr. Schouten sprak te Rotterdam Minister was constitutioneel niet juist (Van een t r redacteuren) "XfOOR de leden van de Centrale AJt.- Kiesvereniging in Rotterdam heeft de ere-voorzitter van de partij, Staats raad dr. J. Schouten, er de nadruk op gelegd, dat het niet aangaat de a.r.- kamerfractie als een zondebok de woes tijn in te sturen. De enige kritiek, die hij op de fractie van de Tweede Kamer had, was. dat ze de motie-Van Eiber gen, overigens met handhaving van haar volledige kritiek, had moeten in trekken, toen de minister hier poli tieke consequenties aan verbond. Dat de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid, mr, J. van Aartsen dit had gedaan, betreurde dr. Schouten zeer. Natuurlijk mag een minister dat doen. Maar in dit geval was het niet noodzakelijk. Men vroeg immers slechts een aanvulling van het beleid, zo zei dr. Schouten. De geestverwanten van de minister in de Kamer mogen niet gedwongen worden precies zo te denken als de minister. Dit gaat te ver. En dr. Schouten vervolgde: „Ik heb te lang in de Kamer ge zeten om hierover niet een duidelij ke opvatting te hebben. De verant woordelijkheden van minister en Kamerleden moeten duidelijk onder scheiden worden". Later bij de beantwoording van de vragen zei dr. Schouten nog, dat de minister in dit geval constitutioneel niet juist had gehandeld. gehouden, heeft tweeëneenhalf naar de erevoorzitter van de A.R.P. kun nen luisteren: een betoog van een uur en anderhalf uur voor het beantwoorden van de vele cn vaak kritische vragen. Het on derwerp was „De huidige staatkundige toestand". De inleider betoogde, na een overzicht gegeven te hebben van de geschiedenis van de kabinetscrisis, dat de motie-Van Eibergen om meer woningen zeker ge rechtvaardigd was en het standpunt van de minister, dat men gezien de situatie op de bouwmarkt men niet hoger dan 80.000 woningen kon mikken, niet te ver dedigen. In dit verband citeerde dr. Schouten, dat de minister in Zwolle zou hebben meegedeeld, dat er in 1960 83.000 woningen gereed zouden zijn gekomen. Dit werpt een schril licht op de zaak. Een ander punt van kritiek op de mi nister was, dat hij in zijn antwoord aan de Kamer meer had moeten pogen de controverse te overbruggen. De minister had moeten doen blijken, dat het de r< ring ernst was ook in financiële zin tere voorwaarden te scheppen voor de volkswoningbouw. Pleitend voor de fractie, die de fout heeft gemaakt de motie niet in te trek ken, vervolgde dr. Schouten: Ik weet uit ervaring hoe moeilijk de situaties in de Kamer kunnen zijn. De schuld ligt aan beide kanten. Maar, wat is er onoordeelkundig gesproken en ge roddeld. Ook over Hazenbosch, die nu in het graf ligt Dr. Schouten sloot zijn betoog af met en bewogen pleidooi voor het herstel an de geest ln de partij. Evenals in Hilversum voor de A.R. Sta- tencentrale, gaf hij als achtergrond van het conflict aan het gebrek aan contact tussen de ministers en de geestverwante Kamerleden. De ministers zijn dikwijls geneigd scherper op de oppositie te let ten. Het is fout van de ministers zich vol ledig van de geestverwante Kamerfractie te isoleren, ook al zitten ze in een extra parlementair kabinet. De schuld Discussie de vele opmerkingen, die werden gemaakt, en de vragen, die men stelde, bleek dat lang niet allen door het be toog van dr. Schouten waren gewonnen. Men Informeerde naar eventuele conse quenties voor het leiderschap van de fractie, naar de te grote invloed van het C.N.V. en naar het gebrek aan voorlich ting. Wat dit laatste betreft, antwoordde dr. Schouten, dat het ontstellend is dat zoveel leden van de partij zich laten voorlichten door de neutrale en vrij zinnige pers. Met name de neutrale streekbladen hebben gestookt. Tenslotte noteerden we nog de uitspraak an dr. Schouten, dat de partij niet op de rechterstoel mag gaan zitten en dat een directe bijeenroeping van een Deputaten- vergadering niet wenselijk zou zijn. Een dergelijke vergadering zou drie dagen moeten duren, verzuchtte dr. Schouten, dan zijn we er misschien nog niet uit. „De kleinste christelijke school in Canada, ja in geheel Noord- Amerika, die op het mooie Van couver-Island in de Cowichan Val ley ligt is dankbaar voor wat God haar in de korte tijd van haar be staan heeft geschonken. Verschil lende mensen, die in Nederland doorbraak-verschijnselen toonden, zetten daar alles in het werk om de christelijke gedachte van een school met de bijbel naar hun ver mogen uit te dragen. Zelfs de re gering van Brits Columbia en het bestuur van de openbare staats school verlenen hun medewerking." Dit is de kern van een brief, die ds. T. Schalkwijk, predikant van de Christian Reformed Church te Duncan, heeft geschre\en en die in het blad „Sohool en Huis" is afgedrukt. „De „Duncan Christian School", op 6 sep tember 1960 gestart", zo schrijft hij, „heeft één klaslokaal, één onderwijze res en 18 leerlingen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar. De Chr. Reformed Church van Duncan heeft gratis haar onderbouw ter beschikking gesteld. De school is aangesloten bij de „Nationa le Unie van Christelijke Scholen in de Ver. Staten en Canada,", die 236 scho len omvat. (Advertentie) AivnFRzi.ins OPEN BRIEF In het blad Patrimonium heeft de in a.r.-kring bekende burgemeester M. W. Schakel een bewogen open brief gericht aan de «.r.-Tweede-Kamerfractie naar leiding van dc kabinetscrisis. De heer Schakel beschrijft daarin eerst hoe hij, terugkerend van een spreekbeurt voor dc A.R.P. in Friesland, via zijn auto radio do val van het kabinet als van nabij meemaakte. Hij zegt dan: „Van minuu minuut hebben wij in den lande het di zich zien voltrekken: het in geen enkel op zicht overtuigde en overtuigende gepraat van uw woordvoerder, het bewogen beroep van de staatsman Oud op uw verantwoor delijkheidsbesef en tenslotte de stemming hoofd voor hoofd. Stuk voor stuk, zonder één uitzondering, liet gij uw vóór klinken. Waarom was er dan niet één onder u. waaraan het antirevolutionaire volk zich als aan een laatste reddingsplank in deze verbijsterende vloedgolf van door u opge roepen emoties had kunnen vastklemmen? „Wie de Goden verderven willen, verblin den zij". Wat is er in uw gelederen geva ren, dat u op écn van de laatste avonden van de Advent op onloochenbare wijze de morele band aan de overgrote meerder heid uwer kiezers laat ons vurig hopen voor een korte tijd doorsnijden deed? Dat antirevolutionaire volk respec teert zijn vertegenwoordigers in het par lement, maar het bemint de uit zijn rijen voortgekomen bewindslieden, die de hitte des daags hebben te dragen. Naar de laatstcn hebt uitgerekend gijlieden de vin ger uitgestoken. Onberekenbare schade hebt gij dusdoende aan de antirevolutio naire zaak toegebracht. Moge ons de gesel van tussentijdse verkiezingen bespaard blijven, het destructieve van uw optreden zou zich op aangrijpende wijze weerspie gelen in een geslonken a.r.-Kamerfractie Onder uw aanvoering werd dit kabinet uit de politieke arena verwezen. Dat raakte ook de minister van financiën: na Colijn dc eerste en vooralsnog enige uit onze ge lederen, die ook buiten de eigen kring een groot vertrouwen geniet en op brede waar dering cn instemming met de hoofdlijnen van zijn beleid mag rekenen. Daar is voor u naar mijn oprechte wijze van zien maar één weg terug. Dc weg van de publieke schuldbelijdenis. Dan zult gijlieden ook er varen, dat liet a.r.-volk door het Christen dom geadeld werd. Als die schuldbelijdenis uliedcn onverhoopt niet over de lippen kan komen of wanneer ze met zoveel reserves zou worden omgeven, dat er in wezen niet veel van overblijft, dan is uw toekomstig deel niet moeilijk te voorspellen. De anti revolutionair neemt de politiek ernstig, het is voor hem een zaak van directe relaties met het heilig» om. Gij weet dat. Als gij lieden u dan ook onboetvaardig zoudt be tonen, zal dat anti-revolutionaire volk, dat u verhoogde, u tot aan uw politiek emeri taat toe met deze 22ste december van het jaar des Heren 1960 blijven achtervolgen. Gij zult dat ervaren telkens wanneer gij van aangezicht tot aangezicht vóór dat volk zult staan. Deze laatste schade ware alleen onberekenbaar, tij zou welhaast herstelbaar zijn". OECUMENISCH AVONDMAAL Prof. dr. K. Dijk schrijft in De (Kamper) Bazuin een artikel over de mogelijkheid om de ker kelijke gedeeldheid te doorbreken door met elkaar aan één tafel de dood des Heren te verkondigen. Hij haalt daarbij aan een kriti sche beschouwing van ds. H. A. Visser („die men niet bekrom penheid van blik en engheid van hart kan verwijten"), over de „open tafel" die in Lausanne aan gericht stond op het oecumenisch jeugdcongres. Ds. Visser vindt dat we meer respect moeten heb ben voor hen die niet deelnamen, omdat hun hart er zich tegen ver zette, dan voor hen die meege sleept door het enthousiasme van een stelletje vlotte dominees stormachtig avondmaal gingen vieren. Van deze kritiek is prof. Dijk geschrokken. Hij schrijft: „stormachtige demonstra tie", en... waar was de oefening van de tucht? Waar zal die oefening zijn, wan neer deze dingen in Nederland verder worden geïmporteerd, en mogen onze kerken toestaan, dat onze studenten onder leiding van de studentenpredikanten avond maal vieren met andere studenten, die we zeker niet als leden van on ze kerken zouden toelaten? Men meent dan wel deze oplossing te kunnen vinden, dat de avondmaals viering van een bepaalde kerk uit gaat, en de niet-leden van die kerk als gasten kunnen aanzitten, maar le heeft onze Gereformeerde kerkeraad de zekerheid, dat deze „gasten" in belijdenis en wandel niet tegen Gods Woord ingaan? 2e kunnen wij er ons van over tuigd houden, dat wanneer bijv. de Hervormde kerkeraad dit avond maal aanricht, niet worden toege laten zij, met wie we onmogelijk de eenheid van het lichaam van Christus kunnen en mogen belij den (bijv. in Leiden prof. Smits en de zijnen), en 3e worden hiervean uitgesloten bijv. die kerken, die in de diepste vra gen van het Evangelie een radi- bond niet wordt ontheiligd? Betrekken onze opzieners de wacht, dat de reinheid van de dis des Heren niet wordt geschonden? En wordt het niet een schrikkelij ke onwaarachtigheid, dat wij onze studenten toelaten avondmaal te vieren met hen. die wij in onze kerken de toegang tot de dis des Heren ontzeggen en moeten ont zeggen? Het gaat hier om geweldig-ernsti- ge dingen. Ja, ook om het be staansrecht van Afscheiding en Doleantie. Als we dit voor onze studenten toestaan halen we een streep door wat in 1834 en 1886 hoogste ernst was, en zéggen we: Kuyper en Rutgers en al die anderen hadden in Amsterdam met alle genoegen de catechisanten van de moderne dominees mogen toelaten; wij vie ren nu rustig met zulke kerkleden avondmaal. Maar.... dat is het hoogste niet. Als we ons alleen op de historie konden beroepen stonden we zwak, maar hier gaat het om de gemeen schap met Jezus Christus, om de gemeenschap met Zijn verzoenend lijden en sterven, om het deel heb ben aan Zijn lichaam en bloed, dat Hij borgtochtelijk voor ons in de dood gaf, en om de eenheid met Hem; deze gemeenschap kun nen en mogen wij niet oefenen met hen, met wie we niet de enig heid des waren geloof kennen, en indien we het wél doen ontheiligen we Gods verbond en verwekken wij Zijn toorn over de ganse ge meente. Zo scherp moet het gezegd en gesteld worden. Dit is geen op vatting, die door de ouderdom wordt ingegeven of conservatief ge kleurd is in de verkeerde zin van het woord, maar dit zegt ons de Heilige Schrift, en dit belijden wij in onze Confessie. Mogen wij iets prijsgeven? Ik heb me altijd sterk verzet tegen de piëtistische bezwa ren om avondmaal te vieren en ik acht het allesbehalve vroom, wanneer het minimale avondmaals- bezoek als teken van ernst gepre zen wordt. Ernst maken wij met Gods gebod, ook met Jezus' be vel: ,Doet dit tot Mijn gedachte nis", als we doen wat Hij zegt, en ik verdedig in geen enkel opzicht de vals-mystieke hüivering voor de viering van het sacrament. Maar ik heb toch liever te doen met hen, die „tegen het avond maal opzien" en er strijd mee heb ben „of het wel voor hen is", dan met allen, die tegenwoordig zo heel gemakkelijk deze viering meema ken en dan niet vragen, wie mee aanzitten aan des Heren dis. Houdt de gemeenschappelijke avondmaalsviering niet een sterke geestelijke unie in, zo dat we „aan elkaar vast verbonden zijn", en kunnen, we die (ik citeer prof Ber- kouwer) straks weer ongedaan maken? Mogen we toegeven aan deze sentimentsoverwegingen, dat onze studenten in de S.S.R. en N.C.S.V. met elkaar geestelijk con tact hebben en deze gemeenschap nu ook in een avondmaalsviering willen beleven? Waar blijven we, als we dit ook aan andere groepen toestaan? De avondmaalsviering is een zaak van de kerk, geschiedt ambte lijk, en is niet mogelijk zonder tuchtoefening, al laat de daadtucht in onze stadskerken wel te wensen over. Het manco in dit kerkwerk mag toch geen reden zijn om de tuchteloosheid (d.i. de censuur- loosheid) te verdedigen? Ik vertrouw, dat onze studenten- predikanten en vooral de deputaten voor dit werk een duidelijk ant woord zullen geven op de vragen van vandaag en dat dit antwoord zal zijn overeenkomstig Schrift en Belijdenis; ik vertrouw niet min der, dat de Generale synode geen onzeker geluid zal laten horen, om de wille van de heiligheid van de tafel des Heren. Ook om de wille van de eenheid ln onze kerken. Zij staat bij dit alles ook op het spel. BEOORDELEN NAAR DADEN Ruimzicht, het kaderorgaan van de Katholieke Arbeiders Bewe ging, erkent dat bij de hele volks woningbouw de schoen wringt bij de financiën. Er moet meer geld komen. Het blad hoopt, dat een grotere offerzin het gunsti ge resultaat zal zijn van de kabi netscrisis, die nu al weer achter de rug is. Deze crisis zou op lan gere termijn gezien, dan toch nog nuttig zijn geweest. De redactie van Ruimzicht merkt daarbij op: Regering en volk zullen binnen afzienbare tijd aanzienlijk meer moeten opbrengen om voor de laagstbetaalde groepen evenveel be taalbare woongelegenheid te schep pen als er nu reeds is voor de meer Iraagkrachtigen. \lle politieke partijen hebben nerbij een ereplicht te vervullen, gezien nun politieke programma's. Maar óók deze regering, die nu is teruggekomen. Zoals bij haar eerste optreden, zo zullen we ook bij haar wederoptreden na de breuk, de re gering uitsluitend beoordelen naar haar daden Zo zullen we trouwens elke rege ring beoordelen en ons daarbij niet door voorkeur voor een of andere bij de door deze regering tot dus verre gevoerde loonpolitiek, alsook bij wat zij deed op het gebied van de sociale verzekeringen en voor de mensen in de sociale werkplaatsen en dergelijke. Dat heeft ons bij sommige voorstanders van de oude loonpolitiek de titel van regerings paladijn bezorgd en later heette het dat wij alle maatregelen van de re gering op loonpolitiek gebied met applaus begroetten. We gaan daar over nu niet weer polemiseren. Wij erkennen het gezag van elke rege ring die in ons democratisch be stel steunt op een parlementaire meerderheid. Gaarne zullen wij prijzen wat goed Is. De nu met betrekking tot de woningbouw afgelegde verkla ring van de regering klinkt eter dan tot dusver, dank zij de motie- Andriessen. Maar gerust zijn we er nog niet op. Wij wensen het kabi net bij de hervatte tocht goede vaart, ook naar meer goede en be taalbare woningen voor de men sen met de smalle beurs. De christenen distanciëren zich steeds meer van de „public school" (de staats school), want wat daar geleerd wordt is te bar. De leerboeken onderwijzen dat de mens van de aap afstamt, en de leesboekjes bevatten sprookjes over spinnen, die in dc stal van Bethlehem verdienstelijkheden verrichtten door kleedjes te weven voor het kindje Je- Kostbaar Maar de problemen om een christe lijke school te starten en te onderhou den zijn als weleer in Nederland niet gering. Toen de christelijke schoolver eniging in 1956 werd opgericht bedroeg de contributie 1 dollar per maand, daarna 2 dollar maar op deze wijze zou men eerst in het jaar 2000 kunnen starten en daarom werd in 1958 beslo ten de contributie tot 10 dollar per maand op te voeren. De vereniging telt 35 leden. Het probleem van de grote afstand die de kinderen moeten afleggen om de school te bezoeken kon gelukkig wor den opgelost, daar de ouders zelf bij toerbeurt de kinderen naar school bren gen. Voor hen die verder dan 30 mijl bij Duncan vandaan wonen is een bus ter beschikking, die ook fabrieksarbei- Medewerking Het bestuur van de staatsschool ver kocht aan ons haar banken en andere lokaalbenodigdheden (van een te klein geworden school) voor een prikje. En terwijl noch exploitatiekosten, noch het salaris van de leerkracht door de Staat worden betaald, was de regering vriendelijk de regeringsboeken, die wij kunnen gebruiken, gratis te verstrek ken. Een ander lichtpunt is de aanwe zigheid van een „Canadeesje", een leerling uit een gezin, dat niet van Hol landse afkomst is. Wij gaan dan ook, hoewel met kreu nende beurs, vrolijk en ln het geloof voorwaarts. Een bijdrage kunnen wij natuurlijk heel goed gebruiken, want al is de gulden hier niet zoveel waard, zal de morele duw, daardoor gegeven, het dub bel en dwars vergoeden." 'Zacht-bros' BESCHUIT verrukkelijk Beruepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Tholen: C. Vos te Benne- kom: te Langezwaag: J. Franke t« Ouwerkerk, Z. Aangenomen de benoeming tot direc teur van het Diakonaal Centraal Bureau te Arnhem: J. Brouwer te Sexbierum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hijum-Finkum: I. de Jong, kand. te Nootdorp. Aangenomen naar Dordrecht: A. J. Jelsma te Zaltbommel. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Gorinchem: L. S. den Boer te Sassenheim; te Dandenong, Australië, Reformed Church: A. H. Schippers te Hillegom. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Middelharnis: A. Vergunst te Rotterdam-Centrum en K. de Gier te 's-Gravenhage. GEREF. GEM. IN NED. kerngezond^ winter door! NEEM GEEN RISICO: Neem elke dag uw 2 HALITRAN capsules! Bescherm uzelf en uw gezin met Halitran: r dagelijks 2 gemakkelijk in te nemen capsu les! Halitran geeft weerstand tegen griep, w bronchitis en andere aandoeningen, die nü dreigen! a 60x zoveel vitaminen als gewone levertraan. MIDDENSTAND VRAAGT: De Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf lieeft gisteren een brief aan de Sociaal-Economische Raad vastgesteld, waarin gepleit wordt voor een vroegere coördinatie van de lonen ten behoeve van de achterblij vende bedrijfstakken. Dat de bedrijfs takken, die uit hoofde van gestegen produktiviteit en rentabiliteit geen loonsverhoging kunnen betalen, hier toe achteraf toch de gelegenheid krij gen, waarbij doorberekening van de loonsverhoging in de prijzen wordt toegestaan, acht de raad juist. Maar wanneer de coördinatie te veel ach teraf geschiedt, zodat men eigenlijk steeds een ronde achter is, dan wordt het effect van deze loonsverhoging vrijwel teniet gedaan. De bedrijfstak ken met grote produktiviteitsstijgin- gen en dus grote en snelle loonsver hogingen krijgen dan nog de gelegen heid de arbeidskrachten bij de in de loonstijging achterblijvende bedrijfs takken (midden- en kleinbedrijf) weg te zuigen. De coördinatie zal daarom vroeger moeten geschieden wil er in het midden- en kleinbedrijf niet een permanente achterstand in de ar beidsvoorwaarden ontstaan. De raad wijst hierop in een brief aan de S.E.R., in de hoop dat de S.E.R. hiermee rekening zal houden bij het uit brengen van advies aan de regering over de richtlijnen van de toekomstige loonpolitiek. De brief was in concept voorbereid door de commissie loonpoli tiek van de Raad voor Midden- en Kleinbedrijf onder voorzitterschap van de heer Samson. De prijsstijgingen ten gevolge van de looncoördinatie zouden gecompenseerd moeten worden door prijsverlagingen van massa-goederen. De over het alge meen arbeidsintensieve diensten van midden- en kleinbedrijf, welke niet gemakkelijk kunnen komen tot opvoe- ring van de produktiviteit, zal men in een tijd van stijgende welvaart en ho gere waardering van de factor arbeid, ook hoger moeten gaan waarderen. Een te sterke afwijking in de lonen tussen de verschillende bedrijfstakken zal voor komen moeten worden door een sterker uiteenlopen van de prijzen toe te laten. Voorts wordt erop gewezen, dat ver schillende branches in het midden- en kleinbedrijf niet over de cijfers kunnen beschikken van het verloop der ar- beidsproduktiviteit. Overheid en bedrijfs leven zullen dus meer moeten meewer ken om te komen tot een inschakeling van deze branches bij het werk van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De raad besloot gistermiddag tevens een commissie te benoemen om de mo gelijkheden te onderzoeken tot het ver binden van een spaarfonds aan een op leiding voor ondernemers ln het midden- en kleinbedrijf. Aanleiding tot dit initia tief is het feit, dat mensen met een goe de opleiding, die bereid zijn een onder neming te stichten of over t© nemen, hiertoe om financiële redenen soms niet ln de gelegenheid zijn. De gelden voor deze jonge ondernemers zouden verkre^ gen kunnen worden door storting var premies ln het fonds met name door de publiekrechtelijke lichamen in de mid denstandssector. De titel van een Amerikaans boek over het gebed, is: „Bidden is vragen en ontvangen". Tot op zekere hoogte is dit waar, maar het is toch ook weer lang niet waar, want bidden is veel meer dan alleen maar vragen. God is immers meer dan onze Koning, Die we iedere dag met een petitie lastig moeten vallen. God is onze Vader. Misschien zouden we het gebed daarom veel beter kunnen omschrijven als God laten delen in onze kleine en grote vreugden en verlangens. „Nu kom ik bij u op schoot zitten en ga ïk u alles vertellen", zei mijn dochtertje, toen ze terug kwam van een verjaardagspartijtje. In zo'n ogenblik van gemeenschap doet het er niet meer toe of de belevenissen belangrijk of onbelangrijk zijn. Dan gaat het vaak juist om de kleine dingen. Het vragen mag er dan altijd bij zijn. Midden in het verhaal klonk ook het: Pappiemag ik dat ook hebben". Durven wij God eigenlijk wel om de kleine dingen van ons leven te vragen? Om een dag mooi weer. Om een koopje in de uitverkoop van iets dat wij niet gemakkelijk kunnen krijgen. Hebt u wel eens dagen lang de winkels afgelopen om iets dat u nodig had, maar niet kon krijgen, zoals een moei lijke maat schoenen of iets dergelijks? En hebt u het toen ook aan God durven vragen? Of dacht u: „Daar is God te groot voor". God is nooit te groot, daarom werd Hij in Christus Kind om ons te kunnen begrijpen in onze kleine wensen. De geestelijken van de Engelse Kerk moeten meer dan ooit nadruk gaan leggen op de verklarende pre diking van Gods Woord, heeft de bisschop van Bradford dezer dagen gezegd op de Islington conferentie die ieder jaar wordt gehouden. Op dit congres ontmoeten de evange lische Anglicaanse geestelijken el kaar, die sterk de nadruk leggen op de noodzaak van de prediking en zich verzetten tegen de katho- liserende tendenzen in hun kerk. Het hele thema van dit congres con centreerde zich weer op de plaats van het Woord van God in de prediking. De bisschop legde er de nadruk op dat de leden het nieuwe opleidingsinstituut moeten steunen voor predikers, maar tevens riep hij de aanwezigen op om toch vooral aandacht te schenken aan de nieuwe bijbelvertaling die zeer bin nenkort zal verschijnen in Engeland en aan de vernieuwde catechismus. Het nieuwe college voor predikers is toegankelijk voor jonge anglicanen uit de beide kerkelijke provincies. Canter bury en York. Zij ontvangen daar een opleiding tot geestelijke na een univer sitaire basisopleiding, maar de nadruk ligt heel sterk op de prediking van het Woord van God. NIET BANG Tijdens de discussie van zijn referaat vroeg een van de aanwezigen, waarom het gedeelte over de duivel uit de ieuwde catechismus heeft wegge laten. Geloofden de commissieleden niet r in de duivel of waren ze bang hem? vroeg een priester sarcas tisch. De bisschop verzekerde hem dat de commissieleden „veel ervaring heb ben gehad met de duivel, maar bang waren ze zeker niet voor hem geweest." Niet iedereen heeft deze opmerking kun nen waarderen en er is tamelijk veel kri- Het kan vriezen en het kan dooien Juist bU die telkens optred tuurswlssellngen kan Uw sluimerende r matlek en lender-" hevigheid weer o weg. Uw spieren w ten weer lenig mi balsem (Akker-Balsem), waarvan al drie geslachten zeggen: „Geen goud zo goed." het kerkelijk leven, zo zei hij. In het bijzonder werd de nadruk gelegd op de verklarende prediking, niet van een klein gedeelte, een zinnetje, een tekst, maar van bepaalde pericopen. De huidige vorm echter, aldus deze geestelijke, van uitleg zonder illustratie leidt tot een saaie vorm van prediking. De prediking moet echter de harten ra ken. Er moet een contact gelegd wor den met de mensen. Met nadruk werd gezegd dat de die- en brede kloof tussen de „low church", die veel meer protestants is ingesteld en de „high church" met zijn katholiserende tendenzen wat overbrugd wordt. Volgens ds Wood is er in evan gelische kringen tegenwoordig een ster kere nadruk op de gemeenschap van de [elovigen zoals die aan het Heilig avondmaal wordt beleefd. De andere besef gekomen van de noodzaak een werkelijke gemeenschap in de pa rochie. De „high mass", de misachtige, bijna rooms-katholieke dienst verliest sterk aan invloed en de nadruk komt meer en meer te liggen op de viering m het avondmaal in kleinere kring, aar echte gemeenschap mogelijk is. Ouders ontruimen schoolgebouwen De rooms-katholieke bisschoppen op Ceylon hebben vandaag meegedeeld dat ze opdracht hebben gegeven een einde te maken aan de bezettting van rooms- katholieke schoolgebouwen door ouders der leerlingen. Deze actie begon op 1 september j.l. uit protest tegen een regeringsbesluit om alle bijzondere scholen voortaan on der staatsbeheer te plaatsen. In 634 van de 750 room- katholieke scholen wer den de gebouwen door ouders bezet. Ze hadden in de gebouwen gewoond, ge beden en liederen gezongen. Het besluit van de bisschoppen werd genomen na overleg met de kardinaal van Bombay, Valerian Gracias, die thans een bezoek brengt aan Ceylon. De rooms-katholieke kerkelijke leiders hebben verklaard vertrouwen te zullen stellen in de overheid dat rooms-katho lieke belangen niet zullen worden ge schaad. LIEVE MARJA, Vandaag is er weer een boekengids aangekomen en we kun nen weer alles kopen, boeken over moordenaars en blinde har- penaars, mieren en olifanten, nozems, zendelingenlosgeslage- nen, vernederden en vertrapten, verliefde teenagers en wrokki ge oude heren, soldaten van alle tijden en uit alle legers, boeken over schaken, huishouden, snel veel vrienden maken, pottenbak ken en diepzeezwemmen, of gewoon een boek over de hele we reld tegelijk. Of boeken over boeken, schrijvers, lezers, non-con formisten, statuszoékers, verborgen verleiders. De meeste zullen we wel nooit lezen. Een aardige bijzonderheid is ook, dat on der het hoofdje „boeken voor teenagers" onder andere „De Oostakkerse gedichten" van Hugo Claus vermeld staat. Maar je zult de gids intussen zelf wel gelezen hebben. V'ord jij er ook zo nederig van? Jammer dat je nooit iets van Zuster Bertken gelezen hebt, ze is heel lief, vind ik. Weet je, dat ze 57 jaar lang opgeslo ten heeft gezeten in een klein kamertje in Utrecht, dat tegen de kerk aangebouwd was, zonder er ooit uit te komen? „Mijn vijanden nemen des nauwe waar, heimelijk ends openbaar, Zij leggen mij valse lagen. Hierom zo moet ik wakker zijn, bij nacht ende ook bij dage.", schreef ze, en ze leefde er naar. Ken je de cartoons van Yrrah? Ze zijn vrij macaber, de men sen hebben er allemaal brilletjes, iedereen kijkt altijd somber, gelaten, iedereen loopt er op enorm grote voeten, de zon schijnt eigenlijk nooit. Een mannetje heeft een muizeval op zolder ge zet en merkt dat er een speelgoedmuis in is gekomen, zo een met. een sleuteltje in zijn rug. De doodgraver heeft zijn hond uitgelaten op het kerkhof, hij komt het hek door en de hond heeft een been in zijn bek, verschrikkelijk. (Mooie overgang, van Zuster Bertken naar sombere cartoons!). Het moet wel heerlijk zijn, telkens wanneer je dat wilt een nieuw gezicht te kopen voor de prijs van twee pockets. Het eni ge wat ik kan bereiken op dit gebied is het overslaan van het haarkammen, waardoor je een vrijgevochten en onverschillig uiterlijk krijgt, maar van alle kanten wordt er dan geprotes teerd, bovendien vind ik het zelf ook niet zo leuk. Hoe is jouw haar, lang of kort, heel lang of zoals dat van Jean Seberg? In de paasvacantie of zo zal ik proberen dat heerlijke baantje van krantenverkoper te krijgen (het is nu te koud). Ik bedoel: dan ga ik proberen iemand te worden die de New York Herald Tribune verkoopt, je weet wel, op straat, met zo'n wit truitje aan waarop New York Herald Tribune staat, dat lijkt me bij zonder leuk, al was het maar voor één dagZou jij dat ook niet willen doen? Ik hoop eigenlijk, dat ik dan het truitje mag hou den, aardig voor feestjes en zo. Dit is wel een heel rommelige brief geworden, met een be gin vol boeken en een einde van kranten, langzame achteruit gang. Het komt misschien doordat mijn kamer op het ogenblik ook een enorme chaos is, ik wou hem opruimen maar het is niet gelukt, ik ben weer gaan lezen in elk boek dat ik tevoorschijn haalde. Dag, lieve Marja, je PETER. P.S. Tot toi en oh manipat mahoem voor je repetitiet tiek op gekomen in de Engelse kerke lijke pers. Reeds in de openingsrede van de voor zitter, ds. Maurice Wood, vicaris van Islington, werden de aanwezigen tot een Rem-Saus is lichter en in vele gevallen nóg fijner dan mayonaise. Slechts f 1.20 per grote pot. Verse, fijne Remouladesaus? Tfh TTliléan Wijsheid en mildheid Prof. Zijlstra en kerkbouw Ook de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra heeft zich uitgesproken over de kerkbouw-actie van de stich ting S.S.K., die in maart de leden van de Gereformeerde Kerken zal vragen om 1 procent van hun jaarinkomen voor de kerkbouw. Prof. Zijlstra schrijft: „Gaarne wil ik met een enkel woord de activiteiten van de Stichting Steun Kerkbouw aanbevelen. Als er iets is, dat wij financieel op eigen kracht tot stand behoren te bren gen en in stand behoren te houden dan zijn het wel kerkbouw en ere dienst. De vraag, of de maatstaf van 1 pet. van het inkomen juist is, is niet zonder meer bevestigend te beant woorden. Met allerlei factoren van draagkracht kan aldus niet voldoende rekening worden gehouden. In sommige ge vallen zal meer in andere geval len zal minder op zijn plaats zijn. Toch heeft de stichting er goed aan gedaan, aldus een globale indruk te geven van hetgeen nodig is. Met wijsheid van de kant van de vragers en mildheid van de kant van de ge vers is dit wel op te lossen". Ambtsaanvaarding Met een rede getiteld: „Neergang van de physiologie in Nederland" aanvaard de gisteren prof. dr. W. G. Walter het ambt van hoogleraar aan de rijksuni- rsiteit in Groningen in de physiologie, per vliegtuig uit Madrid in Malag: (Spanje) aangekomen voor een verblijf van tien dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2