|liruwc gTeiltóclje (Courant hamol in Toenadering Algerijns conflict WITTE HUIS WISSELT VAN BEWONERS NIEUWS in één oogopslag- Alleen maar ei... BON Sow jetunie vraagt V.N. om maatregelen Sabel-, geen messteek in Jan de Baenstraat DONDERDAG 19 JANUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12078 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „Stantoasticfi is gijebleven tnyn hert in tcgljenspott" Eisenhowers afscheid: ,De vrede bewaard" Zie pagiua 5 De situatie voor onderhandelingen tussen president De Gaulle en de Algerijnse verzetsbeweging is thans zodanig gunstig, dat in Parijs gerekend wordt met een spoedig contact tussen de partijen De Tweede Kamer is van oordeel, dat de afsluiting van de Lauwerszee onder de Deltawet valt. Minister Korthals is van tegenovergestelde mening. Aangenomen wordt, dat de overbrenging van ex-premier Loemoemba naar een Katangaanse gevangenis een troef in handen zal zijn van president Tsjombe om de Loemoemba-ge- zinde troepen in Nóord-Katanga te bewegen tot vertrek. Rus land heeft inmiddels Hammarskjöld gevraagd maatregelen te nemen tot vrijlating van de ex-premier. Op zijn laatste persconferentie heeft president Eisenhower ge zegd het voorkomen van oorlog als de grootste prestatie van zijn bewind te beschouwen. Hij zou het prettig vinden weer als vijf-sterren-generaal te worden geïnstalleerd. Het Westduitse vakverbond heeft tijdens onderhandelingen met werkgevers dè eis gesteld, dat ook niet-georganiseerde bouw vakarbeiders een ,,solidariteitsconfcributie" betalen. De raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft in een brief aan de S.E.R. als zijn oordeel uitgesproken, dat de lonen voor de z.g. achterblijvers sneller dienen te worden opgetrokken. Nee, de agenit van dit plaatje kon mieit geen mogelijkheid beweren, dat alles nu koek en ed. was. Druipend van de eierstruif was hij uit het gevecht te voorschijn ge komen, maar het onver kwikkelijke incident was door hem en zijn col lega's dan toch de kop ingedrukt. Dait zat zo: in de Ameri kaanse stad Boston draaide in een bioscoop de film „Exo dus", die wend gemaakt naar het benoemde boek van Leon Uris. Zowel boek als film keren zich sterk tegen ras sendiscriminatie en speciaal de tooht van heit Joodse re- fugiéschip, dait naar Palesti na zal vertrekken, wordlt er Indrukwekkend in beschre ven, alsook de groeiende haat tegen de Joden in de voor oorlogse jaren. Dat dit faien in naastenliefde zo schril aan de kaak werd gesteld, was vanzelf sprekend niet naar de sin van Gecxrge Lincoln Rock well en zijn aanhangers. De naam komt u misschien vaag bekend voor? Deze Rockwell loopt in de Verenig- •de Staten rond met een uni form, dat treffende gelijkenis vertoont met die van Hitlers horden en zelfs het haken kruis ontsiert de mouw van het overhemd. Rockwell is de leider van de Nazi-partij van Amerika en hij had nu een groepje van zijn „war-geest- verwanten" om zich heen verzameld, teneinde bij de bioscoop in Boston te gaan protesteren tegen de film vertoning. Het publiek nam dat niet. Het begon ijverig met niet zulke verse eieren te smijten en de politie-agent van dit plaatje moest daaraan een einde maken. Dat lukte, maar toen dat gebeurd was, zat zijn uniform onder de eierstruif. Soms hebben we wel eens de indruk, dat de vrijheid in een vrij land als Amerika, af en toe te ver gaat, want Rockwell c.s. behoren zo niet In de gevangenis, dan toch wel in een inrichting voor geestelijk gestoorden thuis. P.S. Een verbinding met iit ernstige verhaaltje en onze bon was ditmaal onmo gelijk. Maar toch: hij staat er ook vandaag weer (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ Als bewUs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag bet boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Uit Wassenaarse villa Juwelen gestolen voor f 20.000 Naar de politie eerst gistermiddag heeft bekend gemaakt Is vrijdagavond, 13 januari, ingebroken in de villa van de weduwe De B.-G. aan de Prins Hendrik- laan te Wassenaar, waarbij voor onge veer f 20.000 aan kostbaarheden werd gestolen. De bewoonster was afwezig. Een buurman ontdekte 's avonds om tien uur, dat een deur aan de achterzijde van het huls openstond. Zeer waarde volle juwelen worden vermist, waaron der een ring met alliantiewapen. De recherche, die door de buurman werd gewaarschuwd, kwam spoedig tot de conclusie, dat eerder op de avond on gewenst bezoek in de villa was geweest. Vermoedelijk heeft de dader zich via een balkon aan de zijkant toegang tot het huis weten te verschaffen. Men ver onderstelt, dat hij gebruik gemaakt heeft van valse sleutels. Vermist worden o.m. een gouden arm bandhorloge, kostbare kettingen' en han gers, een gouden ring en armbanden, be zet met briljanten en parels. Inmiddels heeft de verzekeringsmaatschappij van de gedupeerde een advertentie geplaatst, waarin een beloning in het uitzicht wordt gesteld voor degene, die ihlfcKtuigén kan geven, die tot aanhouding HET ZIET ER naar uit, dat spoedig onderhandelingen zullen worden geopend tussen de Franse regering en vertegenwoordigers van de Algerijnse verzetsbeweging (die regering in ballingschap onder leiding van Ferfiat Abbas). Deze besprekingen zullen dan niet alleen gaan over een stalken van het vuren, waarover de Fransen tot voor kort alleen wilden praten, maar ook over de politieke toekomst van Algerije. Dit blijkt uit een communiqué, dat gisteravond werd uitgegeven na de wekelijkse zit ting van het Franse kabinet. Daarin werd gewezen op betere vooruit zichten voor vredesonderhandelingen. In het communiqué dat mag aannemen met grote zorgvuldig heid werd opgesteld wordt dat de regering tot haar vreugde heeft geconstateerd, dat de situatie op het platteland van Algerije belangrijk verbeterd en dat er in de grote steden een duidelijke ontspanning valt te nemen. Voorts heeft de regering met voldoening kermis genomen van de sa menwerking tussen de verschillende be volkingsgroepen in Algerije, die goede vorderingen sohijmt te maken. Ten slotte volgt het belangrijkste gedeelte uit de verklaring, waarin wordt gezegd, dat de regering kennis heeft genomen van de verklaring van Algerijnse verzetsbeweging, die de mogelijkheid lijkt te openen tot vreed- contracten met de vertegen woordigers van de Algerijnse natio nalisten. In het communiqué wordt gedoeld op de verklaring van de Algerijnse re gering in ballingschap, in Tunis afge legd, dat zij bereid is. met Frankrijk de ■voorwaarden te bespreken NA VERHUIZING LOEMOEMBA de Ver. Naties heeft secretaris generaal Hammarskjöld gevraagd de nodige maatregelen te nemen om ex-premier Loemoemba uit d'e Ka tangaanse gevangenis te bevrijden, waarnaar hij om veiligheidsredenen is overgebracht. De delegatie gaf gisteren een verklaring uit, waarin gezegd werd, dat Hammarskjöld de verantwoordelijkheid voor de mis handeling van Loemoemba niet kan afschuiven. De Russen betogen, dat deze mishandeling plaatsvond „on der de ogen van het VN-commando in Kongo om de (Belgische) kolo nialen een plezier te doen". Intussen weigeren de gevangenisauto riteiten in Jadotstad (op loo km. van de Katangaanse hoofdstad Elisabethsitad) te zeggen of Loemoemba daar gevangen wordt gehouden. De bewakers van de gevangenis laten de auto's tot aan het hek komen, maar weigeren te antwoor den op vragen. Er waren geen gendar mes aanwezig en er was niets te be speuren van extra veiligheidsmaatrege len. In Elisabethstad doen inmiddels geruchten de ronde, dat Loemoemba ge bruikt zal worden als belangrijk stuk in het politieke schaakspel met als in zet de controle over Kongo en Katanga. Volgens waarnemers blijkt uit de over brenging van de ex-premier een toe nemende samenwerking tussen de rege ringen van Elisabethstad en Leopold- stad. Men acht het niet onmogelijk, dat president Tsjombe van Katanga de ge vangenhouding van Loemoemba zal ge bruiken als dwangmiddel om de 600 man Loemoemba-gezinde troepen, die noord-Katanga zijn binnengetrokken, er toe te bewegen, zich terug te trek- AFSLACHTING Aan de andere kant acht men het niet uitgesloten, dat het in de Oost provincie en de provincie Kivoe, die onder het gezag van aanhangers van EEN O PLOSSI N G VOOR WINTERHANDEN: UNIVERSELLE tube 2.50 Loemoemba staan, tot een afslachting van Europeanen en tegenstanders van Loemoemba onder de inheemse bevol king zal komen, nu Loemoemba naar Katanga Is overgebracht en opnieuw ernstig werd mishandeld. Vele blanken Kongolezen in Kivoe zoeken be scherming in het V.N.-kamp bij Boe- kavoe, dat beheerd wordt door Nige- riaanse V.N.-eenheden. Sommigen zijn kennelijk mishandeld. De twee enige kinderen uit het gezin Cats, een driejarig jongetje en een vierjarig meisje, zijn gisteren in Ede door brand om liet leven gekomen toen de grote korenschuur achter de boerderij afbrandde, op deze plaats hadden te tussen balen stro en zakken gerst een eigen nestje gebouwd: er was juist gedorst. Een enorme vuurzee muakte redding onmogelijk. schikking voor Algerije en ook wat be treft een staken van het vuren. In een commentaar op het Franse communiqué heeft de minister van ■voorlichting van de Algerijnse regering in ballingschap gezegd, dat, hoewel iu het communiqué duidelijke aanwijzin gen ontbreken, de tekst een kennelijke bereidheid bij de Franse regering laat doorschemeren om te onderhandelen. (Van een onzer verslaggevers) Het gaat er naar zijn mening thans nog maar om, dat de Franse regering van u in samenwerking met de Rijksre- verklaringen tot daden overgaat. cherche naar het polltle-optreden in de Intussen neemt men in Parijs aam,, dat jan de Baenstraat in de nacht van Oud zt eerste verkennende contact om een op Nieuw heeft ingesteld, is vast komen eind te maken aan de zes jaren durende staan dat de heer C. J. van Ee door eei opstand in Algerije reeds gaande is i sabel verwond is. De aanvankelijke be- Politie-onderzoek' wijst uit: tussen De Gaulle en vertegenwoordig an de verzetsbeweging. Dit ondanks e reisdie Ferhat Abbas naar Indone- en andere Aziatische landen maakt. Mohamed Jazid, minister van voor lichting van de voorlopige Algerijnse re gering en Krim Belkacem. minister van buitenlandse zaken van deze regering, zullen vandaag naar Tripoli vliegen „voor besprekingen met de Libische regering". Van Algerijnse zijde in Tunis is verno- i, dat de voorlopige Algerijnse rege ring de „nationale raad van de Algerijn- revolutie", het „parlement" van de Al gerijnse verzetsstrijders, begin februari Tripoli wil laten bijeenroepen, als Frankrijk voor die tijd niet reageert op de oproep van de voorlopige regering het contact tussen Frankrijk en de Algerijnse verzetsstrijders te hervatten. De voorlopige regering zou de raad dan kunnen vragen akkoord te gaan met de inschakeling van communistische hulp, waaronder het zenden van vrijwilligers. De 35-jarige opperman H. T. A. Lin deman uit Amsterdam ds gisteren van ■tien meter hoge steiger bij een bouw werk aam de Van Boshuizemstraat in Amsterdam gevallen. Met ernstige ver wondingen werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Winter in Nederland: wegen wachter T. H P. de Ruyter keek gistermiddag van de afsluit dijk over het IJsselmeer en zag een ijsmeer. Het iveerberieht wijst er echter niet op dat het meer binnenkort zal dicht- richten dat de heer Van Ee door nu toe onbekend gebleven persoon met een mes in de hartstreek was gestoken, blijken onjuist. De verklaring van de politie dat de verwonding volgens een arts door een mes moest zijn toegebracht, was reeds eerder door dr. W. C. J. B. Hulscher, ge neesheer-directeur van het gemeentezie kenhuis aan de Zuidwal, waar de heer Van Ee verpleegd werd, nadrukkelijk tegengesproken. Een woordvoerder van de politie deel- Katwijkse trawler overvaart Deen De Katwijkse trawler Emma Wilhel- mina „135" van de rederij N. ParJevliet heeft vanmorgen op de Noordzee, op ongeveer 100 mijl uit de kust een Deen se kotter overvaren. De kotter is om half twaalf gezonken. De Katweker heeft de. 4 opvarenden gered. Universiteit huldigt mr. dr. K. P. v. d. Mandele Op woensdag 8 februari a.s. zal ter gelegenheid van de stichtingsdatum der Leidse Universiteit, de rector magnificus, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, een rede in de Stadsgehoorzaal uitspreken. Na afloop van de diësnrede zal aan mr. dr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Universiteitsraad van de Stichting Leidsch Universiteits-Fonds, dc univer- siteitspenning worden uitgereikt. de c i speciaal vanmorgen mee, dat eer daarvoor aangewezen politiet» streeks 12 uur in die nacht een charge in de Jan de Baenstraat had uitgevoerd. Hierbij hebben de politiemannen van hun sabel gebruik moeten maken. De heer Van Ee is toen door ver schillende agenten met de sabel ge slagen. Het is echter niet vast komen te staan welke agent de heer Van Ee verwond heeft. Ook de wijze waarop hij verwond is, is de politie niet dui delijk geworden. In het door de politie uitgege' muniqué staat het volgende: „Het kan wel als vaststaand worden aangenomen, de verwonding van de 29-jarige C. J. Ie in de Oudejaarsnacht opgelopen, het directe gevolg is van een charge van de politie tijdens een actie ter plaatse, rbij tegen deelnemers aan een uit drukkelijk verboden samenscholing werd opgetreden. De aanvankelijke mededeling dat deze verwonding aan een messteek zou znij ■e te schrijven, is onjuist gebleken. Dat ïze veronderstelling is gepubliceerd op :n tijdstip, waarop de politie een, eerst op 5 januari ontvangen klacht van en kele buurtbewoners, nog niet had kun- onderzoeken, wordt betreurd. Nader wordt onderzocht of het slachtoffer, ge- de omstandigheden waaronder hij de verwonding heeft opgelopen, voor schadeloosstelling in aanmerking komt" Jongen verdronken bij het schaatsen Gistermiddag is dn Usselmuiden de 12- jardge A. de Groot bij heit schaatsenrijden verdronken. De jongen had zich op een diepe kok gewaagd, waarop slechts een dun laagje ijs lag. Hij zakte er door. reddingspogingen moer ten niet meer baten. TJET LIJKT MAAR EEN simpel bericht: De Franse regering acht de jongste uitlatingen van de Algerijnse verzetsbe weging over vreedzame onderhandelingen bevredigend. Toch is het dat bepaald niet, want een jaar geleden zou de publikatie ervan in Algerije nog een revolutie hebben ont ketend. Toen bleken de besprekingen over een wapenstilstand al op onoverkomelijke bezwaren te stuiten. Nu bedoelt men met vredesonderhande lingen niet alleen het streven naar een bestand in de bloedige strijd tussen Fran sen en Moslems: men spreekt thans zon der meer over besprekingen, die betrek king hebben op de politieke toekomst van Algerije. Vroeger zou op een verklaring van de Algerijnse verzetsbeweging anders zijn gereageerd. Men zou in Parijs gezocht hebben naar een middel om het effect Thans is men in de Franse hoofdstad bereid, te zoeken naar positieve elemen ten in verklaringen van de Algerijnse regering in ballingschap. Dat is het verschil met vroeger. Deze wijziging in de houding van de Franse regering betekent, dat zij een les heeft getrokken uit de gebeurtenissen die in de afgelopen maanden in Algerije heb ben plaatsgevonden. Zij houdt in, dat De Gaulle zich bij het uitvoeren van zijn plannen niet lan ger zal laten beïnvloeden door de houding van de extremistische elementen onder de Europese bevolking van Algerije. Maar zij is tevens een erkenning, dat zonder de medewerking van de vertegen woordigers der Algerijnse verzetsbewe ging geen politieke regeling van de moei lijkheden in Algerije mogelijk is. En dat is na alles wat er gebeurd is een winstpunt. Het komt er nu maar op aan, dat de leiders van de verzetsbewe ging deze geste van generaal De Gaulle op haar juiste waarde weten te schatten. Als zij haar zien als een gebaar van onmacht en daaruit de conclusie willen trekken dat zij de strijd nu moeten voort zetten om nog meer in de wacht te kun nen slepen, vergissen zij zich. Maar wanneer zij het advies opvolgen van president Bourguiba van Tunesië en De Gaulle halverwege tegemoetkomen zonder vooraf onaanvaardbare eisen te stellen doen zij wat in het belang van de mohammedaanse bevolking van Alge rije van hen verwacht wordt. Dan moet het ook mogelijk zijn, tot een oplossing van deze brandende kwes tie te komen. Helt 2146 ton metende Bulgaarse vracht schip Chipka is in het Kanaal, ter hoogte van Brest, door twee Franse torpedöboot- jagers aangehouden en vervolgens naar Brest opgebracht, waar een onderzoek naar de lading wordt ingesteld. De tienjarige jongen J. M. Flatvoet uit Lonneker (gemeente Enschede) kreeg vo rige weck woensdiag bij het spelen van een andere jongen een kla<p met een stok tegen het hoofd. Hij werd naar heit zie kenhuis gébracht waar operatief moest worden ingegrepen. Hij is thans overleden. Een woordvoerder va-n het Qostduitse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft krachtig geprotesteerd tegen de aanhou ding door een Frans oorlogsschip van een opleidingsvaartuig vani de Oostduitse koop vaardij, de Heinitioh Heine. Dit vaartuig werd volgens de woordvoerder gistermor gen ter hoogte van Gibraltar tot stoppen gedwongen en doorzocht. In het ziekenhuis te Amsterdam is gis teren de 73-jarige mevrouw J. C. Dekker- Sbolk ovenleden. Enige dagen geleden is zij vanuit een keukenraam op de tweede etage naar buiten gevallen. Doordat een openzwaaiend autoportier hem raakte, kiwam de 13-jarige A. H. Vonk uit Rottendam, gisteren met zijn fiets te vallen. Een vrachtwagen overreed de jon gen. Hij was op slag dood. T\E veranderingen in de algemene ■*-* luchtcirculatie boven Europa zijn nog gering. Het hogedrukgebied boven Oost. europa verplaatst zich nu vrijwel meer en neemt langzaam in etekenis af. Een oceaan depressie bij IJsland vul de de afgelopen 24 uur snel op- Storingen aan het front van de depressie raakte regen in Engeland en west. Frankrijk. Deze neerslag zal ons land waarschijnlijk niet bereiken maar wel rullen wolkenvelden het land binnen- Irijven. Voor het front stroomde gisteren ■net zuidelijke winden zachtere lucht :uid-Frankrijk binnen, waarbij de tempe. ratuur overdag opliep tot 8 a 10 graden. Deze zachtere lucht wint enig terrein oooral in de hogere luchtlagen. Door de- e ontwikkelingen is er in ons land een 'endens tot minder vorst. In de komende tier 24 januari. nacht zal het dan ook in het westen. midden en zuidwesten van het land niet meer dan licht vriezen station De Bilt verwacht tot vrijdagavond Enkele wolkenbanken en vrijwel over- Heidei il droog weer. Zwakke tot matige zul- i*P??'3arl lelijke wind. In het zuidwesten en wes- gg^e en van het land: vannacht lichte vorst De Bilt en morgen overdag temperaturen iets Twenthe boven het vriespunt. Elders: vannacht E'ndh. matige tot lichte vorst en morgen over- Zd.-Lnn* dag om het vriespunt. (Opgemaakt 11.15). Veranderlijk. Stand gisteren 764. ZON EN MAAN Vrijdag, zon op 8.37, onder 17.06 uur; op 10.32, onder 22.10. Eerste kwar- enige weken gaande is in het genomen Witte Huis. Verhuisauto's rijden overigen- af en aan om kisten, dozen, kof- regeringsbureau fers, en nog meer kisten, dozen diensten, en koffers te n punchbowl uit Birma, stenen Boeddha uit (Jam de verhuizing die bodja, Oosterse tapijten en een geschiedt door het 100 jaar oude koeienbel. Eisenhower heeft in de acht in Gettysburg, howers gaan v behoren vee, vlaggcstok c de Eisen- andere inboedel. De regering n. Daartoe levert het Witte Huis compleet rden, een af, linnengoed inbegrepen, maar de Eisenhowers hebben hun Eisenhower en zijn vrouw verlaten vrijdag om 12 uur hei Witte Huls en de Kennedy'! trekken er dan in. Er moeten papieren worden 18.000 geschenken ontvangen, uitgezocht en in dozen gedaan, Deze gaan het Eisenhower-m dat hij president is geweest boerderij in 1950 gekocht. Dit was het eerste huis dat zij ooit bezeten hebben. In 1954 werd het verbouwd en nieuw Inge- De Eisenhowers hebben hun eigen persoonlijke kunstvoor- Verhuizen is vi sident is het een gebeurtenis. in Abilene of naar het Smith- seum in Abilene (Texas), het sonian institute, Zimbo, de richt. Het telt nu veertien air nieuwe bureau van Eisenhower baby-olifant Is al enige tijd ge- conditioned kamers. leden naar de dierentuin ge- iedereen tionalc archieven bestemd zijn. stuurd. Gelukkig behoeft Er zijn geschenken, zoals e gigantische golf bag in de vorm van I Washingtonmonument, een j Sommige geschenken Eisenhower zich geen zorgen haar man heeft zij e met de verhuizers i te Georgetown, ec van Washington. te maken zuiver persoonlijke aard pannen in het Witte Huis, de bedoeld voor het landgoed borden, het bestek en heel wat i'erpen en drinkglazen. Het is nu de zorg van me vrouw Jacqueline Kennedy om uit te zoeken welke persoonlijke bezittingen naar het Witte Huis overgebracht moeten worden. Maandag na de installatie van n afspraak i hun buis voorstad Oslo Kopenh Aberdeen Londen Zürich Genève Locarno

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1