Schone gordijnen wijzen weg naar Hollandse emigranten Baby als deposito voor van huis aankoop Aartsbisschop Canterbury treedt af Felle strijd bij Senembah Neutralisme ontneemt mens zijn bestemming Per Federspiel: Handel is beter dan hulp NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 18 JANUARI 1961 Voor Nieuw-Zeelanders (Van onze correspondent, Leo 't Hart) DE CHAUFFEUR van de auto welke mij door Wellington reed zei: „We moesten hier veel meer „Dutch" hebben, die doen het hier goed." En 'hij voegde er zelfbeschuldigend aan toe: „Weet u, wij Kiwi's zijn veel te j lui." Vol vriendelijkheid voor die „Dutch" wees hij op het drijvende dok in de haven, dat jaren geleden uit Nederland naar hier is gesleept, en in de Botanische Tuin zette hij uiteen, dat ieder voorjaar er de Nederlandse tuilpen staan te bloeien en enorme belangstelling trekken. Behalve de ban den vanwege de Nederlandse ontdekker Abel Tasman uit het jaar 1642, [heeft Nieuw-Zeeland nog andere betekenis voor Nederland. j Er wonen nu 13.000 Nederlandse im- j migranten tussen de 214 miljoen Nieuw- Zeelanders en zij „boeren" er met wis selend geluk. Dat wil zeggen, ik heb er evenals in elk immigratieland Ne derlanders gesproken die het er prima 'deden terwijl anderen op het eiland van plm. 150.000 vierkante km er niet vol- I doende ruimte hadden of andere bezwa ren en kritiek hadden. En ongetwijfeld biedt voor hen de 8 i miljoen vierkante km van Australië meer en sterker wisselende mogelijkhe den. De industrie ligt in Nieuw-Zeeland nog stevig achter, al verheugt men zich op de stichting van de 150 miljoen gul den aluminiurnfabriek welke merk waardig genoeg mede met behulp van Australisch kapitaal wordt gebouwd. De sterkte van het land ligt vooral 'op landbouwgebied en er zijn verschei'» i dene Nederlanders, die het via „share- farming" of op „50-50 basis" tot zclf- standigheid hebben gebracht. De boer die al meteen op eigen benen Iwil staan, zal gauw zoiets van 10 000 gulden in z'n portefeuille moeten mee- brengen. stevig punt in de zojuist gehou den verkiezingen geweest, in hoeverre de oorspronkelijke bewoners van land bepaalde rechten zullen worden toegekend. Hun aantal, dat in 1896 tot 12.000 was verminderd, is sindsdien uitgegroeid tot bijna 200.000 en aantal groeit sneller dan dat var Europeanen. Dus telden zij bij de kiezingen weer mee. Uiteraard gaan velen van hen verlo- m in de totale bevolking, doch er plaatsen waar vrij grote groepen hen aanwezig zijn zoals in Otaki, een speciale Maori-kerk staat, op pri mitieve wijze gebouwd. De oude Maori- dansen, vol uitbeelding en Inhoud, ken merken ziöh door grote beweeglijkheid. Nieuwe politiek Wegwijzers dan Nederlan- In Australië geldt, dat een straat een Nederlander wilt vinden, je maar hebt te zoeken waar gordijntjes voor de ramen hangen. Daaraan kun je in Nieuw-Zeeland jezelf niet vasthouden. Maar men wist mij te vertellen, dat je hier moet kijken naar schone gordijn tjes. Daarachter ders. Welke verklaring ik liever kening van mijn zegsman' laat Een merkwaardige regeling is. dat de 1 kindertoeslag, welke plm. 7 gulden per week bedraagt voor elk afhankelijk kind tot de leeftijd van 16 jaar, ook als uit kering ineens mag worden opgenomen mits dat geld dan benut wordt als de- jposito voor aankoop van een huis.. Doch de enorm stijgende grond prijzen stellen ondanks dat deposito vele woningzoekenden voor proble men, want er is minstens 7000 gul- den nod'ig om een woning in de prijs van plm. 35.000 te kunnen kopen. I Er moge in theorie een kans be- staan een huis van het gouverne ment in huurkoop te krijgen, doch mijn chauffeur vertelde, dat zijn moeder bijna 20 jaar geleden een aanvraag daartoe indiende, doch nofi steeds op antwoord zit te wachten Zoals in Australië de „aboriginals", zo ,zijn in Nieuw-Zeeland de Maori's in de min of meer verdrukte minderheid. Mer> iziet hen voornamelijk langs de wegen aan het werk ook op zware tractors. Het diens .Labor" ministerie ten val. Zijn plaats wordit ingenomen door Keith Holyoke van de „National Party". Het bekend feit, dat Labor nu nie' ingenomen was met de gevoerdi immigratiepolitiek en er mag worden verwaaht, dat de regering Holyoke ten en ruimer standpunt zal gaan in- Feit is wel, dat Nieuw-Zeeland wat de sociale verzorging betreft er ag. Er valt In Nieuw-Zeeland nog iets vreemds op: de schapen vertonen allures van gemzen. Ze beklimmen met veel gemak de stei le berghellingen en grazen er daar rustia op loszoals onze schapen in de vlakke weiden. Met een kleine 50 miljoen scha pen, moet dat gras op de bergen wel worden benut. Vooral in het Waikato-gebied nabij Hamilton bloeit de landbouw en teelt en vinden veel immigranten werk Daar ligt het ook met de huisvesting wat gemakkelijker. Sinds de aardbevin gen welke zidh in Nieuw-Zeeland lieten gelden en waarvan in Wellington de gevolgen nog zichtbaar zijn, is men met het bouwen van hoge flats wel wat voorzichtig geworden, al worden er dan ook wel flats gebouwd. Doch de houten hulzen weerstaan beter de trillingen en zijn meer veerkrachtig, zodat men veel van deze woningen ziet. Hond Wellington worden de toppen en plateaus van de bergen afgeplat, ten einde daarop huizen te kunnen bouwen, zo schaars is er de bouwgrond geworden. Met een bouwprogramma van 20.000 woningen per jaar, waardoor voor iedere 4 Nieuw-Zeelanders een woon ruimte beschikbaar komt, kan echtet nog lang niet aan de vraag worden voldaan. Waardoor ook Nieuw-Zee land in dat opzicht geen uitzondering op de internationale regels vormt! In de jaarvergadering van Senembah beschikte de bestuursgroep over I pet. der aandelen en gaf bij alle stemmingen de doorslag. Zij duurde twee uren en werd voorgezeten door de heer G. E. van der Werff sr., die de vragen uitvoerig beantwoordde, doch de minderheid liet duidelijk haar ontevredenheid blijken. j. j- schrappen, werd Een woordvoerder in Lambeth Palace. de residentie van de aartsbisschop van Canterbury, deelde gisteren mede, dat le aartsbisschop, dr Geoffrey Fisher od 1 mei zal aftreden De woordvoerder voegde aan zijn nededeling toe. dat de opvolger van de [artsbisschop nog niet is benoemd Dr. Fisher is 73 jaar. Hij is aartsbis schop sinds 1945. In een bekendmaking uit Downing- street 10, de ambtswoning van premier Maomillan, wordt gezegd: „De aartsbis schop heeft Hare Majesteit de Koningin zijn ontslag aangeboden." De Koningin heeft met groot leedwe zen van deze aanvrage kennis genomen en op aanbeveling van de premier bi' koninklijk decreet een commissie be noemd, bestaande uit de aartsbisschor van York en de bisschoppen van Lon den. Dumham en Winchester om de ont slagaanvrage namens haar te aanvaar- Tot degenen, die in kerkelijke krin gen worden genoemd als mogelijke op volgers behoren de 56-jarige aartsbis schop van York, dr Michael Ramsey ;n de 59-jarige bisschop van Peterbo 'Ough, dr. Robert Wright. Het bureau van premier Macmillan heeft meegedeeld dat koningin Elizabeth dr. Fisher direct na zijn aftreden in de adelstand zal verheffen. De titel die hij 'crijgt, zal voor zijn leven gelden. Jaarvergadering prot. chr. schippers K.R.O. en N.C.R.V. samen in morgenwijdingen Vandaag begon zowel de gebedsweek voor de eenheid der kerken, uitgaande van de wereldraad van kerken, als de [„internationale bidweek voor de eenheid onder de christenen" van de rooms-katho lieke kerk. In ons land krijgt dit samen vallen dat door insiders wordt gezien als een teken van de groeiende samen werking ook tussen protestanten en rooms-katholieken een bijzonder ac cent, aangezien de K.R.O. en de N.C.R.V. gedurende die week de morgenwijdingen hebben gecoördineerd Het gezamenlijk thema voor deze wijdingen is het gebed van Christus uit Johannes 17 „Opdat zij allen één zijn" Onder dit thema zullen de morgenwijdingen verzorgd worden door de protestantse hoogleraren W F. Dankbaar (herv.), G. C. Berkouwer i(geref.), P. A. van Stempvoort (herv.) W. J. Kooiman (ltith.) alsmede de rooi katholieke hoogleraren J. Groot J. G. A. M. Remmers, A. Fiolet en F. Haarsma. (Van een onzer redacteuren) DE Nederlandse Protestants-Chris telijke Schippersbond hield van daag in Rotterdam zijn veertigste algemene vergadering, waarin de voorzitter, de heer F. H. vain de Wetering, een rede uitsprak, waar van de titel was: Keuze en verant woordelijkheid. Beide, betoogde hij, staan in nauw verband tot elkaar. „Want in welke functie ook, wij moeten de verantwoordelijkheid van onze keuze ten volle kunnen dragen. Ik vraag me wel eens af, of in de orga nisatie van de particuliere binnen/vaart, ook in verhouding tot de overheid, gedu rende het afgelopen jaar niet allerlei zaken onafgedaan bleven en beslissingen werden uitgesteld, omdat de personen, die krachtens hun functie competent moeten worden geacht, of ndet tot de keuze uit de versohillenide mogelijkheden konden komen dan wel de verantwoor delijkheid, voortvloeiende uit de functie die zij bekleden niet aandurfden." ,Maar wie dit ndet kan en niet durft maakt zichzelf tot een marionet, waarbij gevaar niet is uitgesloten dat speelbal wordt van divergerende krachten en meningen in een organisatie. Deze ernstige en waarschuwende woor den meen Ik te moeten uitspreken, omdat naar de mening van het gehele hoofd bestuur in het afgelopen jaar meer en betere resultaten hadden kunnen zijn bereikt op organisatorisch gebi-xi als daar zijn de transport overname, de beursover- de bestrijding van het eigen ver voer en zoveel andere zaken, die om bestaan ten nauwste raken. We hebben dringend behoefte aan besluitvaardigheid, aan het dragen van persoonlijke verant woordelijkheid, aan visie op de snel evo luerende samenleving waarvan de parti culiere binnenvaart een deel uitmaakt". Ten aanzien van het onderwijs schipperskinderen zei de heer Van de Wetering het te betreuren, dat de staats secretaris Stubenrauch tot een afwijzend besluit is gekomen. „Het is zo jammer, dat dit onderwerp wordt vertroebeld door sentimentele overwegingen, door nevenhelangen, door eenriohtingeblik voornamelijk gericht op het verleden en vervuld van zekere voldaanheid met het bereikte. Maar de toekomst, die re eisen stelt aan de binnenvaart en die allerlei problemen opwerpt voor de kin deren, die in de fel concurrerende sa menleving een waardevolle plaats ten kunnen veroveren, vraagt visie en vernieuwing. Zolang de söhippersjeufid niet volledig en volwaardig met de andere Nederlandse jeugd gelijkgesteld moeten wij als bonden voortdurend ize waarschuwende stem laten horen" Zondagsrust Sprekende over de zondagsrust betoog de de heer Van de Wetering, dat er toch enige vordering is gemaakt. „Op drang van Duitse zijde is het „Pariser Abkotnmen" betreffende loon- en arbeids voorwaarden in de Rijnvaart van kracht geworden, volgens hetwelk per jaar zondagen absolute zondagsrust gehouden moet worden. Ik ben overtuigd, dat deze belangrijke stap op dit moei lijke pad is gezet, het mogelijk moet zijn ook de tweede te zetten, namelijk de totale zondagsrust Zijn de berichten juist, dat men plan nen zou willen overwegen de capaciteit van de Rjjnvloot te beperken door op legging, dan begrijp ik niet, dat men nlei als eerste middel heeft gegrepen naai een absoluut verbod om op zondag te varen. Op die wijze zou men reeds belangrijke capaciteitsbeperking verkrij- Rover kreeg zes jaar De Amsterdamse rechtbank heeft vooi de negeneneenhalfjaar geleden gepleeg de roofoverval op een boerderij in d« Purmer de 41-jarige slager Frans H. T en zijn broer, de 38-jarige tuinder Ge rard T„ beiden uit Velsen, terzake var diefstal van 30 gulden in vereniging, vergezeld van geweldpleging met dode lijk gevolg, elk conform de eis ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. TWINTIG WEKEN VOOR MISHANDELING VAN ECHTGENOTE Voor de rechtbank te Breda heeft giste- en M. D. uit Roosendaal terecht ge staan wegens poging tot doodslag subsi diair bedreiging met zware mishandeling. subsidiair mishandeling. "De man, vader van negen kinderen, had ruzie met rrouw gehad en zou haar volgens de tenlastelegging driemaal bij de keel heb ben gepakt en met een stoel hebben ge slagen. De man ontkende, en verklaarde zijn vrouw alleen bij de schouder te heb ben gepakt. Na het pleidooi van de raadsman, oordeelde de rechtbank D- tot twintig weken gevangenisstraf, waarvan tien we ken voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De veroordeelde werd onmiddellijk in vrijheid gesteld, want hij zat reeds •anaf 23 oktober in voorarrest. Daad-ambassadeur in Bussum geveild De heer Jansma, „ambassadeur van de Heilige Daad" heeft gisteren moeten toezien dat de inboedel van zijn villa aan de Rijksweg no. 1 te Bussum ge veild werd. De belangstelling voor deze veiling was zo groot, dat niet eens al le geïnteresseerden in de villa konden De velen die buiten moesten blijven staan, schreeuwden dat „de veilingmees ter (de heer M. L. H. J. Hermes, uit Bussum) een heilige daad kon verrich ten door de veiling buiten te houden" Daarom werd de veiling op het ter is van de villa voortgezet. De prijzer die de artikelen deden viel over het al gemeen zeer tegen. De villa zelf die. evenals de inboedel, 'an de N.V. Socrates is, zal binnenkori onder de hamer komen. De juiste datum is echter nog niet bekend. Jongen in motor van straaljager gezogen Nabij de vliegbasis Woensdreaht ls gistermiddag een ongeval gebeurd, dat aan de uit Zevenbergen afkomstige, 19-jarige leerling-monteur M. J. van Op stal het leven heeft gekost. De jongeman die als volontair in dienst was van Avio- landa bij welk bedrijf een straalja ger van de luchtmacht een reparatie onderging werd bij het proefdraaien van de motor in die motor gezogen. Men was bezig een Sabre van de luchtmacht te laten proefdraaien, waar bij de gewone veiligheidsmaatregelen waren genomen. Volgens inlichtingen die de politie verstrekte het bedrijf wei gerde over het ongeval iets mede te delen heeft de jongeman zich waar schijnlijk binnen het ijzeren hek bege ven dat men rond de proefdraaiende I straaljager had opgesteld. Het huidige bestuur, dat sinds 29 sep tember 1959 zitting had, kon niet veel doen aan de late ndiening der jaarstuk ken over 1959 in verband met fiscale redenen. Het verslag over 1960 kan in september 1961 worden verwacht. Het gebouw aan de Herengracht te Amster dam is in 1960 met enige tonne verkocht. De zetel is niet verplaatst en thans geen plannen daartoe Toestem ming voor verplaatsing was gevraagd, doch werd geweigerd Weu echter is hel kantoor verplaatst naar Curasao, daar dit gunstiger omstandigheden biedt voor een beleggingsmaatschappij, gezien de mogelijkheden in Zuid-Amenka voor tabakshandel en cultuur In ieder geval wil men proberen in andere landen te- bak te kopen en c planten. Nieuwe plan nen worden uitgewerkt. In Bremen is eigen plantagetabak aangekocht en het Indonesische bedrijf is geheel afgeschre ven. De kosten zullen in 1960 belangrijk lager blijken In 1959 brachten de pro cessen te Bremen zeer hoge kosten, al dus de voorzitter Met 53 stemmen tegen werd dispeiwa- tie verleend voor de late indiening der Jaarstukken en net 25 stemmen tegen werden de stukken goedgekeurd. Het voorstel van 15 dividend per aandeel van f 50 stuitte op heftig verzet. De min derheid verzocht het bestuur geen ge bruik te maken van zijn meerderheid, doch de voorzitter zeide: .Alle aandeel houders hebben dezelfde rechten voorstel tot verhoging tot f25 werd worpen. Een voorstel om de benoeming de heer W. H. Blome te Dusseldor! de agenda afgewezen De heer Blome werd benoemd en de N.V zal geleid worden door een Indonesisch directeur en een Duitse commissaris Volgens het bestuur behouden de vier afgetreden commissarissen de leiding over de twee werkmaatschappijen en daarmede de controle over de vermogensbestandde len, waarmee zij tevens de belangen de Nederlandse minderheid kunnen be hartigen De heer v. d Werff die com missaris blijf- van de werkmaatschappij en, zal ook later de vergaderingen van Senembah voorzitten. De heer Blome heeft volgens het bestuur grote ervaring in de Duitse handel en doet veel zaken in Indonesië. SASSENHEIM Braud in noodwoning Gistermiddag brak er brand uit in de houten noodwoning van de familie Hoop op het terrein van Rijkswaterstaat te genover Sikkens' Lakfabrieken. Mevrouw Hoop verliet omstreeks eén uur de woning om met kinderen en hond een korte wandeling te maken. Toen zij een half uurtje later terugkeerde zag ze reeds van grote afstand de brand. Bij Sikkens had men ook iets opgemerkt en de fabrieksbrandweer begon onmiddel lijk met blussen. Ook de Leidse en Sas- senheimse brandweer waren spoedig ter plaatse, hetgeen niet mocht verhinderen dat vrijwel de gehele inboedel verloren 6 De brand is waarschijnlijk In een schoorsteen begonnen. Burgerlijke stand Geboren: Henricus Jozef z v H L A J Heuer en C H G Langeveld; Maria Elisa beth d v A P G van Rijn en K M van der Vlugt. Ondertrouwd: C G J Beijk, Sassenheim en J A C van Rijn, Warmond. Overleden: J C Roos geb Homan, 63 Jr. Markt- en vieeerijberichten Markler WOERDEN, i3 januari Kaasmarfkt. Aan voer 4 partijen. Notering 2.152.21 Han del tabu- KATWIJK AAN DEN RIJN, 17 janui Groenteveiling: waspeen (per kist) AI 4.su 8 20 AÜI 3.40—6.60. BI 5.606.60, BE 1.402.40, GI 1.70, CU 1.20—1.40, breék- peen Gpe'r kist) 1.30, rode kool 6—13, geli .jj0l0 7ia, groene kool 15, boerenkool 27— 31, knolselderij I (per 1200 stuks) 13—25 idem II (per 100 stuks) 8—12. Aanvoer waspeen 73.000 kg. waarvai 35 000 kg voor export werd verkocht. KATWIJK AAN DEN RIJN, 17 januari - SchorsenerenveiMng: schorseneren (per 100 kg) AI 43—66, All 35—15. BJ 33—48. 36.000 14—33, OI 13—23, CU 11—: Aanvoer 44.000 kg, waai voor export werd ver kocht. GRONINGEN, 17 Januari Graanbeurs. Rode en witte tarwe 13-32.30, rogge f 17 —19 30. extra 1960—22.55, wintergerst 19 502430 extra 24.55—25.05, zomergei - ver 17—21.80, extra 2 erwten f 23.33—27.85. extrr debonen 22.5023.35, v 34.35, drulvebonen 26—32. erdebonen 22— UMUTDEN, 13 Januari Besommingen: 1 traWler met f 13.400, RO 5313.600, IJM 32-/ 14.000, KW 153—14.700. KW 135—2930 KW 76—9350. KW 9-/720 IJMETDEN, 18 januari Prijzen per kg. heilbot 4—2.20 gr. tong 4.30—3.90, grm tong 4.403.00, klim. tong 4.703.00. kl. tong I 4.30—3.90, tl. tong II 2.90—2.70, tarbot I 3.70—3: per 50 kg: tarbot IV S3, 6chartong 2522, gr. schol 3425. grm. schol 34—26, schol 50—32, 1 II 36—20. schar 32—18, bot 17—11 haring -- schelvis 40, mddd. gul 36—27, kT leng 3026, kl haal 2325, ham 11090, kl koolvis zwart 2716, kl. koolvis wilt 36—34, per 125 kg: gr kabeljauw 288104, grote Nieuwe bootdiensft op Nieuw-Zeeland via het Panamakanaal De N.V. Stoomvaartmaatschappij Ne derland en de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd N.V. zullen ter uitbreiding an hun lijnen een gezamenlijke maandelijkse dienst gaan onderhouden van Hamburg, Bremen, Antwerpen, Rotterdam-Amster dam via het Panamakanaal naar Nieuw Zeeland. De eerste afvaart maakt het s.s. Fries land op 8 maart van Hamburg, 11 maart van Bremen, 14 maart van Antwerpen en 18 maart van Rotterdam. Aankomst in Auckland 22 april, waarna vervolgens nog de Nieuwzeelandse havens Welling ton, Lyttelton, Dunedin en Bluff worden aangelopen. (Van onze parlementsredactie) pEN Europese Injectie gaf de voor- zitter van de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa, de Deen Per Federspiel, gistermid dag, toen hij in het kader van zijn bezoek aan cms land de Eerste en Tweede Kamer deT Staten-Generaal, gezamenlijk in de vergaderzaal van de Tweede Kamer bijeen, toesprak. Dr. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, heette de bezoeker in hartelijke woorden welkom. Van de re gering luisterden prof. De Quay, minis ter Toxopeus en staatssecretaris Schmel- 2er de bijeenkomst op. Ook de president van de Senaat, mr. Jonkman, was aan wezig. De stemming was enigszins fees telijk. De wandverlichtmg, alleen bij zeer speciale gebeurtenissen brandend. Was thans ontstoken en applaus klonk op, toen de spreker het spreekgestoelte besteeg en na zijn toespraak verliet. De heer Federspiel stond stil bij het Jaar 1948,, het stichtingsjaar van do Raad van Europa. Mede onder invloed van de communistische politiek sloot men zich aaneen. Als economisch verbond gold de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking, onlangs door toetreding van de Ver. Staten en Canada gewijzigd tot Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Het ls de nieuwe taak van deze organisatie, mede Afrika en Azië tot ontwikkeling te brengen en hier het wantrouwen jegens het Westen weg te nemen. Dit dient dan te geschie den onder de leus van Marshall: „Handel is beter dan hulp." Het ge vaar van deze nieuwe opzet is, dat misschien de Europese taken verlo ren gaan in de andere langen. Als politiek orgaan heeft do Raad dan de raadgevende vergadering, dat aan het ministerscomité adviezen kan geven. De vergadering is dus niet een echt par lement, hetgeen de heer Federspiel be treurde. Hij gaf de voorkeur aan parlementaire dialoog, maar vroeg zich af, van wie daartoe de initiatieven ten uitgaan. Wat de verhouding tussen de ze; den van de EEG en de zeven v; Vrijhandelsassociatie aangaat, de heer Federspiel zag meer politieke dan nomisehe belemmeringen. Op dit gebied dienen de kleine landen hetgeen bereikt kan worden aan de groten. Frankrijk, Duitsland en Engeland, over te laten, meende hij. Als de politieke wil bestaat, zijn technische bezwaren tegen de sa menwerking gemakkelijk te Hierna had ln het gebouw Eerste Kamer een receptie ter de heer Federspiel plaats. WONINGRUIL WOERDEN-LEIDEN Aangeboden te Woerden Gerard Doustraat 34 een nieuwbouwwoning met 1 grote zitkamer, 3 si. kamers keuken en badkamer. Huur dz f 10.— per week Gevraagd eenzelfde woning of iets groter te Leiden of omgeving tot een huurprijs vam 15.— p. week. Brieven aan bovengenoemd adres. LEVENSMIDDELENBEDRIJF VEFIVO DE KEMPENAERSTRAAT 37 OEGSTGEEST vraagt voor zo spoedig mogelijk een VERKOOPSTER LEERLING VERKOOPSTER Aanmelden dagelijks aan bovenstaand adres. NAALDWIJK (centrum Westland) Chr. Nat. School, Rembrandtstraat 19. Gevraagd, zo spoedig mogelijk, een ONDERWIJZER(ES) Voor vast (eventueel tijdelijk). Medewerking voor hot ver krijgen van een woning. Diploma Chr. onderw. (niet ver plicht) 180.Verplaatsingskostenbeslult van toepassing. Brieven aan het Hoofd J "Hooi. A. Koekkoek, Telef. school 01740-5271, hu HANDELSKANTOOR vraagt AANK. SECRETARESSE Een bedrijf dat zlcb verjongt, leeft!! ERVAREN CHAUFFEURS Vereist wordt rijbewijs BDE. leeftijd 21-40 Jaar Met rijbewijs BE kan naar de functie van chauffeur gesolliciteerd worden Opleiding tot buschauffeur geschiedt in eigen bedrijf. BUSCONDUCTEURS (voor opleiding in eigen bedrijf tot chauffeur) Vereist wordt lagere school, leeftijd tot 35 Jaar De N.Z.H. biedt D: een vaste werkkring met afwisselend en ver- verantwoordelijk werk een goed loon met afzonderlijke toeslagen voor late en vroege diensten Tevens afzonderlijke beloning voor het bezit van een chauffeurs- diploma bij de studie waarvoor wij U helpen prima sociale voorzieningen (b.v 100*/» zieken geld. ook over extra verdiensten). vrij vervoer op gehele lljnennet ook voor gezin vrije dienstkleding kostgeld en reisgeldvergoeding hulp bij huisvestingsmoeilijkheden. Indien U voor een van deze functies belangstelling mocht hebben schrijft U even aan onze afdeling Personeelszaken Lcldsevaart 396 te Haarlem U ont vangt dan van ons nadere inlichtingen en een sol licitatieformulier riPPARADE een waardevol boek voor uw vrouw (Zie bon elders in de krant) N.V. INGENIEURS-BUREAU VOOR BOUWNIJVERHEID Oagstgeest UITGIFTE van f825.000.- gewone aandelen aan toonder (desgewenst op naam) f 1.650.000.- 6%% In gewone aandelen converteerbare obligaties in stukken aan toonder van nominaal 1000. TOT DE KOERS VAN 100 pCt. De ondergetekende bericht dat zij de Inschrijving op de bovenvermelde aandelen 1 en obligaties, uitsluitend voor houders van claims, openstelt bij haar kantoren t Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Leiden en Oegstgeest op vrijdag 27 januari 1961 van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur op de voorwaarden van het prospectus d.d. 18 januari 1961. De Twentsche Bank n.v.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9