Visie van Cliroesjtsjef op rode machtsstreven Scherpe kritiek geuit op ministerraad van E.E.G. like nam met een bede afscheid Nog twee dagen president Iberia vlot SUMEL Jn een bonte Ky leis over hel hoorspel Verplicht samenwonen 5 VAKBEKWAAMHEID In de Staatscourant van gisteren is afgekondigd de beschikking richt lijnen verklaringen handelskennis en vakbekwaamheid 1961. Voorts wordt in dezelfde Staatscourant mededeling gedaan van een tweetal beschikkin gen ten aanzien van de aanwijzing van diploma's resp. voor handelskennis en vakbekwaamheid. Deze drie beschikkingen treden vandaag in werking. Met de inwerkingtreding van de eerste beschikking wordt de tot dusver geldende beschikking richtlijnen verklaringen handelskennis en vakbe kwaamheid ingetrokken. De drie beschikkingen hebben onder meer ten doel een vereenvoudi ging aan te brengen in de behandeling van verzoeken om zgn. verklaringen van handelskennis en vakbekwaamheid, die op grond van artikel 14 van de vestigingswet kunnen worden verstrekt. Castro's militie leed verliezen Zakenlieden, die uit centraal Cuba Havanna aangekomen zijn, hebben i klaard, dat in een groot regeringsoffen sief tot liquidatie van de opstandelingen bende 93 manschappén van Castro's mi litie om het leven zijn gekomen. Volgens dit onbevestigde bericht zijn de meeste slachtoffers gevallen ~jj Trinidad, een plaats Escambraybergen in Villas. de buurt in de voet va de provincie Las IN HET januarinummer van het tijdschrift Kommunist is gisteren de rede van Chroesjtsjef afgedrukt die hij op 6 januari voor een algemene vergadering van partijorganisatie gehouden heeft over de juiste interpretatie van de beleidsverklaring die 81 communistische partijen op een vergadering in Moskou hebben aangenomen. Chroesjtsjef gaf hierin openhartig zijn visie hoe het communisme de gehele wereld in zijn macht kan krijgen. ,,De overwinning van het socia lisme die volgens de wetten van de slijk historische ontwikkeling onvermijde lijk) lijk is, is niet meer ver af. Er is taan geen oorlog nodig voor de overwin- racli Indien echter het kapitalisme pro- beert zich te verzetten, dan moeten de arbeidende klassen tot de wapens hun toevlucht nemen om een wereld wijde dictatuur van het proletariaat tot stand te brengen." n Cliroesjtsjef zei verder tot de conclu- in sie te zijn gekomen dat het voor het val communisme nuttig is te verhinderen dat 195 een groot nucleair conflict uitbreekt, gadi Ook in plaatselijke oorlogen, die zich r hé kunnen uitbreiden, ziet hij geen heil. comi Wel geeft hij de volledige steun van .echi het internationale communisme aan een derde soort oorlogen: nationale bevrij de» dingsoorlogen. Hij gaf het huidige Al- m ,j. gerijnse conflict als een voorbeeld. ,,Het vc^ is een heilige oorlog. Wij erkennen der- He?, gelijke oorlogen. Wij hebben de mensen die voor hun vrijheid vechten geholpen en zullen voortgaan hen te heipén." De revolutie van Fidel Castro op Cu- „J ba noemde hij als een ander voor- tokini Hij noemde de Franse campagne in >erso Indo-China als een voorbeeld van een V. d,- gevaarlijke plaatselijke oorlog. onl Als een ander voorbeeld van een nodé plaatselijke oorlog noemde hij de Brits- j té Franse invasie in de Suezkanaalzone in n d 1936. Hij eiste volledig de eer op dat orde deze mislukt was. J De Sowjétpremier verklaarde dat in toen hij indertijd Groot-Britannië be- !V P zocht „Britse staatslieden, onder wie ,i Eden, openhartig tegenover ons spra- .ïmas j{en over hun veTian.gen om de rekening met Egypte te vereffenen. Wij vertel- 1™ den hUn onomwonden: Indien jullie een oorlog Ibeginnen dan zullen jullie deze verliezen. Wij zullen niet neutraal zijn. IJJy De Sowjetunie en het gehele socialis tische kamp stonden op ter verdediging van Egypte. De krachtige waarschu wing die de Sowjetregering gaf, maakte een einde aan de oorlog. Een plaatse lijke oorlog, het avontuur in Egypte, mislukte smadelijk." „Onze taak bestaat uit het optrekken van onoverwinlijke hindernissen voor de imperialisten tegen het beginnen van een oorlog" ald/us Chroesjtsjef, die voorts zei dat een dergelijke oorlog ge streden zou worden met raketten en kernwapens. Hij noemde cijfers waaruit bleek dat 500 tot 750 miljoen mensen binnen 60 dagen na het uitbreken van die oorlog gedood zouden zijn. Als een van de middelen om een nieu we oorlog te voorkomen, noemde hij de vestiging van vredesfronten in de gehe le wereld, rr t deelneming van pacifis ten van alle politieke richtingen. Tweeduizend politie mannen in arrest Ongeveer duizend leden van de Bra ziliaanse politie en brandweer zijn li forten van het leger opgesloten, ter wijl nog duizend zich vrijwillig onder be waking van het leger hebben gesteld in een vreemde wending die een staking voor loonsverhoging heeft genomen. Een ander deel van het politie- en brandweerpersoneel zette onder strenge bewaking van zwaar bewapende mili tairen het werk voort. De oplossing van het loonconflict schijnt niet in zicht terwijl de spanning voelbaar toeneemt. De stakende brand weer- en politiemannen maken deel uit van de Forca Publica, een organisatie die op militaire leest geschoeid is. Hun salarissen zijn lager dan die van de gemeentepolitie en zij eisen gelijkstel ling. •Het eerste politieke debat, dat het Erropese parlement in het nieuwe jaar heeft gehouden, heeft veel kri tiek opgeleverd aan het adres Van de ministerraad der Europese econo mische gemeenschap. De kritiek werd geleverd naar aanleiding van een overzicht der Europese ministe riële activiteit, dat de Belgische mi nister van buitenlandse zaken. Wig- ny, als voorzitter van de minister raad in het eerste halfjaar van 1961 bij het parlement had ingediend. Rot President Eisenhower heeft gisteravond van het Amerikaan se volk afscheid genomen met ill een bede voor vrede en welvaart ervec, voor allen en een waarschuwing irerw» „dat de crises zullen voortdu- jg0r£j ren". De man, die over twee da- van d gen het Witte Huis verlaat, na 4 aI een halve eeuw Amerika gediend te hebben, zei te wensen dat hij an ee kon zeggen dat een duurzame nte 8 vrede in zicht is. „Maar", aldus i3 de president, „er is nog zo veel ig v. te doen". Ike zei „dat hij met 1 dlt teleurstelling" zijn officiële ver- tgezié antwoordelijkheid neerlegt, e do« Het streven naar ontwapening blijft csfioet een gebiedende eis. Eisenhower ver- anvar klaarde dit in een rede voor tv en radio in zijn kamer op het Witte Huis. Hij sloeg echter ook een blik op de toekomst en zei. dat Amerika „het sterkste, invloedrijkste en meest pro ductieve land ter wereld is". „Als wij naai- de toekomst kijken, wij u en rerd i ik. en onze regering moeten wy Pacifii vermijden toe te geven aan de impuls ,vp El alleen voor vandaag te leven, daarbij „Zr voor ons eigen gemak en behagen, de kostbare bronnen van morgen plun- derend". „Wij kunnen geen wissel trekken op hebw He materiële activa van onze klein- och hi kinderen zonder tevens het verlies winnes van hun politieke- en geestelijke er fenis te riskeren. Wij willen dat de -» democratie blijft voortbestaan voor alle komende generaties. Eisenhower vatte het streven van de Verenigde Staten aldifs samen: „Wij biddén dat de volkeren van alle reli gies, alle rassen, alle landen, in hun grote menselijke behoeften zullen worden voorzien, dat allen die naar Laurii vrijheid verlangen haar geestelijke eterinj zegening mogen ondergaan, dat zij die trad. I1 in vrijheid leven ook begrip zullen i vroü hebben voor de zware verantwoorde en do lijkheid. dat allen die ongevoelig zijn n Stol voor ^'e noden van anderen mens-lie- n,re vendheid zullen leren, dat de gesels ivplnni van armoede, ziekten en onwetend- y! heid van deze aarde zullen verdwij- a nen en dat, in de goédheid der tijden. alle volkeren tesamen zullen komen ibileuf jn een vrecje die wordt gegarandeerd :ga s i door de beslissende kracht van we- polsho derzijdse eerbied en liefde". En hij bedrijf besloot: „Ik hoop dat de komende Veterii jaren gezegend zullen worden met toneel vrede en voorspoed". Hulan E. Jack, een neger, burgemeester van Manhattan (New ïote etYQj.^ waSi 1 s tot twaalf maanden waardelijk veroordeeld. Hij is schuldig bevonden aan het aannemen van steek penningen in de vorm van een verbou wing van zijn woning in Harlem. Van de stemgerechtigden in de Gui ,nesc hoofdstad Conakry is 99,7 procent mt «naar de stembus gegaan om Sekoe Toe- nee're voor de komende zeven jaar als pre- bij hl sident te kiezen. Andere kandidaten wa- Terwelren er niet. Uitslagen uit de rest van het land geven een soortgelijk beeld. eer Dit vrolijke toiletje voor de komen de lente komt voor in de Boutique- collectie van het Florentijnse huis „Wandi Pan". De rok draagt een motief, dat is geïnspireerd op de duigen van een vat en is gemaakt van bruine katoen. Over de rok han gen vanaf de ceintpur vier witte stroken, die aan Tirol herinneren. Ze zijn gemaakt van zware witte popeline met een kanten zoom. De blouse is van witte katoen. De liberale fractievoorzitter Pléven, een vroegere FranSe premier, noemde Wigny's overzicht „schamel", en ge tuigend van te weinig visie wat de Europese toekomst betreft. Onder de critici bevonden zich ook de Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde mr. P. Blaisse en de socialist jhr. mr. M. van der Goes van Naters. De heer Blaisse was vooral ontevreden over het gebrek aan maatregelen van „de zes" (Benelux, Frankrijk, Duitsland en Italië) om tot een gemeenschappelijke handelspolitiek te komen, een gebrek dat Wigny moest toegeven. De heer Van der Goes maakte er o.m. bezwaar tegen, dat de commissie van de E.E.G. over voorstellen voor gemeenschappe lijke maatregelen eerst overleg met de Wat dc kwestie van „de zes" en „de zeven" betreft, dit probleem had Wig ny in zijn overzicht in het geheel niet aangeroerd. De heer Blaisse vroeg zich af of men de zaak liet rusten tot men aan den lijve moeilijkheden zou gaan ondervinden. De Duitse socialist Metzger, die het debat had geopend, had deze kwestie voorop gesteld. Toen het E.E.G.-ver drag werd gesloten stond ons ook een grote Europese vrijhandelszone voor ogen, zo zêi hij, en wij kunnen er niet in berusten, dat er nu niet meer over wordt gepraat Prof. Hallstein antwoordde hem na mens de E.E.G.-commissie, dat men zich geen tweede mislukking als in 1958 toen onderhandelingen, o.m. met En geland, over een grote Europese han delszone vastliepen - kan permitteren. cent gekregen dan aanvankelijk bedoeld. Door het uitstellen tot 10 fe bruari van de topconferentie van de zes over voorstellen van generaal De Gaulle voor politieke samenwerking, waS het debat, wat de algemene poli tiek betreft, wat in de lucht komen te hangen. Wigny verklaarde in zijn slotwoord hierover dat eventuele vormen van po litieke samenwerking van „de zes" enerzijds de reeds behaalde resultaten niet mogen aantasten en dat ze ander zijds ook niet mogen afdoen aan de verplichtingen van deze landen in gro ter, en met name Atlantisch verband. Het 2.902 ton metende Nederlandse schip Iberia, rederij Wm H. Miiller en Co's transportmaatschappij N.V. te Rot terdam, dat dinsdagochtend vroeg nabij Vlisslngen aan de grond was gelopen, is vanochtend vroeg door de zeven sleepbo ten Schouwenbank, Steenbank, Scaldist, Leon Letzer, Jéan Marie, Holland en Zeeleeuw weer vlot gesleept. De Iberia is nu onderweg naar Gent. Aard en om- vang van de door het schip opgelopen schade zijn nog niet bekend. WITTER DAN DE WITSTE POES Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! SUNIL WAST STRALEND WIT C4\ Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Nieuwe aanklacht tegen Eichmann Voor de districtsrechtbank in Haifa (Israël) heeft gisteren de 62-jarige Zwit ser Joseph Mandel een civiele aanklacht ingediend tegen Adolf Eichmann. Mandel had in de oorlog 750.000 Zwit- :rse francs betaald voor een door Eich- ann goedgekeurde „reddingstrein", die 1200 Hongaarse Joden naar Zwitserland bracht. Mandel en de anderen die het Dossier over Globke overgedragen Een dossier van bijna zestig pagina's gisteren aan West-Duitse autoriteiten overhandigd. Hierin staan beschuldi gingen aan het adres van een van de naaste medewerkers van Adenauer, dr. Hanz Globke, voornamelijk over :t nazi-verleden van Globke. De procureur-generaal van de staat Hessen, Fritz Bauer, zei dat de zaak in behandeling was. Adenauer heeft Globke echter altijd de hand boven het hoofd gehouden en stelt een groot ver trouwen in de beschuldigde. Twee Oostduitse juristen, Carlos Foth en Gerhard Ender hebben de documen ten van de Sowjet-regering ontvangen en aan de heer Bauer ter hand ge steld. Vorig jaar zijn in Oost-Duitsland be schuldigende artikelen gepubliceerd de strekking daarvan komt overeen met de inhoud van de thans overhan digde stukken. Zowel Adenauer als Globke hebben stappen gedaan om tot identificatie te komen van de au teur van het dossier. geld bijeenbrachten wisten echter niet dat de nazi's de Hongaarse Joden hun ;eld hadden afgenomen om de reis te x?talen. Het hoofddoel van Mandeis aan klacht is nu een verklaring van Eich mann te krijgen dat de eigendommen die de Joden ontnomen zijn door de nazi's grondgebied werden overgebracht, iu onder Duitse jurisdictie valt. De eigendommen vertegenwoordigen een waarde van vele miljoenen dollars. Volgens Israëlische wetten is het ech ter niet mogelijk aanklachten in te die nen bij de berechting van een misdaad, waarop de doodstraf staat. Het is dus de vraag of deze zaak ontvankelijk zal worden verklaard. De Amerikaanse ambassade in Londen heeft een bericht in de Daily Express tegengesproken dat twee „ge heime officiële documenten die uit Washington ontvangen waren, gefoto- *-erd waren en de inhoud bekend I In Amerika heeft men dc „sonar-signal" uit gevonden. Dit is een ap paraat dat het blinden mogelijk maakt om door middel van een hoog frequent zendertje, waar van de geluidsgolven teruggekaatst worden, de afstand te meten, die hij van bepaalde obsta kels verwijderd is. I Men veronderstelt, dat de „bibberziekte", die vorig jaar in Voorthui zen heeft geheerst, het gevolg is van een in- sectendodende stof. Er was een fles met deze stof verloren geraakt, en nu vermoedt men dat de knderen die met deze ziekte besmet wa ren, deze fles als speel goed gebruikt hebben. I De bedelaars in de In dische ad Hyderabad hebben aangeboden het bedelen er aan te geven, als zij een pensioen krijgen. De vrijgezellen- bedelaars zouden tevre den zijn met een kleine 30 gulden, terwijl hun collega's die een gezin te onderhouden hebben met het dubbele genoe gen namen. Interpol deed gisteren een goede vangst. De pseudo-Baron von Lü- dinghausen, die naar zijn zeggen van dc tsaar van Rusland afstamde, Is met een medeplichtige, de twintig jaar oude Vadarky op de Duits- Luxemburgse grens ge grepen. Zij zouden van toeristen paspoorten ge stolen hebben. I Chroesjtsjef is een cam pagne begonnen tegen Oekraïnse boeren die suikerbieten stelen om daar wodka van te sto ken. AI drie jaar vecht de Russische premier tegen dit euvel. In Oostenrijk zijn vol gens de politie de ver keersongevallen veel ge ringer geworden sinds men de strafmaat voor verkeersovertredingen verzwaard heeft. De maximum geldboete voor een verkeersover treding Is 5000. Slechts één persoon kwam sinds 1 januari in het verkeer om het leven tegen tien ln dezelfde periode van het vorig jaar. Uit de Londense woning van de Australische concertpianiste Eileen Joyce is in het afge lopen weekeinde bont- kleding ter waarde van 20.000 gulden ont- 30HAN BODEGRAVEN JJOEZEER het voor mij een ge noegen is vanavond op deze wijze als gast in uw midden te verkeren, de manier waarop ik dit mag doen is wel iets anders dan normaal. Normaaldan in deze zindat ik mij verheeld ook op een andere wijze wel eens een ogenblik hij u op visite te zijn geweest. En dan kan ik me voor stellen, dat u plotseling op uw „qui-vive" bent, want er zouden aan mijn „gast-zijn" nog wel eens gevaarlijke consequenties vast kunnen zitten! Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan en het zou dus weer niet ondenkbaar zijn, dat in de staart van dit artikeltje een zeker aantal gironummers genoemd wor den, die niets met het opschrift van dit artikeltje te maken hebben, maar meer zouden aansluiten bij datgene wat momenteel mijn vrije tijdsbesteding is, nl. „help eens 'n •handje". Ik kan u ech ter geruststellen. Niets over acties, over reportages, over klankbeel den of wat dies meer zy, van avond graag eens i^ts over het hoorspel. Ja, ik schrijf dat zomaar neer; „hoorspel", maar is dat nu wel het juiste woord? Het is ingebur gerd, een alge meen begrip zelfs, maar is het nu wel de juiste bena ming voor dat gene wat we zon der meer als „hoorspel" accep teren? Ik vind het namelijk niet, en zou onder alle omstandigheden meer willen plei- het roord: Luister spel. Is er dan ver schil? Zeker, naar myn gevoel! Horen doet men met de oren en luisteren doet men met de ziel. Dat is een groot verschil en wel zó groot, dat de hele benadering van de materie anders wordt. Een kunstenaar, onverschillig welke kunst hij beoefent, werkt met zijn ziel. Zijn ziel legt hij in het kunstwerk en wij, leken op zijn kunstgebied, vinden het óf mooi, óf lelijk, maar dat laatste zou wel eens onbegrip ten opzichte van zijn kunst kunnen zijn. Ook de schrijver van een boek, van een toneelstuk, van een televisiespel, van een radio spel, een auteur dus, brengt een vorm van kunst. Een kunst, ont staan doordat hij schrijven móet, doordat zijn ziel hem tot dit schrij ven brengt. En wanneer nu ook de regisseur van zo'n radiospel zijn ziel mag leg gen in de realisatie, de acteurs en actrices hun hele wezen, dus ook hun ziel, leggen in de verklanking van de woorden, dan kan het niét anders of de luisteraar zal zo'n stemmenspel ondergaan als een luisterspel en er ongetwijfeld méér van genieten, misschien enigszins overdreven door mij gesteld, dan van een hoorspel. Ik schrijf zo maar, ondanks de DE SCHRIJVER Johan Bodegraven werd in 1914 geboren in Tiel gevon den in een jampot, zeggen z'n vrienden maar bracht zijn be wuste jeugd door in Utrecht. Daar ging hij ook naar de ver- schillende scholen, groeide er op tot jongeling" en zelfs tot man. Evenals zijn vader, die 49 jaar bij de Rijksbelastingen ver bleef, stapte hij in het kohier en de aanslagen. Hij trouwde in de Domstad; rijn drie kinderen werden er ge boren en dat mag wel oorzaak rijn, dat hij in de eerste plaats altijd Utrechter is gebleven. Hij is er ook ieder jaar de „offi ciële" Sinterklaas. In padvinde rij en verenigingsleven door de radio „ontdekt" werd hij „ma- nusje-van-alles" in het N.C.R.V.-programma. Reporta ges, grote acties, klankbeelden- series en op bescheiden wijze regie. De N.C.R.V. wilde juist deze laatste eigenschap meer stimu leren, stuurde hem in 1955/1956 een cursusjaar naar de Toneel- school in Amsterdam en be noemde hem in 1957 tot regis- vreemd. Vierhonderd Friese stamboekkoeien zullen zaterdag scheep gaan naar de Canarische Eilanden. Ze werden aangekocht door een coöperatieve veeafzet- vereniging in Akkrum en zijn bestemd voor de verbetering van de vee stapel op de eilanden. Als bij het bezoek van koningin Elizabeth van Engeland de uitgeschre ven tijgerjacht door gang zal vinden, zullen de leiders van de In diase Ahimsak-bewe- ging in hongerstaking gaan. In India stuit men ook op moeilijkheden bij de verlichting van de stad New Delhi. De prijs van de gloeilam pen is tot het tienvou dige gestegen. 497) Bulten de kringen der juris ten, is hier te lande de opvatting vrij algemeen dat de vrouw de gemeen- Deze zwakke stee in de wet moet vele mannelijke juristen reeds vroeg dwaling is niet ver te zoeken. In de rechtsgevoel z.i. kon worden tcge- eerste plaats vinden wc hier werking van het oud-vaderlandse op recht, dat de bevoegdheid man om zyn dc sterke an woning te doen voeren vanzelfspre kend achtte en voorts staat in Burgerlijk Wetboek vermeld dat de vrou met de man samen te onttrekt, heeft de recht de politie te verzoeken haar naar huis terug te voc- Inderdaad, niets schijnt méér voor dc hand te liggen en zelfs tot na het midden van de vorige eeuw waren ook verschillende rechtbanken inoetgekomen. Het foefje kwam hler- r, dat de verlaten man zijn wegens het plegen van een cerspannige ega „met onrechtmatige daad moest aanspre- de echtelijke ken voor een schadevergoeding boven bepaald bedrag, bü niet betaling rvan lijfsdwang zou kunnen wor- uitdrukkeiyk den toegepast. De vele bezwaren, die verplicht is rijzen tegen een dergelijke aanwen- onen. Indien ding van de wet, kunnen worden on- deze verplichting besproken blijven, want de uitvinder dit huismiddeltje voegde er schielijk bij dat het dan niet het TOCH IS HET ZO! verlangde gevolg In dit geval toch ook niet zou worden be reikt, omdat de weg gelopen vrouw by gijzeling niet in de echteiyke woning maar in het Huis van Bewaring zou belanden. Hetgeen .•aderland deze immers niet de bedoeling mening toegedaan, al weigerden de Hoe dit verder ook zU, dc vrouw hogere rechteriyke instanties toch dit kan niet tegen haar wil recht vari de man te erkennen. Want het Burgeriyk Wetboek moge de be paling bevatten, dat de vrouw ver plicht is met de man samen te wonen er bestaat echter geen enkele wet die de vrouw kan dwingen deze regc) na te leven. Dus de door zyn vrouw verlaten man kan zich, op de wet beroepend, wel tot de politie wenden met verzoek baar terug te voeren, doch de politie kan niets voor hem doen, want zy beschikt niet over rechtsmiddelen waardoor de vrouw kan worden gedwongen aan dc in het grondslag. B.W. neergelegde bepaling te vol- Daarover woning van de man teruggevoerd worden. Wel kunnen echter uit kwaadwillige verlating andere ge volgen ontstaan, zoals echtscheldings- proccduren enz. doch dat is hier niet aan de orde. We willen van deze materie echter geen afscheid nemen, alvorens het tuchtlgingsrecht van de man ten opzichte van zyn echtgenote te hebben bezien. Want, hoe barbaars ons dit ook in de tegenwoordige tyd moge toeschynen, hier lag oorspron- keiyk toch een strenge logica aan ten i volgende keer! min of meer beschouwende verhan deling, waarvoor ik u mijn excuses vraag, het woordje: genieten. En dat klinkt op z'n minst verwaand. Want genieten de luisteraars nu ook inderdaad maar altijd voor hon derd procent van datgene wat pro grammaleiding, regisseurs, schrij vers en acteurs ervan verwachten? Het tegendeel is namelijk dikwijls ook maar al te waar! Hoe gaarne zouden we het ieder een naar de zin maken, hoe prettig zou het zijn, wanneer er altijd over en weer begrip zou zijn voor initia tief en ontvangst en men ook onder alle omstandij^heden kon waarderen wat door de mensen in Hilversum werd bekokstoofd. Natuurlijk, er kan altijd verschil van mening be staan, een verschil in opvatting, van appreciatie, op elk gebied. Ze ker op 't gebied van het luister spel, zeker met name voor een om roepvereniging als onze Ned. Chr. Radio Vereniging. Want dat ligt niet zo eenvoudig. Laten we heel eerlijk zijn, beste lezeres en goede vriend lezer, het luisterspel bij de NCRV binnenhalen in het seizoen 19471948 had wel eens de druppel kunnen beteke nen, die de be roemde emmer had laten over lopen. Het was een experiment. Wij, en laat ik dat woord nu in 't algemeen maar gebruiken, Calvi nisten, haalden het toneel in de letterlijke zin van het woord binnen. Volkó men binnen! Bin nenskamers!! En dat was een ex periment. We mogen dankbaar zijn, dat het ini tiatief genomen werd (Gerard Hoek), dat dit initiatief gestalte kreeg (Dirk Ve- rèl) en dat wij jongeren (nou, jongeren) min of meer gestalte mo gen geven aan de doelstellingen hiervan. Jazeker, zeer bewust schrijf ik dat neer: doel stellingen. Want ook in het luis terspel pogen wij zoveel mogelyk datgene waar te maken wat in het programma van de NCRV in alle geledingen geldt, de Grote Op dracht die aan radio, aan pers, aan televisie, aan de Christelijke Vereniging naar onze overtuiging is gegeven. Verbreiding van het Evan gelie, met alle middelen, die ons ter beschikking staan. Het brengen van de Blijde Boodschap. Soms zal dat wel eens vreemd aanhoren. Is bijvoorbeeld een Ster avond een vorm van Evangeliever kondiging? Ja, zeg ik, omdat die Steravond een klein onderdeel vormt van het totale programmabe leid, zoals in de dagindeling van iedere Christen niet alleen het ge bed en de bijbellezing, maar oók de melkboer en de bakker, de maaltijd en de theevisite een plaats hebben. U moet de programma-onderdelen nooit los van elkaar zien. Let u juist eens bewust op de bouw! Een architect, of laten we hier liever ge bruiken het woord: binnenhuis-ar chitect. kan het niet verbeteren. En zo heeft ook het luisterspel z'n plaats, hoe dan ook. Zo is ook het luisterspel een vorm van kunst, die door sommigen nog maar zo wei nig als vorm van Kunst kan wor den gewaardeerd. Daar pleit ik nu vanavond voor En daar laat ik het ook bij. Als gast zeg ik dan: Dank u wel voor de koffie, ze was heerlijk. En wan neer u méér wilt weten over de techniek, och, misschien vraagt de redactie me nog eens een keer als gast. In elk geval hoop ik, dat u in 't vervolg intenser kunt luisteren naar een hoorspel. Dat was voor lopig de bedoeling van dit bezoek! Samen met zijn collega Wini Paauw is hij* mede verantwoor delijk Voor de vormgeving van de dramatische producties in de ruimste zin van het woord: avond-hoorspelen, jeugdhoorspc- len, strips en schoolradio. Lanceringsplannen voor zware kunstmanen Frankrijk en Engeland hebben een internationale conferentie op 30 januari te Straatsburg belegd voor het bestude ren van een mogelijke poging van Europese en Gemenebestlanden, zware kunstmanen te lanceren, aldus een be kendmaking van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Voor deze conferentie zijn West- Duitsland, Oostenrijk, België. Dene marken, Spanje, Italië, Noorwegen, Nederland, Zweden en Zwitser land uitgenodigd. De deelnemende lan den van het Britse gemenebest zullen later bekendgemaakt worden. Men wil de technische en financiële mogelijkheden bestuderen van de bouw van meertrapsraketten, die zware kunstmanen in een baan kunnen bren gen. Men wil ook de produktie bezien een eerste reeks experimentele sa tellieten. Het werk pese organisatie voor ruimte-onderzoek zal niet worden doorkruist, doch aange- de voorgestelde Euro- B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld een kre diet te verlenen van 20 miljoen, als voorlopige bijdrage in de kosten van de werken, nodig voor de verbetering

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5