Unanieme plan inzake wijkgebouw Werk van de boer wordt niet genoeg gewaardeerd Voorzitter in nieuwjaarstoespraak: voorrang aan woningbouw NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 18 JANUARI 1961 Raad van NOORD WIJK vergaderde waardering voor het Rapport-Vet TVE OMVANGRIJKE agenda voor de gemeenteraadsvergadering in Noord wijk werd gisteravond vrij vlot afgewerkt. De heren Sedelaar en Van Riemsdijk waren afwezig toen de burgemeester, mr. G. F. W. van Berckel, de vergadering opende. Bij punt 2 van de agenda, het verzoek van de bewoners van de Beatrixstraat om hun huizen te mogen kopen, merkte de heer De Ruiter op dat het toch wel van belang kan zijn als de gemeente huizen zou kunnen verkopen. De burgemeester zeide, dat wel licht allerlei andere huizen verkocht zouden kunnen worden, doch juist deze (voorlopig in ieder geval) niet. Theoretisch is het mogelijk, dat in de toekomst de huidige belemmeringen zouden wegvallen en dan staat het college zeer zeker niet afwijzend ten opzichte van verkoop. Bij het punt aankoop grond Zeestraat voor verbreding, informeerde de heer J. P. Passchier of er al vorde ringen waren gemaakt bij de onderhan delingen over de aankoop van het enige resterende pand, dat de totale verbre ding nog in de weg staat Hierover kon den nog geen nadere mededelingen den gedaan. Over het voorstel tot koop van grond aan de Daniël Note- boomstraat, voor de bouw van bejaar den woningen, ontstond enige discussie. De heer Benschop had veel waardering voor het voorstel maar vond de ge projecteerde huurprijs van f 14.50 bejaardenwoningen wel aan de hoge kant Spreker vreesde. dat in brede kring niet voldoende het leed woningnood wordt beseft Zelfs in de Tweede Kamer ontaardt een debat hier over bij sommigen in een „politiek ge zwam". gespeend aan alle sociale bewo genheid met dit kwaad van de eerste De burgemeester en wethouder Van Leeuwen betoogden, dat hier in Noord- wijk alles op alles wordt gezet om de woningnood te bestrijden. Ook de heer Den Otter vond de huur prijs vrij hoog. Het voorstel werd ten slotte aangenomen en het voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de Vinken- laan werd met de stem van de heer Mesker tegen, aangenomen. Lijnbaanwe g De heer Vogelaar vond het voorstel om een krediet te verlenen voor aanleg van wegen nabij de Lijnbaanweg, moei lijk verteerbaar. Gezien de woning nood, zou hij, zij het schoorvoetend, voorstemmen. Wethouder De Geus had geen bezwaar, omdat dit plan voor het college ook een compromis betekende. De heer K. Passchier was ook vóór dit voorstel, maar wilde er de restrictie verbinden, dat de huur van de te bou wen woningen niet boven de f 70 per maand zal komen. Het college betoogde bij monde van de burgemeester en wethouder Van Leeu wen dat er wordt gestreefd naar drage lijke huren, maar men kan zich niet vastleggen op een bepaald maximum. Deze bouw zal moeten geschieden zon der enige premie. De heer Benschop verkreeg de toe zegging, dat bij verkoop uitsluitend Noordwijkers de gelegenheid zullen krijgen. Unaniem waren de raadsleden in hun lof voor het voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de Van Panhuysstraat ten behoeve van de bouw van een nieuw wijkge- bouw voor Het Groene- en Het Wlt- Gele Kruis. De heer Vogelaar onderstreepte het in het voorstel opgemerkte inzake het be lang van het werk der kruisverenigin gen. De prot chr. fractie is zeer erken telijk voor de royale aanpak van deze zaak door het college. De heren De Ruiter en Alkcmade slo ten zich hierbij aan, evenals de heer K. Passchier die zijn blijdschap erover uitsprak dat deze regeling zonder do „zuilen" tot stand zal komen! De heer Benschop bepleitte het aan trekken van specialisten als dit gebouw tot stand gekomen is. Van de zijde van het college werd gesteld dat het praktisch werk van de kruisverenigingen prevaleert en dat vooral het feit waardering verdient, dat dit plan uit particulier Initiatief is ont- Niet tevreden Bij het verslag van de commissie voor het onderzoek van de rekening 1959. zeide de eerste ondertekenaar, de heer C. Benschop, dat hij niet tevreden was over het antwoord van B. en W. Hij had het gevoel met een kluitje in het riet te zijn gestuurd ten aanzien van hun op merkingen over de telefoonkosten door ambtenaren gemaakt Ook had het de commissie bevreemd, dat zulke uiteenlopende bedragen in re kening zijn gebracht voor onderhoud van bepaalde complexen woningen. In drie complexen zijn per woning respectieve lijk besteed f 280.—; f 25.— en f 100.—. zodat dit een nadere toelichting behoeft De burgemeester zeide, dat aan de kwestie telefoonkosten zeer zeker aan dacht zal worden besteed. De uitzonderlijk hoge kosten bij com plex I der gemeentewoningen (Van Pan- huysstraat) zijn veroorzaakt doordat aan één der woningen diverse reparaties werden verricht benevens het boven en beneden schilderen en behangen en het maken van 2 slaapkamers tot één. De heer Schenkeveld attendeerde op het tekort van f 3776.— van het insti tuut ziektekostenverzekering ambtena ren, dat voor 1959 ten laste van de ge meente komt Hij vond dit instituut vrij duur. Wethouder Van Leeuwen wees op de voordelen en het grote belang van deze verzekering, waardoor aan de an- Bij de rondvraag vroeg de heer Ben schop aandacht voor beschadigingen de beplanting van het terrein waarop de nieuwe Wilhelminaschool komt De heer Vogelaar informeerde naar de stand van zaken betreffende het rapport-Vet. De burgemeester ant woordde, dat dit rapport weliswaar vertrouwelijk aan de leden van het bestuur van de Stichting WV is toegezonden, doch dat nog wordt ge wacht op de kanttekeningen van de provinciale en algemene WV. Als WOUBRUGGE Uit de raadsstukken Op de zitting van vrijdag zullen in de gemeenteraad van Woubrugge ojn de volgende punten worden besproken. In 1957 kwam het GE.B. met het voorstel, de totale aaniegkosten van de elektrificatie van Ofwegen, geraamd op f 40.000, voor de helft te betalen. De belanghebbenden gingen daarmede ech ter niet akkoord. Na de overname door de SD.F. kwam er in juni 1960 een voorstel, om de ge raamde kosten van ruim f 32.000 als volgt te verdelen: 1/3 voor de S.L.F., 1/3 voor de gemeente, 1/3 voor de be langhebbenden. Ook hier ging de laatste groep niet mee akkoord. De pogingen van het hoofdbestuur van de L.TB. om voor hun leden in dit onrendabele ge bied nog gunstiger voorwaarden te ver krijgen, leidden nu tot een nieuwe ver deling: 50 percent voor de SX.P„ 1/3 deel voor de gemeente en 1/6 voor de belanghebbenden. Het aandeel van de gemeente bedraagt dan f 10,687, waar voor de raad om goedkeuring gevraagd zal worden. Voorts wordt voorgesteld een bedrag van f 18.429 te bestemmen voor de aan koop van 1 ha. grond bij de Doesbrug in Hoogmade, ter verwezenlijking van het z.g. bungalowplan. Na langdurige onderhandelingen kwam men tot de vol gende taxatie: f 12.215 voor de eigenaar, de familie De Ranitz, en f 6.214 schade loosstelling voor de pachter C. T. van Rijn. De meterprijs komt dan op f 1,76. Ten slotte vragen B. en W. om een be drag van 3000 gulden voor de overname van het instrumentarium van wijlen de heer C. Slingerland, ten behoeve van de gemeentebedrijven. Lezing over uardolie In hotel De Weeger luisterden gister avond leden van de Bond van Platte landsvrouwen en andere belangstellen den naar een leerzame causerie met films over de aardoliewinning in ver schillende delen der wereld. Baron Bentink gaf allereerst een uiteenzetting over het ontstaan ende samenhang der grootste oliemaatschappijen. Na de Ame rikaans? anti-trustwet ontstonden talrij ke dochtermaatschappijen, ondanks het krachtige verzet van de oliemagnaat Rockefeller. Zo is de Caltex en dochter onderneming van de Standard Oil en de Texas Oil-Mij. Deze winnen onder meer aardolie rond dc Perzische Gplf bij Barein, in Arabië en op Sumatra. De geschiedenis van de olieboring be gint in 1859 in Pensylvanië, waar de heer Great de grondslag legde. Reeds in de oudste tijden kende en gebruikte men aardolieprodukten. Uitvoerig schetste spreker het opsporen, boren en winnen van deze delfstof, een kostbaar werk. In de raffinaderijen worden dan vele bijprodukten gewonnen, waarvan ben zine, olie en petroleum de belangrijkste zijn. De heren Dool en Stevens vertoonden een drietal kleurenfilms, o.a. over de oliewinning op Sumatra, een bezoek aan de Robbeneilanden en het leven in India. KATWIJK Jongen gevonden Gisteren is in de vissershaven van IJmuiden het stoffelijk overschot ge vonden van de 17-jarige Arie van Rijn, Wassenaarseweg 14 te Katwijk aan den Rijn. De jongen die al geruime tijd werd vermist, is vermoedelijk in het donker naast ed loopplank van zijn schip ge stapt. Vrijdagmiddag half drie heeft de begrafenis plaats op de algemene be graafplaats te Katwijk aan den Rijn. NOORDWIJKERHOUT Burgerlijke stand GEBOREN: Martina J. C., dr van J A. van Wént en L. M. van der Slot; Ma rianne K. F., dr van J. Qualm en G. J. M. Speekenbrinik; Dorothea Ph. M.. dr van E. H. M. van der Werf en A. M. T. A. M. van Baost. ONDERTROUWD: W. J. H. Pompe en G. M. van der Ploeg: G. J. J. Geerlings en C. C. van der Slot; N. F. Meiland cn C. Duivenvoorden. GETROUWD: C. vam Dam en G. D. Pors: J. N. van Haaster en E. P. J. War merdam. OVERLEDEN: Bastiaan van der Zwet, 80 jr. wednr van M. C. Zaat; Helena van den Berg, 82 jr, wed. van J. de Winter; 'Genardus J. Knots, 68 jr, ongeh. wonen de te Zaandam. deze binnen z(jn, zal het rapport aan de raad worden verstrekt. Ook informeerde de heer Vogelaar waarom in het Noorderkwartier het raadsbesluit tot verwijdering van inrij- verboden nog niet. is uitgevoerd. Dit zal spoedig gebeuren. Ten slotte werd (traditiegetrouw) een korte besloten zitting gehouden. Jaarvergadering Klein Avifauna De vereniging van vogelliefhebbers „Klein Avifauna" hield onder leiding van de heer J. Zwagerman de jaarver gadering. Secretaris J. F. Scheelings en penningmeester J. Wassing. brachten verslag uit De fotowedstrijd, gehouden ter gelegenheid van de tentoonstelling, had als resultaat: 1. J. Thijssen 2 en 3 C. van der Ham. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Zwagerman en J. F. Scheelings herkozen. Gekozen werden de heren C. P. Glasbergen, N. Glasbergen en J. Thijssen. Hierna kwam nog een aantal huishoudelijke zaken aan de orde. Aanbesteding rioleringswerk Gisteren heeft de dienst van gemeen tewerken namens het college van B. en W. een openbare aanbesteding gehouden voor het leggen van riolering in de Scheveningsestraat, de Wassenaarsestr. en de Zandvoortsestraat. Voor deze aan besteding schreven zeventien aannemers bedrijven in. Van hoog naar laag de uitslag: C. A. Langeveld, Alphen aan den Rijn, f76.000; J. P. Koridon Zn, Kaagdorp, f73.000; Koster en Visser, Waddinxveen, f72.800; fa Joh. Visscher Zn, Leiden, f71.350; fa A. Th. Stuif zand, Leiden, f71.000; A. Hogeboom, Rijpwetering, f70.500; N.V. G. Hulse bosch, Bloemendaal, f70.000; N. Smit Zn, Vijfhuizen, f68.300; J. Mens, Lisse, f66.000; Gebr. Schouls N.V., Leiden, f 65.200H. J. Strijk, Rijpwetering, f 63.800; Verheul en Brouwer, Haarlem, f63.530; P. B. Huberts, De Bilt, f62.500;, N. Hollenberg, IJmuiden, f62.000; D. de Rooy, Badhoevedorp, f62.000; H. J. Ves- sies, IJmuiden, f61.335 en Gebr. den Elzen, Noordwij kerhout, f57.300. De dienst van gemeentewerken heeft het werk geraamd op f 61.500. De gunning is nog aangehouden. ROELOFARENDSVEER Geluidsinstallatie Een regelmatig terugkerende financiële last voor de Stichting Jeugd- en Vereni gingsgebouwen was het huren van een geluidsinstallatie bij bepaalde evenemen ten. Na de onlangs gehouden Fancy-Fair besloot de Stichting zelf een complete in stallatie aan te schaffen. De heer G. Eist- geest bood toen spontaan aan de verzór ging van deze installatie op zich te ne- De nieuwe geluidsinstallatie bestaat uit een drietal klankruiten, een versterker, twee microfoons, twee standaards en di- Kaaskeuring te Alphen Kwaliteit bleek aanmerkelijk te zijn gestegen In hotel Centraal te Alphen aan den Rijn zijn gisteren 41 kazen gekeurd. De zelfkazende boeren hadden vorig jaar 51 kazen Ingezonden maar hoewel de kwan titeit dus terugliep, de kwaliteit bleek aanmerkelijk te zijn gestegen. Het ge middelde aantal punten bedroeg deze keer 83,9 tegen vorig jaar 82,6. Dit jaar werden 21 kazen tot eerste soort verklaard, dat is 51.2 pet (vorig jaar 23 kazen 45,1 pet) tweede soort 13 kazen 31,7 pet (vorig jaar 37,3 pet), 7 kazen werden als derde soort aangemerkt, wat neer komt op 17,5 pet (vorig jaar 9 kazen of 17,6 pet). De wisselbeker ging over in handen van de heer L. Captein te Alphen aan den Rijn, die met 97 pun ten de hoogste notering voor zijn produkt behaalde. Tweede werd de heer D. Sol te Hazerswoude, die 96 punten behaalde en derde de heer H. W. de Wit, eveneens te Hazerswoude. die van de jury 95 punten De verdere puntentoekenning voor de eerste soort kaas: 92 punten: J. W. de Bruijn te Zwammerdam en G. C. Kraan te Alphen; 90 punten: M Kwakernaak, gebroeders Van der Meer en A. G. van der Hulst, allen te Alphen aan den Rijn, M. Jongeneel, Bergschenhoek, C. J. Bon tekoe te Boskoop; 89 punten: L. Kwaker- naak te Alphen aan den Rijn; 88 punten: W. de Jong te Aarlanderveen en J. A. Straathoff te Alphen aan den Rijn; 87 punten: L. Vergeer te Alphen aan den Rijn; 86 punten: J. J. J. Verkleij, J. W. den Hertog, D. C. Joha, J. H. Snelder- waard, J. van Zwieten en M. J. van der Pouw, allen te Alphen aan den Rijn. Lekenkeuring 's Middags werd een lekenkeuring ge houden door de inzenders met hun echt genoten. Ook mevrouw Bruins Slot-Pad- ding behoorde tot een der commissies. Ir. D. Rozeboom gaf tevoren tekst en uitleg. Niet minder dan vier groepen behaalden hetzelfde resultaat, namelijk 103 punten. Ten slotte moest de beoordeling van smaak en geur de doorslag geven. De groep bestaande uit de heer en mevrouw N. J. Stigter, mevrouw E. P. Kwakernaak- Verdoes en de heer C. Joha bereikte in dit onderdeel het beste resultaat, name lijk 27 punten. De jury bestond uit de heren ir. K. Adema van het Kaascontrolestation te Den Haag. J. van Rhijn van De Produ cent te Gouda, W. van Baren voor de kaashandelaren te Gouda, Joh. Nusselder van het Rijkszuivelconsulentschap te Gouda. Als arbiter trad op ir. D. Roze boom, rijkszuivelconsulent voor boeren kaas te Utrecht De voorzitter van de Kaasdagcommis sie, de heer J. S. Rijlaarsdam Czn., over handigde na afloop van de keuring de prijzen, nadat een film uitgaande van het Nederlands Zuivelbureau „Holland cum- laude" was vertoond. CBTB Alphen vergaderde „Wat de boer presteert en hoe dit wordt gewaardeerd", was de titel var een uitvoerige rede, die de heer A. Blokzijl uit Groningen, hoofdbestuur^ lid van de chr. boeren- en tuindersbond, gisteravond in Toor hield voo; de Alphense afdeling van genoemde bond. Er wordt, zo toonde spreke; aan, veel gepresteerd, maar de waardering van ons volk is daarmee nie; in overeenstemming. Zelfs de kostprijs ontvangt de boer niet voor ziji produkt, laat staan winst. En omdat hij een boekhouding heeft, die wa men noemt „open" is, zodat ieder daarin kan zien, hoeveel de regering aai toeslag geeft, staan velen op het standpunt dat de landbouw en de vee teel maar bijleggers zijn die men eigenlijk beter kan opruimen. Een feit is echter, dat voor ruim twin tig miljard gulden aan landbouwproduk- ten wordt geëxporteerd, dat men daar voor deviezen kweekt die ook, en in be langrijke mate de industrie ten goede komen. De heer Blokzijl begon met enkele cij fers. De landbouw neemt nog steeds grote plaats in, in ons nationaal bestel. De cultuurgrond bedraagt twee miljoen ha. De opbrengst daarvan is gestegen, het aantal mensen gedaald, wat wijst op pro- duktieverhoging. In 1850 werkte 43 pet der bevolking in de landbouw, in 1900 30 pet, thans nog 12 13 pet. Men heeft vervanging van de mankracht moeten zoeken; in 1940 waren er 6000 trekkers i: gebruik, nu 70.000; in 1940 een aantal va; 300 melkmachines, thans 30.000. Billijke prijs Onderzoek en voorlichting namen in de landbouw een grote vlucht. De mechani satie, die belangrijke kapitaalsinvesterin gen vroeg, heeft ertoe geleid, dat men volk voor billijke prijs kan voeden nog kan exporteren ook. De sociale po sitie van de werknemer is zeer verbeterd. De sociale positie van de boer nam niet die vlucht. Was vroeger de verhouding: grote boer, kleine boer, arbeider, nu staat de laatstgenoemde op de tweede plaats. Ondanks allerlei misverstanden blijft de landbouw een onmisbaar element in de nationale economie. Het is daarom zo pijnlijk, dat ieder jaar zoveel te doen is rondom de ga rantieprijzen. En dat ons volk er grote moeite mee beeft de boer een redelijk bestaan te waarborgen. Aandacht werd geschonken aan hi BENTHUIZEN Agenda gemeenteraad Vrijdag om half aoht zal de gemeente raad in een openbare vergadering bij eenkomen in de grote zaal van het raad huis. Een blik in de agenda laat ons de volgende punten zien: voorstel inzake de vergoeding voor het bijwonen var de vergaderingen: voorlopige vaststel ling van de rekening van de stichting drinkwaterleiding „De Tien Gemeenten'" over 1959 en goedkeuring van de begro ting van deze stichting voor 1961; be paling van het bedrag van de vergoe dingen, waarop het bestuur van de ver eniging „Een Christelijke kleuterschool te Benthuizen" aanspraak heeft; vast stelling van de gemeentebegroting, dienst 1961; bepaling van het bedrag per leer ling voor het openbaar lager onderwijs: vaststellen van een spaarverordening ten behoeve van het gemeentepersoneel; het Raad van Noordwijkerhout bijeen De gisteravond gehouden vergadering van de raad der gemeente Noord- wijkerhout ving aan met een nieuwjaarstoespraak van de voorzitter, bur gemeester P. M. M. van der Weijden. Ook onze gemeente, aldus do voor zitter, heeft in 1960 haar deel gehad in de algemene welvaart Onze hoofd bron van inkomsten, de bloembollenteelt, heeft goed gefloreerd en de bollen hebben weer hun weg gevonden naar alle windstreken. Er zijn een aantal nieuwe zakenpanden gesticht en andere hebben een grondige ver nieuwing ondergaan, waardoor tevens het aanzien van onze gemeente is gestegen. Het uitbreidingsplan De Zilk is thans Het vreemdelingenverkeer, niet enkel belangrijk voor horecabedrijven, doch ook voor de middenstand en voor vele particulieren is weer een bron van in komsten geweest, die in betekenis is toe genomen. Het aantal inwoners is met 241 personen gestegen en bedroeg per 1 jan. 1961: 11073 zielen. Wat de woningbouw betreft, deelde burgemeester Van der Weijden mede, dat in 1960 73 woningen gereed kwamen, van 49 premiewoningen en 24 wo ningen in de vr(je sector. Van deze wo ningen kwamen er aan eigen inwoners economisch gebondenen 54 ten goede. Van de gereedgekomen 73 woningen wer- er 57 gebouwd in het dorp en 16 in De Zilk. Op 1 januari 1961 waren nog in aanbouw 101 woningen en wel In het dorp 60 en 41 in dc Zilk. Ondanks deze bouwactiviteit kon helaas met de leniging van de woningnood weinig vooruitgang worden geboekt In tegendeel, door het grote aantal nieuwe inschrijvingen is het aantal woningzoe kenden eerder toe- dan afgenomen. Het gemeentebestuur zal alle krachten inspan- om de woningnood, die zoveel men selijk leed veroorzaakt, te bestrijden. De burgemeester herinnerde aan het twee- jarenplan voor 175 volkswoningen, naar de realisering waarvan met kracht zal worden gestreefd. Verplaatsing hotel Met de woningbouw is nauw verwant het maken van uitbreidingsplannen. Met de uitvoering van de uitbreidingsplannen St Victor is voortgang gemaakt In St Vic tor I zijn de meeste gronden aangekocht en is het rioolwerk aanbesteed Met de eigenaar van hotel „De Vlashoven", de hcor W. Th. van der Slot, is overeen stemming bereikt inzake de verplaatsing van zijn hotel. bijna volgebouwd en er zal naar verdere uitbreidingsmogelijkheden moeten den gezocht Met de stedebouwkundige der gemeente, ir. Alph. Siebers, zijn de eerste contacten gelegd inzake het ont werpen van nieuwe uitbreidingsplannen. Met voldoening sprak de burgemeester over de ontwikkeling van de plannen zake de toegangswegen naar zee, vooral voor het vreemdelingenverkeer van groot belang zijn. Zowel de Schulpweg als de Langevel- derweg zijn op het tertiair wegenplan ge plaatst. Met voortvarendheid is gewerkt aan de voorbereiding van de reconstruc tieplannen voor deze wegen en de werken aan de Schulpweg zullen binnenkort den aanbesteed. Het vermoeden, dat ik, aldus de 1 zitter, bij het uitspreken van mijn vorige nieuwjaarsrede had inzake het beëindigen van de geschillen met Van Henvaarden's Kalkzandsteenfabrieken, schijnt gelukkig bewaarheid te worden. Voor realisering van onze plannen inzake de recreatie is dit van groot belang. Provinciale weg Niet is in vervulling gegaan de wachting, dat in 1960 ernst zou worden gemaakt met een begin van uitvoering van de nieuwe provinciale weg. Het door gaande verkeer, dat in intensiteit steeds toeneemt, moet zich door dorpscentrum wringen. Waarschijnlijk zal de realisering van de door de verkeers- commissie ontworpen verkeersomleidin- gen (althans voorlopig) enige verbetering brengen. Ook noemde de voorzitter de ontworpen verbeteringen nabij de garage Zandbergen, die voor het verkeer in de Dorpsstraat van grote betekenis zijn. 1960 goede voortgang gemaakt. De Haarlemmertrekvaartweg is thans volledig geëlektrificeerd en plannen voor een gedeelte van de Lecweg ver keren in een vergevorderd stadium. In 1960 hadden binnen de grenzen va de gemeente 94 geregistreerde aanrijdin gen plaats. Eén man, twee vrouwen en twee kinderen werden hierbij gedood; 9 mannen, 5 vrouwen en 8 kinderen werden zwaar-, en 19 mannen, 6 vrouwen kinderen licht gewond. Na nog in herinnering te hebben ge bracht het werkbezoek van de commis saris der Koningin met echtgenote op 7 oktober jl. besloot burgemeester Van der Weijden zijn toespraak. De heer C. J. Ruigrok beantwoordde namens de raad de rede van de burge meester. Koninklijk bezoek Bij de ingekomen stukken werd vo gelezen een schrijven van het bestuur a de Oranjevereniging, waarbij een meentelijke subsidie wordt gevraagd de kosten van versnaperingen en vlag getjes voor kinderen, ter gelegenheid van het bezoek van de Koningin op 14 febr. a.s. aan Noordwykerhout Of de kinderen aan gemeentelijke lolly's zullen likken en met gemecn- tevlaggetjes zullen zwaaien op 14 februari, is nog niet bekend. De voorzitter wenste dit schrijven in ge heime zitting te behandelen, en aldus besloot de raad. De overige punten van de agenda wa ren snel afgewerkt Voor verbetering van de woning Havenstraat 80 stelde de raad een premie op grond van de premierege ling „Woningverbetering en -splitsing 1953" beschikbaar en het voorstel var burgemeester en wethouders tot onteige ning van gronden in het uitbreidingsplan St Victor II werd zonder veel woorden aangenomen, evenals de verhuur van ee perceeltje grond aan C. A. Berbee. Voorschotten werden beschikbaar gesteld op de vergoedingen voor 1961 aan de bijzondere kleuterscholen en de bijzondere lagere scholen en de raad besloot de deelneming van de gemeente in het aandelenkapitaal B van de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten uit te breiden met f 4000. Bij de rondvraag vestigde de heer Meijer de aandacht van het college op de noodzaak tijdig een goed sluitende kampeerverordening voor aanvaarding dooT de raad gereed te maken. Als er maal verkeerde toestanden ontstaan, is het moeilijk deze weer recht te trekken. De voorzitter antwoordde, dat juist gis teren van de Kampeerraad hierover een schrijven met een niet-bijgevoegd model verordening was ontvangen en hij zegde de heer Meijer toe aan deze materie de nodige aandacht te zullen schenken. een vraag van de heer Blaauw ant woordde wethouder De Groot, dat men thans druk bezig is met het opknappen van de Haarlemmertrekvaartweg. Voor een aantal bewoners van de Mees ter Remmerswaalstraat in de Zilk vroeg de heer Out enige voorzieningen, zoals fietspaaltjes, trottoirverbreding en wijzi ging draadafscheiding der plantsoentjes.! ontwerpen van een uitgewerkt plan tot de stichting van een nieuwe algemene begraafplaats ten zuiden van de bestaan, de begraafplaats van de Hervormde Ge meente. Vier woningwetwoningen B. en W. van Benthuizen delen mede, dat de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid machtiging tot gun ning tot de bouw van vier woningwet woningen, plan VIII van de woning corporatie „Algemeen Belang" aai Van Leeuwenhoekweg, heeft gegeven. De aannéemsom bedraagt f 64.950 plete bouw. Tegen een rente van 4% is een schot uit 's Ryks kas van ten hoogste f 12.753 verleend (grondvoorschot)te gen een rente van 4% is voorschot uit 's Rijks kas van ten hoogste f 69.263 verleend (bouw- voorschot); voor een tijdvak van hoogste 50 jaren is voorts een jaarlijkse bijdrage uit 's Rijks kas toegekend het exploitatietekort van dit complex tot een bedrag van f 1.093,11. Ten slotte heeft de minister de huur prijs per woning per week vastgesteld op f 16,30. HAZERSWOUDE Muziekuitvoering Heden- en morgenavond om 7.30 ui in het Hervormd verenigingsgebouw de Hazerwoudse Harmonie o.l.v. de heer J. H. Bosveld uit Den Haag een muziekuit voering geven. De Chr. reciteer- e neelvereniging „Demosthenes" verleent medewerking door de opvoering va blijspel „Poiverientje wint de laatste slag". Jeugdavond ring Alphen In het Hervormd verenigingsgebouw zal vrijdag 7.30 uur een vergadering gehou den worden van de Hervormde jeugdver enigingen ring Alphen en omstreken. Na afloop van de inleiding „Getuige zijn in deze wereld" door ds. Boertje van Moer- kapelle zal gelegenheid tot discussiëren worden gegeven. Belangstellenden zijn welkom. TER AAR Jaarvergadering van Geref. inannenvereniging De Geref. mannenvereniging „Schrift en Belijdenis" hield haar jaarvergadering in het gymlokaal. De leiding berustte bij 'le voorzitter, de heer M. Heijns, die een woord van welkom sprak. De heer K. H. Heijs verzorgde een declamatie, waarna de heer H. Schouten een inleiding hield over het onderwerp: Het christelijk leven, als leven der vreugde. Het spel in het leven en de betekenis van de sport werden uitvoerig behan deld. Ook de betekenis der cultuur haar uitingen kwam naar voren, grootste vreugde voor de christen moet zijn het gehoorzamen aan de geboden Gods. Er volgde een levendige bespreking. Na de pauze vertelde de secretaris, de heer D. Esveld, over het afgelopen enigingsjaar, waaruit bleek, dat de eniging nu 15 jaar is en een bloeiend bestaan heeft. Er zyn 28 leden. De pen ningmeester, de heer C. J. Besemer jr., kwam in zijn jaarverslag tot een batig saldo van f 49.53. Met deelneming van alle leden een samenspel gegeven over de ve ging en haar werk, waarna ds. A. P. Heiner nog een toespraak hield ov< strijd in het leven van de mens. De voorzitter overhandigde mev van Vliet-Huisman een cadeau als dank voor het verzorgen van de koffie op de verenigingsavonden. Woningbouw De N.V. Bouwfonds der Nederlandse Gemeenten, kantoor s-Gravemhage, heeft het bouwen van een systeemwoning te Aarlanderveen voor de heer J. J. Ver geer opgedragen aan de firma's G. Aart- man Zn. te Leimuiden en F. B. Beek man te Zevenhoven. Burgerlijke stand Geboren: Johanna H M M, dr van C G Fransen en M M C Egberts, Bloemenstr. 14; Vincentius L, zoon van C Hogenboom P M M Borst, M. Robertzstraat 4; Mar jan, dr van W J Vriezen en M W Ver- schelling, P. van Schravendijkstraat 23; Paulus H, zoon van H Ubink en P C van der Klauw, Korteraarseweg 21; Petronella in S Wingelaar en P van Leeuwen, Zevenhovenseweg 2a; Jannetje, dr van G Woudenberg en A Hendrikse, Korter aarseweg 162. Ondertrouwd: N C Wijfje. 26 jr. en A J jvenhoven, 21 jr. Overleden: M W Kroon, 6 jaar. moeilijk werken voor landbouw en vee teelt in verband met de enorme vraei naar arbeidskrachten door de industrie waar men tot allerlei uitwassen komt ii beloning en premies. De heer Blokzij stelde, dat ons volk in deze tijd bijge bracht moet worden, dat men voor hc agrarisch produkt de kostprijs moet be talen; het kan nu zeker. De vergadering stond onder leiding va: de heer Joh. de Jong. De secretaris, d heer Rijlaarsdam, vertelde, dat de krinj Alphen a.d. Rijn van de C.R.T.B. voor ee studententehuis in Wageningen ruim f 60 bijeenbracht. Spreekbeurt Voor de afdeling van de Geref. Zen dingsbond zal donderdagavond half i in het IJsclubgebóuw spreken ds. G. vai Estrik uit Nieuwland. Voor Kongo j Door de jeugd van de Christelijk 1 scholen voor u.l.o. en de Christelijk' 1 nijverheidsschool voor meisjes zijn maan j dag en dinsdag grote hoeveelheden le j vensmiddelen mee naar school gebraclv voor de hongerende jeugd in Kongo. j. BENTHUIZEN t Vergoeding te laag De vergoeding aan de leden van d gemeenteraad voor het bijwonen van d s raadsvergaderingen is bij besluit vai c Gedeputeerde Staten d.d. 2 mei 195 vastgesteld op f7.50 per lid per vengadi ring, met dien verstande, dat voor he k bijwonen van meer dan één bijeenkom! "V op dezelfde dag de vergoeding slecht h één maal wordt genoten. d Omdat het college van B. en W. dei d vergoeding voor de huidige tijd aan c lage kant vindt, stelt het de raad voo 11 Gedeputeerde Staten te verzoeken der jj vergoeding te verhogen tot tien guide: Spaarverordening Overwegende, dat het aanbeveling ve; dient voor de gemeente-ambtenaren ee regeling vast te stellen die de strelckin| heeft de bezitsvorming van het perse neel te bevorderen, stellen B. en W. d g raad voor een spaarverordening te on1 werpen. Zij leggen de raad een mode p spaarverordening over, waarop zij te F toelichting meedelen, dat, binnen 1! premieregeling, gespaard kan worde d tot 5% van de pensioengrondslag me een maximum spaarbedrag van f600 pe tc jaar. De door de gemeente te verlene prernde bedraagt 15%, dus maxima? f90 per jaar. n De verordening zou per 1 januari 194 d in werking kunnen treden. 0 KOUDEKERK A. D. RIJN Loop der bevolking 3: 205 vrouwelijke). Er werden vorig jaar 2 jongens cn 18 meisjes geboren en er ve.' tigden zich hier 50 mannelijke en 49 vrou Hjke personen. Door overlijden vermin derde het mannelijke deel van de lx volking met 9 en het vrouwelijke met door vertrek resp. met 51 en 57. Hï totaal was eind vorig jaar 2069 personei een vermeerdering dus van 19. Er wei den 18 huwelijken gesloten. f Burgerlijke stand Gehuwd: J Smink, 29 jr en W Dame? 28 jr; T Roeloffs. 27 jr en D van Willige; 29 jr. LEIMUIDEN Dorpshuis Burgerveeu Weer zijn de inwoners van Burgervec een stap nader gekomen tot de verwi zenlijking van hun ideaal een dorp! huis. Het bestuur immers ontving b< richt dat het besluit van de raad van d gemeente Haarlemmermeer d.d. 4 a: gustus 196 goedkeuring ontving Van Gi deputeerde Staten van Noordholland. Dit houdt in de goedkeuring van ee eenmalig subsidie van de gemeente a f 16.300, de garantie van tijdige betalin van rente en aflossing van een geldlenin groot f 15.000 en een geldlening va f 8.340 voor de inrichting van dr! douchecellen in het dorpshuis. Met belangstelling wordt nu uitgezié naar de toekenning van subsidie doe Rijk en provincie en naar de Rijksgoei keuring om met de bouw een aanvan te maken. NIEUWVEEN Cefa-avond Onder auspiciën van de Cefa werd c kleurenfilm „Avontuur in de Pacifil vertoond, handelend over een jonge E; gelse assistent-resident, die het ge« moest vertegenwoordigen op een van 6 Zuidzee-eilanden. Na allerlei tegenwe king en verdachtmakingen te hebt* overwonnen, wist hij ten slotte toch h vertrouwen van de bevolking te winne OUDE WETERING Jubileum van de heer J. Laurier Maandag herdacht de heer J. Laurii lasser bij de N.E.M (afd. Oude-Weterin; dat hij 25 jaar geleden in dienst trad. I i jubilaris werd 's middags met zijn vrou I in de conferentiekamer ontvangen do 1 de directie de heren Hofman en Stot 1 man, en de jubileumcommissie. Dire teur Hofman bood hem een envelop) met Inhoud aan. Vervolgens spraken lasserbaas J. S lier sr., de voorzitter van de jubileur commissie, die namens alle collega's i Oude Wetering en Leiden een polshc loge aanbood, de heer Beumer, bedrijl l leider van het bedrijf te Oude Weterii de heer Baart namens de personee: vereniging D.S.B. Laatstgenoemde schoi een fruitmand. Het gezelschap reed ve- volgens naar hotel-restaurant De Braser? waar de jubilaris en zijn echtgenote eiy,- diner werd aangeboden. w. be OEGSTGEEST Gebroken arm De li-jarige Annie Jongman uit cna Karei Doormanlaan Oegstgeest. heere gistermorgen omstreeks half 12 by h< si< spelen op het 'errein van de Terwei re school haar linkerarm gebroken. he

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4