ïlifutwe £eiltëdje (fourant hamol MEER VRIJHEID IN LOONBELEID Commentaar Ook in Wallonië is liet werk hervat Onnozele ten onrechte opgehangen? NIEUWS in één oogopslag- BON - nieuw plan van drie vakcentralen - Mannen in radartoren zagen gevaar aankomen iu DINSDAG 17 JANUARI 1961 Advertentie-afdaling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12076 CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Ut. E. DIEMER ^Stantnasticfi is ahebleoen mgn hert ia ttgbeaspoet" Ook goedkope huizen behoeven niet te lekken Zie pagina 7 Tussen de drie vakcentrales is overeenstemming bereikt ten aanzien van de toekomstige loonpolitiek. De hoofdbesturen moeten er nog hun fiat aan geven. O.m. wordt gesteld, dat de produktiviteit niet het enige criterium mag zijn bij de vaststelling van de CAO-lonen. Ook in Wallonië wordt het werk nu in steeds meer bedrijven hervat. Alleen in Luik is het gisteren nog tot een ernstig inci dent gekomen, waarbij vijf personen werden gewond. Koning Boudewijn heeft het overleg met politieke leiders voortgezet. Thans neemt ook in Leopold zelf de spanning toe. In het mili taire kamp aldaar dreigt een muiterij. Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft de eis van president Kasavoeboe tot terug roeping van de Indiër Dayal van de hand gewezen. In Katanga zou een samenzwering tegen het leven van president Tsjombe zijn ontdekt. De laatste door president Eisenhower ingediende begroting heeft het hoogste totaal in de geschiedenis van de Ver. Staten. In totaal werden de uitgaven begroot op 80 miljard dollar, maar de inkomsten worden geraamd op 82,3 miljard, hetgeen een nogal fictief bedrag is. In de aannemerswereld ziet men in het streven om te komen tot woningen met een gegarandeerde kwaliteit een aanvaard bare methode om het knoeien in de woningbouw tegen te gaan. In Engeland en Amerika kent men dit soort garantieregelin gen reeds langer. Nieuwe bijzonderheden zijn bekend geworden over de brug over de Oosterschelde. Als het bouwschema kan worden af gewerkt, kan de vijf kilometer lange brug (waarvan de kosten momenteel op zestig miljoen gulden worden geraamd) er in 1964 liggen. Omstreeks die tijd kunnen ook de Haringvlietbrug en de dam door de Grevelingen gereed zijn. Huisvriend Philippe "Philippe was een ge- wone huismus. Ja, was, want na training 'door zijn baas werd Phi lippe een mus, die de waarde van het geld zeer goed bleek te begrijpen. De vogel is de grootste attractie van de Brasserie des AiLglons te Nice, want de caféhouder heeft hem geleerd geldstukken op te pikken en naar hem (de baas) te brengen. Philippe moet daarbij dan wel een beetje geholpen worden, want als zo'n muqt op de gladde tafel ligt, kan hij, er met zijn snavel niet bij. De frank stukken moe ten op het randje van de glas-voet liggen, zodat het vogeltje er zijn snavel on der kan krijgen. Maar om Philippe met zijn buit naar de spaarpot van zijn baas te zien vlie gen, doen de klanten dat graag. Philippe kan intus sen al op een diensttijd van zes jaar terug zien. Hij dóet zijn werk in de Brasserie des Aiglons namelijk al zo Het vogeltje heeft 'net na tuurlijk heel best bij zijn baas en hij heeft geen en kele neiging om weg te wil- Hij is een trouwe huis vriend geworden van zijn baas, diens vrouw en de klanten. Uw trouwe huisvriend Is de krant. Wij mogen u dagelijks het wereldnieuws en het nieuws uit uw eigen omgeving op 'een presen teerblaadje (van zoveel pa gina's) brengen en wij ho pen, dit u ons zult blijven helpen om deze krant ook tot de huisvriend van an deren te maken. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Militair chauffeur in Biak door Papoea gelyncht Op Biak in Ned. Nieuw-Guinea werd op 10 januari een vijf-jarig Papoea-meis je bij het oversteken aangereden door een vrachtauto van de Koninklijke Ma rine, die bestuurd werd door de burger chauffeur K. P. A.' Driessen. Deze wilde onmiddellijk hulp verlenen, doch werd hierbij met kapmessen aangevallen door twee Papoea's, waarvan de een ontwa pend werd door een Papoea-agent, die niet verhinderen kon dat de chauffeur door de andere Papoea op afschuwelijke wijze werd vermoord. De tien in de auto zittende marinemannen bleven buiten het gevecht. De moordenaar werd "ge grepen en zal worden berecht. De marinevoorlichtingsdienst meldt dat Driessen werd gedood door de vader van het kind. Dit ging zo snel dat de overige inzittenden, die aandacht be steedden aan het kind, niet tijdig kon den ingrijpen. Het meisje is later over- (Van onze sociaal-economische redaotie) IN HET SAMENWERKINGSORGAAN van de drie werknemersvakcen- tralen bestaat in principe overeenstemming over de in de toekomst te voeren loonpolitiek in Nederland. Over de overeenstemming, bereikt tus sen de vertegenwoordigers in het overlegorgaan, moeten nu echter de afzonderlijke besturen van de K.A.B., het N.V.V. en het C.N.V. zich nog intern beraden. Of de drie vakcentralen allen akkoord zullen gaan met het overeengekomene, lijkt wel waarschijnlijk, maar is nog niet zeker. Naar wij vernemen komen het C.N.V. en de K.A.B. deze week niet klaar met het intern beraad. Aanstaande donderdag wijdt het C.N.V. een speciale besloten studie-conferentie aan de loonpolitiek en volgende week maandag zal de verbondsraad van het C.N.V. spreken over de toekomstige loon politiek. Mocht overeenstemming bereikt zijn, dan zullen de drie vakcentralen voor de toekomst dus weer gezamenlijk gaan optreden in loonpolitieke zaken. In het jongste verleden bestond er ernstige on enigheid tussen de K.A.B. enerzijds en het C.N.V. en het N.V.V. anderzijds over het verbod van de regering tot het open breken van c.a.o.'s In de commissie-Schouten van de Sociaal-Economische Raad (de com- ie die op verzoek van de rege ring een ontwerp-advies over de loon politiek aan de commissie ontwikke ling nationale economie van de S.E.R. ■bereidt) die deze week verga dert. zullen de drie vakcentralen hun gezamenlijk plan dus nog niet voor kunnen leggen. In de vergadering van het overleg- igaan van volgende week zullen de -ie vakcentralen elkaar wel de bevin dingen in eigen kring kunnen meedelen. Een wooirdiyoepdeir van de Ameri kaanse kustwacht heeft verklaard, dat hoewel er praktisch gesproken niet mag worden verwacht, dat er nog mensen leven in de zondag avond in zee gestorte radairtoren er rekening wondt gehouden met de mogelijkheid dat men nog overleven den zal vinden. Duikers zijn bezag een perslaidhtleiding naar de gezon ken toren aan te leggen. Zondag 23 minuten voordat de toren plotseling van de radarschermen ver dween vertelde de commandant dat hij de volgende ochtend helikopters ver wachtte om zijn mannen van 'de reeds wankele toren te halen. Hij hoopte de nacht nog veilig door te komen. Een be voorradingsschip bleef op verzoek in de buurt van de toren en onderhield met tussenpozen van een half uur radio contact. Tegen het middaguur begon de com mandant het ergste te vrezen. Hij seinde naar het schip, dat de toren stond te schudden en begon te kapseizen. Daarna riep hij de hulp van luchtmacht en marine in. Men heeft deze boodschap niet meer zo tijdig ontvangen, dat nog hulp kon worden geboden. Later is gebleken dat het bevoorra dingschip aanvankelijk heeft aangeboden de mannen met helikopters van de toren te halen, welk aanbod werd af geslagen. Toen later de nood aan de Adenauer accepteert Erhard als opvolger Westduitse regeringskringen hebben medegedeeld, dait dr. Adenauer erin toe gestemd heeft dat prof. Erhard, de hui dige minister van economische zaken, kandidaat wordt gesteld voor de opvol ging van Adenauer als bondskanselier. CHROESJTSJ EF NAAR TOGO UITGENODIGD De Russische premier Chroesjtsjef heeft een uitnodiging aangenomen om een bezoek aan de Westafrikaanse repu bliek Togo te brengen, aldus deelt Tass De Sowjetleider heeft ook de premier van Togo, Sylvanus Olympio naar Moskou uitgenodigd. Over de datum moet nog een beslissing genomen worden. EEN O PLOSSI N S VOOR WINTERHANDEN: UNIVERSELLE tube 2.50 man kwam, kon men de mannen niet meer bereiken. Uren voordat de toren onder water verdween, hebben mensen op de radar post hun familie telefonisch op de hoogte gesteld van het gevaar. De 34-jarige Raymond Martel, vader an drie jongens, belde zijn vrouw een paar uur voor de ramp op en vertelde dat de toren onveilig was. Hij zei dat hij spoedig geëvacueerd zou worden. De 23-jarige loodgieter Leiand H. Jones, die 45 dagen achtereen op de to- was geweest en gisteren n, gaan, belde zijn ouders op telde dat hij bang was dat de toren :ou storten. Een luchtfoto van de Amerikaan se radartoren Texas 4, die op de Atlantische oceaan is verdtbenen. Zijn er nop overlevenden nar. Plan Het ontwerp-plan van de drie vak centralen voor de toekomstige loonpo litiek komt in grote lijnen neer op het afschaffen van de produktiviteit als kriterium voor de loonpolitiek. Werk gevers en werknemers zullen in de ge legenheid moeten zijn de hele situatie in een bedrijfstak te beoordelen. Voor opgesteld wordt dan ook volledige on- derhandelingsvrijheid voor de partijen in de bedrijfstakken. Voor de overheid zal alleen moeten overblijven het waken over het alge meen belang van een gedetailleerd toe zicht waarvan in het verleden wel sprake is geweest, zal de overheid moeten af zien. Tegenover deze grotere vrijheid op loongebied zullen op prijzengebied krach tige maatregelen genomen moeten wor den. De overheids-bemoeiing zal zich dus van de lonen moeten verplaatsen naar de prijzen. Een krachtig prijs- en kartelbeleid zou de concurrentie moe ten bevorderen. Voorts stemt men in met een scherp afgesteld conjunctuur-beleid en het snel toepassen van monetair-politieke maat regelen, indien de economische ontwik keling daartoe aanleiding geeft. Het N.V.V. dat in verleden steeds een fel tegenstander is geweest van vrijere loonpolitieki heeft bij monde van zijn secretaris, de heer W. F. van Tilburg, op een kadervergadering in Rotterdam reeds ingestemd met de grotere vrijheid voor het bedrijfsleven bij het voeren van loonbeleid. charmante meisje verschijnt binnenkort met (voorlopig) nog vier collega's op de Amsterdamse straten als verkeersassistente. De meisjes zullen vier uur per dag voetgangers vooral schoolkin- Sowjetunie: V.S. zet vliegtuigen in Laos in De Sowjetunie heeft de Ver. Staten gewaarschuwd tegen het gebruik van Amerikaanse militaire vliegtuigen in Laos. Vorige week hebben de Ver. Staten aan Laos vier vliegtuigen ge leverd, die vervolgens met raketten werden uitgerust en tegen de pru- commuiiisllsche troepen in het noor den van het land werden ingezet. De Sowjetunie beweert nu. dat de Ver. Staten behalve de vier genoemde vlieg tuigen ook militaire vliegtuigen van het type F-S4 (Thunderjets) aan de „opstan dige" troepen in Laos willen leveren. Dergelijke handelingen zouden volgens de Russen het conflict in Laos vergroten en een hoogst gevaarlijke situatie schep pen. Zij zouden bovendien een schending van cle overeenkomst van Genève van 19.54 betekenen op een zeer belangrijk tijdstip. In Washington is met klem tegenge sproken, dat Thunderjets of andere straaljagers aan Laos geleverd zullen worden deren helpen oversteken op punten die voor verkeer sbriga- diertjes eigenlijk te gevaarlijk zijn. Op 18-jarige leeftijd kunnen zij aangesteld worden. Op 21-ja- rige leeftijd kunnen ze toetreden tot het korps vrouwelijke politie agenten. Het sportieve uniform, is donkerblauw met een lichte bloe- se, een donker mutsje, witte hand schoenen en zwarte schoenen. Voor de winter is er een monty coat bij met witte wollen sjaal en voor de regen een plastic jas met capuchon. UET LEVEN gaat voort. Nog slechts enkele dagen en Amerika heeft zijn nieuwe president. Als een van zijn laat ste regeringsdaden heeft nu de straks af» tredende president Eisenhower zijn be groting ingediend. Zo ooit, dan is hier de benaming miljardennota op zijn plaats, deze begroting is zelfs voor Amerika de hoogste, die er ooit is geweest. Het leven gaat voort, cn ook de publie ke zaak „de aangelegenheden van de Koningin", zou men in Engeland zeggen moet gaande gehouden worden. Ook het openbare leven vertoont een nimmer aflatende continuïteit, en al heet het geen aanbeveling te verdienen om midden in de stroom van paard te verwisselen, on der omstandigheden is het onvermijdelijk. Die verwisseling van paard in de stroom gaat nu ook in Amerika geschie den, en de indiening van deze begroting, nog zo kort voor zijn aftreden, mag men zien als de zorg van Eisenhower, dat ook voor zijn opvolger het paard beschikbaar en berijdbaar blijft. Men mag daar dank baar voor zijn. Het leven in al zijn facet ten vereist voortgang. Het leven vereist ook een niet aflatende paraatheid. Vrij heid en menselijkheid verlangen, dat de openbare zaak zo soepel en stevig mo gelijk wordt voortgezet. De motor moet draaiende blijven. Zal de indiening van deze begroting monnikenwerk blijken te zijn? Zij wordt nu als het ware aan de nieuwe president aangeboden. Zal zij welkom zijn? Zal zij ook de nieuwe president bruikbaar voor komen? Of zal hij er zich van distan- ciëren? Wij verwachten, dat hij met de grote lijnen zal instemmen, ook wanneer hij wellicht op bepaalde, mogelijk zelfs be langrijke punten verschuivingen zal toe passen. Vergeten wij niet: de beide grote Amerikaanse partijen ontlopen elkaar, ook in principieel opzicht, niet al te zeer. Bo vendien, de problematiek die de nieuwe president te lijf zal moeten gaan, is de zelfde als waarmede de straks aftredende president zich geconfronteerd wist. En die problematiek zal ook onder Kennedy miljarden gaan verslinden. Wat de defensie betreft, de vrijheid vraagt voor haar bescherming kapitalen, en zij is het waard. Wat de moderne we tenschap betreft, de ruimtevaart in het heelal is niet te realiseren zonder een ruimtevaart in cijfers. Kennedy heeft in dit politieke testa ment van Eisenhower een knap werkstuk gekregen. Ook wanneer hij straks naar eigen inzicht wijzigingen meent te moe ten aanbrengen, zal hij zijn voorganger dank hebben te weten. Hij krijgt het bewind over een staat, die vrij is en paraat. Finland ver- zaam naar het zuiden, om het hogedrukgebied heen stroomt, vordert snel in de richting van de Balkan. Deze verplaatsing in westelijke richting is evenwel belangrijk minder groot. Dit hangt samen met het feit dat in onze omgeving de winden in hoofdzaak tussen oost en zuidoost zijn. De vorst, die de afgelopen nacht land overwegend licht u nog niet belangrijk toer velden, die bi :al dan ook n. Wolken- i Duitsland en het noord ten'van Nederland aanwezig zijn, kun- acht de vorst plaatse. Neerslag wordt niet i cht. jVTIET ALLEEN IN Vlaanderen. maar ook in Wallonië gaan steeds meer mensen aan het werk. In de grote Waalse metaalf abri eken is het werk bijna weer normaal en het werk in de steenkoolmijnen komt steeds meer op gang. In Doornik gin gen de plaatselijke spoorwegmannen achter de fanfare die de Internatio nale en de Marseillaise speelde, naar hun werk. De socialistische vakbond heeft het spoorwegpersoneel in het jebied van Bergen en de Borinage >pdiracht gegeven, vandaag het werk e hervatten. De mededeling van de socialistische «artij, dat alle schikkingen zijn getroffen >m de strijd tegen de „eenheidswet" in iet parlement en daarbuiten voort te etten, kan dan ook niet langer serieus vorden genomen. Hier zien we de in- 'loed nog van de Waalse stakingsleider André Renard, dié niet van plan is, zich bij de voldongen feiten neer te leggen, zolang hij nog maar een paar stakers overhoudt die zijn instructies willen op volgen. Gisteren voerde hij het woord op een betoging in Chenee, een Luikse voorstad. Het gevolg was, dat enkele honderden stakers de stad in trokken, trolleybussen aanvielen en twee escor terende politiejeeps met stenen beko gelden. De officiële lezing is, dat drie rijkswachters het vuur openden nadat een demonstrant geschoten had. Deze lezing (waarvan we gisteren in een deel van onze editie al melding maakten) wordt door de socialisten bestreden Een politievllegtuig, dat boven de wijk cirkelde, dirigeerde snel versterkingen naar de in het nauw gedreven politie mannen. De rijkswacht voerde met de geweerkolven een charge uit, terwijl waterkanonnen de betogers een koude douche gaven. Bij het incident werden drie betogers en twee rijkswachters ge wond. Voor het leven van een der ge wonden, de 32-jarige ex-bokskampioen Joseph Woussem, wordt gevreesd. Koning Boudewijn heeft het overleg met de politieke leiders voortgezet. Hij ontving enkele ministers en de voorzit ter van de Chr. Volkspartij van premier Eyskens, de heer Lefèvre. In regerings kringen verwacht men niet, dat het so cialistische plan ter vervanging van de „eenheidswet" de huidige gang van za ken zal beïnvloeden. Tendens: stationair Stand gisteren: 762 De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele wolkenvelden. Vannacht overwegend lichte vorst en hier en daar mist. Morgenmiddag tem peratuur om het vriespunt. Matige wind tussen oost en zuidoost. ZON EN MAAN Zon op 08.39, onder 17.02 op 09.27 uur, onder 19.32 uur. 24 januari E.K. (12.16). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Twerrthe Eindh Zd.-Limb Helsinki Stockh. BeRgrado Ajhene onibew. gh. bew. gh. bew onderzoek in te stellen boek ,Tcn Rillington Place' naar de vraag de Timothy het adres van het huis waar Evans elf jaar geleden opge- zeven vrouwen en een baUy hangen werd voor een moord geworgd werden. Evans en die hij nooit begaan had. Christie hebben daar beiden Geraldine. Zijn gewoond. Evans, een analfabeet wiem Un nieuwe geestelijke vermogens gelijk gesteld werden met die van een kind van tien jaar, werd in 1950 terechtgesteld wegens de moord op zijn dochtertje tic, dc voornaamste getuige- dc bekentenis i a-charge in het proces Evans, aanzien van de ontmaskerd als een massa- Evans onwaar moordenaar. rapport, dat hii n Christie ten was. In het Ludovic Kennedy, bekend door zijn boeken en t.v.-uit- Verschillende Engelse uia- zendingen, Is naar het mints- den hebben rich achter de eia SL. S.™ terie van binnenlandse zaken gestapt met nieuw materiaal Kennedy geplaatst voor pn^hici.nin» ~"7 i" wusmaieriaai niet neeit laten ntcuw officieel onderzoek. ™ev™ a s '«eng.spr.ta» d" »I> deelde. Evans heeft gewurgd te hebben. TVrwiii fhrieiin uvc* aal 3CO« nenaerson be- LTS'h tft S? wüsmaterlaal «let heeft laten Evans zijn moord had. Kennedy beweert in bock dat Scott Henderson be- dat hij zjjn hij zegt dat dit defi- Verwacht wordt dat de kwes- nitief aantoont dat de moorde- tie in het Lagerhuis aan de naar John Reginald Halliday orde gesteld zal worden. Aon!«tie,,rifS,Nit,Hei^„niHinin00r" Minister Butler heeft toege- dend dat hij onschuldig denaar van Notting Hill. ze|rd hct boek yan Kemiedy zo werd Kennedy overhandigde de spoedig mogelijk te zullen be- voerd minister van binnenlandse za- studeren. moord regering onder druk had. Voor de rechtbank heeft openbare mening de hij Christie beschuldigd van slaande rechtsgeleerd beide moorden. Staande hou- Scott Henderson opdracht de galg ge- te opgehangen Scott Hendei. Drie jaar later werd Chris- bewijsmateriaal 5 "H"""1- Christie de moorde» begaan geprobeerd heeft de Bij strandpaal 15 op het strand bij Cal- lantsoog is een zwaar ijzeren vat met ver gif gevonden door een wandelaar, dc heer Jansma, die van deze vondst aangifte deed bij de rijkspolitie. Na een onderzoek te hebben ingesteld, kwam de politie tot het vermoeden, dat het vat met beton en radio actieve afvalstoffen was gevuld. Bij nader onderzoek bleek de laag beton slechts vijf centimeter dik te zijn. Daaronder bevond zich een wit poeder, dat bij analyse ln het laboratorium van het reactorcentrum bleek te bestaan uit een mengsel van arsenicum en ammonia, een zwaar vergif. De correspondent te Katmandoe van het Indische dagblad „Statesman" meldt dat de Nepalese regering een bataljon naar het noorden van het land heeft gezonden, waar een communistische opstand zou zijn uitgebroken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1