h". eer. daaie hij mmtè Eindelijk privatisering V olks wagenfabrieken Italiaanse arbeider per vliegtnig teruggebracht Ook Rood-China wil nu conferentie over Laos ca scherm 1 Het winnen van olie Radio programma T.B.C.-INFECTIE MILITAIREN Het is inderdaad juist dat 25 militairen uit het marinierskamp te Doorn en 11 militairen uit het kamp „De Wittenberg" bij Garderen vanwege een tuberculose-infectie in een hospitaal moesten worden opgenomen. Dit heeft de minister van defensie, ir. Visser, geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer J. H. Lamberts (soc.). Dat deze t.b.c.-infectie in het marinierskamp zich zo heeft kunnen uitbreiden, is een samenloop van diverse omstandigheden geweest: 85 a 90 pet. van de opgekomen militairen was bijna niet in contact gekomen met een infectie van tuberkelbacteriën, zodat deze militairen niet vol doende immuniteit hiertegen hadden, het weerstandsvermogen was sterk verminderd door de „griep" die in de maanden februari en maart heerste en door de fysieke en psychische inspanning tijdens de eerste oefening, terwijl bovendien een intensief contact in een nauwe samenleving zijn invloed heeft gehad. Tenslotte was er in het kamp een militair, die enige tijd lijdende was aan een open longtuberculose. Intussen zijn er uitvoerige besprekingen gevoerd met specialisten op het gebied van longziekten, die het volgende resultaat hebben gehad: bij de keuring van de aanstaande rekruten van alle krijgsmachtonderdelen zullen dienstplichtigen uit een gezin, waarin meer dan één geval van actieve tuberculose voorkomt of is voorgekomen, door een militair long arts worden onderzocht. De voorzitter van de keuringscommissie zal dan mede aan de hand van deze gegevens beoordelen of de militair voor vrij stelling in aanmerking kan komen. Aanslagen op synagoge en kerk in J'burg In een synagoge in Johannesburg heeft gistermorgen vroeg een bomontploffing plaategevonden, die aanzienlijke mate riële schade heeft aangericht. De ontploffing was zo krachtig dat aan een kant van de synagoge van drie hui zenblokken de ruiten werden verbrijzeld. Er is naar schatting vier kilo dynamiet gebruikt. Een kantoor in de synagoge werd volkomen vernield. De politie is van mening, dat er ver band zou kunnen zijn tussen deze ontplof fing en de aanval die zaterdagmorgen op een doopsgezinde kerk in de buurt van de synagoge werd gepleegd. Daar werden de deuren van de kerk vernield en ramen ingeslagen. De politie heeft twee blanke jongens gearresteerd. Later zei de politie, dat een onderzoek werd ingesteld naar aanslagen op vier bedehuizen in Johannesburg. Nieuwe Indonesische dreigementen Brigade-generaal Suprapto, een van de plaatsvervangers van de Indonesische staf-chef, generaal Nasution, heeft in Medan verklaard, dat de climax in de kwestie Nieuw-Guinea „binnen enkele maanden" zou kunnen komen. In Makassar kwamen 3000 leden van de „West-Irian-pioniers" bijeen. Jan To- rey, die „vertegenwoordiger van West- Irian" genoemd wordt, verklaarde: „Onze revolutie is nog niet geëindigd. In 1901 zullen wij aan het kolonialisme en im perialisme in Indonesië een eind maken". De minister-president van Malakka, Toenkoe Abdoel Rahman "heeft verklaard, dat hij de Britse minister van gemene bestzaken Duncan Sandys, de „noodzaak voor spoedige actie" in Nieuw-Guinea onder ogen had gebracht. „Ik heb hem verteld, dat de V.N. be langstelling voor Nieuw-Guinea moeten hebben," zei Rahman na zijn ontmoeting Niet veel geluk gehad in Enschede (Van onze correspondent) De 25-jarige Italiaanse ongeschool de arbeider Matteo Cocomazzi heeft niet veel geluk gehad in Nederland. In oktober verliet hij zijn geboorte stadje San Giovanna Rotondo, waar hij kostwinnaar was in het gezin van zijn mo-dier, zijn drie broers en zijn zusje. De vader was overleden. Mat teo hoopte evenals een paar honderd van zijn landgenoten in Nederland beter voor de achterblijvers in Ita lië te kunnen zorgen dan in hun voortdurend door werkloosheid ge teisterde woonplaats. Veertien dagen heeft Matteo Conco- mazzi gewenkt bij Van Heek en Co. Koninklijke Textielfabrieken N.V. te Enschede. Toen werd hij ziek. Zijn zorgzame kostjuffrouw stopte hem m bed en deed alles wat volgens haar zou kunnen bijdragen tot zijn herstel. Maar Matteo werd niet beter. Na veertien da gen werd de jonge Italiaan opgenomen in een Enschedees ziekenhuis. Ook hier bleef herstel uit. Thans zijn de artsen van mening dat de genezing wel meer zal worden bevorderd wan neer Matteo wordt verpleegd in zijn eigen omgeving, dat is dus in zijn ge boortestadje in Zuid-Italië. Toen deze conclusie eenmaal was ge trokken, was de zaak spoedig geregeld. De Italiaanse consul in Amsterdam zorgde ervoor dat de vereiste admini stratieve stappen in de kortste mogelij ke tijd konden worden gedaan, en de directie van Van Heek en Co., loste het vervoersprobleem op. De directie van dit bedrijf is namelijk deelneemster in het Twents Vliegsyndicaat, dat een zes- persoonsvliegtuig voor directionele rei zen op de vliegbasis Twenthe ter be- Een „Franse regering in ballingschap" Een correspondent van het Ameri kaanse omroepstation NBC beweert, dat Frans-Algerijnse kolonisten een regering in ballingschap hebben opge richt, met het doel de plannen var president De Gaulle voor het toeken nen van onafhankelijkheid aan Alge rije te- doorkruisen. Deze „regering" zou in een Zuid europees land gevestigd zijn. Joseph Ortiz, een der leiders van de op stand van Franse kolonisten in Al giers, die een iaar geleden plaats vond, zou vice-president zijn. Deze bevindt zich in Spanje. Men zou de volgen de doeleinden nastreven: 1. Voor het ogenblik het bieden van passieve tegenstand. 2. Personen, hetzij Fransen of Al gerijnen, die de politiek van president De Gaulle zouden steunen, zouden ter dood moeten worden gebracht. De N B.C.-correspondent besloot met de mededeling dat een woord voerder van deze regering in balling schap tegenover hem had verklaard dat zij in Algerije over tienduizend bewapende aanhangers beschikt. schikking heeft. Dit vliegtuig werd met bemanning ter beschikking gesteld. En zo kon Matteo zaterdag, in gezelschap van de directiesecretaresse die als tolk fungeert en de bedrijfsarts, die fn Ita lië met zijn collega's dit vreemde ziek tegeval zal bespreken, de vliegtocht van Twenthe naar Zuid-Italië aanvaardden Bij deze pech heeft Matteo toch ook een beetje geluk, namelijk dat door een overeenkomst tnssen ons land en Italië de sociale voorzieningen, waaronder hij hier viel ook ginds gehandhaafd zullen, blijven. Dat betekent dat Matteo voorlopig zijn ziekengeld zal ontvangen. (Van onze correspondent in Bonn) Op de Westduitse banken begon vandaag de (tot 15 maart duren de) termijn voor de intekening op 100-Mark volksaandelen (tegen een koers van 350) in de Volkswa- genfabrieken in Wolfsburg, waar mee de Westduitse staat tezamen met de deelstaat Neder-Saksen overgaat tot privatisering der grootste automobielfabriek in Eu ropa met een dagproduktie van vierduizend wagens. De Volkswagenfabriek is in het kader an de regeringspolitiek ten aa de bezitsspreiding gewijzigd in male naamloze vennootschap, het aandelenkapitaal nominaal op zes honderd miljoen -mark werd vastgesteld. Daarvan komt zestig procent, d.w.z. 360 miljoenmark, in de vorm van „Volks- (wagen) aandelen" in handen van de „kleine luyden". De resterende 40 pro cent blijft voorlopig nog in het gemeen schappelijk bezit van staat en deelstaat, die hun aandelen alsmede <fe daaruit re sulterende dividenden zullen storten in een stichting ter bevordering van de we tenschap. Er komen dus 3.6 miljoen aandelen op de markt, doch in bank- en beurskringen bestaat niet d'e geringste twijfel dat zij binnen de gestelde termijn zullen zijn uitverkocht. Er is een enorme vraag r de aandelen, waarvan men al spoedig koersstijging tot 700 verwacht. Boven dien beginnen zij reeds over het -bedrijfs- jaar 1960 dividend (vermoedelijk twaalf procent) op te leveren. De 65.000 personeelsleden van <Je V.W.- fabrieken zullen het allereerst aandelen toegewezen krijgen. Daarna volgen de aspirant-aandeelhouders met inkomens tot 16.000 mark per jaar (voor gehuwden) en 8.000 mark per jaar voor ongehuw- den. Ook aankoop der aandelen op afbe taling is mogelijk. De privatisering var de V.W.-Werke is de grootste onderne ming van deze aard', die de bondsrege ring tot dusverre ter hand heeft geno men. Op het ogenblik zijn er rond 700.000 volksaandeelhouders in de Bondsrepu bliek. Door de privatisering van de V.W.- Werke zal hun aantal tot rond twee mil- Anderson spoort aan tot waakzaamheid De Amerikaanse minister van finan ciën, Robert Anderson, heeft bij zijn aftreden aan president Eisenhower een overzicht doen toekomen van wat door zijn ministerie in de laatste acht jaar .ot stand werd gebracht. Hij zegt daar in, dat „voortdurende waakzaamheid en gereed zijn tot handelen van essen- deel belang zijn voor het constant hou den van de waarde van de dollar". Wanneer deze waakzaamheid niet zot blijven bestaan „zijn inflatie of maat regelen van toezicht het onvermijdelij ke resultaat, en men moet er altijd aAn denken, dat inflatie werkt als speciale belasting, die weduwen en zen, gepensioneerden en arbeidende personen met een vast inkomen het zwaarst treft", aldus Andersom „Ook de wijze, waarop het land zijn inter nationale financiële verplichtingen na komt, en de doeltreffendheid, waarme de wij de hand houden aan de wetten, die onze inkomsten en de ongeschonden heid van onze munt beschermen, dra gen zeer veel bij tot het voortbestaan van het onaantastbare vertrouwen, dat ie dollar moet behouden", zo merkt de aftredende minister op, die daaraan oevoegt, dat de dollar tussen 1939 en 1953 bijna de helft van zijn koopkracht verloren heeft. Daarna bedrieg de Ongeveer 8000 Westduitse beto gers hebben in Marburg aan de Lahn een einde gemaakt aan een bijeenkomst, waar de voorzitter van de OoStduitse Volkskamer, Johannes Dieckmann, het woord zou voeren. De demonstranten verbrandden een Oostduitse vlag op een nagemaakte doodkist, wierpen stenen naar het gebouw, waar Dieckmann zou spreken en drongen uiteindelijk ook het ge bouw binnen, (telefoto). Dagbladstaking werd niet volledig Ondanks een staking van 48 uur, die door de vakverenigingen van personeel bij de dagbladondernemingen uitgeschre ven was, zijn gisteren te Buenos Aires negen kranten verschenen. Tot de bladen, die niet verschenen, be hoorde Democracia, een regeringsgezind orgaan. Ook het personeel van de radionieuws diensten in de Argentijnse hoofdstad staakte. Twee van de drie persbureaus in Buenos Aires werkten niet. Bij het derde werd met een uiterst kleine bezetting doorgedraaid. In Genève is het huwelijk voltrok ken tussen de 19-jarige kleindoch ter van ex-koning Alfonso van Spanje, Victoria Marone Cinzano met Don José Carlos Alvarez de Toledo, graaf van Villa Paterna, die in de uniform van Maltezer ridder in het huwelijk trad. President Eisenhower heeft zaterdag een besluit getekend, waarbij het thans ook aan Amerikaanse staatsburgers en ondernemingen in het buitenland verbo den wordt goud In het buitenland te be zitten. Deze maatregel Is genomen ter ver betering van de Amerikaanse beta lingsbalans. De Amerikaanse correspondenten Ri chard Valeriani van Associated Press en James Wallace van Wall Street Journal zijn gisteren door mannen van de militie gearresteerd. Communistisch China heeft Enge land en de Sowjetunte gevraagd een conferentie van 14 landen bijeen te roepen ter bespreking van de crisis in Laos. Engeland en Rusland wordt ver zocht hun goedkeuring te hechten aan het voorstel van het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Siha- noeik, een confervmtrie bijeen te roe pen van de landen die in 1954 de Ge- neefse overeenkomst inzake Indo-Chi- na tekenden. Het voorstel van Cambodja is zowel i Engeland als in de Sowjetunie al gun stig ontvangen. Het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken verklaar de het ernstig in overweging te nemen. Regeringstroenen hebben gisterén een luchtaanval gedaan op Ta Vieng, dat In banden ls gevallen van de pro-commu nistische rebellen. Kapitein Keo Soetsa- na. die de aanval leidde, zei bij zijn terugkeer In Vientiane dat z'jn mannen een vrachtauto van de rebellen op het vliegveld van Ta Vieng hebben geraakt maar dat voor het overige door de dich te mist niet te zien was hoe groot de verliezen aan vijandelijke zijde waren, stellen aangenomen. President doet beroep op Ben Goerion De Israëlische president, Jitzjak Ben Zvi, heeft gisteren een opzienbare stap gedaan om te elfder ure te trachten de verwachte val van minister-president Ben Goerion en diens kabinet te voorkomen. Hij riep Ben Goerion en de ministers bijeen, drong aan op aanblijven van de regering en eiste dat alle ministers afzien van ontslagaanvrage. In een communiqué, dat na de bijeen komst werd uitgegeven, wordt gezegd dat de president er bij bet kabinet op heeft aangedrongen onmiddellijk eei de te maken aan het geschil ove_ zaak-Lavon. Volgens het communiqué hebben Ben Goerion en zijn ministers de president toegezegd alles te doen wat in hun vermogen ligt om aan het verzoek te voldoen. Politieke waarnemers te Tel Aviv den echter niet te geloven dat hiermee een einde is gekomen aan de politieke crisis in Israël. Openhartig gesprek over A.V.R.O. De commissie van onderzoek, inge steld door de A.V.R.O. heeft meege deeld dat er een informatieve bespreking is gehouden betreffende de grieven jegens de A.V.R.O. en haar bestuurderen geuit, tussen haar en de gesprekscommissie die als woordvoerster voor het actiecomité van de A.V.R.O.-vrienden Hengelo (O.) optr°edt. .Hiérbij werd dë gesprèkscommissie de gelegenheid gesteld de geformu leerde grieven nader toe te lichten. De sfeer, waarin de bespreking werd gehou den, kenmerkte zich door openhartigheid en het voornemen aan beide zijden om de belangen van de A.V.R.O. te dienen" aldus een communiqué. Commentaar Niet brandend Na vier afleveringen van „Brand punt', de maandelijkse televisiekro niek van de KRO, moet het ons van het hart dat de titel van dit program ma (dat we zaterdagavond weer te zien kregen) toch onjuist is. De enige werkelijk „brandende" ac tualiteit in de gehele, vrij lange ver toning was een gesprek (op telerecor- ling) dat de heer L. Fréquin in België had met een staatssecretaris die mi nister Eyskens verving. Hierin werden enkele algemene opmerkingen ge maakt en het gesprek werd dan ook, wat aannemelijk was, verstopt ergens midden in dit magazine, dat min of meer de allure van een gezinsweek blad voert. Ook de opzet is rommelig. Begon nen werd bijv. met een reportage van winterpret in Oostenrijk van Herman Fikkert, die deze keer het programma presenteerde. Heel aardig, maar ge lijk aan vele wintersportfilmpjes waarop de televisie ons in ell trakteert. Dan was er zomaar een filmpje waarin fluwelen Elvis" liedje zingt voor Duitse kinderen dat zeker twee jaar oud was, een praatje over dit en over dat en een altijd-we erker end raadseltje. De meditatie van de bisschop van Den Bosch, vast onderdeel van het programma komt ook maar ergens middenin en niet, zoals beter zou zijn, aan het einde. Dit verhoogt de indruk van onevenwichtigheid. Op deze manier wordt het program ma een mengelmoesje van wat ernst veel oppervlakkigheid en vertoont het een zekere onmacht om werkelijk actuele en belangrijke onderwerpen in te snijden. De KRO zou er goed aan doen, nu het nog tijd is de indeling van ,JBrand ount" grondig te herzien, anders wordt het een misser, die, vooral op zater dagavond, de aandacht niet geboeid houdt en dat zou jammer zijn van de vele kosten welke men ervoor maakt. Laat men er wat lijn in brengen. Er is niets op tegen dat er een bepaalde gezelligheid van zulk een programma uitgaat, maar ernst noch luim komt tot recht wanneer er hutspot van wordt gemaakt. Boete-reductie voor tv-kijkers In Texas, dat voor nogal vooruitstre vend doorgaat, heeft de verkeerspolitie een merkwaardige maatregel toege past. Alle overtreders van de verkeers- voorschriften die betrapt en dus be keurd worden, behoeven slechts de helft van de opgelegde boete te betalen wanneer zij enige vragen over het jong ste televisie-verkeersprogramma juist (Advertentie) Tv zorgt voor n mooi uitzicht Amerika heeft weer eens voor een te levisiesnufje gezorgd, dat ons ook wel zou lijken om het leven in de drukbevolkte steden van Randstad Holland wat op te vrolijken. Aan de Hudson Baai in New York is nl. een reusachtig flatgebouw opge trokken, dat een schitterend uitzicht biedt op de beroemde skyline van Manhattan. Ongelukkig genoeg heeft het gebouw ook een achterzijde, waar men na tuurlijk niets van het beroemde pa norama kan zien. Maar daarom niet getreurd, hebben de praktische Ame rikaanse bouwers gedacht: wat niet is, maken wij tóch. Dies plaatsten zij op het dak van het gebouw een televisiecamera, die automatisch de skyline aftast, van links naar rechts en omgekeerd. Al le bewoners van de achterzijde van het gebouw kregen gratis een inge bouwd televisiescherm in de huiska mer en zo kunnen zij dag en nacht indien zij dat wensen, het voor hen verborgen panorama bekijken. Is dat niet fijn? Wij zouden willen voorstellen om flatgebouwen en vooral oude etagewoningen in de grote steden van Nederland te voor zien van televisieschermen, waarop voortdurend wijde polderlandschap pen, zeegezichten of bospaden ver schijnen. Wie zal dan nog kunnen klagen over gebrek aan ruimte en recreatiege bied? Men behoeft dan maar een bad- of zonnepak aan te trekken om zich heerlijk in de vrije natuur te wanen.... echt wel dé oplossing voor het grote-stads-probleem....! En leuk voor een advertentie: Aan geboden een tweekamerwoning, drie hoog achter, .net onbelemmerd uit zicht op zee.... liefst ruilen met dito woning met uitzicht op weidevel- ^t&ccicc/' vanavond kunnen beantwoorden, Dè politie wil hier ilgen, dat er veel en.- Iuisterd Baar de lessen, die In de kelijkse verkeersprogramma's worden gegeven. Geen slecht idee! Mogelijk... navol- genswaard?? Amerikaanse school-tv uit vliegtuigen Na heel veel geDraat over de moge lijkheid van televisie-uitzendingen met behulp van vliegtuigen, gaat Amerika het experiment wagen. Van 30 januari af zullen voorlopig enkele malen per week schoollessen worden uitgestraald uit twee tot zendstation omgebouwde vliegtuigen. De schooljeugd verheugt zich bijzon der op dit experiment. De vliegtuigen zullen tijdens de uitzendingen in een i paalde straal rondcirkelen. Frans journaal uitgebreid De RTF (Franse omroep) heeft haar ter dagelijkse uitzendingen van de te- levjsie-journaaldienst uitgebreid. Dt voornaamste uitzending, die 's avonds om 8 uur begint, is van een kwartier op een half uur gebracht. Het eerste kwartier van dit programma is geheel gewijd aan politiek, het tweede gemeen nieuws. 8 In het tweede deel van het hoorspel „De koperen helm" naar d'e roman van Barend Maaskant kunt u van-avond tussen 8.20 en 9.05 uur in het NCRV- programma de ondergang van „De Berlin" horen. Daarna een recital, te geven door de bariton Camille Mau- rane en de pianist Felix de Nobel en. om 9.35 uur een uitvoering van een orkestfantasie van Otten door het Ra- d'io Philharmonisch Orkest. Voor de liefhebbers om 11.05 uur: jazz. 8 De Radioscoop draait van 8.05 tot 10.30 uur bij de AVRO. Er is een program ma over Toon Hermans, een politieke gedachtenwisseling onder leiding van mr. Hilterman, een gastenprogramma met Teddy Scholten als gastvrouw en een klankbeeld „Waar Rijn en Waal uit elkander gaan". TIPS UIT HET BUITENLAND 8 Uit de Kon. Opera Covent Garden zendt de BBC op 464 m. tussen 8.30 en 10.50 uur een uitvoering van de opera „Orpheus and Eurydice" van Gluck uit. Louis de Froment dirigeert het opera-orkest en -koor en solisten. 8 Van de Internationale Comoonisten- tribune zendt Brussel Nederlands op 324 m. om 8 uur een concert uit van moderne werken, te geven door het omroep-kamerorkest en de pianist Abel Matthys. Jozef Vereist dirigeert 8 Een symfonieconcert met werken van Egk, Mahler. R. Strauss e.a. kunt u tussen 7.30 en 9.45 uur beluisteren in het programma van de NDR op 399 m. Hans Schmidt-Isserstedt dirigeert bet Omroep-symfonieorkest Oud Gestapoman ter dood veroordeeld Een krijgsraad te Parijs heeft zater dag de voormalige Duitse staatsburger Reimeringer, die thans de Guinese na tionaliteit heeft, ter dood veroordeeld wegens vervolging van joden en Franse verzetsstrijders tijdens de tweede we reldoorlog. Als lid van de Gestapo is hij verantwoordelijk voor de dood va ruim veertig verzetsstrijders en joden. Hij werd reeds in 1946 bij verstek ter dood veroordeeld. De politie teerde hem in 1955 maar hij wist Zwitserland te ontsnappen. Nadat Gui nea onafhankelijk was geworden, hij de Guinese nationaliteit ^bezoek aan I Iu Amsterdam is dc 53- jarige buschauffeur D. D. uit Amstelveen door de politie gegrepen omdat hy dronken achter het stuur zat. Hy werd door een taxi-chauffeur klem gere den toen hU vijf gepar keerd staande auto's ram de. Dc taxi-chauffeur le verde hem aan dc politie I Van al de eieren (het wa ren er 3.181.203.633) die er vorig jaar in Nederland zijn „geproduceerd", ston den er 3.082.517.821 te boek als verse kippe-eleren. Bijna 86 miljoen waren broedeieren, ruim 4,2 mil joen waren koelhuiseieren, 86 miljoen kalkkippe- eieren. Tenslotte waren er ruim vier en een half mil joen verse eende-eleren. De grootste afnemer was West-Duitsland. Ook Ita lië, Zwitserland en Frank rijk namen vele eieren af I Do voorbereidingen voor de eerste Japanse kunst maan worden getroffen. Men hoopt dat de lance ring, die vanaf het eiland Wallops (Vlrglnië) via een Amerikaanse vier- trapsraket zal geschieden in 1962 een feit zal zijn. De satelliet zal een mid dellijn van een kleine der tig centimeter hebben, en zal een muis als beman- I Rusland zal Indonesië be hulpzaam zijn bij dc bouw van twee kernreactors I voor vreedzame doelein den. Ook zal Rusland des kundigen sturen om bel Indonesische personeel op te leiden voor het gebruik van deze reactors. Dit zijn Indonesië en Rnsland overeengekomen. De over eenkomst hiervoor werd zaterdag In Djakarta ge sloten. I Een Amerikaanse straal jager van het type „Hust ler" heeft zaterdag boven de woestijn in Arizona drie wereld-snelheidsre cords gebroken over een afstand van een kilometer, namelijk zonder landing, en met landingen van een en twee kilometer. Het eerste record was al in het bezit van dc Ameri kaanse luchtmacht, dc twee andere echter had den de Russen op hun naam. BU de internatio nale luchtvaartfcderatic zal om erkenning van deze records verzocht worden. B De Newyorkse politie heeft een Cubaan gearres teerd die voor 1.350.000 aan verdovende middelen in zijn bezit had. Het was by elkaar 200 kg mari huana die de heer Gus tavo Betanconrt by zich had. I Een vos In Kearsney (En- land) was zaterdag 37 honden te slim af. Hy lokte de honden naar ecu geëlektrificeerde spoor- lyn. Negentien honden kwamen hierby om het leven. De vos kon vlnch- I Vyf beambten van een bankinstelling In Los An geles zyn gisteren beschul digd van een frande die minstens 85 miljoen dol lar bedraagt. Dit ton de grootste fraude zUn in de geschiedenis van de V.S. Zy worden ervan beschul digd dat zy de wet op de effecten hebben over schreden door trnstaotes te verkopen voor te hoge waarden. I In de V.S. zal een begin gemaakt worden met de bouw van het H.B, II vliegtuig. Het ontwerp is Fransen Mau- 1700 km. Ondanks al de snufjes aan dit heel nieu we type ziet het vliegtuig er toch heel normaal nlt. I In Carson City in de Ame rikaanse staat Nevada zyn skeletten van een uitge storven os gevonden. Het dier moet oorspronkeiyk in Azië geleefd hebben. Volgens rechter Clark Gnlld van het college curatoren moet het de derkaak van een Eucera- terium zijn. Het dier moet een lengte van 1.60 m. hehben gehad en een hoogte van 1.20 m. I Dit jaar verwacht men in Amerika een groter aan tal toeristen dan ln 1960. Het paspoortenbureau van het Amerikaanse minlste rlc van buitenlandse za ken denkt dat 930.000 reis- papicren aangevraagd zul len worden. In 1960 was dit aantal 83l).034. Ook is reeds een raming vooi 1962 gemaakt. In dat ja ai verwacht men een pas- poortenaanvrage die byna een miljoen bedraagt, rice Hurel en Jean Ber- Vorige maand zyn er twln- tin. Het byzondere t type vliegtuig ls dat het verticaal kan opstygen. Het toestel weegt 75.000 kg. De kruissnelheid be draagt 730 km/u en het vliegbereik Is met de pi lo* en zes passagiers tig boerderlibranden gekomen. De meeste daar van vonden plaats in Over- iissel (5). De directe scha de, die deze brander hebben aangericht loop' In de anderhalf miljoen zyn olie te winnen. Mits tamelyk gering, want zonder speciale opsteken, krygen tie op deze wyze gang. De gasdrnk ln het binnenste der aarde zorgt kostbare goedje de olleproduk- voorhanden olie te winnen, meestal heel eind op is het zelfs slechts 20 procent. Meer en meer komt er belangstel dat het ling voor het vraagstuk, hoe de ln de oppervlakte het veld achtergebleven olie, die dns wy spelenderwijze binnen- somtyds 4/5 van de oorspronkeiyke hoeveelheid bedraagt, alsnog kan Maar spuiters zyn niet zo talrijk worden gewonnen. Soms worden gezaaid als we ons voorstellen. En grote hoeveelheden gas of lucht ook al bestonden alle bronnen uit onder hoge druk in de boorputten ge spuiters, dan van de druk de hoogte van de fon tein voortdurend minderen, zodat we tenslotte toch ge noodzaakt zonden zyn onze emmertjes aan de kant te zet ten en tot werke- iyk pompen te be sluiten. Maar dat laatste is niet zo erg eenvoudig. door vermindering perst, opdat de resterende olie boven zal worden gedreven. In andere Sevallen worden lel- ingen aangebracht die het mogeiyk maken de druk in de oliehoudende lagen te vergroten. Vol gens deze (en nog andere) methoden slaagt men er Inder daad ln een veel hoger percentage Houdt het spuiten op, dan worden olie te winnen, maar de kosten worden dan zó hoog, dat van een deze werk- TOCH IS HET ZO! Voor morgen roterende pompen naar beneden ge laten, waardoor de olie omhoog algemene toepassing wordt geperst. Ook worden wel wyze nog geen jipjake^ kan zyn. straalpompen gebruikt, werkend op «-«■« 1 Voorlopig blijft het dns zó, dat nit- onderaan met zo'n snelheid naar wonnen, boven geperst, dat ook de rest van En nu de olie mee omhoog wordt gevoerd, ken ovei Wanneer we in het oog houden dat op een sommige boorpntten tot een diepte stoelen, van 5000 meter gaan, krUgen we res pect voor de techniek die ln staat Daarov willen we eens gaan spre- juridlsche misvattingen die overlevering van eeuwen volgende keer! Ing. AVRO: 8.00 Nws; Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 0.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Gram; 11.15 V d zieken; 12.00 Ptanoduo; 12.20 Rf gerlngsultz: v d landb; 12.30 Land- 12.33 Zang i 3.15 Meded Lichte r, 15.00 V d .00 O. die hul 13.00" NwsV Beursber; 14.40 School ra- ■ouw; 15.30 Planorecital; -irtjes, praatje; 16.15 Gram: 16.30 V d jeugd: 17.30 Amateursprogr; 18.00 Nws; 18 15 Pianospel; 1830 Lichte muz; 19.00 V d kleuters; 19.05 Paris vous parle: 19.10 Gram: 20.00 Nws: 20.05 Qulz-progr; 22.00 Kamermuz: 22.30 Nws. beursber v Now York en meded; 22.45 Journ: 23.00 Swing Expres; 23.30 Licht progr; 23.5624.00 Nws. n. 298 m. KRO: 7.00 Nws: 7.15 Gram; 730 V d Jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.40 10.00 V d kleuters; 10.15 Llchl 10.25 Gram; 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Volaan vooruit, lezing: 12.00 Mid dagklok - noodklok; 12.04 Ben Je Zestig? 4.35 V d (her 5 Gê- 16.30 Ziekénlof; 17.45 Regerlngsultz: Streekontwikkellng Nederlands Nieuw-Guinea, d S van der Gooi; 18 00 Lichte muz: 18 20 Pollt lezing: 18.30 V d jeugd: 19 00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Mcmojandum; 19.30 Gram; 20 30 Avondcol lege; 21.00 De vrouw van de Pierrot, hoorsp; 22 23 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Gehuwd of on gehuwd, lezing; 22.55 Gram; 2335—24.00 Nws. vanavond 8 Om 8 uur begint het NTS-journaal en om 8.20 uur is de VARA aan de beurt. Begonnen wordt dan met „Achter het nieuws" en de filmrubriek en om 9 Uur volgt dan de Amerikaanse film „On the Bowery", handelend over de zelfkant van het New Yorkse stads leven. Een nabeschouwing op de film besluit het programma. Voor maandag Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Journ; 20.20 Filmprogr; 20.30-22.05 Politie zonder wapens (The long Arm), speelfilm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5