Christus maakt van vijand kind van God Voorschotens afscheid zijn padvinder bij benoemd tot ere-O.D.C. Burgemeester wandelde door de eeuwen Van Kinschot Wijze dwaasheid - sterkte zwakte NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 16 JANUARI 1961 Agenda voor Leiden Maandag Kleuterschool Middelstegracht, 8 uur Heropening gerestaureerde school. De Burcht, 8 uur: Leidse bond Volks- tuihdersverenigingen, ir. J. C. H. Drost over toekomstige uitbreiding Leiden de permanente volkstuincomplexen. Logegebouw, Steensohuur 6, 8 u Ledenvergadering De Natuurvriend. Dinsdag Foyer gehoorzaal, 7.30 uiur: Ledenver gadering N.C.ReisV., dr. C. Lalau, cause rie met kleurendia's U.S.A. Woensdag Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ned. Christen-vrouwenbond, drs. J. W. v Hulst over Christendom en cultuur. Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.501.20 uur: middagpauze-bijeenkomst. De Turk, 8 uur: Tuinbouw en Plant- De Turk, 8 uur: Ledenvergadering L.T.C. De Munnik. Donderdag hoogc Restaurant Van der Heyden, 12. Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, J. H. A. K. Gualthérie van Weezei over politie, haar plaats in de samenleving en haar taak en oganisatie in een grote Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met Kasteel in Zweden, van Frangoise Sa- gan, voor K. en O. Casino theater, 8 uur: K. en O.-film La traversée de Paris, van Cl. Autant Lara. Rijksherbarium, 8 uur: Jaarvergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest. Doelenkazerne, 8 uur: Cabaret oJ.i Gerry Roeland Vrijdag Leiderdorp. Geref. Kerk, 8 uur: Herdenkingsdienst 40 jaar Chr. Oranje Vereniging. Het gulden Vlies. 8 uur: Leidse Assu rantie Club. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Orfeu Negro (14 jaar). Lido (2,30, 7 en 9.15 uur): Nonnen voor het vuurpeloton (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Let u: make love (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): De zwarte ridder (14 jaar); donderdag: El Capone (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het laat ste rendez-vous (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Nooit op zondag (18 jaar). Apotheken Doeza-apotheek, Doezastraat 31, telef 21313; Haven-apotheek. Haven 18, telef. 20085. Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, Panorama der prehistorie (tot 15 januari) Lakenhal, Negen Leidse tekenaars (tot 23 januari). Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u. Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7, elke dag geopend van 105 u Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.' en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Geologisch en mineralogisch musei Garenmarkt lb: elke dag geopend u 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 (liefst in de vakanties). Concierge: Kolf- makersteeg 16a. Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74. elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Dr. Velema verbonden aan de Chr. Geref. Kerk van Leiden F DE JONGSTE van de drie gebroeders Velema, de 31-jarige doctor Willem Hendrik, heeft de Chr. Geref. Kerk van Leiden gisteren haar nieuwe predikant ontvangen, de vierde in haar bestaan, na een vacature periode vap slechts een half jaar. Wie in Chr.-Geref. kring „Velema" zegt, denkt onmiddellijk aan het herder- en Ieraarsambt. Het is ermee verweven. De vader van de jonge Leidse dominee bekleedde het reeds en er zijn nog twee broers J. H. en K. J. die deze kerkelijke gemeenschap op de zelfde wijze dienen, onderscheidenlijk in Apeldoorn en Hoogeveen. Het was de Apeldoornse broer, de oudste, die de Benjamin in de familie Velema gistermorgen bij zijn overgang van de Lichtstad (Eindhoven) naar de Sleu telstad bevestigde. V* l i i— I Binnen 24 uur van uw griep af! Gsitigii/i/une Ruit (f 400) van showroom ingetrapt Onbekenden nebben zaterdagavond een ruit van een showroom aan de Sta tionsweg ingetrapt. De schade bedraagt f400. Men vermoedt dat baldadige jon gelui deze daad als een wat ongewone vrije tijdbesteding hebben begaan. Hij deed dat na een prediking .over het Paulinische woord „En Hij heeft tot mij gezegd: Mijn genade is u genoeg, want de kracht openbaart zich eerst ten volle zwakheid" (tweede brief van Paulus ____i de Corinthiërs, hoofdstuk 12 vers 9 eerste deel, Nieuwe Vertaling). Het motto van de preek was: „Het ambtsgeheim in Christus' Kerk"; ds. Vele ma vroeg daarbij aandacht voor de basis, de wet en het doel van het ambt De predikant begon met te zeggen, dat niet de ambtsdrager belangrijk is, maar zijn werk. En zijn werk is het omdat de Zender het is. Paulus laat duidelijk zien, dat ook hij zielzorg behoeft. En hij ver wacht die van de enige bisschop der Kerk, Jezus Christus. Er vallen ambtsschaduwen over zijn le venspad („doorn in het vlees"); hij gaat ermee naar God („laat mijn ambt, o God, toch niet verduisterd worden; ze lachen mij uit"). En het antwoord is: „Mijn ge nade is genoeg". Die genade is de inhoud van het ambt en de kracht van de prediking. Zij is het totaal van Gods handelen met de mens. Zij betekent de stroom van het „Goddeiyb meerdere". Genade moet echter als genade worden beleefd. De' ledige mens tegenover de schenkende God. Wie de genade in zijn leven kent, hunkert steeds naar méér. Ontbloeid aan paaskracht Christus' ambtswet is, dat Zijn kracht in zwékheid wordt volbracht. Dat is de kracht van de opgestane Jezus Christus. Aan die paaskracht heeft de Kerk haar ontstaan en bestaan te danken. Tegenover de zwakheid van het vlees Staat de kracht van de Geest Het gaat erom, dat God wordt grootgemaakt. Dat is een pijnlijke maar ook een heerlijke wet; wij gaan er zelf aan, maar wij zijn daarin op Hem aangewezen. En Hij is de Triomfator. Zo zal Jezus Christus gestalte krijgen in Kerk en leven. De nederige vallei blijft vruchtbaar doordat de regen erin neerstroomt, maar de bergtop, waar de regen niet komt, is kaal (naar een woord van de reformator Calvijn). Nu gaart het erom, dart déze kradhit zijn doel bereikt. En dart betekent, dat de Kerk in de verwachting leeft, dart zij adventskerk is om straks de Bruidegom te ontmoeten. De Gemeente beantwoordde het gepre dikte woord met het zingen van psalm 52 vers 7: „Mijn God, U zal ik eeuwig loven, omdat Gij 't hebt gedaan!" Na de beves tiging zong zij psalm 132 vers 6: „Bekleed, o hoogste Majesteit, uw priesters met ge rechtigheid. De intrede De avonddienst werd ook bijge woond door vele leden van de fa milie Velema, onder wie de moeder en de schoonouders van de nieuwe predikant, en afgevaardigden van (ie Hervormde Gemeente, de Geref. Kerk, de Geref. Kerk Vrijgemaakt, de Baptisten Gemeente, de classis Den Haag van de Chr. Geref. Ker ken, de vorige Gemeente van dr. Velema (Eindhoven) en het gemeen tebestuur van Leiden. In overleg met zijn broer had dr. Vele ma tot tekst voor zijn intreepreek geko zen 1 Corinthen 1 vers 24b en 25: „Maar voor hen die geroepen zijn. Joden zowel als Grieken, prediken wij Christus, de kracht van God en de wijsheid van God. Want het dwaze van God is wijzer dan de mensen en het zwakke van God is sterker dan de mensen" Christus is de Knecht van God; Hij kwam overeenkomstig het plan van God; Hij is de Mens, op Wie de geschiedenis heeft gewacht en naar Wie de geschiede nis uitziet Hij is de Volbrenger vai verlossingswerk, de door God aangestel de en gegeven Verlosser en Zaligmaker van het in zichzelf verloren mensenge slacht Het Evangelie was in de Gemeente waaraan Paulus zijn brief schreef, tot holle klank geworden. Het ging niet meer om het Evangelie maar (in partijschap) de prediker. En de naam van Jezus Christus was niet méér dan een vlag. Dan houdt de apostel haar de spiegel jor: de Grieken verwachten het van de wijsheid en de Joden begeren een teken. En daartegenover stelt hij de kracht en de wijsheid van Jezus Christus. Joden verwachten van Jezus het vuur werk, de leuze, het spectaculaire, het overrompelende. Voor zulken moét Chris tus wel een zwakheid zijn; de gekruisigde Christus is voor hen een aanstoot, want bij dat kruis worden de vuren van verwachting gedoofd en stollen onze woorden. Zij zoeken een kracht die met de schuld van de mens geen rekening Strik verbroken Paulus echter predikt de Zoon als de kracht van God. Omdat Hy in zyn leven en werken met die schnld van de mens wél rekening houdt. Om dat Hy op de paasmorgen de strik van de duivel heeft verbroken. Om dat Hy de ogen van zondaren opent en mensen bekeert, mensenharten vernieuwt en brengt tot het geloof ln God. Omdat zondaren worden gevoed met de liefde van God en door de Heilige Geest worden vervuld met nieuwe hoop. Omdat Hy de zonde ln de hartaders treft. Zo wordt een mens van een vyand een kind van God. Zo brengt Hy een jongen op de knieën; zo gaat Hy een meisje zingen leren. De wereld is: wie met God niét rekent, wie God en zyn schuld uit het hart en uit het oog verliest. Eens komt dan de dag dat God laat zien. hoe onze schuldige krachtsvertoning niet met Hém heeft gerekend. Dan komt ook alles wat in het vrome leven kracht schijnt, als zwakheid openbaar. De kracht van God werkt, als een mens zijn zonden belijdt, waarachtig erkent wie voor het aangezicht van God. Die kracht maakt sterk, zodat mensen blij- De drie gebroeders Velema. zo als wij hen gisteravond na de dienst in de consistoriekamer bij de Chr. Geref. kerk fotografeer den: links de bevestiger van de Leidse predikant, ds. J. H. Vele ma van Apeldoorn, in het mid den Leidens jongste predikant, dr. W. H. Velema, 31 jaar, en rechts de broer K. J., die de Chr. Geref. Kerk van Hoogeveen als voorganger dient. (Foto N. van der Horst) Redding door het kruis In Christus heeft God ook Zijn wijsheid geopenbaard. En die wijsheid is één met de deugden van Gods liefde, barmhartigheid en lossing. God gaat in Zijn gedachten wegen der verlossing hoog boven de o uit Het zijn gedachten van vrede en c ferming, een wijsheid van: redding door het kruis, het leven door de dood, lossing door het ongeluk heen. De wijsheid van de wereld ziet één di mensie niet dat is de dimensie van God in dit leven. Wijs is wie luisteren wil naar God en gaat verstaan wat het evangelie werkelijk bedoelt. Dart houdt in: uit levering van onze krachit aan de ge kruisigde en opgestane Heer. Na de prediking spraken de heer L. Noorduin namens kerkeraad en Gemeen te, ds. J. Kampman van Rijnsburg namens de classis Den Haag, een vertegenwoor diger van de Chr. Geref. Kerk van Eind hoven en de oudste broer dr. Velema toe. De Gemeente sloot by deze begroeting van haar nieuwe pastor aan met het gen van het eerste en derde couplet psalm 134. Psalm 105 vers 24 („Die gunst heeft God zijn volk bewezen, opdat het altoos Hem zou vrezenwai slotlied. De genodigden werden na de dienst in de kerkeraadskamer ontvangen. Nieuwe straatnamen wethouders hebben besloten aan een aantal straten ten noord, westen van. het snijpunt Ohurahilllaan— Cornells Sahuytlaan de volgende namer te goven; Catharina van Rennesplein. Aal. tje Noordewierlaan, Jacques Urliusstraat, Brandts BuySkade. Voètgangers door de brug- lening in het water Dat vredig fietsende vaders met hun zoontjes op zondagmorgen de oorzaak kunnen zijn van een gecompliceerd on geluk bleek gistermorgen wel Vader fietste met junior in de frisse morgen uit de richting van de Maresingel. Gezel lig keuvelend reden zy de Trekvaart- brug op. Van rechts uit de richting Haarlemmerweg naderde een personen- ,to. Pa vergat voorrang te geven. Door hard te remmen en naar rechts uit te wijken trachtte de automobilist een aanrijding met de wielrijders te voor komen. Hy kwam echter op het voetpad van de brug terecht waar juist de 66- jarige vertegenwoordiger H. Werter en de 13-jarige Theodora Werter liepen. De beide voetgangers werden door de brug leuning het water ingeslingerd. Omstan ders wisten de beide drenkelingen uit het koude singelwater te halen. De heer Werter werd met een gecompliceerde linkerdnderbeenbreuk en een eenvou dige reohteronderbeenbreuk door de EjHD. naar het A.Z. vervoerd. Het meisje kreeg sleohts enkele schaafwon- "en aan de benen. De brugleuning werd over een af- and van drie meter vernield. Gebedsweek voor eenheid der Kerk ook in Leiden Men schrijft ons: Steeds meer wordt in deze eeuw de roep om eenheid der christenen gehoord: uit het kontakt van enkelen, een kon- takt, dat reeds lang voor de eerste we reldoorlog is begonnen, is na de tweede wereldoorlog de Wereldraad van Kerken ontstaan; in de twintiger jaren is na ja renlange kontakten de volledige kom- mun\e tussen de Anglikaanse Kerken en de Oud-Katholieke Kerken tot stand ge komen; Paus Johannes XXIII heeft met Zijn bekendmaking over een Oecumenisch Koncilie als het ware een schok door de wereld doen gaan en dit komend kon cilie wordt niet alleen van Rooms-Katho- lieke zijde, maar toch ook van de zijde van de andere Kerken met grote belang stelling tegemoet gezien; de Kerken van bewust calvtnistisch-gereformeerde sig natuur hebben elkaar gevonden in een Raad, de International Council of Chris tian Churches; in de laatste tijd worden voorzichtige pogingen gedaan om weer kontakten te kragen tussen kerken, die Eerste dienst in Bevrijdingskerk "fN de vorige week geopende (Geref.) Bevrijdingskerk in Leiden-zuidwest werd gisterochtend de eerste kerkdienst gehouden. Deze dienst, waarin ds. H. Heule, predikant van wijk 5 (Baagwegkwarfcier) voorging, droeg het karakter van een dankdienst Wat verwaaid en onwennig klonken ia luidsprekers nodende cariRonklanken uit de toren, afkomstig van een geluids bandje voorbode van de echte klok ken, die hier binnen afzienbare tijd zul len beieren. Ook de meeste kerkgangers waren kennelijk nog wat onwennig en vooral vele mannen wisten in de goed verwarmde kerk geen raad met hun jas, al is er een royale garderobe in de hal; men komt de kerk dan echter door de deur naast de kansel binnen. Er was een flinke opkomst en ook heel wat niet-wijkbewoners woon den deze eerste dienst bij. Op de plaats rechts achter in de kerk, die voor het orgel is gereserveerd, stond nu een piano met geluidsversterker ter begeleiding van de Gemeente- Men zou het als een symbool kun nen zien van de groei der Kerk in deze nieuwe wijk, dat in deze eerste dienst gelijk al een kindje werd ge doopt, Jan Willem, zoon van het echtpaar Slijper. Ds. Heule preekte, na het lezen van Daniël 3 828 (over de drie jongelingen in de bran dende oven) naar aanleiding van Ga laten 5 1, „Opdat wij waarlijk vrij zouden zijn, heeft Christus ons vrij gemaakt. Houdt dus stand en laat u niet weder een slavenjuk opleggen". De predikant wees op het grote voor recht, dat men zich in deze wereld van dictatuur en macht van de satan bevrijd, kan weten door Christus. Naar we vernemen, zal ook het glas- In-lood raam, dat binnenkort ln het ven ster naast de kansel wordt aangebracht, de bevryding van de drie mannen nlt de brandende oven uitbeelden. Door de stakingen in België is stagnatie ontstaan in de aflevering van het benodigde glas. Dit geldt ook voor de steen van de doop- 's Middags werd een dienst voor leder een gehouden, waarin voorgingen de Hervormde predikant ds. H. Bouter en ds. Heule. Burgerlijke stand van Leiden Geboren; Johannes W, z v J de Graaf en E C de Gunst; Johannes N A, z v J D v Soldt en C M W Kok; RensOce S, d v J T Wiebes en A A Ryks, Jurjen D, z v A v d Vliet en M Giethoorn; Johannes G M, z v G J Lenting en J A Weers; Cornelia M, d v A Duindam en I Flavell; Jean- nette Y, d v J v d Zwart en B J Jan sen; Mathilda'E, d v C de Ru en E AkerShoek; Haziena, d v M Meyer en J E Ravensbergen; Salomon, z v S Heemskerk en J den Ouden; Jacoline H, d v H J den Haan en M J den Duik. Overleden; J C van Munster, 73 j, wed. van A H van de Laar; A van der Linden, 54 j, man; J C Roodenburg, 49 Werken van Grien Vele onbekende composities en brie ven, nagelaten door de Noorse componist Edward Grieg, zullen door de muziek- vorser Dag Schjelderup-Ebbe te Oslo gepubliceerd worden. Onder de gevonden werken bevinden zich tien etudes, schet sen en een fuga voor strUkers. De brie ven zijn grotendeels van Grieg's hand. Schjelderup-Ebbe heeft zyn ontdekkingen gedaan by particuliere verzamelaars en in officiële boekerijen te Oslo, Kopen hagen en Leipzig. reeds eeuwen gescheiden en zonder enig kontakt met elkaar hebben geleefd- In dit geheel van het zoeken naar el kaar en het elkaar proberen te vinden, ds ook enige jaren geleden van partikuliere zijde de oproep uitgegaan voor een week van gebed om eenheid van de christenen over de gehele wereld. Vrijwel alle chris telijke kerken hebben deze oproep ge hoord; elk jaar weer wordt over de ge hele wereld door mensen van verschil lende kerkelijke richting in de week van 18—25 januari gebeden om de eenheid van de christenen. In dit wereldwijde verband kan ook slechte wereldwijd worden gedacht en daarom wordt in deze week in eerste in stantie gedacht aan de vier grote groe peringen van christelijke kerken: de Ooste rs-Orthodoxe Kerken (Russisch- Örthodox en Grieks-Orthodox), de Rooms- Katholïeke Kerk, de Reformatorische Kerken en de Anglikaanse- en Oud- Katholieke Kerken. In iedere kerk wordt gebeden om deze eenheid der christenen en wordt getracht in deze week tot ontmoetingen te komen. Ook voor Leiden en omstreken geldt dit. Affiches aan ramen van huizen en in kerkportalen wekken de aandacht op voor deze week. Woensdag 18 januari 's avonds 7.45 uur heeft in de Oud-Katholieke kerk aan de Zoeterwoucfoesingel een korte gebeds dienst plaats; donderdag 19 januari 's avonds om 9 uur wordt in de Lodewijkskerk. Steen- schuur de mis om eenheid gevierd (de zg. mis Salvos nos fac; red ons, Heer); zondag 22 januari is er als reële daad van de konsensus tussen de Hervormde en Evangeliseh-Lutherse kerken in de Mare kerk een gemeenschappelijke Avond maalsviering; in de zondagsdiensten van alle kerken rail een gebed om eenheid worden ge beden en verscheidene mensen hebben zloh bereid verklaard dagelijks te bidden volgens de roosters van deze week van de Wereldraad van Kerken en die welke in Rooms-Katholdeke kring worden ge bruikt. Nidt meer ln de week. maar daaraan aansluitend wordt op vrijdag 27 Januari, 's avonds om 8 uur in de konsistorle- kamer van de Remonstrantse kerk aan de Hooglandse Kerksracht, een oecume nische gespreksavond gehouden. Het is verheugend, dat ook in onze streek aan de ontmoeting van de kerken met elkaar daadwerkelijk gestalte wordt gegeven en dat het niet blijft bij een volksfcersteang op het Stadhuisplein. Verhoging broodprijs In aansluiting op ons bericht van za terdag betreffende de verhoging met l cent van een brood van 800 gram werd ons het vólgende medegedeeld. Voor Leiden bestaat een aparte overeenkomst met de Economische Raad bij de ver koop van brood. Deze houdt in, dat Iedere 3 maanden de prijs van een brood van 400 gram gewijzigd wordt, waarbij eerst een verhoging van 1 cent optreedt, en daarna de prijs met 1 cent wordt verlaagd. Voor Leiden zal dus de gemelde ver hoging 1 cent per 400 gram bedragen per 6 januari, waarna per 6 maart de kosten voor „een halfje" 1 cent lager zullen zyn. VOOR het front vam zijn „troepen" heeflt oubaas A. de Groot, omder- districts-commissaris van de Ned. Padvinders-Vereniging, afscheid genomen van zijn functies in de padyinderij. Van 1925 tot nu heeft de heer De Groot heel veel aan de opbouw van de padvinderij gedaan, waarvan in de jaren na de oorlog in het bijzonder te Voorschoten. Zijn grote verdien sten werden enkele jaren geleden reeds beloond met de hoogste onder scheiding, die men kent, nL de zilveren Jacobsstaf. Nadat de heer De Groot Ln de Kims- hoeve, het padvinderscentrum, dat zijn activiteiten zijn ontstaan dankt, binnengeleid, natuurlijk deze dag met zijn vrouw, siprak burgemeester L. de Kool namens het gemeentebestuur. Deze dankte de heer De Groot namens de overheid voor wat hy voor de jeugd in het algemeen en voor de padvindery in het byzonder heeft gedaan. Het is jam mer u te moeten missen, maar uw be sluit is weloverwogen genomen, aldus de heer De Kool. Met dankbaarheid zien wij terug op uw werkzaamheden Nieuwjaarsrede in gemeenteraad VANDAAG IS IN LEIDEN de eerste gemeenteraadsvergadering van dit jaar gehouden. De traditie wil, dat de burgemeester, die voorzitter van de raad is, aan het begin daarvan zijn nieuwjaarsrede uitspreekt. Ditmaal week de voorzitter in zoverre van de traditie af, dat zijn rede voornamelijk een vogelvlucht was van „Leiden door de eeuwen heen". Hij legde daarmee opnieuw getuigenis af van zijn intense belangstelling voor het plaatselijke verleden en ook van zijn brede kennis daaromtrent. Vóór de dertiende eeuw bestond Lei den uit zeer eenvoudige boeren- en vis serswoningen langs een stuk van de Rijndijk, dat later Breestraat zou heten. Uit die tijd weten wij niet veel méér dan dat in het jaar 1121 de Pieterskerk werd gewijd. In de dertiende eeuw begon de lakenidustrie te bloeien. In die tyd werd Leiden ook meer marktcentrum van Rynland. Verscheidene uitbreidingen van de stad volgden. Door de oorlogen veroorzaakte depres sies werden vooral verhevigd door de eenzij digiheid en dus de conjunctuurge voeligheid van de industriële ontwik keling. Zo heerste er armoede in de stad, toen in 1574 het beleg plaats greep. Men kan de bevolking in die tyd schatten op byna 15.000 zielen. Er volgt dan een spectaculaire opbloei tot ruim 70-000 Inwoners ln 1672. Ült de zuldelyke Nederlanden kwam een stroom van kleine ondernemers en ar beiders in de textielindustrie, protestan ten die In hun geboorteland geen vrh- heid van godsdienst hadden toen de Spaanse koning daar zyn macht herwon. In de zeventiende eeuw werd het grond de stad tot driemaal toe Teruggang Maar het hoogtepunt was bereikt. Er kwam een teruggang, die de stad eigen lijk veel te groot maakte. In februari 1815 telde men niet meer dan 28.500 zielen, van wie 3/8 deel werd bedeeld, in strenge winters zelfs meer dan de helft. Tal van huizen werden afge broken. Een stygdng volgde weer, tot 50.000 in 1900- De textielnUverheid bleef nog het belangrykste middel van be staan, maar kwam niet tot nieuwe bloei. Ln 1917 waren er 60 000 zielen. Andere industrieën werden gevestigd en wis ten zich te consolideren. In de geschiedenis van de universi teit weerspiegelt zich de ontwikkeling van de algemene toéstand der stad. In de eerste 25 jaar werden jaarlijks ge middeld 105 studenten voor het eerst in geschreven. In de Gouden Eeuw is dat 443 per jaar. Daarna volgt een voort durende daling tot 99 en in het eerste kwart van de 20ste eeuw is het aantal weer 318. Voor de cursus 1959-1960 wer- Karakter bewaard Uit deze historische verhandeling blijkt, dat het karakter van de stad door de eeuwen heen hetzelfde is gebleven. Van marktplaats ontwikkelde zy zich tot industriestad en later mede tot tenschappelyk cenrum. Deze broi van bestaan bepalen ook nu nog het rakter van Leiden. De burgemeester herinnerde aan de aanvoer van het 200.000ste dier op de Leidse veemarkt, kort vóór het eind van het vorige jaar. Hij sprak de hoop uit, dat de verwerkelijking van het vee marktplan dit jaar belangrijk dichter bij mag komen en dat een bevredigende oplossing zal worden gevonden voor probleem verkeerseisen plaats van warenmarkt. De vestiging van nieuwe hedryven de uitbreiding van de bestaande hebben zodanige vorm aangenomen, dat Lelden hoegenaamd geen Industrieterrein be schikbaar heeft. Voor dit probleem zal het indnstrieschap „De grote Polder" de oplossing moeten brengen, aldus jhr- Van Kinschot. Ook wees hy op de ex pansie van de universiteit. De moeiiyk- heden by de wonlngvoorzienlng zullen nog wel biyven. De burgemeester besloot zyn rede met het vertrouwen uit te spreken, dat de raadsleden ook dit jaar hun schouders onder de veelzijdige taak van het ge meentebestuur zullen zetten. dankbaar voor uw initiatieven, die leid den tot plaatselijke opbloei. Het dankwoord culmineerde in een woord van lof. U bent velen ten voor beeld, waar u naast alle drukke func ties ook dit werk hebt volgehouden. Met een handdruk bezegelde burgemeester De Kool deze dankbaarheid, waarby hy de hoop uitsprak, dat de heer De Groot nog lange tyd de resultaten van zijn werk zal mogen meebeleven. Mevrouw De Groot werd in deze dank betrokken; zy heeft zich met haar gezin veel opofferingen moeten getroosten. De commissaris van het district Ryn land van de N.P.V., oubaas A. Beekes, herinnerde eraan, dat zijn kennismaking met oubaas De Groot dateert van kort na de oorlog. Het contact is zeer inten sief geweest, vooral by de voorbereidin gen van koempoelans in Lunteren en cursussen in Noordwijk en Alphen aan de Ryn. Het weggaan mag ln dit geval geen loslaten zijn. Het bestuur van de NT.V. had dan ook besloten oubaas De Groot niet zomaar te laten gaan, maar door hem te benoemen tot ere-onder-dis- trictscommissaris, hem de gelegenheid te geven erbij te biyven. Het hierbU behorende ereteken werd hem op de borst gespeld. De padvindsters, ook bU dit afscheid vertegenwoordigd, brachten hun dank over door de woorden van hun leidster, mej. Smit. Voorbeeld De goede samenwerfdng met alle richtingen bleek nog eens, toen oubaas J. Peeters namens de R.K. jeugdbewe ging en de R.K. gidsen ervan getuigde, dat in Voorschoten was gebeurd, wat nog nergens in Nederland had kunnen plaats hebben, maar dat nu op Voor- sohotens voorbeeld begint te groeien: n.l. de innige samenwerking tussen alle groeperingen. Als N.P.V.-commissaris was de heer De Groot zelfs onofficieel R.K.-commissaris. „Als u niet méér be reikt zou hebben dan dat de jongens van diverse gezindten elkaar hebben leren waarderen, dan al zou het heel wat zijn geweest", aldus oubaas Peeters. Een boekenbon onderstreepte de dank van de R.K. jeugdbeweging. De opvolger van de heer De Groot in het Voorsohot-ense padvinderswerk, hopman E. Moolenaar, richtte zich al lereerst tot mevrouw De Groot, aan wie hy als kleine vergoeding voor de vele eenzame uren een boeket in de kleuren van de beweging aanbood en die werd begiftigd met het dankbaarheidsinsigne van de N.P.V. Oubaas De Groot bood hy een fraaie door hopman J. de la Bije vervaardigde oorkonde op leer aan. Hopman De la Bije lichtte de symboliek van deze oor konde toe. Ten slotte schonk hopman Moolenaar de scheidende O.D.C. nog een vulpen set Belofte Oubaas De Groot was er verfieugd over, dat de jeugdbeweging nog even springlevend is als toen zy werd opgezet. De belofte die hy 33 jaar geleden had afgelegd, was voor hem een leidraad geworden. Hy bracht een compliment aan alle leidsters en leiders, want door hen was de padvindery zo groot geworden. Trots was hij op de vriendschap met de RJC jeugdbeweging. Hoewel de oubaas byzonder blij was met de erebenoeming, die de band met de NP.V. bestendigt was hy in het bij zonder getroffen dat zijn vrouw in dit alles was betrokken. Hij hoopte nog veel temidden van de padvindsters en pad vinders te mogen zyn. By dit afscheid waren ook aanwezig oubaas J. W. Cornelisse, O.D.C. Leiden, oubaas N. Korenhof. A.D.C. Rynland, kapelaan J. Duivestyn, aalmoezenier, en de heren A. Oosterbaan, W. Duyts, Te- sink, en A. v. d. Salm, leden van het bestuur van de stichting Padvindery Voorschoten. SASSENHE1M Uit de raadsstukken Mej. H. C. Kerkhoff, onderwyzeres aan de openbare lagere school, heeft het gemeentebestuur verzocht haar ont slag te vertenen in verband met een be noeming te Hillegom. B. en W. stellen voor, een verordening vast te stellen, waarby de drogisten worden verplicht hun zaken zes werk dagen achtereen per jaar gesloten ta hebben. De subsidie voor de bejaardensocaëteiten wordt voor dit jaar gesteld op f300. De woningbouwvereniging heeft ver zocht om medewerking voor de verbete ring van nog 18 woningen in het com plex TyioosstraatVan Heemstrastraat. De kosten bedragen f53.639. Kleberts Aannemersmaatschappy N.V. alhier voor twee royale woningen cn aan de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeen tel! vóór 7 woningen in BUdorp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3