Uw probleem is het onze ,EI Nu onderscheidingen in Oirschot uitgereikt Kamerlid Hazenbosch in Biltlioven begraven Bfonchileften Een woord voor vandaag Wij moeten de fakkel van Hazenbosch overnemen Ds. Schoch: van jeugdwerk heb ik geen verstand! Rechter gaf inspecteur reprimande een 7/lc ïfh&ati Staupecid 2 Tien jaar lagen de zestig me- I den ze door gen.-maj. b. d. J. A. dailies in een kast van het raad- A. Sietsen, voorzitter van de Ne- huis te Oirschot. Zaterdag toer- derlandse Bond van Oud-Strij ders uitgereikt. Oirschot, de heer E. A. M. A. Ste ger, zijn in de raadzaal van het ge meentehuis vyf oorlogsherinne- ringskruisen en 47 eretekenen voor orde en vrede uitgereikt. Van de 64 genodigde oud-strijders lie ten er twaalf verstek gaan, van wie drie met kennisgeving. Bü de uitreiking onder andere aanwezig de voorzitter de Nederlandse bond van oud-stryders, generaal-majoor J. Sietsen. Na een welkomstwoord tot de oud-strij ders en de genodigden bood de burge meester de oud-strijders zijn excuses aan voor het feit, dat de uitreiking niet eer der is geschied'. ,.U zult zich levendig herinneren," zo zei hij „dat ik u allen terstond na uw terugkeer uit Indonesië persoonlijk thuis heb bezocht om u met uw behouden terugkeer geluk te we en u te danken voor hetgeen u vooi vaderland hebt gedaan. „Het verheugt mij," zo vervolgde hij, „dat u allen thans lil Namens de burgemeester van door dit verzuim m het middelpunt de belangstelling bent komen te staan, zodat iedereen herinnerd wordt aan het- DE N.V.V.-LENING Ook enkele weekbladen hebben commi taar peleverd op het besluit van hetTS'W- hoofdbestuur- om het Algemeen Belgisch Vakverbond een renteloze lening van ee half miljoen te verstrekken. V r y N e de land vindt het, blijkens bet volgende, ee gewone zaak: „Er is nogal wat kritiek omdat het NW aan bet Belgisch vakver bond een lening van vijf ton geeft Een staking om politieke redenen mag immers niet steunen. Wjj weten echter niet precies welke rol de politiek in deze staking heeft gespeeld. Het is best mogelijk, als wjj de uitlatingen van vele tegenstanders van de staking geloven, zelfs waarschijnlijk dat men van een politieke staking kan spreken. Wij weten het nog niet zeker, want cr spelen nog talloze andere factoren een rol in deze treurige geschicdenit Bovendien vragen wjj ons af of het de taak van het NVV is te beslissen of dit een politieke staking is. De Belgische leiders kunnen ongetwijfeld met vele argumenten aantonen dat dc zaak anders ligt. En tot nu toe hebben wij niet gehoord dat de opvattingen van kardinaal Van Rocy door slaggevend zyn voor het NW. Als dc heer Roemers zegt dat het NW het geld be schikbaar stelt om met-verstandelijke redenen, dan is hij volkomen in zijn recht. Men wil do kameraden niet in de steek laten zonder zich af te vragen of zij gelijk of ongelijk hebben, een vraag; die op dit ogenblik niet is op te lossen. Men helpt uit menselijke overwegingen. Mag dat niet meer? Waarbij we bedenken dat wij bij de dagelijkse televisie-uitzendingen storm, die Eyskrns nu oogst, een huivering niet kunnen onderdrukken." Uit een heel ander vaatje tapt de heer H. A. Lunshof in Elseviers blad. Hij eindigt een beschouwing als volgt: „Men vergete niet, dat het geld de Nederlandse arbeiders niet alleen dient om een politieke staking te steunen, doch dat het tevens kan strekken tot het plegen van een aanslag op de eenheid vai land waarmee wij ons in de Bencli nauw hebben verhonden. Natuurlyk heeft het NW dit niet bedoeld, maar André Rcnard, de loze Waalse vos, heeft uitdruk kelijk de scheiding van België verlangd. Het uit deze bewering voortvloeiende straat- gejoel „weg met de koning" was logisch. De Belgische monarchie is, door haar wezen, de uitdrukking en handharing dezer eenheid. Bovendien, men zij zekerd dat André Renard en zijn vrienden het heel wat beter bebbe-n dan de Nedei landse arbeiders die vijfhonderdduizend gulden moeten opbrengen om iets in strijd met do democratie,-in strijd met onze nationale verplichtingen, in stryd elke humanistische tendens. Geld da laatste instantie moet dienen voor een weging die België wil ontbinden, het koningshuis wil verjagen, de Benelu: de Navo wil treffen door misdadige sabo tage. Wij nemen gaarne aan dat het NW die rustige bezonnenheid aan de dag heeft gelegd waardoor het zich anders pleegt te kenmerken. F.r zal voor deze organisatie niet veel anders overblijven dan m heer Achilla van Aeker de gang Cannssa te ondernemen. Want of de Bel gische socialisten voegen zich wederom in do democratie sn in de verdediging van de westelijke vryheid óf de vlam van de beweging door André Renard ontketend laait hoog op. Er is een hittere strijd tussen Van Arke- en Renard gaande. Dat het NW metterdaad de zijde van de laatste koos, kan do gezondmaking van België tegen houden die wy zo vurig wensen." Benoemd tot hoofd: aan de Geref. school te Zaamslag: M. J. Heida te Metsla wier: aan de Aeneas MacMy- school te Amsterdam-Z: A. J. Huisman te Amsterdam-N. geen u voor het vaderland deed". Door afstand te doen van het uitrei ken der onderscheidingstekenen en gene raal-majoor Sietsen te verzoeken deze taak van hem over te nemen, wilde de burgemeester boete doen voor zijn ver zuim, zo zei hij. Maar professor Kijkers in San Francisco hebben een kostelijk ogenblik beleefd toen zij luisterden en keken naar een Ame rikaanse geleerde, die een ver handeling hield over sterrekunde. De professor zat gemakkelijk ach ter een kleine tafel waarop zijn pa pieren lagen en al vertellende hield hij met één oog zijn tekst in de Totdat iemand onverwachts een deur in de studio opende en een plotse linge tochtvlaag de bladen van het manuscript van de tafel blies. Arme professor vergat zijn rol, zijn kij kers en zijn hoordersdeed enkele wilde doch vergeefse pogingen de blaadjes tegen te houden en riep: „Wat moet ik nu beginnen? Het hele gekke rommeltje is weggevlo gen!" In de regelkamer had men een zeer snel antwoord: géluidsknop onmid dellijk omdraaien! Daarna werd ook het beeld vervangen door een bordje storing"., en een paar mi nuten later vervolgde de professor eerst wat aarzelendmaar al gauw weer op dreef, zijn voordracht. (Van een onzer verslaggevers) OP DE begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven is zaterdag middag onder overweldigende be langstelling het stoffelijk over schot ter aarde besteld van het vo rige week omgekomen a.r. Twee de-Kamerlid drs. Cornelis Pieter Hazenbosch, in leven ojn. vice- voorzitter van het Europese par lement, secretaris van het C.N.V. en tweede voorzitter van de N.C.R.V. Aan de sobere begrafe nisplechtigheid ging een rouw dienst vooraf in de gereformeerde kerk van Den Dolder, de woon plaats van de overledene. Deze dienst stond onder leiding van de plaatselijke gereformeerde predikant ds. A. Schouten jr. en werd bijgewoond door een groot aantal autoriteiten, onder wie l^den van het kabinet, parlements leden, vertegenwoordigers van de Euro. pese organen, van de nationale en inter nationale vakbeweging enz. Wij merkten o.m. op de ministers Zijl stra. Van Aartsen, Korthals en Klompé, de staatssecretarissen Roolvink en Schmelzer, de voorzitter van de Tweede Kamer dr. Kortenhorst, de vrijwel vol tallige a.r. Tweede-Kamerfractie, de voorzitters van de Tweede-Kamerfracties van K.V.P., P.v.d.A. en V.V.D., de heren Romme, Burger en Oud, de vice-presi dent van de E.E.G.-commissie dr. Mans- holt, de president van het Europese par lement prof. Furler, de minister van staat prof. Gerbrandy, leden van het A.R. Partijbestuur onder wie ere-voorzitter dr. Schouten, de oud-vice-president van de Raad van State dr. Rutgers, de voorzit ter van de Hoge Raad dr. Donner, de se cretaris-generaal van het Internationale Christelijke Vakverbond de heer Van Istendael. de voorzitter van het N.V.V. drs. D. Roemers, het C.N.V.-bestuur en leden van de C.N.V.-verbondsraad, be stuursleden van de N.C.R.V., tal van Europese parlementsleden en hoge Euro- Rese functionarissen. In de kerk stond et stoffelijk overschot opgebaard. Enke le bloemstukken o.m. van het Europese parlement, bedekten de kist. Ds. Schouten las enkele teksten, die de heer Hazenbosch als jongen in zijn Bijbel had aangestreept. Over een daarvan (Psalm 21 vs. 16: „Mijn tijden zijn hand") hield de predikant een korte toe- Sraak, waarin hij de overledene schetste een man met een fijn karakter en eer gevoelig hart voor de mens in nood. Ha zenbosch voelde zich van jongsaf aar geroepen om te werken aan de komst van het rijk der gerechtigheid. Zijn heengaan doet ons vermoeden, dat God hem voor zijn werk op aarde niet meer nodig had. Hij heeft nu geen tijden meer, maar het woord van Psalm 31, dat zijn belijdenis en geloof was, blijft naklinken >or zijn familie en zijn vele vrienden. In de kerk en op de begraafplaats, Kloosterling bouwde vöTkssterreivachl Zaterdagmiddag is in het onderwijsin stituut St. Louis te Oudenbosch de eer ste Nederlandse volkssterrewacht geo pend. Broeder Erich, een leraar aan dit instituut, nam destijds het initiatief tot de bouw van deze sterrewacht en met enkele medewerkers heeft hij stukje voor stukje deze sterrewacht opgebouwd. Prof. dr. M. Minnaert van de rijksuni versiteit van Utrecht was over deze pri meur in Nederland bijzonder enthou siast. Het komt de volksontwikkeling ten goe de zo zei hij, dat de mogelijkheid ge schapen wordt om voor ernstige belang stellenden de aanschouwing van het heel al binnen het bereik te brengen. Men heeft er goed aan gedaan aan deze eer ste Nederlandse volkssterrewacht de naam van de grote astronoom Simon Stevin te verbinden, omdat het juist zijn streven is geweest de wetenschap omtrent het heelal dichter bij de ken- van de mensen te brengen. akoestiek kerken? On de vergadering van de Provin ciale Staten van Groningen heeft men zich bezig gehouden met de akoestiek van gerestaureerde kerkge bouwen. Toen er werd voorgesteld om een bijdrage te leveren aan de restauratie van de hervormde kerken in Scheemda en Zuidbroek, stelde de heer Pier (c.h.) de vraag of men met dergelijke restauraties wel op de goede weg is, aangezien de akoestiek van de kerkgebouwen na de restau ratie dikwijls totaal is bedorven, waardoor het gebouw niet meer voor de eredienst gebruikt kan worden. Hij vond, dat men vooral in kleine gemeenten, die voor restauratie gro te offers moeten brengen, het ge bouw dan maar beter af kan bre ken. Ged. Veenhof zei, riat dit euvel zich _i lang niet alle kerkgebouwen doet, of dat de akoestiek reeds de restauratie niet deugde, wat vaak het-geval is-_in -zeer—oude gebouwen, die in het gehee- niet voor de eredienst gebouwd zijn. Hij wees erop, dat momenteel een studie wordt gemaakt van de akoestiek in gerestaureerde ker ken. Tot zolang moet het provinciaal bestuur zich neerleggen bij het euvel en toch aan de restauraties meewer ken, aangezien verwaarlozing van ou de kerkgebouwen een groot cultureel historisch verlies zou betekenen. In antwoord hierop zei de heer Pier, dat hij ook veel waarde hechtte aan oude bedehuizen, maar dat hij er toch van overtuigd was, dat het voo plaatselijke gemeenten beter is eer gebouw af te breken, dan om een kerk gebouw over te houden dat niet meer geschikt is voor de eredienst. de familie geen verdere toespraken gehouden. In de aula las ds. Schouten een schriftgedeelte en aan de groeve werd de geloofsbelijdenis uitgesproken ei Onze Vader gebeden. Gezamenlijk gen de aanwezigen Psalm 89 vers 1. Na mens mevrouw Hazenbosch en de overige familieleden dankte dr. J. Schouten de betoonde belangstelling. Advertentie Hoestdronk in tabletvorm.95ct Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te St Johannesga-Delfstra- huizen, toez.: W. S. Bos te Roswinkel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bruchterveld: C. Stam, kand. te Goes. Bedankt voor New Market, Canada: T. J. Hagen te Deventer. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Zeist: I. de Brijne te Rot terdam-Centrum en R. Slofstra te Har derwijk. Beroepen te 's-Gravenzande: M. S. Roos te Alphen a.d. Rijn. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Bedankt voor Bergum: L. Flier te Oosterwolde, voorheen zendingspredikant op Samosir. Ondenvij sbenoemingen Benoemd tot onderwijzer: aan de Chr. Lage Techn. school te Leeuwarden: F. Hoekstra te Leeuwarden; aan de School m. d. Bijbel te Hoek van Holland: W. Vogelezang te Rotterdam (IJsselmon- de)aan de Oranje Nassauschool te Al phen a. d. Rijn: G. Vos te Huizen N.H. aan de School m. d. Bijbel te Harder wijk: A. G. Staal te Smilde; aan de Burg. Aten-school te Schoonhoven: Th. J. Kool te Rotterdam; aan de School m. d. Bijbel te Zuidland: A. G. van Rijs te Zevenhuizen Z.H.aan de Christ, school te Monnikendam: J. J. Zemèl te Haarlem; aan de Ned. Herv. school te Terschuur: T. Kleijner te Voorthuizen; aan de Groen v. Prinsterer-school te Leeuwarden: K. Sol te Bergum; aan de School m. d. Bijbel te Woldendorp (tijd.): J. L. Zijlman te Delfzijl; aan de Christ, school te Beilen: M. C. v. d. Putte te Souburg. Wat wij vaak niet beseffen is dat een gemakkelijk leven gevaarlijker is voor de standvastigheid van ons geloof dan een moeilijk leven. En toch is het zo. Neem Salomo. Hij had menselijkerwijs gesproken alles mee. Als zoon van David kon hij de vrede van zijn vader in ont vangst nemen. Maar bovendien schonk God hem een wijs hart. Men zou zeggen, dat hij toch wel de beste kans maakte om een volledig gelukkig mens te worden. En toch is hij juist de man die schreef: IJdelheid der ijdél- heden, het is alles ijdelheid. Als geen ander was hij ook een teleurgesteld mens. Er staat in de Bijbel, dat zijn vele vrouwen zijn hart van de Heer aftrokken. Zijn rijkdom verleidde hem er toe om het voorbeeld te volgen van de koningen in zijn omgeving, om te proberen hen te overtreffen. Welvaart leidt ons er toe te gaan streven naar eer en aanzien, niet bij God, maar bij de mensen. Onze eerste vraag is niet meer: „Wat wil God?", maar „Wat zeggen de mensen er van?" En kenmerkend voor de tijd van welvaart is juist wat een ander doet. Wij zijn in de greep van de mode die decreteert, niet alleen ten opzichte van onze kleren, maar ook ten opzichte van de boeken die wij lezen en van onze hele geestelijke instelling. En waar wij in de greep van de theologische mode zijn, kan God niet meer tot ons spreken. (Advertentie) Huidgenezing I Huidzuiverheid Huldq, F»UROL Puisijes verdrogen door Purol-poeder Arjos Zuid-Holland herdenkt: (Van een onzer redacteuren) Zeer grote belangstelling bij afscheid (Van een onzer verslaggevers) ZELDEN is in Rotterdam de laat ste jaren de belangstelling voor een afscheidsdienst zo over weldigend groot geweest als zon dagavond, toen de jeugdpredikant ds. M. L. W. Schoch voor de laat ste maal op de kansel van de Lau- renskerk stond. Ruim drie kwar tier voor het begin van de kerk dienst verdrongen zich reeds hon derden ouderen en jongelui voor de brede houten deuren en hadden enkele agenten de handen vol om de steeds groter wordende menig te in een lange en brede rij op te stellen. Zeer velen moesten genoegen men met een staanplaats. Velen ook zochten een zachte" (verwarmde) tegel uit op de vloerBijzonder druk was het eveneens in twee zalen van het jeugdcentrum De Heuvel naast de Laurenskerk, waar de jeugd de afscheidspreek van ,hun" dominee door middel van luidsprekers kon be luisteren. heeft mij verweten, dat ik van jeugd werk geen verstand heb. Dat is juist. Ik zal het ook nooit leren. Met jonge mensen heb ik vanuit de Bijbelse ver kondiging van stunt tot stunt gewerkt. Daar kwam veel fantasie bij te pas. En hoe verwonderlijk het ook is: daaraan ontbreekt het bij de kerk dikwijls Verier zei ds. Schoch: „Ons werk Is wonderlijk gezegend. We hebben ech ter ook tijden van radeloosheid gekend. Ik had veel meer willen doen, kon niet meer. Ik heb zeer geaar zeld het beroep naar Heemstede aan te nemen. Vaak heb Ik me afgevraagd: mag Ik weggaan? Er moet nog veel gebeuren. Iemand heeft tegen me ge zegd: Je bent een deserteur. Je mag niet vertrekken.... Maar ik kon niet meer". Ontroerd besloot ds. Schoch: „We hebben dit werk lief gekregen. We zijn diep dankbaar voor de vele medewer king, die we van iedereen hebben ont vangen. Nu ik voor de laatste maal op deze kansel sta, wil ik u deze woorden van Paulus op het hart birrden: Word mijn navolgers, gelijk ik ook Christus navolg. Geloof in Hem en sta op uw post, opdat jongeren weten, dat de Kerk het mooiste op de wereld drs. C. P. Hazenbosch, heeft ds. P. Visser uit Tilburg voor het Provin ciaal Verband Zuid-Holland van de Arjos zaterdagmiddag deze voorman in de AJR.P., die zo plotseling werd weggenomen, herdacht. Diep onder de indruk hebben de jongeren, die bijeen waren in de bovenzaal van ,A-tlantia" te Rotterdam, de woorden van de T.il- burgse predikant aangehoord. „Ik .wilVjuBIe in herinnering bren gen", zei ds. Visser, „wat hij heeft gezegd, die nu tér aarde wordt be steld. Als wij het woord christelijk met politiek verbinden, dan is Christus er niet uit, maar er in. Deze verbinding is een belijdenis en een gebed. Wij kunnen niet buiten het kruis, ook niet met de huren, de melk en de loonpo litiek". Dat is het ideaal van de christelijke politiek. Dat streefde Kees Hazen bosch na. Jezus Christus was het Een en Al in zijn persoonlijk leven. Hij kwam uit een niet-kerkelijk ge zin. Maar reeds jong, vertelde ds. Vis ser. werd hij door het Evangelie over weldigd. De belijdenis, dat Jezus Chris tus de bevoegdheid heeft op alle terrei nen van het leven, dus ook op het staat kundig terrein zat Hazenbosch in merg en been. Dit is de kern van het staatkundig le ven. Daarom gaan we niet uit van de anti-these. De anti-these is een noodza kelijk kwaad. Geen tweespalt Kees Hazenbosch heeft de armoede a ellende gekend en de gesel werkeloosheid gevoeld. Later heeft hij zich geschaamd, dat hij ln de partij de bewogenheid miste. Maar hij kon geen tweespalt verdragen tussen de A.R.P. en het C.N.V. Beide organisaties hebben immers gemeen, dat zij zich laten lel den door de norm van het Woord. Hazenbosch heeft laten zien, dat het in de politiek niet op preken aan komt, maar op een vroom hart Hij heeft iets getoond van de grote mogelijkheden, die God in een mens geeft, wanneer men leeft uit de kracht van het Evangelie. Ds. Visser vervolgde: Leeft uit die kracht en weest door deze overtuiging gegrepen. Wij moe ten de fakkel van Hazenbosch overne men en dragen tot ook wij worden weggeroepen. En hij besloot met: „Wij kunnen Cornelis Pieter Hazen bosch alleen eren, als wij de Heere beloven, dat wij als hij in het ko ninkrijk Gods zullen werken zolang het dag is." De vergadering stond onder leiding an de voorzitter van het Provinciaal Verband, de heer J. van Vliet uit Dor drecht. „Wij menen in de geest vai zenibosch te handelen", zo zei hij ir openingswoord, „door deze vergadering r\ door te laten gaan." De vergadering is besloten met het vertonen van een paar films. Schoolverzuim om meer te leren Schweitzer kreeg 86 ton medicijnen Dr. Albert Schweitzer is ter gelegen heid van zijn 86ste verjaardag in de V.S. geëerd met een bijzondere dienst in de kathedraal van Washington. Tijdens deze dienst is een partij van 86 ton medicamenten - een voor elk van dr. Schweitzers levensjaren symbolisch overgedragen. De partij is bestemd voor zijn ziekenhuis in Lambarene. Ambtsaanvaarding Dr. Johannes van der Eng, die is be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan dc Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de Russische taai en letterkunde, zal op maandag januari in de Domkerk zijn ambt s vaarden. Dr. D. Bakker, die benoemd is tot hoog leraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, om onderwijs te geven in de botanische oecologie, zal 24 januari ambt aanvaarden met het uitspreken een rede in de aula van de universiteit. De kantonrechter van Dokkum heeft zich vorige week moeten uit spreken over een geval van school verzuim van een leerlinge die te knap was voor de lagere school en er graag wat bij leerde. Een Mur- murwoudse vader liet zijn dochter tje op zaterdagmorgen een cursus volgen aan het Christelijk Lyceum te Dokkum om haar voor te berei den op het toelatingsexamen. Het ging in overleg met het hoofd van de school, maar de inspecteur van het lager onderwijs in dat district nam er geen genoegen mee. Hij maakte proces verbaal op, wegens schoolverzuim, maar kreeg een standje van de rechter. Volgens zijn redenering mocht het dan waar zijn dat de deelnemers aan de za- terdagmorgencursus van het lyceum een waardevolle opleidirg krijgen, het klopte niet met het rooster van de lagere De rector van het lyceum was met de vader meegekomen als getuige dé charge. B:. een eventue'e veroordeling stond namelijk zijn cursus op het spel en ook het niveau van de leerlingen, die in de toekomst zijn school zouden be- Deze onderwijsman zette aan de rechter uiteen waarom hij de cursus had georganiseerd. Alleen eigenlijk het lager onderwijs dat in de steden wordt gegeven sJuit aan bij het mid delbaar of voorbereidend hoger on derwijs: óp'het platteland en daar rekende hij Dokkum *>ok toe ■?-*- er een leemte ,2ödat eenAeerlmg aiet.-di- rect met vrucht naar het lyceum kan komen. De cursus stelt de ouders bo vendien in staat om beter te weten óf hun kinderen geschikt zijn h.b.s. of het gymnasium. De cursus schenkt in het bijzonder aandacht :.an de Nederlandse taal. De hoofden van de verschillende scholen de omtrek geven hun vrijwillige dewerking en er komen kinderen wel 30 verschillende lagere scholen. De officier van Justitie meende echter toch dat er sprake was van zulm en eiste een boete van den, omdat de schuld van de verdachte heel klein w". maar toen de der nog eens zijn standpunt wilde uit eenzetten. liet de recWer maar weten dat zijn uitspraak „ontslag rechtsvervolging zou luiden". Advertentie) f a.s. Moeders In het belang van U en Uw baby raden wij U aan (en vraagt 't ook Uw dokter) pindakaas te gebruiken - maar neem de beste, die vafl r de Sterrenkundige kreeg Britse onderscheiding De thans voor het geven van-gastcol leges aan de universiteit te Ann Arbor (Mich.) in de Verenigde Staten vertoe vende Nederlandse sterrenkundige prof. dr. H. Zanstra is onderscheiden met de gouden medaille van het Brits Koninklijk Astronomisch Genootschap vanwege zijn wetenschappelijke arbeid op het gebied van de gasnevels. Prof. Zanstra was tot zijn 65e jaar op 3 november 1959 hoog leraar in de astronomie aan de Univer siteit van Amsterdam en tevens directeur van het Sterrenkundig Instituut aldaar. Hij heeft gedurende zijn wetenschappe lijke loopbaan na zijn studie in de schei kunde te Delft en zijn promotie aan de Amerikaanse Universiteit van Minnesota herhaalde malen wetenschappelijke beid verricht en onderwijs gegeven, vele universiteiten in de wereld. vader of de rector, maar voor de in specteur van het lager onderwijs. „Een pliuim op de hoej van Dokkum" r:e~> de rechter uit sprekende over dit initiatief. Aan de hand van df considerans van de Lager Onderwijswet, maakt hij de in specteur duidelijk dat de wet gemaakt leerverzuim te beteugelen en daar geen sprake van. De vader en de leraren van de cursus doen hun best de kinderen een onderwijs te geven dat aan eisen van het leven, beantwoordt. U, zei de rechter tegen de inspec teur, mag vergunning geven om een dergelijke cursus te volgen, maar dat eigert u opzettelijk tegen alle rede in. Dit is misbruik maken van het recht. U moet bedenken dat het kind de hoofdzaak is en niet de wet. En zo kreeg de verdachte een pluim en de aanklager de roe. Critici Dagboek Anne Frank voor rechter Twee leden van de uiterst rechtse Reichspartei van West-Diiitsland, die hebben geïnsinueerd dat het dagboek van Anne Frank vals is, zullen voor het gerecht verschijnen op beschuldiging ïn smaad. Het zijn de voorzitter van de afde ling Sleeswijk-Holstein van de partij, Heinrich Buddeberg, en een leraar aan een lyceum, Lothar Stielau. De laatste is hangende de rechtzaak uit zijn func tie geschorst. Steilau had in een artikel in de school krant geschreven: „Het dagboek van Anne Frank is niet veel authentieker dan de vervalste dagboeken van konin- ging ^Elizabeth en Eva BraunZij die ae Duitse nederlaag hebben gt xploi- teerd, hebben miljoenen met dit boek verd ie-id." - - - BuÜde&erg-heeft naar aanleiding van dit artikel een ingezonden stuk geschre ven, waarin onder meer staat: „Hij. die niet bereid is het te geloven moet zijn mond houden, tenzij hij het risico wil lopen veroordeeld te worden als een nazi of anti-semiet. Waar men ook kijkt, komt men leugens en bedrog tegen." Ledenvergadering van „Philadelphia" De protestants-christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwij kende kind, ..Philadelphia", zal op za terdag 28 januari een algemene leden vergadering houden in Tivoli, Lepelen- burg te Utrecht. Op deze vergadering zal het probleem van het afwijkende kind in de eerste plaats medisch belicht worden door prof."dr. A. C. Drogendijk, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de V.U. te Amsterdam, die zal spreken over „Oorzaken van zwakzinnigheid en enke le therapeutische mogelijkheden". In de tweede plaats zal dit vraagstuk vanuit religieus-ethische zijde beschouwd worden door -prof dr. G. P. v. Itterzon, hoogleraar in de godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die uw HOND ZIEK? tUilrl]di de beunetling «ooi hol to l««l ia/ doof dirocto toediening «en hol ine! we'Vandt. «ntchidelijVe geneain»dd<tt te van Heemstede heeft aangenomen, had als tekst voor zijn afscheidspreek Zachar a 1 17 gekozen: „Predik: Zo zegt de Heer der heerscharen: nóg zal de Heer Sion troosten, Jeruzalem nóg verkiezen." „Deze tekst", aldus de Scheidende jeugdpredikant „is gedurende de afgelo pen veertien jaar de achtergrond van mijn werk geweest. Met vallen en op staan heb ik mogen zeggen: De Here God is onze Heer. Zijn belofte is unze toekomst". Stunts .Het ging er om de Jeugd de Bood schap van het Evangelie zo goed en duidelijk mogelijk te brengen. Men Eenzaam „Je wordt moe en eenzaam op mijn plaats, alleen met God, die toeft te ko men. Het werk is zwaar, omdat je al tijd moet vechten tegen de machten v_r de wereld". Aan. het einde van de dienst zei de jeugdpredikant tot burgemeester mr. G. E. van Walsum: „U hebt veel gedaan voor de jeugd in Rotterdam. Ik prijs de Maasstad gelukkig met haar burge meester. die een zeer nederig mens is gebleven." Ook tot zijn naaste mede werkers en leden van de kerkeraad richtte de jeugdpredikant persoonlijke woorden van warme dank. Ten slotte zong de gemeente ds. Schoch het vierde vers van Gezang 104 toe. Aan de dienst, die ook werd bijgewoond door de minister van justi tie. mr. A. C. W. Beerman, werd me dewerking verleend door het Prinsekerk koor onder leiding van André Verwoerd. woning niet voor huurverhoging in aanmerking komt wegens ernstige on- derhoudsgebreken. De eigenaar gaat hiermede niet akkoord, Antwoord: Aangezien de werken Spurgeon zeer uitgebreid zijn ei Vraag: Een wit gummi boord (schild- spreuk niet in handboeken blijkt gad) is op den duur geel geworden, te komen óe kan men dit boord weer wit ma verhoogde huur eisen. Wij hebben deze Antwoord: Door behandeling met een betaald. Kunnen wij deze sopje van synthetisch wasmiddel kan i gummi boorden wit houden. Dit het niet mogelijk te aar deze naald in een hooil misschien een lezer, die helpen terugvorderen? Antwoord: Do huiseigenaar kan geen AfT1 "fSi'ldel hee,t irhonede hnur vorderen. en lane hii blekende werking verhoogde huur vorderen, zo lang hij niet tijdig in beroep is gegaan bij de kantonrechter en daarop een gunstige beslissing verkregen heeft, of bij de Vraag: Wij onderhouden met ons al en een zuster, die geestelijk gestoord Onze ouders zijn overleden eerinve sloen or ullKel geringe 1906 tQt 1910 nnt ,1. heeft? Antwoord: Wendt u met opgave „1WVU wij alle gegevens tot de Raad van Ar heeft zij geen te Nijmegen, afdeling Duitse renten, jjjer £an men het vraagstuk uitzoeken. medische lezers, omdat daa een aantal ingewikkelde vraagstukken vastzit, die zelfs voor vakmensen nog i nog recht op pen- moeilijk zijn. Hierover valt alleen het wanneer men van volgende te zeggen: Deze ziekte kan Duitsland gewerkt in allerlei organen kleine weefselwoe keringen teweegbrengen. Geschiedt dit vc vau 'n de l°ngen- dan kan dit bij een rönt- Arbeid genonderzoek van de borstkas worden vastgesteld en de verschijnselen kun nen dan wel eens lijken op die van tuberculose Een onderscheid kan i gaat met compensatie, kunt u zich tot He kantonrechter wenden om vaststel- 1 ng van de betalingsverplichting, w bij u een afschrift in tweevoud vai beslissing der huuradviescommi •can voegen. De huiseigenaar heeft nig kans te winnen als de gebreken ernstig zUu. Vraag: Aan mijn cyclamen zit zaadbol. Ik heb deze reeds zes wi laten zitten en weet niet wat ik het beste kan doen: dr bol eraf halen of niet? De plant geeft nog steeds knop- eenkomstig de tabel pen. Wat is uw raad" Antwoord: In verband met haar leef- nmn „nnervnnnpn van tiid is er gem recht op wezenuhkertag. telljke gfzinsverzorg?,ers. Ik vind dit Mantoux negatief zijn. In de regel zegenrijk beroep. Is het de stoornis hiervoor' kan worden opgeleid? haar geen rentezegels zijn 1 geplakt, komt zij niet in aanmerking -i* voor invalid iteitsrente. In het andere mogelijK ,pi geval kan men zich tot dp Raad van Arbeid wenden. Wendt U z,ch eens tot sociale zaken der ge- Antwoor'': Wij raden ii, «ten Vraag: Mag een werkgever van eer weken «ratificatie dubbele belasting aftrek- Antwoord: De werkgever mag over snkomstig de tabel van een gratifi catie de loonbelasting inhouden en af dragen aan de fiscus, doch niets meer. de boj Vraag: C. H. Spurgeon heeft Antwoord: Er zijn verschillende in stituten: de Stichting Interkerkeliike Commissie opleid'ng gezinsverzorgster Frankenslag 162. in Den Haag; De Ned. Hervormde Stichting Opleiding Gezins verzorgsters, Wolwevershaven 33 te Dordrecht; de Interkerkelijke Ge zin-verzorging (commissie opleiding), Rijnsburgerweg 86 te Leiden; de Stich- de ziekte i Boeck noeal goedaardig. Vraag: Hoe krijg ik een zwarte inkt- vloerkleed?. vlek i Antwoord: Men kan de vlek betten met azijn, citroensap of citroenzuurop lossing, tot de vlek geen kleur meer afgeeft Onder de vlek plaatse men een schoteltje en men legt op de over gebleven inktvlek enige kristallen ci troenzuur (of wijnsteenzuur). Hierop 0 late men wat water druDpelen en ver ting Christelijke Opleidingsschool Ge- volgens late men het weken. Nu bette zinsverzorgsters, Julianalaan 77. te opnieuw met citroenzuur. Deze te verwijderen. Immers de plant heeft gezegd: Door vol te houden bereikte Rotterdam: de Gereformeerde Oplei- behandeling moet men herhalen tot door haar zaadvorming veel kracht no dig. die aan de knoppen wordt ont trokken. Wanneer men het zaad ver- de slak de ark. Weet hij dit gezegd heeft dit te vindén is? ook dingsschool van Gezinsverzorgsters, welk boek Hugo de Grootkade 24. te Amsterdam Vraag: Wat is de ziekte van Besnier de vlek geheel verdwenen is. Daarop bette men de plek na met water tot men geen zure lucht meer kan ruiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2