IHeuwe £cihs<1)e (Courant VERWARRING IN GEHEEL KONGO Commentaar „Geluidloze muziek, de enige echte" NIEUWS in één oogopslag- BON Collard bij Koning met nieuw plan Radartoren met 27 man stort in zee Schilderij (één ton) gestolen MAANDAG 16 JANUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12075 CHRISTELIJKE A TIONAAL DAGBLAD „Stantvusticfj is qbeblmn tngn bert in tegljeaspotT Riksen rinkelen weer Zie pagina 9 In Kongo neemt de verwarring met het uur toe. Kongolese troepen vielen Belgische troepen in Roeanda-Oeroendi aan, terwijl pro-Loemoemba-eenheden in Manono met V.N.-troe pen de strijd aanbonden en Baloeba-krijgers in Noord-Ka- tanga treinen met V.N.-militairen aanvielen. President Kasa- voeboe heeft terugroeping van Hammarskjoelds vertegen woordiger, de Indiër Dayal, geëist. Nadat een Waalse delegatie zaterdag koning Boudewijn een petitie over de afscheiding van Wallonië had aangeboden, heeft de voorzitter der socialistische partij, Collard, gisteren de Koning een sooialistisch plan overhandigd, dat voorziet in een aantal structurele wijzigingen der Belgische economie en dat in de plaats zou moeten komen van de vorige week aan vaarde eenheidswet. Aangenomen moet worden, dat 27 personen (12 technici van de luchtvaart en 15 arbeiders, die aan het repareren waren) zijn omgekomen, toen op ongeveer 2( van New York bij een woeste zee i toren in de golven verdween. In Londen hebben honderd muziekminnaars a raison van een daalder een „geluidloos" concert bijgewoond, dat gegeven werd door een uit Hongarije afkomstige pianist. Sommigen liepen weg, anderen riepen om meer In West-Duitsland is vanaf vandaag de intekening opengesteld op z.g. volksaandelen van 100 Mark van de Volkswagenfa brieken. In totaal komen er 3,6 miljoen aandelen op de markt. Men verwacht, dat ze grif zullen worden gekocht. Een in Enschede tewerkgestelde Italiaanse arbeider, die daar ziek is geworden, is dank zij een soepel samenspel van het be drijf en van de betrokken autoriteiten per vliegtuig naar zijn r herstel van gezondheid teruggebracht. Vallen en opstaan Jacques Anquetdl, de be roemde Franse wiel renner, heeft in deze win terse maanden dit beroep voor enkele weken laten varen, want de coureur van het stalen ros ligt op het ogenblik in 't Franse wintersportcenitrum Saint Gervais in training voor het skikampdoenschap der (beroemde) wielrenners. Daar is natuurlijk niets vreemds aan, want de journalisten hebben ook al jarenlang zo'n ski- kampioenschappenwed- strijd en waarom zouden de wielrenners dat dan niet doen? i nog betere plaats veroveren. Voor het geval u mocht denken, dat de voorste man van heit plaatje de populaire hard- fietser is, dam vergist u zich, want Jacques is op de foto bezig zijn wiend, de zanger Amont, weer op de been te helpen, na een merkwaar dige val in de sneeuw. Skiën-leren is nu een maal een kwestie van val len en opstaan, zoals de trant lezen een kwestie van pakken en opslaan is. U haalt 's avonds uw lijf blad uit de brievenbus, gaat in uw gemakkelijke stoel zitten, slaat de grote pa gina's open en leest geïn teresseerd het nieuws van deze dag. Maar u kunt ook. zoals de heer Anquetil, een vriend helpen, u kunt hem op on ze krant wijzen en dan na verloop van enkele dagen de bon Invullen.... U kunt noteren als nieuwe (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand /kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang lk graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: - TTIT KONGO komt dit weekeinde een stroom van verwarde en verv t-j I U rende berichten: over gevechten tussen Zweedse en Marokkaanse VN- Kegeringstroepen troepen enerzijds en Loemoemba-getrouwe Kongolese soldaten anderzijds, O O 1 over aanvallen van deze militairen op het Belgische mandaatgebied Roeanda-Oeroendi, over een aanval van Baloeba-krijgers op een trein van het VN-leger, over de Kongolese eis, dat de Indiër Dayal, vertegenwoor diger van Hammarskjöld in Kongo, zal worden teruggeroepen, over de gevangenneming van Amerikaanse baptistenzendelingen en hun gezinnen en over de moeilijkheden, die Kasavoeboe en Moboetoe ondervonden heb ben in Thysstad, waar Loemoemba gevangen zit en op zijn bevrijding wacht. op Cuba opstani tegen deling en Strijdkrachten van de Cubaanse rege ring zijn de aanval tegen de opstande lingen in het Escambraygebergte in zuidelijk Cuba begonnen. De boeren zijn uit het gebied geëva cueerd en de Cubaanse strijdkrachten beschieten het gebied met artillerie en mortieren. Grote groepen burgermilitie hebben het gebied omsingeld. Zij heb ben reeds 70 tot 80 personen gearres teerd op beschuldiging van samenwer king met deopstandelingen. Een revolutionair tribunaal heeft de Amerikaan Robert Gentile tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij op last van de Amerikaanse inlichtin gendiensten premier Fidel Castro zou hebben willen gevangen nemen. Hij zou voorts tot taak hebben gehad terro risme te organiseren. Voorts werd een aantal anderen tot zware gevangenis straffen veroordeeld. Aartsbisschop Enrique Perez Serrantes van Santiago heeft vandaag in een n: herderlijk schrijven de christenen Cuba opgeroepen tot hernieuwde strijd tegen het communisme. De rcorespondent van .Associated Press" te Havanna. Ri chard Valeriani en James Wallace van „The Wallstreei Journal" zijn zondag avond naar het hoofdkwartier van de Cubaanse militaire inlichtingendienst gebracht, waar hun werd medegedeeld dat zij Cuba vanmiddag moeten verlaten Radio-Indonesië heeft een bericht uit Makassar (Zuid-Celebes) bekendgemaakt, volgens hetwelk 10.000 opstandelingen van de Daroe-l-Islam zich aan de rege ringstroepen hebben overgegeven. Hun wordt amnestie verleend. Het is in Kongo een chaotische toe stand nu de aanhangers van Loe moemba steeds meer terrein winnen. Loemoemba-militairen overschreden de grens met Roeanda-Oeroendi en leverden zaterdag en gisteren zware gevechten met Belgische soldaten. Zij zouden tegen de wil van hun officie- fpr, i0t ''e aanval zijn overgegaan. Na enige tijd schoten de Belgen uit w.'„-ea.ig,ng terug. De Kongolese of ficieren verlieten ten slotte hun eigen manschappen, die niet naar hen wilden luisteren en keerden na de provincie Kivoe terug. Later werd van Belgische zijde bekendgemaakt, dat acht Belgen gevangen werden genomen, die bij ver gissing in Kongo terecht waren geko men. Zij vertoefden nog maar korte tijd in Roeanda-Oeroendi. Ook een vracht wagen met voorraden werd door Kon golese militairen in beslag genomen. Drie Zweden van de V.N.-strijdmacht hebben gisteren verwondingen opgelo pen bij een aanval van Baloeba's op een V.N.-trein in Noord-Katanga. Marokka nen kwamen de Zweden later te hulp zodat de trein zijn reis kon voortzetten In de stad Manono, die door Loemoemba- militairen is bezet, zijn felle gevechten geleverd tussen Kongolese soldaten en V.N.-eenheden. Er is nu een wapenstil stand gesloten. Het vliegveld staat onder gezamenlijke bewaking. Er zullen on derhandelingen worden geopend over het terugtrekken van de Kongolese troepen In kringen van de V.N.-missle is dc eis tot terugtrekking van Dayal, met verontrusting en woede ontvangen. Men beschouwt de eis evenzeer een veroor- Nadat een afvaardiging van de Waalse socialisten een adres aan koning Boudewijn had overhandigd, waarin om zelfstandig heid voor Wallonië wordt gevraagd, heeft de voorzitter van de socialis tische partij, Collard, zich gisteren naar de vorst begeven om een ander adres af te leveren. Dat behelst een voorstel voor „positieve maatregelen ter voorziening in leemten in de „eenheidswet", die vrijdag j.l. door de Kamer van Afgevaardigden werd goedgekeurd. Dit voorstel draagt ook de goedkeuring van de rebelle rende Waalse stakingsleider Renard. Het is opgesteld door de BSP en het ABVV. Volgens het plan moeten allerlei so ciale problemen worden voorgelegd aan landelijke organisaties voor overleg, waar in de vakbonden zijn vertegenwoordigd. De socialisten vragen om een belasting herziening, die nieuwe verhoudingen brengt in het rendement van directe en indirecte belastingen op basis van 60 pro cent en 40 procent. Voors zou de belas tinginning vereenvoudigd moeten worden en op juistere wijze moeten geschieden. De socialisten achten een structurele hervorming van de kolenmijnen nood zakelijk in de vorm van een nationale kolenmaa'tschaippij verdeeld in vijf maat schappijen voor verschillende kolenbek kens. De prijs van de elektriciteit moet worden verlaagd, door meer coördinatie en hergroepering van de distributdesec- De uitvoering van de socialistische plan nen dient te worden opgedragen aan een plancommissariaat, bestuurd door een raad van beheer en samengesteld uiit leden van de regering en vertegenwoor digers van economische en sociale groe pen. Voorts zou er een nationale investe ringsmaatschappij moeten komen, die het parti uiier initiatief aanvult, het initia tief neemt voor de oprichting van onder nemingen als uivoering van besluiten van het commissariaat en de meerderheid van de aandelen in die ondernemingen zal kunnen houden. Tevoren had de partij laten weten, dat zij de strijd tegen de „eenheidswet" tot het einde toe zal voortzetten. Zij spreekt zich uit tegen hot voorstel van de Waalse stakingleider Renard inzake een massaal aftreden van de socialistische parlements- Het ABVV riep de arbeiders in Antwerpen en Gent op, vandaag het werk te hervatten. De meesten waren vorige week al aan het werk gegaan. Intussen heeft de Belgische regering besloten, het. overheidspersoneel, dat vandaag niet op het werk verschijnt, zonder betaling te schorsen. Dit geldt :owel voor het spoorwegpersoneel als voor PTT-mensen en tram- en bus- bestuurders. deling van de gehele V.N.-missle als van de Indiër persoonlijk. Dayal heeft geen commentaar geleverd op de berichten. De gezinnen van de Amerikaanse zen delingen bestaan in totaal uit 29 per sonen. Zij hadden geldige papieren bit zich, toen zij zich naar RoeandQ-Oeroen- di wilden begeven. Loemoemba-gezinde militairen weigerden echter de door hun eigen „regeerders" verstrekte passen te erkennen en zonden de Amerikanen terug naar Boekavoe. De VN -autoritei ten proberen ze weer vrij te krijgen. Volgens latere berichten uit Thysstad werden president Kasavoeboe en kolo nel Moboetoe door de muitende militai ren gevangen genomen, zodra zij waren gearriveerd. Loemoemba werd toen vrij gelaten. Nadat zö de toezegging hadden gekregen, meer soldij e.d. te krijgen, ging Loemoemba weer het gevang in en werden Kasavoeboe en Moboetoe weer losgelaten Loemoemba vrij? Intussen geloven velen, dat Loemoem ba spoedig zal worden vrijgelaten om terug te keren in de politieke arena. De rondetafel-conferentie, waarop de poli tici een of andere vorm van nationale eenheid willen bereiken, moet op 25 ja nuari a.s. beginnen. Velen menen, dat deze eenheid nooit bereikt kan worder zonder Loemoemba. Van de zes Kongolese provincies zijn er nu nog maar twee volledig onder be heer van de troepen van kolonel Mo boetoe. De spanningen tussen soldaten en officieren worden groter als gevolg van ontevredenheid over soldij en voed Vermelden we nog, dat de veiligheids raad België niet heeft veroordeeld van wege haar rol in het zenden van troepen van Moboetoe via een vliegveld op de grens van Kongo en Roeanda-Oeroend: naar de provincie Kivoe. De desbetref fende resolutie kreeg slechts vier van de elf stemmen. Het stoffelijk overschot van het Tweede-Kamerlid drs. C. P. Hazenbosch is zaterdagmiddag onder zeer grote belangstelling op Den en Reest te Bilthoven ter aarde besteld (zie pagina 2). \Iinister Zijlstra wisselde vanmorgen voor het loket van de Neder- \andsche Bank in Den Haag een banje van f 25.waarvoor hij tien glanzende zilveren rijksdaalders terug kreeg. Als eerste van een rij •vachtendende cliënten vulde hij het gebruikelijke formuliertje in en v.elde de fonkelende pasmunt zorgvuldig na, alvorens ze in zijn porte- nonnaie op te bergen. Met deze symbolische inruil gaf hij de nieuwe metalen rijksdaalder voor het betalingsverkeer vren. (Zie ook pag. 9). Voor Amerikaanse oostkust Een Amerikaanse radartoren met een bezetting van 27 man, die op 128 Jcilometer uit de Amerikaanse oost kust ter hoogte van New York in de Atlantische Oceaan stond, is ver dwenen, aldus heeft een woordvoer der van de Amerikaanse kustwacht de nacht van zondag op maandag meegedeeld. De installatie, Texas- toren nr. 4, had noodseinen uitgezon den en ruim drie kwartier later wer den de verbindingen verbroken. Er heerste op dat ogenblik noodweer In die omgeving. Een vltegdekschdp, torpedobootjagers, kiistwacbtkotters en vliegtuigen nemen het zoeken naar de toren deel. Op varenden van twee torpedobootjagers, die reeds op de plaats zijn aangekomen hebben gezegd, dat zij daar dieselolie of benzine hebben geroken. Op de plaats waar dc toren stond, is de oceaan ongeveer 25 meter diep. Deze installaties, waarvan er een aantal als vooruitgeschoven radarposten in de At lantische Oceaan staan, worden Texas- tone ns genoemd, omdat zij lijken op de boortorens die men in de Golf van Mexi- -o aan de kust van Texas gebruikt voor -Heborlngen Tegen het eind van de vorige week ver keerde de toren reeds in zo'n twijfelach tige toestand, dat men het nodig vond 90 mensen naar het vasteland te halen, er bleven toen nog 12 leden van de Ame rikaanse luchtmacht en 15 arbeiders over- Het driehoekige platform waarop de radarinstallatie was gebouwd, bevond zich 18 meter boven de zeespiegel. De constructie werd gesteund door drie be tonnen pijlers. Een schip heeft bij de plaats waar de toren gestaan heeft een lege reddingboot en een aantal wrakstukken gesignaleerd. Een "rachtschip van de marine, de „Takl-17" blijkt het eerste noodsein van het schip te hebben opgevangen om 01.15 uur Westeuropese tijd. Het marineschip dat de toren placht te bevoorraden, was op dart moment op een afstand van ongeveer 12 mijl van de toren. Het kreeg de toren op zijn radar scherm en onderhield gedurende tien mi nuten radiocontact, toen werd het con tact verbroken en verdween het beeld op het radarscherm. Het schip seinde daarop naar de kustwacht dart de toren ..waar schijnlijk was ingestort en onder water verdwenen". De staking reeds is, wijl liggende op het politieke vlak, absoluut verwerpelijk en indruisend tegen alle normen van een democratisch staatsbestel. Maar nog in ander opzicht leggen de socialisten blijken af, aan het democra tisch staatsbestel een niet dan betrekke lijke waarde toe te kennen. Zij doen dit door hun rechtstreekse benadering van de Koning. Buifen de regering als zodanig om Im mers trachten zij de Koning deelgenoot te maken van hun inzichten. Tweeërlei willen zij. Zij willen in de eerste plaats een grondige wijziging van de Belgische staat in de richting van een federatie. Zij willen in de tweede plaats voor het herstel van het economische leven in België een andere wet dan thans in behandeling is. En voor deze beide aangelegendehen hebben zij, buiten het zittende kabinet om, aan de Koning stuk ken voorgelegd. Een merkwaardige situatie. Want ook voor België geldt in wezen, zoals bij ons, dat de Koning onschendbaar is, doch de ministers verantwoordelijk zijn. De mi nisters kunnen door het parlement ter verantwoording worden geroepen. Het parlement wordt langs de weg van de mocratische verkiezingen gekozen. Ver anderingen in het regeerbeleid behoren zich dan ook te voltrekken via verkie zingen en via het parlement. De socialisten hebben in België de min derheid. Zij weten dat. Zij we*en, dat hun macht in evenredigheid een beperkte is. Het staat hun vrij, voor hun denk beelden, zowel voor wat betreft het staats bestel als de economie van het land, langs democratische .weg een beroep te doen op de publieke opin'e. Bij de eerstvol gende verkiezingen krijgt het Belgische volk dan de gelegenheid zich uit te spre ken- Op grond van die uitspraak zal het kabinet worden gevormd. Dat Is de weg der democratie, maar het is van deze weg, dat de socialisten in België thans keer op keer afwijken. Zij doen het door hun politieke staking. Zij doen het door hun pogingen om bui ten kabinet en ministers om, rechtstreeks de Koning te benaderen. In het stelsel van de parlementaire, constitutionele monarchie, zoals ook Bel gië dit kent, ligt het voor de hand, dat de Koning degenen die naar de inzet van zijn invloed dingen op het bestaan van dit bestel opmerkzaam maakt. Anders kan de Koning niet doen. Niet meer, maar ook niet minder. Voor ver standige burgers is het trouwens genoeg. Dr. Ryzard Stanislaw Zielin^kl, de Poolse handaIsabtaché. die politiek asiel in Aus tralië heeft gekregen, is door het Poolse consulaat in Sydney ervan beschuldigd meer dan 25.000 gulden gestolen te hebben. Bij een frontale botsing tussen twee auto's nabij St. Paul. in de Amerikaanse staat Minnesota, zijn zes jongens en een meisje omgekomen. 9 Het personeel van de Colombiaanse tele graaf. en telefoonmaatschappij is gisteren in staking gegaan om kracht bij te zetten aan looneisen. f De 249 ton metende Nederlandse kustvaar der Jura. die donderdag ter hoogte van Bacton, in Oost-Engeland. aan de grond is gelopen, Is zaterdagavond bij hoog wa ter weer vlot gekomen. 9 Tijdens een speurtocht hebben leden ven de oudheidkundige vereniging Helenium zaterdag in weilanden bij Schiedam spo ren gevonden van Keltische bewoning. Voorts werden talrijke potscherven en ere- matieresten uit de Tenè-periode aange troffen. 9 Een woordvoerder van het Amerikaanse nationale luchtvaart- en ruimtebureau (NASA) heeft verklaard dat de V.S. en Frankrijk onderhandelen over de gezamen lijke lancering van een niet-militaire on bemande ruimteraket. Uit kasteel Uit het kasteel Wisch b\j Terborg is lüdens de afwezigheid van de bewoner, 'br. Vegelln van Claerbergen, een sehil- lerü van de 17de-eeuwse landschaps childer Aert van der Neer gestolen. De vaarde van het doek, dat een ijsgezicht oorstelt, wordt geschat op ƒ100.000. Het kasteel dat normaal openstaat voor >ezoekers, was gesloten omdat de be- voners afwezig waren. Alleen de chauf- eur-tuanman maakte dagelijks een ron- e door het kasteel. Er zijn geen sporen van braak; men /ermoedt dat de inbreker is ingeslopen op het ogenblik dat de chauffeur-tuin man zijn ronde deed. De chauffeur was niet op de hoogte van de waarde van het schilderij, zodat hij het niet miste. Eerst bij de thuiskomst van de bewo ners werd de diefstal ontdekt. deze winter een winters weertype begonnen. Het sterke hogedruk- centrum is tijdens het weekeinde de Noordzee getrokken, met aan de zuid- flank een oostelijke luchtstroom, mee langzaam wat koudere lucht wordt aangevoerd. Ten noorden van de lijn Amsterdam Amersfoort Enschede kwam vanmorgen nog veel bewolking voor met temperaturen boven het vries punt, maar ten zuiden van deze lijn was het helder met 2 tot 4 graden vorst. Ook de komende nacht is lichte vorst te ver wachten en overdag komt het kwik maar Zon op 8.40, onder 17.01; maan op 8.45 weinig boven het vriespunt. In Duitsland onder 18.11. Heden nieuwe maan. en ook elders in Oost-Europa is geen belangrijk koudere lucht aanwezig, zodat HET WEER EN EUROPA een sterke temperatuurdaling de eerste helft van deze week nog niet is te ve wachten. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met voornamelijk In het noorden van het land tijdelijk bcwol- ^tattoo king. Vannacht op vele plaatsen over wegend Itohte vorst, morgen tempera Tendens: dalend ZON EN MAAN Zon op 8.40, onder 17.01; ma Rapporten hedenmorgen zeven uur TONDERD muziekminnaars hebben zaterdag en daal- verdwenen was. Functionarissen is) te hebben georganiseerd horen kan, geeft In vervoering te „luisteren". Toen het concert was afge lopen, werd er geroepen „n i de vertolker in plaats die welke de componist heeft Een stralende Blod reageerde gelukte. Toen i spelen c dagavond verweet dat hy i gegeven werd door de uit Hon garije afkomstige pianist Tho- b*edoeld."ïk"ga mas Blod. Verbijsterde, maar naar ver luidt ook verrukte „luisteraars" hebben hier gezien hoe Blod met de allure van een echte leiding concertpianist een uur lang de en ecn „geluidloze" contrabas toetsen van een piano streoldo s?<llts 1™de' e»1"1"' volume zonder ook maar ecn klank te j)e reactie van het publiek omdat zijn eigen plano produceren. was gemengd. Enkele mensen komst per schip in Folkestone Eagor Cossor heet het instrument terug loos recital" te luisteren. Er zal te vinden, hetgeen echter niet hierop met: „Ik dank moet in uw hart de muziek her- waardeert de stilte blijkbaar net bedrieger scheppen. Ik geef u visuele geen auditieve muziek. Blod speelde onder m „Parfait in silences", met bege- produceerden meer „lawaai' „stomme" hobo dan die van zijn eigen piano, dl< zoek was geraakt H(j had voo: film, die tijdens de telling werd gemaakt worden 'ertoond, waarop men de geest als lk' Blod had maar een klacht: De gezien hoe de luisteraars geno- toetsen van de concertpiano ten hebben". antwoordde driftige „luisteraars" in hun De makers uitzending „Candit iedere zaterdagavond door Blod aansprakelijk de televisie- den gesteld voor het „zoekraken van zijn piano" zullen stappen nemen om schadevergoeding te verkrijgen daar talrijke antiquair vinden. T wen the Eindh Zd -Lirw Ber tjn PYankfi'

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1