Halte Lammenschansweg krijgt al vorm Missa Solemnis wordt uitgevoerd in Leiden PitmanscM van het draaiboek Leidse veemarkt: meer wolvee, minder varkens NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 14 JANUARI 1961 Agenda voor Leiden Zondag Luxor tJheater, 10.30 uur: Bijzonder (kerkeweiik Hervormde Gemeente, dr. R. Frankena over het begun va Bijbel. Maandag Kleuterschool Mi'didelstegracht, 6 Heropening gerestaureerde school. De Burcht, 8 uur: Leiidse bond Vblks- tuindersverenigingen, ir. J. C. H. Drost over toekomstige uitbreiding Leiden en de permanente volkstuincomplexen. Logegebouw, Steenschuur 6, 8 uur Ledenvergadering De Natuurvriend. Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Dinsdag Foyer gehoorzaal. 7.30 uur: Ledenver gadering N.C.ReisV., vertoning kleuren dia's USA. Woensdag Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ned. Ohristen-ivrouwenbond, drs. J. W. a Hulst over Christendom en cultuur. Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.501.20 uur: middagpauze-bij eenkomst. De Turk, 8 uur: Tuinbouw De Turk, 8 uur: Ledenvergadering L.T.C. De Munnik. Donderdag 'Zomerzong, 8 uur: Vola, avond over hoogovens en staalfabrieken. Restaurant Van der Heyden, 12.30 uur: Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, J. H. A. K. Gualthérie van Weezei over pölitie, haar plaats in de samenleving en haar taak en oganisatie in een grote Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met Kasteel in Zweden, van Frangoise Sa ga n, voor K. en O. Casino theater, 8 uur: K. en O.-film La traversée de Paris, van Cl. Autant Rijksherbarium, 8 uur: Jaarvergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. Stadsgehoorzaal, 8 uurResidentie- Orkest. Doelenkazerne, 8 uur: Cabaret o.l.v. Gerry Roeland. Vrijdag Leiderdorp, Geref. Kerk, 8 uur: Herdenkingsdienst 40 jaar Chr. Oranje Vereniging. Het gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assu rantie Club. Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Orfeu Negro (14 jaar). Lido (2,30, 7 en 9.15 uur): Nonnen voor het vuurpeloton (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur); Let make love (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De zwarte ridder (14 jaar); donderdag: El Capone (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het laat ste rendez-vous (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Nooit op zondag (18 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, Paporama der prehistorie (tot 15 januari) Lakenhal, Negen Leidse tekenaars (tot 83 januari). Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Stecnstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend .van 2 tot 4 u. Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7, elke dag geopend van 105 u Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van t tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 lot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Geologisch en mineralogisch museum, Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties). Concierge: Kolf- makersteeg 16a. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling. geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Plan Leidse universiteit B. en W. betreuren vroege publikatie Hieronder volgt het antwoord van B en W. op de volgende vragen, gesteld door het Leidse raadslid, de heer C. J. Piena, naar aanleiding van de publika tie in de dagbladen van op een perscon ferentie gedane mededelingen betref fende de uitbreiding van de rijksuniver siteit te Leiden: 1. Heeft het college van Burgemees ter en Wethouders kennis genomen van het bericht in de Leidse dagbladen van vrijdag 16 december j.l. over de gehou den persconferentie door de curator van de rijksuniversiteit te Leiden, mr. A. F. Visser van IJzeudoorn, betreffende de ji tbr ei ding i de i Broodprijs ook in Leiden één cent omhoog Zoals wy hebben gemeld, is deze week de broodprijs met een cent per 800 gram verhoogd. Verscheidene bakkers In Lel den biyken echter eigenmachtig een verhoging van twee cent per 800 gram te hebben ingevoerd. Naar we van de bevoegde instanties vernemen, is deze extra verhoging ontoelaatbaar. Ook Leiden bedraagt de verhoging slechts i cent per 800 gram. Aan de spoorlijn LeidenUtrecht ligt bijna gereed de halte Lam menschansweg. De officiële opening geschiedt waarschijnlijk op zaterdag 27 mei. De halte biedt nieuwe mogelijkhe- :n aan de bewoners van Leiden zuid i zuid-west. Zij zullen hoogstwaar schijnlijk zonder toeslag kaartjes met recht van overstap op het centraal station van Leiden kunnen kopen alle plaatsen in Nederland en daarbuiten bij de enige beheerder van deze halte, die tot taak heeft verko en innemen van treinkaartjes en administratie van bagage. Wij ver- ïn van bevoegde zijde, dat deze perronbewaarder niet met vracht zal sjouwen. Vracht wordt wel op hef station Leiden-Lammenschans even tueel in- en uitgeladen, maar dient door de eigenaar zelf op het perron gehaald of .gebracht te worden. Dit geldt b.v. voor fietsen. Buiten het station komt aan de kant van de Melchior Treublaan on deraan de dijk een fietsenstalling, die onbeheerd zal zijn. De fietsen staan hier droog, maar voor eigen risico. Voorts vernamen wij dat de halte („halte Lammenschansweg" genoemd, omdat er misschien nog eens een halte zuid op de lijn LeidenDen Haag zal komen) onder beheer staat van het hoofdstation te Leiden. Op de foto ziet men de wacht ruimte (die verwarmd zal worden). Verder bevat 't gebouwtje twee toi letten, een bergruimte voor de ba gage en een plaatskaartenbureau. Het zal straks niet mogelijk zijn een treinkaartje te kopen Lammen schans-Station. Voor deze verbinding staat het plaatselijke vervoer dienste. Door Toonkunstkoor en USO OP 23 januari zal in de Stadsgehoorzaal Beethovens Missa Solemnis doo het Toonkunstkoor en het Utrechts Stedelijk Orkestonder leiding van Iskar Aribo, worden utigevoerd. Als vocale solisten zullen optreden de sopraan Marijke van der Lugt, de Belgische alt Mariëtte Dierckx, de tenor Arjen Blanken en de bas David Hollestelle. Voorzover ons bekend, werd dit standaarxlwerk uit de kerkmuziekliteratuur nog niet eerder te Leiden uitgevoerd. Dit is niet verbazingwekkend, want Beethovens Missa behoort tot die werken die in alle handboeken als zeer belangrijk worden betiteld, doch die zelden of nooit ten gehore worden gebracht wegens hun bijzonder grote moeilijkheden voor de uitvoerders. (Advertentie) PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen DUITS - ENGELS FRANS - SPAANS INSCHRIJVING DAGELIJKS Jongetje (5 jr.) stak onvoorzichtig over Achterna gezeten door enige kinde- :n stak de vijfjarige Jacobus Heijmans gistermiddag omstreeks kwart voor vier zonder op het verkeer te letten de Ko- ninginnenlaan over. Hij werd door een personenauto aangereden en kreeg een hersenschudding en twee gebroken be ien. De jongen werd door de E.H.D. taar het A.Z. vervoerd. Wernink verwacht verdere ontplooiing Op woensdag 25 januari a.s. stelt de Amsterdamsohe Bank de inschrijving open op nominaal f 389.000 aandelen Wernink's beton- en aanneming-maat schappij n.v. in Leiden, tot de koers van 100 procent. De stukken zijn groot no minaal f 10Ó0. Zij zijn ten volle gerech tigd tot het dividend over 1961 en vol gende boekjaren. De inschrijving is uit sluitend voor houders van aandelen in de verhouding van één nieuw aandeel op drie oude aandelen. De claimhandel 1 op dinsdag 17 januari as. aanvan gen. Officiële notering zal worden aange vraagd. Storting woensdag 22 februari De opbrengst van de emissie zal wor den aangewend voornamelijk voor ver dere investeringen in de betonwaren- fabriek, ter verbetering en verhoging de produktiecapaciteit. De uitkom van 1960 zullen na de nodige re serveringen tenminste 9 procent over het tot f 1.211.000 verhoogde kapitaal toelaten. (Over 1959 werd 9 procent uit gekeerd over een kapitaal van f 1.001.000). De verwachtigingcn voor 1961 zijn als olgt. Afdeling bouwwerken: onderhan delingen zijn gaande over enkele Inte ressante projecten; fabrieksbedrijf: de bezetting voor het komende jaar is reeds voor een zeer bevredigend deel gewaarborgd; natuursteenbedrijf v.o.n.k.: door enkele grote orders zal de omzet e afdeling bevredigend zijn: s industrie- en handelsonder neming n.v.: gerekend mag worden op normale omzetten en uitkomsten in de kalkfabricage en bouwmaterialen, als mede op een verdere ontplooiing van de afdeling tennisbanen en sportvelden. Over het tot f 1.600.000 verhoogde ka pitaal meent de directie over 1961 een dividend van 9 procent te kunnen ver- I wachten. Dirigent Iskar Aribo vertelde ons, dat ;t Leide Toonkunstkoor de studie dit meesterwerk al geruime tijd geleden begonnen. Door de voorbreidingen voo de uitvoering tijdens het Holland Festi val 1960 van Bachs Hohe Messe moest het instuderen tijdelijk worden onder- Tot de belangrijkste moeilijkheden die Beethovens Missa met zich brengt, be hoort allereerst de hóge ligging voor de igstemmen, waardoor bij het instude ren al spoedig vermoeidheid bij de koor leden optreedt. Bovendien is de orkest partij zo zelfstandig gecomponeerd, dat de koorpartijen slechts weinig steur de zijde van het orkest kunnen onder vinden. Bewondering Dat men deze problemen heeft getrot seerd en thans, na langdurige studie, tot de uitvoering kon besluiten, verdient op zichzelf reeds grote bewondering, die piet in de laatste plaats bestuur en dirigent Van het Toonkunstkoor moet gelden. Na al hetgeen het koor onder Iskar Aribo reeds tot stand heeft gebracht, kunnen we de uitvoering van dit meesterwerk van Beethovens late scheppingsperiode met groot vertrouwen tegemoet zi Het is wellicht dienstig een korte lichting op Beethovens Missa Solemnis te laten volgen. Sedert enige jaren stond Beethoven een zeer vriendschappelijke verhouding tot zijn leerling Aartshertog Rudolf. Deze, uitstekend musicus en voortreffelijk pianist (Beethoven droeg hem belangrijke pianowerken op) was al heel jong tot de geestelijke stand overgegaan. Snel opge klommen tot hoge waardigheid, werd hij 1819 tot aartsbisschop benoemd. Ter gelegenheid van zijn wijding wilde Beet hoven een plechtige mis schrijven. Hij begon reeds in 1818, maar werd zo door de tekst gegrepen, dat de compositie veel groter werd dan aanvankelijk in zijn bedoeling lag. In 1819 voltooide hij het Gloria en een jaar later het Credo. De wijding van de aartsbisschop was al lang voorbij. Ter voorbereiding tot het compo neren van deze Mis maakte Beet hoven een uitgebreide studie van de kerkmuziek. Hij liet zich een letter lijke vertaling van de tekst maken met alle woordaccenten van het La- tijn. Waar de kerkmuziek altyd een zekere objectiviteit in acht moet ne men om de muziek haar liturgisch (dienend) karakter te doen behouden, heeft Beethoven de liturgie alleen naar de vorm aanvaard. De liturgische eenheid der samenstel lende delen van de mis heeft Beethoven bereikt door deze zonder onderbreking te componeren. Eveneens zijn de solo partijen van een liturgische gedachte uit in het geheel geplaatst, dat zich hier- een wiselzang tussen voorzanger en gemeente ontwikkelt, het antifoneren. Dit antifonale gezang is van eeuwenoude traditie en het is door de rooms-katho- lieke kerk in haar liturgie behouden. De uitdrukking van het woord zelf heeft Beethoven op de meest dramatische wijze verklankt. De macht van het sym fonisch apparaat wordt telkens inge schakeld om het woord luister bij te zet ten, de uitdrukking hiervan te verster- Het Kyrie is duidelijk en overzichte ik van opbouw, en evenals de tekst driedelig. Machtig klinkt het driewerf Kyrie, smekend het driewerf Christe eleison. Moeilijker In het Gloria (ontleend aan het Lucas- vangelie) is de opbouw moeilijker te olgen. Beethovens tijdgenoten verdeel den deze tekst in kleinere stukken, de nummerparlituur. (Bach maakte er acht - koren of solostukken van). Bij Beetho- de markten het slot, de peroratie, de samenbinding van al het voorafgaande. In terlijke fuga's op de woorden „Et Vitam Venturi saeculi" geeft Beethoven hier aan uitdrukking. Het Sanctus van ernst en eerbie dige huiver doortrokken (Wij staan voor Gods troon, Jesaja), wordt ge volgd door een vioolsolo die hartver warmend het Benedlictus inleidt en omspeelt. (Gezegend Hij die komt in de naam des Heren, Mattheüs). Solo stemmen, koor, orkest, viool, alle zingen het Benedictus. In het Agnus Dei, gevolgd door het Dona Nobis Pacem, weet Beethoven de tekst op onnavolgbare wijze uit te beel den. Het is een stuk muziek geworden dat de componist ten voeten uit tekent i al zijn grootheid. De Napoleontische oorlogen die Europa nog kort tevoren teisterden, hadden een diepe indruk op Beethoven gemaakt. Niet voor niets schreef hij aan de aanhef het Dona Nobis Pacem, „Bitte um rn und assem Frieden". Boven het >er van het oorlogsgeweld, (pauken, trompettx) klinkt als een schreeuw liet nobis". Pas geheél het laatste pauken- komt de stille en lan de Verlosser, is Beethoven bezig moeilijke jaren, het slot, oer verstomd is, innerlijke overgave met zijn mis. Vier vol ziekte en zorg. Toch heeft hij boven zijn partituur kunnen schrijven, „Von Herzen, möge es zu Herzen gehen". Beschouwen wij de religieuze kracht van waaruit Beethoven dit werk componeerde, dan kunnen wij niet nalaten te denken aan Jacob, in zijn gevecht met de Engel. Ook Beet hoven roept al worstelende en vech tende met dezelfde vertwijfeling; „Ik laat U niet gaan, tenzij Gij mij ze gent!" bij de gedachte werd uitgesproken ten behoeve van de A-faculteiten 'n deel van de Witte Singel tussen het Diaco- nessenhuis en het bureau van het Leids Dagblad daarvoor te bestemmen? Was het college van Burgemeester Wethouders reeds officieel op de hoogte gebracht met de gedachte en lannen in deze richting? 3. Hoe staat het college tegenover deze nogal opzienbarende mededeling van de zijde van het college van cura toren van de universiteit? 4. Is het college van B. en W. bereid zo spoedig mogelijk aan de raad mede deling te doen over zijn standpunt Antwoord van Burgemeester en Wet houders: Ad 1. Wjj hebben van het bedoeld* bericht kennis genomen. Ad 2. Ons college was te voren nie officieel van het denkbeeld met betrek king tot de Witte Singel op de hoogte gebracht. Dit is voor het eerst geschied toen vanwege curatoren der rijksuniver siteit op 12 december 1960 aan de ledei van de raden van Leiden en Oegstgecs mededeling is gedaan van de by cura toren bestaande plannen voor de ruim telijke uitbreiding der universiteit. Ad 3. Wij betreuren ten zeerste de publikatie van dit plan, voordat wij ge legenheid hebben gehad een standpun daaromtrent te bepalen. Over dergelijke voor onze stad ingrijpende plannen dient o.i„ vóórdat er enige bekendheid wordt gegeven, behoorlijk overleg met ons college te worden gepleegd. Wij heb ben van dit standpunt aan curatoren blijk gegeven. Ad 4. Zoals duidelijk zal zijn, heb ben wij nog geen zelfs voorlopig standpunt in deze kunnen bepalen. Uiter aard zijn wij bereid, zodra mogelijk, aan de raa<ï onze zienswijze ter zake mede te delen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrina dr van H. Herbert en G. van Duijn; Willem Frederik Heinrich zn van J. M. de Graaff en A. H. A. Schroder; Willem zn van W. F. van Dam en A. van Iperen; Johannes zn van J. G. Za delaar en M. J. Flippo; Johanna Geertruida Maria dr van J. Hanno en L. J. Brandt; Maria Margaretha dr van J. Q. de Graaf en C. C. van der Kwartel; Willem Hendrik Jan zn van C. Haasbroek en C. E. van der Graaff. OVERLEDEN: H. F. Prins, 85 jr, mdn; C. J. Wurzer, 79 jr, echbgen. vah N. de Water; J. C. Oostdam, 30 jr, echtgenvan N. P. Kempen; H. Muilwijk, 89 jr, man; Gr Groeneveld, 81 jr, wed. van G. van den Ent; M. W. Kroon, 6 jr, dochter; N. R. Maal, ONDERTROUWD: W. Kolckedee en J. Verhoogt; A. Duindam en D. J. L. Platteel; P. A. A. Fasel en D. H. Bon; J. A van Vliet en H. E. van der Meij; J. P. Pluim Mentz en I. T. Bol; J. C. Seller en G. van Houten; J. C. Ravesloot en K. H. Bierling; W. H. de la Rie en P. C. Kalse; W. Hansbeek en A. H. Weideman; J. P. Versteege en H. M. J. van der Weij- den; W. H. Waanders en G. Lepelaar. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 13 januari Geslaagd voor het loctoraal examen Nederlands recht de he ren J F van Nieuwkuyik te Amsterdam en P R Jaeobovite de Szeged te Den Haag Tussen de bladzijden Orfeu Negrointens levende mensen in vreugde en leed CASINO Het is moeilijk over film Orfeu Negro zodanig te schrij dat men werkelijk een indruk krijg.i van het karakter van deze merkwaar dige rolprent. Het best wordt deze filming van een Braziliaans carnavals feest misschien getypeerd door te stel len, dat het zien ervan een belevenis is. is een film zoals men er slechts zelden één vindt, vol van eigenaardig heden. In de eerste plaats is daar de van geluiden, die vrijwel on afgebroken de bioscoopzaal vult en die onverbrekelijke eenheid met het beeld vormt. De geladen muziek, deze werveling van opwindende klanken :s een machtige ondersteuning van de sfeer, die door de filmbeelden reeds zo voortreffelijk wordt opgeroepen. Voorts is daar de massa-regie van Maroel Gamus, die niet een massa-regie Is, zoals in sommige films is te zien, waardoor het woord min of meer een ongunstige betekenis heeft gekregen. Hier zijn honderden mensen op de been, wier optreden zo onmiskenbaar echt is, zo natuurlijk, dat er ogenblikken zij:., waarop men vergeet met een filmspel te doen te hebben. Ja, dit is een van de belangrijkste kenmerken van Orfeu Negro, dat het alles zo reëel is, dat men met „levende" mensen heeft te maken. Overweldigend is de vreugde van deze Nooit op zondag TRIANON. Jules Dassd.n heeft een film gemaakt over de „walletjes" van Piraeus. Manos Hadjedakis heeft er de (Griekse) muziek bijgeschreven en dit alles (c een zo bruisend, meeslepend pro- duikt van levensvreugde geworden, zoals alleen maar in het zonovergoten Hellas mogelijk Is, een feest van zon en vrij- Maar de- prostitutie dan? zal men vra gen. Het gaat toch over de „walletjes". Ja, inderdaad de prostitutie is een ern stig probleem. Dat vond de Amerikaanse filosoof en wereldverbeteraar Homer Trace uit Connecticut ook en daarom reisde hij in de gedaante van Jules Das- sin zelf naar Griekenland. Of eigenlijk niet precies daarom. Hij ging naar Griekenland omdat hij meende daar in de bakermat der Westerse bescha ving de bronnen te vinden die het ver warde Westen weer tot harmonie den kunnen brengen. Deze Homer i. Stoïcijn en hij treft in het huidige Grie kenland alleen maar Epacureeërs aan dat zijn mensen, die van een goed leven tje houden. In het bijzonder in de Piraeus is het epicurisme het programma van de dag. Neem bijv. Ilya (een rol van Melina Mercouri). zij is de prostitutée van de havenarbeiders. Als Ilya komt zwem men, zwemt iedereen mee. Homer wil Ilya uit „het leven" redden en haar be schaving bijbrengen, maar net als hij denkt haar op het rechte pad te hebben, komt er een kink in de kabel en valt Ilya in haar oude leventje terug. n toch eindigt de opnieuw geprolongeerde film met een heel waar woord. Er is een Italiaanse Griek. Tonio, 'die verzot is op Ilya en haar na de krach Homer in zijn sterke armen weg draagt. Tonio wil haar alleen bezitten. Dan zegt de kapitein tot Ilomer „Als iemand Ilya kan redden, is het alleen Tonio. omdat het alleen met liefde mo gelijk is". Eerlijk gezegd het eerste wijze oord in deze van tijd tot tijd oergees- tige film.... alleen door liefde. (Geestig). De zwarte ridder REX.— De zwarte Ridder is een woest avonturenverhaal, dat met verve op het witte doek is gebracht Regisseur Tay Garnett heeft heel wat mensen op de been gebracht, hen flink laten draven dapper laten vechten. Over de af loop behoeft men niet in het onzekere te verkeren. Het recht heeft zijn loop. ((Avonturen op grote schaaf Leidse Friezen hadden jaarvergadering elkaar. De opkomst was niet groot en it was jammer voor de thuisblijvers, ant het was een mooie avond. Om acht uur opende de voorzitter, prof. dr. J. Keuning, de vergadering, ia hij de boekverkoper P. J. Dijk stra in enige gevoelvolle woorden her dacht en de aanwezigen een paar minu ten stilte betrachtten. De secretaresse, mevrouw A. Zandstra- de Vries, las de notulen van de jaar vergadering in 1959. De heer F. Piers- ma, penningmeester, gaf een overzicht van de financiën, die gunstig waren, en werd daarom gedechargeerd. In zyn geheel liep het in de handel eer even williger, vooral by het ver- bruiksvee liepen de pryzen gisteren iets op. Een goed „vare" beestje brengt een prijs op. Op de slachtvee-markt liggen de kaarten iets anders. De vraag doet zich algemeen voor: wat zal deze markt nu gaan doen? Op dit moment zyn de vooruitzichten niet zo gunstig. Frankrijk neemt niet veel af, Italië niet op de markt cn het binnenlands verbruik schijnt de laatste weken erg te zijn tegengevallen. Het weer is voor goed verloop wat te zacht, komt er straks wat koude, dan keert het getij Zo zit er nu eenmaal in de handel sico en muziek. De afgelopen week gaf /er het algemeen geen te grote aan leren te zien. De melkkoeien gingen gisteren vlot van de hand, evenals de varekoeien, die het overigens iets willi ger deden. Slachtrunderen met een tame lijke aanvoer, vaste prijzen met een re delijke handel. Notering: slachtvee f 2.70—3.25; vorige week f 2.65—3.25. waren er weinig aan- de tijd niet voor. Op worden de verschillende delen hun grondstemming door meesterlijke ergangen tot één geheel gesmeed, cul- incrend in de grandioze fuga In Gloria Dei Patris Amen. Het Credo (de geloofsbelijdenis van Nicea 325) wordt eveneens in een mach tige opbouw gerealiseerd, en ook hier is schijnt ook weinig vraag te zijn, de han del was kalm. De officiële notering liep enigszins terug nl. van f 2.203.tot 2.20—2.80. Daarentegen waren de nuchtere kal veren erg in trek, vlug en duur met ho gere prijzen dan de vorige week. Note- ring f 1.20—1.60 per kg. levend gewicht. I2.22, 2e kwaliteit 2,13—2.16. Wolvee De wol veemarkt was behoorlijk goed bezet en zelfs iets meer dan vorige week nl. ruim 1600 stuks. De handel was goed. alles werd vlot geruimd en er werden hogere prijzen betaald. Prijzen van deze week: 90122,50; vorige marktdag 80 115. Er werden echter ook nog hogere prijzen bedongen. Al met al, de wolvee markt had geen reden tot klagen. Varkens Slachtvarkcns: het wordt steeds moei lijker een goede beoordeling over deze markt te schrijven. Voor enkele maan den nog werd algemeen aangenomen, dal er teveel varkens in Nederland waren Nu dringt men echter van hogerhand tekort. Zelfs is de uitvoer van zeugen deze week waren niet groot cn de handel was vlot, de prijzen hetzelfde. Dit geldt echter niet voor alle markten, er valt nogal wat verschil op te merken. Notering Leiden 1.891.92 per kg levend gewicht. De beurs van gisteren was erg kalm. De exportprijzen vallen tegen. Biggen en schrammen waren er minder, doch de prijzen waren hoog en zelfs weer hoger dan vorige week. Notering big gen tot 54 vorige week 52. Lichte var kens 7595, vorige weck 7095. Kaasmarkt: goede aanvoer nl. 11 par tijen Goudse kaas. Vlotte handel en de notering voor Goudse le kwaliteit 2.17 het eigen toneelgezelschap „Een Poppen huis" van Henrik Ibsen opgevoerd, dat later ook nog voor de Haarlemmer Frie zen werd gespeeld. Een succesnummer De overige vergaderingen werden opge luisterd door Friese toneelgroepen uit andere plaatsen. Na de pauze kwamen de heer en me vrouw Enzering van de Groninger Ver eniging, de zustervereniging van Frys- lan, met prachtige dia's uit Oostenrijk. Walcheren, Groningen en Drenthe. In de tweede pauze hadden de leden gelegenheid de vriendschapsbanden weer nauwer aan te halen. Een firma uit Lei den was zo vriendelijk echte Friese kruidkoek te schenken, waarvan elk lid een pakje ontving. Een aardige geste. Na nog wat te hebben gepraat over de plannen voor dit jaar. sloot prof. Keuning de gezellige vergadering. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden zijn geveild: Huizen met bovenwoningen en erven Uiterste Gracht 11a, 3, 3a en 5. 5a te- •n na afmijning in bod: f 23.235 koper: J C. Uylenbroek te Leiden q.q >or: f 23.295. Huizen met bovenwoningen en erven Langestraat 21, 21a, 23, 23a, 25, 25a, 25b 'ezamen na afmijning in bod: f 22.550 koper: H. D. van Weizen te Oegstgeest. q. voor: f 23,550. Huis en erf Oranjegracht 11 in bod: f 3.600 koper: H. D van Weizen te Oegst geest, q.q. voor: f 3.825. Huis cn erf Sint Pancrassteeg 3 in bod: f 2.400 koper: E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor f 2.750. Huis en erf Waardgracht 131 in bod: f 4.050 koper: F. Brands te Leiden voor: f 4.050. Huis en erf Waardgracht 77 in bod: 2.600 koper: H. D. van Weizen te Oegst geest, q.q voor: f 2.720. Huis en erf Waardstraat 6 in bod: f 3.600 koper: C. J. L. Coster te Wasse- iar voor: f 3.600. Huis en erf Rijnstraat 28 in bod: f 2.150 koper H. D. van Weizen te Oegstgeest. q. voor: f 2.270. Huizen en erven Tweede Looierstraat l en 72 tezamen in bod: f 5.900 koper: van Iterson te Leiden, q.q. voor: f 6.550. Huis en erf Vierde Binnenvestgracht i in bod: f 2.150 koper: H. D. van Wel- •n te Oegstgeest, q.q. voor: f 2.290. Huis met bovenwoning en erf Waard gracht 157, 157a in bod: f 3.400 koper: D. van Welsen te Oegstgeest, q.q. jor: f 3.700. Huis met bovenwoning en erf Oranje gracht 107, 107a, in bod: f 5.900 is niet verkocht. merendeels armelijke lieden. De blijd schap straalt uit hun hele wezen. Dit is feestvieren, zoals wij het niet kennen. De pure levensvreugde stelt het lichaam" in beweging, het leven is één gro'.e dans, onvoorstelbaar en onnavolgbaar. En later is de droefheid even intens, even allesomvattend. Het verhaal is een variatie op de al oude geschiedenis van Orpheus en Eury- dice. Een zwart meisje vlucht uit haar dorp weg uit angst voor een haar ach- ter\'olgende man. Bij haar nicht in de carnavalsstad vindt zij een gastvrij on derkomen en tevens de jongen van haar hart. De film wordt ontroerend en poëtisch als hij de onthullende liefde in beeld brengt, een liefde, die een uiter mate tragisch einde heeft. Beide ge liefden, Orpheus en Eurydice, worden vermoord Afgezien van een enkel minder ge slaagd gedeelte is Orfeu Negro een overrompelende film, een kunstwerk. De mooie kleuren, het bonte Braziliaan se leven, het obsederende ritme van de muziek, het geheimzinnige van de magie, het is allemaal zeer ongewoon. Orfeu Negro is een feest en een trage die tegelijk. (Een belevenis). Nonnen voor vuurpeloton LIDO De door Ralph Thomas ge regisseerde film Nonnen voor het vuur peloton (Conspiracy of hearts) had on getwijfeld de mogelijkheid gehad de ontroerendste film van het jaar te wor- wan/t het onderwerp (helaas authentiek) bood hier alle aanleiding toe. In 1943 nemen de Duitsers na de val an Mussolini het commando over de Italiaanse troepen in de door hen be zette gebieden over. Bij een klooster m de buurt van Florence ligt een door gangskamp voor Joden en andere ver volgden. De Cisterciënser-zusters hebben sinds lang de taak op zich genomen zoveel mogelijk Joodse kinderen via een on deraardse gamg uit dit kamp te redden. Zolang de Italianen het bevel over het kamp hadden werd dit oogluikend toe gestaan; zodra echter een Duitse com mandant zijn intrede doet, is dit radicaal afgelopen. Nog twee groepen kinderen zien de nonnen kans in hun klooster te smok kelen, maar dan is de Duitser er ach tergekomen en doet hij een inval ln het klooster. Drie kloosterzusters wor den voor het vuurpeloton gesleept De film oefent echter niet de uitwer king uit, die hij verdient en die men, gezien de inzet met de harde oorlogs- journaals ook verwacht. Men twijfelt soms aan de echtheid, terwijl in wer kelijkheid wel ongeloofwaardiger din gen zijn gebeurd en op de ogenblikken van de hoogste tragiek, wordt de film sentimenteel. Heeft het giamourkarakter van de zusters hiertoe bijlgedragen (Lilli Palmer als moeder-overste, de schone Sylvia Syms als novice, enz.), of zit, vooral in het begin een bepaald sbor-t misplaatste humor in de weg? In ieder geval blijft de film onder de maat. Toch zijn er tal van echt ontroerende ogenblikken. Uiteraard vooral als de kinderen (en ditmaal goed en zonder glamour) in het beeld komen. In dit verband wordt een hoogtepunt getrof fen, als de uitgehongerde kinderen wei geren te eten, want het isYom Kip oer, Grote Verzoendag, dag van boete a vasben. Ach, had Ralph Thomas maar iets teer gegeven van deze godsdienstige sfeer, die het hele werk had moeten doortrekken. Maar helaas, hij heeft nig begrepen van het religieuze element. Misschien is dat in diepste grond wel de oorzaak van het falen. (Minder goede uitwerking van ont. roerend gegeven). Het laatste rendez-vous STUDIO. Er zijn alweer verscheidene jaren verstreken sinds de Engelse Rank- maatschappij „Het laatste rendez-vous" (Brief encounter) vervaardigde maar dit poëtische filmwerk van Noel Coward en David Lean kan het nog glansrijk op nemen tegen vele hedendaagse aoortge- Het gaat hier om de langzaam ontlui kende liefde tussen een eenvoudige, ge lukkig getrouwde vrouw, moeder van twee kinderen, en een al even gelukkig getrouwde arts. Deze uiteraard niet goed praten groeiende genegenheid draagt i tragisch karakter. De wouw en de dokter hervinden echiter zichzelf en juist deze ontwikkeling en de ingetogen uit werking van het verhaal hebben bijge dragen aan het bijzondere karakter van deze film. Karaktervol Let's make love LUXOR. Miljonair incognito, zou en de film Let's make love, kunnen oemen, maar de Engelse titel lokt meer vandaar dat men deze titel heeft over- - nomen van de show, die zo heet en dde i een New Yorks theatertje wordt voor bereid. deze show heeft men het voornemen persiflages te geven van Elvis Presley, Maria Callas en op Jean-M. Clement, de naam van een (gefingeerde) immens rijke miljonair. Zijn secretaris en puhlic- relationsman willen alles doen om te voorkomen dat de naam van hun hoog geschatte werkgever te grabbel wordt ge gooid. De miljonair zelf echter gaat eens bij de repetities van de show kijken en komt dan onder de indruk van de char- ies van Marilyn Monroe, die daar ijverig an het oefenen ls. De miljonair, die zich onder een fop- aam presenteert, wordt terstond ge charterd om de rol van de rijke Clement de show te spelen. Hij gaat dan ont dekken, wat het is gewaardeerd, je zeits bemind te worden om zichzelf en niet zijn geld Om een goed figuur te slaan neemt hij zelfs les bij Gene Kelly ln het dansen en bij Bing Crosby in het zingen. Maar eens zal de dag komen, dat hij :ijn incognito toch op moet geven, want de onweerstaai.bare Marilyn kan hij niet weerstaan en wil hij gaarne tot dc zijne maken. Na enige misverstanden komt dat natuurlijk wel voor elkaar. George Cukor heeft de film aardig ge regisseerd en ook komen er wel een paar leuke liedjes en dansjes in voor. Maar halverwege wordit het geval toch te door zichtig en zakt het verhaal in elkaar. Marilyn Monroe speelt een aJlerleuksilo rol en ook Yves Montand als de mil- ionair kan men om zijn spel waarderen. De film is een vrolijk gevalletje, dat evenwel niet brengt, wat men aanvanke lijk, na de voortreffelijke, inleidingsbeel- den, ervan verwacht. (Guitig niemendalletje).

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3