Nederland werft Spaanse arbeiders Twist over «literaire» erfenis van Goebbels JAPAN: m "UrnSï; m m m i m w m i MÏW+W BAL I *V**1 ZONDAGSBLAD ZATERDAG 14 JANUARI 1961 Twee boeken over dat voor de van ve re staande HET LEVEN Wes erling nog altijd wat ge heimzinnige eilandenrijk in Azië hebben ons in de voorbije we ken geboeid gehouden. Het ene was „Japan in kimono en over all", dat bij Kosmos in Amster dam werd uitgegeven en door dr. Jet Last werd geschreven en het andere was „Gloed uit as" van Robert Jungk. dat tot ondertitel! meekreeg „Geschiedenis van een wedergeboorte". Dit boek ver scheen bij de uitgeverij Lannoo in Den Haag. Twee boeken, die dus beide Japan tot onderwerp hebben. Dat van Jet Last behandelt diepgaand het gehele eilandenrijk. Dat van Robert Jungk is een reportage, en een hier en daar vlijmscherpe, over de gevolgen vanj de atoombomontploffing in Hiroshima. LB- bondig In kimono en na de atoombom .Japan in kimono en overall" van de Nederlandse Japankenner bij uitstek, dr. Last, is, zoals hij zelf zegt de vrucht van vele jaren studie er van twee maal een verblijf van vijf maanden in Japan. Tijdens die bezoeken kreeg dr. Last de medewerking van enkele vooraanstaande Japanners, die hem de weg wezen naar een die per inzicht. De schrijver heelt tijdens zijn be zoek riet in hotels vertoefd, maar veelal in Japanse gezinnen. Welge stelde, arme en boerengezinnen. Hij bezocht, ondanks de waarschu wingen een pariadorp en sprak met mensen van allerlei slag. Van die gesprekken en de conclusies, die daaruit voortvloeiden heeft dr. Jef Last een boeiende reportage (in een uitstékende stijl) geschreven. Wie werkelijk iets meer van Ja pan en de Japanse mensen wil we ten, zal van dit boek kennis moe ten nemen. Een groot aantal goe de foto's vergezelt de pittige tekst en aan het slot is nog een com pendium toegevoegd met „zake lijke gegevens omtrent land en volk". Gloed uit as „Gloed uit as" is van een volko men ander karakter. „Het scheen mij logisch toe", schreef auteur Robert Jungk over zijn boek, „om nu ook, nadat ik jarenlang de lot gevallen van de atoomgeleerden had nagegaan, de geschiedenis op te tekenen van de mensen, die zich aan het andere, vlammende uiteinde van die ontwikkeling had den bevonden, welke destijds in de vrede der laboratoria een aan vang bad genomen. Weliswaar wist men al een en ander over de ramp en haar eerste gevolgen. Maar wat was er gebeurd in de jaren na de oorlog, toen een van de aardbodem weggevaagde stad zich allengs weer uit haar puinen verhief?" Om dit te weten te komen is daarna in „Gloed uit As" aangrijpend beeld van de eerste stad der aarde, die door De schrijver van „De Toekomst reeds begonnen" heeft met dit boek opnieuw de strijd van men selijkheid en liefde tegen onver schilligheid en liefdeloosheid aan gebonden. In Hamburg wordt in de „Hal- le der Nationen" een tentoon stelling over de geschiedenis der Joden gehouden. Foto's en do cumenten geven een volledig beeld van de lijdensweg der Jo den en van de betekenis van het Joodse volksdeel voor Duits- lands cultuur. Een origineel nieuwtje op de ze expositie werd gevormd door de telefoonaansluitingen onder de foto's van Nazileiders als Hitier, Göring enz. Via deze in stallatie kon men de brallende redevoeringen van deze dema gogen nog eens horen. Misschien zullen de Hamburgers die woor den nu beter „verstaan" dan De tentoonstelling heeft ove rigens een veelzeggend motto, n.l. „Die Vergangenheit mahnt" (Het verleden waarschuwt). atoombom werd getroffen. Nauwgezet heeft Jungk len bronnen aangeboord, honder- tiental den mensen geïnterviewd volgens heeft de auteur zijn gege vens in een romanvorm gegoten, die geschreven is in een levendige en aandacht-houdende stijl. Hij beschrijft de invloed, die de „Pikadon" (de Japanse aandui ding voor de atoombamontplof- fing) op de hoofdpersonen en ook op de talrijke bijfieuren stadsbeeld, de lit tekenen draagt van die ene plot selinge liohtüits in 1945. Het Oberlandesgericht in Keu len zal zich nogmaals moeten gaan bezighouden met de lite raire nalatenschap van de vroe gere „Reichsminister für Volks- aufklarung und Propaganda", dr. Paul Joseph Goebbels. Htt betreft een hoeveelheid Goeb- bels-manuskripten, daaronder zijn bul als doctor in de filoso fie, zijn dissertatie over de filo soof Wilhelm von Schütz, een foto van Adolf Hitler met per soonlijke opdracht, Goebbels' schoolrapporten, enkele opstel len en gedichten, een „onvol tooide" (roman), het met de hand geschreven Goebbels-dra- ma „Heinrich Kampfert" en en kele liefdesbrieven van de klompvoetige opperlcugenaar der nazis als student in Frei burg aan zijn mede-studente Anka St. Het geheel bevindt zich sinds jaren in een karton nen door in het Bondsarchief in Koblenz, in afwachting van een gerechtelijke beslissing over de eigendomsvraag. De strijd daarover duurt al sinds 1956. De waarde van de nalaten schap is inmiddels van 6.100 tot 85.000 mark gestegen. De strijd wordt gevoerd tussen de Keulse uitgeverij „Wort und Werk" te zamen met een zekere mevrouw Meyer-Bendels ener zijds en de Zwitserse uitgever omloop te brengen. „Wort und Werk" tekende hoger beroep aan en het Oberlandesgericht in Keu len hief in 1959 het vonnis van het Landgericht op en gaf „Wort und Werk" gelijk. Hiertegen nu tekende Genoud weer beroep aan bij het opperste Westduitse hof, het Bondsgerechtshof in Karlsru he. Dit heeft de zaak thans naar het Oberlandesgericht in Keulen terug verwezen. Zijn broer De „literaire" nalatenschap van dr. Joseph Goebbels was oor spronkelijk in het bezit van zijn broer Hans, die directeur-genees heer was van een longenkliniek in Holsterhausen in het Rijnland. Hij had van broer Joseph de opdracht om bij de nadering van de geal lieerde troepen do papieren te verbranden, hij kon dit evenwel niet over zijn hart verkrijgen. Broer Hans die later in een geallieerd interneringskamp is ge storven zou de kartonnen doos met inhoud ten geschenke hebben gegeven aan de toenmalige hoofd zuster van de kliniek, die ze la ter weer vermaakte aan haar nicht, de tegenwoordige mevrouw Meyer-Bendels. die zich daarme de de wettige erfgename achtte van Goebbels' nagelaten manus- kripten. Zij gaf ze bij de Keulse uitgeverij „Wort und Werk" in onderpand voor een lening, die niet werd terugbetaald, waarop de uitgeverij aanspraak maakte op de doos met papieren. De Zwitserse uitgever had in tussen het recht op de nalaten schap verworven via het beheers instituut voor de vermogens der nazi-groten in Berlljln. Dit had Ank St." Rowland Hill is de uitvinder Nieuw wereldrecord: Een schaap scheren per minuut De Nieuw-Zeelander Godfrey Bowen heeft een nieuw wereld record gevestigd toen hij het op 15 juli 1960 presteerde om op een bedrijf in Montgomershire (Engeland) in 9 uur niet min der dan 559 schapen te scheren. Het vorige record stond even eens op naam van een Nieuw - Zeelander, met 502 schapen in dezelfde tijd. De werkdag van Bowen duurde van 's morgens 5.30 uur tot 's avonds 5.30 uur. Er waren 3 uren beschikbaar voor het gebruiken van een maaltijd en enkele verversin gen. laatstgenoemde de rechten op de Goebbelse nalatenschap verleend om daarmede te doen of te la ten, wat hij wilde. Genoud die reeds een boek onder de titel „Hitlers tafelgesprekken" heeft uitgegeven was van plan het een en ander uit Goebbels' onbe kend gebleven geestesprodukten in Koeien op dieet Steeds meer gaan de veehou ders er toe over om hun vee vol gens rantsoenen te voeren. Popu lair gezegd zou men kunnen stel len dat ze op dieet staan: echter wel in andere zin als wij mensen deze term gebruiken. De dieren krijgen daarbij een hoeveelheid voer aangepast aan hun productie, leeftijd en gewicht. Op deze wijze krijgt de veehou der het beste geldelijke resultaat van zijn dieren. Omdat ongeveer 2/3 deel van het rantsoen uit hooi en kuil bestaat dat op eigen be drijf gewonnen is en de veehouder de voederwaarde hiervan niet kent, laat hij deze op een laboratorium bepalen. De landbouworganisaties hebben daartoe een laboratorium opgericht, het Bedrijfslaborato- rlum voor Grond- en Gewason- derzoek, waar dit onderzoek op grote schaal plaatsvindt Niet naar mijn daden In 1870 toen in Nederland overal de waterleiding zijn intrede deed, vertelt Henk de Jong in het blad „Opdracht en Dienst" schreef Nico- laas Bccts de Utrechtse predikant- dichter een uitvoerig loflied op de nieuwe mogelijkheid fris en zuiver water te krijgen. Als altijd waren er echter ook conservatieve burgers, die helemaal geen behoefte bleken te hebben aan die nieuwmodische waterleiding en liever uit dc regenput dronken. Zij lieten zich in 1883 toen ook Utrecht waterleiding kreeg niet aansluiten. Wie ook tot die conservatieve bur gers behoorde? De Nicolaas Beets van het watergedicht. Tot lijn dood in 1903 heeft hij putwater gedronken ;n 1912 werd zijn huis bij de waterleiding aangesloten. Het geloof in de Zoon Het geloof in de Zoon, door dr. D. Jacobs. Uitgave Guldo de Bres, 's-Gravenhage. „Ik gelóóf in Jezus Christus Gods eniggeboren Zoon", mag men met de schrijver van dit boek het hart van de apostolische geloofsbelijdenis noemen. Hieraan nu is dit boek gewijd. Daarbij wordt de stof vooral ontleend aan het Evangelie en de brieven van Johannes, die schreef „opdat gij gelooft dat Jezus is de Chnsius do Zoon van God en opdat gij ge lovende het leven hebt in Zijn naam". De behandeling is gron dig, rustig, duidelijk, voor ieder belangstellende te begrijnen. Hij zal zich veel zien veitielderd, en meer bewust als zijn geloofs- eigendom gaan bezitten. Een stu die die aandachtige lezing ten zeerste waard is en deze beloont. PUZZEL VAN DE WEEN KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. badplaats in Z. Frankrijk, 6. priem, 8. Z.W. voor stad van Parij i 13. borrel aan boord, 14. oplopende vlakte, 15. eme ritus (afk), 17. meisjesnaam, 18. rivier in Engeland. 20. niet dicht opeen staande, 21. uitroep. 22. patroon, 24. gem. in N. Brabant, 26. familielid, 27 Aziatisch hoogland, 28. onzin, 30 zangwijs, 31. boom, 32. sportterm, 33. vogel, 35. achting, 36. punthoed, 38. een der KI. Soenda-eilanden, 40. jaargetijde, 42. omgeslagen zoom, 44. stadje in O. Vlaanderen op de grens van Henegouwen, 47. plaats, plek, 48. ziekte aan de benen van de paarden. 49. denkbeeld, 50. inhoudsmaat 52. gistmiddeL 54. afgodsbeeld. 56. slaapmatje (Ind), 58. gem. in Limb., 60. meisjesnaam, 62. deel van een boom, 64. bijwoord, 65. Europeaan, 67. snoer om papieren aan te rijgen, 68. dwaas mens, 71 rekening. 72 voorzetsel, 74. amerikaanse sierheester, 76. vreem de munt, 77. meisjesnaam, 78. plechtige gelofte, 80 iemand die trei tert. 81. gem. in N. Brabant, 83. rijksgrens (afk), 84. op een an dere wijze. 85. gem. in N.H., 87. gem. in Limb., 88. eer, 89. soort hond. Verticaal: 1. scheikunde, 2. ontkenning (Eng.), 3. gevangenis, 4. godin v. d. twist, 5. groente, 6. stad in Duitsland. 7. kubieke meter, 8. de geest van de rijstcultuur (Java). 9. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 10. werktuig om dieren te vangen, 11. rijschool (afk), 12. knipwerktuig. 16 zeemacht, 19 droogoven tot het roosteren van graankorrels, 21. stad in Frankrijk, 23 maling 24. zuivelprodukt, 25. afval van vlas, 26. vreemde munt, 28. ont kenning (spreekt.), 29. snoer van een hengel, 32. autowedstrijd, 34. geteerd garen tot bekleding der kabels, 36. gevolg, menigte, 37. deel van een huis, 38. hijswerktuig, 39. stok, 40. pret, 41. ont kenning (Eng), 43. bundel, 45. nieuw (Gr), 46. biersoort, 51. voeg woord. 52. stad in Fr. W.-Afrika, 53. zoon van Jupiter, koning en wetgever van Kreta, 55. schaaldier. 57. heeft ee haan. 59. ont kenning (Eng). 60. offertafel, 61. bloeiwijze. 63. eüand in de Midd. de dageraad, 66. haven in Marokko a. d. Straat Z.H., 70. Dorp in N. Brab., 73. bijwoord, :e. 65, godin van Gibraltar, 69. gem. 75. behoeftig persoon. 78. nauw. 79. duinvallei, 81. badplaats Duitsland, 82. hoofddeksel, 84. scheikundig element (afk), 86. deel, de bijbel (afk). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Oplossing. Horizontaal: 1. lam penpoetser, 11. edel, 12. oele, 13. gas. 14. storm, 17. man, 18. i.m., 19 Maasdam. 21. Ne, 22. lap, 23. tol. 25. dak, 26. top. 28. nis, 30. terras, 31. oester, 32. mee, 33 Apt, 35,. ten, 37. net, 39. ver, 41. e.p., 43. luister, 46. Ca, 47. bel, 49. kroon, 50. Ilm, 51. eren, 53. adie, 54. duizend schoon. Verticaal: 1. legio, 2. Adam, 3. mes, 4. pl, 5. nota, 6. oord, 7. To, 8. Sem, 9. elan, 10. renet, 14. sap, 15. Oslo, 16. mat, 19. makreel 20. monster. 22. Laren, 24. liter, 25. dem, 26. tsa, 27. pot, 29. sen, 34. peso. 36. gebed, 38. tuk. 39. ven, 40. Namen, 42. Peru, 44. Iran, 45. Toos, 46. Clio, 48. lei, 50. ido, 52. N.Z„ 53. ah. derdag a.s op ons bureau wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen een van 5.— en twee van 2JHX werd 120 jaar oud In het nu achter ons liggende jaar heeft de postzegel een onontbeerlijk voorwerp in onze tijd zijn 120-ste ver jaardag kunnen vieren: in 1840 werd de Black Penny, Enge- lands en 's werelds eerste postzegel, voor het eerst op een brief geplakt. Toch behoort de eerste zegel niet tot de zeld zaamheden op filatelistisch gebied. De „Brits Guyana van één cent", waarvan er nog maar één bestaat en die op 100.000 dollar wordt geschat, de rode en de blauwe Mauritius van 1847, de „Baden met negen kruisen, groen", de „Oostenrijkse Mercurius" en de „Saksen, drei pfennig" zijn slechts enkele van de waardevolle zeldzaamheden. Maar de Black Penny en zijn even oude zuster, de „blauwe twee pence" hebben op historisch terrein meer betekenis. Ieder van de beide postze gels heeft het nationale Engelse en het internationale postver keer een revolutie doen ondergaan. Dat had in 1840 niemand kunnen vermoeden. De betaling van het posttarief door een waardepapier en de vooruitbetaling van de porto wa ren in 1840 iets geheel nieuws- en iets geheel anders dan wat daarvoor gebeurde. Tot dan toe moest de brief naar het postkantoor worden gebracht, waar de kosten moesten worden uitgerekend en op de enveloppe werden geschreven. Als grond slag voor de kosten bestond een tarief. Dit tarief was bijzonder gecompliceerd, want men had als grondslag hiervoor niet het gewicht van het poststuk geno men, maar de afstand tussen afzender en geadresseerde. In al le landen lagen dus de postta- rieven hoog. Het hoogst waar schijnlijk in Engeland en Ameri ka. In Engeland bijvoorbeeld kost te het versturen van een brief van Londen naar Birmingham 45 oent en naar Haddington 65 cent. Daar kwam echter nog: Iets vreemds bij, wat wij thans geheel vergeten zijn: de afzen der behoefde de porto niet te betalen, maar kon dit aan de geadresseerde overlaten. In de praktijk was het dan ook zo, dat de laatste meestal kende dan ook een revolutie: de rekenarij op het postkantoor en de daaraan verhonden schrij verij vervielen. De afzender moest betalen en de postzegel m op de brief plakken. Het inge- P wikkelde, op de afstand geba seerde tarief werd afgeschaft en vervangen door twee vaste ta rieven, één voor binnenland en een voor buitenland. In Enge land bedroeg de porto een stui ver voor het binnenland en twee stuivers voor het buiten land. Dat was de grondslag voor een verandering op postgebied. die eerst in Engeland en daar na in de meeste landen alge meen werd geaccepteerd. Als „uitvinder" van de post zegel geldt algemeen de Brit Rowland Hill. Hij interesseerde zich reeds vroeg voor het post wezen en ontdekte reeds spoe dig de bovengenoemde gebre ken. Daar kwam nog één bij: de parlementsleden hadden vrij heid van posttarieven, waar roofden daarmee dus de schat- wierp een lager tarief, en regel- veel miébruik van werd ge- kist, ook al omdat zij hun ver- de de vooruitbetaling door de maakt. Zo verzonden bijvoor- zendkosten wel voor de belas- brief te merken met een klein, beeld veel grote firma's hun ting aftrokken. Hill wist dit pri- gekleurd, vierkant stukje pa- post zonder te betalen en be- vilege te doen opheffen, ont- pier. De postzegel was geboren. oud als de post- (Van correspondente DE Spaanse en Nederlandse re geringen hebben overeen stemming bereikt over de hoofd voorwaarden, waaronder Spaan se arbeiders naar Nederland zullen gaan. Eén van die voor waarden Is, dat zij geschoold moeten zijn. Nu is in Spanje 70 pet. van de arbeiders onge schoold, althans naar onze be grippen: zij bezitten geen vak diploma. Een der ernstige te kortkomingen van het huidige regime in dit land is, dat het onderwijs verre van bevredi gend is. Vooral heerst er een groot tekort aan ambachtscho len en practische technische cursussen. En zelfs al zijn er scholen, de Spaanse staat ver strekt weinig studiebeurzen, zo dat een vakopleiding meestal nog te duur is voor jongelui uit arbeidersgezinnen. Een huisvader kan er om fi nanciële redefieh niet aan den ken, zijn zoons een geschoolde opleiding te geven. Zodra zij veertien jaar zijn (en soms veel eerder!) moeten zij als leerjon gen ergens een baantje zoeken en in de practijk een beroep le ren. Op deze manier leren zij hun vak natuurlijk grondig ver staan. doch het ontbreekt hun aan theoretische kennis. De laatste jaren zijn talrijke Spaanse arbeiders naar andere Europese landen vertrokken om er zich meestal tijdelijk verdienstelijk te maken. Al zijn zij ongeschoold, toch verdienen zij er in hun ogen geweldig hoge In Zwitserland zijn de lonen het best: 450 pst. per dag (f30.-). De Spanjaarden worden daar echter tewerk gesteld onder slechte condities, bijv. in fabrie ken gelegen in de bergen, waar Zwitsers de koude niet willen trotseren. Na een verblijf van enige maanden keren de Span jaarden meestal met een dikke portefeuille huiswaarts. Ruim 150.000 Spaanse arbei ders zoeken jaarlijks agrarisch werk ln Frankrijk, tijdens het hoogseizoen, bijv. de wijnoogst. Zij zijn uitstekend op de hoogte van hun taak, daar ln Spanje 44 pet. van de landbouw leeft. Frankrijk kan hen goed gebrui ken en betaalt hun een mini mumloon van 50 nieuwe francs, zij met overuren vaak het dubbele i Geldgebrek Het Duitsland van Adenau er trekt echter de meeste Span jaarden aan. Op het ogenblik zijn er 300.000 werkzaam in de industrie aan de oevers van de Rijn. Een ongeschoolde kracht krijgt er 560 Mark uitbe taald, mits zijn vrouw in Spanje achterblijft. ïandse bedrijfsleven nu heeft ge schoolde werklieden nodig. Men verwachte echter niet in het „land der diploma's" dat de Spanjaard een of ander certifi caat van bekwaamheid kan over leggen! In zijn land gaat hij, om zijn jarenlange ervaring, als geschoolde vakman door. Zijn enige leerschool is de prak tijk geweest. Hij bewaart even min rapporten met een 8 voor gedrag en een 9 voor schoon schrijven. Want hij heeft de la gere school nauwelijks bezocht! Maar hij heeft hersens, en twee handen aan zijn lijf. Zijn beste aanbevelingsbrief is zijn werk lust, intelligentie engeldge- In Duitsland staan de bedrijfs leiders versteld van de prakti sche intelligentie dér Spanjaar den. Of ls het bun „espirltu la tino"? Vast staat, dat zij na be paalde tijd méér presteren dan Duitse vaklieden en dat zij vaak door eigen Initiatief het brengen tot een leidende betrekking, bijv. ploegbaas over een groep land- Wantoestand Volgens de laatste statistie ken is er in Spanje voor ruim 5 miljoen inwoners geen eten. Van de 30 miljoen inwoners kun nen er slechts 25 miljoen ge voed worden door de huidige bronnen van rijkdom. De meest energieken zoeken dus een op lossing buitenslands. De Spaanse regering juicht de uitzending van haar landgenoten luide toe. De minister van han del, Ullastres. maakte kortgele den bekend, dat de in het bui tenland werkzame Spanjaarden elk jaar 58 miljoen dollar naar het -vaderland zenden. Mét het toerisme, dat in 1960 ruim 200 miljoen aan deviezen in de schat kist bracht, is dit een belangrij ke bron van inkomsten. En de viezen in dollars is, wat Spanje hard nodig heeft. De economi sche situatie moge ik door het volgende illustreren: Van de 80.000 miljoen pese ta's. bestemd voor de iaarlijkse onkosten, wordt de helft opge slokt door het leger en het mi nisterie van binnenlandse zaken, d.i. poltie, burgerwacht e.d. De Spaanse dictator beschikt over vijfhonderd generaals Der gelijke militaire hoge functiona rissen worden voor hun niets doen bezoldigd met fabelachtige Wat het akkoord tussen Spanje en de V.S. betreft, be perken wij ons tot de opmer king, dat, terwijl de Spaanse ar- beider 50 oeseta's per dag ver dient (ƒ3,25), de Amerikaanse soldaat in Spatie 1200 peseta's per dag uitbetaald krijgt (ƒ75.Het levensniveau in dit land is dus bijzonder laag. De voornaamste voeding bestaat uit brood, witte bonen, aardappelen en olijfolie. Een ki lo witte bonen kost 16 pst., een kilo brood 6.4 pst., een liter olijf olie 26 en een ons ham 17 pst. Men kan nagaan, in welk een armoede een gezin moet leven, dat 50 pst. per dag tot zijn be schikking heeft. Dit alles wil niet zeggen, dat het Spaanse volk ontevreden is met zijn bestaan. Tot nu toe had het geen vergelijkingsmate riaal en berustte in zijn lot. Emigreren Door propaganda, toeristen en films wordt de Spaanse arbei der, langzaam wakker geschud. Hij ziet voordeel in het werken in buitenlandse bedrijven. Als ze hem daar kunnen gebruiken, dan gaat hij. en tijdelijk zéker. Hij is bereid heel hard te wer ken en karweitjes op te knappen, die een buitenlandse arbeider niet wil doen. Als men hem maar goed betaalt. Honderdduizend emigreren jaarlijks voorgoed, naar Austra lië of Zuid-Amerika. De V.S. vragen herders, voornamelijk in Colorado. Voor de enorme kudden in onherbergzame stre ken vindt men slechts Spanjaar den bereid, zich een paar jaar op te offeren. Door de grote een zaamheid houden zij dit werk niet langer dan een paar jaar De Nederlandse onderne mer, die Spanjaarden in dienst gaat nemen, moet wel voor ogen houden, dat dezen met een gro te moeilijkheid te kampen heb ben: de taal. In hun land leren zij geen vreemde talen. Geen en kele werkman spreekt een ande re dan zijn moedertaal. En, al is hij nog zo'n kundig vakman, hij kan maar net lezen en schrij ven! Dankzij zijn intelligentie zal hij er misschien gedeeltelijk in slagen, deze hinderpaal uit de weg te ruimen. In andere landen heeft de praktijk in elk geval geleerd, dat de Spaanse arbeider uitste kend voldoet. Hij weet van aan pakken, is competent en produc tief. Laten wij hopen, dat men ook in de Nederlandse bedrijven tot deze conclusie komt. Oplossingen Hieronder volgen eerst de oplossingen der vier problemen uit onze rubriek van 17 december j.l. 1. Tweezet i i Hermanson: 1. Pd5. 2. Probleem van N.N. (tweezet): 1. Tg4. Dit probleem maakt deel uit van een oplos singswedstrijd in het Jaarboek 1960 van de Ned. Bond van Probleemvrienden. Vandaar dat de naam van de componist (momenteel) ontbreekt. soort geleid ontlenen wij nog enkele voor beelden aan een collectie van paardvorken, welke wij in een recent nummer van Schach-Echo aantroffen. Wij houden de begeleidende tekst ditmaal extra kort om enige ruimte te sparen voor de oplossingen" van twee rubrieken. 3. Driezet van Kf4 (Kg4) 2. De6 Lege (Dh' entfl (met Kd4): 1. Phl i7) enz. 4. Driezet van Legentll (met Kd3): 1. Pe4 Ke5 (Kf4, Kg4) 2. Df6t (Dg5:) enz. Het onder 3 vermelde probleem van Legentil werd eens door een misverstand verkeerd afgedrukt (met de Koning op d3) en toen ontdekte men dat er zowaar een nieuw pro bleem was ontstaan. En nu volgen dan de oplossingen der opgaven (paardvorken I) uit onze rubriek van 31 december ji. 1. Partijstelling KlpkcN.N. Zwart had moeten spelen: 1. Pf3t 2. Pxf3 Tdlt 3. Txdl Dxc5 met remisekansen. In plaats hiervan speelde zwart 1. Pb3? en ging er toen als volgt. *aan*: 2. Dxd6Dxd6 3. Ta8t Kh7 4. Th8t Kxh8 5. Pxf7t en zwart gaf het op. 2. Partijstelling KüchlerNitzel. Zwart speelde 1. Dc7? (1. Df6!) en er volgde: 2. Ld6Dxd6 3. Dxf7t Kh8 4. Dxe8*! Txe8 5. Pf7t Kg8 Pxd6 en wit won gemakkelijk. 3. Partijstelling MatanovicSokolov. 1. Dxf7t Kxf7 2 Txd7i! Dxd7 3. Pxe5t Ko6 4. Pxd7 Kxd'7 5. Lxf4 en na 5. a5 6. bxa5 Lxa5 7. Pd5 gaf zwart de hopeloze strijd op. 4. Partijstelling Wade—Bennet. 1. Dxg6 hxgS 2. Lxf7* Txf7 3. Th8t! Kxh8 4. Pxf7t Kg8 5. Pxd6 Td8 6. Te6! (Veel sterker dan 6. Pxb7). De hele combinatie heeft welis waar slechts eer» pion opgeleverd, doch dit was voldoende voor de winst. Nog eens: de paardvork Het zoeken naar paardvorken moge êen aardig en lonend werkje zijn wanneer ze in de aangeboden stellingen als het ware voor het grijpen liggen, veel aardiger schijnt ons dit werkje, indien ze niet zo voor de hand liggen of alleen maar als „dreigingen" aanwezig'zijn. Door overwegingen van dit m am to gk XI a 8 m m w m w* r o OW W DAW 0 '":f n w? RYi m m i a ■r.-'1 w w b c d el I A sg 1 0 A WAW w i n ej Im.é «r-w-i WA* |S m 'A'A j Hf' W !3J m w www 1 abcdefgb a b c d Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goud- relnetstraat 125, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 14