lacht Omroepwet op de helling: Tweede Kamer verrast lethergolven1 Verzet Eerste Kamer tegen plan-Wilsveen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 13 JANUARI 1961 Schaak-vraag 46 Puur schaakgenot verleent het op lossen van onderstaand lopereindspel, leen compositie van L. Kajew. Wit Ispeelt en wint, zo luidt de opgave. Dat het op een „gewone" manier niet lukt, bewijst de nu volgende variant, die ik u maar vast geef. 1. La2bl, h5h4; 2. Lbl—f5, d7d6; 3. Lf5—h3, Kd4— d3; 4. Lh3—flf, Kd3—d4; 5. Kb4—b5, Kd4c3; 6. Kb5—c6, h4—h3; 7. Kc6— d5, h3h2; 8. Lfl—g2; Kc3—d3. (Of; 7. Kc6d6, h3h2; 8. Lfl—g2, Kc3— c4). Pion d6 blijkt slechts onder opof fering van pion c4 te veroveren, waar mee de partij remise is. Hoe moet het dan wel? \M m Dam-vraag 45 De stand in het probleem van gis teren was: Zwart: 1, 9, 14, 20, 21, 22, 23, 26, 28, |35. Wit: 11, 25, 31, 32, 34, 37, 38, 39, 41, 42. 48. Wit speelt en wint in de volgende I zetten: 34—30, 35X24; 39—34, 29x40; 38— ,33. 28x39; 32—27, 21x32; 37x10, 26x 46; 25X3, 46X5; 48—43, 3.9X37; 11—7, 11X12; 3X46. Bridge 10 9 4 3 '9V42 O 9 6 4 B92 B 7 2 V H B 7 5 O A 3 A H 10 3 Zuid speelt een contract van 7 har ten. (13 slagen") West komt uit met harten 10, Noord en Oost duiken, Zuid neemt met har- tenboer. In slag 2 wordt hartenaas gemaakt. Hoe kan Zuid hierna het contract winnen, ondanks het beste tegenspel? Jack Diamond. Dambord-puzzel Woorden invullen die horizontaal ^zowel als verticaal betekenen: 1. bloeiwijze, 2. meisjesnaam, 3. plaats in Frankrijk a.d. Maas, 4. helder, duidelijk, 5. oude vr. datief van een, i6. boomloze grasvlakte in het Z. van Z.Amerika, 7. alvorens, 8. vogel, 9. (riviertje uit Mecklenburg, 10 stad in Frankrijk. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. piano, 5. larve, 10. on, 11. ondereen, 13 mast, 15. E.K., 16. kapi teel, 20. are, 22. ale, 23. nes, 25. Da- llen, 26. engel. 27. Epe, 28. Num, 30. era, 31. Steensel, 34. To, 35. Este, 37. lOdysseus, 41. o.r., 42. delta, 43. stins. Vert.: 1. pommade, 2. Ina, 3. nota, ,4. on, 5. Ie, 6 arme, 7. re, 8. veel- ;eer, 9. enk, 12. Deil, 14. skelet, 17. ':panne, 18. teems, 19. engels, 21. rap- sode, 24. slagers, 29. unie, 32. Eist, '33. eest, 34. tod, 36. ton, 38. Yl, 39. 'sa, 40. U.S. Vier jaar cel wegens poging tot doodslag De rechtbank ln Haarlem heeft gis teren de 35-jarige gewezen bedrijfsleider van een touringcarbedrijf uit Velsen A RL K. wegens poging tot doodslag veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier Twee weken geleden eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van zes jaar. Verdachte ontkende zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt. In de nacht van 28 op 29 juni van het afge lopen jaar was een man binnengedron gen in de slaapkamer van een 75-jarige weduwe, wier man vroeger het touring carbedrijf had geleid. Zij had geruime tijd geld in een zwarte tas bewaard, maar kort voor het bezoek was het geld naar een bank gebracht. De nachtelijke bezoe ker vroeg om de zwarte tas met het geld en toen de weduwe weigerde inlichtin gen te verschaffen, heeft de man haar bedreigd. Later bleek de lege tas uit de woning te zijn verdwenen. Voor dfi Stichting Michaëlds spreek ars H van Praag uit Amsterdam op donderdag Prinsessègracht 23, over „Joodse mystiek" Overrompelingstactiek Commissie (waarin politici) mag niet uitgaan van nationale omroep (Van onze'parlementsredactie) TNE MEDEDELING van staatssecretaris Scholten (o. k. en w.), dat het ontwerp-Omroepwet in zijn huidige vorm eigenlijk van de baan is en dat een commissie onder voorzitterschap van prof. mr. L. W. G. Scholten (voorzitter Radioraad) zich zal gaan beraden over een wet waarin behalve de radio ook de televisie zal worden geregeld, heeft gisteren in de Tweede Kamer nogal wat opzien gebaard. Ook voor de Kamerleden kwam het nieuws blijkbaar zo onverwachts, dat bij de replieken van het o.k.w.-debat de anti-revolutionaire afgevaardigde G. A. Kieft de kwalificatie „overrom pelingstactiek" gebruikte. De voorzitter van de vaste Kamer commissie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. H. W. Tilamis (c.h.), adviseerde aan het slot van het debat de Kamer tot aanvaarding van de be groting, maar hij voegde daaraan toe. dat de bewindslieden van o., k. en w op korte termijn met de vaste commissie nader overleg zullen moeten plegen over de punten, die bij de discussie van gls- i onvoldoende bevrediging hebben geschonken. De c.h. fractieleider doelde daarmee kennelijk op het omroepbeleid. Waarom moet hef ontwerp-Omroep- et, dat in 1953 werd ingediend en in 159 werd gewijzigd, thans in meer dan ;n opzicht als verouderd worden be schouwd? Staatssecretaris Scholten gaf op deze vraag gistermiddag een uitvoe rig antwoord In 1953, zo zei hij. stond v. nog in de kinderschoenen. Nu is het aantal toestellen tot ruim 800.000 ge stegen en heeft de televisie zich n vaste plaats veroverd. Een Radiowet zonder regeling voor de televisie zou ook achter de feiten aanlopen, temeer er tussen radio en t.v. een zo m verwevenheid bestaat. arnaast is er de mogelijkheid, dat te zijner tijd een derde radio-program- n het leven zal worden geroepen. Biedt het dubbele FM-zendernet daartoe technisch reeds nu de gelegenheid, de komende jaren zal het misschien ko- tot de bouw van een derde FM- zendernet. Op de golflengte-conferentie Stockholm (mei a.s.) moet blijken of hiervoor een kans bestaat. Willigt de conferentie de Nederlandse verlangens op dit punt in, dan zal onder ogen ten worden gezien wannéér een derge lijk net zou kunnen worden gebouwd. Met een derde radioprogramma heeft het ontwerp-Omroepwet geen rekening ge houden, want het gaat uit vqn Hilver- I en II en dreigt dus ook in dit op zicht straks door de feiten te worden achterhaald. Tegelijk doen zich, aldus de staatssecre taris, een aantal andere vragen „waarop een ieder, die zidh met wettelijke regeling van omroep- er levisiebestel inlaat, steunt". Het gaat hier om de coördinatie van programma' de positie van de Wereldomroep, de kop peling van lidmaatschap van een roepvereniging en het geabonneerd zijn op de omroepbladen (de omroepvereni gingen hebben t.a.v. dit punt aangedron- op een wijziging van het ontwerp- Omroepwet), het gemeenschappelijk ge bruik van studio's enz. staatssecretaris vestigde er de dacht op, dat de hele materie die het ontwerp regelt, mede door de televisie sterk in ontwikkeling is. „Het is". zei hij, „een materie, die zeer gevoelig in ons volk ligt. Hoewel tact en wijs be leid op alle gebieden moeten worden toegepast, geldt dit eens te meer ten aan zien van het radio- en televisiebeieid Mijns inziens is er juist vanwege de ge voeligheid deze materie een dringende behoefte, dat 'n aantal belangrijke vraag stukken in dit stadium opnieuw worden bezien door een breed De Cefa wordt niet gediscrimineerd (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Scholten (o.k.w.) wil met het ministerie van algemene zaken (waaronder de rijksvoorlichtingsdienst •essorteert) nog wel eens contact opne- nen over het verhuren,aan de Christe lijke Filmactie van films, die met sub sidie van het ministerie van algemene zaken zijn vervaardigd. Hij meent echter, dat te dezen van een discriminatie van de Cefa niet kan worden gesproken. Deze instelling geniet bij het verhuren an gesubsidieerde films dezelfde behan deling als anderen. De staatssecretaris deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mee in antwoord op vragen van de heer G. A. Kieft (a.r.). Laatstgenoemde was met het antwoord niet helemaal tevre den. Hij achtte discriminatie wél aanwe naar voor de toezegging dat de zaak eens onder de aandacht van de minister van algemene zaken zal worden gebracht, was hij dankbaar. Mr. Scholten wilde niet diep ingaan op de klachten van ir. Van Dis (s.g.) over voor godsdienstigen kwetsende tele- iie-stukken, zoals „De bloeiende perzik" n de N.C.R.V. De staatssecretaris ver tes naar wat hen destijds schriftelijk a de heer Van Dis heeft meegedeeld Wel kon hij de kritiek van de staatkun dig-gereformeerde afgevaardigde „van uit diens visie" begrijpen, maar het leek hem toch bepaald onwaarschijnlijk, dat uitgerekend de NCRV uitzendingen zou verzorgen, die kwetsend zijn voor de religieuze gevoelens. Politiek Waarom een dergelijke commissie en niet de Radioraad? Mr. Scholtcn zette uiteen, dat deze raad zich doorgaans niet op politiek terrein begeeft, terwijl dat in de zaak waarom het nu gaat wél no dig is. Het zou van struisvogelpolitiek getuigen wanneer men zou stellen dat de radio- en televisiewetgeving zich niet voor een belangrijk deel op politiek ter rein afspeelt Daarom moet de zaak wor den bezien door een aparte commissie waarin ook politici zitting hebben. De staatssecretaris maakte in dit verband een vergelijking met de Bevrediaings- commissie. die het einde van de school strijd voorbereidde en met de commissie- Wiarda, die het loterijwezen bestudeert De commissie-L. W. G. Scholten zal volgens de staatssecretaris bepaalde uit- gangsnunten ln acht moeten nemen. b.v. dat niet van een V.P.R O.-plan voor een zg. „nationale omroep", maar van om roeporganisaties wordt uitgegaan Te gen het (onvoldoende doordachte) plan van de vrijzinnige omroep had de be windsman de volgende bezwaren: het biedt, te weinig garantie aan de verschil lende stromingen, de vrije meningsuiting wordt verwaarloosd. het uitgangspunt ligt te uitsluitend in de programmati sche samenwerking, de eenheid is te ge forceerd, en ten slotte is de praktische uitvoerbaarheid van het plan klein (zeer omvangrijk bestuur en programmaraad). De staatssecretaris ontveinsde zich niet dat het nog wel enige tijd zal duren voordat het definitieve ontwerp voor een wettelijke regeling in de Kamer zal worden behandeld. De voordelen van een commissie-advies wegen echter te gen de nadelen op. De aan te brengen wijzigingen moeten zo gefundeerd mo gelijk zijn. aldus de staatssecretaris. Overrompelend Bij de replieken bleek, dat de mede delingen van de staatssecretaris ook de meeste ..omroepexperts" volkomen ver rast hadden, en dat over het algemeen niet in positieve zin. De heer Kiefl 'a.r.» b.v. zei eingszins geschrokken te zijn. Hij vreesde, dat wat in het huidige ont werp-Omroepwet is geregeld, nu op losse schroeven is gezet. Zal deze moeilijke materie nu niet weer op de lange baan worden geschoven De staatssecretaris had bij de schriftelijke voorbereiding opening van zaken moeten geven Hij is helaas met zijn verklaring zo laat ge komen. dat er tijdens dit debat niet meer behoorlijk over kan worden gediscus sieerd. De meeste Kamerleden staan nu onvoorbereid voor een totaal nieuwe si tuatie. Voor deze „overrompelingstactiek" had de heer Kieft weinig waardering. „Wij zullen ons nader moeten beraden over wat ons staat te doen", zo zei hij. De K.V.P.-er J. Peters was blij, dat de regering is ingegaan op zijn in 1959 ge uite suggestie om radio én televisie in één wet te regelen Maar ook hij had kri tiek op het tijdstip, waarop de staatsse cretaris zijn onthullende mededelingen meende te moeten doen. Een gedachten- wisseling in dit stadium is immers niet mogelijk. Tevreden was de heer Peters met de gelimiteerde opdracht van de commissie (geen nationale omroep) en met de persoon van de voorzitter, prof. Scholten. Spreker bracht, daartoe uitge lokt door mevr Van Someren-Downer (lib.) nog even de commerciële televisie ter sprake Een uitspraak voor of tegen achtte hij niet opportuun, maar wel dient men zijns inziens te bedenken, dat de commerciële t.v. „een kwestie van geld" blijft. In tegenstelling tot de liberale spreekster achtte hij financiering van een tweede t.v.-zender uit de kijkgelden op den duur wél mogelijk. Mr. Vrolijk (soc.) was het volledig eens met de bezwaren van de heer Kieft (a.r.) tegen de overrompelingstac tiek van de staatssecretaris. Uit de me dedelingen van de bewindsman blijkt volgens de heer Vrolijk, dat de regering de rechtstreekse verantwoordelijkheid voor het omroepbeleid ontwijkt waar ze eerst advies van een commissie wil in winnen, Een en ander heeft bovendien tot gevolg, dat een volgende generatie Kamerleden pas over het omroepbestel kan discussiëren. Het wordt echter de hoogste tijd beslissingen te nemeno.m. met het oog op de financiële nood van de wereldomroep). De heer Vrolijk vond het verder wat vreemd, dat de com missie-Scholten wel een voorzitter maar naar het schijnt nog geen geformuleerde opdracht heeft gekregen. Geen overrompeling Staassecretaris Scholten ontkende in zijn duoliek met klem, dat hij de Kamer had willen overrompelen. By het indie nen van de memorie van antwoord was hy nog bezig zyn gedachten over de nieuwe gang van zaken met het ontwerp- Omroepwet uit te werken. Vorige week had hij hierover nog overleg gepleegd. De mededelingen konden dus niet eer der worden gedaan en evenmin later, want dat zou het verwijt van „verzwy- gingstactiek" hebben uitgelokt. Het is ook niet de bedoeling vaD de bewindsman de behandeling van de Omroepwet tot in het oneindige te gaan verschuiven Hij hoopte, dat de commis sie-Scholten haar advies spoedig zal uitbrengen, De definitieve samenstel ling i i de gelijk bekend worden gemaakt Invoering van het „droit de réponse" (recht om te antwoorden) voor de radio, achtte de bewindsman een buitenge woon moeilijke zaak, waarop aan de hand van een advies terdege zal moeten worden gestudeerd. Wetenschappelijk onderivijs Minister Cals dankt voor medewerking (Van onze parlementsredactie) Nu de wet op het wetenschappelijk onderwijs in werking is getreden, heeft minister Cals allen, d»e hun medewerking aan de totstandkoming ervan hebben verleend, willen be danken. Hij hield daartoe gisteravond een grote ontvangst in de representa tieve hal van zijn ministerie in Den Haag. Velen waren daar geruime tijd aan genaam bijeen. Zij complimenteerden de minister en zijn echtgenote met het on langs verkregen resultaat en vroegen tevens naar de toekomst: de behande ling van de mammoetwet. Zal mr. Cals nog dit jaar ook een dergelijke ont vangst ter gelegenheid van het in wer king treden van de wet op het voortge zet onderwijs kunnen houden? Vooraanstaande personen zowel uit het politieke als het universitaire leven waren bij de ontvangst aanwezig Van regeringszijde toonden de ministers Klompe, Marijnen, Van Rooij en Zijlstra hun belangstelling, ,yan de zijde van het -parlement ondermeer dr L. G. Kor- tenhorst, dr. H. W. Tilanus en prof mr Th. A. Versteeg. Uiteraard waren van de universiteiten met name de colleges van curatoren of, wat de Vrije Univer siteit betreft, het college van directeu ren. vertegenwoordigd, maar ook de studenten ontbraken niet. Aannemer raakt f 2000 kwijt in een café Een 48-jarige aannemer heeft bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan, dat hij in een café een portefeuille met f 20.00 is kwijtgeraakt. Hij had woensdagavond in een café in de Lange Niezel kennis gemaakt met een vreemdeling, vermoe delijk een Algerijn, die later met hem meeging naar een café aan de O.Z. Ach terburgwal. Daar wilde de aannemer zijn regenjas, waarin de portefeuille en zijn oaspoort zaten, over een stoel hangen doch de nieuwe „vriend" bood aan de ias voor hem aan de kapstok te hangen. Toen de caféhouder zei: „dat doe ik wel", legde de vreemdeling de jas weer neer en verliet kort daarop het café. Even later bemerkte de aannemer, dat zijn geld uit de jas was verdwenen Jongens van zeventien vervaardigden valse rijksdaalders De gemeentepolitie van Valkenswaard heeft de 17-jarige H. uit Valkenswaard en de eveneens 17-jarige D. uit Eindhoven gearresteerd wegens het vervaardigen van valse biljetten van 2.50 gulden. Een behoorlijke hoeveelheid van deze biljet ten, die zeer goed op de echte biljetten lijken, maar alleen iets lichter van kleur zijn, kon in beslag worden genomen. De muntbiljetten werden vervaardigd in Eindhoven en zouden alleen nog maar ln België in omloop zijn gebracht In oktober 1961: NED. TELEVISIE STICHTING VIERT 10-JARIG BESTAAN Dit jaar, op 2 oktober, gaat de Nederlandse Televisie Stichting haar tienjarig bestaan vieren. Ook dit „grote gebeuren" werpt de gebruike lijke schaduw vooruit: er worden al plannen gesmeed om dit feit waar dig te herdenken. Uiteraard kunnen we over deze plannen nog niet an ders vertellen, dan dat een overzicht van de ontwikkeling van stichting en televisie zelf niet zal ontbreken op het programma. De herdenking valt samen met nieuwe uitbreiding van de zendtijd: met vier uur erbij komen we dan op 26 uur per week en in oktober 1962 zullen we dan de voorlopig toegezegde 30 uren bereiken. Tien jaar NTS;; wat betekent dal eigenlijk? We zouden de ontwikke ling kunnen vergelijken met de school tijd: in 1951 stapte de piepjonge NTS voor het eerste de kleuterschool bin nen op de vermaarde kinderschoentjes en in 1961 zullen we mogen aanne men dat de fundamenten van het „la ger onderwijs" zijn gelegd en de kin derschoenen aan de kant worden gezet Met andere woorden: de Ned. Te levisie Stichting is van experimen teren naar zelfstandigheid en ervaring gegroeid door hechte samenwerking van de omroepverenigingen en over heidsinvloeden. Hoe begon dat. in 1951? De vier grote omroepverenigingen sloten zich aaneen voor het verzorgen van tele visie-uitzendingen. in een gezamen lijke technische- en studio-dienst en voor het realiseren van gezamenlijke programma's. Deze gezamenlijke pro gramma's nemen, op aanwijzing van overheidszijde (televisiebesluit) 40 pet van de totale zendtijd in. De rest van de zenduren worden verdeeld on der de omroepverenigingen Waren het oorspronkelijk 4 organi saties, die tezamen werkten in NTS- verband. nu is de situatie al sterk veranderd. Eerst kwam de VPRO er bij. later ook IKOR en Convent van Kerken Te verwachten is echter nog gro tere uitbreiding: er is sprake van schooltelevisie en zendtijd voor de politieke partyen. Ook hiervan zul len vertegenwoordigers in het NTS- beleid plaatsen innemen Bovendien zyn aan het bestuur drie vertegen woordigers van de overheid toege- voegd plus een door de Kroon be noemde voorzitter. U ziet, dat er van het enthousiaste „onderonsje" dat tien jaar geleden werd opgericht, niet veel meer over is. De NTS wordt een groot lichaam met vele facetten. V erantwoordelijkheid Bij een zo grote verscheidenheid neemt iedere deelnemer een part van de verantwoordelijkheid op zich. De grootste kluif is hierbij natuurlijk voor de omroepverenigingen, want de NTS- programma's staan ook onder hun ver antwoordelijkheid. Toch is de strikte verantwoorde lijkheid voor de opbouw van de ,pro- gramma's kleiner dan het lijkt. Bekij ken we eerst het aandeel dat de NTS verzorgt, dus 40 pet van de gehele zendtijd. Hiervan gaat 10 pet af voor de Eu rovisie-uitzendingen en 13 jDct voor de buitenlandse films op dinsdagavond Hier strekt de verantwoordelijkheid niet verder dan de keuze. Eurovisie biedt aan: de NTS kiest. Artistiekp en technische waarde komen niet voor haar rekening Op dezelfde wijze gaat het bij de filmkeuze: de kwaliteit van de film kan benaderd, maar niet ver beterd worden Van de overblijvende 17 pet NTS- zendtijd wordt een groot deel opge slokt door het joiirnaal, waarvoor een speciale journaaldienst is ingesteld, die, zij het onder supervisie van de NTS, zelfstandig werkt; verder door het agrarisch journaal en de jeugd-verre- kijker Voor het uitzenden van be staande documentaires cn actuali teiten blijft dus weinig tijd over. Bij de omroepverenigingen, die elk voor de hun toegemeten portie zend tijd Verantwoordelijk zijn, gaat onge veer 30 pet van de programma's heen aan filmvertoningen. Bovendien wor den voor alle amusementsprogram ma's buitenlandse krachten geënga geerd. Ook hier geldt slechts de ver antwoordelijkheid van de keuze Rekent men dan nog de vrij vele vaststaande rubrieken (politieke over zichten, dagsluitingen, sportpraatjes e.d.) erbij, dan blijft er een in ver houding vrij matig percentage tijd over. die spontaan gevuld moet wor- Niettemin kost dit de omroepver enigingen (bij alle organisatie die het kiezen van films, het aantrek ken van buitenlandse artiesten en het opzetten en verzorgen van vaste rubrieken opleveren) een massa hoofdbrekens. Hpt is voor de kijker zo gemakke lijk „eventjes na te gaan wat er van de week op de programma's staat" en men heeft er geen idee van. wat daar allemaal aan voorafgegaan is. In de komende maanden zullen wij u daarvan van tijd tot tiid zeker meer over vertellen. Iets te zeggen De verantwoordelijkheid drukt juist zo zwaar, omdat elk televisieprogram ma „iets te zeggen" heeft. Televisie brengt iets teweeg in de huiskamers veel sterker dan de krant-met-het- aieuws of zelfs de radio dat doet. Doordat bij kijken en luisteren de gehele mens wordt opgeëist (bij te levisie kan men immers niets énders doen!) dringt de voorstelling zich zeer sterk op en neemt als het ware bezit van de gehele huiskamer. Nieuwe medewerkers aan VARA-t.v. Willem G. van Maanen die als schrij- er bekendheid heeft gekregen (zijn roman „De onrustzaaier" werd in 1955 bekroond met de Van "der Hoogt-prys) is benoemd tot regisseur-producer voor documentaire televisieprogramma's bij de VARA-televisiesectie. Op het ogenblik is hij werkzaam bij de Wereldomroep als regisseur van klankbeelden cn eerder werkte hij bij de radio-nieuwsdienst. Tot regisseur-producer van amuse mentsprogramma's benoemde de VARA- tv de jonge cabarettier Nico Knapper, die zijn artiestenloopbaan begon bij de gezelschappen van Wim Sonneveld en Toon Hermans en daarna naar Parijs vertrok. Daar huwde hij een Frans meisje, met wie hij optrad als het volks liedjes-zingend duo Nico et Janine. Zij hadden daarmee zoveel succes, dat een tournee door de Ver. Staten volgde. Daar traden zij o.m. voor de televisie op en Nico kreeg gelegenheid de Amerikaanse televisie goed te leren kennen. Het duo maakt nu nog een vijfweekse tournee door Canada en daarna zal Nico bij de VARA in dienst treden. Commensaal' Patience Televisie brengt e die tot reacties noopt, óf zy verwekt een bepaalde sfeer in de kamer, óf zy demonstreert een mentaliteit die zich aan de toeschouwers opdringt en gemakkelijk beïnvloeding afgeeft. Een klein voorbeeld. Het zien van een operatie bij dieren, van de gevol gen van een ramp, van mistoestan den, van tal van actualiteiten, in be weeglijk beeld, is veel indringender dan het horen daarvan of het lezen daarover. Het meebeleven Van een documen taire laat niet na, op enigerlei wijze indruk te maken. En wat denkt u van het zien spelen van een combo en het zien wiebel-zingen van senti mentele of geraffineerde liedjes? Het is al eens voorgekomèn dat kijkers zich stootten aan al te geraffineerde,teksten (in andere talen) die voor de camera's werden gezongen: terwijl men ze al-, lang door de radio had gehoord en ze toen niet waren opgevallen. En hier nu raakt men de kern van de verantwoordelijkheid. Wét verwekt een televisieprogramma in de besloten sfeer van de huiskamer? Wat blijft ervan hangen nadat de beeldbuis al donker U ziet, dat deze verantwoordelijk heid zeker niet valt te onderschatten en dat mag ons respect voor het om- roepwerk versterken. Bloemen voor de miljoenste De Zweedse televisie heeft feest ge vierd, en terecht, want na drie jaar uitzendingen heeft men de miljoenste kijker kunnen registreren en dat is Hot Zweedse Postbestuur, dat de kijkgelden int, heeft de miljoenste kij ker voor de camera's gehuldigd en geschenken aangeboden Hij kreeg be halve een grote boeket bloemen een papiertje waarop hij kon lezen dat hij tien jaar lang geen kijkgeld behoeft te betalen. hebt u dat gisteravond. Indien keek naar bet toneelstuk dat de NCRV op het scherm bracht, tori, geruime tijd moeten doen, want eer het verhaal op gang was werd er wel wat „gednld" van de kijkers gevraagd. De hobby van de oude mevrouw Chas- seglin werd door de schrijver Henri Troyat in „de waaier-patience" al te rij kelijk als patroon voor het stuk ge bruikt en voor degenen die niet ver trouwd met de kleine kaartjes zijn was dat een hele hap. Degenen die het veel zijdige spelletje wel kennen zullen zich overigens geërgerd hebben aan de re giefout dat totaal verkeerde kaartjes in elose-up te kijk lagen. Maar ten slotte ging het om de (niet nieuwe) intrige en vooral om de psycho" logische karaktertekening en deze laat ste was alleszins bewondering waard. Mede. omdat het spel in handen was van uiterst bekwame acteurs zelfs Lucas Wensing en Winifred Bosboom wisten wat goeds te maken van hun kleine rolletjes Magda Janssens echter straalde in haar rol van oude voorname dame. die bijna ten offer valt aan een longe man. die liehteliik van haar ge negenheid en haar rijkdom wil profite ren. Wat is zij toch een ras-actrice en hoe fraai wist zij ook voor de camera's tot in de kleinste nuances de persoon lijkheid van deze heersende en in haar wisselende emoties nimmer belacheliike vrouw uit te beelden. Dat het voor haar een vreugde was in deze glansrol nog eens te mogen optreden ter gelegenheid van haar gouden toneeljubileum leed geen twijfel en zij zal daarmee ook aller bewondering hebben afgedwongen. Maar tegenover haar was Elise Hoo- mans van beslist evenveel klasse als de gefrustreerde, zich in een warnet van intrigres verwikkelende gezelschaps dame. ln den blinde vechtend om haar slaafs bestaan en ten slotte hysterisch uitbarstend als zij zich van haar plaats verdreven ziet door haar gladde neef. Een zware rol, in. hoogste kwaliteit t£n tonele gevoerd. Maxim Hamel ten slotte speelde de profiteur, wel knap. maar iets te ontwa penend en niet echt glad genoeg, ook al moest hij voornamelijk voor een slappe ling doorgaan Regisseur Henk Rigters wist de humor die deze kleine tragedie kleurde, goed uit te buiten en daarom moeten we dan maar voorbijzien dat het schrijven en het wisselen van de brief jes telkens veel te snel ging. Cor Her- meier had voor een prima decor gezorgd vanavond 0 De NTS zendt tussen 8 cn 8.30 uur het weekoverzicht van het journaal uit. Dan volgt de VARA met de ru briek „Achter hei nieuws" en om kwart voor 9 met de kunstrubriek Na een film uit de serie „Vrije nieuwsgaring" kiint U dan om 9.40 uur kijken naar de eerste van een nieuwe serie eenacters „Bijna twin tig" De eerste aflevering werd ge schreven door Ed Hoornik. (Van onze parlementsredactie) Verscheidene leden van de Eerste Kamer zijn nog steeds van oordeel, dat verwezenlijking van het plan- Wilsveen geen aanbeveling verdient. Zij geven de voorkeur aan uitbreiding 87 Dan bemerkte ik plotseling dat Zagero en Jack- straw me aankeken en al zag ik in het donker de uitdrukking op hun gezichten niet, aan hun zwij gen kon ik opmaken wat ze dachten en eensklaps voelde ik me lang zo prettig niet meer. Tien tegen een dat Corazzini en Smallwood die niet meer dan een paar kilometer van ons verwijderd kon den zijn de fakkels eveneens gezien hadden. Natuurlijk zouden ze meteen begrepen hebben wat dit betekende en even natuurlijk begrepen ze ook dat het net nu om hen heen dicht werd ge haald. Behalve gevaarlijke en meedogenloze moordenaars zouden ze ook bange moordenaars worden en iin de tractor zaten nog steeds Margaret en de vader van Johnny Zagero. Ik wist echter dat ik geen keus had, probeerde niet aan de gij zelaars te denken, draaide me om, keek naar de luist opstijgende derde ballon en kneep mijn ogen stijf dicht toen de derde fakkel op een hoogte van niet meer dan honderdvijftig meter met een blauwwitte gloed ontbrandde vermoedelijk was er met de lengte van de lont een fout ge maakt en vlak daarop een felle oranje vlam uit de in brand gevlogen ballon schoot. Langzaam zweefden fakkel en ballon daarna weer naar de ijsvlakte terug. Ik keek zó gespannen naar dit schouwspel dat iets veel belangrijkers me was ontgaan Aan Jackstraw niet Aan Jackstraw ontging nooit iets. Ik voelde zijn hand op mijr» arm en toen ik naar hem keek, zag ik hem breder glimlachen en zijn tanden witter flitsen dan ik sinds dagen van hem had meegemaakt. Ik volg de met mijn ogen de richting van zijn wijzende hand en ontwaarde nog net boven de horizon in het zuidoosten en vermoedelijk niet meer dan tien kilometer van ons vandaan het rode en witte licht van een vuurpijl die in een wijde boog naar de aarde daalde. zonder einde Het is onmogelijk onze gevoelens op dat mo ment te beschrijven. Hoe ik me persoonlijk voelde, weet ik nog heel vaag. Ik had nog nooit zo iets moois in mijn leven gezien. Eigenlijk was het zelfs nog mooier dan de aanblik twintig minuten later van de op ën neer bewegende lichtkegels van de koplampen van de Sneeuwkat die op een heuveltje van het plateau verscheen en naar de plek rotid we waren van de gletsjer naar een hoger gedeelte geklommen waar we de laatste fakkel hadden ontstoken. De vuurbal werd op een metalen paal bevestigd en hiermee stonden we als gekken te zwaaien. Het scheen een eeuw te du ren, hoewel het vermoedelijk niet meer dan tien minuten was, voor de grote rood en geel be schilderde Sneeuwkat vlak bij ons stopte en be hulpzame handen ons in de niet te geloven warm te en veiligheid van de volmaakt geïsoleerde en uitgeruste cabine trokken. Hillcrest was een grote, zware kerel met een rood gezicht, een zwarte baard, vrolijk, zeker van zichzelf, zeer levenslustig en achter zijn mislei dend uiterlijk gingen een goed verstand en grote bekwaamheid schuil Het deed me goed om daai in de cabine met een glas cognac in mijn hand te zitten, naar hem te kijken en me voor het eerst in vijf dagen wat ontspannen te voelen, al was het maar voor een kort ogenblik. Ik zou niet kunnen zeggen dat onze aanblik hem beviel. In het scherpe licht van de lamp zagen mijn ogen de gele, met blaren overdekte en uitgeteerde ge zichten, de zwart verkleurde, bloedende nagels de etterende bijna onbruikbaar geworden handen en ik moet bekennen dat ik er zelf van schrok Hillcrest liet echter niets blijken. Hij was druk bezig met versterkende middelen, stopte Mahlei en Marie LeGarde in twee door verwarmings kussens heerlijk warm geworden kooien en hield een oogje op de kok die 'n gloeiend-hete stamp pot voor ons aan het klaarmaken was. Daarna ging hij zitten en was het tijd vragen te stellen „Mooi", zei hij abrupt. „Eerst maar het belang rijkste. Waar is de Citroen? Ik neem aan dat het mechanisme van het geleide projectiel zich daai nog steeds aan boord bevindt en man, je hebt ei geen idee van hoeveel narigheid dat ding aan het veroorzaken is". „Dat is niet het belangrijkste", zei ik rustig. Ik duidde met mijn hoofd op Theodoor Mahler. Het geluid van zijn piepende, rochelende ademhaling was in heel de cabine hoorbaar. „Die man is ster vende". „Komt in orde", straalde Hillcrest. Hij wees met zijn duim naar Joss die na de eerste geest driftige begroeting weer naar zijn radio in de hoek was teruggegaan „De jongen heeft meer dan vierentwintig uur achter zijn toestel gezeten vanaf het ogenblik dat we het sein „Mayday" van u ontvingen" Onderzoekend keek hij me aan. „Dat was een waagstuk, dokter. U had er wel een kogel mee door uw lichaam kunnen krij- zag er naar uit.eh.we hadden he (Wordt vervolgd) van de bebouwing van de bestaande gemeenten ten einde soelaas te bieden voor het Haagse bevolkingsoverschot. Hun standpunt blijkt uit het voorlo pig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van binnenlandse zaken voor 1961. Deze leden vroegen, of Den Haag niet het Rotterdamse voorbeeld kan volgen door een deel van zijn toegewezen bouw volume op het gebied van andere ge meenten te verwezenlijken. Een groot aantal senatoren wenst ver der, dat de regering voor de Rotterdam se en Haagse agglomeratie, vooruitlopend op definitieve regelingen, spoedig voor zieningen treft. Heeft de regering, zo vraagt men, wel een duidelijk beeld van de moeilijke situatie, waarin vele agglomeraties verkeren? Als oplossing wordt gedacht aan het ter beschikking stellen van speciale woningcontingenten het verlenen van faciliteiten voor in dustriële projecten, en aan tegemoet komingen bij de moeilijkheden, die ver band houden met de waterwinning ener zijds en de lozing van afvalwater ander- Ook wordt aandacht gevraagd voor de Leidse agglomeratie. Men informeert naar de plannen voor dit gebied. Ten slotte vraagt men of, en zo ja, ln hoe verre de voorstellen tot grenswijziging van de gemeenten Gouda, Boskc Woerden en Oudewater verband houden met de ontwikkelingsplannen voor Rotterdamse en Haagse agglomeratie. Succulenta 35 jaar De afdeling s-Gravenhage van Succu- ienta, de Ned Belgische Vereniging van liefhebbers van cactussen en andere vet- planten. bestaat 35 jaar Op maandag IB I januari wordt in het voormalige Volks gebouw de jubileum-vergadering gehou- 0 Het NCRV-programma Prima dat van 8 tot 9.30 uur in de lucht is, omvat vanavond o-m. muziek en zang uit Zuid-Amerika. toneelnieuws. optre den van Bruce Low en zang van Sonja Oosterman Direct daarna een uitzending van geestelijke liederen en om 10.40 de zendingsrubriek ..Wijd als de wereld" met veel over Paki stan als nieuw zendingsterrein. I 0 Bij de VPRO kunt U om 8.05 uur luisteren naar de derde lezine over vrijheid in de opvoeding, daarna naar nieuwe protestantse kerkliede- Nie /-Guinea. Programma voor morgen ZATERDAG 14 JANUARI 19G1 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. VARAS .00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8 00 Nw* 13 Gram 8 50 V d hulsvrouw 9.00 Gym d vrouw 9 10 Gram (9 35—9 40 Waterst). PRO 10.00 Samen «huls, leztlng '.0 06 Morgenwijding VARA 10 2o Herha.ing lit programma's v deze of vo- 12 00 Dansmuz 12 30 Land- en tiulnb meded 12.33 Hammondurge' cn vang 13 00 Nwv 13 15 VARA-Varia 13 20 SportnwB 13 45 Jazzmuz 14 05 V d jeugd lekbesprektng 16 10 Streekultz 16 50 75 7 30 m 18 20 Labour en 18 è30 Lichte mul aart VPRO 19 30 9 40 Curaus. lezing ng VARA 20 20 r 21 15 Soc conrm 22 00 Scaramouch® hoor. 22 30 Vw 3 40 Blljartrep 4 00 Nws II. 298 m. 1007 kc/S. KRO: Wewijde muz 7 30 V d jeugd 12.50 Act 13 00 Nws 13 15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz 13 50 V o Jeugd '4 00 Koorzang 14 20 Lichte muz 4 +0 Jazztmuz '5 30 Gram 16 00 Grego- prantje 17 00 V d Jeugd 18 8 30 Gram |8 45 veten vragen beantw 19 00 Nws 19 10 Act 19 25 Memojandum 19 30 Lichte mui 'zing 20 0o Radinphll- Icvlslepriigramma's. KRO- 17 00 Vei- 'erkeer 17 10—17 30 V d kind NTS: J<vurn en weeroverz KRO 20 20 Brandpunt 21.00 Gevar progr 22.00 Film-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7