wees fris en vrolijkt Drink 't smaakt fantastisch Moboetoe kwam in actie HOEST UW KIND...? ZWITSAL Sowjetunie beschuldigt V.S. van provocaties Rusk voelt niet veel voor topconferenties Bladeren belangrijk VETGEHALTE CONSUMPTIEMELK Het Tweede-Kamerlid de heer J. J. Mellema (dhu) heeft aan de minister van landbouw en visserij, mr. Marijnen, schriftelijk gevraagd of het juist is dat het productschap voor zuivel dit najaar niet om advies is gevraagd over eventuele verhoging van het vetgehalte der consumptiemelk. Dit naar aanleiding van de opmerking van ir. B. van Dam, de voorzitter van het productschap, in zijn nieuwjaarsrede. Te vens vraagt hij of het juist is, dat de regering reeds had beslist over de verhoging van het vetgehalte en daarna het productschap hiervan op de hoogte heeft gesteld. LEVENSSTANDAARD LANDARBEIDERS Het Tweede-Kamerlid de heer C. J. van der Ploeg, zegt in een ver slag dat hij volgende week in het Europese parlement in Straatsburg zal uitbrengen, dat de doelstellingen van het E.E.G.-verdrag en met name het bevorderen van een gestadige verbetering van de levens standaard ook moet gelden voor de landbouw, waar een grote achter stand op dit gebied bestaat vergeleken met de industrie. Men kan niet volstaan met een streven naar vermindering van deze achterstand. Het landbouwbeleid en de sociale politiek van de E.E.G. moeten gericht zijn op algehele gelijkstelling voor de arbeiders in de landlbouw. De achterstand tekent zich het scherpst af bij de verschillen in de lonen, maar ook moet de arbeidstijd, gezien het rationeel ge bruik van de technische middelen waarover men nu beschikt, belang rijk worden verkort. Werktijden van 60 uur per week, zoals nu voor komen, zijn volstrekt onaanvaardbaar. Ook evenaarsprovincie bedreigd Kolonel Moboetoe (nog steeds de „sterke man" van Kongo) heeft gisteren in aller ijl troepen naar de Evenaars provincie gestuurd, die be dreigd wordt door een aanval van de rebellen uit Stanleystad. Ongeveer 80 soldaten zijn van Leopoldstad naar het oostelijk deel van de Evenaarsprovincie gevlogen, waar de rebellen zich samengetrokken zouden hebben voor een aanval. Uit een be richt van de Ver. Naties blijkt dat zich reeds infiltranten in deze provincie bevinden. Ook per boot zijn soldaten van Moboetoe uit Coquilhatstad, de hoofdstad van de Evenaarsprovincie, naar het bedreigde gebied gestuurd. Nu reeds meer dan een derde deel van Kongo in handen van de rebel len is, zou het verlies van de Eve naarsprovincie ongetwijfeld het einde betekenen vtfti het regime van Mo boetoe. Uit Noord-Katanga, waar de rebel len aan het begin van deze week een inval deden, zijn berichten gekomen over luchtverkenningen door troe pen van premier Tsjombe. Een V.N.- woordvoerder zei dat de vliegtuigen laag over Manono, de stad die door de rebellen bezet is, gevlogen waren, zonder echter het vuur te openen. Het hoofd van de V.N.-missie in Kongo, de Indiër Dayal, heeft een onderzoek gelast naar berichten als zou Loemoemba uit zijn gevangenis in Thijsstad een brief hebben ge smokkeld waarin hij klaagt over de „onmenselijke" behandeling die hij moet ondergaan. Volgens een der be richten is de brief naar Dayal ge stuurd, maar deze heeft verklaard haar nooit te hebben ontvangen. Het internationale Rode Kruis heeft Loe moemba op 27 december bezocht en meldde dat hij niet slecht behandeld leek te zijn. VEILIGHEIDSRAAD Intussen is de Veiligheidsraad be gonnen met de behandeling van de Russische klacht over België. De Sowjetunie heeft geëist dat het Bel gische beheer over het mandaatge bied Roeanda-Oeroendi wordt opge heven. De Rus Zorin vroeg de Veiligheidsraad, België te veroorde len omdat het troepen van kolonel Moboetoe heeft toegestaan vanuit Roeanda-Oeroendi een inval in Kivoe te doen. Zorin verzocht de raad de onmiddellijke terugtrekking van alle Belgische militairen en burgers uit Kongo te eisen. Zorin verzocht niet om een spoed zitting van de Assemblee. Hij ver weet Hammarskjoeld dat deze geen krachtige maatregelen tegen België genomen heeft en wees er op dat het V.N.-commando van te voren van de inval in Kivoe op de hoogte was ge steld maar niets gedaan had om de operatie vanuit Roeanda-Oeroendi te stoppen. De Belgische afgevaardigde wees de „fantastisch Russische beschuldi gingen" van de hand. „Ze laten ons koud", zei hij. Daarna werd de zit ting tot heden geschorst. Ham marskjoeld zou vanochtend uit Zuid- Afrika in New York terugkeren om het debat bij te wonen. Uruguay wijst Cuba's ambassadeur uit De regering van Uruguay heeft na de kabinetszitting besloten de Cubaanse am bassadeur en de eerste secretaris van de Russische ambassade uit te wjjzen wegens hun aandeel in de ondermijnen de activiteiten der afgelopen dagen. De regering bezint zich op het ogen blik over de betrekkingen met Cuba. De afgelopen dagen is het tot heftige straat gevechten gekomen tussen aanhangers en tegenstanders van Castro. Gisteren werden tal van arrestaties verricht en werd een razzia gehouden in het hoofd bureau van de communistische partij. De Cubaanse ambassadeur is Mario Garcia Inchaustegui en de ambtenaar van de Russische ambassade heet Mij ail K. Samilov. Ongeveer 4.000 Castro-gezinden be groetten het besluit van de regering met de kreet „Cuba yes, Yankees no". De demonstratie werd in bedwang gehou den door 1.500 gehelmde en goed-gewa- pende politiemannen. De datum waarop beide diplomaten het land moeten verlaten is nog niet vastgesteld. Vier van de negen leden van de raad wensten een onmiddellijke verbreking van de betrekkingen met Cuba en de Sowjetunie. De meerderheid echter van oordeel, dat voor het jji van een dergelijk besluit beter overleg met andere Amerikaanse staten gepleegd kon worden. Het besluit tot uitwijzing van de di plomaten werd met 6 tegen 2 stemmen genomen. Een lid was afwezig- Nieuwe onderzeeër aan de grond De Britse onderzeeboot Overon, ee 1600 ton metend vaartuig met een b( manning van 71 koppen, is gisteravond in de Firth of Clyde in Schotland aa grond gelopen. Er bestaat geen gevaar voor beman ning of schip aldus een marinewoord voerder. Bij hoog tij zou de duikboot vandaag vlot worden gebracht. De Overon is een der nieuwste aanwinsten van de Britse marine. Ze werd in 1959 të water gelaten. Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met ►•K/NDER HONING SIROOP^ 9 De arrondissementsrechtbank te Inns bruck heeft de 40 jaar oude Markus Heimig uit Arnhem wegens diefstal en verduistering tot anderhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Uit getuigenver klaringen bleek, dat hij kennismaking zocht met vrouwen op leeftijd, die hij dan vervolgens van hun spaargelden ontlastte. Het regelmatige luchtverkeer op de Noordatlantische route heeft in het der de kwartaal van I960 een aanzienlijke stijging vertoond in vergelijking met re overeenkomstige periode van 1959. In beide richtingen werden in totaal 670.174 passagiers vervoerd, wat 28 procent dan in 1959. Het vrachtvervoer nam ruim 28 proeent toe en het postver- met ruim 44 procent. Een tekening van de nieuwe Russische „vliegmotorboot"een „zweeftuig", dat op luchtkussens drijft en gebruikt zal worden op kleine rivieren. De proefnemin gen met deze boot zijn succesvol verlopen. EEN NIEUW GELUID! EEN NIEUW GENOT! Erkend bottelaor van „Fanta" en „Coca-Cola" Bottelo N.V. Schiedam - Van Deventerstraaf 28 - Tel. 010-69280 Schepen worden lastig gevallen De Sowjet-minister voor de koopvaardij, Bakajef, heeft donder dag tijdens een persconferentie verklaard, dat ondanks herhaalde waarschuwingen van de Sowjet- regering Amerikaanse militaire vliegtuigen en schepen de systema tische provocerende acties tegen Russische schepen voortzetten. De laatste vijf maanden hebben Ame- rikaansd schepen meer dan 200 Russische, koopvaardij- en vissers schepen en schepen voor weten schappelijk onderzoek gehinderd. Speciaal laatstgenoemde schepen wer den lastig gevallen, aldus de minister, die verklaarde dat de betrokken vlieg tuigen afkomstig waren van militaire bases buiten de Verenigde Staten. De minister zei verder, dat deze ac ties werden ondernomen „kennelijk op instructie van het Amerikaanse minis terie van oorlog en met medeweten en onder aanmoediging van de regering- Eisen'houiwer". Hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe Amerikaanse regering een einde zal maken aan de provoca ties van de Amerikaanse strijdkrachten, die een schending van de algemeen er kende internationale normen zijn. „Trud", het orgaan van de Russische vakbeweging, meldde gisteren, dat ook een fregat van de Britse marine, „een van de zeerovers van de twintigste eeuw", oefeningen in de buurt van Rus sische schepen heeft gehouden. Het blad publiceerde een foto van een Brits fre gat, dat het kenteken F-196 drceg. Voorts beweerde het blad, dat een Ame rikaans vliegtuig, nr. 140956, op mast- hoogte boven het Russische schip „Ki- rofsk" had gevlogen en dicht bij dit schip rookbommen had afgeworpen. Bij het bericht was een foto geplaatst van vliegtuig, dat rookbommen losliet. Tass meldde echter niet waar en wan neer deze incidenten zich zouden heb ben voorgedaan. Tijdens zijn persconferentie sprong minister Bakajef plotseling op en zei zojuist een telegram te hebben ontvan gen „dat op ditzelfde ogenblik het Rus sische schip „Kirof" in de Rode Zee wordt lastig gevallen door een Britse B-37 bommenwerper". De minister las een telegram voor van de gezagvoerder, waarin werd gemeld dat het vliegtuig gisteren tweemaal boven het schip had gevlogen en „dat de aanval nog steeds voortduurt". In de toonzaal van het koopvaardijge- bouw, waar de persconferentie werd ge houden. hingen enorme foto's van „hin- der-incidenten". De Britse admiraliteit heeit donderdag een Russische beschuldiging, dat een Brits fregat bij IJsland een gevaarlijke manoeuvre nabij een Russisch schip zou hebben gemaakt, van de hand ge wezen. Volgens de Britse woordvoerder bleek uit een foto van het gebeurde, die in een Russisch blad was afgedrukt, dat de Russen doelden op een voorval op 25 september 1959. Geen rassenscheiding, dan geen subsidie Een federale rechter te Georgia heeft gisteren een wet van de staat Geor gia, die bepaalt dat onderwijsinstellin gen, waar de rassenscheiding wordt opgeheven geen subsidie meer krijgen, nietig verklaard. Het besluit de twee negerstudenten voor hun eigen veiligheid tijdelijk van de universiteit te verwijderen, blijft voorlopig van kracht. President Eisenhower zei gisteren dat hij en zijn vrouw in de loop van di' jaar een uitnodiging hopen aan te ne men voor een bezoek aan Japan. Ya. sujiro Tsutsumi, lid van het Japanst huis van afgevaardigden, heeft deze ver zekering gekregen bij het bezoek dat hij gisteren aan het Witte Huis bracht. Generaal Lemnitzer, voorzitter van de Amerikaanse chefs van staven en een persoonlijke vriend van Tsutsumi, maakte de plannen van Eisenhower be kend. De generaal, die als woordvoer der van de Japanner optrad, zei dat Tsutsumi speciaal naar Washington gekomen om de president voor een zoek aan Japan uit te nodigen. „STATE OF THE UNION": Ondermijnende kracliten funest voor aspiraties In een gemeenschappelijke zit ting van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden is donderdag de jaarlijkse bood schap van de president aan de na tie, de zgn. State of the Union voorgelezen. Het was Eisenhower's laatste. Op 20 januari aanvaardt president Kennedy zijn ambt en de State of the Union was voornamelijk een overzicht van de ontwikkelingen van de laatste acht jaar. Er worden geen wetsvoorstellen in ge daan. en Eisenhower las de „State of the Union" zelf niet voor. Hij zal zich dinsdag 18 januari (02.30 uur Ned. tijd) met een afscheidsboodschap tot het Amerikaanse volk richten. Eisenhower zei te geloven, dat zijn regering de afgelopen acht jaar heeft bijgedragen tot de geestelijke, morele en materiële kracht van de Verenigde Staten. .,Er was echter een ondermij nende kracht, die onze aspiraties in an dere banen wilde leiden. De communis tische beweging maakt gebruik van het natuurlijke streven van allen naar vrij heid en poogt eerder de mens in slaver nij te brengen dan hem vrij te maken". Eisenhower deed een beroep op iede re Amerikaan, „onverschillig zijn poli tieke overtuiging, te bidden voor een goede gezondheid en wijsheid van de nieuwe president, en succes bij het op lossen van de problemen waarvoor het land zich ziet gesteld". Eisenhower zei geenszins te willen be weren dat alle problemen zijn opgelost. „Daar is de aanhoudende communisti sche bedreiging van de vrijheid van Berlijn, de explosieve situatie in Laos, JjA. ZQM, étftufce Kip 9 Mevr. Margaret Tookc uit Norwich kocht voor een sterke verpakking van haar huwelijksgeschenken een vuilnisbak. Ze deed er een klok, een theeservies cn andere breekbare waar in. De bak zette ze buiten en belde de verhuisdienst. De stadsreinigingsdlenst was er echter eerder bij, ledigde de vuilnisbak cn reed weg. Victoria Maronc Cinza no, dochter vagi de beken de Italiaanse Vermouth koning Enrico Marone Cliuano, is gisteren in Ge- nèvc in het huwelijk ge treden met Don José Car los Alvarez de Toledo, een lid van een van de oudste Spaanse families. De Duitse vrouw van 15 jaar of ouder heeft in 1960 gemiddeld 13 paar kousen versleten, waarmee zij de eerste plaats veroverde op haar Amerikaanse zuster, die tot een gemiddelde van 12 paar kwam cn daarmede tot nu too de eerste plaats bezette. Rusland wil en kan dc Rhodesianen alles verko pen wat zij willen, ook te levisietoestellen, die goed koper zijn dan waar el ders ook, aldus heeft een Sowjetrusslsche handels- functionaris in Chingola, Noord-Rhodesië verklaard. 9 De Indonesische rege ring heeft het plan opge worpen om binnen twee jaar de eerste televisiesta tions in bedrijf te nemen. Sommigen vragen zich echter af of het wel ver standig is, aangezien er maar weinig mensen zijn die, gezien hun financiën, ccn toestel kunnen aan schaffen. De minister van finan ciën in de regcring-Kenne- dy heeft, in verband met de daling van de Ameri kaanse goudreserve, ver klaard, dat de regering met volharding zal wer ken in de richting van her stel van het evenwicht in het betalingsverkeer met het buitenland. Volgens het ministerie van volkshuisvesting bi Bonn zijn in West-Duits- land in dc afgelopen elf jaar ongeveer 5,5 miljoen woningen gebouwd. Voor het eerst na de oorlog be draagt het woningtekort minder dan één miljoen, ft De Franse betaalmees ter in de Cambodjaanse plaats Kompontsjam blijkt een bedrag van ruim tach tig miljoen Real (meer dan acht miljoen gulden) te hebben verduisterd. De zaak kwam aan het licht, toen de Fransman bij een verkeersongeval om het leven was gekomen, ft Onder de Nederlandse musici blijkt een grote animo tc bestaan voor het in oprichting zijnde opera- orkest van dc Zuidafri- kaanse radio-omroep Sauk in Johannesburg. Onge veer 30 musici, onder wie enige dirigenten van naam zouden van het orkest deel uit «Uien maken. I Het personeel van A! Italia cn Air France is gisteren voor 24 uur ir stakbig gegaan. Het wi dagelijks 2500 lire reiskos ten hebben nadat hei vliegveld Fiumicino, dai twee keer zover van d< stad Rome ligt als hei oude vliegveld Ciamplno, ln gcbruiE; is genomei ft Volgens de besturen de Amsterdamse lagere technische scholen men vorig jaar slechts 40 pet. voldoen dc vraag naar metselaars, voor 30 pet. aan de vraag naar stucadoors, voi pet- aan die van scheeps- metaalbewerkcrs en 50 pet. r,an dc vraag timmerlieden. de problemen die het gevolg zijn de communistische penetratie in Cuba en de vele vraagstukken die de ontwik keling van de nieuwe staten van Afrika met zich brengt". Terugkerend naar hetgeen in achtjarig presidentschap is gebeurd merkte hij op dat „hoewel ongelukkig genoeg de communistische penetratie in Cuba reëel is en een ernstig gevaar vormt, door communisten overheerste regimes in Guatemala en Iran zijn vc dwenen. De bezetting van Oostenrijk geëindigd en de kwestie Triest werd geregeld". ..Ondanks de voortdurende dreiging is West-Berlijn vrij gebleven". „Bij het treffen van regelingen voor wederzijdse veiligheid zijn belangrijke vorderingen gemaakt. De zuidoost Azia tische verdragsorganisatie werd opge richt, de NAVO is militair versterkt en de Organisatie van Amerikaanse Sta ten is verder ontwikkeld als een instru ment voor inter-Amerikaanse samen werking". Taakvervulling komt in gevaar De aanstaande Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Rusk, heeft donderdag tot de se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen gezegd, niet zo heel geestdriftig te zijn voor de idee van conferenties op het hoogste niveau. Rusk was door de commis sie uitgenodigd een uiteenzetting te geven van zijn denkbeelden voordat hij officieel tot minister van buitenlandse zaken zal worden benoemd. Versterking NAVO Als bezwaar tegen dergelijke confe renties voerde hij in antwoord op een vraag van senator Fulbright aan, dat hoge functionarissen hun normale ta ken niet meer vervullen. Hij zei, dat het voor een president heel belangrijk is een zorgvuldig program van staats bezoeken uit te voeren, maar de pre sident moet beslissingen nemen in het licht van de omstandigheden op een bepaald ogenblik. Toen men hem vroeg over zijn hou ding jegens de Sowjetunie zei Rusk on- meer, dat de Russen wederrechte lijk twee Amerikanen vasthouden die op 1 juli van vorig jaar boven de Barents- zee werden neergeschoten. Hij kon niet zeggen of de Amerikaanse regering hun vrijlating zou eisen als voorwaarde onderhandelingen op hoog niveau, r zij zal wel alles doen om de vrij lating van de twee bemanningsleden an het vliegtuig te verkrijgen. Het probleem van communistisch Chi- a is volgens Rusk erg ingewikkeld. Hij ig, naar hij in antwoord op een vraag an senator Riley zei. voor de Verenig de Staten geen mogelijkheid normale di plomatieke betrekkingen met de rege- Censuur tegen koude oorlog oost en west De neutralistische regering van Irak tracht een eind te maken aan de koude oorlog tussen oost en west in Bagdad. In een pas van kracht geworden rege ling staat, dat alle ambassades, com munistisch of kapitalistisch, al hun pu blicaties of nieuwsbulletins ter controle bij de censuurdienst van het leger moe ten indienen. Verscheidene buitenland se vertegenwoordigingen, waaronder de ambassade van de Verenigde Staten, verstrekken dagelijks samenvattingen van het nieuws aan de pers te Bagdad. De censuur let nu op bepaalde berich ten zoals Amerikaanse kritiek op com munistisch China, commentaren van Peking over Washington, Westduitse standpunten ten opzichte van Oost- Duitsland en omgekeerd, en anti-wes terse uitlatingen -in het Russische bul letin van Tass. De Britse ambassade, die een zorg vuldig geredigeerd niet-politiek over zicht verstrekt, is tot nu toe de enige, die nog niet is getroffen door de nieuwe maatregel. Deze maatregel is een onderdeel var een strenge algemene censuur onder de staat van beleg in Irak. Advertentie Ten ronde 'jonge» RYHBENDE' jonge White Label dubbele klare 495) De bladeren zijn de belang rijkste voedselproducenten van de boom. Natuurlijk, ook de wortels leveren een belangrijke bijdrage, omdat zij het water en dc minerale zouten uit de bodem halen, maar de bladeren zorgen toch door assimi latie van de koolzuur uit de lucht voor de productie van zetmeel, dat hetzij als zetmeelkorrels, hetzij als suiker door tie vaten van de plant wordt gevoerd, geljjk bjj ons de voedingsstoffen in het bloed van ons aderenstclscl. In tyden van hoogconjunctuur, dus in de zomer, vervaardigt de plant méér zetmeel dan zij verbruikt en deze overproductie wordt opgebor gen in voorraadschuren diep onder de grond, in wortels cn knollen, maar óók in twügen en stammen. Dit zetmeel, dat zich dus als het ware in provisiekamers be vindt, wordt aange sproken ln minder gunstige tjjdcn die onherroepelijk zul len aanbreken. Van de voorraad wordt ook altijd wat meegegeven aan dc kinderen die do wijde wereld wor den ingestuurd. Vandaar dat we in plantenzaad (eigenlijk zijn dit vruch ten). noten, pitten, vruchten enz. al tijd een zorgvuldig ingepakt pakketje meel aantreffen. Het is weinig, wel iswaar, maar toch juist voldoende tot de tijd dat de kinderen op eigen wortels kunnen staan. Laten we tot de bladeren terug keren. Met het voortschrijden van de zomer worden de dagen en dus TOCH IS HET ZO! ook de werktijden korter, zodat de plant, die aanzienlijk economischer werkt dan de menselijke industrieel, zich genoodzaakt ziet reeds in augus tus cn september arbeiders die aan dc zetmeelproductie werken, te ont slaan. Daarna vallen de massa-ont slagen, zodat eind november het hele bedrijf stil ligt: de bomen zijn vol komen kaal. Mensen met een sterk sociaal ge voel zullen zich misschien tegen een dergelijke bedrijfsvoering verzetten, maar zij dienen te bedenken dat het aanhouden van tienduizenden niet (of niet voldoende) producerende arbeiders tot faillissement leidt. M.a.w. de plant tekent haar eigen ondergang, indien zij in de winter de bladeren zou aanhouden. Door het geweldige grote oppervlak van de bla deren vindt immers aanhoudend verdam ping plaats en aan gezien in de win ter slechts geringe vochtopname door de wortels plaats vindt, zou de boom van dorst sterven. Alleen de planten die door leerachti ge bladeren tegen sterke verdamping zyn beschermd, kunnen zich ver oorloven het personeel gedurende de winter aan te houden, zoals u bij hulst, maretak, rhododendron e.d. kunt constateren. En wilt u nu ook nog horen hoe veel bladeren er aan een grote boom zitten en hoeveel water er dagelijks verdampt? Daarovei volgende keer. .ing te Peking aan te knopen, omdat China als voorwaarde schijnt te stellen dat de Verenigde Staten het volk en de regering van Formosa in de steek laten. Hij wilde niet spreken over de toe komstige politiek jegens Cuba. Versterking van de Noordatlantische Verdragsorganisatie is van het grootste belang en het kan ook raadzaam zijn te ijveren voor vruchtbaarder betrekkin gen tussen die gemeenschap en de we reld. Het is belangrijk voor de N.A.V.O.- landen het probleem van hulpverlening ontwikkelingslanden ernstig te ne- Deze hulp kan dan worden ver leend door middel van de nieuwe orga nisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling en multilaterale organi saties van de Verenigde Naties, aldus Rusk zei dat Mccloy de leiding zal hebben van de Amerikaanse pogingen ot een algehele ontwapening te ko- al zal hij werken in het kader van het beleid van de minister van buiten landse zaken. Hij sprak de hoop uit dat spoedig voortgang kan worden gemaakt met de ontwapeningsinspanning en her innerde eraan dat Kennedy heeft gezegd er zeer ernstig naar te zullen streven dat voortgang wordt gemaakt op de Ge- neefse conferentie over proeven met kernwapens. Volgens Rusk is de kracht cn de dy namiek van het wereldcommunisme thans groter dan ooit tevoren. Een spoe dig einde van de koude oorlog kan niet worden verwacht. In antwoord op vragen over het presti ge van de Verenigde Staten in het bui tenland zei Rusk, dat dat niet zo groot is als tien jaar geleden. De Amerikaan se regering moet meer leiding geven op een aantal punten, zoals door andere landen wordt gewenst. Een aantal lan den, waaronder de Sowjetunie en com munistisch China, heeft in hetzelfde tijd vak van tien jaar zijn positie kunnen verbeteren. Salan met pensioen en generaal af? Van doorgaans goed ingelichte zijde in Parijs is vernomen dat de regering heeft besloten generaal Raoul Salan, oud-opperbevelhebbef van de Franse strijdkrachten in Algerije, met pensioen te sturen. Het is niet uitgesloten dat Salan even tueel ook de generaalsrang en de hier aan verbonden prerogatieven zullen wor den ontnomen. Dit zou echter niet van invloed zijn op zijn pensioenuitkering. Overigens zou voor een dergelijke maat regel advies moeten worden ingewonnen van de opperste oorlogsraad. Zoals bekend is ook een ander voor stander van een „Frans Algerije", An- dré Jacomet, door een dubbele sanctie getroffen. Niet alleen werd hij van zijn functie van secretaris-generaal van de algemeen gedelegeerde in Algerije ont heven, maar tevens als lid van de staats raad ontslagen. 46 leden Nw.-Guinea- regiment ontslagen 46 van de 77 militairen van het Aus tralische N.-Guinea regiment, die deel namen aan een demonstratie „tegen la ge soldij" zijn uit de dienst ontslagen, „omdat hun diensten niet langer ge wenst zijn". Deze maatregel is geen on derdeel van de straf, zei een legerwoord- voerder. „Wij beschouwen hen niet ge schikt voor het leger". Een korporaal kreeg drie maanden gevangenisstraf en werd uit de dienst ontslagen wegens het slaan van een of ficier tijdens de demonstratie. Het von nis moet nog bekrachtigd worden. Intussen heeft de Australische minis ter van het leger, Cramer, bekendge maakt dat aan soldijverhogingen voor niet blanke militairen waarschijnlijk binnen een week goedkeuring zal wor den gehecht, Deelnemers revolte in ere hersteld De keizer van Ethiopië, Haile Selas sie, heeft voor de soldaten van zijn lijf wacht die hebben deelgenomen aan de revolte van december volledige amnes tie afgekondigd en opdracht gegeven hun de soldij over december alsnog uit in het leger worden opgenomen, onder officieren als soldi at met de toezegging van herstel in hun oude rang bij de lijf wacht wanneer zij zich goed gedragen. De officieren van de lijfwacht die aan de revolte hebben deelgenomen zullen echter worden berecht. Elke soldaat in het leger heeft deze maand de koptische Kerstmaand een bonus van ongeveer zeventig gulden ontvangen. Activiteiten politieke partijen toegestaan Vanaf vandaag mogen in Turkije de politieke partijen weer actief bezig zijn. Sinds het regime Menderes in mei van het vorige jaar viel, waren alle partij politieke activiteiten verboden. Met in gang van* vandaag kunnen de partijen beginnen met dc campagne voor de verkiezingen, die op 29 oktober gehou den zullen worden. In een kort communiqué van het mi nisterie van buitenlandse zaken wordt gezegd: de activiteiten der politieke partijen worden met ingang van 13 ja nuari 1961 weer toegestaan. Elke nieu we partij zal binnen een maand een wettelijke vergunning moeten bezitten. Het herstel van de politieke vrijheid van Turkije is sneller gekomen dan ver wacht werd. Algemeen was voorspeld dat het verbod eerst opgeheven zou worden als hot proces tegen ex-premi?r Menderes c.s. achter de rug zou rijn. Dit proces zal nog minstens twee maan den duren. Twee straaljagers van de Westduitse luchtmacht zijn gisternn ten noorder van Nordhorn, nabij de Nederlandse grens, in de lucht in botsing gekomen en neer gestort. Een der vliegers vond de dood en de andere kon. hoewel gewond, per parachute de aarde bereiken. De beide F-86 Sabrejets waren gestationeerd in de botsing

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5