ïlieutwc £diisrt)e (Coumitl EENHEIDSWET Commentaar bijna goedgekeurd De Gaulle stelt zijn plannen even uit Astrid trouwde in ijskoud Asker NIEUWS in één oogopslag BON OPRUIMING BULTHUIS I EMCO In Oekraïne halve oogst gestolen VRIJDAG 13 JANUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-! Advertentie-afdeling Tel, 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12073 CHRISTELIJK-ISATIOiSAAL DAGBLAD .Stantvasticfa is ghebleoeo mgn hert ia Ufljenspott" Aflossen per vliegtuig Zie pagina 9 De Tweede Kamer voelde zich gisteren overrompeld door de mededelingen van staatssecretaris Schollen, dat een andere wettelijke regeling van radio en tv (na advies van een speciale commissie) aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd. Het huidige ontwerp past niet meer op de concrete situatie. Het Belgische parlement heeft gisteren alle artikelen van de eenheidswet aanvaard. Vandaag zou de eindstemming volgen. Premier Eyskens is in de vergadering van gisteren onwel ge worden Hij is overwerkt en moet minstens vier dagen vol strekte rust houden. President De Gaulle heeft laten weten, dat de instelling van een Algerijnse uitvoerende macht zal worden uitgesteld. Hij wil eerst onderhandelingen voeren met de Algerijnse natio nalisten. Kolonel Moboetoe heeft troepen laten overbrengen naar de Evenaar-provincie, waar infiltraties van Loemoemba-gezinde troepen vanuit de Oost-provincie zijn waargenomen. President Tsjombe van Katanga is van plan de pro-Loemoemba-eenheden in het noorden van Katanga aan te vallen De Sowjetunie heeft zowel de Ver. Saten als Engeland ervan beschuldigd provocerende acties te ondernemen tegen Rus sische schepen, vissersvaartuigen zowel als schepen voor we tenschappelijk onderzoek. De nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, voelt niet erg veel voor conferenties op topniveau. Ook de regering Kennedy zal voorlopig niet overgaan tot het er kennen van communistisch China. SLECHTS zelden weet een nieuwsfoto) van achter het IJzeren Gor dijn naar de westerse wereld door te dringen en alleen daarom al is deze foto interessant. Dat de Russische censor deze plaat ongehinderd liet passeren, is gemakkelijk te begrijpen, want er wordlt een beeld gegeven van de technische voor uitgang, waarop de Sow- jets bij voorkeur zo prat gaan. De twee Russische ar beiders van de foto zijn hoog en droog bezig met de elektrische bedrading van de Oostsiberische spoor weg, terwijl onder hen een goederentrein passeert. Zij en andere werkers voltooien een 419 kilometer lang traject tussen Zima en Taisjet De beroemde Trans- Siberische spoorlijn is nu al voor een groot deel van een elektrische bovenleiding voorzien, namelijk van het Baikal-meer tot Omsk. De mannen werken met veiligheidsgordels om hun middel, waaraan kettingen bevestigd zijn. Die moeten een eventuele val stuiten. Maar jongens, die karweitjes als deze doen, vallen door gaans niet, omdat ze geen hoogtevrees kennen. Hoogtevrees kennen wij ook niet. Tenminste: wij zijn niet bang voor de hoog te van ons abonnee-cijfer. Dat stijgt dank zij Uw ge waardeerde medewerking en zal weer stijgen, als U deze bon invult (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. [Doorhalen wat niet van oepassing is). Als bewijs van dankbaar- eid uwerzijds, ontvang ik raag het boek „Tip-Parade" p onderstaand adres: Italië lanceert zijn eerste ruint'.eraket In het noordwesten van het land is donderdag de eerste Italiaanse ruimte raket gelanceerd. Officieel zijn nog geen bijzonderheden bekendgemaakt, maar van met-officiële zijde verluidt, dat het een tweetrapsraket was, die een hoogte van 170 km heeft bereikt. Voor expert, mentele doeleinden heeft het projectiel een natriumwolk uitgestoten, die op gro te afstand zichtbaar was. De Belgische Kamer heeft gisteravond de laatste van de 133 artikelen van de „Eenheidswet" goedgekeurd. De eindstemming over het gehele wetsontwerp zou vanmiddag worden gehouden. De voorzitter van de socia^ listische partij, Collard, zou vóór de eindstemming een verklaring afleggen en een aantal vragen aan de regering stellen. Aanvankelijk eiste de socialistische leider, dat met de eindstemming zou worden gewacht tot minister-presi dent Eyskens, die tijdens het debat onwel werd. weer in staat zou zijn de kamerdebatten bij te wonen. Later werd echter vernomen, dat prof. Eyskens minstens drie tot vier COUPONS ECHT LINOLEUM, Linofeit - Balatum, voor dc HALVE PRIJS.' GORDIJNSTOFFEN v.a2.65 p.m. VAST TAPIJT v.a9.80 p.m2 BOUCLE-LOPER 70 cm breed v.a. 4.90 p.m. ENORME PRIJSVERLAGING BIJ BOTERMARKT 23 Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO O TELEVISIE NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244' Het eerste stadium van De Gaulles plan voor zelf-regering in Algerije zal over drie maanden zijn uitge voerd. Voor het verstrijken van die tijd moeten regionale en plaatselijke raden bestaan. Er zijn drie bestuurs gebieden in Algerije Algiers, Oran en Constantine. De plaatselijke raden zullen in districten komen met als centrum een grote of vrij grote In de zeer nabije toekomst zal de toe gezegde „Algerijnse uitvoerende macht" niet in het leven worden geroepen. Ge weldpleging van de zijde van degenen die de uitvoering van het desbetreffen de plan willen verhaasten of verhinde ren, kunnen de vredeskansen verminde ren, zo is officieel in Algiers verklaard. Aangenomen wordt dat deze waarschu wing betekent dat president De Gaulle op een staken van het vuren in Algerije wil wachten, alvorens de uitvoerende macht wordt geïnstalleerd. In Tunis wordt vernomen, dat de instelling van een uitvoerende macht een vreedzame oplossing op korte termijn moeilijk zou maken. Contact Intussen hee,ft Tene Regasse (een 45- jarige voormalige Franse overheidsfunc tionaris in Algerije die vroeger leider is geweest van de extreme rechtgezinden onder de Franse „colons") bekend ge maakt dat een nieuwe politieke partij zal worden opgericht die zich tot taak zal stellen een verzoening te bewerk stelligen tussen Europeanen en Moslims in een onafhankelijk Algerije. Zijn Al gerijnse onafhankelijkheidspartij ral over een week formeel worden opgericht. Met Ferhat Abbas, premier van de voorlopige Algerijnse opstandelingen- regering staat Regasse sinds zijn vroege jeugd op vriendschappelijke voet en een gesprek dat hij in september met Ab bas heeft gehad, doet hem vermoeden dat zijn streven levenskansen heeft. (Advertentie) In ,DE BONTEKOE" op het KAAGEILAND AANVANG MUZIEK 8 UUR. TELEFOON 02534—227. Volgens Regasse kan een overeenkomst tussen Frankrijk cn het opstandelingen- regime alleen dan een kans van slagen hebben als de Europese gemeenschap in Algerije deel van het geheel uitmaakt. dagen volledige rust moet nemen. De toestand van de Belgische regerings leider, die twee jaar geleden een lichte hartaanval heeft gehad, werd niet ernstig genoemd. De vragen zijn thans door Collard schriftelijk ingediend. Nu premier Eys kens niet in de kamer kan. zijn, ral het antwoord namens hem worden medege deeld door vice-premier Lefêbre. Aan de kamerzitting van heden zou een vergade ring van de Waalse socialistische manda tarissen in Namen voorafgaan. In poli tieke kringen wordt aan deze bijeen komst voor het verdere verloop van dc stakingen in België grote betekenis toe gekend. De Waalse afdelingen van het Alge meen Belgisch vakverbond hebben gis teren besloten tot voortzetting van de staking. De Luikse stakingsleider Renard, adjunct-secretaris-generaal van het A.B. V.V. woonde deze vergadering bij. Ook afgevaardigden van de Waalse vleugel van de B.S.P. waren bij deze bespreking Dc Waalse socialistische vakhond heeft besloten voorbereidingen te treffen voor het stopzetten van de onderhoudswerken in de Borinage. Er werden richtlijnen op gesteld voor de uitvoering daarvan. Een dergelijk besluit werd eerder deze week voor de Luikse industrie genomen. Data zijn echter niet bekendgemaakt. In Char leroi kwam het gisteren tot botsingen tus sen stakers en de rijkswacht. Weer kritiek op liet Britse vorstenhuis Lord Altrincham, die bekend staat om zijn kritiek op het Britse vorstenhuis, heeft donderdag in The Guardian zijn misnoegen geuit over prinses Margaret en koningin-moeder Elizabeth. Aanlei ding hier toe was de oproep van laatst genoemde tot de pers om prinses Mar garet en haar echtgenoot tijdens hun be zoek aan Ierland met rust te laten. Als de prinses geen publiciteit wenst, kan zij altijd haar titel en het daarbij behorende salaris opgeven, aldus lord Altrincham. Overigens was hij van oor deel. dat de prinses zelf haar strijd moet strijden, met de hulp van haar echtge noot en niet met die van haar moeder. „Het is geen kind meer", aldus de lord. Prinses Astrid en haar bruide gom knielen voor het altaar tcaar de Lutherse bisschop Ame Fjellbu het paar in de echt De heer Johan Martin Ferner en zijn bruid, de Noorse prinses Astrid met de bruidskinderen gefotografeerd in de Koninklijke residentie Skaugum na de huwelijksvoltrekking. Premier Chroesjtsjef heeft gisteren een vergadering van het centrale comité van de communistische partij de hoogste partijfunctionarissen in de Oekraine de beschuldiging naar het hoofd geslingerd dat de helft van de graanoogst gestolen was. Hij stelde Nikolai Podgorny, de eerste secretaris der partij in Oekraine en lid het Kremlin-presidium, verantwoor- In Bombay aanval op politiepost Een menigte van naar schatting 4.000 mensen heeft een aanval gedaan op een politiepost in Hubli, ruim 600 km ten zuiden van Bombay. De politie opende het vuur op de mensen waardoor zeven personen gewond raakten. Aanleiding tot de ongeregeldheid was de slechte behandeling die winkeleige- nareil inHubli schijnen te krijgen. De ival waarschijnlijk veroor zaakt door de arrestatie van negen plaatselijke winkeliers, die de politie te gengewerkt zouden hebben bij het van gen van een dief. Toen bekend werd dat de winkeliers handboeien om hadden gekregen en slecht behandeld waren op het politiebureau, werden de gemoede- |H verhit in de stad. De menigte trok het politiebureau en smeet met stenen, flessen en stokken. Toen zij zich niet uiteen liet drijven, opende de poli tie het vuur. delijk voor het bedrog met de produc tiecijfers voor de Oekraine. ,.U zult boeten voor dit gebrek leiding", voegde hij Podgo-nv en diens voornaamste medewerker toe. Aan het begin van de zitting Podgorny hoog opgegeven over de agra rische successen in zijn gebied. De tegen slagen die er geweest zijn weet hij de slechte winter, het slechte voorjaar en een nog slechtere zomer. Hij beweerde dat er in de Oekraïne 10.5 miljoen ha koren verbouwd was met een gemiddelde opbrengst van 17.5 cente- Toen hield Chroesjtsjef zich niet lan ger in: „Ik ben er zeker van dat de cij fers die u gegeven heeft, slechts de hal ve oogst vormen en de andere helft reeds ten velde gestolen was". Nederig bekende Podgorny: „U heeft gelijk". Ook Tichon Sokolof. die de zorg heeft voor de bebouwing van de zogenaamde „maagdelijke gebieden", moest het ont gelden. Chroesjtsjef berispte hem voor fouten die hij gemaakt zou hebben op het gebied van de varkensfokkerij. Na het échec van Podgorny begon D. A. Koejaef, de eerste secretaris van de partij in Kazakhstan, maar meteen met te zeggen dat deze Middenaziatische re publiek niet de gestelde doelen van het graanplan gehaald had. Hij zei dat Ka zakhstan de staat 68 000 ton graan min der gegeven had dan beloofd was. Chroesjtsjef was mild voor hem en gaf hem de raad de plaatselijke boeren op te leiden om de oogstmachines te be dienen in plaats van deze van duizenden kilometers afstand te laten komen. STAATSSECRETARIS SCHOLTEN heeft gisteren de Tweede Kamer verrast met de mededeling, dat een commissie- Scholten (van de radioraad, en geen fa milie) zal worden belast met de bestu dering van een aantal problemen van radio en televisie. Reeds staat vast, dat de commissie niet te benijden zal zijn. Nog meer dan door die van de pers is de menselijke samenleving, ook in Neder land, bijna overrompeld door de ontwik keling van radio en televisie. Bijna, maar toch niet helemaal. Zo mag christelijk Nederland zich ge lukkig prijzen, dat er, evenals trouwens bij de pers, mannen zijn geweest, die tijdig hebben gezien, welke noodzakelijkheden en mogelijkheden er ook hier lagen van een aanpak in christelijke geest. Evenals de pers, zijn bij ons ook radio en televisie sterk levensbeschouwelijk be paald, cn anders dan wie daarop nogal licht- en hoovaardig kritiek hebben, be schouwen wij dit als een voordeel. Daar om juichen wij het toe, dat de commissie, die dus nu ingesteld gaat worden, van het bestaande stelsel der omroeporgani saties zal moeten uitgaan. Er zijn natuurlijk wel kwesties. Het hield uiteraard verband met haar aard, maar vastgesteld moet toch worden, dat de pers heel wat minder dan radio cn televisie problemen heeft opgeleverd. De pers kan dan onder omstandigheden las tig zijn, radio en televisie zijn moeilijk. Wij voor ons geven aan het eerste de voorkeur. Dat deze commissie komen gaat, lijkt dan ook verstandig, al betekent het voor bepaalde beslissingen voorlopig uitstel- Dat zij de aanwijzing meekrijgt van zich te baseren op het bestaan van omroep organisaties, zowel voor radio als ook voor televisie, betekent een richtlijn die, behalve dat zij juist is, ook de studie be langrijk kan vereenvoudigen. En voor het overige zouden wij in over weging willen geven, dat deze commissie zich blijft beperken tot het waarlijk on vermijdelijke. Laat zij niet teveel over hoop gaan halen. Er is op dit brede terrein reeds veel op natuurlijke wijze gegroeid. Bovendien is, naar onze overtuiging, de ontevreden heid in feite heel wat minder groot dan metterdaad weinige lawaaimakers het willen doen voorkomen Zo houde de commissie zich aan het noodzakelijke. Zelfs dan zal ze aan veel wijsheid behoefte hebben. Öok wij van de pers zullen belangstel lend afwachten en toezien. De kapitein van het Hondoerese jacht Pris- ces, dat zoals wij gisteren gemeld heb ben met ongeveer 40 mensen aan boord, voor de kust van Spaans Marokko is ge zonken, is door Marokkaanse autoriteiten gearresteerd. De opvarenden waren voor hot merendeel Marokkaanse Joden, die het land illegaal hadden verlaten, met al* reisdoel Israël. De 19-jarige los arbeider W. Z. uit Dordrecht, heeft zich voor de politie rechter moeten verantwoorden, omdat hij een kraanvogel zo had geschopt, dat een der poten op twee plaatsen gebro ken was en het dier daardoor moest worden afgemaakt. De officier eiste een gevangenisstraf van drie maanden. De politierechter veroordeelde Z. tot drie maanden, waarvan zes weken voorwaardelijk- (Advertentie) T.V. vanaf 275,— EDLY RADIO SERVICE Morsstraat 20 Telefoon 33975 £EN RUG van hoge luchtdruk strekt zich nu uit over Frankrijk en Midden- Duitsland. Deze rug verplaatst zich bij na niet meer. Langs de noordelijke rand ervan wordt door winden tussen zuid en zuidwest betrekkelijk zachte lucht van zee uit de kustprovincies binnengevoerd. Over het oosten van het land stroomt echter nog lucht, die uit Frankrijk af komstig is en een lagere temperatuur heeft. Op de Oceaan is een nieuw gebied van hoge druk ontstaan, dat met grote snel heid beweegt en morgen in de omgeving van de Ierse Zee wordt verwacht. Ten gevolge hiervan wordt een koufront, dat op het midden van de Noordzee ligt lang zaam naar het zuiden verplaatst. Het zal de komende nacht over Nederland trek ken en mogelijk boven de zutdelijke pro vincies tot stilstand komen. Daarbij zal HET WEER IN een beetje regen of motregen vallen, maar morgen is vooral in de noordelijke Rapporten hedenmorgen zeven uur provincies weer kans op zonneschijn. De wind neemt wat af en gaat tijde lijk ruimen naar noord. Dc Bilt verwacht tot zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met wat lichte regen of motregen en overwegend o Heldt matig zuidwestelijke wind. Later voor- Vpenburg namelijk in het noorden van het land vh«s zonnige perioden, maar plaatselijk ook ^el^,e, bev- mist en zwakke tot matige, naar noorde- lüke richtingen ruimende wind. In het gindb gh bew Tendens: ongewijzigd Stand gisteren: 766 ZON EN MAAN Zaterdag zon op 8.43, onder 16.56 uur; aan op 5.45. onder 14.49 uur. 16 jan. laatste kwartier. EUROPA De NOORSE prinses Astrid een overweldigende belang- begin van de plechtigheid De dienst werd geleid door the. de Deense troonopvolg- is gisteren na het inval- stelling verwacht werd, had- hadden alle gasten, onder dc lutherse bisschop Arne ster. kroonprins Harald van len van de duisternis te As- den de Noorse spoorwegen wie ruim tien prinsen en Fjellbu. Noorwegen, de Zweedse prins ker, dertig kilometer van twee extra-treinen naar Oslo prinsessen uit verscheidene De Koning geleidde de Bertil en prinses Margarethe Oslo, gehuwd met de zaken- ingelast. Het was echter zo landen, al plaats genomen in Prinses naar het altaar op en de Britse prinses Marea- man Johan Martin Ferner. koud. dat er slechts 1000 de bruine kerkbanken. de tonen van muziek van ret. De plechtigheid in het kerk- mensen bij de kerk in Asker Koning Olav begeleidde Purcell. Toen zij met haar Tijdens de plechtigheid je van rode baksteen begon stonden, in plaats van de zijn dochter die gekleed was echtgenoot terugkeerde, werden geen ringen gewis- om vijf uur 's middags. Er 20.000 op wie de organisato- in een trouwjapon met een speelde de organist de hu- seld. Dit is in Noorwegen was geen koninklijke stoet ren gerekend hadden. De halflange sluier maar zonder welijksmars van Mendels- geen gebruik. Na afloop ver wegens het winterweer. Hel extra-treinen zijn slechts sleep, naar een van de twee sohn. trok het bruidspaar naar he» vroor 10 graden. gebruikt door 100 mensen speciale zetels links van de Onder de koninklijke gas- landgoed Skaugum waar ho» Daar er voor het huwelijk Twintig minuten voor het kansel. ten waren prinses Margare- trouwdiner plaatsvond. Luxt-mb Parü* ?h bew gh. bew wandstU 3- -S* Sï

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1