Kleinen moeten betalen gelag hi een, doafce hij, C hefarme 4 Tweede nota van Laos over Russische hulp UITVOERING PLAN KAN BEGINNEN Ex-ambassadeur Guatemala in Nederland veroordeeld Luchtvaartoverleg leidt in Bonn tot akkoord Geen scheefstaande ogen 5 SALARISSEN ONDEROFFICIEREN De besprekingen tussen de regering en personeelsdelegafcies vaj derofficieren over salarismaatregelen hebben er toe geleid, dat de regering enkele correcties zal aanbrengen in de weddesdhalen voor ser geanten en adjudanten. Deze wijzigingen hebben betrekking op de sa larissen van de sergeanten van 20 t.m. 24 jaar en op die van de adju danten van 46 t.m. 49 jaar. Voor de sergeanten houdt het een verhoging in van 10 per maand en voor de adjudanten van 4 tot 18 per maand. De wijzigingen zijn, met terugwerkende kracht, ingegaan op 1 oktober 1960. PUBLIEKRECHTELIJKE LICHAAM De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft in zijn nieuwjaarsrede onder meer de verhouding regering-lagere publiekrech telijke lichamen naar voren gebracht. Hij vond het een onbegrijpelijke zaak dat de regering ondanks haar eigen decentralisatdeplannen en haar voortdurende aanmerkingen op het huidige beleid van de commissaris sen der koningin en de besturen der gemeenten, onverstoorbaar haar eigen machtsuitbreiding nastreeft. Hij vreest dat het axioma: ,,de kunst van besturen is: weten te delegeren" in Den Haag te veel uit het oog is verloren. Mr. Van Hall maakte deze opmerkingen naar aanleiding van de kwes tie-Bijlmermeer, waar de voorbereiding voor de woningbouw (aankoop en onteigening van gronden) ten behoeve van de Amsterdamse bevol king, als binnenkort het hoofdstedelijk gebied geheel is volgebouwd, al lang in volle gang had moeten zijn. ECHTSCHEIDINGSPROCEDURE Dezer dagen is het verslag verschenen van de commissie die zich in 1957 heeft gevormd op verzoek van de toenmalige minister van justitie, prof. dr. I. Samkalden, om de wettelijke mogelijkheden van de echt scheiding te onderzoeken. Tot de suggesties die de commissie doet, be horen enerzijds het verruimen van de echtscheidingsgronden, anderzijds het verlengen van de tijd, waarover de echtscheidingsprocedure zich moet uitstrekken. Om scheiding in het algemeen niet te vergemakkelijken zou de i missie ingevoerd willen zien, dat partijen, nadat bij de aanvang van de scheidingsprocedure de gebruikelijke verzoeningspoging vruchteloos is gebleven, na twee jaar nog eens worden opgeroepen voor een verzoe ningspoging. Pas als die vruchteloos blijkt, zou scheiding kunnen den uitgesproken. Cliroesjtsjef is opnieuw buiten schot gebleven In het centrale comité van de Russische communistische partij is scherpe critiek geleverd op vele leidende functionarissen in de Russische landbouw, waar door de leiders in Moskou buiten schot bleven. De functionarissen werd verweten de produktie- quota niet te hebben gehaald en zelfs hun toevlucht te hebben genomen tot de vervalsing van cijfermateriaal. De kritiek kwam zowel van premier Chroesjtsjef zelf, die er gaan doekjes om wond, als van het jonge, snel in belangrijkheid toenemende pre sidiumlid, Dmitri Polyanski. De correspondent van het Italiaanse communistische blad l'Unita meldde uit Moskou dat Polyanski zich had beklaagd over het lage cultiveringsni- veau dat geen gelijke tred houdt met de moderne wetenschap. „Opbrengsten zijn te laag en kosten zijn te hoog. Maatregelen (om moderne technieken en moderne machines toe te passen) blijven op papieren adviezen en wor- En voorgoed. Bij het eerste kuchje een lepel Abdijsiroop (Akker-Siroop). De 23 genezende bestanddelen voor komen een hoop narigheid. ABDIJSIROOP Franse para's deden inval in schuilplaats Bij een inval van Franse para's in een schuilplaats van Algerijnse opstan delingen in de buitenwijk Belcourt van Algiers zijn gisteren twee moslems ge dood. Volgens de para's waren dit „ge vaarlijke terroristen". Een derde mos lem werd gevangen, genomen. Toen de para's de schuilplaats, ge vestigd in een groentewinkel binnengin gen, losten de Algerijnen revolverscho ten. Een officier van de gendarmerie werd hierbij ernstig gewond. De para's beantwoordden de schoten met hun ma chinegeweren en gooiden traangasgra- De sfeer in Belcourt was na deze schietpartij zeer gespannen. De para chutisten patrouilleerden door de voor stad, waar zich tijdens het bezoek van De Gaulle in december de eerste onge regeldheden voordeden. Van Franse zijde word/t vernomen dat dank zij de identiteitscontrole die ■het leger gisteren in Oran hield 17 op standelingen buiten gevecht gesteld zijn. Grootscheeps optreden tegen spionageleger Volgens berichten in de Engelse pers wordt thans door het gehele Britse ge menebest opgetreden tegen een uitge breide internationale spionage-organisa- tie, die haar basis in Warschau heeft. De Britse inlichtingendienst heeft de regeringen van Australië, Nieuw-Zee- land en andere landen gewaarschuwd voor het binnendringen van agenten van deze organisatie die zich als im migranten voordoen. Deze mensen zou den van valse passen gebruik maken om op vloot-, leger- en luchtmachtbases te kunnen spioneren. Britse veiligheidsagenten zouden het eerst achter het bestaan van de orga nisatie zijn gekomen. Men had „mili taire inlichtingen" voor de agenten toe gankelijk gemaakt om nadere sporen in handen te krijgen. In feite zouden de pionnen nog slechts weinige werkelijk geheime gegevens in handen gekregen hebben. den in het merendeel der .gevallen niet in praktijk gebracht", aldus Polyanski. De vleesproduktie is onvoldoende en tal van gebieden hebben hun streef cijfers niet gehaald. Verder zijn er tal van „neigingen tot dwaling" onder de landbouwfunctionarissen te bespeuren, meende hij. Ze doen te gemakkelijk een beroep op overheidsgelden en ze hebben de neiging hun cijfermateriaal te vervalsen om de indruk te wekken dat de zaken naar wens marcheren, zei hij. Chroesjtsjef onderbrak Polyanski verscheidene malen om in scherpe woorden de landbouwleiders te hekelen „Sommige kameraden", zei hij bijvoor beeld, „kennen geen schaamte of trots. Een leider met zelfrespect die aan de rand van het bankroet staat dient om ontslag te vragen wegens incompeten tie Maar onze leiders van dat type proberen daarentegen om aan te tonen dat hagel', de duivel of een ande re vorm van overmacht de schuldige is". Chroesjtsjefs scherpste commentaar weerklonk nadat Polyanski bedrijven aan de kaak stelde die zich in alle bochten wrongen om hun quota van verplichte leveranties aan de staat te halen. Polyanski gaf voorbeelden van landbouwbedrijven die aan de overheid hun reserves afleverden en daarna bij staatsinstanties aanklopten voor hulp bij de aanvulling der reservevoorra- den. Andere bedrijven hadden bij par ticuliere boeren tegen hoge prijzen vee gekocht om ze aan de staat te leveren tegen de vastgestelde lage prijzen. Collectieve boerderijen beschuldigde hij ervan in staatswinkels boter te heb ben opgekocht die daarna als bijdrage van het collectieve bedrijf weer aan de staat werd afgeleverd. Hierop viel een woedende Chroesj tsjef in: „Dit is ongelooflijk. Dat is be drog, speculeren, erger nog: een mis daad. Mensen die zoiets doen, dienen uit de partij te worden gesmeten". Adenauer volgende maand naar Londen Van de zijde van 'het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken is woensdag bevestigd dat het overleg tus sen bondskanselier Adenauer en pre mier Macmillan eind februari in Lon den zal plaats vinden. Wegens de ziekte van de bondskanselier ging een ontmoe ting in december niet door. Zoals bekend zullen president De Gaul le en Adenauer op 9 februari in Parijs besprekingen Kampen verwacht vele studenten op congres V.S.T.F. Het jaarlijkse congres van de Stichting „Verenigde Studenten in de Theologische Faculteiten in Ne derland", zal dit jaar in Kampen gehouden worden op 11, 12 en 13 januari. De V.S.T.F. is een overkoepelend gaan, waarbij vrijwel alle theologische studenten in Nederland zijn aangesloten, zowel de room-katholieken als de pro testanten. Het onderwerp van het congres zal zijn „Koinonia" (gemeenschap). Vier hoogleraren zullen hierover beschouwin gen geven en het probleem van de ge meenschap van verschillende zijden be lichten. Op de eerste dag van het con gres zal prof. dr. ir. H. van Riessen, bijzonder hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, een Kuituur-filoso fische oriëntatie geven. De volgende dag zal drs. J. G. Vink o.p., lector aan het Dominicanerklooster te Zwolle, het bijbelse en dogmatische materiaal ten berde brengen en prof. dr- W. Banning te Driebergen zal het onderwerp met sociologische onderzoe kingen konfronteren. Op de laatste dag zal prof. dr. J. C. Hoekendijk, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, spreken over de mogelijkheden tot realisering van de verzamelde stof i het kerkelijk leven. Na de inleidende referaten worden de onderwerpen steeds in discussiegroepen besproken. Het congres zal worden be sloten met een forum onder leiding van prof. dr. J. T. Bakker, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Men verwacht dit jaar een zeer druk bezocht congres, aangezien met het vraagstuk van de „Koinonia" een pro bleem aan de orde is gesteld, dat de laatste jaren volop in de belangstelling staat, vooral in de oecumenische be weging. Turkse journalisten hebben eigen krant De journalistenvereniging van Istan- boel is woensdag overgegaan tot het drukken van een eigen krant, „Basin" (pers) geheten. Hiertoe werd besloten na de mede deling van negen uitgevers, dat zij drie dagen lang geen kranten zouden uitge ven uit protest tegen twee nieuwe wet ten, die betrekking hebben op de pers. Partij wapens in beslag genomen De centrale recherche van de Am sterdamse politie heeft bij de 36-jarige Amsterdamse koopman P. A. W. een partij wapens en munitie in beslag ge nomen. Er zal tegen de man procesver baal worden opgemaakt wegens verbo den wapenbezit. Door een klein ongeluk is de man te gen de lamp gelopen. De douane-recher che in Locht (bij Kerkrade) vond in de auto van W., die uit Duitsland terug keerde, een auto-onderdeel dat was ver wisseld en waarvoor invoerrechten moesten worden betaald. Toen men v der zocht, trof de douane-recherche de auto nog twee brownings, twee gas pistolen, 500 browning-patronen en 30C gaspatronen aan. Dit partijtje werd ir beslag genomen, waarna de douane-re cherche de Amsterdamse centrale re cherche inlichtte. Deze ging daarop eens een kijkje nemen in de woning van W. aan de Van Breestraat, waar in een kist twee machinepistolen en een gro te hoeveelheid munitie werd aangetrof fen. In de badkamer vond men nog eer machinepistool alsmede een groot aan tal houders voor deze machinepistolen. Welke bedoelingen de koopman met de ze ongebruikelijke handelswaar heeft gehad, is nog niet bekend. Schadeëis echtgenote Prof. C. J. Bakker De echtgenote van wijlen prof. C. J. Bakker, de Nederlandse hoogleraar die in april van het vorige jaar bij een vliegtuigongeluk in de V.S. om het le ven is gekomen, heeft dinsdag bij eer federale rechtbank te New Jersey eer eis tot schadevergoeding ingediend te gen de Air Taxi Co. in Red Bank, in de staat New Jersey. Er wordt een vergoeding van 1.050.000 dollar geëist (vier miljoen gulden) om dat het eenmotorige vliegtuigje in ver waarloosde toestand zou hebben ver keerd en omdat de vlucht van New York naar Red Bank onder gevaarlijke weersomstandigheden zou zijn ge- Een bewaker van een gebouw van de Amerikaanse regering in Washington, de 40-jarige John Pledger, heeft giste ren zijn vrouw en een arts doodgescho ten, daarna sloeg hij de hand aan zich zelf. Pledger, die bovendien twee i verwondde met schoten, was de bewakers van het gebouw het departement van marine. De Gaulle en Algerije President De Gaulle heeft giste ren verklaard dat het Franse volk door de uitslag van het referen dum de politiek van „vrede en re delijkheid" ter oplossing van het Algerijnse probleem heeft ge steund. De desbetreffende wet (welke voorziet in plaatselijk zelf bestuur en later in zelfbeschik kingsrecht voor Algerije) zal nu zonder voorbehoud naar de letter en de geest worden uitgevoerd. De president, die het resultaat van het referendum in Algerije onbesproken liet, liet uitkomen dat hij bij zeer belangrijke beslissingen in de toekomst wellicht wederom een beroep zal doen op het Franse volk om een rol te spelen in de „meest democratische vorm van natio nale raadpleging". De Gaulle verklaarde een en ander tijdens een kabinetszitting na van scheidene ministers rapporten te hebben ontvangen over het referendum. Volgens een comuniqué van de minister van voorlichting Terrenoire had de president nota genomen van de „positieve aard van de volksmening inzake Algerije en er steun in gevonden voor de af wikke- In Oslo zijn de voorbereidingen voor het huwelijk van prinses Astrid met Johan Martin Ferner in volle gang. Bakker Arne Thormotsen legt op deze foto de laatste hand aan een enorme taart voor het bruidspaar. (Telefoto) ling van de politiek van vrede en rede lijkheid die massale nationale goedkeu ring heeft verworven". Een vraag van journalisten of er bin nenkort een nieuwe poging kon worden verwacht om de vrede in Algerije tot stand te brengen, ging Terrenoire uit de weg door te verklaren dat het wezen lijke van de regeringspolitiek reeds tot uiting was gekomen in toespraken die gehouden werden voordat het referen dum plaatsvond. Tijdens de kabinetszitting heeft de mihistér voor Algerijnse zaken. Louis Joxe, de goedkeuring van het kabinet verkregen voor een aantal maatregelen die uitvloeisel zijn van de zondag door het Franse volk goedgekeurde wettelijke regeling. De maatregelen betreffen de. installatie van regionale assemblees, vergroting van de macht van regionale raden en decentralisatie van het over heidsapparaat dat tot dusver hoofdza kelijk in Algiers was geconcentreerd. De regering van Laos heeft de den dan ook. waartoe de regering Sowjetunie gewaarschuwd, dat zij 5SS.£fg LÏotf onmiddellijk stappen zal onderne- men wanneer de hulpverlening aan de opstandelingen niet direct wordt gestaakt. Deze waarschuwing is vervat in een nota die op de Sow jet-ambas sade in Londen werd overhandigd, De ambassadeur heeft echter ge weigerd de nota in ontvangst te nemen. Zoals bekend erkent de Sowjetunie de rec-htse regering van prins Boen Oem niet. en de neutralistische regering prins Soevanna Fhoema wel Sinds de eerste waarschuwing, op 31 december, is de hulpverlening nie staakt, zo wordt in de nota gezegd. Ook deze waarschuwing was vervat in nota. die eveneens door de Sowjet-; bassade in Londen werd geweigerd. „De Sowjetunie moet de volledige verantwoordelijkheid dragen voor de consequenties van welk defensief optre- Studentenverenigingen (nat. soc.) ontbonden Bij besluit van de minister van nenlandse zaken van Noordrijnland- Westfalen zijn studentenverenigingen de universiteiten van Keulen, Bonn. Münster en de technische hogeschool te Aken. die aangesloten zijn bij de fede ratie van nationalistische studenten, ont bonden. Bij een razzia heeft de politie talrijke documenten in beslag genomen. Het besluit tot ontbinding van de verenigingen is naar men meent geno men, omdat de nationalistische dentenfederatie nationaal-socialistische anti-constitutionele ideeën propa geerde. Van de zijde van het genoemde nisterie is te kennen gegeven, dat het ledental van de federatie niet groot Lagaillarde richt zich tot de Europeanen Pierre Lagaillarde, een der gevluchte hoofdverdachten uit het barricadenpro- heeft zich via zijn advocaat tot de Europese bevolking van Algerije gericht. Maitre Denise Acaigne overhandigde de brief gisteren aan de president van het militaire tribunaal waarvoor Lagaillarde terechtstaat. ,Ten koste van bloed, zweet en tra- moet ieder van u van nu af aan de orders van hen, die met mij hebben ge zworen dat de vlag van 1 et FLN nooit boven Algerije zal wapperen, gehoorza- soldaten, stedelingen en bewoners van het platte land, verenigt u want wij gaan strij- 9 januari uit Madrid Wegens smokkel van narcotica De vroegere ambassadeur van Gua temala in België en Nederland, Mau- ricio Rosal, is gisteren wegens het •smokkelen van hoeveelheden heroïne iter waarde van miljoenen dollars in de V.S. veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. sal werd door de rechtbank ge brandmerkt als „een man die zijn ge- zijn regering en zijn godsdienst verraden heeft". De drie mannen die tegelijk met Ro sal gearresteerd werden, kregen gevan genisstraffen variërend van negen tot vijftien jaar. Zij waren toen zij gearres teerd werden in het bezit van ruim vijf tig kilo heroïne, een hoeveelheid die op de zwarte markt een waarde verte genwoordigt van ruim 20 miljoen dollar. De 56-jarige Etienne Tarditi, eigenaar an een zaak van electronische appara- n in Parijs, en de 39-jarige Charles Bourbonnais. een ex-luc'htsteward, wer den veroordeeld tot negen jaar gevan genisstraf. De 47-jarige havenarbeider Nicholas Calamaris, die in New York voor de betaling en de verdeling van de narco tica had gezorgd, kreeg vijftien jaar. Op de vraag of hij nog iets te zeg gen had, zei Rosal tegen de rechter Dawson met trillende stem: „Dit is werkelijk een afschuwelijke toestand. Ik geloof niet dat ik deze strenge straf verdien, want ik heb een bejaarde moe der, die in Guatemala op mij wacht. Ik vraag om gratie, alleen ter wille van mijn bejaarde moeder." Substituut-officier van justitie Stephen Kaufman zei in zijn requisitoir, dat hij niet kon begrijpen dat een man met Ro- sals verleden dit heeft kunnen doen. „Rosal is een immoreel individu", al dus Kaufman, „hij heeft niet alleen non gegaan om de narcotica die naar Frankrijk gesmokkeld moest worden, te inspecteren. Zonder Rosals medewer king zou de samenzwering niet gelukt de aanhoudende luchtruim door Russische vliegtuigen zal moeten besluiten". Conferentie In Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, is verklaard, dat de Sow jetunie, Frankrijk en Noord-Vietnam het voorstel van Cambodja tot het houden van een veertien-landenconfe- rentie over Laos, hebben aanvaard. Aan deze conferentie, die in een neu traal land zou moeten worden gehouden, zou worden deelgenomen door de onder tekenaren van de overeenkomst van Genève van 1954, de drie leden van de internationale controle-commissie voor Laos, de Verenigde Staten en de drie nabuurlanden van Laos. Premier Chroesjtsjef heeft bij zijn aanvaarding van het voorstel de sug gestie gedaan de conferentie in Cam bodja te doen houden. Intussen is de oud-premier van Laos, prins Soevanna Phoema. die een toe vlucht in Cambodja heeft gezocht, niel voornemens in te gaan op een verzoek van de huidige regering in Vientiane om naar Laos terug te keren. Dit ver zoek was hem overgebracht door twee afgezanten van de regering. Prins Soe vanna Phoema beschouwt zichzelf als de enige wettige premier van Laos en zijn terugkeer naar Vientiane zou kun- worden opgevat als een erkenning het huidige bewind. aldus zijn Korvet Lapai niet in Nederlandse handen Een hoge Indonesische marine-offi cier heeft woensdag een Amerikaans persbericht tegengesproken dat de Ne derlanders een Indonesisch oorlogsschip bij westelijk Nieuw-Guinea hadden buit gemaakt. Kapitein Soetrisno, waarnemend com mandant van het ..maritime district Molukken-West-Irian". verklaarde dat het schip, het korvet Lapai, zich in het gebied van de Molukken op zee bevond. Hij zei dat het schip daarvoor voorra den naar de Tammbareilanden had ge bracht, die kort geleden door een ty foon werden getroffen. Kapitein Soetrisno zei over het conflict inzake N-Guinea dat hij en zijn schepen en manschappen ..op elk tijdstip gereed zijn elke eventualiteit tegemoet te tre den". ,,De wateren van oost-Indonesië zijn geheel onder controle van de In donesische marine, haar lucht- en onder zeebootwapens en het marinekorps." gedaohtengang. Naar het oordeel van Soevanna Phoe ma zou Laos op de te houden conferen tie moeten worden vertegenwoordigd door een extra-gouvernementele com missie, onder leiding van een neutrale Vier met raketten uitgeruste jagers zijn woensdag van het vliegveld Vientiane vertrokken bied in de rimboe Niet-blanke kritiek op Haniinerskjoeld keerden na anderhalf uur zonder raket- hun basis terug, niet bekend of de jagers, die bestuurd werden door Laotianen, voor oefenvlucht of voor een operatie te gen de linkse strijdkrachten naar het noorden zijn gezonden. De leiders van de niet-blanke bevol king van Zuid-Afrika zeiden gisteren dat Hammarskjoeld zich laat exploiteren door de inlichtingendiensten van de re gering-Verwoerd. die bericht hebben dat de secretaris-generaal een gunstig oor deel heeft over de toestanden in Zuid- De leiders drongen er op aan, dat ook zij besprekingen met Hammarskjoeld kunnen voeren, die in Zuid-Afrika is om juist beeld te krijgen van de apart heidspolitiek van de regering. In de pers en in een aantal telegram men die hij ontvangen heeft, wordt ern- *!ieï str'jdge:1 stige kritiek op Hammarskjoeld gele- Noord-Laos. Zijiverd. Misschien was het een poging die ---i poging die kritiek wat te matigen, toen de secreta ris-generaal gisteren een aantal wonin gen van kleurlingen bezocht. Een van de telegrammen is gestuurd door Alan Paton, bekend schrijver tegen de apartheid en president van de libera le partij. (Van onze correspondent in Bonn) De tweedaagse besprekingen, die de Britse minister van luchtvaart Peter Thorneycroft in Bonn heeft gevoerd (waarvan de belangrijkste waren die met de secretaris-gene raal van defensie dr. Hopf uit naam van minister Strauss, die in Rott-am-Inn ziek in bed ligt en met de generaals Heusinger en Kammhuber) hebben geleid tot een grote mate van overeenstemming in de toekomstige gemeenschappe lijke ontwikkeling van vliegtuigen. Westduitse technici zullen de Britten helpen bij de verdere ontwikkeling de P.-1127 vertikale iager, die Ls Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Elk tablet Chelarine „4" bevat 4 genees middelen,die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. Een der bestanddelen zorgt dat niettegenstaande de krachtige werking ook de zwakste maag niet van streek raakt. 0e vier middelen teza men werken nóg beter en doen werkelijk wonderen. ,f tuMBCL-jEZaKBk Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dal V weer mei plezier Ih» werk kunt doen! 20 labl. f, 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 labl.l 3.60 I Professor Gugliemo Ri- ghini, directeur van het observatorium van Arce- tri (Italië), heeft ver klaard, dat zijn land bin nenkort raketten zal af schieten om de dichtheid van de atmosfeer te kun nen bestuderen. I Indien het parlement van Zweden de begroting 1961- 62 goedkeurt, zal koning Gustaf VI Adolf een hoge re toelage krijgen. De so cialistische regering Er- landcr wil voor de hofhou ding 4,9 in plaats van 4,4 miljoen Kroon (3,5 mil joen gulden) uitrekken. Prinses Margaret en haar echtgenoot Anthony Arm strong-Jones zijn gisteren in Oslo aangekomen, om vandaag het huwelijk van haar achternicht prinses Astrid v^n Noorwegen met de zakenman Johan Mar tin Ferner bij te wonen. I Aartshertog Otto von Habsburg en aartshertogin Regina von Habsburg heb ben na vijf dochters nu een zoon gekregen. De erf genaam zal waarschijnlijk Karl genoemd worden, naar zijn grootvader, kei zer Karl van Oostenrijk. I De Britse federatie van acteurs heeft aangedron gen op de oprichting van een derde Britse televisie programma. Zij menen dal de voorgestelde organisa tie gefinancierd zou kun nen worden uit contribu ties. De Noorse regering zal het parlement voorstellen de vlermijls visserljgrens breiden tot zes mijl tpril en tot 12 mijl vanar september. Men moet echter eerst nog overeenstemming bereiken met Engeland, West-Duits- iand, Zweden en Dene marken. Rusland heeft geen bedenkingen, want dit land heeft al de twaalf- mijlsgrens. In Oost-Duitsland zijn twee technici en hun vrou wen tot gevangenisstraf fen veroordeeld, variërend van 4 tot 614 maand, om dat zij voorbereidingen ge troffen hadden om het land uit te vluchten. In 1960 zijn 2648 technici gevlucht. 1 Een speciale commissie heeft Eisenhower geadvi seerd meer geld beschik baar te stellen voor voor lichting in het buitenland. Thans gaat ongeveer 1 procent van het bedrag dat jaarlijks voor nationa le veiligheid wordt uitge trokken (50 miljard dollar) naar de voorlichtingsdienst. I In Neurenberg zal ten behoeve van buitenlandse arbeidskrachten een ge bouw van 11 verdiepingen worden opgetrokken, «aar- In vijfhonderd arbeiders huisvesting kuiuien vinden. In 1960 waren in geheel West-Duitsland 360.000 bui tenlanders werkzaam. Nog deze maand zal in Suriname een commissie worden samengesteld, die punten zal moeten opstel- overleg wenst te plegen met Nederland en de Ne derlandse Antillen, vooral wat betreft een eventuele onafhankelijkheid. I In de raadzaal van het Heerlense stadhuis is gis teren op feestelijke wijze het 150-jarig bestaan van het staatstoezicht op de mijnen in ons land her dacht. Ook dc minister van economische zaken, drs. De Pous, gaf van zijn belangstelling blijk. 494) Tot de vakken, op school steevast eei doende kregen, behoorde het hand tekenen. Hoewel mijn prenten des tijds zeker niet slechter bannen. Dat was de eerste slag. De onvol- tweede verpletterende klap werd toegebracht door de anthropologic, waardoor ook het laatste restje dan uitdrukkingsmogelijkheden verscheidene bekroonde werken van tekenstift moderne erkende meesters, bleken De Mongoolse wy onze tijd toch té ver vooruit 30 jaar geleden reeds waardering te deel, de ogen mogen ontmoeten. Onze produkten kortweg erbarmelijk de verdwenen was. hebben immers geen schuin staande ogen, integen- in de leden van dit I recht in de kassen Maar de Mongoolse ras- een dissertatie wilde schrijven boven-ooglid er de samenhang van tekentalent waardoor d> verdrongen zielscomplexen. Ons wordt de ooghoek bedekt, oogspleet vernauwd enigszins scheef komt innerlijk moet reeds in prille jaren staan. Deze huidplooi staat bekend zeer smoezelig zijn geweest en Is dat als „mongolenplooi" maar wordt, nóg, hetgeen wij u door een tekening behalve bij alle Mongoolse onmiddellijk kunnen bewijzen. Maar goed, één lof mogen wij ons toch niet onthou den: bU alle gebrek aan vaardigheid met het tekenpollood, heeft het ons toch nooit moeite gekost een Chinees uit te beelden. Twee schui- gezet, en ziedaar, de Chinees geboren! Wat er verder omheen kwam, deed weinig terzake, mits aangetroffen by de Hotten- totten en by sommi ge Indiaanse rassen. Overigens moeten de iving van de oogspleet, tengevolge van de mongolenplooi, ook weer niet overdrij ven, want wU heb ben de ogen ge middeld slechts 1,2 Ijder open staan. Dat O ja, nu sommige i duidelijk werd aangegeven. Geen blad zullen krijgen, lopen te tobben. sterveling zou zich dan nog in de bedoeling kunnen vergissen! Maar boe vol teleurstellingen is het leven! Onze treffende conterfeit- sels bleken later hopeloos ten achter bladeren, by de mode, die reeds lang de staart van het Chinese achterhoofd had ge- de aandacht op vestigen, dat er een grote overeen komst bestaat tussen seizoenwerk- loosheid en het afvallen van boom- Daarover een volgende keer. doeld als opvolger van de Italiaanse Fiat G 91. De Westduitsers hebben voor vertikale jagers grote belangstelling, aangezien de lange startbanen van straalvliegtuigen teveel plaats innemen. De Westduitsers werken ook met de Fransen samen in de ontwikkeling van een vertikale jager. Deze twee projekten „bijten" elkaar echter niet. Het is de bedoeling, dat ook andere landen zich er voor zullen interesseren, want Ihoe gro ter de belangstelling is, des te meer kans heeft .men om een dergelijk vlieg tuig in dienst gesteld te krijgen voor het gehele bereik van de N.A.V.O. De Brits Duitse jager zou de G.-91, de Frans- Duitse de F.-104 (Starfighter) moeten opvolgen. Zover is het echter nog lang niet: de P.-1127 heeft nog maar eenmaal gevlogen. Het zal misschien nog wel vijf jaren duren voor het toestel in pro- duktie kan gaan. De Westduitsers zullen de ontwikkeling van de P.-11'27 ook hel pen financieren. Dc Britse vliegtuigmotorenindustrie (dat is ook afgesproken) zal zich meer in het bijzonder gaan wijden aan de produktie van motoren, die de Westduit sers nodig hebben. Raketten De Westduitse regering zal ook enke- z.g. Sea cat"-raketten voor Iuchtaf- eer (van schepen tegen laagvüegende vliegtuigen) van de Britten kopen om er' proefnemingen mee te doen om te kijken of de Westduitse marine ze kan gebruiken. Tenslotte werd overeengeko- dat de bestaande Frans-Italiaans- Duitse samenwerking op het gebied van de ontwikkeling van wapens tegen laag vüegende vliegtuigen door Britse deel neming zal worden uitgebreid. Voor de „Blue Streak"-raket, waar mede de Britten een Europese satelliet de ruimte in willen schieten, hebben de Westduitsers geen belangstelling. Vol gens Westduitse deskundigen zou deze raket, waarin de Bondsrepubliek 325 miljoen mark zou moeten steken, een Europees ruimtevaart-projekt niet veel verder brengen dan het stadium, dat de Amerikanen (en de Russen) in 1957 en 1958 al hadden bereikt. Met andere woorden: de „Blue Streak"-raket is naar de mening van Westduitse deskundigen (o.a. de bekende professor Sanger) al te ouderwets. De Britse minister wil het Europese ruimte vaartproject in een la ter stadium nogmaals in Straatsburg in bespreking brengen. Lof en kritiek voor Ike een hoofdartikel, getiteld „Het Eisenhowertijdperk" schrijft The Times: „Nog acht dagen en de vriendelijkste aangenaamste van alle Amerikaan presidenten zal het Witte Huis ver- De geschiedschrijvers zullen volgens het Britse blad ongetwijfeld zijn popu lariteit en het feit dat hij gedurende de acht jaren van zijn bewind de vrede heeft bewaard en de verdediging van de vrije wereld heeft behartigd, op zijn credit schrijven, maar er zijn andere punten, die minder prettig voor Ameri- a en zijn bondgenoten zijn. The Times memoreert, dat aanzien i invloed van de Verenigde Staten de afgelopen acht jaar zijn verminderd. Het is van oordeel, dat dit voor een groot deel toch wel zou zijn gebeurd, ook al was er nog zo'n krachtig en dy namisch bewind gevoerd. Een duidelijk gemis in de buitenland- en de binnenlandse politiek van Ame- ka is echter volgens het Britse blad geweest, dat de drijfkracht, die alleen van een president kan komen, niet al tijd aanwezig was. S.S.-koloncl Erlinger in juli voor rechter De openbare aanklager te Karlsruhe heeft de 54-jarige vroegere SS-kolonel Erlinger beschuldigd van moord op 2.300 Joden in Rusland van 1941 tot 1943. Erlinger zou als commandant van een SS-eenheid bevel hebben gegeven tot het doodschieten of vergassen van deze 2.300 personen. Volgens de openbare aanklager, dr. Eglin. zullen met Erlinger zeven van diens minderen eveneens terechtstaan wegens deelneming aan deze moorden. De openbare behandeling van deze zaak zal. naar wordt verwacht, begin juli be ginnen. De politie arresteerde Erlinger in 1958.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5