Bevrijdingskerk geopend Vioolvoordracht voor de Leidse Kunstkring Noord-Zuid-tracé tussen Hooigracht en W. de Zw.laan MEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 12 JANUARI 1961 Agenda voor Leiden Donderdag Kleine Burcht, 8 uur; Jiergearkomste Selskip Fryslan. Schouwburg, 8 uur: Haags Studenten Cabaret „Met Huid en Hagenaar", voor TNANKBAARHEID EN VREUGDE voerden de boventoon, gisteravond bij de ingebruikneming van de Bevrijdingskerk aan de Arent Bruun- straat in Leiden-zuidwest, het nieuwe kerkgebouw met wijkcentrum van de Geref. Kerk, dat ook door de Hervormde Gemeente zal worden ge bruikt. Velen waren tegenwoordig bij dit heuglijke feit, kerkleden, predi kanten en afgevaardigden, onder wie wethouder A. J. Jongeleen, die het Leidse gemeentebestuur vertegenwoordigde. Een stralende ds. H. Heule anjer in het knoopsgat heette als wijkpredikant al deze delers in de vreugde welkom. Het derde kerkgebouw van de Geref. Kerk te Leiden kon worden geopend! werd gegund aan de laagste in- schrijfster, de N.V. Kortewegs Bouw maatschappij te Breda, en op 9 de cember 1959 ging de eerste paal de grond in. De bouw heeft een zeer vlot verloop gehad. De heer Stolp dankte de architect en bouwers voor hun werk en hi ervan overtuigd te zijn, dat men i wijk deze sohepping steeds meer zal gaan waarderen. Een glas-in-lood raam in de muur naast de kansel kon niet op tijd worden aangebracht dit gebeurt nu zo spoedig mogelijk. Ook voor een orgel liggen de plannen al klaar. Met het uitspreken van de woe uit 1 Koningen 9 vers 3 („Ik heb uv bed en uw smeking gehoord, die gij voor mijn aangezicht opgezonden hebt; ik heb dit huis, dat gü gebouwd hebt, geheiligd door mtfn naam daar voor altijd te vestigen, en mijn ogen en mijn hart zullen daar te allen tijde zijn"] droeg de heer Stolp het kerkgebouw i dr. K. Dronkert, die het ah praeses van de centrale kerkeraad aan Nadat mej. Ans Alting in een korte declamatie iets had laten horen vj Salomo's vreugde bij de inwijding v; de eerste tempel, gaf de heer S. I Stolp, voorzitter van de commissie v; beheer," een terugblik op de voorgeschie denis van de nieuwe kerk. Elf jaar geleden" werd een ingesteld ter voorbereiding van kerk bouw en deze adviseerde aanvankelijk in de Kooi en in de Mors een kerk te stiahten. Eind 1951 was er in het Mors- kwartier grond beschikbaar noodkerkje maar de situatie wijzigde zich snel. Er groeide contact Hervormde Gemeente voör de stichting van een kerkgebouw in de nabijheid van de Haagweg en op 22 februari 1952 kon in de kerkelijke bladen hierov- eerste publikatie worden gedaan. Overdracht Eind 1957 kregen drie architecten opdracht een schetsontwerp te ken; een half jaar later waren twee ontwerpen gereed en de keus viel op dat van het architectenbureau Niel sen, Spruit en Van der Kuilen te Amsterdam. Op 9 oktober 1959 werd de aanbesteding gehouden, het weik Beertje haalt dagelijks zijn broodje half-om Beertje, de hond i houder aan de ene kant Steenstraat, brengt elke dag een be zoek aan de snackbar aan de over kant. Daarvoor moet Beertje, die een beetje mank loopt, eerst de smalle, zeer drukke Steenstraat oversteken. Hij blijft voor de deur netjes wachten tot een klant naar binnen wil of naar buiten komt. Direct wipt hij dan naar binnen en wacht op de deurmat tot garage- I de juffrouw even gelegenheid heeft zakje met lekkers klaar te maken. Na een honds ,,Dank U wel" ver laat Beertje met zijn buit de zaak, steekt de drukke straat weer over, waarna op het trottoir de zak wordt opengescheurd. Nu al enkele jaren lang is Beertje een dagelijkse klant van de snackbar, maar van de inhoud van de zak is nooit iets overgebleven. Avondmaalsstel Dr. Dronkert zei heel erg blij te zijn et dit kerkgebouw, dat ook door de Hervormde Gemeente zal kunnen worden gebruikt. Aan de hand van Psalm 87 trachtte hij de vraag te beantwoorden, er met zo'n kerkgebouw nu wel valt te doen. „God heeft Zijn gelovigen, die Hij heeft verkoren een stichting var Hem te zijn in deze ivereld, dit kerk gebouw gegeven om als Gemeente te kunnen functioneren. Nu kan men over zo'n gebouw een architecto nische beschouwing houden maar het gaat hierom, dat de Gemeente hier de verkiezende Liefde Gods kan beleven en Diens bewogenheid met de wereld. Wie dit beseft, kan zijn vreugde niet op; het is een grote zegen zo'n gebouw te mogen be- Nadat het wijkkerkkoor. dat 'n stijlvol- medewerking aan dez bijeenkomst verleende ..Fallt mit Danken, fa lit mit Loben" uit het Weihnachts Oratorium Bach had gezongen, vervulde de heer Jac. Marijt een wens van zijn an derhalf jaar geleden overleden vader door een Statenbijbel aan te bieden jor de kansel. Namens de vrouwelijke lidmaten van wijk 5 droegen mevr. Van Heijningen, r. Voerman en mevr. Den Hollander zilveren Avondmaalsstel met bijbe horend tafellinnen over aan ds. Heule, die hierna uit handen van enkele jongens in de stichting Jeugdhaven een drink- as voor de kansel in ontvangst kon De Hervormde predikant ds. H. Bouter zegde ds. Heule een karaf met glazen voor de kerkeraadskamer toe. Hij sprak namens de centrale kerkeraad van de Hervormde Ge meente, die, zoals hij zei, met stij gende spanning naar deze dag heeft uitgekeken, en namens zijn eigen Boshuizerwijkgemeente, die dankbaar medegebruik hoopt te kun nen gaan maken van de Bevrijdings kerk. Gezien de prettige contacten, er reeds tussen wijk 5 van de Geref. Kerk en de Hervormde Bos- huizerwijk bestaan, twijfelde ds. Bouter er niet aan, of er zal met wat geven en nemen op ideale wijze kun nen worden samengewerkt. Levende liturgie Namens het centrale college van kerk voogden der Hervormde Gemeente sprak de heer D. van der Kwaak. Hij releveer de het goede en het prettige contact, •r vooral sinds oktober 1955 tussen de Hervormden en Gereformeerden in Leiden is geweest, wat bleek uit het ge meenschappelijk gebruik van de Her vormde MaranatJhakerk in het Mors- kwartier. Laatste spreker was ouderling De Vries, die namens de Mors-bewoners het Over-Jordaanse") de hoop uitsprak, dat ds. Heule ook nog eens de eerste paal zou mogen slaan van een ve kerk met bijgebouwen in de Mors. Om zijn woorden kracht bij te zetten bood hij een voorzittershamer aan. Twee blijde predikanten schud den elkaar in de gisteravond ge opende Bevrijdingskerk de hand. Links de Hervormde ds. H. Bou ter, wijkpredikant van de Bos- huizerwijk en rechts ds. H. Heule van wijk 5 der Geref. Kerk. Bei den gaan ze in deze nieuwe kerk in Leiden-Zuidwest het Evan gelie verkondigen. Foto N. van der Horst In zijn slotwoord sprak ds. Heule grote dankbaarheid uit jegens de (door ziekte afwezige) architect Chr. Nielsen. „Deze Hervormde architect heeft ons, Gereformeerden, in zijn schepping laten zien, dat het belang rijkste in de kerk op de kansel ge beurt. Meer behoeft er niet te zijn als de Gemeente zelf maar een le vende liturgie is." Na afloop van de bijeenkomst werd een inzameling gehouden voor het klok- Met ingang van zondagmorgen a.s. worden in het Luxortheater aan de Sta tionsweg zes wekelijkse bijeenkomsten gehouden over de eerste hoofdstukken van de Bjjbel. Inleider voor a.s. zondagmorgen half elf is dr. R. Frankema, die in zijn studie van oosterse talen ook veel aandacht heeft gegeven aan verhalen van niet- bijbelse godsdiensten (Assyrië, Babylo- nië) over de schepping. Dr. Frankena zal geen „droge" inlei ding houden hij is jeugdouderling van de Hervormde Gemeente! maar op eenvoudige en voor ieder begrijpelijke wijze de gegevens vertellen en daarbij vooral ingaan op de praktische vragen, die blijkbaar nog steeds zo sterk leven onder de mensen t.a.v. het begin van de Bijbel. Er is ruimschoots gelegenheid tot vra gen stellen en gesprek. In volgende bijeenkomsten, telkens een week later zullen spreken prof. dr. L. J. van Hoik en prof. dr. C. J. v. d. Klaauw. Een nieuwe vorm van Luxorprogram- ma op zondagmorgen wordt toege past voor Open-Deur-bijeenkomsten het theater aan de Stationsweg. Deze Open-Deur-bijeenkomsten vallen telkens een week na bovengenoemde sprekers en worden geleid door de predikant voor bijzonder Kerkewerk (Open-Deur- werk) van de Hervormde Gemeente, dr. P. L. Schoonheim. Parkeergelegenheid in de Melchior Treublaan De commissie voor de openbare wer ken en de verkeerscommissie hebben geen gelijke mening met betrekking tot de in de Melchior Treublaan in Leiden aan te leggen parkeervakken Overeenkomstig hun toezegging heb ben B. en W. een en ander nader over wogen. Zij zijn van mening, dat voor lopig aan parkeersbroken aan beide zij den van de Melchior Treublaan geen behoefte bestaat, zodat met het maken van een parkeergelegenheid aan één zijde kan worden volstaan. Teneinde de langs de laan gelegen plantsoenen zoveel gelijk te sparen, dienen de parkeerstro- ken te worden aangebracht aan de hui zenzijde. Spreekbeurt Hedena vond 8 uur spreekt ds. J A. Smink te Den Haag in gebouw Pre- TT\E LEDEN van de Leidse Kunst- kring „Voor Allen" kregen gis teravond in de Gehoorzaal een goed gekozen en belangwekkend program ma te horen dat hun werd voorge speeld door de violist Herman Kreb- bers en de pianiste Danièle De- chenne. Dat Krebbers een uiilimunbend violist is die alle problemen van zijn kunst grop- d.g bestudeerd heeft, wisten we natuurlijk allang, hij trad hier ook als solist herhaal- d-edijk op. Zocht hij het bij vroegere ge legenheden wel eens wat gemakkelijk elegante karakterstukken, ditmaal v meed hij dit zorgvuldig en bracht hij uit sluitend sonates, te weten van Valentini, Pijper, Fauré en Brahms. Wil men Krebbers' spel omschrijven, dan moet men beginnen de zeer fraaie- genuanceerde streektechniek te vermel den. voorts de gevoelige toon. de vitvlds- tisch steeds boeiende voordracht, de grote zorg voor het detail, de technische beheersing van de materie. Wel moet daartegenover gesteld wor den het wat snelle en nerveuze vibrato, de vaak iets te nadrukkelijke positiewis selingen die aan de voordracht bij lang zame tempi een tikje sentimentaliteit ge ven, en een neiging -tot de miniatuur, een teaser beklemtonen van het detail ten van de grote lijn. een elegante, in Tartini-stijl geschre- tamelijk virtuoze sonate van Valen tini komt Krebbers' stijl uitstekend tot zijn recht, in de briljante en snelle delen van de 9onate in A van Fauré eveneens: het allegro vivo uit laatstgenoemd werk behoorde tot de indrukwekkendste mo menten van de avond. Dat Pijpers eerste vioolsonate ui;t 1919 wat langdradig en In de langzame ge deelten wat vervelend is, kan Krebbers aard niet verhelpen. Wel had hij door minder precieus te spelen aan hei werk wat meer kracht kunnen geven. BUREN Ook hierna oogstten de beide hartelijke bijval. Dr. J. van der Veen Gevonden voorwerpen Twee pakken turf. boeken, sleutels, bankbiljetten, schakelarmband. munt biljetten, tas, regenkap, handschoenen, kinderportemonnaie, aktetas, lap stof, paraplu, damesportefeuille, rijwieltas. etui inh. vulpen, vulpotlood, sierlepel, weekendtas, regenbroek, hengselmand, bijbeltje, ballpoint, roeiboot, damespols horloge. damestasje, bril, 1 pr sokken, badhanddoek, zwembroekjes, padvin- dersriem, beschermkap (bromfiets), sjaal, slagersmes, kussensloop, inh. kle ding. herenpolshorloge. kinderwanten, motorwanten, operatiemessen, speelgoed- beertje. overhemden, contactsleutels, da- mesportemonnaie, kwitantieboekje, overall, truitje, ring. ceintuur, autostep, krat (metaal), kindermuts, balen meel. konijn, zak aardappelen, draagbaar ra diotoestel, stormlantaarn, damesring, vetspuit, regenjas( plastic), kettinkje, jongenspet. boodschappentas met inh., herenport efeuille. Terug te ontvangen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevon den voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Lei den, ingang poort, op woensdag- en za terdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Dr. von Meyenfeldt Hedenavond 8 uur spreekt ds. J meerd predikant, die van Leiden naar Hilversum vertrok, hoopt maandag 16 januari zijn intrede te doen in zijn wijk- kerk aldaar, de Westerkerk, Fred, van Eedenlaan 15, na vooraf te zijn beves tigd door ds. J. L. Wielinga. De dienst begint om 8 uur. Omdat de nieuwe tekening van de noord-zuid-verbinding, die wij gis teren publiceerden, niet aan de ver achting voldeed, plaatsen wij van daag een betere. Het gaat hier dus om het gedeelte van het nieuwe tracé tussen de Hooi gracht en de Willem de Zwijgerl; Het cijfer 1 stelt de Hooigracht »or bij de Oude Rijn. Via de Ge pekte Brug komen we in een tussen Haarlemmerstraat en Oude Vest be langrijk verbrede Pelikaanstraat (2), Die verbreding wordt gevonden aan de rechterzijde. Cijfer 3 stelt de Pauwbrug t__ Zoals bekend, moet die te zijner tijd worden vervangen. LEZERS SCHRIJVEN ONS: Strenge winters legerleiding en misschien werd deze gedachte gedeeld door de bruggebouw bevreesd, dat de brug onder de ge stadige dreun van zoveel voetstappen zou bezwijken, al konden de zwaarste vrachtauto's zonder bezwaar over dc brug rijden. h. w Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Vervolgens krijgen we een brede doorbraak van de bebouwing aan de Oude Singel en daarachter (Emma- straat en Koolgracht) naar de Lange- gracht (na de demping uiteraard). Punt 4 wordt een royaal kruispunt met de Langegracht. Bij 5 is de Huigbrug. Beginnende bij het plein tegen over de Huigbrug zal de Maurits- straat een deel van haar bebouwing aan de rechterkant moeten missen. Het tracé breekt dwars door de hui zenrijen heen, verlaat de Maurits- straat ter hoogte van de Molenstraat en gaat bij de Anna van Saksen straat over in de Marnixstraat (zie cijfer 6). Bij 7 is dan eindelijk de Willem de Zwijgerlaan. Volgens dit ontwerp zal een vrij groot aantal woningen in de Mau- ritsstraat aan deze verbinding ten offer moeten vallen. De school aan de Maresingel blijft staan. Tussen Langegracht en Oude Singel zullen ook veel huizen worden opgeruimd. Opgemerkt dient te worden, dat de realisering van deze verbinding en de woningsanering (dit laatste is van de grootste problemen waar mee Leiden zit en voorlopig nog zal zitten) hier in de meeste gevallen hand in hand gaan. Het percentage slechte woningen is hoog. Luxorbijeeiikomsten over het begin van de Bijbel VREUGDE in Leiden-Zuidwest Ook Geref. kerk in Morskvvartier Ds. H. Heule, predikant van wük 5 der Geref. Kerk te Leiden, heeft gis teren bü de opening van de Bevrü- dingskerk in Leiden-Zuidwest de ver wachting uitgesproken, dat te zijner tijd ook in het Morskwartier een Geref. kerk zal worden gebouwd. Zoals bekend, wordt over enkele maanden de Petra- kerk in Leiden-Noord in gebruik geno-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3