Cals belooft nota's en stemt Tweede Kamer tevreden Soelaas voor bejaarde Snellere treinverbindingen met noorden en zuiden Eerste Kamer aanvaardt verhoging kinderbijslag kleuterleidsters van Beloften drs. Korthals Dit jaar bouw Coentunnel Kamer hoort Cals uit over crisismogelijkheden Melkproduktie steeg tot bijna zeven miljard kg 9 WOENSDAG 11 JANUARI 1961 P.v.d.A. en V.V.D. weer tegen De Gaay Fortman vermaant Roolvink (Van onze parlementsredactie) "jl/TET 36 stemmen vóór en 25 tegen heeft de Eerste Kamer gistermiddag t'J- het wetsvoorstel aanvaard om per 1 oktober 1960 de kinderbijslagen met circa 4 pet. te verhogen. De tegenstemmers waren evenals in de Tweede Kamer de fracties van P.v.d.A. en V.V.D. Merkwaardig genoeg stemden de communistische senatoren vóór het ontwerp, terwijl drie weken geleden hun geestverwanten aan de overzijde van het Binnenhof tegen hebben gestemd (maar toen was er nog een kans om het kabinet ten val te brengen!). Vóór stemden ook de fracties van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. Op vallend was echter het vermanend woord, dat het a.r. Eerste-Kamerlid prof. mr. W. F. de Gaay Fortman sprak aan het adres van zijn partijgenoot staatssecretaris Roolvink. De ex-informateur kritiseerde de wijze, waarop het georganiseerde bedrijfsleven bij deze kinderbijslagverhoging is be trokken. W. F. DE GAAY FORTMAN Roolvink schuldig aan onlustgevoelens Nu ook de Senaat het wetsvoorstel heeft goedgekeurd, kunnen de verhoog de kinderbijslagen worden uitgekeerd. De nieuwe bijslagen zien er als volgt uit: voor het eerste kind 75 cent per dag, voor tweede en derde kind 82 cent per dag, voor vierde en vijfde kind f 1,11 per dag en voor zesde en volgende kin deren f 1,25 per dag. Dit betekent een verhoging (per kind en per dag) van 3 cent voor de eerste drie kinderen, van 5 cent voor vierde en vijfde kind en van 8 cent voor zesde en volgende kinderen. Prof. De Gaay Fortman kon zich (met andere sprekers) niet aan de indruk onttrekken, dat de rege ring de Stichting van de Arbeid „te elf der ure en te gehaast" bij deze verhoging heeft ingeschakeld, want de Stichting werd eerst om advies gevraagd nadat de regering reeds haar voornemen om de bijlagen te verhogen had kenbaar gemaakt. De Stichting kon toen de ad viesaanvrage nauwelijks meer ernstig nemen. Staatssecretaris Roolvink heeft deze gang van zaken verdedigd in de stijl van wat men in het burgerlijk recht noemt „de opgewekte schijn". De be windsman is echter aansprakelijk voor lichte onlustgevoelens bij het georgani seerde bedrijfsleven. Prof. De Gaay Fortman vroeg zich in dit verband ook af, waarom pas de Eerste Kamer ope ning van zaken is gegeven. De kwestie staat niet op zichzelf, want er zijn symptomen dat ook in andere op zichten het sociaal-economisch overleg in ons land niet meer zo gesmeerd loopt als voorheen. Dat valt te betreuren, want dit overleg is uniek in de wereld. Daar om deed prof. De Gaay Fortman op de staatssecretaris voor wiens kennis, ervaring, ernst, ijver en toewijding hij zeer veel waardering had een drin gend beroep om het gesprek in het ge organiseerde bedrijfsleven en tussen dit bedrijfsleven en de regering te hand haven op het hoge peil, waarop het tot dusverre heeft gestaan. Over het wetsontwerp zei de a.r. senator nog, dat het enigermate vooruitlopen op de principiële regeling van verhoudingen tussen kinderbijslag en lonen en tussen de kinderbijslagen onderling, op bepaal de groeperingen prikkelend heeft ge werkt. Over deze verhouding zal de Sociaal-Economische Raad zich moeten uitspreken. Afwijzend De heren Van Wingerden (soc.) Van de Vliet (lib.) namen ten opzichte van dit wetsvoorstel eenzelfde afwij zend standpunt in als hun politieke vrienden in de Tweede Kamer. De heer Van de Vliet bleek zo mogelijk nog negatiever tegenover het stelsel van kin derbijslagen te staan als de V.V.D.-woord- voerder in de raad van hondervijftig. Hij en de heer Van Wingerden keerden zich met name tegen de vergrote progressie- naar-het-kindertal, die in het ontwerp wordt voorgesteld. Dit nieuwe systeem doorbreekt naar hun oordeel voortijdig en ten onrechte het compromis, dat in 1953 in de Stichting van de Arbeid tot stand kwam. De heer Van Wingerden zei tegen een verhoging van de kinder bijslagen met 4 pet. op zich zelf geen bezwaar te hebben, maar de wijziging van het progressie-stelsel,waarmee voor uitgelopen wordt op het S.E.R.-advies, maakt het wetsvoorstel voor de P.v.d_A.- fractie onaanvaardbaar. Waarom heeft de staatssecretaris de schijn gewekt als wilde hij de K.V.P, een plezier doen? De heer Van de Vliet (lib) had ook tegen de wijze waarop het advies var het georganiseerde bedrijfsleven is ge vraagd soortgelijke bezwaren als de heer Van Wingerden. Bij een wetsont werp ad hoe mag niet vooruitgelopen worden op de beslissingen van princi piële aard. Wetsontwerp aangenomen Senaat voor beperkt verhaalsrecht (Van onze parlementsredactie) Met algemene stemmen (en zonder hoofdelijke stemming) heeft de Eerste IKaimer gisteravond het wetsontwerp tot bemerking van het verhaalsrecht aanvaard. Dit ontwerp waaraan de Tweede Kamer op 9 november van het vorig jaar haar goedkeuring hechtte - sahaft o.m. het verhaal in de verhou ding tussen grootouders en kleinkinde ren geheel af. Daarnaast stelt het in een bepaald aantal gevallen de moge lijkheid van verhaal afhankelijk van een draagkraohtgrens. Verhaal op een ongehuwde kan plaats hebben als hij een belastbaar vermogen van f 50.00» of een inkomen van meer dan f 12.000 per jaar heeft (inkomstenbelasting meer dan f3000 per jaar). Op een gehuwde wordt slechts verhaald indien zijn finan ciële draagkracht evenredig is aan wat voor een ongehuwde geldt. Over het wetsontwerp spraken giste ren in de Eerste Kamer de heren Van de Vliet (lib.), Schipper (a.r.), Van Hulst (cjh.), Niers (kabtuv.), Haspels (a.r.), Haken (comm.) en mej. Tjeenk Willink (soc.). In antwoord op hun vragen zei minister Kompé (maatschappelijk werk), dat met spoed gewerkt wordt aan de totstandkoming van de wet Bijstand Levensonderhoud, die t.z.t. de bestaande Armenwet zal moeten vervangen. In de nieuwe wet zal een aantal princi piële zaken worden geregeld. Diepgaand beraad daarover is noodzakelijk, opdat geen onvoldragen werkstuk afgeleverd De minister achtte het wetsontwerp tot beperking van het verhaalsrecht (waarmee niet vooruitgelopen wordt op principiële beslissingen) zeer urgent. Wanneer het tot wet zal zijn verheven, zal het een groot goed blijken te zijn voor zeer velen, die in moeilijke om standigheden leven en die men niet langer kan laten wachten dan strikt noodzakelijk is. Ook minister Beerman (justitie) beantwoordde nog enige vra gen. De heer Van Bruggen (c.h.) vond de nu voorgestelde vorm van kinderbij slagverhoging „sociaal volkomen rede lijk". Ook hij had echter kritiek op de wijze van voorbereiding. Het advies van de Stichting van de Arbeid over een dergelijke belangrijke aangelegenheid moet niet aohteraf, maar altijd vooraf worden ingewonnen. Sprekend over de vergrote progressie zeide heer Van Brug gen, dat men met belastingmaatregelen de moeilijkheden van grote gezinnen met lage inkomens niet oplost. Hij stel de zich hiermee tegenover de heer Van de Vliet (lib.), die gezegd had dat de tegemoetkoming aan grote gezinnen niiet zozeer in de kinderbijslag als wel in de belasting-naar-draagkracht behoort te liggen. Een andere c.h .-spreker, de heer Vixseboxse, zei dat men de stijging van het totale loon niet bij de kinderbijslag moet betrekken. Men bepale zich tot da loon basis Arbitrair Staatssecretaris Roolvink vestigde er jg eens de aandacht op, dat de door de regering gevolgde procedure bij de voorbereiding van deze verhoging én de beslissing tot (geringe) vergroting van de progressie beide van „arbitraire aard" waren. Het was, naar hij zei, bepaald niet zijn bedoeling geweest het bedrijfs leven te passeren. Wellicht ware het beter geweest de adviesaanvrage wat sneller in te dienen, maar op zichzelf het niet onverstandig van de rege ring om in het klimaat, dat o.m. door de melkprijsyerhoging was ontstaan, nog vóór de aanvraag blijk te geven van haar voornemen de kinderbijslag te verhogen. Het betoog van prof. De Gaay Fortman over de waarde van het so ciaal-economisch overleg kon de staats secretaris „voor de volle honderd pro- B. ROOLVINK ...Ihonderd procent en méér.... cent, en zo mogelijk nog meer", onder schrijven. De Stichting van de Arbeid stond unaniem achter de verhoging met 4 pet. Over de voorgestelde progressie liepen de meningen uiteen, maar de meerder heid van de organisaties was het met de regering eens. De staatssecretaris kon niet inzien, dat met de bescheiden ver groting van de progressie, waarmee de regering blijft beneden de procentuele verhouding van de verhoging van 1954, zou worden vooruitgelopen op princi piële beslissingen, die te zijner tijd aan de hand van het S.E.R.-advies moeten worden genomen. Zou de procentuele verhouding van 1954 zijn aangehouden, dan zou de verhoging voor het eerste kind 75 cent (ook nu 75 ct) hebben be dragen en voor zesde en volgende kin deren f 1,32 (nu f 1,25) (Van onze parlementsredactie) TI/TINISTER CALS zal enkele sluiers, die thans nog over zijn beleid liggen, nog deze of uiterlijk de volgende maand oplichten. Gisteravond kon digde hij in de Tweede Kamer aan, dat binnen deze termijn niet alleen zullen verschijnen de nota's over de commerciële televisie en over de uit breiding van het wetenschappelijk onderwijs, maar ook de memorie van antwoord op het voorlopig verslag uit de Tweede Kamer over de mam moetwet, het grote wetsontwerp tot regeling van het wetenschappelijk onderwijs. regelen. Tot welke conflicten een derge lijk ministerieel regeren kan leiden, is onlangs gebleken bij de voorgenomen wijziging van de eindexamens der mid delbare scholen. Minister Cals betoogde daarentegen, dat de onderwijswetgeving meer en meer een verwijdering van de door dr. Tilanus gewraakte regelingen laat De heer C. Kleywegt (soc.) kwam over de eindexamens met een concreet voorstel, overigens niet namens al zün fractiegenoten. „Hoe denkt de minister erover, voortaan zonder gecommitteer den, waaraan immers zo'n groot tekort bestaat, te laten examineren? Aan de universiteiten is het toch ook zo, dat een of meer professoren alleen de examen uitslag vaststellen. Bij het v.h men de beslissing in handen lerarencorps kunnen leggen." Aangezien het onderwijzerstekort nog lang niet ls ingelopen, was mr. A. B. R o o s j e n (a.r.) en met hem de heer Kleywegt zeer geschrokken over d« uitlating van minister Cals, dat het mis schien wel wenselijk zou zün, de toeloop naar de kweekscholen iets af te remmen. De heer Roosjen ontstak, zoals hü zei, een waarschuwend knipperlicht, en pleit te er vooral voor, op de kweekscholen ook ulo-krachten op te leiden, omdat tiaar de nood het hoogst is en de redding het mins' nabij. Geen overleg Voor de gepensioneerde kleui rleidsters had minister Cals gisteren al een concrete toezegging. Zü, die op 1 januari 1956 nog werkzaam waren en geen vijftien voor het pensioen geldige jaren hebben ge haaid of nog zullen halen, ontvangen na hun pensionering met ingang van l januari van dit jaar een extra jaarlijkse uitkering. Eergisteren was dit besluit ge nomen en gistermorgen al was de rege ling aan de ANOF meegedeeld. Deze onderwijzersorganisatie heeft de beslis sing met voldoening ontvangen. Hetzelfde zal men wellicht doen met de regeringsvoorstelen over de salarisver hoging voor de kleuterleidsters. Deze worden weldra in het georganiseerd over leg aan de orde gesteld, deelde de minis ter mee. De bewindsman zal de salaris positie van de onderwijsinspecteurs nog nader bezien Elf sprekers en spreeksters hebben i het algemeen prijzend over de onderwijsbegroting het woord gevoerd. Het ging nu alleen nog maar over het beleid, dat minister Cals direct raakt. Voor de onderwerpen, die vallen onder de staatssecretarissen Stubenrouch er Scholten is de rest van de week uitge trokken. In afwachting van wat komen ging, installeerden de drie bewindslieden zich solide achter de regeringstafel, met veel belangrijke stukken, doosjes drop m glazen melk. Raamwetten ontwerpen, die minister Cals bij voorkeur indient: grote raamwetten, die alleen de grove lijnen aangeven, terwijl de minister zelf de bevoegdheid houdt, de uiterst be langrijke kleinere zaken zelfstandig te De minister van verkeer en water staat schrijft in verband met zijn begroting aan de Tweede Kamer onder meer dat de ontwikkeling bij de N.S. als bevredigend kan worden aangemerkt. Een studie van plannen voor een mogelijke spoorwegverbin- zuiden van het land kunnen worden ding Amsterdam—Den Haag via S~chol'wj; "N™,>>U h" Invoeren ven - de zomerdienst 1961 veranderd worden. Schiphol vindt verdere voortgang. Tussen het wesUn cn Het onderzoek zal niet op korte ter- verbinding worden ingesteld, waarbij mijn kunnen worden afgesloten. men het ene uur een rechtstreekse ver- In de zomerdienst 1960 aangebrachte j binding Amsterdam UtrechtEindho- wü'zlglngen, die niet als een verbetering ven—Maastricht heeft i de verbinding tussen het westen Maatregelen ten behoeve van het verkeer Niit de memorie van antwoord van minister Korthals blijkt onder meer dat: Zeer binnenkort begonnen zal den met het verlichten van de weg gedeelten Overschie-Rotterdam en Ypenburg-noordelijke aftakking naar Delft van rijksweg 13. Ook het ver keersplein bij Ypenburg en een deel van de daarop in noordelijke rich ting aansluitende weg 4a zal worden verlicht. Nog 500 overwegen behoeven auto matische beveiliging. De Spoorwegen zullen per jaar vijftig installaties aanbrengen De minister deelt de ritiek op spat- lappen voor auto's niet. Zijns In ziens bevorderen ze de veiligheid doordat het achterwaarts opspatten van modder en steentjes wordt tegengegaan. Prof. mr. A. D. Belinfante heeft bij de minister en bij diens ambtgenoot van justitie een voorontwerp inge diend voor een nieuwe verkeerswet. Hierover worden thans adviezen In gewonnen. Het ontstorlngsvraagstuk ls nog niet opgelost. Een bevredigende oplos sing voor bezitters van televisietoe stellen en motorrijtuigen is in voor bereiding. De minister heeft geen bepaalde voorkeur voor parkeermeters of parkeerschijven. De meningen der deskundigen lopen uiteen, maar binnenkort zal de minister zijn de finitieve standpunt bepalen Een speciale wet voor het rijonder- wljs ls grondwettelijk niet mogelijk. De instelling van het V.A.M.O.R.- examen acht de minister echter al een belangrijke stap in de richting van sanering van het rijschoolbe- rijf. Over het invoeren van een soort bromfietsvergunning wordt advies ingewacht van de commissie vei ligheid wegverkeer. De vraag of voor rijwielen reflec terende pedalen op apparaatjes ver plicht moeten worden gesteld, is opnieuw om advies gezonden aan dezelfde commissie i De voltooiing van de tweede rij baan op het traject Rotterdam Gouwebrug in weg 3 zal binnen kort zijn beslag krijgen. De aanbe steding is 17 januari l De voltooiing van de omlegging van rijksweg 4 bij de Haagse Schouw kan in 1964 worden verwacht, i Met de werkzaamheden voor de aanleg van het klaverblad Ouden rijn zal dit jaar worden begonnen. i het andere i rechtstreekse verbinding Amster damDen Haag—Rotterdam—Dordrecht —Eindhoven—Maastricht. Deze diensten zullen een snellere ver binding geven dan de in 1960 vervallen expressetreinen, terwijl in Utrecht goe de aansluitingen ontstaan. Ook' de verbindingen tussen het wes ten en noorden zullen met ingang van de zomerdienst 1961 worden verbeterd, mede door vervanging van door loco motieven getrokken treinen door elek trische treinstellen. De tijdwinst in gelij'king met 1960 zal bedragen Waarom betaalt Oldenzaal niet? Mir. H. K. J. Beernink (c.h.), lid van Je Tweede Kamen heeft de minister van binnenlandse zaken gevraagd of het de minister bekend is, dat de raad der ge meente Losser aan Gedeputeerde Staiben van Overijssel het verzoek heeft gedaan te beslissen, dat in verband met grens wijziging door de gemeente Oldenzaal een geldelijke uitkering wordt gedaan. De heer Beernink vraagt verder of het juist is, dat, hoewel G.S. een beslis sing ten gunste van Losser hebben ge nomen, deze aangelegenheid nog steeds niet is afgewikkeld en dat Losser van Oldenzaal meer dan zeven ton heeft te vorderen. Als dit laatste het geval is, zo vraagt de heer Beernink, is de minister dan niet van mening, dat het aanbeveling verdient, dat d ezaak in kwestie spoedig wordt afgehandeld. t is de bedoeling van de regering, dat dit jaar met de bouw van de Coen tunnel bij Amsterdam een aanvang zal worden gemaakt, terwijl de gemeente Amsterdam binnen afzienbare tijd de bouw van de IJ-tunnel weer ter hand zal kunnen nemen. Dit staat in de Memorie van Antwoord van het minis terie van verkeer en waterstaat. Als voorwaarde voor de verdere bouw an de IJ-tunnel stelt de minister dat het met mag leiden tot overmatige aanspraken op het arbeidspotentieel in nabij Amsterdam. Hetgeen echter niet betekent, dat met de bouw van de IJ-tunnel moet worden gewacht tot ie Coentunnel geheel gereed is. Aan d<» hand van een op te stellen werkschema zal het mogeflijk zijn de bouw van de IJ-tunnel op de bouw van de Coen tunnel af te stemmen. Volgens de mi nister is er in beginsel overeenstemming bereikt tussen zijn ambtgenoot van de fensie en het gemeentebestuur van Am sterdam omtrent een verplaatsing van enige gebouwen van het Marine-etablis sement ten behoeve van enige gebouwen van het Marine-etablissement ten be hoeve van de Lï-tunnelbouw. GroningenAmsterdam 7 minuten GroningenDen Haag 22 min.; Gronin genRotterdam 17 min.; Leeuwarden Amsterdam 8 min.; LeeuwardenD< Haag 23 min LeeuwardenRotterdam Het personeelstekort bedraagt thand 2.1 pet. van de totale behoefte. De tekor ten zijn het sterkst bij het wegondei- houds- en stationspersoneel. De vacatu res betreffen respectievelijk 365 er personen. VeeT knipper^oHen in de bebouwde kom.) gaan verdwijnen Volgens de nieuwe regeling van de voetgangersoversteekplaatsen zullen bin nen de bebouwde kommen de door knip- bollen aangeduide oversteekplaatsen ko men te vervallen, Alle door zebra's aan geduide oversteekplaatsen verlenen in het vervolg de voetgangers bescherming, behalve buiten de bebouwde kommen, waar de knipperbollen gehandhaafd blij ven. Bij de inwerkingtreding van de nieuwe regeling zal een ruime overgangs termijn in acht worden genomen om de gemeentebesturen in staat te kunnen stel len de aanduiding van de oversteek- olaatsen door middel van zebrapatronen op het wegdek aan te passen aan de nieuwe regeling Tevens zullen richtlijnen worden ver trekt voor de doelmatige olaatsing van de oversteekplaatsen, waarbij met name aandacht zal worden geschonken aan een goede zichtbaarheid, ook bij duisternis en bij regen. Schoenmakers zijn tegen „hakkenbars" In de opembare vergadering van het bestuur van het bedrijfschap voor het schoenherstellers-, het maatschoenma kers- en het orthopedisch schoenmakers bedrijf, gisteren in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag gehouden, is weer ter sprake gebracht het verschijnsel van de „hakkenbars" in warenhuizen. Deze gelegenheden bieden klanten in warenhuizen de gelegenheid hakken onder schoeisel tc laten zetten terwijl die klanten op de aflevering kun- nen wachten. In het begin gdng het in derdaad uitsluitend om hakken, maar in veel van deze gelegenheden worden thans ook teenstukken en zolen vernieuwd. In het bestuur van het bedrijfschap werd opgemerkt, dat niet al deze in wa renhuizen gevestigde gelegenheden zou den voldoen aan de eisen van de vesti gingswet. Bovendien, zo werd gezegd, is daar soms personeel in dienst dat aan zienlijk meer verdient dan hetgeen vol gens de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenmakerij is toegestaan. Dientengevolge oefenen deze gelegen heden thans een zuigkracht op personeel in de schoenmakerij. In sommige geval len wordt in die gelegenheden vijfen twintig tot dertig gulden per week meer betaald dan volgens de c.a.o. geoorloofd ls. Dr. A. M. van Philips zal waar schijnlijk aftreden als Surinaams mi nister van economische zaken, daar hij ernstig in aanmerking komt voor benoeming tot lector in de bedrijfs- huishouding aan de economische facul teit der gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Grote scholen gevaardigde over het streven naar zeer grote middelbare scholen. Hij noem de dit pedagogische schrikbeelden, het geen zij echter voor de heer Cals en de zijnen niet schijnen te zijn. Aanvragen van christelijke lycea in Vlaardingen en Delft om gezien het grote leerlingen aantal te mogen splitsen en scholen te stichten resp. in Schiedam en Delft, zijn door het ministerie afgewezen. Wel zou de bouw van nieuwe grotere scholen worden toegestaan. De heer Roosjen noemde het gevaar ,ran het streven naar zeer grote scholen: le keuze van richting wordt beperkt, lommige streken (Zeeuws-Vlaanderen. Zuidoost Friesland) komen niet aan hun trekken. Van financiële gelijkstelling kan dan nog nauwelijks worden gesproken. De heer Kleywegt voegde er nog aan toe, dat, als er leerlingen en leerkrachten zijn. het geld nooit mag worden gewei gerd. In deze geest spraken ook magis ter dr. J. G. Stokman (kath.v.) en evrouw G. V. van Someren-Dow er (lib.). Minister Cals antwoordde, dat bij de subsidiëring van het middelbaar onder wijs niet alleen de aanwezigheid van ging van de leerplicht met één jaar kost evenveel als een werktijdverkor ting van twee uur per week voor alle beroepsbeoefenaren, heeft prof. Iden burg berekend. Collegegeld de schappelijk onderwijs advies gevraagd over de verlaging van het collegegeld, ge koppeld aan een kleine verhoging var het inschrijfgeld (thans tien gulden per jaar)Deze adviesaanvraag kwam tei sprake als reactie op de vele kritiek, ge richt tegen de verlaging van de subsidies voor de studenteneettafels (mensa's). Als minister Cals zijn zin krijgt, zullen de studenten na 1 september een dub beltje meer voor hun mensa-maaltijden moeten betalen. Dit betekent een prijs verhoging van twintig gulden per jaar. Door tal van sprekers, o.m. prof. mr. Th. A. Versteeg (a.r.) die bijna heel zijn betoog eraan wijdde, en pater Stokman, werd deze maatregel bestreden, omdat de studenten dan wellicht goedkopere en minder goede maaltijden gaan nut- De minister had bezwaar tegen de redenering, dat de overheid maar moet inspringen, als de studenten geen zin hebben, dat dubbeltje te betalen. Hij denkt nu aan verhoging van het inschrijf geld. Het hogere bedrag moet dan ten goede komen aan mensa, sport, gezond heidszorg e.d. Het is overigens de vraag, of dit plan ooit werkelijkheid zal wor den, want magister Stokman constateer de meteen, dat de minister twijfelachtig de bijzondere universiteiten kan dwingen tot naleving van zulk een maatregel. Schipperskinderen VOORAL van protestantse zijde is ge pleit voor het onderwijs aan schip perskinderen. Hier mogen, zo zei men. geen financiële belemmeringen in de weg staan. Dr. Tilanus had een lans gebroken aor de 27 jonge Papoea's, die in ons land studeren. Hij herinnerde de minis ter eraan, dat het Nederlands voor hen een vreemde taal is. Hij hoopte daarom. 1at er spoedig een gewijzigd leerprogram voor deze jongeren zou komen. Het was ir. C. N. v a n D i s (s.g.) opge vallen, dat het eindbedrag van de onder wijsbegroting steeds maar toeneemt. In jaar zijn de uitgaven bijna verdrievoudigd. De minister is te kwistig met zijn subsidies. Veel geld wordt uit getrokken voor de kunst, het ballet en de televisie, die heel dikwijls niet aan vaardbare programma's uitzendt. De heer Van Dis was evenals de heer Kleywegt niet tevreden over de hnidige spelling. Minister Cals keerde zich fel tegen de spelling, die de onder wijzers In hun organen bezigen. Hun kritiek op de hnidige spelling achtte hij op grond daarvan volkomen misplaatst. Drs. Hazenbosch om het leven gekomen (Vervolg van pagina 1 evenwel aan een verzoek om als hoofd op te treden van de pas opgerichte so ciaal-economische dienst van het C.N.V. In 1953 kreeg hij (als eerste universitair geschoolde) zitting in het bestuur van het C.N.V. en korte tijd later werd hij secretaris van deze organisatie. Toen in 1953 dr. J. Van Baal aange steld werd als gouverneur van Neder lands Nieuw-Guinea, volgde drs. Hazen bosch hem op als lid van de Tweede Kamer voor de A.R. Partij. In deze func tie heeft hij zich in enkele jaren groot gezag weten te verwerven. Zijn belang stelling ging in het bijzonder uit naar sociale en economische zaken en naar vraagstukken betreffende de Europese eenwording. Zijn Europese carrière be reikte haar hoogtepunt in de benoeming tot vice-voorzitter van het Europees par lement Bij de kabinetsformatie van 1959 was de heer Hazenbosch kandidaat voor de ministerspost van socale zaken en volksgezondheid. Hij maakte ook deel uit van de Sociaal-Economische Raad. Hij verzorgde regelmatig het politieke radio commentaar voor de A.R. Partij. Het bericht van de dood van de heer Hazenbosch bereikte de Tweede Kamer tijdens de avondvergadering en veroor zaakte grote ontsteltenis. In een der kamers vergaderde het moderamen van de A R. Partij- De voorzitter der Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, zou vanmiddag aan het begin van de vergadering een herdenkingsrede uitspreken. De heer Hazenbosch zal vermoedelijk als lid der Kamer worden opgevolgd door de onderwijsspecialist J. van Bennekom te Middelburg. De voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, de heer C. J. van Mastrigt, heeft vanmorgen voor de N.C.R.V.-microfoon de heer Hazenbosch herdacht Mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V. (van welke omroepor ganisatie de overledene tweede voorzit ter was) zal dit hedenavond doen na het nieuws van zeven uur. Het tijdstip van de begrafenis is nog niet vastgesteld. REDACTIESTENOGRAAF BLIJFT KV VOORARREST De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige hechtenis de Amsterdamse redactiesitenograaf Sal S. en de Griekse ingenieur Michael R. opnieuw met dertig dagen verlengd. Het tweetal werd tezamen met enkele andere verdachten op 10 juni 1960 gear resteerd onder verdenking van Illegale activiteiten voor de Algerijnse opstande lingenbeweging F.L.N. Ook in Duitsland werden in verband met dez ezaak (o.m. ♦oor een poging tot het drukken van valse Franse francs) enkele arrestaties verricht. Het vooronderzoek in de zaken tegen S. en R. is nog niet gesloten. leerlingen en leerkrachten meespreekt, ook de ligging van de school in het land. Op de duur zal er een plan komen, in de bewindsman aangeeft, hoe en hij zich de stichting van nieuwe middelbare scholen voorstelt. Zo'n plan gomakkeiykt de beoordeling over dc Juistheid van de subsidiëring, sprak hij tot de heer Roosjen, wiens kritische op merkingen hem deden constateren, da' :r wel enkele doornen aan dit roosjein De heer Cals liet niet na. erop te wijzen, dat ons onderwijs in de toe komst nog een zeer grote stijging van de uitgaven zal vragen. Hij sprak m dit verband over de verlenging van de leerplicht, eveneens door enkele afgevaardigden bepleit. De verlen- (Van onze parlementsredactie) "V/TOGEN wij aannemen dat het kabinet niet zal uiteenvallen, als de "ItJ. mammoetwet in het parlement van bepaalde zijden op belangrijke tegenstand stuit?" De Tweede Kamer giste gisteren tijdens de behande ling van de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1961 naar de betekenis van de optimistische woorden, die prof. De Quay vorige week donderdag heeft gesproken mede in verband met dit belangrijke wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. De minister-president had namelijk ge zegd. dat het kabinet zijn ontslairain- vraag niet zou hebben ingetrokken, ais onder meer op dit punl door menings verschil in eigen kring of om een ge lijksoortige reden als zich bij het wo ningbouwbeleid heeft voorgedaan, bin nen afzienbare tijd een herhaling van d( crisis mogelijk zou zijn. De heer C. Kleywegt (soc.) concludeer de hieruit, dat er toch wel iets moet zijn geweest, dat de politieke hemel over deze mammoetwet heeft doen opklaren. Aangezien de socialistische spreker nog zoëven van dr. Tilanus had vernomen, dat deze zijn oude bezwaren tegen het wetsontwerp nog onverkort handhaafde, meende hij te mogen concluderen, dat de heer Cals dan wel bakzeil zou heb ben gehaald en enkele wrijvingspunten weggenomen. Mevrouw G. V. van Someren-Downer (lib.) antwoordde echter, dat haar haar politieke vrienden niets bekend ten aanzien van een wijziging van .nationale olifant' tijdens de crisis Geen overleg "]\/|TNISTER CALS ontkende inderdaad dat over deze zaak tussen mC ters en hnn politieke geestverwanten overleg is gepleegd. Dit ls steeds een ka binetszaak geweest. Hü wilde daarom ook geen mededelingen erover doen. Wei (Van onze sociaal-econ. redactie) "N 1960 heeft de Nederlandse melk- produktie de recordhoogte be reikt van 6.850.000 ton, 7 meer dan in 1959. Daartegenover stond een daling van het verbruik van consuraptiemelk met 3 hoewel het verbruik van de duurdere pro- dukten steeg. Zo werd 6263 °/o van de consumptiemelk in flessen ver kocht tegen 60 pot. in 1959. grotere melkproduktie werd opgevangen in een stijging van de pro duktie van condens met 15% en een toe neming van de hoeveelheid mager melk poeder met 100%. De fabriekskaas liep 1000 ton terug en de boerenkaasproduk- tie 2000 ton. De binnenlandse kaasafzet liep met 2000 ton op tot 83.000 ton. De export van kaas beliep tot en met november meer dan 100.000 ton Hiervan kwam 45 pet voor rekening van West-Duitsland. De boterproduktie bereikte in het afgelo pen jaar bijna de 100.000 ton. Dankzij een toeslag van f 1.per kg boter kon de afzet in het binnenland ton per week op 1200 ton gebracht worden. De Planta-affaire gaf nog een nieuwe stoot, zodat 14 1500 Deze prijsstijging van de verse boter deed de binnenlandse omzet weer dalen, maar voor een belangrijk deel kwam deze ten goede aan de verkoop van koelhuis- boter tegen gereduceerde prijs. Het ver bruik is nu op 1300 ton per week ge handhaafd. Ir. B. van Dam. de voorzitter van het produktsohap voor zuivel, die vandaag van deze gegevens melding maakte in zijn nieuwjaarsrede, vreesde dat wan neer de koelhuisboter op is, er opnieuw een toeslag voor het binnenland gegeven zal moeten worden op de verse boter om de afzet van 1300 ton te kunnen hou- Wat betreft de opbrengst van de melk over 1960 kon de heer Van Dam meede len, dat deze volgens voorlopige bere keningen f 22,85 per 100 kg heeft bedra gen over een gegarandeerde hoeveel heid van 5 miljard kg. Dit betekent een garantietoeslag uit bet Landbouw Ega lisatie Fonds van f 6.05 per 100 kg. Voor de beperkte produktie van 5 miljard kg zal dan over enige maanden (rekening houdend met de reeds gedane uitke ringen) nog 95 cent per 100 kg uit het Zuivelfonds uitbetaald kunnen worden 90 cent per 100 kg uit het Landbouw Egalisatie Fonds. De heer Van Dam verklaarde voorts, dat de opbrengst van de melk In 1961 beslist niet minder zal zijn. De produk- vroeg hij zich af. of hü de indruk wekte, bakzeil te halen. „Als Ik met redelijke kans op zekerheid had kunnen voorspel len, dat het bü de behandeling van de mammoetwet over enkele maanden mis zou lopen, had Ik mijn ontslagaanvraag niet ingetrokken". Wat was dan wel afgesproken'' Tal rijke interrupties vroegen om verduide lijking. De socialistische fractieleider mr. J. A. W. Burger, informeerde „Zal het kabinet dus niet uiteenvallen?" Minister Cals antwoordde: „De geachte afgevaar digde kan alleen maar hopen, dat het met het kabinet goed zal gaan". In tweede termijn brachten de Kamer leden hun interpretatie van deze uit spraak onder woorden. Mr. A. B. Roos jen (a.r.) dacht erin een belofte van be terschap van de zijde van het kabinet te beluisteren. De heer Kleywegt veronder stelde. dat de kabinetsleden met elkaar hadden afgesproken, bij het stemmen van politieke geestverwanten tegen hun beleid, niet de conclusie te trekken, die minister Van Aartsen heeft getrokken. Hij zag hierin een schuldbelijdenis van ^et kabinet Mr Cals verduidelijkte zijn stand punt nog nader Hij zei tot mr Roosjen die de minister overigens aan het begin van het debat nog met een citaat van Cats had aangespoord, het ..boze kruid" uit de mammoetwet te doden, voordat het verder gaat dat de af gelopen weken niets is gebeurd, waar door zijn gedachten zijn veranderd. „Als mr. Roosjen meent, dat ik op bepaalde punten afstand van mijn oor spronkelijke standpunt zou hebben willen doen, leest hij meer in de ver klaring dan erin staat." Mr. Roosjen, die zoals zeer vele pro testantse politici ernstige bezwaren koestert tegen het wetsontwerp tot rege ling van het voortgezet onderwijs, kreeg dus geen nadere toezeggingen. Wat mi nister Cals precies wil, zal overigens zeer binnenkort nog weer blijken: de memorie van antwoord over dit wets ontwerp verschijnt spoedig. Buiten bebouwde kom (nog) geen invoering maximum snelheid De minister van verkeer en water- staat heeft (zo schrijft hij aan de Twee de Kamer) de gedachte aan het invoe ren van algemene maximumsnelheden voor wegen buiten de bebouwde kom men niet definitief aten varen. Hij heeft de beslissing daaromtrent opgeschort, ten einde zich nader over dit vraagstuk te beraden. Ten aanzien van het 15-jaren plan voor de bouw van rijkswegen streeft hij ernaar een volledig uitgewerkt nieuw wegenplan vast te stellen zo spoedig mogelijk nadat de nieuwe wet op de wegenfinanciering van kracht zal zijn e worden. De financiering der werken zal moe ien worden gevonden binnen het raam van de jaarlijkse begroting. Er wordt naar gestreefd de omvang van de in vestering in wegen, bruggen en tnnels teleidelijk op te voeren. De minister beoogt niet het verkeers- fonds weer in werking te doen stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9