Binnenkort komen er betere aardappelen Ut m r' D m i Jeugdmisdadigheid door gebrek aan stabiliteit Sjoukje Dijkstra werd opnieuw sportvrouw van het jaar Bij de heren verwierf Eef Kamerbeek de titel jethergolven VAR A-speelgoedactie maakte 54.241 kinderen gelukkig T WOENSDAG 11 JANUARI 1961 1 Schaak-vraag 45 3 In het Danlon-toernooi, van 26 okto ber tot 2 november in Amsterdam ge- houden, ontmoetten 48 schaaksters uit allerlei landen elkaar. Het was welis- waar een jubileum toernooi het vijf- i de maar toch: uit het aantal deel- neemsters blijkt, dat het damesschaak izich in een toenemende belangstelling verheugt. „Vrouwen kunnen niet schaken", wordt wel gezegd. Welnu, als iets deze woorden logenstraft, is het de zet, die Friedl Rinder uit West- Duitsland speelde tegen onze landge- note, mevr. Boumann-Vreeken. Na een moeilijke en mooie partij, waarin mevr. Boumann allengs slechter was komen te staan, ontstond het onder staande diagram. Wit, mevr. Rinder, vond hier de zet, welke de partij be- Isliste. Welke? I tt €n 1 6 1 i A A "A@ en c r mm lm 4 1 1 ti M 8 a- l! ■&Ö&B IS 11 Kf UABl Ie Ij 1 l abcdefgh b3, c3, d3, f2, g3 en h2. j Zwart: Kh8, (Dd8, Tb8, Rd7, Pc6, pi a7, b5, c5, d6, f5, g6 en h7. Dam-vraag 44 De stand In het probleem van Piet (van Dijk te Parijs was als volgt: Zwart: 7, 8, 9, 17, 19, 39. Wit: 18, 27, 34, 37, 42, 43, 49. Wit speelt en wint in de volgende (zetten: 27-22, 17x28; 34-30, (A) 39x48; 37-32, 48x13; 32x1, 13x35; 1-40. Of (A) 39x48; 22x4, 48x30; 49-43, 50x48: 42-38. éV 8 10 A 8 7 2 O B 10 6 3 2 I* A 3 Bridge AHB9763 O 10 5 0 A V 4 B 1 N 1 10 5 4 2 wo z I H V 10 8 5 CHB 9 6 4 3 H 5 +97642 Noord speelt een contract van 4 schoppen. (10 slagen) Oost komt uit ,met hartenvrouw, in de dummy wordt .de heer gespeeld, West neemt met Ihartenaas. I Hoe kunnen Oost-West hierna het contract één down spelen? Jack Diamond. Aftrelt-puzzel Door van het eerste woord, bestaan de uit vijf letters, een woord van vier letters af te trekken, houdt men een letter over. De overgebleven letters jvormen aaneen gelezen een zegswijze. 1 tegenstelling van dik 2 flink 3 kleur 4 grappenmaker - 5 ooievaar (gewest) 6 ambacht (Vlaams) 7 misprijzen 8 krijgsmacht 9 gem. in Over. - 10 bladerkroon 11 straf (Lat) 12 peilstift - tijding. - uurwerk. - gem. in Drente. - zuivelprodukt. - steenklomp. bij ^elkaar beho- - meisjesnaam. - bereide dieren- - wel. - stad in Rusland. - niet gesloten. - soort hond. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: jl. groen—Bram; 2. eerder—Ede; 3. eiker—open; 4. slang—Ne—L.S.; 5. S. Eemnesles: 6. RegenDeli; 7. one NB.—oven; 8. odeur—Nede; 9. rente- Verticaal: 1. ge—es—er—oor; 2. rei—Leende; 3. orka—mg—een; 4. eden—Ne—nut; 5. nergensre: 6. brons—dons: 7. repel ever; 8. Adèle—Leda: 9. mens—si—nes. Renesse lijdt onder overlast afvalwater Bij Renesse op Schouwen-Duiveland wordt momenteel waterlast ondervonden. Vooral het z.g. Oostenrijkse dorp, dat bestaat uit door Oostenrijk geschonken houten woningen, heeft hiervan te lijden. Riolering is daar niet aanwezig. Het at- j vaiwateT wordt gewoonlijk door het zand opgenomen of in stapelputten verwerkt. Door de hoge waters-tand echter lopen deze putten over. zodat het onder de vloe ren der woningen doordringt en schim mei onder de vloerbedekking veroor zaakt. Ook de aanbouw van zomerwo ningen wordt door de wateroverlast ge- (Van onze sociaal-econ. redactie) 1~\E Nederlandse consument zal ir do nabije toekomst kunnen re kenen op een betere kwaliteitsver zorging van de aardappelen, die ir de winkels ten verkoop worden aan geboden. Landbouw en handel heb ben hiertoe de handen ineen gesla gen en dankzij deze samenwerking zijn er nieuwe maatregelen in vergevorderd stadium van voorbe reiding. Zo zullen zeer binnenkort consumptie-aardappelen in klein- verpakking in de winkels aangebo den worden, die voldoen aan een groot aantal vereisten. Van deze kleinverpakte aardappelen wordt de kwaliteit gewaarborgd vi doeltreffende controle. Ook het sorteren van de aardappelen en het gereedmaken voor de kleinverpakking staat onder trole. Op de verpakking zal een bepaald kwaliteitsmerk gevoerd worden. De kwaliteitseisen zijn gelijk iets zwaarder dan de eisen, die gelden bij uitvoer. Ook in de kookkwaliteit gen geen ernstige afwijkingen voorko men. De verpakking zal aan bepaalde minimum-eisen moeten voldoen en de verpakkingsfabrikanten, die het kwali teitsmerk op de af te leveren verpakking drukken, zullen van te voren een eenkomst moeten aangaan, waari zich o.m. verplichten er voor te z< dat de verpakking aan de gestelde voldoet. De afgelopen jaren zijn In Nederland reeds kleinverpakte aardappelen a; publiek ten verkoop aangeboden, deze verkoop is verre van een gebleken. De consumenten bleken geen vertrouwen in het artikel te hebben, omdat de kwaliteit ran de verpakte aard. appelen vaak veel te wensen overliet Een aantal deskundigen op dit terrein heeft nu een nieuwe regeling uitgewerkt met bovengenoemd resultaat. Met de ont worpen regeling hebben de organisaties van groothandel, kleinhandel en land bouw zich reeds verenigd. Ook het pro- duktschap voor aaardappelen heeft zijn instemming betuigd en inmiddels is reeds de Stichting Aardappel-Kwaliteitsmerk opgericht. In het bestuur, dat negen le den telt, zijn de organisaties van groot- en kleinhandel, de landbouw, de coöpe ratie en het produktschap vertegenwoor digd. Als adviserend lid treedt op de directeur van de Propaganda Stichting Consumptie-aardappelen en de Rijks- landbouwconsulent voor aardappelen. Kleinverpakking De stichting hoopt via de verkoop verpakte aardappelen te bereiken, dat het publiek niet meer teleurgesteld wordt in de kwaliteit, dankzij de controle. De kwaliteit van de los verkochte aardappe len zal zo ook in de goede richting den gestimuleerd. Aan de toenemende behoefte van het publiek aan verpakte aardappelen kan worden voldaan. de aardappelconsumptie zal niet verder of minder ver dalen en voor de onderne mers zelf kan deze ontwikkeling eer meer rendabele bedrijfsvoéring beteke- De verkoop van levensmiddelen komt ook in ons land steeds meer in het teken van de kleinverpakking te staan De levensmiddelenwinkels en de zelfbedie ningszaken hebben hiervoor dan ook grote belangstelling. De achterstand wel ke het produkt aardappelen op dit ge bied nog steeds vertoonde zal wegge werkt moeten worden. Ruim een jaar geleden werd in de drie grote steden van ons land nog slechts 1 pet van de aardappelen in kleinverpakking ver kocht. Daarna is er wel enige verbete ring ingetreden. Zo bedroeg deze ver koop in november in Amsterdam 3 pet van de omzet, maar ook dit is nog veel te weinig. Dat men zich buiten de eigen lijke kring van de groenten-, aardappe len- en fruitbranche al wel voorbereidt op deze vorm van- verkoop (zelfbedie- ningsbedrijven) blijkt uit het feit, dat de cursus vakonderwijs in aardappelen, groenten en fruit voor het merendeel haar leerlingen krijgt van buiten deze branche. Dat Nederland wat betreft de klein verpakte aardappelen inderdaad achter loopt tonen ons de cijfers uit de omrin gende landen. In het Duitse Roergebied kocht het publiek in 1952 nog geen 2 ran de aardappelen in kleinverpak king In 1956 was dit percentage echter al tot 40 pet en in 1959 tot 54 pet geste gen. Daar komit bij, dat in Duitsland het aantal .zelfbedieningsbedrijven snel is toegenomen en men daar een minder sterke scheiding kent van de aardappel-, groenten- en fruitverkoop ten opzichte de andere levensmiddelen. Boven dien geldt met ingang van 1 januari j.l Duitsland, dat alle kleinverpakte aardappelen aan wettelijk voorgeschre- minimum kwaliteitseisen moeten voldoen en ook het kooktype van de Waarborg voor kwaliteit aardappel op de verpakking vermeld moet zijn evenals de naam en het adres van de verpakker. Onlangs heeft men in Engeland een dergelijke regeling in gevoerd en hier is de kleinverpakte om zet al 20 pet van het totaal. In Zweden worden de meeste aardappelen in klein verpakking verkocht. O pi ni e-onderzoek Om in Nederland ook buiten de klein verpakking om tot een verbetering van de kwaliteit te komen van de aardappel die de Nederlandse consument wordt aangeboden, zijn eveneens stappen on dernomen. Ook hier hebben d,e organi saties van landbouw en groot- en klein handel gezamenlijk naar maatregelen gezocht om tot een bevredigende kwali teitsverbetering te komen. In het najaar van 1960 is men gemeenschappelijk tot een aantal nieuwe handelsvoorwaarden gekomen. De kwaliteitseisen die hierin zijn opgenomen benaderen de eisen die gesteld worden bij export. Indien de oragmsaties de (in oommissie-overleg) ontworpen handelsvoorwaarden overne men, zullen de kleinhandelaren in de toekomst op deze nieuwe voorwaarden kunnen kopen. Er wordt zelfs over ge dacht om de kleinhandelaren, die zich verplichten alleen aardappelen te ver kopen die minstens aan een relijke tot goede kwaliteit voldoen, het recht te f geven een voor het publiek goed zicht- baar schildje of iets dergelijks te voeren Bovendien is er op dit ogenblik nog j een opinie-onderzoek gaande onder de consumenten naar het gebruik en de waardering van aardappelen. De enquête wordt eind januari-begin februari uitge- voerd en het onderzoek (ingesteld door het Nederlands Instituut voor Agrarisch Marktonderzoek) zal in maart gereed J komen. Behalve voor de afzet op de binnen- landse markt speelt het streven naar kwaliteitsverbetering van de aardappe- len ook een grote rol voor de verkoop j in het buitenland. In de ons omringende a landen bestaat slechts b|j uitzondering J een tekort aan aardappelen. Alleen een J duidelijk kwaliteitsverschil kan hier ex portmogelijkheden openen. Ongetwijfeld zal deze kwallteitsconcurrentie tussen de E.E.G.-landen in hevigheid toenemen, naar mate de gemeenschappelijke markt vordert. Zo is de West-Duitse regering er per 1 januari toe overgegaan een zo genaamde Handelsklasse Standard voor consumptie-aardappelen In te voeren, waaraan bepaalde kwaliteitseisen ver bonden zijn. Het Nederlandse produkt schap voor aardappelen heeft ook juist dezer dagen de Nederlandse regering ge vraagd om verordenende bevoegdheid om autonoom kwaliteitseisen voor aard appelen te kunnen vaststellen bij export. De jeugdmisdadigheid, die sedert de oorlog in vrijwel alle Europese landen een opgaande lijn vertoont, moet gezien worden tegen de sociale achtergrond van onze tijd. Deze achtergrond wordt gekenmerkt door een ontbreken van stabiliteit snelle wijzigingen die een groter aanpassingsvermogen van de op groeiende jeugd eisen dan voorheen. is een van de conclusies var studie die een speciale commissie v; Raad Aran uropa heeft gemaakt va jeugdmisdadigheid in twaalf Europese landen w.o. Nederland Gegijzelde emigrant kan naar Australië terug In de procedure tussen een Tilburgse firma en de uit Australië naar ons land met vakantie gekomen F.S. (verblijvend HiLvarenbeek), heeft de rechtbank Breda vanmorgen uitspraak gedaan. De rechtbank bepaalde dat de gijzeling, die S. heeft ondergaan gedurende zestig dagen, van onwaarde werd verklaard i opgeheven. Dit rechbbankvonnis werd gisteren uitvoerbaar bij voorraad verklaard, zo dat S. zijn paspoort en retourbiljet on middellijk kan terughalen en naar Aus tralië kan terugkeren. Gelijke steenkool- en olieprijzen in EEG-landen Gisteren is aan de raad van ministers zan de Europese Kolen- en Staalge meenschap een rapport voorgelegd, waarin middelen aan de hand worden gedaan om te komen tot de vaststelling van gemeenschappelijke steenkool- en olieprijzen voor de EEG-landen. De regeringen der zes betrokken lan den zullen het rapport bestuderen al vorens het op de volgende bijeenkomst van de Raad van ministers in bespre king komt. Bedoeling van de regeling zou zijn om tot lagere brandstofprijzen te komen, doch tegelijkertijd bij nood toestanden gedekt te zijn tegen gebrek Om kunstmatige prijsverschillen tus- :n de aangesloten landen op te heffen, aldus het rapport, zouden de regeringen hun fiscale en administratieve voor schriften dienen te vergelijken. De be langrijkste stap om tot een prijsregeling te komen, zou moeten bestaan uit net heffen van gemeenschappelijke invoer- echten op kolen en olie uit derde lan den, het in overeenstemming brengen van quota, het coördineren van de po litiek jegens landen met staatsmonopo lies en onderling overleg tussen de aan gesloten landen. In de studie wordt nagegaan met welke biologische en milieufactoren men reke ning moet houden bij een beoordeling van de misdadigheid onder de jeugd. Daarbij "wordt er op gewezen dat er volgens Britse en Duitse deskundigen aanwijzingen zijn, dat de jeugd, moge lijk als gevolg van de betere voeding ge leidelijk aan vroeger in het stadium van de puberteit komt, waardoor emotionele crisis ook vroeger optreden. Daarnaast heeft men vastgesteld dat door het da len van de kindersterfte het aantal jon gens verhoudingsgewijs sneller toeneemt dan het aantal meisjes en het aantel mis. drijven gepleegd door jongens is nu een maal groter. Het onderzoek heeft voorts aan het licht gebracht dat het aantal moeilijke kinderen toeneemt. Wat het milieu betreft wijst de studie op het belang van gezonde gezinsverhou dingen voor de opgroeiende jeugd ,en de funeste gevolgen van de oorlog op dit terrein. Uit Duitse statistieken blijkt dat Kinderen die met hun ouders in vluchte lingenkampen wonen, zelfs als ze in zeer armoedige omstandigheden leven, min der met de rechter in aanraking komen dan de jonge niet-vluchtelingen. De studie geeft tenslotte een aantal suggesties voor verder onderzoek en ver gelijkende studies. Zo zou het aanbeve ling verdienen als werd nagegaan welke invloed het verhogen van de leerplich tige leeftijd heeft in het bijzonder voor jongens met een betrekkelijk laag Intel ligentiepeil. Ook zou het nuttig zijn om de kwestie van gezins- en kindertoela gen niet alleen door economen te laten bestuderen, doch ook door psychologen in sociologen. Vrijdag vertrekt Minas Gerais Het 18.040 ton metende Braziliaanse vliegdeksohip Minas Gerais zal vrijdag Brazilië vertrekken. Dit heef' kapi tein-luitenant ter zee Danton Oliviera de Braziliaanse vlootcommissie gis teren in Rotterdam meegedeeld. Het be- uit te varen is thans uit Brazilië ontvangen en men verwacht niet, dat het vertrek nog verder zal worden uitgesteld. Het vliegdeksohip, dat op de werf van Verolme op Rozenburg geheel is ver bouwd en gemoderniseerd, zou aanvan kelijk op 9 december naar Brazilië zijn vertrokken Het vertrek werd echter tel kens uitgesteld. Tocli glas uit België Een Haagse glashandel deelt ons mee, dat de aanvoer van gla3 uit België nor maal doorgaat. Weliswaar zijn enkele fabrieken ln Wallonië door stakingen getroffen, maar men heeft de orders de grote fabriek in Zeebrugge over. geplaatst. Deze fabriek heeft een der- grote capaciteit, dat alle orders uitgevoerd kunnen worden. Toen we gisteravond tegen acht uur burgemeester Kolfschoten van Den Haag de AVRO-studio zagen binnenstappen, werd het wel duidelijk dat aan de residentie de eer te beurt zou vallen te worden uitgeroepen tot „Sportstad van het jaar". En zo was het dan ook, want met 43 kam pioenen in 17 takken van sport stonden de Haagse prestaties in 1960 bovenaan. Tweede op de lijst was Hilversum, derde Amsterdam en vierde Rotterdam. AVRO's voorzitter, jhr. Th. Röell, gegraveerd. Deze beker is genoemd bood tijdens een „levende" radio-uit- naar de onvergetelijke insteller van zending de burgemeester de kristallen de verkiezing „sportman van het jaar", bokaal aan als teken dat de Hofstad Tom Schreurs. Zijn vrouw bood Eef zich een jaar lang sportstad mag noe- Kamerbeek de beker aan. men. De bokaal met inscriptie is be- Direct na dit wat plechtige moment doeld voor de burgemeesterskamer of stapte de Eindhovense boerenkapel ter de raadzaal. ere van Eef lustig blazend de studio Kennelijk verheugd nam burgemees- binnen, gevolgd door een bonte carna- ter Kolfschoten het ereteken aan en valsoptooht met de prins aan het zei erbij, „dat deze onderscheiding niet hoofd. Dat werd een gejoel en een ge- alleen voor sporblievend Den Haag, juich, want er werd druk met serpen- maar voor de hele burgerij een grote tines gegooid en alle supporters moch- vreugde en voldoening betekent, te- ten van regisseur Gijsbert Nieuwland meer, daar Den Haag huisvesting biedt opstaan en wuiven. Eef kreeg van de aan verscheidene sportinstellingen", „ere-boerin" een enorme Brabantse Ben hartelijk dankwoord richtte hij stoet, de prins decoreerde hem met tot de sportlieden en sportclubs, die dit een glinsterende medaille aan een voor de Residentie hebben mogelijk halsketting en dat werd het vrolijke gemaakt. Er was natuurlijk daverende slot van de uitzending, muziek en vrolijke zang (van Truusje Later, in het restaurant van de stu- Koopmans en Dick Doorn) en daar <üo, werd het feest nog een poosje tussendoor maakte de leider van de voortgezet met de gehuldigden als het sportrubriek Diok van Rhijn de namen middelpunt, van de sportman en de sportvrouw van het jaar bekend. Kunstrijdster S jonk je Dijkstra ge noot dp eer opnieuw tot sportvrouw te worden uitgeroepen en sportman werd tienkamper Eef Kamerbeek, hetgeen de vele supporters in de studio tot luid gejuich bracht. Sjoukje zit op het ogenblik in Davos, maar er was telefonisch kontakt met haar, zodat de directeur van de AVRO, de heer Repko, haar persoonlijk hel heuglijk feit kon meedelen en iedereen in het land Sjoukje „oh. fijn" kon ho ren roepen. De heer en mevrouw Dijkstra, die aanwezig waren om do prijzen voor Sjouskje in ontvangst te nemen (een zilveren bekertje, een elektrische grammofoon en een boe ket) mochten ook nog even een woord je met hun dochter wisselen en zo hoorden we, dat het in Davos maar bar weertje is op het ogenblik en dat Sjoukje ijverig traint. Achter Sjoukje volgde als tweede Marjan Heemskerk en als derde Tine ke Lagerberg. Beide meisjes kregen een draagbaar radiotoestelletje en een bos bloemen. Na Eef Kamerbeek kwa men de zwemmer Wieger Mensonides I en de schaatsenrijder Jan Pesman als I winnaars van de hoogste aantallen punten uit de bus. Ook zij waren er zelf om onder hartelijk applaus hun prijzen (gelijk aan die van de dames) uit handen van de heer Repko aan te Eef Kamerbeek kreeg bovendien de grote zilveren wisselbeker, waarin nu 1 al voor de tiende keer Eef Kamerbeek met de beker, die hij zojuist als sportman van het jaar ontvangen heeft. Belgisch lintje voor Tom Bouws (KRO) Koning Boudewijn heeft de KRO-me- dewerker Tom Bouws benoemd tot rid der in de Kroonorde van België. Deze onderscheiding viel de heer Bouws ten deel voor zijn werkzaamheden „ter ver spreiding van de Vlaamse cultuur in Nederland". Hij is auteur van vele KRO-klank- beelden, documentaires en programma's voor de jeugd. In de afgelopen jaren schreef Tom Bouws een groot aantal documentaires over Vlaanderen en Vlaamse auteurs. Sjoukje Dijkstra, opnieuw sport vrouw van het jaar, kon gisteren niet in de studio aanwezig zijn: ze oefent in Davos Opnieuw is de VARA-speelgoedactie, welke er op gericht is op het St. Nicolaasfeest kinderen van alle gezindten die in tehuizen verblijven met wat speelgoed te verrassen, een groot succes geworden. Ditmaal hebben 54.241 kinderen, verdeeld over 621 instellingen, van de vele goede gaven geprofiteerd. Vorig jaar waren het er 49.254. vanavond Een gevarieerd AVRO-programma vraagt vanavond om 8.20 uur (na het NTS-journaal) aandacht voor de uitslag van de gehouden fotowedstrijd, het sportpanorama en. om 9.10 uur, voor een nieuw programma met Ton van Duinhoven. Om 9.55 uur komt de lite raire kring weer bijeen om te spreken over het boek en zijn lezers. Het aantal tehuizen dat door parti culieren, door verenigingen, bedrijven enz. werd geadopteerd voor regelrech te verzorging me' geschenken, bedroeg r dan in 1958: totaal 10.739 kinderen. De financiële bijdragen beliepen 'n totaal maar liefst f 125.332.26 (vorig jaar f 106.553.55) waarvan ruim f85.000 werd besteed voor het kopen van speelgoed. Van het restant werd f0.70 per kind geschonken voor tractatie op de Kerstdagen en het overschot werd vastgezet als voorzichtige reserve voor het volgende jaar. Voor de tractatie werd een bedrag van f35.831 uifcge- gevi Uit al deze cijfers blijkt wel, hoe- 85 Zoals rjacksfcraw al voorspeld had, was het met de storm heel gauw gedaan en werd het ten slot te vrijwel windstil. Evenmin sneeuwde het meer ook de zwarte donkere wolken waren ver men. Witte sterren stonden hoog aan een don kere vrieshemeJ. Het bleef koud de tempera- was vele graden onder nul maar die kou een soort van oude vriend van ons geworden. Om acht uur die morgen, ongeveer drie uur en tien kilometer na de rustpoze, waren de weers omstandigheden bijna volmaakt te noemen. Al leen echter de weersomstandigheden onze eigen stemming schommelde tussen gelaten on- schilligheid en de grootst mogelijke ellende. We trokken nu over het midden van de Kanga- lakgletsjer en de moeilijkheden waren dikwijls heel groot. Zelden is een gletsjer namelijk een gladde ijsrivier die rustig naar beneden stroomt. - meestal is het oppervlak zeer onregelmatig, met kloven en spleten, een ijsmassa met randen en richels en ribbels en diepten als een zee van versteende lava. De Kangalak vormde hierop geen uitzondering. Hier en daar kwamen we goe de stukken tegen, maar voor 't grootste gedeelte konden we alleen maar gebruik maken van de kanten waar het ijs beter bleek te zijn en er min der obstakels waren. Hoofdzakelijk volgden we de linkerkant, maar nog viel het helemaal met mee, want vaak werd ons de weg versperd door grote bergen morenepuin of hopen losse sneeuw die de wind hoog tegen de zijkant had opge waaid. Mijn enige troost was het feit dat het voor de tractor blijkbaar dubbel moeilijk was geweest, want de sporen van de rupsbanden die we zo hardnekkig bleven volgen, gingen van links naar rechts en maakten allerlei kronkelingen. Ik vroeg me af hoever Hillcrest en de Sneeuw- it van ons verwijderd zouden zijn. Vrijwel 'ertuigd was ik dat hij na de Vindeby Nuna- taks pal west zou zijn gegaan en misschien had hij nu de kust al bereikt. Zelfs de sneeuwstorm had zijn tractor vast en zeker niet kunnen tegen houden de motor was geheel ingebouwd en zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN voor de zware rupsbanden bestond geen losse, pas gevallen sneeuw. Maar al had Hillcrest een in geving gevolgd en was hij naar de kust getrok ken, dan nog moest hij zich een dertig kilometer noordelijk of zuidelijk van ons bevinden en hij kon ook twintig kilometer recht voor ons un zijn ook zonder kaart wist ik dat we ons on geveer op die afstand van de kust moesten be vinden. Had Hillcrest een schrandere, nuch tere kerel de mogelijkheid misschien onder het oog gezien dat een vlucht naar dè kust een mis leidende manoeuvre kon zijn geweest? Was hij wellicht toch naar Uplavnik gegaan of na de heuvels zelfs pal noord gereden? En als hjj de westelijke richting had gekozen misschien zocht hij dan de ijsvlakte wel af en maakte hij grote zigzaggende bewegingen. In dat geval kon hij zich nog wel een vijftig kilometer achter ons bevinden. Ik mocht er alleen maar naar raden, maar 't was om razend te worden dat Hillcrest twee of drie uur rijden van ons vandaan kon zijn en 't ons toch niets gaf. Zonder radio of andere contactmiddelen was er geen enkele hoop dat twee bewegende voorwerpen elkaar op die onme telijke en onoverzichtelijke ijsvlakte konden ont moeten Hillcrest had wat dat betrof wel dui zenden kilometers ver kunnen zijn. Iets na acht uur in de morgen hielden we stil omdat «k nog eens naar de patiënten wilde kijken het was eigenlijk niet meer dan een gebaar, want veel nut zou het toch niet hebben. We kon den niets voor hen doen, behalve hen af en toe en regelmatig masseren. De hijgende piepende adem haling van Mahler klonk in onze oren als het luiden van de doodsklok en zijn inspanning om deze ademhaling te kunnen opleveren, zoog het laatste restje leven uit zijn uitgeteerd en ijskoud lichaaim. Binnen drie uur, op zijn laatst in de voormiddag, zou Mahler dood zijn. Niets kon hem nu meer redden en goed beschouwd was het krankzinnig om onze krachten te verspillen door hem op die slee voort te trekken de man was het stadium voorbij dat hij nog iets voelde of wist of zicth zorgen maakte. Als we hem op de gletsjer achterlieten, zou hij even vredig sterven als ergens anders. Mahler was die dag echter meer voor ons dan een stervend mens hij was een symbool geworden en we zouden hem alleen achterlaten als we zijn laatste, aller laatste adem hadden gehoord, niet eerder! Marie LeGarde was ook stervende, maar in tegenstel ling met Mahler heel rustig en zacht en vredig, als een kaars, een kleine kaars die flikkerend uit doofde. Misschien zou zij het eerst sterven, mis schien Mahler, maar beiden zouden de dag niet Overigens begon de tocht hoe langer hoe moei lijker te worden. Niet alleen omdat de helling van de gletsjer steeds steiler werd, zodat de slee ons voortdurend uit de hand dreigde te lopen, maar vooral omdat de lantaarn van Jack- straw ons meer en meer in de steek liet en de spleten en kloven, die eerst alleen maar lastig waren geweest, nu een groot gevaar begonnen te vormen en onze levens ernstig bedreigden. Dat was het ogenblik waarop Ralto ons zijn onschatbare waarde bewees. (Zoals Jaok&traw ons al eerder had verklaard, bezat de grote Siberiër een griezelig goede neus voor spleten open of dicht, bij dag of bij nacht e<n die morgen maakte hij geen enkele vergissing. Voortdurend holde hij voor ons uit, kwam dan weer terug en wees ons de weg en de veilig heid. Desondanks schoten we slechts heel lang zaam, tergend langzaam op. (Wordt vervolgd) zeer de opzet van de jaarlijkse VA RA-actie in de decembermaand tot de harten van het Nederlandse volk spreekt en hoe enthousiast men mee- Om u een klein voorbeeld te ge ven van de eonsgezindheid onder de verschillende gezindten als het er om gaat kinderen gelukkig te ma ken, lichten we uit het lijvige ver antwoordingsrapport dat de VARA ons toezond, enkele gegevens. Zo adopteerde het marinepersoneel van Hr. Ms. „Utrecht" het Gerefor meerde Weeshuis in Enkihuizen, en de P.E.N. in Haarlem het Haags Hervormd Weeshuis; de Centr. Vrouwengroep van de P.v.d.A. adopteerde de Ver. Diaconale Arbeid wijk VIII van de Ned. Herv. Gemeente in Den Haag (88 kinderen), het Soc. fonds Vanavond kunt u zioh rustig bij de radio zetten om te luisteren naar een goed concert, dat de NCRV u tus sen 8.15 en 10 uur aanbiedt. De violiste Adrienne de Smet en het Residentie- Orkest spelen onder leiding van Willem van Otterloo het 4e BrandenbungBe concert van Bach, het vioolconcert in G no. 3 van Mozart en de 6e symfonie van Beethoven. In de pauze spreekt ds. W. Glashouwer uit Driebergen over het appél van de Pinkstergemeente. Daarna lichte muziek, afgewisseld met nieuws en om 10.40 avondoverdenking. De VARA zendt tussen 8.05 en 10.05 een hoorspel van Joachim Hohberg „Achter gesloten deuren" uit. Om 10.20 uur zet dr. W. Drees rijn memoires voort en om 10 40 uur kunt u nog luis teren naar het strijkorkest Benedetto Marcello, dat werken van Pergolesi en nemers van de N.V. Hollandse Con- VfoaMl ®Peelt- structnewerkplaatsen en N.V. Ned. Electrolasdh Mij. te Leiden de Martiha- stichbing in Alphen a. d. Rijn (94 kin deren), Cincinnati Nederland in Vlaar- dingen twee tehuizen van het Leger des HeiLs aldaar (240 kinderen), de Ned. Dagopening" AVRO 8.0o Nws 8.15 Gram Staalindustrie te Rotterdam het Kin- 9.00 Gym v d vrouw 9.:0 De groenteman derhuis der Herv. Gemeente in eigen 9.15 Gram 9.35 Waterst 940 Morgcnwtf- stad (120 kinderen) en R.S. en O.V. ding 10.00 Gram 10.50 V d kleuters ïl.OO „Telefoon" het Rotterdamse Kinder- Koodikuet 11. huis Moria (tezamen met nog een reeks Rotterdamse instellingen en kinderen in gezinsverpleging). Het sanatorium Zonnegloren werd geadopteerd door de fa. Ringers in Alkmaar, het Bureau voor kerkelijke sociale arbeid van de diaconie der Ned. Herv. kerk te Vlaardingen (45 Programma voor morgen DONDERDAG 12 JANUARI 1961 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nwe 7.10 Gym 7.20 Gram VPRO: T Dagopening. AVRO 8.0o Nw Lichte muz 12.30 Land. en tulnb meded 12.33 Danomuz 13.00 Nws 13.15 Moded en gram 13.25 Beursber i3.30 Lichte muz 14 Oo Kamermuz 14.30 V d vrouw 15.05 Sopr en piano 13 35 Voordr 16.00 Gram 17.00 V d jeugd 17.30 Jazzmuz 13.00 Nws jeugd 13 45 Sportpraatjc brief 19.00" V 'd loieutofs 19.05 G^var ia 20.00 Nws 20 05 Radiophilhai kinderen) door de VARA-afdeling al- riiech ork en sollet 21.35 uitverkoop?, daar, het personeel van het Kurhaus in hoorsp 22.15 Pianospel 22.30 Nws 22 4» Seheveningen nam de 38 kinderen van Act 28.0° Sportact 23.10 Discotaria 23.55— 5 ^e'St V°°w roj5enin* Hilversum II. 208 m. 1007 kc/s. KRO: en het ministerie van buitenlandse za- 7i00 Nw, 7I5 Gram 7.30 V d jeugd 740 ken 50 kinderen van Pro Juventute Gram 745 Morgengebed en overweging plus nog eens 150 kinderen uit niet-ge- 8.00 Nws 3.16 Gram 8.5o V d vrouw 940 adopteerde tehuizen. Schoolradio. NCRV U ziet, dat dit werkelijk een actie Morgendiens van allen voor allen Is geworden en iUsUoTriw Pianospel 12.25 v d boe dat men er niet op alt Is alleen maar ren 12 35 Lajvd en tuinb meded 12.38 Gram te zorgen voor kinderen uit eigen 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Promenade ork en solist NCRV: 14.00 U oh tem uz 14.30 Radioplhilha: KRO: 11.00 V d zieken muz !2.«o Middagklok Pianospel -- kring. Dat siert de actie. Radioweek van de gekleurde volken Onder het motto „Niet apart maar saimen" zal de VARA in de week van 22 tot 28 januari a.s. vele van haar ra dioprogramma's wijden aan de negers en andere gekleurde volksgroepen. In deze ..Week van de gekleurdt volkeren" zult u speciale noorspelen. voordrachten en muziekprogramma» op dit thema kunnen beluisteren. iolietc 15.45 Gram 16.00 Bijbelover- demking 16.20 Gram 16.55 Idem 17.00 V 4 '7.40 Beursber 17.48 0 Volksliederen Jeugd 17.30 Graii Gramb 18 15 Sport 18 50 Sociaal perspectief, praatje 1900 Nws en weerber 19.-IO Op de man af, praatje 19.15 Gram 19.30 lydiokrant ]9 50 Pol lering 20.00 Gevar progr 21 30 Gram 21.50 Periodieken Parade 32.00 Orgelconc 22 3o Nws cn SOS-ber 22.40 Avondover denking 22 55 Boeiabespr 23.00 Gram 23 30 V sbei prijswinnaars in vertaling, lezing 3 53—24 00 Nws Televisieprogramma's NTS: 20.00 Joum 10.20 Act 30.30 Filmbespr 20.50 De waaierpatience, TV-spel 22.30 Dagsluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7