Stil pijn Jja. een. dftafce Kif Kennedy moet economie van Y.S. expansie geven LOATIAANSE REGERING: Sowjettroepen vechten samen met guerilla's Groeisnellieid 5 mm Gapende afgrond in Laos ,DE GAULLE LEED NEDERLAAG" Hog- e officier ontslagen K.V.P. OVER EUROPA Het bestuur van de k.v.p. heeft zich beraden over de vraagstukken rond de tegenwoordige stand van de Europese samenwerking, over de nieuwe voorstellen, die van verscheidene zijden zijn gedaan en de reacties die daarop gevolgd zijn. Het k.v.p.-bestuur acht het gewenst zich uit te spre ken over de richting die de politiek van Europese samenwerking naar zijn inzicht dient te nemen en verklaart, dat die -samenwerking noodzake lijk is om de vrede en het welzijn van Europa en de gehele wereld te verzekeren. Uit de situatie in de wereld blijkt, dat de Europese volkerer op de ingeslagen weg moeten voortgaan. Het doel dient te blijven de vor ming van de verenigde staten van Europa. Voorkomen dient te worder dat naast de bestaande Europese gemeenschappen daarvan losstaande instel lingen in het leven zouden worden geroepen, die het dat de regeringshoofden elkaar geregeld zullen ontmoeten. SUBSIDIE VOLKSONTWIKKELING Door een nieuwe subsidieregeling is het werk van volkshogescholen en vormingscentra, die zich bezig houden met volksontwikkelingswerk in in- ternaatsiverband op een betere financiële basis gekomen. De nieuwe rege- -- - - ngepast aan de ontwikkeling van de laatste tien jaren. Afhan- i de omvang van het werk wordt vijftig tot zestig procent van ling i kelijk de lasten gesubsidieerd. FERDERSPIEL NAAR SOESTDIJK H.M. de Koningin zal volgende week dinsdag op paleis Soestdijk de voor zitter van de raadgevende vergaderingen van de Raad van Europa, Per Ferdersipiel, in audiëntie ontvangen. De heer Ferderspiel, een Deens libe raal, zal maandag een bezoek afleggen bij de minister-president, de mi nister van buitenlandse zaken en de voorzitters van de Eerste en Tweede kamer. Dinsdag zal hij een vergadering van de Tweede Kamer bijwonen. VERGUNNING VOOR KAUFMANN Het Tweede-Kamerlid mr. H. K. J. Beernink (c.h.) heeft de ministers van justitie gevraagd, of het waar is. dat op verzoek van de Westduitser Max Kaufmann, aan wie van particuliere zijde hulp is geboden om naar Nederland over te komen, tot nu toe geen vergunning daartoe verleend is en of de minister bereid is te bevorderen dat, aan Kaufmann zo spoedig mogelijk een verblijfsvergunning wordt verstrekt. ONDERSCHEIDINGEN OIRSCHOT aan wie ongeveer tien jaar geleden het ereteken voor orde en vrede gekend, deze onderscheiding tot dusverre nog niet hebben ontvangen. Als dat zo is. waaraan schrijven de ministers deze wonderlijke gang van zaken toe Achten zij deze niet hoogst onbevredigend? aldus de heer Beernink, die ook wil weten welke maatregelen de ministers in dezen denken te nemen. HAVEN EN AFSLAG IN ÉÉN HAND Naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1961 van het Staatsvissershavenbedrijf heeft minister Korthals meegedeeld, dat hij niets voelt voor splitsing van het Staatsvissershavenbedrijf in een haven en een veilingbedrijf. Een en ander was voorgesteld in het rapport „Situatie Vissershaven IJmuiden". De minister meent, dat de haven en vis- afslag, terwille van een efficiënt beheer, in één hand moeten blijven De minister memoreert voorts uit genoemd rapport, dat de hoeveelheid vis, die door de visaanvoerders niet ter veiling wordt aangeboden, voor een belang rijk deel blijkt te bestaan uit betaling van loon in natura. Wanneer men van oordeel is, dat deze betaling op de vrijgevige^ wijze geschiedt, dan zullen de betrokkenen daarin wijziging moeten brengen, zo meent de heer Korthals. DE OPSLAG VAN KERNWAPENS Het pacifistisch-socialistische Tweede-Kamerlid Van der Veen heeft minister Luns gevraagd, of zoals in de Sowjetnota aan de Nederlandse regering wordt gezegd Nederland inderdaad het eerste land is, dat het Amerikaanse verzoek tot het opslaan van kernwapens heeft ingewilligd. Als dat zo is, welke oorzaken zijn daarvoor dan aan te geven en hoe hebben andere' regeringen op het Amerikaanse verzoek gereageerd?, zo wil de heer Van der Veen weten. Andere vragen zijn die naar de controle op de kern wapens en naar Nederlandse initiatieven om tot een' spoedige ontwapening te komen. Op vragen van verslaggevers heeft een woordvoerder van Buiten landse Zaken in Den Haag inmiddels geantwoord, dat reeds in 1957 in de zitting van de Navoraad in Parijs unaniem is besloten tot het aanleggen van raketbases, alsmede tot de opslag van kernwapens voor tactische atoom- bewapening van de Navo-strijdkrachten op het Europese vasteland. De uit rusting met deze wapens is voorwaarde vooi West-Europa. De Russische nota is voorwerp landse regering. Als kandidaat voor het presi dentschap drong Kennedy aan op een sneller groeiende economie, als president zal zijn eerste pro bleem zijn de Amerikaanse econo mie inderdaad expansie te geven. Sinds midden 1960 is er een stilstand in de Amerikaanse eco nomie. Zij is in haar vierde reces sie sinds de tweede wereldoorlog gegleden en de meeste deskundi gen hebben weinig hoop, dat er een ommekeer zal komen vóór het voorjaar of de zomer. Kennedy, die vastbesloten is het her stel te bespoedigen, zal, naar verwacht wordt, spoedig na zijn ambtsaanvaar ding op 20 jan. een anti-recessiepro- gram ontvouwen. Maar als hij dit doet, zal hij tegelijk het oog gericht houden op het tweede grote economische probleem dat hij erft: de hoge tekorten op de internationale betalingsbalans van de Ver. Staten. Terwijl de Amerikanen en hun rege ring meer geld in het buitenland beste den dan zij ontvangen, vergaart het bui tenland extra dollars, waarmee het Ame rikaans goud kan kopen. Het betalings tekort naderde de 400 miljoen dollar in 1960 en de goudverkopen aan buitenlan ders bereikten 1900 miljoen dollar. Be handeling van dit probleem kan niet worden opgeschoven, omdat het be zorgdheid in het buitenland wekt over de toekomst van de dollar, de hoeksteen in de economie van de vrije wereld; een ongezonde dollar zou Kennedy's plannen om het prestige van de Ver. Staten te verhogen dwarsbomen, om niet te spreken van de andere gevolgen die er uit kunnen voortvloeien. Hoewel Kennedy zich ernstige zorgen maakt over het goudprobleem, zal hij aan de recessie de eerste prioriteit schenken. Verwacht wordt, dat hij fede rale fondsen zal gebruiken, waarschijn lijk voor versnelling van de defensie- opbouw en de aanleg van wegen, voor stimulering van de huizenbouw en "uit- Dagbladstaking tegen perswetten begonnen Een aantal belangrijke ochtendbladen in Turkije heeft verklaard met ingang van vandaag gedurende drie dagen in staking te zullen gaan als protest tegen twee perswetten die door militaire junta zijn uitgevaardigd. De wet aangaande journalisten ver plicht de direktie akkoorden te tekenen, waarbij om de twee jaar salarisverho gingen worden toegekend, terwijl voorts wordt bepaald, dat in geval van ontslag door de direkteur een maand salaris voor ieder werkjaar wordt uitgekeerd en een halve maand salaris als de jour nalist zijn dienstverband opzegt. De an dere wet voorziet in de oprichting van een organisatie van 32 man met een werkkapitaal van 2 miljoen lire, die de verdeling van de advertenties moet re gelen. Driehonderd journalisten trokken dinsdagochtend demonstrerend door Is- tanboel uit protest tegen het besluit van de directies. Voor de prefectuur wierpen zij de spandoeken en vlaggen op een hoop en hieven het lied van de onafhan kelijkheid aan. breiding gen. de werkloosheidsuitkerin- Hoewel de a s. president zijn anti-re- cessieprogram wel zal beperken vanwe ge de goudsituatie, zal hij die goudsitua tie niet als het allerbelangrijkste pro bleem beschouwen. Hij zou bereid kun nen zijn om in de goudsituatie enige risico's te nemen, omdat hij vastbeslo ten is een. dynamische economie te be vorderen, welke ruimere sociale wel vaartsplannen veroorlooft. Deze doelstel ling zal van hetzelfde gewicht zijn als de doeleinden van het buitenlands be leid. Eisenhower komt met sluitende begroting Republikeinse leiders hebben gisteren verklaard, dat president Eisenhower maandag a.s.. vier dagen voor hij zich uit het openbare leven terugtrekt, een in evenwicht zijnde begroting bij het i congres zal indienen. De president heeft lijdens een bespreking met republikein se leiders een uiteenzetting gegeven van bijzonderheden der begroting voor het begrotingsjaar 1962. dat op 1 juli a.s. jegint. Kennedy, die op 20 januari pre sident zal worden, zal naar verwacht vordt, wijzigingen in deze begroting taribrengen in verband met zijn eigen binnen- en buitenlandse programma's. De republikeinse leider in de senaat, Everett Dirksen, weigerde bijzonderhe den over de begroting mede te delen, naar verklaarde tegenover verslagge vers, dat de voorstellen constructief an goed voor het land waren. Drie Amerikanen tot 10 jaar veroordeeld Een militair tribunaal op Cuba heeft drie Amerikanen wegens spionage ver oordeeld tot elk tien jaar gevangenis straf en heeft een vierde het land uit gewezen. De 34-jarige Eustace Danbrunt uit Baltimore, de 30-jarige Edmund K. Ta- ransky uit New York en de 42-jarige Daniel Carswell uit East-Chester, wer den elk tot tien jaar veroordeeld. Tegen alle vier had de eis dertig jaar gevangenisstraf geluid. Vanmorgen bereikte ons de eerste foto van het front in Laos. Een stuks bemanning van de regeringstroepen brengt hier een 105 mm.-kanon in stelling in de buurt van Phon Hong, een dorpje, dat ongeveer 60 km. ten noorden van Vientiane ligt. De rebellen hadden zich verschanst by1 de heuvel op de achtergrond. De regering van Laos heeft gis teren verklaard, dat Russische troepen Laos zijn binnengekomen en met Noordvietnamezen en Lao- tische guerillastrijders meevechten in de strategisch belangrijke cen trale provincie Xieng Choeang. De bekendmaking is op een pers conferentie gedaan door de minis ter van voorlichting, Boeavan Norasingh, die zei dat de berich ten hierover afkomstig waren van de leider van de regeringsopera ties in de provincie, kolonel Chamchone. De mededelingen van de Laotische re gering zijn echter in strijd met hetgeen leden van een Franse militaire missie, die gisteren uit de „Vlakte der krui ken" zijn teruggekeerd, hebben gezegd. Volgens deze Fransen hebben zij slechts troepen van de linksgeoriënteerde pa rachutistenkapitein Kong Le in het ge bied gezien. Boeavan zei nog, dat de regerings troepen nog steeds vanuit Vientiane naar de kruikenvlakte oprukken. Kapitein Gailliez, de leider van de Franse militaire missie in de Vlakte der Kruiken heeft gezegd, dat een aan tal ongewapende Noordvietnamese burgers in het gebied waren aangeko men. De gehele Franse missie zal bin nenkort het gebied verlaten. Volgens de kapitein is de vlakte op 1 januari in handen van de linkse troepen gevallen en sindsdien is er niet gevochten. Pat- het Laotroepen opereren in het gebied van Ban Ban en van Nong Het, bij de Noordvietnamese grens. Kapitein Le's troepen bezetten de Vlakte van de krui ken en Xieng Choeang, aldus kapitein Gailliez, die eraan toevoegde, dat het aantal vluchten van Russische vliegtui gen met voorraden naar de vlakte de laatste dagen geleidelijk minder is ge worden. Dinsdag was er helemaal niet gevlogen en het was mogelijk, dat de bevoorrading met vliegtuigen thans was stopgezet. 493) Een grashalm lykt op het eerste gezicht een onbeduidend en onnozel sprietje. Maar als we op tafel brood, boter, kaas, suiker, worst, wol, een handvol knopen, een vel papier en eventueel nog talloze an dere voorwerpen en producten depo neren, kost het moeite ons voor te stellen, dat al deze uiteenlopende stoffen in beginsel aanwezig zijn in zulke eenvoudige groeisels als waar toe de grassen behoren. Uit het feit. dat we de suiker naast het brood hebben geplaatst, heeft u wellicht reeds bemerkt dat niet al leen de granen, maar ook het suiker riet (en alle andere rietsoorten) tot de grassen worden gerekend. Overi gens is de groep van de grassen nog wel wat uitgebrei der, want zij omvat honderden geslach ten met ongeveer 4000 soorten. Vol doende dus om er een geheel mensen leven van studie aan te besteden. Dat er grassen zyn die buitenge woon hoog kunnen worden, heeft na de oorlog iedereen kunnen zien aan de maïsplanten, die hun pluimen soms hoog boven onze hoofden doen wap peren. En elke bezoeker van Indië kan ons vertellen van de alang-alang velden, waarin hel aldus genaamde gras soms ver boven 2 meter uit schiet, zodat de mens er volkomen in verdwijnt. Het Birmese en Afri kaanse olifantengras weet een nog grotere hoogte te bereiken. Met dat al blijven we toch in de kleine maten, want we hadden ons voorgesteld u gras te tonen dat wel 50 meter haalt. Welnu, ook hiervan weten onze tropische vrienden mee TOCH IS HET ZO! te praten, want bamboe dat een der gelijke hoogte kan bereiken, behoort eveneens tot de grassen, ook al heeft dit gras een houtachtige vezel. Hier in is kiezelzuur afgezet, waardoor het ons moeite kost de glasharde wand van de bamboekoker op één lijn te plaatsen met de sappige steel tjes uit de Nederlandse weiden. Er wordt wel eens verteld, dat bamboe de snelst groeiende plant is, en ongetwijfeld moeten we alle res pect hebben voor de 0,6 mm die de bamboespruit per minuut weet te groeien, wat op de gunstigste uren van de dag neerkomt op een groeisnelheld van ruim 3,5 cm per uur. Maar om hieruit te concluderen dat bamboe de groeikamploen is. lijkt wat voorbarig. In de eerste plaats is de Australische Eucalyptus in dit opzicht zeker de gelijke van het bamboe, maar afge zien daarvan zyn er nog vele plantaar dige organismen die aanzienlijk sneller groeien, bijv. de steel van een be paalde paddenstoel, waarbij een tien maal grotere groeisnelheid is ge meten, t.w. 5 mm per minuut! Dit organisme kan men dus werkelijk „zien groeien", wat van bamboe niet kan worden gezegd, althans niet wanneer men de waarheid spreekt. Overigens behoeft deze degradatie van het bamboe geen reden te zijn deze grassoort in het vervolg met scheve ogen aan te zien. Over scheve ogen gesproken, weet u dat Mongoolse rassen géén scheve ogen hebben, zoals altijd wordt Daarover een volgende keer. Een woordvoerder van het State De partment verklaarde, dat zich volgens gegevens die het ministerie ten dienste staan, geen Russische troepen in Laos bevinden. Wel waren er piloten in Laos, van de vliegtuigen die de linkse op standelingen bevoorraadden. Ook in geland kon men de beweringen niet troleren. Inmiddels zijn twee afgezanten die de koning van Laos en de pro-westerse pre mier Boun Oum uitgezonden hadden oir de neutralistische voormalige premier prins Souvanna Phóuma er toe te bren- !;en naar Vientiane terug te keren, met ege handen naar huis gekeerd. De gezanten hebben in de hoofdstad van Cambodja, Phnom Penh, getracht Souvanna's terugkeer te bewerkstelligen. Deze is in december tijdens de slag om Vientiane naar Cambodja gevlucht. Hij verklaarde „niet naar Laos terug te ke ren zo lang het daar geen vrede is". Nasoetion wil 5 keer sterker strijdmacht De Indonesische minister van nationa le veiligheid Nasoetion zei gisteren op een drukbezochte persconferentie te New Delhi dat hij bezig is te onderzoe ken hoe landmacht, luchtmacht en ma rine drie tot vijf maal zo sterk ge maakt kunnen worden om de Neder landse uitdaging in Nieuw-Guinea het hoofd te bieden. Nasoetion vertrok gisteravond Pakistan. Hij legde er de nadruk op dat hij Russische wapens gekocht heeft en dat er geen sprake is van Russische hulp op dit gebied. „We kopen ook wa penen van de V.S.", zo lichtte hij toe. Nasoetion zei dat Indonesische mili tairen naar de Sowjetunie gezonden zul len worden om het gebruik van de Rus sische wapenen te leren. Hij verklaarde tijdens zijn verblijf in India ..een nau were samenwerking op defensiegebied tussen Indonesië en India te hebben be studeerd. Op de vraag of er gesproken was over de aankoop van kleinere wa penen antwoordde de generaal: „Bij technische samenwerking is alles inbe grepen"- Op 't ogenblik worden er in India 730 Indonesische militairen van de lucht macht opgeleid. Vier dichters gaan kort geding aan Op dinsdag 17 januari zal door de pre sident van de rechtbank te Haarlem een kort geding worden behandeld, waarbij de Amsterdamse dichters Hans An dreus. Remco Campert, Sybren Polet, en Simon Vinkenoog als eisers optreden tegen de uitgeverij J. H. Gottmer te Haarlem. Gevraagd wordt intrekking van twee deeltjes van de „Vierluik-uit gave" waarin gedichten van de eisers zijn opgenomen, zonder dat de uitgever daartoe gerechtigd zou zijn. De uitgever wil de opgenomen, zonder dat de uitge ver daartoe gerechtigd zou zijn. De uit gever wil de opgenomen gedichten ho noreren met 2,50, maar ook hiertegen hebben de vier dichters bezwaren. Eisenhower-regering het komen de Kennedy-bewind uitgënodigd, een aandeel te nemen in het op lossen van de crisis in Laos. De meest recente invitatie had de vorm van een suggestie, die neerkwam op een gezamenlijke beschuldiging aan het adres van de Sowjetunie en Noord-Viet- nam, dat zij in Laos militaire interventie hadden gepleegd. De verklaring, die vorige week werd gepubliceerd, had niet de instemming van de Kennedy- groep. Niettemin was deze po ging om tot gezamenlijke actie over te gaan, van betekenis. De Amerikaanse plannenmakers in beide kampen zijn zich bewust van de ernst van de situatie in Laos, die het Westen uit de hand dreigt te lopen. T\E GEBEURTENISSEN in Laos vormen een droeve ge schiedenis, waarin de Fransen een minder juiste rol hebben gespeeld. Dat deden zij enige Algerijnse nationalisten: De Algerijnse regering in balling schap heeft verklaard, dat het Algerijnse volk president De Gaulle een ernstige nederlaag heeft bezorgd door het referen dum te boycotten. Hoewel er volgens officiële cijfers 65 Alge rijnen zijn gedood en ongeveer 100 gewond, zouden de Algerij nen zijn afgeslacht. Niettemin heeft het Algerijnse volk gehoor gegeven aan het beroep van zijn regering, de verkiezingsmaske rade te boycotten. De verkla ring besluit: „Het referendum was van nul en gener waarde. Het verplicht het Algerijnse volk nergens toe. En, het gevecht wordt voortgezet. Merkwaardigerwijs viel deze verkla ring samen met een actie van het Franse leger en de veiligheidspolitie, die gisteren de moslemwijken var Oran hebben doorzocht op F.L.N.-agen- ten, die de bevolking hebben aangezet tot een boycot van het referendum van De Gaulle. Van de 62.000 kiesge- rechtige moslems in Oran is slechts een zeer klein gedeelte naar de stem bus gegaan. Het leger heeft tot nu toe de identiteit van ongeveer 15.000 mosleminwoners van Oran vastgesteld. De massale controle vindt plaats in die delen van de stad, waar de agita toren van de F.L.N. het meest actief zouden zijn geweest. Soldaten, para's en leden var veiligheidspolitie, voor een groot deel gewapend met machinegeweren, heb ben 's morgens een moslemwijk afge sloten en gecontroleerd, en opereerden 's middags in een andere wijk. De con trole duurt vandaag voort. Ongeveer 30 moslems werden gearresteerd toen hun identiteit niet onmiddellijk vast gesteld kon worden. Zij werden later weer vrijgelaten. Er werden geen F.L.N.-agenten gevonden. HET LEGER Tijdens de controle gingen er luid sprekerwagens door de stad die de vol gende boodschap omriepen: „Agitato ren, die uit de bergen en het platteland verjaagd zijn, hebben hun toevlucht tot Oran gezocht en proberen u ondanks uzelf in slechte activiteiten mee sleuren. Het Franse leger is sterk De zaak La vort Een niet met name genoemde hoge officier, die een belangrijke rol ge speeld heeft in de „zaak Lavon", die zoals bekend geleid heeft tot een crisis in het Israëlische kabinet is uit het le ger ontslagen. Premier Ben-Goerion had de stafchef bevolen de betrokken offi- "er te ontslaan. Ben-Goerion had een verslag ontvan- _ïn van de procureur-generaal over de beschuldigingen die tegen de betrokken officier zijn uitgebracht in verband met de zaak-Lavon. Eerder had' de procu reur-generaal meegedeeld, dat het on derzoek van de politie niet genoeg be wijsmateriaal had opgeleverd om een vervolging tegen deze officier te kun- en instellen. De officier, die een hoge functie in het leger bekleedde toen Pinhas Lavon minister van defensie was, heeft ver klaard dat Lavon in 1954 opdracht had gegeven tot een mislukte veilig- machtig. Het heeft de rebellen in de bergen verslagen. Het zal hen volgen in de steden waar zij veilig denken te zijn. Generaal De Gaulle zal nooit toestaan dat Algerije in handen van de communisten of hun bondgenoot de F.L.N. valt. Het Franse leger is hier om de bevelen van generaal De Gaulle uit te voeren. Het Franse leger is rechtvaardig alleen de schuldige zal gestraft worden." Grondig onderzoek in spionagezaak Ambtenaren van Scotland Yard heb ben zich gisteravond aan boord van het 3.219 ton metende Poolse vrachtschip Jaroslaw Dabrowski begeven, terwijl berichten de ronde deden, dat het gehele Britse gemenebest de strijd aangebonden had tegen een spionagebende, die zijn basis heeft in Warschau. Ambtenaren van de Speciale afdeling van ö'e Yard hebben ruim drie uur aan boord van het schip doorgebracht voor een nauwkeurig onderzoek van passa giers en lading. Toen het schip zijn lading stukgoederen loste onder het licht van felle booglampen stond een officiei bij de loopplank om alle bezoekers tegen te houden. Of het onderzoek aan boord van het schip tot enigerlei resultaat geleid' heeft is niet bekend geworden, maar de Britse dagbladen wijzen er op, dat het schip al eenmaal eerder een rol gespeeld heeft bij een spionagezaak. Nieuw partijcongres in oktober Radio Moskou bericht dat het centrale comité van de communistische party gisteren in voltallige zitting besloten heeft het 22ste partijcongres 17 oktober te doen beginnen. Chroesjtsjef zal dan het rapport van het centrale partijcomité indienen. Ook zal hij het ontwerp voor een nieuw pro gram voor de Sowjet-Russische com munistische partij aan het congres voor leggen. De agenda is als volgt samengesteld: 1> rapport van het cen traal comité, in te dienen door Chroesj tsjef: 2> rapport van de centrale herzieningscommissie, in te dienen door haar voorzitter Aleksander Gorkin; 3> ontwerp voor een partijprogram, in te dienen door Chroesjtsjef: 4) wijzigingen in de partijstatiutenrapporteur Frol Kozlof, secretaris van het centraal co mité; en 5) verkiezingen voor de centra le organen van de partij. Het ontwerp-partijprogram en de voor te stellen amendementen op de partij statuten zullen in de Sowjet-pers worden gepubliceerd'. De afgevaardigden naar het partij congres zullen bij geheime stemmingen worden gekozen. Per tweeduizend partij leden zal één afgevaardigde met stem recht en per tweeduizend kandidaat- leoën één afgevaardigde met adviserende bevoegdheid worden aam-gewezen. heidsoperatie. Een commissie uit de ministerraad had Lavon echter van al le blaam gezuiverd. De conclusie van de commissie werd bekrachtigd door het kabinet. Ben-Goerion was het hier echter niet mee eens en dreigde met ontslag. De kwestie is nog steeds niet opge lost. Het beroemde 128 pagi na's tellende „Book of Kells", dat het Evangelie in het Latijn bevat, zal met ingang vaan morgen tentoongesteld worden in de Britse Royal Academy in Londen. Het boek is ver zekerd voor een waarde van tien miljoen gulden. „De gemiddelde Brit" is iemand die 42 tot 46 uur per week werkt, zijn eigen huis verft, een tele visietoestel, een stofzuiger, een wasmachine en een koelkast heeft en eens per week naar de bioscoop gaat, aldus de statistieken. Het zal niet lang meer duren of St. Maarten zal het gehele etmaal electri- citeit hebben. De grote mo tor voor het leveren van licht staat reeds opgesteld en heeft al proefgedraaid. Tsjechoslowakije heeft Polen een lening voor de industrialisatie. Een derde hiervan is be stemd voor drie grote pro jecten, waaronder de op richting van een moderne koperindustrie, waarvan de capaciteit voldoende is voor de behoeften van Po len en Tsjechoslowakije De jonge Franse mode ontwerper Yves Saint-Lau rent mag weer terugkeren bij het huis Dior, hoewel hij uit de militaire dienst is ontslagen, omdat hij een zenuwinzinking heeft ge- I Het Duitse telefoonboek dat vorig jaar uit zuinlg- heidsoverwegingen sterk was ingekrompen, zal weer zijn oude omvang krijgen: het weglaten van voorna men heeft te grerte moei lijkheden met zich ge- In een nota aan de ge meenteraad stellen B. cn W. van Amsterdam voor om in de hoofdstad een or ganisatie op te bouwen, die is ingesteld op het lei den vaai de hulpverlening bij rampen van grote om vang. Men neemt de ramp van Tuindorp-Oostzaan als voorbeeld. Van de parkeermeters die als primeur voor Ne derland op Schiphol zijn opgesteld, hebben de auto mobilisten op de eerste dag met plezier gebruik gemaakt. Elk der 36 me ters, die er nu staan kos ten 400. Het parkeren kost 10 cent per half uur per wagen. I De organisatie van zee verkenners in West-Java, Zuid-Sumatra en Westbor- neo moeten zich melden bij de marine-autoriteiten. De Indonesische regering wil de zeeverkenners hel pen „de werkzaamheden van de organisaties te In tensiveren en hen een be tere leidraad te geven voor hun werk". Het vernieuwde tank- oefencentrum op de Vlas akkers bij Amersfoort is gisteren officieel aan de militaire autoriteiten over gedragen. Bij het oefenen heeft men voortaan geen 'ast meer van modder en stof, want keurige tankba- nen met hindernissen door kruisen het natuurschoon. 1 Het plan van Duitse in genieurs om een overdam te bouwen in de Eems en daardoor de zeehaven van Embden te beschermen te gen verzanding is in de Provinciale Staten van Groningen besproken. Over het algemeen was men ver ontrust over de nadelige invloeden die de dam voor de haven van Delf zijl heeft. JOSEPH ALS0P tijd geleden ook in Zuid-Viet- nam, waar zij geprobeerd heb ben president Ngo Dinh Diem ten val te brengen en hem te vervangen door de gangsterlei der Bai Vien in Saigon. Deze po ging faalde, omdat de Fransen in Zuid-Vietnam te weinig in vloed hebben overgehouden. In Laos hebben zij echter nog wel iets te zeggen, door middel van een militaire eenheid, die offi cieel belast is met de training van het Laotische leger. Wellicht is het vanwege deze overgebleven Franse invloed dat dc algehele verantwoorde lijkheid voor de situatie in Laos zo moeilijk aan de Amerikanen wordt overgelaten. Het staat in elk geval vast, dat de staats greep van de parachutistenkapi tein Kong Le met Franse steun werd verricht. En dat het succes van Kong Le de westelijke mo gendheden in de afgelopen maan den hopeloos heeft verdeeld. riE FRANSE OPINIE, gedeeld door Engeland, was dat een neutralistische regering in Laos verwelkomd diende te worden. De Amerikanen antwoordden hierop, dat het niet verstandig zou zijn, een werkelijk neutraal bewind in het door onrust ver scheurde Laos voor mogelijk te houden. Een dergelijk bewind zou half-neutraal en half-com- munistisch zijn, met alle „sterke mannen" aan de communisti sche zijde. Vandaar dat de Ame rikaanse regering generaal Phoumi en premier Boun Oum steunde, die Kong Le's troepen uit Vientiane verdreven. Het succes van Phoumi en Boun Oum werkte echter als een boemerang, omdat de Russen en Vietnamezen onmiddellijk maat regelen namen om hun invloed in Laos terug te winnen. Ame rika dreigde met tegenmaatre gelen, bepleitte militaire tussen komst via de Zuidoost-Aziatische verdragsorganisatie, maar zag zich gedwongen deze plannen te laten varen en steun te verlenen aan het voorstel, de internationa le controle-commissie van de VN. die in 1954 de verdeling van Vietnam regelde, opnieuw in te schakelen. BETEKENT, dat Laos or een gapende afgrond staat. De commissie is samen gesteld uit een Canadese, een Indische en een Poolse vertegen woordiger en reeds om die re den kan men haar niet neutraal noemen. En de omstandigheden waaronder zij aan het werk zal gaan rechtvaardigen de vrees, dat Laos voor de vrije wereld verloren zal gaan. Een dergelijke ontwikkeling zou men kunnen vergelijken met de Duitse bezetting van Sudeten- land na het akkoord in Mün- chen. Het Geneefse akkoord, dat in 1954 over vroeger Frans Indo china werd bereikt, had al veel weg van München. En als Laos verloren gaat. komt het Zuid- Vietnam van Ngo Dinh Diem in dezelfde positie te verkeren als het geamputeerde Tsjecho Slo wakije, dat de bezetting vanSu- detenland slechts kort heeft overleefd. de westelijke mogendheden heeft een verstandige rol gespeeld. En als de catastrofe zich voltrekt, komt dat omdat het Westen zwak is en omdat de Eisen hower-regering een verkeerde politiek heeft gevolgd. Deze heeft geleid tot de arrogante in terventie van de zijde van de Sowjetunie en communistisch Noord-Vietnam. De les van Ko rea had een waarschuwing moe ten zijn. Zij is het helaas niet geweest. D'L Advertentie met RDTERDON Marokkanen eisen 2 N.-Afrikaanse steden In Ceuta en Melilla, de Spaanse ste den op de noordkust van Afrika die door Marokko worden opgeëist, is het de laatste dagen onrustig geweest. Een honderdtal Marokkanen is gearresteerd en over de grens gezet. je worden versterkt, nomen. In enkele kazernes in Spanje zijn de verloven ingetrokken. De Spaanse bladen hebben nog niet een bericht over de onrust in Noord- Afrika gepubliceerd. Maar er gaat geen dag voorbij of er verschijnen adhesie betuigingen aan Spanje en de CaudUlo uit Ceuta en Melilla in de Speanse

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5