PK MH ISUNIL m m FI°] Gebruik geneesmiddelen stijgt onrustbarend SOtEX-oto Schuldige werden schippers berispt Wereldstand tv: ruim Sowjetunie komt 100 miljoen toestellen met ™in,h*'v' ,Freies Fernsehen55 in grote moeilijkheden 7 DINSDAG 10 JANUARI 1961 Dam-vraag 44 Piet van Dijk te Parijs bedrijft de „KUNST" om wille van de kunst. Nog pas verwierf hij de eerste prijs in een problemisten wedstrijd. Glansrijk be haalde hij de meeste punten terwijl de concurrentie fel was. Dit geestig mi niatuur, waarin een verrassing zit, smeet hij in weinig tijd op het bord. 't Is jammer, maar we moeten ons voorlopig met één compositie van hem tevreden stellen. SH IB Hf 1 I| g l h H a mm' pp' p 1 I Q r a - Schaak-vraag 44 In het probleem van de heer A. Bakker was de stand van het diagram: wit: Kf7, Dc4, Pd4, pi b4, d2, d6, h6. Zwart: Kh8, Ta8, Thl, Pf8, pi d7, f4, g6, h7. Mat in twee zetten door 1. Dc4- c3. Op acht verschillende toren zetten van zwart volgen acht verschillende paardzetten, die de witte dame-lijn openen en de zwarte toren-lijn afslui ten. 1Pf8-e6; 2. Pd4xe6 mat. Bridge Het juiste bod in het biedprobleem dat u werd voorgelegd, is: 2 Sans- Atout. Zuid heeft de keuze uit ver schillende biedingen. Hij kan zijn schoppenkaart herbieden, de partner in harten gaan steunen, of 2 Sans- Atout bieden. Voor het laatste bod is veel te zeg gen. Tenslotte heeft Zuid in klaveren en ruiten een aardige dekking. Heeft Ide partner óók iets in de lage kleuren, zo moet 3 Sans-Atout een goed con- tract zijn. Na 2 Sans-Atout bood Noord inderdaad 3 Sans. De volledige kaartverdeling was: A 5 9 A V 7 6 4 B 8 3 2 H 10 H 7 4 2 982 3 6 5 4 cp B 10 9 5 A H 5 4 B 7 3 V B 10 9 H 3 O V 10 7 V 9 2 West kwam toen uit met klaveren 5 en Zuid maakte het contract zonder moeite. Dit spel laat ook weer eens zien, hoe belangrijk de middenkaar- ten bij Sans-Atout zijn. Let U eens op (klaveren 9, in combinatie met Noord's iklaveren 10! Wat de andere paren bo den met dit spel? Zij bereikten 4 har ten respectievelijk 4 schoppen; con tracten welke kansloos down gingen. Jack Diamond. Kruiswoordpuzzel zonder zivart 2 3 4 5 6 7 IS 19 Horizontaal: IJ kleur jongensnaam; 2. vroeger gem. in Gelderl.; 3. vrachtschip niet gesloten; 4. kruipend dier schei kundig element (afk.) staat meestal boven drukwerk; 5. gem. in Utrecht onderricht; 6. zijtak Donau land schap op de O.-kust van Sumatra; 7. telwoord (Eng.) staatsbedrijf (afk.) deel van een fornuis; 8. reuk gem. in Gelderl.; 9. interest de oud ste (afk.) spil van een wiel. Verticaal: 1. voornaamw. boom bijwoord lichaamsdeel; 2. koor van zangers gem. in N. Brab.; 3. zwaardvis ge wicht (afk.) telwoord; 4. lusthof scheikundig element (afk.) voor deel; 5. op geen plaats muzieknoot; 6. metaalsoort de fijnste vederen; 7. vlaskam wild zwijn; 8. meisjesnaam myth, figuur; 9. redelijk schepsel muzieknoot landtong. Oplossing vorige puzzel 1. DameMade, 2. Eemsmees, 3. Bakelkabel, 4. eikkei, 5. Niets Stein, 6. Erisreis, 7. Noottoon. 8. Nonenoen. 9. Erinrein, 10. Maar Rama, 11. Ederrede, 12. NedeDeen. De zegswijze luidt: „De benen Prof. Van Arkel waarschuwt: „Slaap is voor velen niet meer een natuurlijke zaak" TTET aantal geneesmiddelen èn het gebruik ervan zijn de laatste ji AA onrustbarend toegenomen en niet alleen voor strikt medische doeleinden. Het geneesmiddel is dagelijkse consumptie geworden. Het ge bruik van pijnstillende en kalmerende middelen stijgt met de dag. Voor velen is rust en slaap blijkbaar niet meer een natuurlijke zaak. Deze alarmerende woorden sprak mevrouw professor dr. C. G. van Arkel, hoogleraar in de farmaceutische chemie, gisteren in de aula van de Amsterdamse Universiteit ter gelegenheid van de 329e dies natalis. In een land als Denemarken met 4 mil joen inwoners worden per maand 1 mil joen kalmerende tabletten gebruikt. Daar naast komt nog het gebruik van stoffen die de mens tegen ziekten moeten be schermen en soms een gevaar zijn. Ook voor commerciële belangen ge bruikt men chemische preparaten. „In de pluimveehouderij bijvoorbeeld kan ik al leen nog de soepkip aanbevelen, want die vindt men niet de moeite waard om er veel aan te knoeien." Gevaar schuilt er in de toevoeging van stoffen aan veevoer. Oppassen geboden is het ook met de cosmetica. Ook bij het doelbewust gebruik van middelen ter genezing blijken vele zijn de laatste jaren met veel fanfare op de markt gebracht en de stroom gaat nog steeds door. Voor de medicus is het haast ondoenlijk een verantwoorde keus te doen en hij zal moeten oppassen dat hij niet de dupe wordt van de geneesmiddelenrecla me. Hij wordt gemakkelijk in de war ge bracht door nieuwe namen voor reeds bekende enkelvoudige stoffen of combi naties en hij merkt dikwijls niet dat de samenstelling van z.g. uitgebalanceerde geneesmiddelmengsels geruisloos wordt gewijzigd en dat de samenstelling soms anders is dan op het etiket staat vermeld. De goede farmaceutische industrieën hebben hun controle in de laboratoria, maar de ervaring heeft volgens prof. Van Arkel geleerd, dat de meest bona fide „Cor de Kraker" bekent scheepsinbraken De 34-jarige Rotterdamse koopman C. N., alias ,Cor de kraker" of „De honde- kop" heeft bekend op 19 december uit de kapiteinshut van het Griekse motor schip Vassiliades voor ruim zeventien duizend gulden aan contanten in ver schillende valuta te hebben gestolen. Hij heeft ook enkele andere scheepsin braken toegegeven. N. wordt ervan ver dacht in de afgelopen twee jaar op een groot aantal bij voorkeur buiten landse zeeschepen geld te hebben gesto len. Zijn buit wordt bij benadering ge schat op honderdduizend gulden. Hij opereerde in het hele land, waarbij hij gebruik maakte van de duurste huurauto's. Het meeste geld heeft N. waarschijnlijk in illegale speelgelegen- heden vergokt. Oude man opgelicht De politie te Alkmaar heeït gisteren een 54-jarige vrouw uit Alkmaar en haar 58-jarige zustef uit Amsterdam ge arresteerd, verdacht van oplichting van een 85-jarige bewoner van een bejaar- deniinriching in Alkmaar. De man heeft de dames in vijf maanden tijd 11.000 gulden geleend, waarvan nooit een cent is terugbetaald. De vrouwen zijn inge sloten in het huis van bewaring en zijn vandaag voor de officier van justi tie geleid. Partijraad van P.v.d.A. achter fractiebeleid De partijraad van de Partij van de Arbeid heeft in zijn gistermiddag ih Utrecht gehouden vergadering de ge beurtenissen rodnom de kabinetscrisis en het wederoptreden van het kabinet- De Quay besproken. De partijraad stem de in met het door de kamerfractie ge voerde beleid. Hij zag in het feit, dat zelfs geen poging tot versterking van het in zijn samenstelling zwakke kabi net-De Quay is ondernomen, een bewijs van de krampachtigheid, waarmee aan het voortbestaan van dit kabinet wordt vastgehouden. De partijraad verzocht de fractie, ten behoeve van de minder- draagkrachtige woningzoekenden, met alle kracht te blijven streven naar vol ledige uitvoering van de door de Ka mer aanvaarde motie-Van Registratie Zolang er in Nederland geen verplichte registratie en verplicht onderzoek van de z.g. „specialités" wordt geëist en veel hoofdbestanddelen van dit soort midde len niet in „bulk" verkrijgbaar zijn, kan een apotheker praktisch gezien niet vol doen aan zijn verantwoordelijkheid voor dit geneesmiddel. Gelukkig neemt in Ne derland de receptuur nog een belangrijke plaats in, ^odat de apotheker met de raadpleging van de gepubliceerde voor-, n en de fcr~ --v garant kf KAB: Belgische staking onjuist Het dagelijks bestuur van de Neder landse Katholieke Arbeiders Beweging heeft gisteren in Utrecht de dramatische gebeurtenissen in België besproken. Het bestuur constateerde, dat uit tal van feiten blijkt, dat de door het Belgisch socialistische vakverbond uitgeroepen en door de Belgische socialistische partij on dersteunde algemene werkstaking niets of weinig te maken heeft met een werk staking in de normale zin van het woord. Het K.A.B.-bestuur is van oordeel, dat hier sprake is van een zuiver politieke Bovendien gaat deze staking in zoda nige mate met zinloze gewelddaden ge paard, dat van een behoorlijke actie in geen enkel opzicht kan worden gespro ken, zo meent het bestuur. Het Algemeen Christelijk Vakverbond van België heeft zich, volgens hen, te recht, van deze actie gedistantieerd. De K.A.B. leidt uit verschillende be richten af, dat het niet onmogelijk is, dat hier en daar in ons land getracht zal worden steun te vragen voor deze sta king. In verband hiermee verklaart het nadrukkelijk, dat het werkstakingen met een politiek doel steeds heeft veroordeeld en nog veroordeelt Fantasierijke vrouw bedacht roofoverval Het verhaal dat de 64-jarige Snoek-Prat uit Volendam de politie heeft gedaan over een zondagochtend op haar gepleegde roofoverval blijkt gefingeerd te zijn. Tot deze conclusie is de rijks politie te Edam gisteren gekomen, na een door haar in samenwerking met de rijkspolitie te Amsterdam ingesteld onder zoek. Mevrouw Snoek werd zondagoch tend door haar man, to endeze thuis kwam uit de kerk, geheel overstuur aan getroffen. Zij vertelde hem dat een haar onbekende man de woning was binnen gedrongen. Deze had uit een geldkistje met een inhoud van f 3300 een bedrag van ongeveer f 2200 meegenomen. De politie vermoedt dat de reeds tien jaren durende ziekte van de vrouw haar mo gelijk zeer fantasierijk heeft gemaakt. f 395,- nu wegrijden zonder trappen Dank zij de nieuwe vol-otomatische koppeling rijdt da Solex-oto U gelijkmatig on go- makkelijk naar huis. En als U stopt voor verkeerslichten of wat dan ook, blijft hef pittige motortje lopen, startklaar om op to trekken, zon der dat U trapt. Aanvaring op TTET zogenaamde rewuevaren van "AA van de Saheveningse haring vloot op 21 mei 1960 heeft een zeer onbevredigend verloop gehad." Tot deze conclusie is de Raad voor de scheepvaart gekomen na een onder zoek dat hij instelde inzake de aan varing van de motorlogger Dirk Sch 233 met de motorlogger Oceaan 6 Soh 121 tijdens het revuevaren op genoemde Vlaggetjesdag op de Noordzee voor Schevendngen. De Soh 121 werd hierbij slechts licht beschadigd. De raad is van oordeel dat aan de schippers van beide schepen medeschuld aan de aanvaring moet worden ver weten. De schipper van de Sch.-121, de 34-jarige W. D. uit Scheveningen straft de raad daarom met het uitspreken van een berisping en de 57-jarige D. P. uit Scheveningen, schipper van de Sch-233. wordt gestraft door hem de bevoegdheid om als schipper op zeevissersvaartuigen te varen voor de tijd van twee weken te ontnemen. Nadat in 1954, zo geeft de Raad in zijn oordeel nog te kennen, zich op vlagge tjesdag ongeregeldheden hadden voorge daan, is in 1955 een regeling opgesteld vlaggetjesdag met de bedoeling de revue ordelijk en zonder onaanvaardbare risico's te doen verlopen, waarbij voor de betrokken schippers betaalde instructies werden gegeven. Ook in 1960 zijn dergelijke in structies twee dagen tevoren door de havenmeester aan de schippers gege ven in tegenwoordigheid van de inspec teur voor de scheepvaart Daarbij werd onder meer uitdrukkelijk voorgeschre ven. dat de betrokken schippers met hun schepen in een bepaalde volgorde de haven van Scheveningen zouden ver laten en vervolgens in kiellinie de Sch- 97 als konvooileider zouden volgen, waarbij de volgorde gehandhaafd moest blijven. Aan deze instructies hebben enige schippers zich niet gehouden. Zij hebben de kiellinie verlaten, zijn andere schepen opgelopen en voorbij gevaren, waardoor het geheel een onordelijk en enerward verloop kreeg. De gevolgen hiervan bleven niet uit en twee aan varingen, waarvan de onderhavige de minst ernstige is, zijn daarvan het ge volg geweest. De hoofdinspecteur vande scheep vaartinspectie heeft meegedeeld, zich van medewerking aan de vlaggetjesdag in de vorm, waarin deze tot nu toe werd gegeven, In het vervolg te onthouden zo lang een beter en ordelijk verloop van de revue niet is gewaarborgd. Op het aanstaande televisiefestival In Montreux zal de Sowjetunie komen met Op nieuwjaarsdag 1961 waren er in de gehele wereld 2053 televisie- ©Jemïkt zenders in gebruik voor ruim 101 miljoen ontvangapparaten. Daarvan telileten tijdens hun ruimtevaart, telt men in Europa 1128 zenders en 29,6 miljoen toestellen. Men zal o.m. de gedragingen van Alleen Groenland, Griekenland en IJsland zijn in ons werelddeel nog bunnen 0161-611 aan bo°r«i van televisie verstoken, met dien verstande, dat er in elk van deze landen één privé-zender van het Amerikaanse leger werkt. Op elk van deze zenders zijn plm. 50 (militaire) ontvangapparaten aangesloten. Deze in- dlenem Daarmee is Canada „ver- stallaties dienen voor het doorgeven van berichten en orders. zadigd Mexico volgt met 14 zenders voor in Nieuw Zeeland zijn 4 zenders in be- slechts 600.000 kijkers en dan komt drijf voor 180.000 kijkers. Venezuela met 13 zenders voor 390 kü- Wat Amerika betreft, hier valt de kers. Maar Brazilië bereikt met 10 berekening wat scheef uit, omdat alle zenders 970.000 kijkers en Argentinië landen van de Verenigde Staten onder met 11 zenders 500.000. één hoofd worden gebracht, hetgeen Maken we nu de totalen op, en iets de vergelijking met de overige Ame- meer gespecificeerd, dan tellen we in rikaanse landen wat moeilijk maakt Europa 1128 zenders en 29.653.000 kij- Maar goed, de V.S. tellen nu 571 zen- kers, in Afrika 15 zenders en 59.600 kjj- ders en 55 miljoen kijkers. Canada, dat kers, In Amerika 714 zenders en geheel overdekt is door verscheidene 62.434.000 kijkers, in Azië 137 zenders televisieprogramma's, heeft daarvoor en 7.710.150 kijkers en ten slotte in 53 zenders, die 3.700.000 apparaten be- Oceanië 32 zenders en 1.180.000 kijkers. Wij zullen u niet vermoeien met het opsommen van alle cijfers, de televisie in 35 Europese, 7 Afrikaanse, 21 Ame rikaanse (behalve de V.S. die natuur lijk verreweg aan de kop staan), 19 Aziatische en twee Australische (Australië en Nieuw Zeeland) betref- Maar een kleine beschouwing van wat de cijfers te vertellen hebben, zal u toch wel interesseren. Vooral, omdat ons nogal eens wordt gevraagd naar de stand van zaken in andere landen. Beginnen we bij Europa, dan staat wat het aantal zenders betreft Italië nog steeds ver vooraan: het zijn er daar 394, maar zij bedienen alle tezamen ruim 2 miljoen ontvangers. Het groot ste aantal toestellen vindt men in Enge land (10.800.000), maar die worden van beelden voorzien door niet meer dan 35 zenders. (Bij alle vermelde aantal len zenders worden steunzenders inbe grepen). Op Italië volgt West-Duitsland met 253 zenders voor 4.700.000 kijkers en dan Frankrijk met 103 zenders voor 1.900.000 kijkers. Achter Frankrijk komt de Sowjetunie met 102 zenders en 4.600.000 ontvangtoestellen en dan hebben we het, wat Europa betreft, gehad met het aantal zenders boven de 100 en het aantal kijkers boven het miljoen. Pretendenten om het miljoen kij kers spoedig te gaan bereiken zijn Zweden met 900.000, Oost-Duitsland met eveneens 900.000 en Nederland met 800.000 kijkers. U begrijpt dat deze cijfers zijn afgerond. België, met 7 zenders, telt 600.000 kijkers. Eerder dan verwacht werd heeft het Hoger Gerechtshof in Karls ruhe een verpletterende uitspraak gedaan in het proces van de deel staten tegen de Westduitse Bondsregering inzake het uitstralen van een tweede televisieprogramma. „Voorlopig helemaal geen tweede of derde programma"luidde het vonnis en zo kreeg niemand gelijk. Een verpletterende uitspraak dus voor de al sterk-investerende firma „Freies Fernsehen", voor de omroepmaatschappijen die voor zichzelf al een tweede programma hadden voorbereid en niet in het minst voor de Westduitse elektronische industriedie nu blijft zitten met in haast In Afrika komt de televisie slechts geproduceerde toestellen uiterst langzaam van de grond. Al- Aan de uitspraak „voorlopig niets" ben bovendien gewacht met het aan- gerije staat daar vooraan met 5 zenders nog een verwarrend staartje gebon- schaffen van een toestel tot men zeker den: „totdat terzake een beslissing zal kon zijn van een tweede programma. zijn genomen". Maar er wordt niet bij en zo zijn ook de verkoopcijfers be- gezegd, wié dan wel die beslissing zal langrijk gedaald. moeten nemen. Industrie, grossiers en detailhande- Ergo zit iedereen met de handen in laren hebben magazijnen vol oratvan- 't haar en weet niemand nu meer, gers voor band IV en niemand waar men aan toe is. De kijkers voe- koopt ze. len zich bedrogen, de deelstaten triom- West-Duitsland, dat gehoopt had In feren in zoverre dat het gevreesde januari de 5 miljoenste kijker te kun- commerciële overheids-programma nen inschrijven, ziet die mijlpaal ln voorlopig van de baan is, maar de de mist verdwijnen en het naarste van NDR en de Hessische Rundfunk, die alles is dé onzekerheid over de televl- al bezig waren met eigen tweede pro- sietoekomst. 50.000 kijkers en dan volgt Ma rokko met 3 zenders en 2.500 kijkers. Deze zenders zijn alle van Frankrijk afkomstig en zenden de Franse pro gramma's uit De regering van Ma rokko overweegt nu, de drie zenders van Frankrijk te kopen en zelf tele visie-uitzendingen ter hand te gaan Verder werken er op Afrikaans grondgebied nog 2 zenders in Egypte, Nigeria en 1 in Tunesië, alle voor enkele duizenden ontvangers. Eritrea gramma's (die dan dus i Lybië hebben alleen een zender en voor het Amerikaanse leger. Ook in Azië ontwikkelt de televisie zich langzaam, met uitzondering van Japan, dat in twee jaar tijds met 93 zenders en 5 miljoen kijkers een heel eind voor is. Achter Japan komt China met 14 zenders en slechts 134.000 kij kers. Hawaii heeft 7 zenders voor 200.000 kijkers en geen enkel land brengt het verder ook maar tot 100.000 ontvangapparaten. Australië tobt al vele jaren met het bestrijken van een uiterst dun bevolkt groot land, en heeft nu 28 zenders in gebruik voor een miljoen kijkers en ..der- 84 „Is er nog gevoel in?" „Hier en daar". Hij knikte toen ik een paar plekken betastte waar het bloed nog stroomde en giaig op vlakke toon verder: „Ben ik dde handen kwijt, dokter? Amputatie, bedoel ik". „Nee". Ik schudde het hoofd en vond het geen doel hebben hem te vertellen dat er minstens voor een paar vingers geen hoop meer bestond. „Zou ik ooit nog kunnen boksen?" vroeg hij wat onverschillig. „Moeilijk te zeggen. Je kunt het nooit weten". „Zou ik ooit nog kunnen boksen?" „Noodt!" „Weet u dat zeker dokter?" klonk het dan. „Heel zeker?" „Heel zeker, Johnny. Geen enkele dokter zal je in de ring toelaten". „Dan weet ik dus hoe de zaken staan de plasticfabriek heeft er weer een nieuwe kracht bij gekregen. Goed dat boksen was in ieder geval toch veel te inspannend". Er klonk geen spijt in zijn stem, zelfs geen spoor van gelaten heid, maar dat wilde niets zeggen: evenals voor mij waren er op dat momeait belangrijker din gen voor Zagero om zich zorgen over te maken. Hij staarde in het donker en draaide zich eens klaps om. „Wat is er met die hond van je aan de hand Jackstraw'" „Ik weet het niet. Ik zal eens gaan kijken". Onder het gesprek was Balto tweemaal in de sneeuw verdwenen om echter na een paar minu ten al weer terug te komen hij scheen ruste loos en niet op zijn gemak te zijn. „Ik ben direct De Eskimo stond op, volgde Balto in het duister en was na korte tijd weer terug. „Kunt u even komen kijken, dokter Mason?" Hij wees me op een plek in de sneeuw, minder dan honderd meter van ons verwijderd en dicht bij de rand van het gletsjerdal. In het licht van Jackstraws lantaarn zag ik een zwarte, ronde vlek en iets verder weg, waar de sneeuw tot ijs bevroren was, een kleinere. „Olie van de versnellingsbak of uit het reser voir, water uit de radiator", *ei Jackstraw kort. WASTSma/OMt- CNSmtT UW UNNCNKAST zonder einde door ALLISTAIR MACUAN Het licht van de lantaarn gleed over de ijskorst „Hier ziet u de sporen nog van de rupsbanden". „En vers", nam ik aan. De sneeuw en de ijs naalden hadden de sporen nauwelijks nog bedekt. „Dat denk ik ook", gaf Jackstraw toe. „Ze hebben hier lang stil gestaan, dokter Mason kijk maar hoe groot die olievlek is". „Motorpech", mompelde Ak, hoewel ik het zelf niet kon geloven. „Ze wachtten de storm af', zei Jackstraw. „want als ze motorpech hadden opgelopen, zou den ze de motor nooit meer op gang hebben gekregen". Ik wist dat hij gelijk had. Smallwood en Corazzini hadden vrijwel niets van een motor afgeweten en ik was er van overtuigd dat ze in dit opzicht geen komedie gespeeld moesten hebben. „Misschien waren ze hier nog toen wij stop ten. Als we honderd meter verder gegaan waren" „Niets meer aan te doen. dokter Mason. Jawel, ik geloof inderdaad dat ze hier nog stonden". .Hadden we dan de motor niet moeten horen?" „Niet bij deze storm". „Jackstraw!" Nieuwe hoop bezielde me opeens. „Heb je geslapen?" „Nee". „Hoelang hebben we daar gelegen?" „Een half uur, misschien minder". „Man, als ze hier werkelijk gestaan hebben, kunnen ze hoogstens twee kilometer oogescho- ten zijn. Blijven we hier, dan lopen we met deze toenemende kou kans om dood te vriezen en misschien zijn er spleten in de gletsjer die hen ophouden". Struikelend, hollend, vallend en met Jack straw op mijn hielen rende ik naar de slee terug Balto wees ons de weg. Zagero was inmiddels overeind gekomen en het Duitse meisje stond naast hem. „Helene!" Ik greep haar handen. „Gaat het weer? Hoe voel je je?" Beter!" Het klonk er helemaal niet naar. „Het spijt me. dokter Mason, dat ik me zo aanstelde". „Geeft niet", onderbrak ik haar wat ruw. „Kan je lopenmooi, prachtig!" Met nieuwe hoop in het hart verklaarde ik Zagero wat er aan de hand was en binnen een minuut hadden we Mahler en Marde LeGarde weer op de slee en begaven we ons op weg. Mijn hoop duurde echter niet lang. We haast ten ons zoveel we konden soms probeerden we zelfs een draf te bereiken, maar door de oneffen heden van de gletsjer kregen we grote moeite met de slee. Hij sloeg zelfs een keer om, zodat Mahler en Marie LeGarde in de sneeuw terecht kwamen. Daarna waren we gedwongen het wat langzamer aan te doen. Als iets dergelijks na melijk nog eens zou gebeuren of als we niet oppasten voor al te hevige schokken, zouden we ten slotte geen slee meer trekken, maar een lijk baar. Af en toe liet Jackstraw het licht van zijn lantaarn over de sporen van de rupsbanden glijden en ondanks mijn onervarenheid kon ik duidelijk constateren dat die sporen hoe langer hoe vager werden, tot ik eindelijk begreep dat een vereier volgen geen enkel nut meer kon heb ben en mezelf moest bekennen verslagen te zijn we waren minstens een vijf tot zes kilometer achter geraakt en er bestond geen hoop meer de tractor in te halen. We joegen een droom na, een hopeloze droom en vermoordden onszelf Jackstraw en Zagero waren het met me eens We hielpen Helene op de slee om de twee pa tiënten bij te staan, namen ieder een touw over de schouder en ploeterden langzaam verder langs de gletsjer ruggen en hoofden gebogen, zwijgend, ieder van ons met zijn eigen sombere gedachten. (Wordt vervolgd) de" programma zouden zijn geweest) maken zich zorgen over nutteloze zen- derbouw en andere investeringen en ten slotte staat „Freies Fernsehen" er helemaal benauwd voor. Deze firma toch had, na de opdracht tot het maken van een commercieel televisieprogramma voor de overheid, er geen gras over laten groeien. Zij heeft zich grote kosten getroost om al voor een half jaar programma's op de band op te nemen en aldus enorme sommen geïnvesteerd. En daarmee blijft zij zittenvoor lopig- Niemand weet, hoe lang dat gaat duren, want er zijn nóg enkele proces sen aan 't lopen en men vreest dat de bedoelde beslissingin elk geval toch daar op zal wachten. Pas dan kan er een geheel nieuwe opzet worden gemaakten zo vergaat g Na De spionagefilm „Operatie Cicero", die om 8.30 begint in het NTS-pro- gramma is gekeurd voor kijkers bo ven 14 jaar. Vooraf om 8 uur het journaal en een korte Tsjecho- slowaakse filmfantasie „Tijd en be- vanavond de tijd. Sterk gedupeerd is de industrie, die zich geweldig heeft uitgesloofd nog vóór het einde van 1960 het tweede programma zou Immers oorspronkelijk op 1 januari 1961 beginnen ontvang apparaten voor twee programma's aan te maken. Vele adspirant-kijkers heb- half uur radioles de mocratie vervolgt het KRO-pro gramma om 9 uur met een recital, te geven door de bariton Max van Egmond, met orgelbegeleiding door Alibert de Klerk. Om 9.25 uur is er een concert, te geven door het Bra bants orkest ol.v. Hein Jordans. U hoort dan een ouverture van Wag ner en een vioolconcert van Bartók (solist Gyöngy Pauk). Om 10.55 uur weer de muziekrubriek „Vreemd.." van Leo Nelissen. De AVRO gaat tussen 8.05 en 9.30 uur met muziek en vrolijkheid de sportvrouw, -man en -stad van het jaar aanwijzen. Om 9.55 uur treden de wereldberoemde Peters Sisters op met 35 minuten zang. voor mo'«»cn WOENSDAG 11 JANUARI 1«61 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gra Commentaar Democratie at het democratisch karakter van een televisieforum waarin ieder het zijne kan zeggen, bij een gesprek over democratie tussen verschillende lands lieden zeer licht tot enige verwarring kan leiden, ligt voor de hand, 7 00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nvn Dat werd gisteravond ook duidelijk 8.18 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram toen het „.ternet.onole tournolutenge. JSrVf.YJtlï» zeischap, dat onder leiding van prof. J mr. dr. 1. A. Diepenhorst m N.C.R.V. pleegt op te treden, dit onder- Hammondorgelspel i3.00 Nws en tentoon- werp kreeg voorgelegd. stellingsagenda 13.20 Lichte muz. 13.45 Het eerste aanknopingspunt werd de Gesproken portret 14 00 Gram 15.00 Hoe Nederlandse kabinetscrisis welke juist worden we geregeerd?, lezing i5.10 V d achter de rug is en het tweede de Bel- {5u«d 17.00 Hammondorgelspel 17 13 gisclie staking- Maar tussen deze twee H,:)A va** Luyk 1300Nws en in werd op dit al te rijke gebied na- oomm 16.o0 Regeringsuitz: Udtwisselings- t uur lijk te veel overhoop gehaald. Zo pr<>gr over dc Philippijnen in Pamenwr- zelfs, dat het bijna tot een politiek king met radio Nederland Wereldom- steekspel tussen de Poolse en de Duitse roep 18 30 RVUTechniek ln de samen- deelnemer kwam. leving- techniek en muziek. I. door Ir. Aangezien het begrip democratie met s [9 v 1li.IOir£»,at' precies te omlijnen valt en de stelsels VarUVPRO M v d Jeugd VARA: in de verschillende landen ook verschil. 20.00 Nws 20.05 Achter gesloten deuren. lend geaard en opgebouwd zijnkon tioorop 22.O5 Gram 32.20 Zestig Ja; - 0.00 School radio VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 RVU: Suriname 11.30 Gevar progr 12.30 Land- 1 tuinb meded 12.33 V d platteland 12.3T si ng 22.30 Nws 22.40 Strijk. 7.30 1 7.00 Nws 7.10 Grat dag 7.4o Gewijde muz 8.00 Nws 8.15 35 Gram 9.00 V d zieken progr 10.10 Gram Radio) 9 35 Gram 9.40 Gevar 10.15 Morgendienst 10.45 Gram 11.00 De 1 afdwalen. Prof. venservaring, I Diepenhorst echter hield met internum- ork 23 05 Tu: perende vragen het gesprek goed in de hand en nadat men had betoogd dat de democratie aan het verzwakken is en zich ,fniet weet te verkopen aan onder- ontwikelde gebieden", schoof de ge spreksleider i.andig de slotvraag op ta fel. „Kan de Nederlandse democratie als ^operei een voorbeeld voor andere lande 1 dn gesteld?" Daarover werd mt schielijk eens, al noemden twee forum. Gram- fö.oo Schoólork" 5.45 Vlerhaftdig leden het samengaan van politiek en oianospo 16.00 V d Jeugd 17.20 Gram 17 30 religieuze overtuiging toch wel be- rdem 17 40 Beureber 17 45 Gram 18 00 Ka- zwaarlijk. merkoor en orge 18 20 Het spectrum, le- Eerder m het tl C.R.V.-programma Is Gram 00 Nwb keken we naar Petra Laseur en Hans Pauwele. die no «en ,aar al. ianeh.le., t„ de grote K m, eaen oner,tapte,, p,„w,t,rb,«i,ï^. nnn-r de kl»ine. Zij deden dat en vooral ;tng 22.00 Gr-— - hoorspel 12.00 Lichte 1 Land-en tuinb meded 12.33 Gram 12.53 Gram of act 13.00 Nws 13 15 Met pad. praatje 13.20 Lichte muz 13.50 10 Op de man af, praatje 19 15 Piano- •eclteaj 19 30 Radiokrant 19 50 Lichte muz solist plm 21.00 Petra) hef alleraardigste liedjes, maar helaas ook met een vrij misselijke parodie op Von dels Gijsbrecht van Amstel. Dit „Ot en Sien"-gedoe was beledigend voor een klassiek dichtwerk en verder alleen maar mislukt «n flauw* 1 00 Nws Televisieprogramma's NTS: 17 00 Jeugd- tourn VPRO: 17.10—17 40 V d Jeugd. NTS: 20.00 Journ en wee rover*. AVRO- 80.20 Teievizier 20-40 Sportpanorama 21 10 Misschien hoor Je mij, TV-spel 21.55— 22.30 Gedaohtenwisseling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7