Kennedy wil militaire macht van VS vergroten Sowjethulp aan troepen Patliet Lao is gestaakt DENTOFIXI Westduitse financiële hulp aan V.S. weer in bespreking STRAALJAGER NEERGESTORT Krachttoer van natuur s ONTEIGENING EN RECREATIE De ministers Beerman en Van Rooy hebben in een nota aan de Twee de Kamer medegedeeld, dat er geen bijzondere bepalingen betreffende onteigening in het belang van de recreatie in voorbereiding zijn. Er is tot nu toe niets gebleken van de noodzaak tot het treffen van een bijzondere voorziening naast de bestaande wettelijke mogelijkheden. De vraag, of eventueel voor onteigening ten behoeve van de natuur bescherming de zogenaamde korte procedure ingevoerd moet worden, maakt nog een punt van overweging uit bij de voorbereiding van het ontwerp-natuurbeschermingswet, aldus de nota. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN De Belgische ambassadeur in Den Haag, baron F. X. van der Straten Waillet, heeft in zijn ambtswoning aan de heer A. de Crau, vertegen woordiger van enige Belgische maatschappijen in Nederland, de ver sierselen van Ridder in de Kroonorde van België uitgereikt. De heer Eelt- man-Rooda, werkzaam bij de N.V. Calvé, die benoemd is tot officier in de Kroonorde en ir. Ingen-Housz, oud-voorzitter van de raad vai commissarissen van de koninklijke Nederlandse Hoogovens te IJmui- den, die commandeur in dezelfde orde wordt, krijgen hun versierselen binnenkort uitgereikt. PENSIOEN EX-KNIL-MILITAIREN Twee sergeanten-majoor die bij het ambtenarengerecht in beroep zijn gegaan tegen het besluit van de minister van defensie om hun niet on middellijk pensioen toe te kennen na hun ontslag, hebben gisteren vernomen dat hun beroep als „ongegrond" is afgewezen. Het pensioen kan volgens de reglementen pas worden toegekend, wanneer de be trokkene is Ontslagen en niet als hij dit ontslag op eigen verzoek krijgt, hoewel het dn feite een beëindiging van een wettelijk vastgestelde dienst- periode is. Volgens de minister is er geen verschil tussen een verzoek om ontslag en de opzegging van een dienstverband. WIJZIGING ZUIDERZEESTEUNWET Een bijzondere commissie uit de Tweede Kamer 'heeft zich bezigge houden met de wijziging van de Zuiderzeesteunwet. Deze wijziging wil een vrijwillige afvloeiing bevorderen van IJssel- meervissers die door het aanleggen van de IJsselmeerpolders worden gedupeerd. Verscheidene leden vragen zich af of het karakter van de Zuiderzee steunwet, die zoals zij verklaren „zeker geen onverdeelde voldoening heeft gebracht", zich wel leent voor het daarin onderbrengen van de afvloeiingsregeling. Deze leden hadden de voorkeur <gegeven aan een geheel nieuwe wet telijke regeling. Ondanks hun bezwaren wilden zij deze wetswijziging op haar eigen me rites beoordelen en in het belang van de IJsselmeervissers bevorderen dat de wetswijziging zo spoedig mogelijk tot stand komt. De regeling draagt het karakter van een bijstandsregeling. De vraag is of dit billijk en redelijk is, gezien de offers, die de betrokken vissers in het algemeen belang brengen. Zij zijn slachtoffers van overheids maatregelen die in het algemeen belang getroffen zijn. Daarbij past meer een regeling, die het karakter van schadeloosstelling- draagt. Van diplomatieke zijde in Bangkok is vernomen, dat naar alle schijn de Sowjethnlp aan de troepen van de Pathet Lao volledig is gestaakt. Reeds vanaf het tijdstip waarop men er bij de Verenigde Staten op ging aandringen in te stemmen met het opnieuw bijeenkomen van de in ternationale controlecommissie Laos werd de aanvoer door de lucht voor de parachutisten van kapitein Kong Le en de eenheden van de Pathet Lao minder. De omsingeling van de residentie Loe- ang Praibang door de parachutisten var kapitein Kong Le en de eenheden var de Pathet Lao wordt nauwer, aldus heeft het radiostation „De Stem van Pathet Lao" volgens Radio-Hanoi n gedeeld. De Pathet Lao is bijzonder fcief in midden en beneden Laos, heeft de vijand zware verliezen toege- Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren openlijk ontkend dat er bij de recente gevech ten in Laos Amerikaanse burgers of mi litairen om het leven gekomen zouden zijn. „Aan de gevechten doen geen Ame- Soekarno sprak met politieke leiders Maandag is president Soekarno te Djakarta teruggekeerd na op Bali twee dagen overleg te hdbben gepleegd met de belangrijkste leiders van Indonesi sche politieke partijen, nl. de nationa listen, de moslems en de communisten. Er werden verscheidene besluiten ge nomen, waarvan één was, dat het da gelijkse bestuur van het nationale front zal worden uitgebreid met zes leden op 70 leden wordt gebracht. Uit dat dagelijkse bestuur werd centraal bestuur gevormd. Hiervan is president Soekarno voorzitter en zit ting hebben Ali Sastroamidjojo voor de PNI, Idham Chalid voor de Nahda- toel Oelama, Dipa Noesantara Aiddt voor de PKI (communisten) en enige leiders van de functionele groepen, der wie generaal Nasoetion, de ir ter voor de nationale veiligheid, het leger. President Eisenhower heeft gisteren afscheid genomen van het Pentagon, Amerika's militaire centrum waar hij als jeugdig majoor 31 jaar geleden de eerste schrede zette op de lange weg die hem naar het presidentschap van de V. S. zou voeren. Eisenhower woonde een lunch bij. hem aangeboden door zijn minister van defensie Thomas Gates en 38 me dewerkers uit de drie onderdelen, ma rine, leger en luchtmacht. Advertentie Gevoell U zich onzeker met Uw KUNSTGEBIT? Met behulp van Dentofix kunt alle: hechtmiddel Bevestig Uw kunstgebit door het 's morgens eei ciole Dentofix-poeder te schadelijke, smaakloze leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een stevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lachen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden te geraken. Als U iedere och tend wat Dentofix op de gebitsplaat strooit, kunt U verder vergelen, dat Ueen kunstgebit draagt. Probeert Cl het eens; U zult hei verschil constateren! Meer dan 40.000 tandartsen in de gehele wereld raden hun potiënfen oon Dentofix te gebruiken. Het is verkrijg- oar in alle apotheken en drogisterijen a f. 2,35 per plastic strooiflacon. (MNjpnx) rikaanse troepen mee", aldus de woord voerder van het departement. Hij voegde eraan toe dat er evenmin Iroepen uit Thailand of Zuid-Vietnam aan de gevechten deelnemen. Amerikaanse autoriteiten verklaarden dat „een gunstige wending in de crisis" alleen maar teweeggebracht kan wor den wanneer de Sowjetunie haar wa penleveranties aan de pro-communisti sche troepen stopzet. Deze autoritei ten zijn van mening dat India in deze kwestie waarschijnlijk wel druk op de Russen uit kan oefenen. Castro verwacht een „noordelijke aanval"' Cubaanse legereenheden hebben gis teren hun tenten opgeslagen bij de ha ven van Havanna, als onderdeel van de koortsachtige voorbereidingen voor wat Fidel Castro noemt „een aanval uit het noorden". Het semi-officiële dagblad Revolucion maakte uitgebreid melding van de aan komst van een „Yankee vliegdekschip" bij de grote Amerikaanse luchtmachtba- is Guantanamo op Cuba. Het dagblad doelde blijkbaar op de 45.000 ton metende Franklin D. Roose velt, die aan het hoofd staat van 150 oor logsschepen van de Atlantische vloot. In de Caraïbische Zee begon deze vloot gis teren zijn jaarlijkse oefeningen, waaraan ook Britse cn Nederlandse schepen deel nemen. In Havanna is een comité op gericht voor de verdediging van en de hulp aan de revolutie. Het zal er volgens Revolucion voor zorgen dat duizenden mannen en vrouwen van de militie die de afgelopen tien dagen paraat zijn voor aanval van de yankees" te eten TAE NIEUWE Amerikaanse presi- dent John F. Kennedy is van plan de militaire macht van de Ver. Staten te vergroten en een nieuwe strategie toe te passen om het initiatief in de koude oorlog aan Rusland te ontnemen. Tot hij hiermee goed gevorderd is, hopen Kennedy en zijn minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, de druk voor een topconferentie met Sow jet-premier Chroesjtsjef nog enige tijd af te houden. Spoedige topconferenties met de bond genoten lijken evenwel onvermijdelijk. Zowel premier MacMillan van Engeland als kanselier Adenauer van West-Duits- land verlangen er sterk naar om lieuwe Amerikaanse staatshoofd te Zelfs een bijeenkomst met Chroesjt- .ef in de eerstvolgende zes maanden zou onontkoombaar kunnen zijn, omdat de Sowjet-leider op elk ogenblik dat hij kan veroorzaken. nieuwe actie die door Kennedy toegezegd in de wereldstrijd met het communism#'houdt in grotere hulp Latijns-Amerika, Afrika en Azië, r ganisatie van de NAVO, het openen nieuwe kanalen voor contact met c munistisch China en het ontwikkelen_ „nieuwe benadering" tot de Sow jetunie. aanzien van Rusland heeft Ken nedy tijdens zijn campagne verklaard, ;r één ding is wat de comm tische leiders begrijpen en dat is m: dat zijn eerste zorg als president zijn om de gewapende macht van Amerika zowel in kern- als conventio nele wapens te versterken. In algemene zin heeft Kennedy zich verplicht om „Amerika weer op gang Deze revolutionaire ijsbreker be staat nu nog maar op papier, maar op het idee is toch al patent verleend. Voor het schip is een batterij cirkelzagen ge monteerd, die het ijs in stroken snijden en die stroken worden daarna weer versnipperd. De brokken stromen het schip bin nen, waar ze volkomen worden verpulverd, om dan onder hoge druk ver weg naar opzij ge spoten te worden. Spoedig gesprek met Chroesjtsjef te brengen" en zijn „prestige" in het buitenland te herstellen. Dit vereist het maken van plannen op lange termijn. Een van de eerste beslissingen van Kennedy zal zijn, hoe hij zijn tijd zal verdelen tussen het grote concept van de buitenlandse politiek en de moeilijkheden en crises die hij van dag tot dag moet behandelen. Er zijn al heel wat kritieke zaken die snel handelen vereisen, zoals: 9 De onderhandelingen met Rusland over een verdrag tot het uitbannen van kernproeven. Kennedy wil nog één, maar niet meer dan één poging doen om over eenstemming te bereiken. Hij zal hierbij zware druk ondervinden van de commis sie voor atoomenergie en het departe ment van defensie om een eind te ma ken aan het moratorium en snel onder grondse proeven te hervatten. De dollar-crisis. Kennedy is ervan overtuigd dat hij snel stappen moet doen om de Amerikaanse dollar als in ternationale valuta te versterken. 9 De Cubaanse crisis. 9 Het Berlijnse geschil. Elk ogenblik kan dit tot een nieuwe crisis leiden, maar in officiële kringen meent men, dat Chroesjtsjef zal wachten tot Kennedy gelegenheid heeft gehad om de teugels stevig in handen te nemen in Washing ton. Chroesjtsjef wil blijkbaar de nieuwe jonge president ontmoeten en hij zou de kans hierop bederven als hij een actie terzake van Berlijn op een verkeerd ogenblik deed. Maar ook is dat een buitengewoon ernstige Berlijnse situatie Kennedy zou kunnen dwingen tot een topconferentie zoals dit ook met Eisenhower is gebeurd. Conferentie in Londen over ruimteonderzoek In Londen is maandag een inleidende conferentie begonnen voor het opstellen een gemeenschappelijk program onderzoek van de ruimte. Aan deze conferentie die een technisch karakter heeft, wordt deelgenomen door afge vaardigden van Engeland, West-Duits- land, België, Nederland. Noorwe gen. Denemarken, Zweden, Italië, Zwit serland en Canada. Frankrijk is niet vertegenwoordigd, omdat Franse des kundigen al de vorige maand contact met hun Britse collega's over dit on derwerp hebben opgenomen. In februari zal een tweede conferentie worden ge houden. waaraan ook Frankrijk en ver schillende landen van het Britse Geme nebest zullen deelnemen. Zoals bekend is het initiatief tot deze conferenties uitgegaan van Engeland, dat de Britse raket „Blue Streak" wil gebruiken als eerste trap van de ge meenschappelijke raket, die een satel liet moet lanceren. Een F 84 Lstraaljager van de Neder, landse Luchtmacht is gisteren omstreeks half vier in de rivier de Weser bij Bre merhaven neergestort en gezonken. De piloot maakte op een hoogte van 2000 meter gebruik van zijn schietstoel en kwam terecht in de haven van Bremer haven. Hij werd ernstig gewond. De piloot is lt. Th. Groothoff int Eindhoven. Hij werd naar een' ziekenhuis in Bremer haven overgebracht. Pogingen om het toestel op te halen zijn tot heden mis lukt. Jjt eeft daafce Kij, I Prinses Margaret, die met haar* man Anthony Arm strong-Jones gisteren na een bezoek van tien dagen aan Ierland in Engeland is teruggekeerd, heeft gezegd, dat het verblijf zonder een enkel incident is verlopen cn zij hoopt binnen afzien bare tijd weer een bezoek aan Ierland te brengen. I Mevrouw Elly Belli- Strassburger, directrice van het circus Strassbur ger, heeft zaterdagavond na haar optreden in Amster dam de rijzweep van de onlangs overleden hoge schoolrijder Otto Schuman in ontvangst genomen. I Een Arnhemse dame die zondag tijdens haar trein reis tot dc ontdekking kwam dat zij het gas on der de soep had laten branden, alarmeerde op het station Driebergen de politie. Een agent begaf zich naar het opgegeven adres, constateerde dat de soep kookte en draaide het Burgemeester Matser van Arnhem heeft in zijn nieuwjaarsrede opgemerkt dat de jeugdcriminaliteit in Arnhem een zeer ster ke stijging vertoont. In 1960 steeg ze met 30 pro cent. Het zijn voorname lijk diefstallen uit winkels en geparkeerde auto's en vele kleine Inbraken. 9 Prof. mr. J. M. van Bemmelen meent dat er re denen aanwezig zijn om de wet op de geneeskunde met betrekking tot de paranor male geneeswijze te wijzi gen, omdat de huidige rege ling Indruist tegen de vrij heid van keuze van genees kundige behandeling en ook grote rechtongeiykheid ver wekt I „Als jullie mij alleen laten, steek ik het huis in brand", zei de 5-jarige To- koezo Koeboto uit Sagami- hara bij Tokio tegen zijn ouders toen deze een avondje uit wilden. Vader en moeder lachten harte lijk en gingen weg. Toen zij 's avonds laat terug keerden was bun huis in vlammen opgegaan. I Engeland heeft van de Sowjetunie toestemming gekregen om een tijd schrift in het Russisch in de Sowjetunie uit te ge ven. Het blad zal „Ang- llya" (Engeland) heten en om de drie maanden ver schijnen. I De bevolking van West- Dultsland is in tien jaar tijd met vijf miljoen per sonen toegenomen tot 55,5 miljoen. Die In Ooet-Dplts- land ls daarentegen terug gelopen met 1,1 miljoen tot 17,3 miljoen personen. Bij London Airport Is gisteren een nieuw hotel geopend dat 186 kamers heeft en plaats biedt aan 300 gasten. De kamers zijn voorzien van radio en televisie. Bouwkosten: ruim 9 miljoen gulden. De Noorse koopvaardij vloot, op drie na de groot ste ter wereld, vertegen woordigde op 1 januari een bruto tonnage van 11,2 miljoen. De Noorse koop vaardij maakt 8,6 procent van de wereldvloot uit. I In Maagdenburg (Oost- Duitsland) is het elektrici teitsverbruik gerantsoe neerd, omdat vanwege het slechte weer niet voldoen de bruinkool, waarmee de meeste elektriciteitcen trales worden gestookt, Grotere aankopen van wapens in Amerika (Van onze correspondent in Bonn) Nadat president Eisenhower te kennen had gegeven, dat hij nog voor de overdracht van zijn ambt aan zijn opvolger Kennedy de kwestie van de Amerikaanse be talingsbalans zoveel mogelijk in het reine wenst te brengen, zijn gisteren de Duits-Amerikaanse besprekingen hervat. Einde no vember werden zonder resultaat de besprekingen over een West duitse financiële hulp aan Amerika afgebroken. Het gaat daarbij om een verlichting van de Ameri kaanse betalingsbalans door de welvarendste bondgenoten van Amerika, waartoe ongetwijfeld de Bondsrepubliek behoort. Op de Amerikaanse verlanglijst ston den destijds een verhoging van West- Duitslands bijdrage tot de „bovenbouw" I van de N.A.V.O. van 14 tot 22 procent (waardoor Amerika's eigen aandeel var 32 tot 24 procent zou kunnen dalen). Bonn heeft inmiddels toegezegd rond eenvijfde van de kosten der „infra structuur* voor zijn rekening te willen Washington vroeg voorts van Bonn een bijdrage in de kosten van het onder houd der Amerikaanse troepen (vijf di visies) in West-Duitsland, een bedrag dat afwisselend is geschat op 600 tot 800 miljoen Mark. Daarvan heeft Bonn niet willen horen, ook al omdat een derge lijke bijdrage te veel riekt naar „sta- tioneringskosten", die West-Duitsland tot ver na de herwinning van zijn sou- vereiniteit (in 1955) aan de vroegere be zetters en latere bondgenoten heeft be taald. Afgezien daarvan heeft Bonn er op gewezen, dat zijn eigen defensielas- ten rond. 11 miljard. Mark per jaar be dragen en de vrees uitgesproken, dat be taling van dergelijke kosten aan Ame rika zou worden gevolgd door soortgelij ke vorderingen door de andere landen die troepen in West-Duitsland onderhou den (Engeland heeft dergelijke vorde ringen dan ook prompt aangemeld). Bonn stelde inplaats daarvan voor dat Amerika deze bijdrage zou trekken uit een grote N.A.V.O.-„pot" waarin ook de andere Atlantische partners hun Pfenni- ge zouden moeten storten. Ontwikkelingshulp Ook hierin verschilden de Amerikanen en West-Duitsers (wier delegatie werd aangevoerd door vice-kanselier en mi nister van economische zaken prof. Er- hard) van mening. West-Duitsland wil Op Driekoningen worden de Ita liaanse verkeersagenten eens extra „gehuldigd" door de bevolking, om hen te danken voor de diensten die zij het afgelopen jaar aan het ver keer hebben bewezen. Niet alleen particulieren, maar ook grote zaken zorgen dan voor een frisse dronk en een lekker hapje. De gaven worden op de verkeersheuvels bij de agenten neergezet en na enkele uren staan zij als het ware op een lekkernij- berg. Op deze foto: een agent en de geschenken. Twee negerstudenten naar universiteit In de blanke universiteit van Georgiï zijn gisteren twee neger stud enten bin nengegaan om zich overeenkomstig de beslissing van de federale rechter te la ten inschrijven. Een menigte van omstreeks 200 blan ken keek zwijgend toe, toen de 18-jari- ge Charlayne Hunter en de 19-jarige Hamilton Holmes door de poort naar binnen wandelden. In gezelschap van hun advokaten en enkele negers gingen zij naar het ad ministratiebureau. Er werd bij hun komst niet gedemon streerd. De meeste van de 7400 blan ke studenten woonden de colleges bij. Spionageproces tegen vier mannen en vrouw Gisteren is in Karlsruhe een proces begonnen tegen vier mannen en een vrouw die 7.600 mark van Sowjetagen- ten ontvangen zouden hebben voor spionagewerk gedurende 1958-59 in het Ruhr-gebied. Hen wordt tenlaste gelegd o.a. de vol ledige stabilisatie-inrichting van een tankafweerkanon verkocht te hebben, welke van de Britse strijdkrachten ge- Verder zouden zij de Russen 6.000 fo to's verkocht hebben voor de instruc tie van sommige Britse wapens. ontwikkelingshulp 3,2 miljard Mark opbrengen (o.a anderhalf miljard uit een industrielening, een half miljard uit de opbrengst van de privatisering van de Volkswagenfabriek, een half miljard in de begroting 1961. en een half miljard als bijdrage van de deelstaten), maar de Amerikanen erkenden dit niet als echte ontwikkelingshulp, aangezien zij niet uit het Westduitse budget werd ge financierd. Zo is men destijds uit elkaar gegaan zonder iets definitiefs te heb ben bereikt. Intussen is het overleg op diplomatiek niveau in Bonn en Washing ton voortgezet. Inmiddels zijn nieuwe voorstellen uit gewerkt: grotere Westduitse wapenaan kopen in Amerika (de Bondsrepubliek bestelde al voor 5,5 miljard in Amerika), overneming van enkele Amerikaanse buitenlandse verplichtingen (men spreekt in dit verband van de kosten der Ame rikaanse militaire hulp aan Griekenland en Turkije tot een bedrag van 1.3 mil jard Mark), en een voortijdige aflossing der Westduitse schulden aan Amerika. Bepaalde plannen welke ontwikke lingspro jekten West-Duitsland van Ame rika zou kunnen overnemen zijn op gesteld. De gemoederen zijn intussen wat afgekoeld. De Amerikanen waren eind vorig jaar nogal teleurgesteld over het feit dat de West-Duitsers niet onmiddel lijk op alle Amerikaanse eisen ingingen. Dit leidde in Washington tot nogal ver bitterde commentaren. Advertentie King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoel, dat elk tablet onmiddellijk geeft. Neem King, bereid nit het zuivere natuur product en ga de dag tegemoet met frisse moed en frisse mond. De natuurzuivere Communistisch China geeft groot krediet Na afloop van het bezoek dat de pre- nier van communistisch China, Tsjos En-lai, de afgelopen week aan Birma heeft gebracht is in Rangoon een com muniqué gepubliceerd, waarin wordt ge zegd dat de nog sinds kort onafhanke lijke landen van Afrika en Azië het recht moeten hebben in vrijheid hun politiek en sociaal stelsel te kiezen, zon der buitenlandse inmenging. China en Birma zullen de strijd voor zelfbeschikkingsrecht en onafhankelijk heid van de volkeren, die nog niet zelf standig zijn steunen. Het kolonialisme, in welke vorm dan ook, dient te ver dwijnen, omdat het een bedreiging van de vrede vormt. Voorts hebben China en Birma een verdrag voor economische en techni sche hulp gesloten, evenals een beta lingsovereenkomst. China zal Birma een renteloos krediet van 30 miljoen pond sterling (ruim 300 miljoen gulden) verstrekken. Aan deze lening zijn geen politieke voorwaarden verbonden. De geheimen van Casablanca Op de Afrikaanse „topconferentie" t« Casablanca, die zaterdag is geëindigd, zijn geheime maatregelen opgesteld voor Kongo of Algerije. In kringen rond de afvaardiging van de V.A.R. werd vernomen dat deze maatregelen vastgelegd zijn in resolu ties, die niet zijn gepubliceerd. Als de V.N. er niet in zouden slagen de zo genaamde „samenzwering van de kolo nialisten" tegen de „wettige regering" van Loemoemba op te rollen, zouden de maatregelen inzake Kongo worden uit gevoerd. In de geheime overeenkomst over Algerije is de steun, die de Afri kaanse landen aan de verzetsstrijders zullen geven, tot in details vastgelegd. 492) Er zijn talloze bouwwerken, die we misschien niet neool kunnen vinden, maar die dan toch zo mach tig van constructie zijn, dat we on willekeurig onze bewondering laten blijken voor de inventieve geest die het mogelijk heeft gemaakt uit zelf vervaardigde materialen een derge lijk monument op te trekken. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik de Eiffel- toren bijzonder lelijk vind, wat me echter niet belet steeds weer ge ïmponeerd te zijn door dc constructie van dit stalen geraamte, waarvan de top zich veroorlooft zachtjes boven Parijs heen en weer te wiegen, zon der dat de voorbijgangers op het Champ de Mars vrees behoeven te koesteren dat de afknappende brok stukken hun argeloze hoofden zullen treffen. Bij aanschouwing van ver schillende Ameri kaanse wolkenkrab bers, die in hun binnenste de bevol king van een kleine stad met al haar hebben cn houden herbergen, zal ons wel eenzelfde ge voel bevangen, al moet ik toegeven dergelijke bouwwerken niet uit eigen aanschouwing te kennen. Maar denkt u zich nu eens een toren ter hoogte van de Utrechtse dom. Hier Is niet veel verbeeldings kracht voor nodig, want dit bouw werk kennen de meesten van ons wel nlt eigen aanschouwing of van af beeldingen. De opgave wordt echter wat moeilijker, wanneer we ons moe- TOCH IS HET ZO! ten voorstellen dat die meer dan 100 m hoge toren een middellijn moet hebben van niet meer dan 30 cm. Daarmee is de fantasie nog niet ten einde, want aan de zeer hoge top van deze lange staaf bevestigen we allerhande zwarigheden, byv. 20 of 30 halve mudzakken meel. Als laatste aardigheid trekken we met een bijzonder krachtige kraan de top van deze ruim 100 m lange staaf halverwege naar de grond en laten hem schieten, zodat hy boven de arme stad Utrecht heen en weer We kunnen dit spelletje nu wel staken, want de mens beschikt niet over materialen die tegen dergelijke krachttoeren bestand zijn. En geen architect ter wereld is by machte een toren te construeren waarby een der gelijke vreemdsoor tige wanverhouding bestaat tussen leng te en breedte. Toch worden der- gelykc constructies in verkleinde vorm by miljarden in de natuur vervaardigd. Bekykt u de dood gewone korenhalm maar eens aandachtig! Flauw? Welaan, er zyn ook mach tiger voorbeelden in de natuur. Tot hoe hoog <tenkt u dat de grootste grassoorten Kunnen uitgroeien? Tot twee, misschien wel tot vier meter? Mis! De grootste soorten komen tot 50 meter! Daarover een volgende keer. In de plaatselijke gasfabriek van Praag brak enkele dagen geleden brand uit. Het vuur was heel moei lijk te benaderen en men maakte o.m. van helicopters gebruik om zakken cement in de brandende gashouder te werpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5