Alma Mater-koor oogstte veel succes in Leiden Hollandse haring onontbeerlijk op de Franse vismarkten N/EUWS ^SLEUTELSTAD Kerk op verloren gegaan gebied nu in opmars Historisch vogelschieten ook in Voorhout NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 10 JANUARI 1961 Visserijgolfjes 70 gul en kabeljauw, 150 koolvis, 80 diversen en 300 stijve kabeljauwen; de Voorloper VL. 16 was er met 50 schel vis, 315 haring, 55 makreel, 20 wijting. 50 gul en kabeljauw, 120 koolvis en 130 stijve kabeljauwen en de IJM. 97 Toronto met 30 schelvis, 25 diversen, 150 stijve kabeljauwen, 95 haring, 40 ma kreel, 25 wijting, 50 gul en kabeljauw en 90 koolvis. Hoge prijzen Voor 1961 is er alvast een rekord ge vestigd voor de schelvisprijzen. Grote schelvis noteerde maandag 80 tot 100 per kist van 50 kilo: Grootmiddel was niet veel goedkoper met 92 tot 80: Kleinmiddel deed 92 tot 81: Pennen 85 tot 80 en de braad 77 tot 55. Ook de wijting was erg duur met 57 tot ƒ45. De tongen deden gemiddeld 4.50 tot 5.40 per kilo, makreel 30 tot 21, haring 21 tot 18, schol 55 tot 60. TVE VISSERS VAN FECAMP in Frankrijk maken zich ernstig ongerust over de aantasting van de haringvoorraad in de Noordzee door de Deense industrievissers. Zij moeten steeds langer zoeken en komen steeds vaker met him schepen met weinig haring in de ruimen terug. Dit heeft het gevolg, dat de eens zo gevreesde invoer van Hollandse haring thans door de handel in Fecamp met instemming wordt begroet voor de in standhouding van de haringmarkt De heer L. Soublin, president van de Redersfederatie, heeft een boekje open gedaan over de teruggang in de Franse haringvisserij. Op de Doggersbank is de haring naar zijn mening grotendeels verdwenen. In de zgn. „Smalls" worden nog tamelijk stabiele haringvoorraden aangetroffen. Naar de mening van de heer Soublin. gebaseerd op de persoonlijke waarne mingen en ervaringen van de beman ningen van zijn schepen, hebben de Denen „té veel jacht gemaakt op haring van twee jaar oud. De vernielingen, die zij langs de kust hebben teweeg ge bracht, brengen de haringvisserij in ge vaar". „De wijze, waarop de Denen de zeebodem afstropen, moet onvermijde lijk leiden tot de volledige verdwijning van de haring", zo voorspelt de heer Soublin somber Meer noordelijk schijnt de haring nog niet te zijn aangetast door deze praktij ken. De Noren beginnen zich echter ook al ongerust te maken over het verdwij nen van de haring. Tegen deze onder mijning van de haringstand is thans nog niets te ondernemen. De internationale conventie van 1946 is daartoe ontoereikend. Zij heeft vol gens de heer Soublin het bezwaar, dat het principe van de wetgeving door een aantal deelnemers en meer bepaald door de Franse beroepslieden werd betwist, omdat deze conventie de netmazen heeft gereglementeerd wat bijna neerkomt op een zuivere ongerijmrheid, vooral voor de visserij op de Noordzee vanwege de grote verscheidenheid in de vangst ge durende één zeereis. Voorts is de con ventie er vanuit gegaan, dat bepaalde vissoorten zoals haring en makreel geen bescherming nodig hebben. Dit was er Vijf treilers, tien loggers en 39 kotters zorgden er maandag voor, dat de IJmui- dense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 5720 kisten verse vis. De aanvoer van verse vis uit de Noord zee was gering. De treilers hebben lange reizen 13 tot 14 dagen op zee ge maakt voor tamelijk sohrale vangsten. De aanvoer van in Ierland gekochte ha ring doet het getal van het aantal met vis gevulde kisten stijgen Er waren maandag 200 kisten schelvis, 205 wijting, 290 gul en kabeljauw, 2490 haring. 340 makreel, 600 koolvis. 1020 schol, 55 tarbot, 160 diversen. 280 kleine kistjes haring, 1035 stijve kabeljauwen en 27.000 kilo tongen. De schepen De Petronella VI. 131 kwam maandag aan de markt met 1675 Ierse haring en 20 kisten diversen aan boord; de KW. 42 Nicolaas Senior zorgde voor 575 di versen en 200 stijve kabeljauwen; de IJM. 36 voor 55 schelvis. 90 haring, 90 makreel, 45 wijting, 60 gul en kabeljauw, 250 koolvis, 10 diversen en 25 stijve ka beljauwen; de SCH. 171 voor 40 schel vis, 170 haring, 50 makreel, 50 wijting, De kabeljauw was iets minder duur. Grote regels noteerden 132 tot 122 en kleine regels 61 tot 50. Op lee Weinig nieuws komt er van on noord. Een briesje, maar over het al gemeen toch goed visbaar weer. MM vangsten zijn niet ruim en nogal wis selvallig. Zij liepen gisteren van 50 tot 175 manden diversen per etmaal. De Deining KW. 8 moest bijvoorbeeld te vreden zijn met een etmaalvangst van slechts 60 manden diversen. De kustvloot heeft maandag de visse rij langs de kust weer hervat. Vandaag teveel De aanvoer van verse haring uit Ier land is voor vandaag vast te ruim. Niet alle schepen zullen lossen. Er is dus alvast wat voorraad voor woensdag. De VI.. 110 komt vandaag aan de markt met 1580 kisten Ierse haring; de SCH. 27 heeft 1100 kisten Ierse haring aan boord; de SCH. 261 komt aa: markt met 50 kisten schelvis, 180 haring, 100 makreel, 30 wijting, 20 gul en kabel jauw, 100 koolvis, 20 diversen en 12( stijve kabeljauwen; de IJM. 211 met 75 kisten diversen; de Albatros KW. 87 met 700 kisten diversen: de VL 84 met 425 diversen en 100 stijve kabeljauwen. De KW. 171 en VL. 153 waren met onbe kende vangsten op weg naar IJmuiden. KATWIJK Burgerlijke stand GEBORQN: Gerrit Pieter P, z v P P Bertram en W Lakerveld; Julia Mary, d v A F Zwanenburg en W Varkevisser; Renate, d v R P Baudoin en M Hou- waartLida Wiühelmina, d v P van den Oever en W A van der Plas; Cornelis, v M Schouten en G van der Plas; Marcellinus Johannes Maria, z v L F Arkesteijn en M M Luijten; Cornelis, z v J Koelewijn en A P Hoogduin; Maria Jeannette Ingrid, d v E C Zondervan en G de Vries; Theo Herman Marten, z v J Guijt en M Remmelzwaal; Jan, z v D Berkheij en Q C Duindam; Jacobus Leendert. z v L Schaap en D J Vos- kuijl; Anthonius Maria, z v H M Re geer en A M Zoetemelk; Gijsbertje, d v A Hoek en G van Raaijen; Jaantje, d v C van Duijn en J A van Rooijen. ONDERTROUWD: C J Koelwijn en C G J Wouters; C W Rensing en W BaaLbergen; M van der Bent en J E Onderwater; J K Schaap en G van Duijn; J A Roosendaal en P J M de Vreede. GETROUWD; IJ van der Bent en D de Bruine W G C van 't Hof en D F W B van der Luit. OVERLEDEN: Huig van Duijn, 71 j; Jacoba Varkevisser, 93 j, weduwe van J Varicevisser: Arend van Duijn, 56 j; Adriana Alyda van de Ven, 57 jJohan na Maria van der Gugten. 95 j, weduwe van J SohoonenbergJenneke de Jongh, 64 j. weduwe van J Waidlich; Jacoba Haasnoot, 83 j. weduwe van C Hus. KATWIJK AAK ZEE Film over Spanje De heer K. de Groot uit Hilversum ver toonde gisteravond in hofel Noordzee voor de fotocursus van de heer D. Kruyt een kleurenfilm over Spanje. Vele prach tige oude gebouwen van Spanje werden vertoond. Ook waren er opnamen van het eiland Majorca. De zaal was geheel bezet. Bronzen plak Onze plaatsgenoot de heer C. H. P. Dekkinga won de bronzen A.A.F.V.- plaquette op de grote fototentoonstelling „Het leven betrapt", die van 7 tot en met 15 januari in de kunstzaal Esher Surrey te Den Haag wordt gehouden. Agenda Vanavond acht uur houdt de mannen- vereniging Calvijn een vergadering in het hervormd verenigingsgebouw aan de Voorstraat. Morgenavond half acht houdt ds. Bou- man in de Kapel een bijbellezing over Babels val (Openb. 18-19:5). Morgenavond acht uur houdt de Jonge Kerk van de wijkgemeente Zuid een samenkomst in het wijkgebouw Abeel- plein. Herstel gemeentelijke badinrichting De plafonds in de dames, en heren- afdelingen van de gemeentelijke bad inrichting aan de Van der Werfstraat vertonen zodanige gebreken dat ver- nieuwing noodzakelijk is. Aangezien het nog wel enige tyd zal duren, voordat de plannen voor de bouw van een nieuw wijkbadhuis zullen zijn gerealiseerd en het sluiten vóórdien van de bestaande gemeentelijke bad inrichting uit een oogpunt van volks gezondheid B. en W. niet verantwoord voorkomt, behoort tot herstel van de plafonds te worden overgegaan. De kosten bedragen naar raming f 12.320,—. Duurdere openbare u.l.o.scliool Voor de bouw en inrichting van een openbare ulo-school aan de Du Rieu- straat stelde de raad op 1 juni 1959 een krediet beschikbaar van f 774.200. Naar het zich laat aanzien, zal het kre diet met f 56.500 worden overschreden. Verlichting van de Witte Singel en Zoeterw.singel wordt verbeterd De openbare verlichting van de Wit. tesingel en de Zoeterwoudseslngel doet niet aan de eisen, die het huidige verkeer stelt. In verband hiermede heb ben B. cn W. een plan tot verbetering doen ontwerpen. Het plan zouden zy nu slechts willen uitvoeren voor de Zoeterwoudseslngel en het gedeelte van de Wittesingel gelegen tussen de Heren straat en de Jan van Goyenkade. Ten aanzien van de verlichting van het ove rige gedeelte van de Wittesingel wordt nog overleg gepleegd met de hoogleraar- directeur van de Sterrewacht. Een veel sterkere verlichting van de Wittesingel dan thans het geval is zou, volgens deze hoogleraar ernstige moei lijkheden kunnen veroorzaken voor een groot deel van het observatiewerk op de Sterrewacht. In verband daarmede zijn enkele proeven genomen door het plaatsen van lichtmasten van verschil lende lengte. Deze hebben nog niet tot een aanvaardbaar resultaat kunnen Aangezien met betrekking tot de ver lichting de belangen van het verkeer tegenovergesteld zijn aan die van het observatiewerk op de Sterrewacht, is het vraagstuk niet eenvoudig. Ter ver krijging van de juiste vorm van ver- lichting hebben B. en W. dan ook bij de proefneming de K.E.M.A. (N.V. Keu ring Elektrotechnische Materialen Arn hem) ingeschakeld. Zodra een oplos sing is* gevonden, zal ook de verbete ring van de verlichting van dit ge deelte ter hand worden genomen. De kosten van het gehele plan worden begroot op f 65.000. Ontslag prof. Van der Vlerk Bij Koninklijk Besluit van 2 januari j.l. is per 1 februari a.s. eervol ontslag ver leend aan prof. dr. I. M. van der Vlerk als gewoon hoogleraar in de historische geologie en paleontologie aan de rijks universiteit te Leiden. GOUDEN DOCTORAAL Op 13 januari zal het vijftig jaar zijn geleden dat mr. J. A. van Tienhoven, geboren te Werkendam en thans wonen de te Biltihoven, promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. (Advertentie) Voor prima PAARDEVLEES vakkundige bediening NIEUWE LEIDSE PAARDENSLACERI) HOGEWOERD 135 Elektrische verlichting aan Pesthuislaan De openbare verlichting van de Pest huislaan is onvoldoende. Er bevindt zich slechts één gaslantaarn. In verband hiermede hebben B. en W. een plan doen ontwerpen tot het aanbrengen van een elektrische verlichting. Volgens dat plan zul'len acht stalen lichtmasten van SVz m lichtpunthoogte worden ge plaatst. De kosten worden begroot op f 6.700,—. Openbare kleuterschool Gortestraat Door de omstandigheid, dat het ge middelde aantal kleuters van de open bare kleuterschool aan de Gortestraat gedurende drie jaren minder heeft be dragen dan de voor deze gemeente gestelde limiet van 60 en deze school op grond daarvan voor opheffing aanmerking kwam. besloot de raad op 18 januari 1960 de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen te verzoe ken te bepalen, dat deze school stand wordt gehouden. De minister heeft besloten, dat deze school gedu rende i960 in stand kon worden gehoh- den, mits het aantal kleuters niet daal de beneden de 20. De motieven om die instandhouding te verkrijgen, zijn thans nog onvermin derd van kracht aldus B. en W Weliswaar daalde het gemiddelde aan tal kleuters van 37 in 1959 tot 32 in 1960 en wordt de school thans bezocht door 24 kleuters, doch deze daling is voor een belangrijk deel te wijten aan de omstandigheid, dat de school wegens brand, tijdelijk is gehuisvest in het ge bouw aan de Roodenburgstraat l. B. en W. zijn dan ook van mening, dat de school nog steeds in een dringende behoefte voorziet en dat het nodig is de minister wederom te verzoeken haar in stand te mogen houden. Mej j. F. A. Le Poole begraven Onder grote belangstelling werd gis termiddag mej. F. A. Le Poole op de begraafplaats Groenesteeg ter aarde be steld. Onder meer gaf de burgemeester, jhr. mr. F. A. van Kinschot, van zijn be langstelling blijk- Bij de korte plechtig heid werd onder andere het woord ge voerd door de heer Muller Massis namens het college van regenten van het St. Annahofje. Namens de vereniging „Oud Leiden" sprak dr. W. C. Braat enkele woorden. Een neef van de overledene mr. J. le Poole sprak tenslotte enkel woorden van dank. Amateurfotografen kregen bondsprijs De eerste bijeenkomst in 1961 van de Leidse amateur-fotografenvereniging in de bovenzaal van restaurant De Doelen mocht zich verheugen in een zeer grote belangstelling, waaraan ongetwijfeld niet alleen de kleurendia-projectie door de heer P. de Jong, doch ook de békeruitrei. king door bondsvoorzitter G. A. W. Wage, naar aan de L.A.F.V. veel heeft bijgedra gen. Na het welkomswoord van de zitter, de heer G. Gompeknan, volgde een kort huishoudelijk gedeelte, waarbij de voorzitter een aantal nieuwe leden mocht installeren. Een inzending va lieer Gompelman naar een landelijke foto-wedstrijd was met een prijs beloond. Alvorens de bondswisselbeker aa L.A.F.V.'-voorzitter te overhandigen, gaf de heer Wagenaar nog eens uiting zijn bewondering voor de prestatie, die de Leidse afdeling leverde met het win-1 nen van de eerste prijs in de bonds-kleu- rendiawedstrijd, waarvoor niet minder dan 57 verenigingen hadden ingeschreven. Nu de kleurenfotografie steeds meer terrein wint zullen in de kleurendiawed- strijd-1961 nog hogere eisen worden ge steld, onder meer door het instellen van een hoofdiklasse, waarin ook de L.A.F.V. zal moeten uitkomen, aldus de heer Wa genaar. De Leidse amateurs zullen het dit jaar du6 bijzonder zwaar krijgen. Na dit officiële gedeelte projecteerde de heer De Jong kleurendia's van uit zonderlijk hoog gehalte, dankzij een alles zins perfecte techniek. 't BRILLENCENTRUM ie Speciaalzaak Zieken- lcverancicr BOSPLEIN 8 KATWIJK TEL. 3807 Vrouwenvereniging Katwijk a. Zee Gisteravond sprak in irenc Hommes-Bavlnck van de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw uit Amsterdam over 't gereformeerd jeugd- zorgwerk. Deze stichting heeft tot doel als overkoepelend orgaan de arbeid tc bevorderen van Gereformeerde organi saties, die zich bezighouden met sociaal- evangelische arbeid onder de ongeorga niseerde Jeugd van Nederland met het daaraan verbonden gezins- en volwas- senenwerk. Het jeugdzorgwerk ls heel iets anders dan het jeugdwerk. Het Jeugdzorgwerk wordt gedaan onder de kinderen gezinnen. Er zijn grote problemen te overwin nen. In 1922 werd reeds een begin ge maakt met dit werk, doch niet van ge reformeerde zijde. In 1946 is ds. J. M, van Krimpen in Rotterdam begonnen. de zwak maatschappelijke NOORDWIJK Jongens gepakt De politie van Noordwijk heeft twee jongens, resp. 12 en 13 jaar, op heterdaad betrapt bij diefstal ln een schuur aan de Abr. van Rooyenstraat. Zij bleken mee»- op hun kerfstok te hebben. Noordwijk Actief In Ons Gebouw vergaderde Noordwijk Actief. Op 24 jan. wordt een contactavond gehouden. De werkgfoep heeft in het bp- stuur herkozen de heren C. Booy en W. J Kniier. Er werd uitvoerig gesproken over de wijziging van de winkelsluitingswet en over een koopavond. Er gingen stemmen op om de halve-dagsluiting een uniform karakter te geven. Er zijn nu 86 leden. De statuten hebben de Kon. goedkeuring verkregen. Besloten werd van de evenementencommissie een zelfstandig orgaan te maken. Het rapport Vet is verschenen. Het is voorzien van kanttekeningen van de A.N.V.V. en de provinciale V.V.V. De heer M. P. den Hollander gaf een financieel overzicht (batig saldo). De be groting werd aangenomen. De post bij drage Stichting V.V.V. zal gereserveerd worden in afwachting van het onderzoek inzake het rapport Vet. In de werkgroep werden de heren P. d. Berg en B. Bruggeman herkozen. Gekozen: N. F. Pot. Schietvereniging De wisselmedailles werden gewonnen door: met de buks D. A. Lusgen 47 p,, tweede klas W. Caspers 47 p., derde kl. P. Slingerland 44 p.; met K.S.O.: L. v d. Meer 58 p. eerste kl.. W. Stafleu 55 p tw. klasse. Donderdag 8 u.: Hof van Holland jaarvergadering Tuinbouw en Plant- Schaaknieuws Dan. Notcboom IISassenheim II: voorl. uitslag 6—3; één partij ter arbitrage opgezonden. Gedetailleerd: G. v. d. Bof— E. v. d Zaag 0—1, A. de Boer—G. de Jong 1—0, H. Veenstra—A. Barnhoorn 1—0, A. VeefkindC. Staring (res.) 10. A. v. d. BergG. Bouwmeester 10. H. Meyer G. v. d. Velde 1—0, J. v. Veen (res.)— R. Venema 1—0. G. Hoogeveen—G. v. d. Lip 0—1, C. de CutterC. Clement 0—1, W. v. Rooyen—J. v. Rijssel afgebroken. Er werd een jeuigdhaven gebouwd, waar de kinderen konden komen om te spe len. Het is de bedoeling de jeugd j goed werd gegeten, ook tot de gezinnen door te dringen. Dej Tenslotte ging jeugd uit deze gezinnen krijgt geen goe de opvoeding. De kinderen worden vroeg de straat op gestuurd ouders bemoeien zich niet me Deze bevolkingsgroep komt het meest voor in de oude volkswijken. Gezinnen met vier of vijf kinderen wij dompte tweekamerwoningen, ook nog een getrouwde zoon inwoont met één of twee kinderen. Het ontwik kelingspeil van die mensen is zeer laag. Ze zijn doodgepraat. Door de propagan da van communisten en socialisten zijn ze wantrouwend geworden. Over het algemeen hebben deze sen het in materiële zin niet slecht. Er ls echter geen Interesse voor geestelijke ontwikkeling. Er ls een leegte. Er zijn geen Idealen. Hun leven is uitzichtloos. ZU voelen dat er voor hen geen plaats is in de maatschappij. Hier ligt ook schuld bij de kerk. Voor deze mensen is nooit iets gedaan. Vandaar hun af werende houding tegenover de kerk en allerlei instellingen. Er worden nu steeds meer jeugdha- vens gebouwd. In de eerste plaats wordt aan de kinderen de blijde boodschap ge bracht. Het gaat erom het vertrouwen van de kinderen te winnen. De leiders en leidsters proberen vertrouwen te krij gen en doordat de kinderen thuis aan de ouders vertellen, wat er in de jeugdlha- vens gebeurt, wordt tevens bereikt, dat de ouders met het Evangelie in aanra king komen. Jaarlijks gaan de jongens en meisjes kamperen. Aan de hand van kleuren dia's liet spr. zien, hoe zij zich in de jeugdhvens en op de kampeerterreinen," onder leiding van leiders en leidsters, bezighouden. Ten slotte zei spr„ dat dit werk ont zettend veel geld kost. Voor 1961 is een bedrag van drie miljoen gulden ge raamd. Wel draagt het rijk een groot bedrag aan subsidie bij. Zij wekte de talrijke aanwezigen op een jaarlijkse bij drage te geven. De avond ging uit van de gerefor meerde vrouwenvereniging en de lei ding was in handen van de heer J. ie Groot. Een Rijnburgs zangensemble on der leiding van de heer A. Woltflians zong enkele liederen. HOOG EN LAAG WATER Woensdag: hoog water 9.39 en 22.15 uur; laag water 5.04 en 17.37 uur. Het telkenjare terugkerende vogel-» schieten op Koppermaandag is gisteren ook in Voorhout weer niet vergeten. Om streeks negen uur in de morgen kon de nieuwe voorzitter, de heer J. Lakeman, alle schutters welkom heten in hun stamhuis „De Bonte Koe". Als ere-lid was de oud-burgemeester van Voorhout, mr. G. F. W. van Berckel van Noordwijk, aanwezig. Speciaal vier nieuwe leden werden welkom geheten, waarna de voorzitter ieder veel geluk wenste. Op de gemeentelijke speelweide was een tweetal houten vogels op hoge palen bevestigd. Burgemeester Smolders loste het eerste schot op één van deze doel witten. Na het 300ste schot was de eer ste vogel uit de lucht verdwenen, waar na de tweede vrij spoedig volgde. Inmiddels had de burchtvrouwe van „De Bonte Koe" het jagersmaal (erwten. snert met kluif) gereedgemaakt, waarvan IISSE tseroepbaar De heer J. Mansvelt. vicaris, wonend Eerste Poellaan 64 te Lisse, heeft zich beroepbaar verklaard. CENTRIFUGES Kromhout - Ri jnsburq Vliet N.Z. 32 Tel. 3710 ver tot het buks- schieten in de zaal van het stamhuis. Te gelijkertijd werd er gekaart en gebiljart Burgemeester Smolders reikte omstreek! 7 uur de prijzen uit. Schutterskoning was dit jaar van dt eerste vogel: J. v. d. Berg Pzn (romp) 2. Th. Heemskerk (kop); 3. Jac. Wester hoven (rechtervleugel); 4. E. M. Homan (linkervleugel); 5- Bern. v. Velzen (staart) en 6. burg. Smolders (vlag). Tweede vogel: 1. J. v. Steijn; 2. J. v. Stfeijn Jzn3' burg. Smolders4. P. J. Westerhoven5. E. M. Homan en 6. burg. Smolders. Prijswinnaars buksschieten: 1. J. Lake man 58 pt; 2. G- Langeveld Wzn 55 pt; 3. Jac. Westerhoven 55 pt; 4. Aad v. Leeuwen 54 pt; 5. A. Gelderblom 54 pt; 6. dr. A. W. Bots 53 pt: 7. J. Winters 53 pt: 8- burg. Smolders 53 pt. De voorzitter dankte tenslotte het per soneel van de plaatselijke afdeling va Rijkspolitie, dat toezicht hield en leiding gaf aan de jacht. Mutatie rijkspolitie Tot postcommandant van de rijks politie is de heer G. J. Schuurman, wo- RIJNSBURG Jeugdgemeenteraad Woensdagavond zal de jeugdgemeente raad de eerste vuurproef hebben -te door staan. Na twee vergaderingen van min of meer organisatorische aard zullen de jeugdgemeenteraadsleden nu voor de eerste maal kunnen debatteren over het beleid van B. en W. Met de aanleg van een zwembad aan de overkant van hot Oegstgeesterkanaal zullen de meesten zich wel kunnen verenigen, hoewel er waarschijnlijk wat bezwaren van finan ciële aard zullen komen. B. en W. spre ken zich hierover niet uit. Een subsidie aan het Humanistisch Thuisfront zal echter wel meer gespreks stof opleveren. B. en W. adviseren afwij- Er ls een verzoek binnengekomen van een dansschool om eenmaal per week danslessen te geven. De jeugdburgemees- ter, die hierover beslissingsbevoegdheid heeft, zal dit toestaan mits een geschikte lokaliteit kan worden gevonden. Over deze kwestie kan worden geïnterpelleerd. De heer P. van Egmond, wethouder van openbare werken, heeft zijn functie neer gelegd. Er zullen dus een nieuw raadslid en een wethouder moeten komen. Gevonden voorwerpen Gevonden: glacé handschoen. Hofstraat 6; bollenmand met letter M, Moleneind 22; geel wollen kinderwantje. Valkenburger- weg 5: bos sleutels, Kerkstraat 17 a; kin- derwant, Kerkstraat 16: horloge, Oegst- geesterweg 62; herenrijwiel, Kanaalstr. 32; boodschappentas, Vliet NZ 4; bruine bivakmuts, Heerenweg 35; kinderhand- schoentje met sjaal, Langevaart 6; dames- portemonnaie. kleur beige met inhoud, Vliet ZZ 43; damesrijwiel. Noordeinde 43. De voorwerpen kunnen op de vermelde adressen worden afgehaald. Opera Dido and Aeneasvan Purcell HET WAS EEN oorspronkelijk en zeer boeiend programma, R.-K. Alma Mater-koor onder leiding van Jan Smit gisteren in Leiden een zeer fraaie avond schonk aan een niet overmatig groot aantal'toehoor- ders. Het feit alleen al, dat dit numeriek niet zeer sterke ensemble vocaal zo goed is getraind, een verzorgde dictie bezit en zelfs in de dynamisch sterke passages nooit tot geforceerd zingen komt, is een genoegen voor de toehoorder. Jan Smit weet bovendien precies wat hij wil en wat hij met dit koor kan bereiken, zijn leiding is muzikaal en geïnspireerd, dynamisch en ritmisch weet hij verfijnde resultaten te bereiken zonder ooit zijn doel voorbij te schieten. Men had bovendien het geluk te be schikken over een voortreffelijk instru mentaal ensemble als het Residentie Kamerorkest, terwijl de vocale solisten Henriëtte Sengers, sopraan, Leny Ste vens, sopraan, Diet Kloos, alt, Cees van Weelden tenor, Fred Bongers (die David Hollestelle onverwachts moest vervan gen), bas, om de belangrijksten te noe men, in het algemeen zeer verdienste lijke prestaties leverden. Een motet „Laudate" (psalm 117) van Telemann opende het concert op muzi kale wijze; daarna verraste Henriëtte Sengers ons met een levendige vertol king van een kamereantate van D. Ga- brieli uit 1691, gesteund door Hans Phi lips aan het clavecimbel. Was zij aan vankelijk wat aarzelend in haar moei lijke partij, zij herstelde zich spoedig en gaf blijk van grote begaafdheid. Deze vermoedelijk eerste uitvoering ln Nederland van dit werkje betekende een verdiend succes voor de uitvoerders. Het Gloria van Vivaldi werd hier al eerder uitgevoerd, het werk behoort ze ker tot de zeer goede barokke kerkmu ziek en bevat uitzonderlijk fraaie ge deelten zoals het eerste koor, en de aria sopraan „Domine Deus" waarin SB Jo Schoenmakers-Van Helden. Annie de Vries cn Corrie van Heteren. De Dldo van Henriëtte Sengers was ontroerend, vocaal knap ondanks enkele zwakkere momenten en enkele minder fraaie hoge noten. In de dialoog tussen haar en de niet zeer heldhaftige Aeneas had ze wel iets meer woede mogen to nen bij het horen van Aeneas' voorge nomen vertrek. In haar aria „When I am laid in earth", een van de schoonste lamento- aria's uit de hele barokliteratuur, Handel incluis, bereikte ze een in drukwekkende gevoelsexpressie. Le ny Stevens had in de rol van Belinda geen gemakkelijke partij, j Zij volbracht haar taak. inclusief de 1 vele grillige coloraturen en hoge lig- Diet Kloos ls eigenlijk meer een dra- j f.'°8e_n: de onoerwacMe grote Inlerval- matische alt (mezzo) dan een lyrische, Meesterwerk diepe alt zoals die hier wellicht wacht had kunnen worden. Daardoor kleurt ze wat bij in de lagere tonen. Als aanvoerster van de heksen in Pur- cell's Dido voldeed ze ons dan ook aan merkelijk beter. Het was een zeer goede gedachte Purcell's enige opera, de „Dido and Aeneas" uit ca. 1690. in concert- vorm uit le voeren. Het is niet alleen fraaie barokmuziek, het is stellig een muziekdramatisch meesterwerk van de hoogste waarde, dat ondanks Handel en alles wat daarna kwam, nog niets van zijn levensvatbaarheid en pathos heeft verloren. Purcell schreef het kleine operaatje voor een meisjeskostschool in de stijl van de Venetiaanse school, doch wist er een zeer Engels, bijna Shakespeariaans aroma aan te geven dat het gehele werk doortrekt. Het is geniale muziek, deze zeer moeilijke doch uiterst boeiende aria's op ostinate bassen, deze levendige koorstijl, deze ritmisch, harmonisch en dynamisch zo prikkelende balletmuziek en tussenspelen, en bovendien de dra matisch zo Sterk geschreven recitatieven. Koor en orkest werkten prachtig samen om aan de uitvoering een hechte, nergens teleurstellende voortgang te geven. De dirigent haal de er alles uit, zelfs de zware Engelse uitspraak bleek geen obstakel te zijn gebleven. Een goede vondst was de werking van de echo via het balkon, in het furiënkoor van de eerste acte. Het toneelonweer bij de heksenscène was wel komisch, doch viel wat uit de toon bij gemis aan verder décor. Prach tig van klankrégie waren ook de moei lijke heksenscènes, waarin Diet Kloos zich zeer verdienstelijk maakte naast snelle tempi, meestal op fraaie wijze; een enkele maal legde ze te sterke accenten waardoor de beweeg lijkheid van haar orgaan wat werd be nadeeld. Zij, evenals Henriëtte Sengers trou- ens, breidde haar taak ook over een enkele bijrol uit. De Aeneas van Fred Bongers viel wat log uit, doch was zeker niet onverdienstelijk. Alle solisten be halve de tenor Cees van Weelden had den een enkele maal weieens te kampen met de Engelse dictie, die eigenlijk al leen door Engelsen volledig kan worden gerealiseerd. De instrumentale partijen waren zoals gezegd uitstekend. De con- tinuopartij werd door Hans Philips op zijn klein doch fraai klinkend Neupert- clavecimbel knap uitgewerkt. De uit voering oogstte luide en langdurige bij val, de solisten ontvingen fraaie bloe- Jammer, dat er voor niet-traditio- nele uitvoeringen betrekkelijk zo wei nig belangstelling bestaat. Dr. J. van der Veen Botsing voor lietacad. ziekenhuis te Leiden Op de Rijsburgerweg ter hoogte van de oversteekplaats voor voetgangers bij het academisch ziekenhuis stopte de bestuurder van een in de richting Oegst- geest rijdende auto gisteravond om kwart over zeven plotseling voor een overstekende voetganger. De 69-jarige bestuurder van een achter genoemde auto kon niet tijdig meer remmen zodat een botsing volgde. De bejaarde be stuurder liep een hersenschudding op er Klaagde voorts over pijn in zijn knie. Zijn naast hem zittende vrouw brak haar rechterbovenarm en liep venvondlgen het gelaat op. Beide auto's werden nende aan de Julianalaan 30, benoemd. De heer Schuurman bekleedt op het ogenblik dezelfde functie te Zonnebreu- gel (N.B.) VOORSCHOTEN Ponyclub ,New-Forest' De nog zeer jonge jeugdrijschool en ponyclub „New Forest" (opgericht in juli 1960) blijkt aan een grote behoefte te voldoen, gezien het feit dat het nieuwe jaar werd ingegaan met een kern van ruim zestig enthousiaste jeugdruiters af komstig uit Voorschoten, Leiden, Oegst- geest. Leiderdorp, Voorburg, Den Haag en Wassenaar. De centrale ligging van onze gemeente zal daar zeker niet vreemd aan zijn geweest Mede om minder afhankelijk te zijn van ons grillige klimaat hoopt „New Forest" binnenkort te kunnen beginnen met de bouw van een ruime binnenmanege, die hoogstwaarschijnlijk in februari reeds gereed zal zijn. Voorts zullen aan deze manege énkele boxen worden toegevoegd, die stalruimte zullen bieden aan een aantal pas aange schafte nieuwe paardjes. Door een en an der is het mogelijk binnenkort het leden tal met 25 a 30 meisjes en jongens van 10 tot en met 16 jaar uit te breiden. Het aanhouden van een wachtlijst, wat deze zomer helaas af en toe nodig bleek, zal na verwezenlijking van een en ander stellig tot het verleden behoren. ZOETERMEER Begrafenis koster Siersema Zaterdagmiddag had onder grote be langstelling de teraardebestelling plaats van de plotseling overleden koster van de Gereformeerde kerk te Zoetermeer en concierge van de drie aldaar geves tigde christelijke scholen, de heer F. Siersema. Ds. W. van den Bos uit Pynacker ging voor in een rouwdienst, die werd gehouden in de Gereformeerde kerk aan de Stationsstraat. De rouwpredikatie was gebaseerd op 3 verzen 6 tot en met 18 van Psalm 103 Job 14 vers 1 tot 3a. Voor en na de rouwdienst zong men respectievelijk de verzen 8 en 9 van Psalm 103. De heer J. Kalisvaart, voorzitter van de kerke raad, gewaagde van de 17-jarige plichtsgetrouwe- dienstvervulling van de overledene. In de wijde onttrek was de heer Siersema een geziene figuur, vooral i Gereformeerde kringen. Namens het schoolbestuur, het perso neel en leerlingen van de christelijke scholen sprak het hoofd van de schooi aan de 5-Meistraat, de heer J. ten Kate. Het optreden en vertrouwen, dat de overledene genoot bij onderwijzend per soneel en leerlingen, zullen zijn per soonlijkheid niet gemakkelijk doen ver- Toen de aanwezigen langs de in de kerk opgestelde baar een laatste groet brachten, speelde de organist, de heer Waardenburg, het „Veiliig in Jezus' Ds. Van den Bos sprak op de alge- ene begraafplaats de geloofsbelijdenis t, waarna hij besloot met het Onze Vader. De oudste zoon van de overle dene dankte voor de belangstelling. Kleuterschool De architecten PaardekooperBarn- hoor uit Lisse hebben het bouwen van tweeklassige r.k. kleuterschool in het plan Zuidbuurt opgedragen aan J. J. Boers te Hazerswoude voor f 105.000. HILLEGOM Woiiingbouw-inogelijk- lieden belicht Gisteravond werd op uitnodiging van het Christelijk Sociaal Verbond Patrimo- en de Christelijke Besturenbond voorlichtingsavond gehouden over „Woningbouwmogelijkheden in het kader an eigen woningbezit" in Hillegom. Nadat de voorzitter, de heer W. van der Vinne, had verklaard, dat naast de zorg, die de overheid voor de woningbouw heeft, ook de particulieren een taak héb- en dat het bezit van een eigen wo ning de aandacht van onze sociale organi saties heeft, gaf hij het woord aan de heer B. Visser, secretaris van het ver bond van Christelijke Woningbouw Coö peraties. Van de drie mogelijkheden om in het bezit te komen van een woning, (woning, premie-woningen, woningwet-woningen en bouw in de vrije sector) vestigde spr. voornamelijk de aandacht op de bouw een woning met rijkspremie, t is begrijpelijk, dat de over heid ernaar steeflt, dat degenen die deze huizen bewonen in de korst mo gelijke tijd in staat worden gesteld de volle huur zelf te betalen, al zal daar- het enorme bedrag, dat er geïnves teerd is op de een of andere manier ge annuleerd dienen te worden. Indien iemand eenzelfde bedrag aan huur kan betalen als dat waarmee men een eigen woning kan financieren, dan is het bezit van een eigen huis altijd te verkiezen. Men moet echter de verplich tingen op financieel gebied kunnen blij ven nakomen; zodra een gegadigde een vijfde deel van zijn salaris (bruto) ter beschikking kan stellen voor aflossing, bestaat de mogelijkheid, om in samen werking met de daarvoor bestaande so ciale organisaties tot eigen woningbezit te komen. Wanneer er in een gemeente een aan tal belangstellenden is in de aankoop van een eigen woning, is de bemiddelingsor ganisatie bereid alle voorbereidingen daarvoor op zich te nemen. Na de pauze werd uitvoerig over een en ander gediscussieerd. Pyromaan gevat De Hillegommer die het eerst melding had gemaakt van de brand in een onbe woond pand aan de Noorderlaan en daar na nog dapper heeft helpen blussen, blijkt het vuur zelf ontstoken te hebben. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. In het betrokken pand had de firma Loimmerse een partij hout ter waarde van enige duizenden guldens opgeslagen. Tegen auto gelopen Bij het oversteken van de Stationsweg is gistermiddag een kleuter tegen een passerende auto gegrepen. Het meisje liep slechts enkele ontvellingen op. Door spiegelruit gevallen Zondagavond botsten enige jongelui in de Hoofdstraat te Hillegom tegen iemand op, die zijn evenwicht verloor en tegen de spiegelruit van de banket bakkerswinkel Kraaij viel De ruit brak. De jongeluit hebben de schade gezamen lijk vergoed. Vierdorpentoernooi Het 14de Vierdorpentoernooi begint deze week. Donderdag gaan de Hillegommers naar Rijnsburg. Het is acht jaar geleden dat deze twee groepen tegenover elkaar zaten en daarom zullen we ons maar niet aan een voorspelling wagen. Maandag spelen de damclubs van Noordwijk en Sassenheim. De damclub Hillegom is thans in het bezit van de N.H.C.-wisselbeker Door een damvriend is een tweede prijs ter beschikking ge steld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4