Georgia sluit haar staatsuniversiteit Is de tijd rijp voor het „betere souvenir GRIEP! Ds. N. van der Zijpp werd eredoctor in Amsterdam Een woord voor vandaag Vaticaans concilie wil kerk hervormen Chefarine 4 2 OECUMENE Er wordt in kerkelijke kringen veel gesproken over het streven naar de eenheid der Christus-be lijders en de moeilijkheden die zich hierbij voordoen. In het Cen traal Weekblad schrijft prof. dr. J. Waterink hierover ondermeer het volgende: het mijn overtuiging, twee groepen mensen hebben, die een ernstige bedreiging vormen voor het groeien van een oecume nische eenheid onder de Christus belijders. Dat is in de eerste plaats de groep van hen, die vanuit welke gezichtshoek dan ook, zich het iso lement als ideaal stellen. Er ligt voor hen in de beperktheid van hun eigen groep iets, dat zij het wezenlijke kenmerk vinden van de echtheid. En het komt bij dezulken herhaaldelijk voor, dat zij door hun specifieke opvatting gedicteerde be perktheden zien als reëel voor het wezen van het christen-zijn en van het kerk-zijn. Dat zijn de mensen, die moeilijk, heel moeilijk naar de grote groep zijn te trekken. Maar in de tweede plaats is er een groep ..tegenwerkers", die ge vormd wordt door de strijders voor de eenheid. Het zijn de men sen, die de indruk maken, dat zij in ieder geval uit de eigen kring willen uitbreken. Kort geleden hoor de ik de uitdrukking: ,,als wij als gereformeerden willen meetel len, dan zullen wij ons moeten oriënteren in de richting van de midden-orthodoxie in de hervorm de kerk". Kijk, daar ligt net precies de uiterst bedenkelijke sprong. Hier is niet meer de oecumene het doel, maar ,,het mee willen tellen". L opvattingen terzijde en letten wij uitsluitend op hen, die altijd maar weer hameren op de noodza kelijkheid van een oecumenische eenheid, dan komen wij telkens weer voor de pijnlijke werkelijk heid, dat er bij velen wel grote propagandistische activiteit is, en, naar wij mogen aannemen, ook wel bewogenheid en ook wel een oprecht bedoelen van de eenheid der Christus-belijders. Maar de wijze, wr.arop dit doel wordt nagestreefd is dikwijls van dien aard, dat wij al te weinig her innerd worden aan de gestalte van de herder, die de schapen (ook de zogenden en de lammeren) zacht- kens leidt. Er is bij hen vaak in zulke mate drijving en een, al thans schiji. r kritiekloos, voort- rennen, dat een groot deel van de kudde het niet bij kan houden. Een gevolg daarvan is, dat er verschillende schapen in de kudd» zijn, die zich best zouden willen la ten lelden als zij met Schrift en be lijdenis overtuigd werden, maar die, als zij het gevoel krijgen dat zii gehaast worden, ineens b'iiven staan; en dan wordt de eenheid van de kudde verbroken en bereikt niemand datgene, wat hij graag bereiken wil. En dat stil blijven staan moet je de schapen niet te kwalijk nemen. Een schaap, dat doodvermoeid is, omdat het snel gedreven wordt, kan eenvoudig niet verder. En er zijn vandaag mensen in de kerken, die vermoeid beginnen te worden. Naar mijn overtuiging is de ware eenheid alleen maar mogelijk in enigheid des geloofs in Jezus Chris tus als onze Zaligmaker en Heer. Maar het is het zoeken naar een schijneenheid, wanneer wij de een heid najagen op zulk een wijze, dat wij van tevoren vrijwel zeker kun nen zijn, dat er zeer, zeer velen en onder hen zeker, voor zover wij kunnen zien, trouwe belijders van de naam des Heren en lieve kinde ren van God achterblijven. WANNEER gereformeerde men sen ijveren voor oecumenische eenheid, dan zullen zij moeten be grijpen, dat zij, wanneer zij gefor ceerd temidden van de thans be staande kerken en groeperingen een nieuwe oecumenische eenheid scheppen, weinig anders doen dan breuken slaan, waar thans nog eenheid is en dat zij in feite slechts bezig zijn een nieuwe groep aan de veelheid van groepen, waarover zij zich zo bedroeven, toe te voegen. Naar mijn vaste overtuiging blij ven allerlei mensen, die hunkeren naar een grotere eenheid van de waarachtige Christus-belijders af zijdig van allerlei activiteiten in oecumenische richting, zoals wij die tegenwoordig constateren kun nen, omdat zij zien, dat het zó niet kan. Mèn schudt aan een boom, waaraan slechts enkele rijpe vruchten zijn en vernielt zoveel, dat, eenmaal rijp geworden, een kostelijke vrucht wezen kon. Voor veler besef wandelt men langs allerlei uitermate gewichtige en moeilijke vragen heen. Naar ve ler gevoel wordt de betekenis van Afscheiding en Doleantie te zeer ,,en bagatelle" genomen. Duizen den mensen ervaren het als een ze kere oppervlakkigheid, dat men wel roept: „dat zij allen één zijn", maar dat men het enerzijds met een grondig onderzoek naar de vraag, wie met dat „zij" bedoeld worden, niet al te precies schijnt te nemen en dat men anderzijds veel te weinig waarde hecht aan de noodzakelijkheid om in de kerk van Christus, bij alle leiding, die er ge geven wordt, altijd weer de gestal te van de Goede Herder voor ogen (Van een onzer verslaggevers) Ter gelegenheid van de 329ste dies natalis der Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam is het eredoctoraat in de godgeleerdheid verleend aan ds. N. van der Zijpp, doopsgezind predikant te Rotter dam. Zoals men weet, bestaan er nauwe banden tussen de doopsgezinde broeder schap en de Amsterdamse Universiteit. Sinds de vorige eeuw is de predikanten opleiding der doopsgezinden te Amster dam (de thans 225 jaar bestaande kweekschool) verbonden met de Ge meentelijke Universiteit. Deze banden zijn de laatste jaren versterkt. Niet al leen doceert prof. dr. mr. J. A. Oos- terbaan van de doopsgezinde kweek school óók aan de universiteit, wier hooglerarencorps in de theologie hij behoort, maar voorts is onlangs de doopsgezinde predikant en secretaris van de Ned. Oec. Raad, dr. W. F. Solterman, lector aan de G.U gewor den. Ds. Van der Zijpp, zelf lector doopsgezinde kweekschool, om daar de historie der doopsgezinden te onderwij zen, staat ook buiten de eigen kerkge meenschap bekend als een specialist op dit gebied. Zijn publikaties in boek en periodiek zijn talrijk. Het enige jaren geleden door hem geschreven boek over de ge schiedenis der doopsgezinden in Neder land, was het eerste werk dat een over zichtelijk beeld geeft van de mennoni- tische historie hier te lande. Tal van zijn geestverwanten, maar ook anderen, waren in de aula van de universiteit bijeen om van ds. Van der Zijpps erepromotie getuige te zijn. Wij zagen ds. J. J. G. Wuite, president-cu rator van de doopsgezinde kweekschool en ds. F. Kuiper, nestor der doopsge zinde predikanten te Amsterdam; ds. J. R. Wolfensberger, praeses van de cen trale kerkeraad der hervormde ge meente; dr. J. J. Buskes, eveneens ere doctor dezer universiteit; prof. dr. I. A. Diepenhorst, rector-magnificus der Vrije Universiteit, en dr. G. C. Berkou- wer en dr. N. H. Ridderbos, hooglera ren in de godgeleerdheid aan de V.U. Prof. dr. W. J. Koolman trad op als promotor. Nadat hij de eredoctor de cappa had omgehangen, herinnerde prof. Kooiman er aan dat ds. Van der Zijpp al jaren doctorandus was, van welke titel hij nooit gebruik gemaakt heeft. t woord doctorandus kan beteke- ,,hij die doctor gemaakt moet wor- Welnu, de senaat van de G.U. wilde er graag aan meewerken, dat dit gebeurde. Prof. Kooiman gaf een overzicht van de publikaties van dr. Van der Zijpp, ook internationaal, die hem een eervol le plaats in de rij der Nederlandse kerk historie deden bezetten. De hulde, hem bewezen in de maand der herdenking van Menno Simons' sterfdag, is ook een eerbewijs voor de doopsgezinde kweekschool. En mocht dr. A. Kuyper van de doopsgezinden verklaren dat zij waren „het verwaterd nakroost van een op zijn minst achtens waardig voorgeslacht", graag verzeker de prof. Kooiman, dat de senaat der Gemeentelijke Universiteit dr. Van der Zijpp op zijn minst achtenswaardig vindt. In zijn dankwoord gaf dr. Van der Zijpp uiting aan zijn dankbaarheid voor de hem toegekende waardigheid, door de alma mater, waarheen hij veertig jaar geleden zijn eerste schreden richt- Menno Simons zou een dergelijke on derscheiding niet op prijs gesteld heb ben. Immers kan men zich de aposte len en profeten ook niet als doctores ho noris causa voorstellen. Maar dr. Van der Zijpp meende, dat men, nu de tij den veranderd zijn, zich deze eer wel mag laten welgevallen. Te meer omdat zij tevens een hommage is aan de doopsgezinde kweekschool. Hij sprak de hoop uit, dat de banden tussen uni siteit en kweekschool tot in lengte dagen zouden voortduren. Minister Cals noemde gisteren de Amsterdamse universiteit niet slechts de grootste universiteit van ons land. maar ook de grootste rooms-katholieke universiteit, vanwege het grote aantal r.k. studenten. In een rede tijdens dit 329ste dies zei hij onder meer dat de school eigenlijk opnieuw geboren is. De nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs, die de G.U. van Amsterdam ieen subsidie van 95 procent toekent, Prof. M. Valkhof hangt de cappa opent; grote perspectieven voor de toe- magna over de schouders van de komstige ontwikkeling van het weten- zojuist doctor geworden ds. N. van schappelijk onderwijs in het bijzonder der Zijpp. voor de universiteit van Amsterdam. Waarom maakt God ons het leven toch zo moeilijk, vragen we ons soms wat vertwijfeld af. God had het alles toch anders kunnen leiden? Dat komt omdat wij bij geloof eigenlijk maar al te vaak denken aan alleen maar een rustig, gemakkelijk leven. God geeft nieuw leven en leven wordt nooit sterk dan door strijd. Daar denkt Jacobus aan als hij schrijft: „Houdt het voor enkel vreugde, wanneer gij in velerlei verzoekingen valt." God wil van ons geen kasplantjes maken, maar wil dat wij „christenen van de koude grond zijn", die tegen een stootje en een stormpje kunnen. Christus wil niet slechts dat wij alleen maar bloeien in deze wereld, zoals de cyclamen die voor Kerstmis in de kassen in de watten worden gelegd om toch maar op tijd in bloei te staan. Het gevolg is dat als zij in de huiskamers komen zij meestal met de kerstboom in het vuilnisvat verdwijnen. Zij kwamen niet verder dan bloei. God wil dat wij vrucht dragen. Onlangs hoorden wij een stokoude predikant verzuchten: „Ik zou nog graag wat willen blijven werken. Ik kan nog lang genoeg in de hemel zijn." Hij had iets begrepen van de geweldige taak die wij op aarde hebben te vervullen. Maar tot vrucht dragen komen we alleen als we de stormen hebben leren trotseren. Daarom zegt Paulus: Alle dingen werken mee ten goede voor hen die Twee beurzen in Utrecht Jaarbeursgebouw aan het Vredenburg in Utrecht worden gehouden, moogt U vrij binnenlopen. U ziet daar dan het nieuwste op het gebied van koffers en lederwaren èn op het bonte terrein van de souvenirs. Maar als we zeggen: het nieuwste, dan moet U daaruit niet con cluderen, dat er waarlijk een schat aan nouveauté's te zien is, want dan komt U teleurgesteld uit. Het is gebruikelijk geworden, dat in het begin van het jaar de zakelijke ma nifestatie van deze beide groepen sa menvalt en dat men dus in het gebouw de tassen, de koffers en de veel soortige étuitjes naar de eindeloze reek sen molentjes, klompen, poppen-in-kle- derdracht, lepeltjes en scheepjeslampen kan drentelen. Zoals altijd ontlokt het rondlopen over de Souvenirbeurs meestal een lichte, of misschien wel een zware zucht.,., want de kitsch en de prullaria vieren daar nog hoogtij en de pogingen tot beter verantwoord souvenir te komen blijven zwak en spaarzaam in de i PLANOLOGIE DeTijd DeMnasbode blijkt het niet erg voorzien te hebben op planologen. Het blad schrijft: „Minister Toxopeus heeft onlangs verklaard, dat Amsterdam geen gemeente mag worden met eesi grondg< bied van Halfweg tot bij Weesp. Men i geneigd te vragen: waarom niet? Is bet een gemeente euvel Ie duiden dat groeit? Moet de innerlijke kracht van e in alle opzichten produktief centrum gcbi ken worden door het samenknutselen v een of meer half-agrarische randdorpjes tot een karakterloze gemeente, welke de „overstort", zoals de planologen de be volkingsgroei fijntjes noemen, moet over nemen? (Bedoeld zal zijn: „overloop" het geen naar bepaalde maatstaven bere kend het surplus aan bevolking in een bepaalde stad of streek betekent redac tie). De planologie is nog een zeer jonge wetenschap, die gretig gebruik maakt van het voorrecht van de jeugd om zich te ver gissen. Wie de geschiedenis van de plano logie der IJsselmeerpolders bestudeert schrikt van de vrijmoedigheid waarmee dt planologen voor vele essentiële fouten uit komen. Enige argwaan jegens de laborato riumprobeersels van de planologen zou ze ker een minister passen. Die geldt in hel hijzonder voor de Bijlmermeerkwestie, die thans de gemoederen bezighoudt. Hel pro bleem, dat zich voordoet, is volkomen nieuw. Een interessant studieobject voor planologen, maar niet voor hen alleen. Hel gaat hier niet om de planning van dorpjes in een nieuwe polder maar om de ont plooiing van de grootste en vruchtbaarste stadsgemeenschap van ons land. Bij zulke belangen kan men geen risico's n« Duidelijker gezegd: de bouw van een deel van 100.000 inwoners (ten bate Amsterdam - redactie) kan men niet los rukken van een groot en zorgvuldig uitge balanceerd geheel om het toe te v wen aan twee dorpen die van toetei blazen weten. Een mislukking zal misschien enige planologen wijzer maken, m de schade zal dan niet meer ongedi kunnen worden gemaakt. De achterdocht jegens de grote stad is een typisch ke merk van de nogal provinciaal getinte N derlandse planologie. Men schermt dai dreigend met New York en Londen, ter wijl er in ons land nog zelfs geen stad i te vinden is", o 1 k geeft commentaar rt „Lib dat het Studie doen Verschijnen. Ö.m. wordt er geschreven: „Eerlijk gezegd treft dit rapport het accent dat op de eigendom wordt gelegd. De eigenaar lijkt n tellen dan de boer. Dikwijls zijn zij En tóch.... het ligrt niet in de eerste plaats aan de fabrikanten van r souvenirspul. We vroegen het deze gene fabrikant zelf: „Hoe vindt U uw eigen produkten?" en kregen steevast >e horen: „Tja, zou ze zelf niet in huis willen heb ben.... maar de mensen blijven ér gek op. souvenirproduktie, dat is kei harde business". Hierbij gaat het dan om scheepjes met fel-beschilderde plastic zeilen: het scheepje zelf een drukgeverfde klomp, de zeilen voorzien van kakelbonte mo lentjes-met-landschapjes en tulpen en liefst nog een onwaarschijnlijk boerin netjes erbij geplakt, of om bossen tulpen met-lam pjes-erin, om drukke onechte schelpendoosjes of een roze plastic te levisietoestelletje met een wekkericlokje en een mal vogeltje... ofwel om druk- versierde Schwarzwald-koekoekklokji of Zwitserse (al even onwaarschijnlijk opgesierde) weerhuisjes... waarop dan vrolijk „groeten uit Holland" of zoiets staat vermeld. Al dat kakelbonte, snoepgoed-zoete of gewoon maar foei-lelijke kan men stand na stand aantreffen op de souvenir- beurs... en het gaat grif van de hand. „De mensen willen het", is het motto en als U het niet gelooft, kijkt U dan maar eens hoe druk in de vakantietijd het de talloze souvenirwinkels hebben... De directeur-generaal voor de mid denstand en het toerisme, die gister ochtend bij de opening van de dubbele beurs sprak, wond er in deze ook geen doekies om en kritiseerde ronduit het gehalte van „het souvenir". Hij ver weet de industrie niet de smaak van de Verheugend constateerde hj, dat ook nog wel iets anders is dan dit (al Is sinds 1955 de handel in popu laire souvenirs vrijwel verdubbeld) en hij achtte de tijd rijp om tot her nieuwde actie in deze voor het betere souvenir over te gaan. „Ik nodig Uw organisatie uit om in deze uit de be slotenheid van eigen kring te stappen en in overleg te treden met bijv. het scheppend ambacht, de organisaties voor het toerisme en de ANVV" zeide hij. TOCH WEL IETS Toch zagen we tussen de traditionele souvenirs wel enkele betere dingen. Be halve het Delfts blauw, dat altijd een mooie herinnering aan Nederland vormt, evenals het zilveren theelepeltje, waren er aardige keramiek-produkten. Iets nieuws was het moderne thee kopje met artistieke bewerking in een gestyleerd tulp- of molen-motiefje dat het op zo'n manier wel doet, en een fraaie sortering in glazen asbakjes, broodschaaltjes e.d., ook met mooie mo- Erg aardig en van dubbele herinne- ringswaarde zijn de kaasplankjes met tegels (ook van Delfts blauw) die frisse voorstellingen vertonen. Er komt steeds meer sortering in deze kaasplankjes, die ook origineel van vorm zijn. Tussen veel te bonte souvenir-hoofd doeken (de grote internationale mode) zagen we er ook enkele heel mooie, in fletse kleuren bedrukte-witte zijde. De lederwarenbeurs vond zijn voorlo pers in enkele exposities van de indus trie en dus wisten we al dat voor dames tassen brede schakeringen bruin, samen gaande met lange modellen, favoriet zijn. Maar we zagen ook aardige tas sen van mandwerk, bedoeld om de nog zo geliefde boodschappenmandjes te vangen en tussen de talloze soo étui's viel nu op een aardige collectie open étui's voor zonnebrillen, die men op het dashbord van de auto kan zet ten zonder dat ze omvallen. Ook blijkt, dat er steeds meer werk wordt gemaakt van picnickoffertjes van heel lichte vliegtuigkoffers in nylon of enkalon. Wat de lederwaren- en koffer industrie betreft gaan de zaken wel vooruit, maar is het, volgens de heer P. L. van der Pluym, voor zitter van de adviescommissie voor deze branche, hard nodig dat het persoon verenigd. Maar heel vaak is eigenaar verpachter. Soms verpachter het groot. Soms verpachter aan kinderi die later de plaats hopen te erven. 1 herverkaveling moeten de eigenaars me invloed hebben. Waarom niet de grondge bruikers? Waarom, nu de ruilverkavelingen steeds meer streck-reorganisaties worden, niet de bewoners van de streek? De grond in de IJsselmeerpolders dient verkocht Voor twee negers en 7400 blanken geen colleges Ondanks het feit dat 3000 van de 7400 studenten van de universiteit van Georgia, een Amerikaanse staat die wil vasthouden aan het systeem van apartheid op de scho len bij het congres een petitie heb ben ingediend om hun universiteit niet te sluiten, heeft de goever- neur Ernest Vandiver dit drasti sche besluit toch genomen. Hij wil twee negerstudenten buiten de deuren houden van deze staats universiteit die reeds 175 jaar be staat. Daarmede is de strijd om de rassen scheiding op te heffen op de scholen de middelbare scholen verplaats naa: universiteiten. Aan deze maatregel ging een juridisch gevecht vooraf dat begonnen was toen twéé negerstudenten, de 18-jarige Char- layne Hunter en de 19-jarige Hamilton Holmes zich bij de pedel van de univer siteit hadden laten inschrijven. Dc dag verliep op de universiteit betrekkelijk rustig. Slechts 200 blanken keken zwij gend toe, toen de twee kleurlingen zich bij het administratiegebouw kwamen melden. De 7400 blanke studenten liepen niet weg uit de collegezalen. dan de studenten zelf. Onmiddellijk werd besloten een wet voor te bereiden, die het gebruik van staatsfondsen voor scho len en universiteiten, waar de rt schelding is opgeheven, verbiedt. 1 Tijd winnen Om tijd te winnen werd onmiddellijk bij het gerechtshof een verzoek ingediend om het besluit de universiteit van Geor- eens tot samenwerking komt. Oor zaak hiervan is waarschijnlijk het grote aantal familie-ondernemin gen, dat moeilijk een gedeelte van de zelfstandigheid kan prijsgeven. Er- dient nu echter rekening te worden gehouden met de econo mische samenwerking tussen de EEG-landen en dan is samenwer king in eigen land toch wel in de eerste plaats geboden. Een origineel derland: een kaasplankje met een blauwe tegel. 1 Nu A i krach tige zelfstandige boerenstand op goed kavelde moderne bedrijven. Waarom wil men de mogelijkheid scheppen om door vererving en verkoop op den duur de si tuatie minder gunstig te maken? Het rap port koppelt het subsidiebeleid wel aan een structuurbeleid. Maar het bevat geen plan om tot een economisch verantwoorde struc tuur van onze landbouw te komen. Daar van wordt de structuurcommissie afgehou den door op beslissende ogenblikken dc eigendom en het recht van dc eigenaar boven de belangen van de boer en dc grondgebruiker te stellen". R.k. bisschoppen zeggen gia open te stellen voor negerstudenten op te schorten tot eind maart. De fede rale rechter W. A. Bootle zette er haast achter en aanvaardde het verzoek. Gejuich ging op in de wetgevende vergadering, waar de goeverneur zei: „Er zal u een amendement worden voorgelegd dat ten doel heeft elk kind van Georgia de garantie te geven zijn door God gegeven recht op vrijheid van omgang". Onder geen enkele omstandigheid zal hij of zij gedwongen worden een school te be zoeken waar ontoelaatbare omstandig heden bestaanKennelijk is de ezigheid van twee negerstudenten onder T400 blanken dus in Georgia een- ontoelaatbare omstandigheid. Gesloten Maar het wetgevende gejuich ver stomde spoedig, want nauwelijks enkele uren later besloot de rechter van het federale hof van appel het besluit van rechter Bootle ongedaan te maken. Deze rechter beval dat de studenten onmid dellijk tot de collegezalen moesten wor den toegelaten. Toen ging de staat weer in hoger beroep bij het hof van appel in New Orleans. Voorlopig is echter de uni versiteit voor een week gesloten, om de twee studenten buiten de collegezalen te kunnen houden. Dat 7400 blanke stu denten daardoor in hun studie gehinderd worden, hindert de goeverneur Vandiver het geheel niet De paus zoekt een „innerlijke zuivering en hervorming van het leven der Kerk" hebben de rooms- katholieke bisschoppen zondag in hun kerken door middel van een herderlijk schrijven gezegd. Deze officiële kerkelijke brief aan de ge lovigen had betrekking op het ko mend Tweede Vaticaanse Concilie. In dit schrijven werd tevens een! mandement aangekondigd, waarin nader op dit concilie zal worden ingegaan. Tevens worden de gelo vigen opgeroepen tot gebed. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen! Tegan pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.60 Lieve Mar ja „Donkey was able only to read his own name, so he often wondered what Marja was writing about. Lettersof course, to some strange animal and a very clever animal too, because only very clever animals can read letters. He was terribly jealous. Looking at his short-haired mistress he thought of some way to tell her he was angry, but he didn't, after all, because he knew that Marja thought he could not speak, and so she never listened. She had conversations, however, with a spider called Sybille, an old girl full of hairs, with a piercing little voice and at least six hands. Donkey didn't like her, but he loved Marja, though he often wished her hairs were a bit longer. He sighed and tried to think. „Surély she is writing to a cat," he thought, „a big, black cat who thinks he's the boss, a cat who reads her letters with big, green eyes...." He tried to put his arm down, to tell her to stop, but his arm was too stiff, and he nearly fell from the table Dit is het begin van de Donkey-roman, een triest begin, hè? Het kan nog beter worden, alles valt mee en aan zijn ja loersheid komt een happy end, natuurlijk, maar zover zijn we nog niet. Wat denk je, er is best een echt boek te maken van Donkey en Sybille en ons en de Panda en Pierrot en de kip Gijs en alle andere lieve dieren, geloof ik (maar dan moe ten we ook een paar slechte dieren invoeren, de kip Gijs bij voorbeeld, die heeft toch al zijn naam tegen....) Een Engels boekje, dat we dan naar de Penguinbooks-uitgever sturen, en het wordt een bestseller, met elk jaar tien herdrukken, en honderd pond per herdruk, stel je voor, dan worden we rijk, dank zij Donkey. Bedank hem vast voor me, jaloers mannetje met z'n opgestoken arm die hij niet meer naar beneden kan Ja, ik rook wel, alles door elkaar, sigaretten en sigaren (die zijn fijner, maar ik ben meestal te arm om ze zelf te kopen) en de pijp (mijn vierde pijp, een heel kleintje) dat is het goedkoopst. Op 't ogenblik leer ik ook draaien, je weet wel shagjes met rare plukken aan de uiteinden, maar dat komt door mijn onhandigheid. Je kunt bruine vingers een beetje ver mijden door telkens van „rookhand" te wisselen, soms denkt iedereen dat ik links ben. Als je nog niet goed bent begonnen kun je het beter helemaal niet leren, ik vind het heel aardig van je dat je moet nadenken als je rookt, veel aardiger dan bruine vingers hebben. Zou jij de plaatjes kunnen tekenen voor ons Donkeyboek? Ik zeker niet, ik ben alleen goed in het imiteren van de tekeningen van heel kleine kinderen, je weet wel met allemaal rondjes en harken voor do armen en benen, maar het zielige is dat ik het echt niet beter kan, alleen zó. Er is niets aan te doen, maar ik zou heel graag cartoons willen tekenen, grapjes over insecten, duizendpoten vooral, daar is al veel over getekend maar er is ook nog veel meer over te maken. En cartoons over zielige mannetjes, die altijd alles verkeerd doen, zoiets ils Ferd'nand maar anders, niet zo krampachtig. Dag, lieve Marja, ik kan niet beloven dat het weer lente wordt, maar ik denk toch van wel, als de dassen hun winter slaap gaan houden zetten ze eerst de wekker klaar, afgesteld op „LENTE", hebben ze me vroeger verteld, en als ze dach ten dat het dit jaar geen lente zou worden, zouden ze vast niet naar bed zijn gegaan, weet je? Want dassen zijn heel wij ze dieren. DAG, JE PETER eigen en bijzonder karakter zal dra gen. In het verleden hebben deze kerk vergaderingen zich hoofdzakelijk bezig gehouden met het beschermen van de kerk tegen ketterij, met het herstel van vrede en eenheid van de christenen onder elkaar en met de herziening van de kerkelijke tucht. Dit komend concilie echter zal het ant woord moeten geven op de vraag: Wat dient er te gebeuren wil de kerk steeds zijn zoals Paulus dat heeft ge noemd zonder vlek en rimpel, zodat kerk van Christus; wij hebben getracht haar trouw te zijn, en wij hebben aan de Heer genade gevraagd, dat zij altijd blijve zoals Hij haar heeft gewild. Het concilie zal zich moeten bezinnen op de roeping, die wij allen als christenen hebben, en op de praktische beleving het evangelie in onze tijd. Een tijd die enerzijds een ongeëvenaard stoffe lijke welvaart schenkt aan grote delen de wereld en daardoor anderzijds ;n schrijnende tegenstelling des te duidelijker de armoede en allerlei men selijke noden van andere groepen vólke rn aan het licht brengt. De brief vervolgt dan dat het concilie zich zal moeten bezinnen op een ver nieuwde en verjongde beleving van het christendom In echte trouw aan hetgeen in het evangelie wordt voorgehou- Even wordt de verhouding van dit concilie tot de andere gelovigen aange tipt in de woorden: „Dat dit concilie zich uitsluitend met binnenkerkelijke aangelegenheden zal bezighouden bete kent echter geenszins dat de stem van de gescheiden broeders niet zal worden gehoord." De brief wijst dan op de in stelling van het oecumenisch secreta- Maar ook in deze brief doen de bis schoppen geen enkele stap tot een beter begrijpen van de gescheiden broeders, zoals wij worden genoemd, te komen. Want opnieuw, zoals zo vaak in het ver leden worden de rooms-katholieke gelo vigen als zij voor ons gaan bidden op geroepen om te bidden: „Wij bidden u ook voor degenen, die niet tot de ene schaapstal van Christus behoren, opdat zij, die de erenaam van christen dragen ook inderdaad de eenheid bereiken on der de zorg van de ene Herder". Teleurstelling over oecumenisch gedrag Gereformeerde kerken De Irish Evangelical Church heeft zich, als lid van de Gereformeerde Oe cumenische Synode, tot de Gerefor meerde Kerken in Nederland gericht met een schrijven waarin zij haar te leurstelling uitspreekt over het feit dat de Gereformeerde Kerken hebben beslo ten lid te blijven van de Internationale Zendingsraad, ondanks de voorgestelde integratie van de Internationale Zen dingsraad in de Wereldraad. In het bijzonder was men er ontevre den over. dat er zo weinig rekening wordt gehouden met de aanbevelingen van de Gereformeerde Oecumenische Synode van 1953, waarin deze haar ker ken adviseerde zich niet bij de Wereld raad aan te sluiten en als ze al waren aangesloten, hun positie opnieuw te over wegen. Een ander lid van de Gereformeerde Oecumenische Synode, de Orthodox Presbyterian Church van Amerika, heeft al eerder een dergelijk schrijven aan de Gereformeerde Kerken gezonden. Dertien Amerikanen bezoeken Lambarene Dertien Amerikanen zijn onder leiding van dr. Herbert Phillips, de president van de Albert Schweitzer Pedagogische stichting, per vliegtuig naar Lambare ne gegaan, om er twee weken bij Al- bert Schweitzer te logeren. Bij het groepje zijn verscheidene hoog leraren aangesloten, die het niet eens zijn met de beginselen van de ethiek en de cultuurfilosofie van prof. dr. Schweitzer. Terwijl ze in Lambarene zijn, willen ze hier 's avonds met hem over spreken. Overdag zullen ze hem helpen in het hospitaal. Beruepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Koudekerke (Zld.): L. J. Altena te Steggerda. Beroepbaarstelling: vie. H. M. Stam, hervormde pastorie te Drimmelen is be roepbaar; vie. J. Mansvelt, Eerste Oel- laan 64 te Lisse is beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Wissekerke: M. V. J. de Craene, kand. te Oosterbeek. Aangenomen naar Kootwijkerbroek: T. Lopers te Nieuw-Amsterdam. Bedankt voor Coevorden: G. Sinia te Spijk (Gr.). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Helder: J. P. v. d. Boomgaard te Thesinge. Bedankt voor Aalsmeer: C. Verhagt te Hilversum-C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2