lacht Westduitsers zijn bang om cadeautjes aan te nemen Seizoenopruiming is al - bedekt - begonnen Ook cle politie is voorzichtig Ga eens mee naar de wassen beelden van Marie Tussaud C.H.-Unieraad meent dat crisis onnodig was 7 MAANDAG 9 JANUARI 1961 Schaak-vraag 44 „Uitgedaagd door u om ook eens te proberen een probleem samen te stellen ben ik aan het werk gegaan", zo schrijft ons de heer A. Bakker uit Slikkerveer, die het bij zijn poging meteen maar fors aanpakte en zich op het „paardwiel" stortte. Wat dat is, wordt gauw genoeg duidelijk voor wie de oplossing eenmaal gevonden heeft. Makkelijk te maken zijn pro blemen met dit thema niet; dat kun nen wij u verzekeren. Mat in twee zetten, luidt de opgave in deze eerste ling het blijft toch niet de enige? van de heer Bakker. I 4 L A 1 S#£3 BBS 11 *jjt l! Wit: Kf7, Dc4, Pd4, pi b4, d2, d6, h6. Zwart: Kh8, Ta8, Thl, Pf8, pi d7, H. g6, h7. B. K. Dam-vraag 43 i giste- Zwart: 4, 7, 8, 10, 13, 14, 18, 19, 20, 26. Wit: 13, 22, 24, 28, 29, 30, 31, 37, ■40, 43. Wit wint In de volgende zetten: |3732, 18x49; 29—23, 20x18; 28—23, 149x24; 23x3, 26x37; 3x9, 4x13; 15x4, 1318; 4x27!, 19—24; 27—16, (A)712; |16—21, 12—18; 21—8, 24—29; 8—2, 1822!; 2—7, 29—33; 7—16. Of (A)7—11; 27—16, 11—17; 16—2, 19— 23; 2—7, 23—28; 7—16, 28—33; 16—43, |17—22; 43—16. Driemaal achtereen economische imeerslag! Bridge In een parenwedstrijd krijgt u als Zuid de volgende kaarten: Sch. V B 10 8 6, Ha. H 3, Ru. V 10 7, KI. V 9 2. Noord is gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat: Noord 1 harten Oost pas Zuid 1 schoppen West pas Noord 2 harten (duidt op enige overwaarde; 15 punten) Oost pas Zuid? Wat is nu het beste bod voor Zuid? Jack Diamond Anagrampuzzel 1. juffrouw gem. N. Brab. 2. rivier in Duitslpnd vogel 3. gem. in N.Brab. scheepstros 4. boom steen 5. onbepaald voomaamw. gem. in Limb. 6. godin der tweedracht tocht, uitstap 7. aantekening klank 8. interval van negen tonen middag van Ierland zuiver 10. voegwoord geboorteplaats van Samuel (11. rivier in Duitsland verstand |12. gem. in Gelderland Europeaan Uit de woorden van de eerste rij )moet het woord uit de tweede rij worden gevormd. De beginletters der Iwoorden in de eerste rij, van boven naar beneden gelezen vormen een iOplossing vorige puzzel Hor.: 1. most, 4. Alem, 7. neb, 8. oele, arts, 14. teil, 16. tête, 18. loon, 21. dras, 23. Urn, 25. slee, 29. sta, 30. Enos, 32. Ee, 36. Eems, 38. Dina, 40 eelt, 43. aard, 45. ore, 47. karn, |10. 20. A.E., 127. loge, 34. anti, |42. An, 148. eend. I Vert.: [5. Leto, Islem, 13. Oslo, 22. Osei, 29. naar, 37. 46. R.D. I, me, 2. obat, 3. tot, 4. al, 5. mei, 7. nota, 9. Esla, 11. rede, 15. enig, 17. eest, 19. reet, 24. leem. 26. laan, 28. soda, 31. nier. 33. Este, 35. Eton, 39. ink, 41. Ede, 44. An. Extra uitkering N.S. onzeker redactie) Zoals het er op het ogenblik uitziet, krijgt het personeel van de Nederlandse Spoorwegen de uitkering-in-eens van l'-i pet van het jaarinkomen niet. De directie van de N.S. had zich hiertoe bereid ver klaard en bij het College van Rijksbe middelaars goedkeuring gevraagd. Het College heeft daarna advies gevraagd aan de Stichting van de Arbeid met als resultaat dat zowel College als Stichting thans op het startpunt staan, dait deze uibkering-in-eens niet in overeenstemming is met de loonrichtlijnen, die tussentijdse openbreking van de c-a.o. verbieden. Wel zou het mogelijk zijn de 1% uit te be talen, indien hieraan de vorm van een winstuitkering gegeven zou worden. De directie, van de N-S. heeft de zaak nu in studie en pleegt daarbij overleg met de minister van verkeer en waterstaat. Een winstuitkering betekent namelijk, dat de N.S. zich zullen moeten vastleggen op een regeling voor verschillende jaren, waar bij men elk jaar opnieuw tot winstuit kering zal moeten overgaan, indien de bedrijfsresultaten dit toelaten. Regering en College hebben indertijd deze voor waarden aan winstuitkeringen verbon den, omdat deze anders incidenteel mis- pruikt kunnen worden om bij een krappe fcrtseidsmarjti fcxAra. personeel san te (Van onze correspondent in Bonn.) TI/ITNDER KALENDERS, minder zakagenda's, minder ballpoints met en zonder firma-namen, minder flessen wijn. Minder Kerst- en Nieuwjaars-attenties over de gehele linie. De angst voor de rechter, voor omkopingsprocessen zit de West- doxitsers nog in de benen, na de vele strafzaken, die juist in het afgelopen jaar wegens actieve en passieve om koping het geven dan wel het ac cepteren van kleine en grote ge schenken door d'e rechtszalen der Bondsrepubliek gingen en schijnbaar een ware psychose hebben veroor zaakt. In Wiesbaden is zij zelfs zo diep gaan zitten, dat vanwege de angst zich aan een strafbare handeling schuldig te maken de politie-agenten. die op de kruispunten het verkeer regelen en met Kerst en Nieuw jaar door dankbare automobilisten plegen te worden bedacht, geweigerd hebben om de doosjes sigaretten, de kistjes sigaren en de flessen cognac mee naar huis te MATGLAS Terwijl de partiouliere handel en in dustrie zich in de verhouding tot hun klanten van deze omkopings-ipsychose weinig behoeven aan te trekken en er zioh ook weinig van aangetrokken heb ben is hun verhouding tot de ambte narij onduidelijk als matglas. Zij weten niet. of ook de kleinste geschenken aan ambtenaren, met wie zij in het afgelopen jaar prettig hebben samengewerkt en in het thans begonnen jaar even aangenaam hopen te coöpereren, niet op een kwaad ogenblik zullen leiden tot een aanklacht wegens poging tót omkoping van iemand „in functie". En ook de ambtenaren heb ben er geen duidelijk beel'd van of de kist sigaren hen straks niet wegens passieve omkoping op de beklaagdenbank zal brengen In deze ietwat groteske situatie nemen de ambtenaren de kleinen on getwijfeld meer dan de groten geen risioo en wijzen alle geschenken en-atten ties van de hand. Wie ze nog heeft aan genomen, zoals b-v. de Wie9badense, po litie. heeft alles in een grote pot gedaan en aan Liefdadige instellingen verdeeld .Men kan nooit weben, hoe dat nog eens wordt uitgelegd", was veelal het stand punt van ambtenaren der staats-, deel staat- en gemeente-instellingen en zij stuurden de Kerst- en Nieuwjaars-atten ties aan de firma's terug, nadat hun af delingschefs die om advies werden ge vraagd geen toestemming hadden ge geven ze te accepteren. Vaak ging het daarbij om surprises, die een waarde van nog geen twee of drie mark hadden. BERLIJN In de laatste maanden van het afgelopen jaar heeft de omkopings-psychose zich weer versterkt, nadat in de stad-staajt Ber lijn een justitie-schandaal was uitgebro ken, dat nog lang niet in al zijn aspekten tot de openbaarheid is doorgedrongen. Ook daarbij ging het om omkoping, zij het niet om kalenders, zakagenda's, ball points, sigaren en flessen cognac, maar om grotere bedragen gelds en om herstel werkzaamheden aan woningen van hoge ambtenaren voor rekening van firma's, die van de stad-staat bouwopdrachten hoopten te krijgen. Zij kwam aan het licht, toen een aantal officieren-van-justitie met een memorandum tot de procureur-generaal van de stadstaat kwam, waarin zij er ztch over beklaagden, dat er dotir hoge ambte naren druk op hen was uitgeoefend om zich by het onderzoek in omkopingszaken niet zo uit te sloven. Het Berlijnse justitiesdhandaal ruikt aan de grondvesten van de regeringscoalitie der stad-staat tussen de S.P.D. (die er de meerderheidspartij is) en de C.D.U. (wier senator voor justitie het mikpunt is van een heftige critiek, nadat hij de procu reur-generaal die het incriminerende ..Denkschrift" langs de hiërarchieke weg doorgaf, van zijn functie onthief). Bom En ook in de Bondshoofdstad staat in de eerste dagen van het nieuwe jaar om- koping in het middelpunt van de belang stelling. Voor de reohter komt dr. Fritz Koennecke, de oud-president-directeur van de ..Daimler Benz "-fabrieken in Stuittgart-Untertürkheim (hij heeft uit deze functie ontslag genomen, nadat in de afgelopen zomer hem het zware lot trof, dat zijn zoon aan de Rivièra verdronk) in verband met 't uitlenen van „Mercedes"- auto's aan een ambtenaar van de Bonds dag. Deze rechtszaak vormt een onderdeel van het „leenaubo's-complex", dat feitelijk draaide om de voormalige persoonlijke „Referent" van bondskanselier dr Adenauer, dr. Hans Kilb. die eohter na nogal massieve interventie door de West- duitse regeringschef (die verklaarde van de geleende „Mercedessen" te hebben ge weten en er de draai aan gaf, dat dr Kilb er niet in reed als ambtenaar van de Bondskanselarij, maar voor karweitjes, die hij voor de C.D.U. had op te knappen) van rechtsvervolging werd ontslagen. Dr Koennecke moet ziah voor de Bonnse reohter wegens „actieve omkoping" ver antwoorden en de arme Bondsdag-ambte naar die niet eens in een geleende „Mercedes" maar in een geleende „Volks wagen" heeft gereden wordt de zonde bok van een affaire, waarvan in Bonn schande is gesproken. OVERDREVEN Het thema „omkoping van ambtenaren" Is dus nog niet van de Bonnse agenda ge- schrapt. Het wordt, zoals dat in Bonn zo vaak het geval is, uit partij-politieke overwegingen soms zwaar overdreven Dat bewezen de kistjes sigaren, die aan de verkeerskruispunten in Wiesbaden en elders in de Bondsrepubliek bleven staan en de vulpotloden, die per kerende post werden teruggestuurd. Om de drukte Uitverkoop te vet die zich met i an de echte nijden, zoals ,e in de grote magazijnen van zaterdag af weer gaat manifesterenis haast overal een officiële of wat minder officiële „voorve koop", al of niet voor de vaste- klantenkring. Niemand zal wil len beweren dat de autoriteiten de seizoenopruiming helemaal in de hand hebben. Daarover gaat onderstaand artikel- Wetswijziging is op komst (Van onze sociaal-ecom. redactie) OFFICIEEL begint de seizoen- opruiming deze winter aan staande zaterdag, maar officieus is zij al lang aan de gang. Dat is te merken aan de sfeer, dlie in de wa renhuizen heerst, aan de trek van de huisvrouw naar de binnenstad, aan de etalaiges van de modehuizen en de vele bijzondere aanbiedingen, dagelijks worden geannonceerd. Inplaats van de negentien wette lijk toegestane dagen, wordt er eigenlijk de gehele maand januari opgeruimd. Wie zich bijvoorbeeld met de kerstdagen in het nieuw heeft gestoken, kan dat constateren. De jurken, mantelpakjes en kostuums van toen staan ook nu in de etalages, maar voor een aanmerkelijk lagere prijs. Dat is allerminst plezierig een aantal mensen. Maar anderen worden er mee aan een koopje ge holpen, nog voor de opruiming is begonnen. Is deze situatie misschien wel moreel in strijd met de Uitverkopenwet, pfaktijk mag elke winkelier voordelige aanbiedingen doen. Tenminste als op reclame-overwegingen zijn gebaseen Het is hem verboden in zijn aankoi digingen de indruk te wekken, dat hij aan het opruimen geslagen is. Zolang zijn leuzen en slagzinnen maar niet uitverkoop rieken, komt hij niet in strijd met de letter van de wet. Daarom komt men aankondigingen als „Alles moet weg" en „Reeds nu lagere prijzen" nog niet tegen. Wijs geworden door de vele proces sen-verbaal van vorige jaren, laat men het nu de klant zelf ontdekken Hij wordt een stapje geholpen door de an nonces met „bijzondere aanbiedingen" en zijn aandacht wordt getrokken door speoiale prijskaartjes, die anders dan anders zijn en door de aparte wijze van etaleren. De drukte in de winkel straten bewijst wel dat men ook zondei het volproppen van etalages, het door strepen van oude prijzen en het gebruik van termen als „koopjes" en „restan ten" de klant kan lokken. Toch heeft de Economische Controle dienst ook nu al weer een flink aantal processen-verbaal uitgeschreven, die het de economische politierechter weer niet gemakkelijk zullen maken. Want de Uit verkopenwet ls nog altijd niet water dicht en er zijn mazen genoeg om er doorheen te glippen. Waar ligt de grens tussen een gewone reclamecampagne en een aanbieding, die de sfeer van opruiming oproept? Het is elk jaar weer een moeilijke zaak voor de rechterlijke macht, die er niet zo goed raad mee weet. Een goede jurisprudentie ont breekt dan ook. Om aan de lichtelijk verwarrende toestand een einde te maken, bereidt de staatssecretaris van economische za ken, dr. Veldkamp, een wijziging van de Uitverkopenwet voor.Emge tijd ge leden heeft hij hierover reeds 't hoofd bedrijfschap detailhandel om advies ge vraagd. Het sohapsbestuur heeft een aantal toevoegingen voorgesteld, die de officiële opruimingsperioden scherper markeren. Zo heeft het schap de be windsman gevraagd elke bijzondere aan bieding of aankondiging van prijsverla ging te verbieden in de week, die aan de opnfimingstijd vooraf gaat. Het bestuur van het hoofdbedrijf schap heeft de staatssecretaris ook ge adviseerd nog even te wachten mot een verschuiving van de opruimingstijd naar het begin van de maand januari, zoals vroeger gewoonte was. Erkend wordt dat in een terugkeer tot de da tum 2 januari een middel kan worden gevonden om de voorverkopen tegen te gaan. Maar lang niet alle winkeliers willen al zo vroeg opruimen. Vooral de textielbranche heeft ondervonden dat op 2 januari de winter nog maar nau welijks begonnen is. Tot in februari be staat er nog vraag naar specifieke win- terkleding. Geen voorverkoop Krijgt het hoofdbedrijfschap zijn zin, da nwordt ook de zogenaamde voorver koop verboden. Het sohapsbestuur heeft de staatssecretaris laten weten dat die voorkeursdagen voor vaste klanten in vele gevallen maar scherts zijn. Gewoon lijk worden er circulaires verspreid, on der de klantenkring, maar evengoed on-' der grote groepen willekeurig gekozen personen. Het adres- en telefoonboek doet daarbij goede diensten. Deze per- 120 varkens stierven aan varkenspest (Van onze correspondent) De varkenspest heeft huisgehouden on der de dieren van de mesterij van de heer H. aan de Kuipersdijk te Enschede. Van de 190 varkens zijn vorige week een 120-tal gestorven of afgemaakt, hetgeen een strop van acht- tot tienduizend gul den betekent, welke slechts zeer gedeel telijk door verzekering wordt gedekt- H. heeft nu nog 70 varkens in zijn hok ken, welke alle ziin ingesnoten tee»n He pest, doch iedere dag kan deze stapel op nieuw worden gedecimeerd door de ge vreesde ziekte. H. is geheel ontdaan door de slag die hij- heeft moeten incasseren Naar hij vermoedt heeft hij zes weken geleden een honderdtal besmette biggen gekocht op de Doetichemse veemarkt. soonlijke uitnodigingen kunnen de voor verkoop een bijkans even grote bekend heid verschaffen als een openbare aan kondiging zou doen, meent het schaps- bestuur. Het hoofdbedrijfschap detailhandel vindt dat de seizoenopruiming door iedereen gelijktijdig begonnen moet worden, wil men gelijke kansen waar borgen voor de winkelstand. Dit te meer, daar blijkens de ervaringen de eenmaal opgewekte kooplust reeds na korte tijd aanmerkelijk daalt. Zover is het echter nu nog niet. Wanneer de volgende week zaterdag de opruiming officieel begint, zal er al heel wat op geruimd zijn. Voorzover men dan he den ten dage nog van opruimen kan spreken. Want het is een publiek ge heim dat er juist tegen de opruimings tijd hard geproduceerd wordt om aan de vraag te kunnen voldoen. Marine kan het niet Geen vliegers voor Minas Gerais Het nieuwe vliegkampschip van Bra zilië, Minas Gerais, dat in Rotterdam wordt verbouwd, kan blijkbaar niet uit varen wegens een geschil tussen de Bra ziliaanse luchtmacht en de marine. Volgens de Braziliaanse luchtmacht kan niemand van de marine vliegen. Het vliegkampschip had in december moeten vertrekken. Van Braziliaanse zijde is beweerd, dat het vertrek is uitgesteld wegens Brazili aanse schulden aan Nederland in verband met de verbouwing, maar van Neder landse zijde is bekend gemaakt dat de schulden alle betaald zijn. Het is liet waarschijnlijk dat het ge schil zal zijn opgelost voordat Janio Quadros op 31 januari de huidige Bra ziliaanse president opvolgt. Het laatste Braziliaanse marine-voor- stel is, dat het vliegkampschip naar Rio zal gaan. bemand met 400 man Neder lands luchtmachtpersoneel- De NCRV heeft een televisiepro gramma voor ons in petto, dat hoogst aantrekkelijk kan zijn, nl. een bezoek aan de alom vermaarde wassen beelden van Madame Tus saud, in Londen. Misschien was U ooit in Londen en hebt U de scheppingen van Marie Tus saud en haar volgelingen als een van de bezienswaardigheden der stad ge zien, want het tentoonstellingsgebouw waar de wassen beelden staan, is een grote trekpleister Was U er nooit, dan meekijken op woensdagavond 18 janu ari, wanneer Cruys Voorbergh e gid-s zal zijn. Kent U de kleine, schokkende levensgeschiedenis waar zij gedwongen werd de hoofden van vooraanstaande personen die vielen op het blok, in was na te maken- Dat kon zU voorbeeldig en z(j wijd de zich met zorg aan de griezelige taak, die zjj moest volbrengen. Later vrijgelaten, vestigde zij zich met een collectie van haar werk in Londen. Zo ontstond de wassenbeeldenverzame ling die nog altijd haar naam draagt en die na haar dood als merkwaardige historische herinnering werd bewaard en bovendien door even vaardige han den uitgebreid. Op het ogenblik treft men er ook aUe belangrijke staatslieden uit de laat- ste jaren aan. want een politiek tintje heeft de verzameling mede behouden. U zult zich wellicht herinneren, dat kort na het huwelijk van prinses Mar- i-ie Tussaud. Deze behoort nl. bu haar gare{ de prachtig gelijkende beeltenis artistieke nalatenschap. van haar echtgenoot Anthony Arm- j van 1j60, en bereik- strong Jones uit dit museum werd ge- te dus de gezegende leeftijd van 90 jaar stolen Anbhony ytond er natuurlijk al Maar het had weinig gescheeld of haar was) want de volksmond zegt, leven was haar veel vroeger benomen. dat paS waarlijk in de publieke Mine Tussami was een begaafde Ie- belangstelling staal, wanneer hij voor- kenares uil vooraanstaande kringen en komt in d, ve„amel,ng van Madame zij bekleedde een voorname positie; zy Tussaud. was tekenlerares bij de Franse konink- lijike familie, wat haar, de ras-Paris- Enfin, U ZUlt de verzameling bm- siene, uitstekend beviel. nenkort, rustig thuis gezeten, kun- Toen eohte, kwam de revolutie die nen leren kemlen. En dat mede aan dit prettige bestaan een ruw einde maakte. Marie werd gevangen genomen dank zij de vriendelijke medewer- en kwam terecht in de Conciergerie, king van de BBC-televisie, welke de NCRV ondervond. Tot ziens dus. Com menlaar Niet echt Het vervelende van de VARA-quiz TV-totois, dat het hele programma zo dood-gerepeteerd is. Omdat het hele maal mets uitmaakt of de deelnemers (die er ook niets by te winnen of te ver liezen hebben) de vragen en opdrachten al of niet goed beantwoorden resp. uit voeren, is er niets op tegen dat er een aardige show wordt gemaakt, maar voor de kijker doet deze „spanning" zich voor als niet echt (wat het dan ook ntet JS). Zo zagen we zaterdagavond als hoofd personen de schrijfster Harriet Freezer, de athleet Klaas Boot- en de acteur Johan Kaart. Mensen dus, die heus wel kunnen meedoen in een vraaggesprekje over henzelf. Maar alles uit het hoofd geleerd en pasklaar ge maakt en dan ligt het gebrek aan spon- taniëteit er toch wel dik op. Theo Eerd- mans versprak zich zelfs door te zeg gen dat Klaas Boot 's middags al had geoefend met pijl en boog voordat hij in het avondprogramma by toy. quiz-opdracht mocht proberen c Er was een gemaakt-geestig praatje Harriët Freezer en van het optre den t Johan Kac ook volkomen uitgekiend stukje toneel gemaakt, compleet met verbazing en goed-gespeelde verrassing bij de ac teur zelf. Zo blijft het met dit programma uit de grote Expohal in Hilversum maar halen en brengen. Erg gelukkig is het niet: het leeft niet, ook al maakt men er (en dit dient te worden gezegd) nóg zo- Ter opluisteringvan het program ma traden er enkele buitenlandse ar- tisten op. Onder hen waren „The mo dern jazz-dancers" die „helemaal uit Italië waren gekomen". Het ware beter geweest, als zij de lange reis maar ach terwege hadden gelaten. Niet alleen was het niets dan een stukje wild gooi en smijtwerk, maar de ongekleedheid van de beide dames was dermate on smakelijk en aanstootgevend, dat we ons afvragen hoe de VARA er toe gekomen plaatsenBijzonder Rijk de Gooyer: Bartels op t.v. Een van de meest-bekende kreten van Rijk de Gooyer in de afgelopen jaren was- Bevrijdt mij van Bartels!" Sinds hij die merkwaardige Utrecht, se figuur voor de radio heeft ge. bracht is hij nog altijd niet ontkomen aan telefoontjes van grappenmakers die dan alleen maar „goeiendddddg"' roepen en van jongetjes-op-straat die luidop schreeuwen „Daar hé-je Bar tels!" Zolang hij in Duitsland de filmschool bezocht was dat natuurlijk uit, maar zodra hij weer in Nederland kwam was „zijn tweede naam'' ook weer braaf Maar 't kan verkeren. Rijk, die overal en aan iedereen vertelt dat het hem verveelt nog langer komieke typetjes te spelen, maar nu „als gewoon mens" wil optreden, komt binnen kort op het televisiescherm cis meneer Bartels uit Utrechtmet een liedje en een praatje, de Dit is natuurlijk wel dé manier om meer dan ooit vereenzelvigd te wor. den met het „goeiendddddg-manne- tje". 1 heel leuk, U kunt Rijk dan als Bartels zien in het KRO-programma van zaterdag 14 jan. a.s., waar hij in de rubriek „Zater- dagavondakkoorden" past ts van Teddy en Henk Scholten. Eli Asser schrijft tekst en liedjes voor hem. i/i 1 mm* vanavond Vanavond na het NTS-joumaal een NCRV-programma, dat om 8-20 uur begint met Memo. In de rubriek „Van de grote naar de kleine k" ont moeten we dan Petra Laseur en Hans Pauwels en om 8 50 uur is er weer een film uit de serie „Vader weet het beter". Tot 9lot een gesprek door het internationale joumalistenforum en de dagsluiting door ds. J. Lang- K.V.P. tevreden over fractie (Van onze parlementsredactie) De Unieraad van de Christelijk- Historische Unie meent, dat de kabi- 83 Met zijn zessen en Balto lagen we dicht tegen elkaar gedrongen om wat warmte te vinden en probeerden we te slapen, terwijl de huilende sneeuwstorm zijn huilend crescendo passeerde. Hoe lang het duurde, weet ik niet. Vermoedelijk slechts een half uur, misschien zelfs nog minder. Toen ik ontwaakte, was ik totaal verstijfd en verkleumd en traag greep ik de lamp van Jack- straw. Het was precies vier uur in de morgen. Langzaam dwaalden mijn ogen over de anderen. Jackstraw bleek klaar wakker te zijn. Ik was er vrijwel zeker van dat hij geen oog had dicht gedaan uit vrees dat een van ons ongemerkt uit de slaap zou wegzakken in een slaap waaruit geen wakker worden meer bestond. Zagero be woog zich. Dat deze twee mannen en ik het zouden overleven, betwijfelde ik niet. Helene vormde een vraagteken. Iemand van zeventien jaar zij het dan zonder veel ontberingen ge leden te hebben bezat over het algemeen veel weerstand en herstelde spoedig, maar het leek of dit bij Helene niet meer het geval kon zijn. Na de dood van Mevrouw Dansby-Gregg en tot ze het bewustzijn had verloren, was het meisje op vreemde wijze teruggetrokken en onverschil lig geworden. Ik vermoedde dat de dood van me vrouw Dansby-Gregg meer voor haar betekende dan we konden beseffen. Afgezien van de laatste achtenveertig urén had ze mijns inziens weinig reden gehad om mevrouw Dansby-Gregg dank baar te zijn voor betoonde warmte of hartelijk heid, maar ze was nog jong, ze had mevrouw Dansby-Gregg natuurlijk heel goed gekend en als vreemdelinge had ze haar meesteres onge twijfeld beschouwd als het enige anker in een haar totaal onbekende zee. Ik vroeg Jackstraw haar handen te masseren en besteedde mijn aan dacht verder aan Mahler en Marie LeGarde. ..Ze lijken me ijskoud," hoorde ik Zagero zeg gen. „Hoe staan hun kansen, dokter?" „Ik weet het niet," antwoordde ik moe. „Op geen stukken na zelfs." „Trék het u niet te veel aan. Het is niet uw edwMi" Zefiaro «naakte een gebaar naar <te vitte zonder einde ALLISTAIR MACLKAN „Nee Ik glimlachte vaag en duidde op Mahler ..Buk je en luister naar zijn ademhaling. He1 einde is niet ver meer. Normaal gesproken heeft hij nog een paar uur, maar met Mahler weet ik het niet hij bezit de wil om te leven, is moe dig, gelooft en...." Ik haalde de schouders op. „Maar in twaalf uur is hij dood." „En hoelang geeft u mij, dokter Mason?" Ik draaide mij om en keek neer op Marie Le Garde. Haar stem kwam niet boven een zacht en schor gefluister uit en ze probeerde te glim lachen. Het werd echter niet meer dan een mee lijwekkende grijns en in de stem of in de ogen ontdekte ik geen humor. „Bent u bijgekomen?" Ik trok haar handschoe nen uit en begon haar bevroren handen te mas seren. „Dat is geweldig. Hoe voelt u zich, juf frouw LeGarde?" „Hoe denk je?" antwoordde ze met iets van de oude spot. „Probeer me niet aan het lijntje t* houden, Peter! Hoelang?" „Minstens nog duizenden succesavonden in dj schouwburg!" Ik boog me wat voorover, zoda» mijn gezicht in de schaduw van het licht van dr in de sneeuw liggende staaflamp kwam en niets me kon verraden. ..Heus, het feit dat u bent bij gekomen. geeft de burger moed." „Ik heb eens een koningin gespeeld die ook bijkwam, maar alleen om een paar dramatische woorden te zeggen en dan te sterven. Het grote verschil is dat ik geen dramatische woorden kan bedenken." Ik had alle moeite om de gefluisterde woorden te verstaan. „Je bent een aartsleugenaar. Peter. Bestaat er nog hoop voor ons?" „Natuurlijk," loog ik, omdat ik van het thema wilde afkomen. „Morgenmiddag, misschien v middag nog bereiken we de kust en bestaat alle kans dat we door een schip of vliegtuig w den opgepikt. Het is hoogstens nog dertig kilo- „Dertig kilometer?" onderbrak Zagero. déze lichte bries?" Veelbetekenend legde hij een hand aan zi; oor om in het gehuil van de storm iets te kunm verstaan. „Lang zal dit niet meer duren, mijnheer Z, gero," zei Jackstraw .Dergelijke stormen gaan in korte tijd als een nachtkaars uit en deze heeft het eigenlijk al veel te lang volgehouden het wordt trouwens al minder. Morgen is het helder, rustig en koud." „Die kou is een grote verandering," zei Za gero. Hij staarde langs me heen naar Marie Le Garde. „Ze heeft het bewustzijn weer verloren, dokter." „Ik zie het." Ik hield met het masseren op en deed Marie LeGarde de handschoenen weer aan ..Laat me eens naar uw handen kijken, mijnheer Zagero. ,Voor u Johnny. Ik ben eervol ontslagen, weet u nog?" Hij liet me zijn grote handen zien. „Een mooi gezicht, vindt u niet?" Het was helemaal geen mooi gezicht. Zelfs in Korea had ik geen erger geval van bevriezing meegemaakt. De handen waren wit en geel en dood. De huid was totaal verdwenen onder de blaren en ik wist dat het grootste gedeelte van het weefsel zich nooit meer zou herstellen „Ik ben bang," verontschuldigde Zagero zich, „dat ik wat zorgeloos met mijn handschoenen omsprong. Eerlijk gezegd ben ik ze een kilo meter of tien terug verloren. Ik merkte het toen niet. Vermoedelijk waren mijn handen te koud." (Wordt vervolgd) netscrisis voorkomen had kunnen worden. Dit is de conclusie, waartoe de raad kwam, na zaterdag in Utrecht gesproken te hebben over de huidige politieke toestand. De Unieraad bleek van mening, dat het aannemen van de motie-Van Eibergen voor geen der ministers van het extra parlementaire kabinet-De Quay aanlei ding had moeten zijn tot het ter beschik king stellen van zijn portefeuille. De reactie van de minister van volkshuis vesting op genoemde motie was naar de mening van de unieraad onjuist. Nadat de overbodigheid van hun heen gaan hun duidelijk was geworden, hebben de a.r.-bewindslieden de consequentie daarvan aanvaard. De Unieraad acht dit juist en waardeert het, dat zij terugge komen zijn op hun besluit hun porte feuille ter beschikking te stellen, waar door het gehele kabinet zijn taak weer op kon vatten. De Unieraad vertrouwt dat het kabinet er met kracht naar zal streven, een wo ningbouwbeleid te voeren zoals door de c.h-fractie bepleit is. Met name wordt verwacht, dat het beleid er op gericht zal zijn te voorkomen, dat de bouw van duur dere woningen een zodanig beslag op de beschikbare bouwcapaciteit zal leggen, dat de bouw van goedkope woningen in het gedrang komt. De Unieraad zal het toejuichen wan neer de c.h.-kamerfracties bij voortduring zullen blijven aandringen op de bouw van zoveel mogelijk woningen in de lagere huurklassc. Ook het partijbestuur der KVP heeft zich zaterdag beraden over de kablnets- Dit beraad heeft zich toegespitst op het beleid der katholieke fractie in de Twee de Kamer. Het KVP-bestuur kwam una niem tot de conclusie, dat dit beleid bij zondere waardering verdient, mede ook omdat het in belangrijke mate ertoe heeft bijgedragen, dat de kabinetscrisis op Bnelle wijze tot oplossing ls gebracht Dokter G. J. Noome, huisarts in Krab- bedijke. is gekozen tot voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst Vice- voorzitter werd dr. D. W. Swijgasn, anaestesiat in Leeuwarden. I&vdcc/j vond Het eerste deel van het hoorspel .„De koperen helm", bewerkt naar de ge lijknamige roman van Barend Maas kant, kunt U tussen 8.15 en 9.15 uur horen in het NCRV-programma Om 9 25 uur zingit ht NCRV Vocaal en semble in wereldpremière Skelton poema van Jean Berger. Om 11 05 uur de eerste uitzending in de nieuwe reeks „Het kerklied en zijn weg in de toonkunst". 9 Over Hilversum I zendt de VARA uit. Va:i half acht tot ha^f tien het afwisselende programma „Estafette" met om. het spelletje „Twintig bij twintig" en na wat muziek van Jan Corduweners orkest om 9-55 uur de kritische actualiteitenrubriek Marim ba. Voor liefhebbers begint om 10 40 uur een uurtje muziek door de Con- certjazzban-d. Programma voor morgen DINSDAG 10 JANUARI 1961 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram VPRO: 7.5o Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram 9.0o Gym v d vrouw 9.10 De groen teman 9.15 Gram 9.35 Waterst 9 40 Mor genwijding 9.55 Boekjbespr 10.00 Gram 10.50 V d kleuters 11.00 Pianospel 11.15 V d zieken 12.00 Lichte muz 12.20 R.V.D Uitz v d landbouw 12.30 Land- en tuinb. meded '.2.33 Lichte muz 13 00 Nws 13 13 Meded en gram 13.25 Beureber 13.30 Gram 13 55 Gram 14.40 Schoolradio '5 00 M»t naald en schaar, praatje 15.30 Gram 16.00 Litteraire lezing 16.15 Gram !63o V d jeugd 17.20 De dierenwereld en wtj. praat, je 17.30 Lichte muz 18.00 Nws 18.15 Piano, spel 18 30 Lichte muz 19.00 V d kleuters 19 05' Paris vous parle 19.10 Gram 20.00 Nws 20.05 Gevar progr 31.30 Gram 21.55 Gevar progr 22.30 Nws 22.43 Act 23.00 Gram 23.55—24 00 Nws. Hilversum II. 298 m. 1007 kc/«. KRO: 7 00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d jeugd 7 40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging, 8.0o NWs 8.18 Gram 8 50 V d huisvr 9 40 Schoolradio 10.00 V d kleuters 10.15 Licht baken lering 10.35 Gram 11.00 V d vrouw 11.30 Gram 11.50 Vo'.aan.... vooruit, le zing 12.00 Middagklok noodklok 12 O» Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb. me dedelingen 12.33 Gram 12.5o Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13 20 Platen- nieuws 13.40 Dansmue 14.05 Schoolradio 14.35 V d plattelandsvrouwen 14.45 Gevar progr 16.00 V d zieken 16.30 ZlekenJof 17 00 V d Jeugd 17.40 Beursber 17.45 Re- gering6uutz: StreekontwalkJkeling in Ne derland» Nieuw-Guinea, door S van der Goot ïe.Op Pianoduo 18.20 Gram 18 30 V J 1 J j" Nws 19.10 Act 19.25 Memn- "30 Avondcollege d Jeugd 19. randum 19 3o 21 00 Bariton en orgel 21.25 Brabant» en solist 22 25 Boekbespr 22 30 Nws 22 40 Gehuwd en ongehuwd, lezing 22.55 Caba- 4 ret 23 25 Gram 23 55—24 <lo Nws l Televlsieprogr.NTS: 20 00 Joum. 20 20 j rilmfantaai* 20.30—32.15 Speelfilm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7