Indonesië verklaart ons psychologische oorlog AFRIKAANSE STATEN HEBBEN „HANDVEST" Aanvallen nu Atoombases betekenen een „vreselijk risico" pin Phoemi Nosovan staakt mars naar midden-Laos Wordt geheim van Fatima toch onthuld? /ft een fcoafce Het doel van onze reis Rusland wil in V.-raad spreken over Kongo Waarde: vele miljoenen WERK OPRUIMINGSDIENST BEPERKT De minister van binnenlandse zaken heeft de bemoeiingen van de centrale overheid ten aanzien van het verwijderen en onschadelijk maken van in de tweede wereldoorlog achtergebleven oorlogsmaterialen beperkt. Voortaan zal de hulpverleningsdienst geen initiatieven meer nemen tot het opsporen van dit materiaal en evenmin beslissingen nemen over de opruiming hiervan. Wel zal de hulpverleningsdienst het vervoer, de de montering en het onschadelijk maken van ontplofbaar materiaal blijven verzorgen, terwijl ze ook kan worden ingeschakeld bij de opsporing van explosieven. BELANGENBEHARTIGING NIGERIA De Franse regering heeft de Nederlandse regering verzocht de Franse belangen in Nigeria te willen behartigen, nu Nigeria de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk heeft verbroken in verband met de jongste Franse atoombomproef in de Sahara. De Nederlandse regering heeft hier over nog geen beslissing genomen. 50 JAAR RECLASSERINGSREGELING Ter herdenking van het feit dat het op 13 januari vijftig jaar geleden is, dat de eerste reclasseringsregeling in werking trad, zal op de jaar vergadering van de vereniging van reclasseringsinstellingen, die op vrijdag 28 april in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht wordt gehouden, de heer J. H. Hoornweg, directeur van het nationaal bureau voor reclassering, een inleiding houden over: „Vijftig jaar samenspel in de reclassering tussen overheid en particulier initiatief". De leiders van vijf naar links neigende Afrikaanse staten heb ben zaterdag een „handvest voor nieuw Afrika" geproclameerd voor samenwerking op de poli tieke, economische, militaire en culturele terreinen. De leiders van Marokko, de V.A.R., Ghana, Guinea en Mali hebben tevens bekendgemaakt, dat zij hun troepen uit de V.N.-strijd- macht in Kongo zullen terugtrek ken tenzij de V.N. een wettige regering in Kongo herstelt. De besluiten waren vervat in reeks resoluties aangenomen door de topconferentie vlak voordat de slui tingsplechtigheid werd gehouden in stadhuis van Casablanca. De conferentie besloot, dat een groep technici vier commissies zal vor de organisatie van de samen king tussen Afrikaanse staten op poli tiek. economisch, militair en cultureel gebied. Deze technici zullen binnen drie maanden hun rapporten indienen. De leiders besloten voorts een Afri- giscne oorlog verklaard m zijn 7 7 O campagne om Westelijk Nieuw- {777 IL01T1/St' Guinea terug te krijgen van Ne- Indonesië heeft de psycholo gische oorlog verklaard in zijn derland. Veel waarnemers in Djakarta hebben de indruk dat president Soekarno zijn land in een campagne betrekt waarin ge dreigd wordt met oorlog om een crisis te forceren en vooral voor Amerika de reeds lang gefrus treerde aanspraak op Nieuw- Guinea te dramatiseren, aldus meldt het Amerikaanse persbu reau Associated Press. Sommige autoriteiten op zeer ver antwoordelijke posten laten door schemeren en lopen er zelfs op vooruit dat gewapende botsingen zullen plaats vinden voordat de po gingen voor een werkelijke oplossing begonnen worden. Het schijnt wel zeker te zijn dat dit het jaar zal zijn waarin zo iets gebeuren kan. Indo nesië heeft een leger van 200.000 man maar wil zijn luchtmacht en zijn vloot versterken. De stafchef Na- soetion stond kort geleden aan het hoofd van een missie naar Moskou voor de aankoop van zware wapens. Zaterdag werd daar bekend gemaakt dat een overeenkomst werd afgeslo- Er zijn berichten dat Soekarno van plan is kort na maart een wereldreis te gaan maken en eerst een bezoek aan de Sowjetunie zal brengen om verdere steun te vragen voor zijn nieuwe, krachtiger politiek inzake Nieuw-Guinea. Sommige goed ingelichte waarne mers verklaren, dat Soekarno de in druk heeft dat de huidige internatio nale gespannen toestand voordelen voor Indonesië heeft. De gedachten- gang is dat het Westen, in het bij zonder Amerika, reeds tegenover een crisis staat in Laos, Berlijn, Cuba, Kongo en elders en zich niet ook nog een nieuwe oorlog op de hals wil halen. De Indonesiërs hebben algemeen de indruk, dat als iemand invloed op de Nederlanders kan uitoefenen Sowjet -nota aan Nederland De Sowjetunie heeft de Neder landse regering gewaarschuwd dat een „vreselijk risico" is genomen, toen aan de V.S. werd toegestaan atoombases aan te leggen op Ne derlands grondgebied. In een nota die zaterdag aan de Nederlandse ambassadeur in Mos kou werd overhandigd zei de Sow- jet-regering, dat als de Amerikaan se strijdkrachten een oorlog met atoomraketten beginnen Nederland niet in staat zou zijn om te ont snappen aan vergeldingsmaatrege len. In de nota wordt gezegd, dat de Sowjet- regering Nederland niet wil bedreigen of intimideren, maar slechts wil waar schuwen tegen stappen „die ernstige ge volgen kunnen hebben, zowel voor het bestaan van Nederland zelf als voor de veiligheid van andere volken", aldus Radio-Moskou. Volgens de nota heeft de Nederlandse regering toegegeven aan druk van de Amerikaanse regering. Verder wordt gezegd, dat de Nederlandse regering de eerste is op het Europese vasteland, die erin heeft toegestemd, dat het land wordt veranderd „in een Amerikaanse atoombasis". De nota werd overhandigd aan de Nederlandse ambassadeur Henry A. Elb door de plaatsvervangende Sowjet mi nister van buitenlandse zaken, Arkady Sobolev. De nota verwerpt de mening, dat de vestiging van Amerikaanse bases in Ne derland de veiligheid van het land zou bevorderen. Integendeel, aldus de nota, het lot van Nederland is in handen gelegd van de Amerikaanse militaristen, dat wil zeg- Hammarskjoeld acht plaats Z.-Afrika van uitdagend karakter Secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, die thans een bezoek aan Zuid-Afrika brengt, heeft verklaard, dat de plaats van Zuid-Afrika in de we reld van heden een uitdagend karakter draagt, wanneer men denkt aan de we reld van morgen. Hammarskjoeld zei dit in antwoord op een heildronk aan een diner, dat de administrateur van de Kaapprovincie. J. N. Malan, te zij ner ere had aangeboden. Sprekend over de V.N. verklaarde Hammarskjoeld dat de volkerenorgani satie thans 26 Afrikaanse leden telt. ,,Deze staten zijn lid geworden, zonder over internationale ervaring te beschik ken en met slechts een bijzonder korte periode van binnenlands zelfbestuur ach ter zich. Ons probleem is nu om. zo spoedig mogelijk, de bruggen te bou- j117ul- i het gen, in de handen van hen, die over zouden kunnen gaan tot het gebruik van atoomwapens voor doeleinden, die niet met de nationale belangen van Ne derland overeenkomen. In de nota wordt verzekerd, dat de Sowjet-regering „die niet van plan is iemand aan te vallen alles doet om het oorlogsgevaar te verminderen en om de vrede te verzekeren". De nota werd binnen 24 uur na de ondertekening van de wapenovereen komst tussen Indonesië en Sowjet-Rus- land overhandigd. Volgens sommige waarnemers, is de nota de nieuwste ontwikkeling in een zenuwenoorlog tegen Nederland. Sowjet leiders hebben deze week in Moskou steun toegezegd voor de Indo nesische eis op Nieuw Guinea. In de nota wordt in herinnering ge bracht, dat de Sowj et-regering atoom- vrije zones in de wereld heeft voor gesteld, evenals volledige ontwapening. inzake Nieuw-Guinea dit de Ameri kanen zijn. Sommige pro-westerse autoriteiten hier zeggen, dat indien Amerika niet meer belangstelling toont voor de oplossing van deze kwestie, twee dingen kunnen gebeu- Indonesië zal verdere steun en hulp zoeken bij de Sowjetunie en er zou den ernstige botsingen kunnen plaats vinden. Een zeer hoog geplaatste autoriteit zei openlijk „dat de een of PRÖPPER Voor zijn vertrek naar Nieuw- Guinea heeft de voorzitter van het comité van verenigde chefs van sta ven, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, op Schiphol pertinent ontkend, dat onze krijgsmacht op Nieuw-Guinea op welke wijze dan ook provocerend optreedt dan wel agressieve bedoe lingen heeft tegenover Indonesië of welke andere natie dan ook. andere schermutseling met de Neder landers zal plaats vinden". Men is van mening dat Indonesië niet gereed is voor een grote oorlog, daar een groot deel van zijn strijdkrachten be trokken is in gevechten met de re bellen pp West Java, Sumatra en Celebes. Maar niemand onderschat het be lang van de kwestie Nieuw-Guinea als binnenlands feit in het leven van Indonesië. Voor een land, dat ge boren is uit een koloniale worsteling zou het geen onpopulaire oorlog zijn. Evenmin kon de vice-admiraal in de aanwezigheid van een Nederland se krijgsmacht op het eiland een pro vocatie zien. „Deze krijgsmacht wordt daar uitsluitend gebruikt voor de be scherming van dit gebiedsdeel en teneinde de verdere rustige ontwik keling van Nieuw-Guinea mogelijk te maken", zo vervolgde hij. „En in het begrip bescherming zit automatisch opgesloten het afslaan van aanvallen, die welke natie dan ook op het eiland zou pogen te ondernemen." Vice-admiraal Pröpper begaf zich naar Biak om van daaruit een oriën tatiereis van circa 2% week door Nieuw-Guinea te gaan maken. Cuba is door zijn bewindvoer ders in staat van verdediging gebracht. De bewaking van het gebouw van de Amerikaanse a mbassade in Havanna werd uit gevoerd door leden van het vrouwenkorps. Een charmante geste tegenover de „vijand"? m kaanse consultatieve assemblee in te stellen, op een ogenblik in de toekomst als dit uitvoerbaar blijkt. In een toespraak tot de slotzitting ver klaarde koning Mohammed V van Ma rokko dat de Sahara-woestijn niet lan ger een barrière, maar een verbin dingsschakel tussen alle Afrikaanse lan- President Nasser van de V.A.R. no digde de naties uit, hun volgende confe rentie in Kairo te houden. De president van Ghana, Kwame Nkrumah pleitte krachtig voor een Afri kaanse federatie. Nkrumah zei: laten wij ons verenigen want in eenheid ligt kracht. Anders zul len wij een nieuw kolonialisme en een nieuw imperialisme ten prooi vallen. Voor Afrika kan er geen veiligheid be staan zonder eenheid. Hij waarschuwde, dat als Afrika zich niet verenigt de Afrikaanse staten onderling zullen gaan twisten en vechten, terwijl de imperia listen en kolonialisten op de achtergrond staan en ons aansporen elkaar de keel af te snijden. Nkrumah zei er zeker van te zijn, dat alle resoluties van de conferentie door het parlement van Ghana geratificeerd zullen worden. Ferhat Abbas, premier van de Alge rijnse rebellenregering, verklaarde, dat de strijd der Algerijnse nationalisten nog steeds zwaar en moeilijk is. De leiders drongen er bij de V.N. op aan, onmiddellijk de onwettige benden van kolonel Moboetoe te ontwapenen en ex-premier Loemoemba uit de gevange nis te bevrijden. Zij eisten voorts in een resolutie, dat de V.N. het Kongolese parlement zouden bijeenroepen en dat uit Kongo alle Bel gische en andere buitenlandse militai ren, die niet onder V.N.-commando staan, zouden verdwijnen. Frank Beatty, directeur van de foto dienst van United Press International te Miami (Florida) is te Havanna ge arresteerd toen hij bij het kapitool foto's maakte van Cubaanse soldaten. Beatty is de zevende Amerikaanse journalist, die te Havanna gearresteerd is sinds de verbreking van de Cubaans-Amerikaanse betrekkingen verleden week. Bij brand in schip 88 mensen verdronken Volgens het nieuwsagentschap van ht Midden. Oosten zijn zaterdag 88 Perzen in de Perzische Golf verdronken toen zij trachtten illegaal Koeweit binnen te komen. Het agentschap, dat een Koeweits dagblad citeerde, deelde mee, dat de 50 Perzen in een motorboot zaten, die in brand vloog en. spoedig zonk. De o^ Het agentschap zei. dat dagelijks lij ken langs de kust van de Perzische Golf aanspelen, maar het gaf geen ver dere inlichtingen. De Perzen poogden waarschijnlijk het aan olie zeer rijke Koeweit binnen te komen om daar een baan te zoeken. Vakverenigingen eisen vrijheid voor Algerij e Het hoofdbestuur van het Arabische verbond van vakverenigingen heeft dag een waarschuwing aan Frankrijk opgesteld om Algerije onafhankelijkheid te verlenen of anders het gevaar van een totale boycot van de Arabische arbeiders te lopen. In een officieel communiqué, dat na de conferentie van 3% uur uitgegeven werd, stond echter alleen, dat het hoofd bestuur positieve en vastberaden reso luties met betrekking tot het Algerijnse probleem aangenomen had. Een woordvoerder zei, dat de resoluties vanavond officieel bekendgemaakt zul len worden. Zaterdagavond heeft het hoofdbestuur in een eerste conferentie beraadslaagd over de methoden van organisatie van een boycot van Franse vliegtuigen, sche pen en goederen ter ondersteuning van de Algerijnse rebellen. Volgens de laatste in Vientiane ont- verklaard heeft, dat de luchtbrug vangen berichten hebben de troepen van generaal Phoemi Nosavan hun opmars naar de strategische „Vlakte der kruiken" in midden-Laos ge staakt. Twee colonnes, uitgerust met artillerie en tanks, rukten naar deze vlakte op, sinds zij een week geleden door de troepen van kapitein Kong Le en de Pathet Lao werd veroverd. Eén der colonnes heeft stellingen be trokken aan de rivier de Lik, 65 kilo- Noorden van Vientiane. Het doel van deze colonne is het 100 km meer naar het noorden gelegen Vangvieng, dat door Russische vliegtuigen voor het af werpen van voorraden wordt gebruikt. De tweede colonne, die vanuit Loeang Prabang in zuidelijke richting optrok, heeft halt gehouden aan de weg van Phoe Kooen, 50 km ten westen van de .vlakte der kruiken". De pro-communistische troepen, die de vlakte en de daarop gelegen strate gische luchtbases bezet houden, hebben zaterdag een rechtstreekse verbinding over de weg tot stand gebracht met Noord-Vietnam, na de verovering op donderdag van de stad Ban Ban. Volgens kringen van het ministerie an financiën in Laos is de Amerikaan- j hulp aan Laos vrijdag gedeblokkeerd. Er werd een bedrag van ongeveer tien miljoen gulden vrijgegeven, voor beta- *'ig van soldij. Uit Bangkok wordt gemeld, dat een hoge Russische diplomaat in Thailand Laos afloopt, daar De Sowjetunie van oordeel is dat de kwestie Laos door on derhandelingen in plaats van door vech ten moet worden opgelost. In een communiqué van de Pathet Lao medegedeeld dat de troepen van de Pathet Lao de stad Nam Bac. ten noord oosten van Loeang Prabang, hebben jd". ïentiane zouden 3.500 Thailanders zijn. die Phoemi Nosavan en Boen Oem steunen. Volgens de stem van Laos zouden langs de rivier de Mekong Thailandse eenheden zijn geconcentreerd, die on der bevel staan van Amerikaanse onder officieren. De eenheden zouden bestaan uit „vrijwilligers voor Laos". Het geheim van Fatima zal toch wor den onthuld, meent een van de voor aanstaande leiders uit de Rooms Ka tholieke Kerk in ons land. Hij deelde dit ons mede naar aanleiding van het artikel dat wij enige dagen geleden publiceerden, waarin wij de gedachte uitspraken dat dit geheim waarschijn lijk al in de geheime archieven van het Vaticaan is verdwenen. Zoals men weet hadden jaren geleden in het Portugese dorp Fatima drie boerenmeisjes een verschijning die zij toeschreven aan Maria. Een van hen heeft een aantal profetieën opgeschre ven. Het laatste gedeelte van deze pro fetieën zou pas in 1960 openbaar ge maakt mogen worden. Zij zouden slaan op de eindtijd en de wederkomst van Christus. Ondanks in bepaalde krin gen gespannen verwachtingen werd dit geheim in 1960 niet openbaar ge maakt Ons werd nu medegedeeld dat het Vati caan dit niet heeft gedaan, omdat er enige onzekerheid bestaat over de da tum van publicatie. Er was enig ver schil van mening over 1960 of 1961. Volgens onze zegsman zal het Vaticaan echter onvoorwaardelijk voldoen aan het verlangen van het boerenmeisje dat zich nu in een klooster bevindt. Volgens recente berichten uit Rome zou het zelfs mogelijk zijn dat het ge heim nog deze maand bekend zal wor den gemaakt iss meldt uit New York dat de Sowjetunie om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad heeft ver zocht „ter bespreking van de be dreiging van vrede en veiligheid door de toestand in Kongo". De Sowjetrussische onderminis ter van buitenlandse zaken en per manente vertegenwoordiger van de Sowjetunie bij de V.N. Zorin deed het verzoek in een brief aan Omar Loefti van de VAR, die deze maand raadsvoorzitter is. Zorin verklaart hierin dat „België lieuwe aanvalsdaden jegens Kongo heeft legaan, door toe te laten dat gewapende lenden van Moboetoe vanaf het man daatgebied van Roeanda Oeroendi mili taire operaties hebben georganiseerd tegen eenheden van het Kongolese natio nale leger in de provincie Kivoe. die achter de wettelijke Kongolese regering I In West Hartford (Con necticut) heeft de twaalf jarige Sue Kontner, die haar moeder hielp met het bakken van roereieren, een ei gebruikt, waarin zich vijf dooiers bevonden. Volgens pluimvee-experts is dit een kans op vele miljarden. I In de wouden van Siam is een vrijwel volmaakt witte olifant gevonden, die de koning van Thailand zal worden aangeboden als hij van zijn wereldreis te rugkeert. Het is de twee de die tijdens het bewind van de koning is gevonden. In het Russlsehe blad „Prawda" heeft de ge leerde Artemovitch, lid van de Sowjet-akademie, verklaard dat er geen vliegende schotels bestaan. Het wordt hoog tüd dat er een einde komt aan deze sprookjes, vindt hij. I Prins Alexander van Liechtenstein, een neef van de regerende vorst Franz- Jozef II, is zaterdag nabij Würzberg in Duitsland in het huwelijk getreden met prinses Joseflne van Lö- wenstein-We rthcim Bij een onderzoek is ge bleken, dat er in de Duitse Bondsrepubliek ongeveer 300 klandestiene commu nistische kranten worden gedrukt voor verspreiding in fabrieken. In 1956 werd de communistische partij in West-Duitsland verbo- Brandweerlieden uit Derbyshire (Engeland) hebben gisteren him helm afgenomen voor de dappe re 76-jarige grootmoeder mevrouw Prlscilla Gange. die haar twee kleinkinde ren uit een brandende ka mer heeft gered. In een hotel In Gstaad heeft zaterdagavond Louis „Satchmo" Armstrong voor koning Bhoemlbol en ko ningin Siriklt van Thai land gespeeld. Satchmo werd echter niet aan de koning voorgesteld, omdat deze verstoord geweest zou zyn dat hy Armstrong als zyn persoonlijke gast zou hebben uitgenodigd. De verhouding bleef koel, ook toen hem gevraagd werd of hij nog een extra num mer voor de koning wilde spelen; hjj antwoordde: „Nee, daar ben ik niet de I De zeventienjarige Marie Hombroeck en de 30-jarige fabrieksarbeider Henri Roskin, beiden uit Leuven (België) zijn zaterdag in Gretna Green (Schotland) getrouwd. „We konden niet op normale wjjze met el kaar omgaan, daarom zyn vlucht", zeiden ze. Vorig jaar zijn 250 echtparen door „de slag op het aam beeld van Gretna" gehuwd. I David Pratt, die in april 1960 da premier van Zuid-Afrika dr. Hendrik Verwoerd tweemaal in het gelaat schoot, wil terecht staan. Hy wil niet langer in een psychiatrische in richting verpleegd worden. Aan de socialistische „Pedoman", een dagblad niet een der grootste opla gen in Indonesië, is met in gang van vandaag een verschijningsverbod opge legd door de militaire toritelten. Het ging teveel in tegen het vertrouwen van het volk in de doel stellingen en de leiding van de Indonesische lutie. Een rekord aantal nert sen (ruim 400) maakten zaterdag deel uit van de jaarlijkse tentoonstelling van de Nederlandse eniging van fokkers edelpelsdieren, die in een van de veemarkthallen van Den Bosch werd ge houden. TT7-AT GAAT GIJ in Nieuw- derdaad een bijzondere plicht, name- Guinea doen? ™n™" vermogen.te bevorde- j ren, dat het volk van Nieuw-Guinea Aldus de vraag van de hoojd- zich in orde en rust zal kunnen ont redacteur. wikkelen tot zelfstandigheid. Dat is enerzijds een mooie taak, Het antwoord kan kort en dui- maar anderzijds ook een moeilijke. delijk zijn. Men denke slechts aan het klimaat! Het nnria iaar hph ik ah on- Wij m°gen dan het voriS jaar in net vorig jaar neo ik ais op Nederland wat te weinig zon en volger van dr. A. A. L. Rutgers warmte naar onze zin hebben ge- het voorzitterschap van de Chris- had ik veronderstel, dat onze telijke Militairen Bond voor Oost i°"Sevs m Nieuw-Guinea af en toe J ,,T j r» u j wel wat minder zon en wat meer en West aanvaard. Deze bond koelte zullen wensen. stelt zich ten doel de oprichting Wat daarvan zij; alles wat wij en instandhouding van christe- kunnen doen voor hun ontspanning lijke tehuizen voor de militairen wi* te doen- Dat is ónze in Suriname, de Nederlandse An- Tezamen met mr. J. Winters, de tiZZen en Nederlands Nieuw-Gui- secretaris van „Oost en West", nea alsmede de bevordering van P1®6* ik, daarom in opdracht van het bondsbestuur in Nieuw-Guinea hun godsdienstige en zedelijke nagaan: le of de outillage van de bestaande militaire tehuizen vol doende is; 2. of er belangen. Wat de Konink lijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege doet voor de militairen hier te lande doet „Oost en West" dus voor onze jongens DE SCHRIJVER Zoals zaterdag werd gemeld is de heer M. Ruppert, lid van de Raad van State, oud-voor zitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond en oud-lid van de Eerste Kamer, in zyn kwali teit van voorzitter van de Chris telijke Militairen Bond voor Oost en West naar Nieuw-Guinea vertrokken voor een oriëntatie reis. In bygaand artikel zet dc heer Ruppert de bedoeling van deze reis uiteen. nieuwe tehuizen moeten en kunnen bijkomen; 3. wat er overigens kan en moet gebeuren om onze jongens aldaar van dienst te zijn. Ziedaar het ant woord op de vraag van de hoofdre dacteur. Ik kan er slechts aan toe voegen, dat wij reeds bij de voor bereiding van de reis de meest wel willende mede werking hebben ondervonden van Defensie, van de mi- de staatssecretaris van Wie overtuigd is van de nood zaak van het werk ten behoeve van de militairen, die in Nederland ge legerd zijn en ik vertrouw, dat wij daarvan allen doordrongen zijn zal geen be toog nodig hebben over de noodzakelijkheid van deze de minister v arbeid voor de jongens, die vèr van nister huis hun plicht ten opzichte van het Binnenlandse zaken, van de voorzit- vaderland vervullen. Zij toch kun- ter van de verenigde chefs van sta- nen niet, zoals de in Nederland ge- ven, van de bevelhebber der zee- legerde militairen, althans één- strijdkrachten, van de commandant maal per twee weken naar huis; strijdkrachten in Nederlands Nieuw- zij behoeven daarom zo mogelijk Guinea en niet in de laatste plaats nóg meer hulp en medeleven van van de gouverneur. De bij de voor- het thuisfront dan de in Nederland bereiding tot uiting gekomen geest gelegerden. Dat geldt reeds in het van samenwerking doet alle goeds algemeen voor onze jongens over- verwachten. In die geest van samen- zee, maar dat geldt nog weer zeer werking hopen wij ook ons onder in t bijzonder voor hen, die in Ne- zoek te verrichten. Samenwerking derlands Nieuw-Guinea hun plicht niet alleen met de in het Protes- hebben te vervullen, want dat is in- tants Interkerkelijk Thuisfront op tredende instellingen (vloot-, leger en luchtmachtpredikanten, „Pro Re- ge", „Oost en West" en de chris telijke militaire belangenorganisa ties), maar ook met de mannen en vrouwen van het Katholiek Thuis front. Moge Gods zegen ons vergezellen en de reis doen strekken tot heil van onze zoons, onze broeders en onze verloofden vér van huis èn van onze broeders-Papoea's. „Dergelijke handelingen", aldus Zorins brief, „komen neer op een openlijke, ge wapenderhand uitgevoerde Belgische aanval op de republiek Kongo en zij betekenen een duidelijke schending van de internationale status van het door België namens de VN beheerde gebied van Roeanda Oeroendi. De Sowjetunie acht daarom een zo spoedig mogelijke bijeenkomst van de veiligheidsraad noodzakelijk". De Ierse generaal Sean Mekeovvn is zondag in Leopoldstad aangekomen om de taak van opperbevelhebber van de VN-troepen in Kongo op zich te nemen. President Tsjombe van Katanga beeft zondagavond in Elisabethstad tot ver slaggevers gezegd, dat de Verenigde Staten er verantwoordelijk voor zün indien Afrikaanse staten communistisch worden. Hy deelde mee dat de Ame rikaanse consul te Elisabethstad, Canup, hem een visum voor de Verenigde Staten heeft geweigerd omdat de reis, die hy naar de Verenigde Staten en Canada zou maken, niet opportuun zou zyn. 491) We kunnen len, dat de directie van ons blad een krant die zo vers uit de pers komt wat méér rekent dan de lorre- best voorstel- cent, maar van een slordige 140 mil joen gulden. U weet, dat iedere stof is opge bouwd uit moleculen en deze weer uit Iedere schrijver het ogenbllkkeiyk berekend op 25 miljoen kilowatturen, eens zal zijn. Gewapend met de ze wetenschap mo gen de auteurs ech ter ook weer niet al te hoog van de toren blazen door te wyzen op de onge lukkige materiële verdeling der baten, waardoor iedere pa pierfabrikant in i auto kan ryden, terwyl oude krant opgesloten energie is ongeveer 80 maal zo groot en omdat de kosten van een kilowatt uur op 7 cent kun nen worden ge steld. betekent dit, dat U by het lezen van het zaterdag avondblad een waarde van onge- 140 miljoen gulden in handen niet de minste ruimte, de cyfers laten spreken. Immers, de lorreman biedt slechts 1/3 cent voor uw krant omdat de gemeen goede man er geen betere bestem- te hoog mlng voor weet dan de papiermolen. Daarin schiet het menseiyke kunnen vooralsnog te kort. Trouwens, we moeten er In het al- waken het mensdom al het paard te tillen. Want torenhoge wolkenkrab- Maar t in slagen de In het papier opgesloten materiële waarde volledig te ten, dan zou biyken, dat het 80 gram die door de natuur wegende saterdagavondblad een bracht, waarde vertegenwoordigt niet i hy er op eigen gelegenheid bers, Eifeltorens en Euromasten, zyn in staat verhoudingsge- ys de bouwwerken op te trekken orden voortge- Daarover een volgende keer. Volkstelling vergroot vrees van de blanken De laatste Zuidafrikaanse volkstelling bevatte ontnuchterend nieuws voor de dominerende blanke minderheid in dit land. In de negen jaren die verlopen zijn sinds de laatste volkstelling in 1951, is de Afrikaanse bevolking met meer dan 25 pet. toegenomen, terwijl het aantal blanke inwoners slechts toenam met 16. pet. De traditionele blanke vrees voor overheersing door de numerieke meer derheid van Afrikanen wordt hierdoor vergroot. In de Unie van Zuid-Afrika wonen nu bijna 11 miljoen Afrikanen en 814 mil joen blanken. Met anderhalf miljoen kleurlingen (van gemengde afkomst» en een half miljoen Indiërs omvat de totale niet-blanke be volking ongeveer 13 miljoen. De kleurlingengroep is sinds 1951 met 32 procent toegenomen een aanzien lijk grotere bevolkingsaanwas dan zelfs onder de Amerikanen. Piloten van de Rb-47 spoedig in vrijheid Volgens het Londense News of the World hebben Amerikaanse en Britse diplomaten in Moskou hun regeringen meegedeeld, dat de Russen zeer waar schijnlijk kort na de beëdiging van John Kennedy tot president van de Verenigde Staten de Amerikaanse vliegers luite nant John Mckone en luitenant Free man Olmstead zullen vrijlaten. De twee Amerikanen behoorden tot de bemanning van de vorige zomer door de Russen neergeschoten Rb-47. De vier andere inzittenden kwamen om het le- Financiers: Herstel vertrouwen in dollar Een groep van tien vooraanstaande Amerikaanse financiers en economisten heeft een beroep gedaan op de Ameri kaanse regering er voor te zorgen, dat net herstel van het vertrouwen in de dollar op de eerste plaats zal komen. Deze groep, het Committee of Finan ce and Currency van de New-Yorkse Kamer van Koophandel, waarvan de president-commissaris van de Chase Manhattan Bank, G. Champion, voor zitter is, heeft het verslag, waarin dit beroep wordt gedaan, toegezonden aan de leden van de nieuwe Amerikaanse regering en aan alle leden van het congres. Het comité deelt mede, dat de na latigheid om direct maatregelen te tref fen met betrekking tot de ongunstige Amerikaanse betalingsbalans niet alleen de moeilijkheden van de Verenigde Staten zullen vergroten en die van de hen verbonden landen, maar tevens ernstige beperking betekent van de kracht van de Verenigde Staten om zich het binnenland te ontplooien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5