Uw probleem is het onze 6RIEPERIS? Geen bidstond voor de Gereformeerde synodes? Een woord voor vandaag Rechten van kleurlingen moeten worden erkend Protestant sprak voor Radio Vaticaan i OSRAM ZWITSALETTEN 2 ANDERZIJDS CHRISTELIJK-SOCIAAL BELEID De afgelopen weken is er tij dens en ook wel na de jongste kabinetscrisis nog al wat te doen geweest over wat nu als een ver antwoord christelijk-sociaal be leid dient te worden aangemerkt. Tussen sommige leden van de Tweede Kamer enerzijds en de regering anderzijds bleken hier over nogal meningsverschillen te bestaan. Hoewel het sociale be leid van een regering bepaald wordt door meer departementen dan dat van sociale zaken alleen (bij de kabinetscrisis ging het immers om Bouwnijverheid en Volkshuisvesting), lijkt het ons toch dienstig ook aandacht te vragen 'oor de werkzaamheden van het ministerie van sociale zaken onder leiding van minister Van Rooij en staatssecretaris Roolvink, om een goed beeld te krijgen van het sociale beleid van het zittende kabinet. Wij maken daartoe gebruik van een artikel, dat onlangs ver scheen in Évangelie en Maat schappij. kaderblad van het C.N.V. Wij laten hieronder een samenvatting volgen zoals deze ongeveer voorkwam in genoemd kaderblad. Het eerste gedeelte handelt over een groot aantal verbeteringen op het gebied van de sociale verzekering. SOCIALE VERZEKERING De loongrens voor de werking van de sociale verzekeringswetten werd met ingang van 1 januari 1960 verhoogd van 6.900 tot 7.450 per jaar. Op dezelfde da tum werd een verhoging van de premie- en uitkeringsgrens van 19 tot 20 per dag van kracht. Op 1 april 1960 werden de onge- vals- en liwallditeitsuitkeringen als mede de uitkeringen ingevolge de Algemene Ouderdomswet en de Al gemene Weduwen- en Wezenwet verhoogd een en ander in ver band met de stijging van de melk prijs en de huurverhoging. Vooral de verhoging van de in- validiteitsuitkeringen betekende voor de belanghebbende groep ren tetrekkers een belangrijke verbete ring, want deze verhoging ging een belangrijk stuk uit lboven datgene waarmee volstaan had kunnen wor den indien de verhoging van de hu ren en van de melkprijs zonder meer gecompenseerd zou zijn. Per 1 oktober 1959 en per 1 janu ari 1960 kwam er een verhoging van de kinderbijslagen. In de ver hoging van 1 januari 1960 werd te vens begrepen de integrale verwer king in de kinderbijslag van de duurtetoeslag van tien cent per kind en per dag, welke reeds in 1958 en 1959 naast de kinderbijslag werd verstrekt aan werknemers, wier loon gemiddeld niet meer dan 16 per dag bedroeg. In Verdrag no. 70 van de Inter nationale Arbeidsorganisatie dit verdrag heeft betrekking op de so ciale zekerheid van zeelieden wordt o.m, voorgeschreven, dat de schadeloosstelling bij ongevallen voor zeelieden en hun gezinnen De Zeeongevallenwet 1919 werd aan de bepalingen van het bedoel de verdrag aangepast. Voorheen was een ongevallenpa tiënt die uitgetrokken was van de tijdelijke zes weken durende uitkering, daarna niet meer verze kerd ingevolge de Ziektewet. Er is voor de hier optredende leemte een nieuwe regeling getroffen. De ze regeling komt hierop neer, dat een ongevallenpatiënt ook nadat de tijdelijke uitkering beëindigd is, gedurende een bepaalde periode verzekerd blijft ingevolge de Ziek tewet. De voortduring van de ver zekering strekt zich uit over een jaar, gerekend van de datum van het ongeval af. Voorwaarde daar bij is. dat de ongevallenrente be trekking moet hebben op een ar beidsongeschiktheid van ten minste 50 procent. Ten aanzien van de Ziektewet werd voor het huispersoneel de ver zekeringsplicht uitgebreid. Thans valt huispersoneel, dat doorgaans op ten minste drie dagen per week tot voor kort was dat vijf dagen per week bij eenzelfde werkge ver werkzaam is, onder de bepalin gen van de Ziektewet. Naar bekend ls, zijn overigens nog in voorbereiding: a. een ontwerp van wet op een arbeidsongeschiktheidsverzekering: b. een ontwerp-besluit inzake een verdere verhoging van de loon grens voor sociale verzekering, nL van ƒ7.450 tot omstreeks ƒ8.000; c. een ontwerp voor een besluit tot verhoging van het maximum premie- en uitkeringsbedrag in de sociale verzekering van 20 tot 22 per dag; d. een wetsontwerp tot verhoging van de kinderblijslagen ingevolge de Kinderbijslagwetten. WERKVOORZIENING _jke Sociale Werkvoorzieningsrege ling (G.S.W.) vallen, werden sinds het voorjaar van 1959 enkele be langrijke verbeteringen aangebracht. Al met al leidden deze verbete ringen tot een aanmerkelijke stij ging van de lonen in de G.S.W., welke stijging in de volgende cijfers tot uitdrukking komt: SOC. VOORZIENINGSREGELING In verband met de ontwikkeling in het algemene loonpeil werden aan degenen, die onder de Sociale Werkvoorzieningsregeling Hoofdar beiders (S.W.H.) vielen, enige ver hogingen toegekend. Als gevolg van deze maatregelen ontstonden loonstijgingen in de S.W.H., die in de volgende cijfers gedemonstreerd worden: ln de le gemeenteklas (leeftijd 42 jaar en ouder) van 66,80 tot 71,per week 4,20 6,3%; in de le gemeenteklasse (leeftijd 25 jaar) van 51,55 tot 55,75 per week 4,20 8,1%; in de 5e gemeenteklasse (leeftijd 42 jaar en ouder) van 60,15 tot 66,75 per week 6,60 11,0%; in de 5e gemeenteklasse (leeftijd 25 jaar) van 46,25 tot 52,45 per week 6,20 13,4%. in de le gemeenteklasse (leeftijd 42 jaar en ouder) van 113,60 tot 119,30 p. week 5,70 5,0%; in de le gemeenteklasse (leeftijd 25 jaar) van 69,95 tot 73,75 per week 4,20 6,0%: in de 5e gemeenteklasse (leeftijd 42 jaar en ouder) van 102,70 tot 112,15 p. week 9,45 9,2%: in de 5e gemeenteklasse (leeftijd 25 jaar) van 62.20 tot 69,35 per week 7,15 11,5%. De uitkeringen voor degenen, die onder de Sociale Voorzieningsrege ling A vallen, werden sinds 1958 opgetrokken. In gemeenteklasse I had dit tot gevolg een stijging van de maximum uitkering van 8,79 tot 10,50 per dag. Dit is een ver groting van de uitkering met 1,71 of wel 19,5%. Uitgedrukt in cijfers ten aanzien van de maximum uit kering in de vijfde gemeenteklasse: een stijging van de uitkering per dag van 8,19 tot 9,85, d.w.z. met 1.66 (20.3%) per dag. Ook voor degenen voor wie de Sociale Voorzieningsregeling B geldt, kwamen verhogingen van de uit keringen tot stand. De maximum uitkering steeg in gemeenteklasse I van 48,05 tot 59.20 per week of wel met 11,15 (23,2%). Voor ge meenteklasse V gold een sprong van 42,28 naar 55,20 per week dat is een verhoging van 12,92 (30,6%). Vóór maart 1960 werden de uit keringen krachtens de Sociale Voor zieningsregeling B gefixeerd op vaste bedragen. Sindsdien echter werden zij evenals de uitkeringen van de Sociale Voorzieningsregeling A, maar op een iets lager niveau vastgesteld op een percentage van het individuele loon, met inacht neming uiteraard van per gemeente klasse geldende maxima. Het uit gangspunt voor de bepaling van deze maxima is het maximum voor kost winners in de eerste gemeenteklasse, hetwelk bepaald is op 95% van het basisloon voor ongeschoolden vol gens de richtlijnen van het College van Rijksbemiddelaars. De voor de regeling geldende gezinsledenbijslag werd vervangen door de wettelijke kinderbijslag. Tot 28 september 1959 gold voor de sociale voorzieningsregelingen, dat de inkomstenaftrek betrekking had op de inkomsten van alle ge zinsleden van de gesteunde. Met ingang van de genoemde datum kwam in die regeling een voor alle belanghebbenden belangrijke ver betering. De inkomstenaftrek uit verdiensten van kinderen werd namelijk beperkt tot de inkomsten van kinderen in de zin van de Kinderbijslagwet, dus diegenen waarvoor ook kinderbijslag wordt genoten. Per 1 april 1960 kwam de aftrek van inkomsten van kinderen geheel te vervallen. Bovendien is met ingang van 28 september 1959 de regeling inge voerd, dat inkomsten van de echt genote éérst met 10,verminderd worden, alvorens zij voor 50 pro cent op de uitkering in aftrek komen. In enkele andere regelingen zijn eveneens aanmerkelijke verbeterin gen aangebracht. Voor de zelfstandlgenregelfng be draagt de minimale verhoging van de uitkeringen, welke hiervan het gevolg is, in gemeenteklasse I van 45,53 tot 53,10 per week 7,55 16,6%; in gemeenteklasse V van 39,78 Goede verbeteringen kwamen ook tot stand in de beeldende-kunste- naarsregeling. LONEN EN PRIJZEN Sinds de invoering van de gediffe rentieerde loonpolitiek is het index cijfer van de regelingslonen geste gen van 188 (ultimo juli 1959> naar 209. Dit is een stijging van 11%. In deze stijging is de looncom- pensatie per 1 april 1960 opgenomen, welke de loonindex met 5% naar boven deed gaan. De loonsverhogin gen in het kader van de gedifferen tieerde loonpolitiek hebben dus WAARHEID EN EENHEID": (Van een onzer verslaggevers) „Kunnen wij als vereniging niet aan de daarvoor aangewezen deputaten der synode vragen een bidstond uit te schrijven voor de komende synodes van de gerefor meerde en vrijgemaakte kerken met het oog op de voorstellen tot samenspreking Deze vraag stelde iemand in de zaterdag te Amersfoort gehouden jaarvergadering van de pers ver eniging „Waarheid en Eenheid", die het gelijknamige blad uitgeeft. De antwoorden waren nogal geva rieerd. Maar men werd het er over eens, dat het beter was tot zulk een verzoek niet over te gaan. .Immers zo beweerde dr. A. E. Schouten te Sche- veningen duizenden leden van de ge reformeerde kerken, interesseert de hereniging niet. En onder hen zijn hon derden predikanten wie deze zaak niet ter harte gaat. Wat heb je dan aan zo'n gebed?" Ook dr. E, Masseünk te Rotterdam- Zuid verklaarde zich ertegen. Blijkens itingen in het kerkelijk leven en de kerkelijke leiding is datgene, wat de kerken voor de hereniging doen weinig concreet. Men behoorde er eigenlijk van uit te lan alsof er maar één kerk is. ,,Maar _j maken van de kerk een snoepwinkel: je kunt overal terecht. Dat ziet men ook ten opzichte van de hereniging; de ver vangingsformule werd geschrapt, maar de lelijke staart ervan bleef staan," Kortom, dr. Masseünk voelde niets voor een bidstond; hij wilde liever een boetedag. Gevoelens van teleursteüing werden ook kenbaar in de mededelingen van het zojuist tot lector aan de Vrije Uni versiteit benoemde heer W. E. van Pop- ta te IJmuiden, die in het bestuur der persvereniging zit. Hij herinnerde aan de door de vereni ging ingezonden bezwaarschriften in zake de procedure-prof. dr. K. Schilder en kand. H. J. Schilder. Dé synode van Utrecht wees deze bezwaarschriften af. Later heeft men hierover nog een be- ireking gehad met een commissie uit synode, maar die had een triest ver- .Waarom", aldus de heer Van Popta, „wil de synode wel samenspreken met de vrijgemaakte synode, maar niet met de bezwaarden in eigen kring?" Hij wees er op, dat het bij de samenspre king gereformeerd-vrijgemaakt te Am sterdam over dezelfde punten is ge gaan, die Waarheid en Eenheid al jaren aan de orde heeft gesteld. Besivaarschrift Intussen is het bestuur van de pers- vereniging bezig met het opstellen van een bezwaarschrift voor de komende synode van Apeldoorn. Aangezien de synode voortaan slechts stukken in be handeling neemt, die eerst in de min dere vergaderingen gediend moeten heb ben, zoekt men alleen nog naar een weg om het bezwaarschrift via kerkeraden ter synodale tafel te deponeren. In zijn openingswoord op deze verga dering had de voorzitter dr. J. Schel haas te Nieuwendam, gewezen op de bijzondere betekenis die het jaar 1961 De Gaay Fortman voor open kerken Als een van de eerste vooraanstaande gereformeerden heeft de informa teur prof. mr. W. F. de Gaay Fort man, die de oplossing aangaf voor de recente kabinetscrisis, ondanks zijn drukke werkzaamheden tijd ge vonden om een goed woord te schrijven voor de gereformeerde kerkbouwactie. Zijn artikel zal in vrijwel alle gereformeerde kerkbla den worden opgenomen. Hij schrijft onder meer dat hij droomt van eenvoudige, pure kerken, die het thuis kunnen zijn van de mens van het midden van de 20ste eeuw, kerken van verrukkelijke zakelijk heid, herbergen langs de weg naar het grote Thuis. Hij vervolgt dan „Ik droom van ker ken die dag en nacht ja, ook 's nachts open staan, waar het mëisje en de jongen, die elkaar vonden, hand in hand binnen kun nen lopen om even stil te zijn voor Hem, van wie alle geluk afkomstig is; waar een vermoeid mens kan gaan zitten en misschien wel waarom niet? een kwartiertje kan slapen, omdat hij zich er veilig voelt; waar arbeiders, kantoormen sen, grote en kleine werkgevers, po litici, studenten, winkeliers en we tenschapsmensen, politieagenten en militairen hun vreugden en moeiten voor God kunnen neerleggen." De hervormde predikant van Capelle aan den IJs9el, ds. L. Blok. heeft van een goede kennis een reis aangeboden gekregen naar Israël. Hij hoopt 24 maart te vertrekken en 18 april wéér in Ne derland terug te zijn. A.R. IN DISCUSSIE Uiteraard hebben ook de weekbladen -jn visie gegeven op de terugkeer van het kabinet-De Quay. In de commentaren werd veel aandacht beBteed aan houding en positie van de a.r.-Tweede-Kamcrfractie. In Elseviers Weekblad schrijft Extra-Parle- mentarius o.m.: „De knappe onderhande laar prof. De Gaay Fortman verdient woord van hulde. Het kan hem over mogelijk nog altijd teleurgesteld gevoel vroeger falen definitief hcenhelpen. Hy is zowat de enige, die volkomen ongedeerd uit de strijd te voorschijn komt. Meer nog, zijn aanzien in het land en in de partij waartoe hij behoort zal in hoge stegen zijn. Dat is voor de hooggeleerde van de V.U., die overigens allang in een reuk van integriteit en volmaakte betrouw baarheid stond, persoonlijk aangenaam, maar vooral ook voor zijn party van be tekenis. Want hoe dan ook, het kabinet- De Quay heeft bij zyn val een breuk in de A.R.-Partij geopenbaard, die niet gemakke lijk te helen zal zyn. Immers, ondanks de verklaringen van party- en fractie- was voor ieder duidelijk, dat er in de party twee stromingen zijn. Dc ene heeft tot haai woordvoerder de voorzitter, dr. Berghuis terwyl de tweede door de fractie der Tweede Kamer wordt vertegenwoordigd, waarvan dan de hec'E Hazenbosch waar schijnlijk als de woordvoerder moet worden gezien. Het is moeilijk te zeggen welke plaats prof. Do Gaay Fortman hierin neemt. Hy zal het, nu het kabinet-De Quay zich weer heeft opgericht, waarschijnlijk als zijn taak zien te pogen dc eenheid in de partij te herstellen. Dat zal niet meevallen, want dc A.R.P. heeft een betrekkelijk grote, politiek bewuste bovenlaag, die, als het erop aankomt, een sterke invloed op het partijbestuur weet uit te oefenen. De anti-revolutionairen zyn behoudend vasthoudend. Hun sympathie gaat eerder uit naar regeringspersonen dan naar Kamer leden. Een minister der Kroon heeft voor hen iets onaantastbaars". En dit schryft dc onparlementaire mede werker van Vrij Nederland: „Van het ogenblik van het ontstaan van dc heeft de a.r.-fraclie bloot gestaan geconcentreerde aanval van de katholieke, de liberale en een groot deel van de chris telijke pers, cn vooral van de machtige Zijlstra-lobby in de A.R.P. Alsof de fractie de kabinetscrisis heeft uitgelokt! In feite zyn de directe veroorzakers crisis de a.r.-bewindslicden Zylstra, Van Aartsen cn Roolvink, die niettegenstaande het feit, dat het kabinet was aangediend als een absoluut extra-parlementair kabinet, meenden tot altreden te kannen besluiten toen minister Van Aartsen woningbeleid niet de steun v geestverwanten kon krygen. Zonder twijfel is de a.r.-fractie in de Tweede Kamer onder het juk door gegaan door de machinaties binnen de A.R.P., die hun hoogtepunt! vonden in de t ongeëvenaarde bepaald niet anti-revolutionaire forse ingreep van de voorzitter der A.R.P., dr. Berghuis, in het conflict tussen Tweede Kamer regering. Maar de wijze, waarop de i fractie tot toegeven, tot het maken van geëiste geste is gedwongen, kan prof. Zyl stra geen seconde de illusie hebben ge schonken dat zijn stroef theoretisch finan cieel aanpassingsbewind en de gevolgen e nogal kritisch gebleken Assen wil ingaan op het zoek tot samenspreking. Intussen begeert men niet slechts een heid met de vrijgemaakten, maar ook met de christelijke-gereformeerden, ja met allen die de Christus volgens de Schriften liefhebben. De heer P. M. J. Mekkes te Voorburg sprak in zijn rede, getiteld „Door het geloof', over de taak, die men met Waarheid en Een heid heeft. Hij zag dit als een werk des geloofs en drong daarom aan op voort durende bezinning over de wijze waar op die taak wordt verricht. Wijziging bestuur van Preamium Erasmianum 3rs. J. Henrick Mulder heeft zich, met het oog op een noodzakelijke beper king van zijn werkzaamheden, van 1 ja nuari 1961 af teruggetrokken uit de da gelijkse leiding van zaken van de Stich- ;ing Praemium Erasmianum. Zijn werk zal worden overgenomen door de heer G. Sluizer, die per 1 januari is 1 noemd tot directeur van de stichting. Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, die in het bestuur de functie van penningmees ter vervult, heeft zich bereid verklaard tevens die van secretaris op zich te De heer Mulder blijft lid van het algemeen en van het dagelijks bestuur en zal tevens optreden als algemeen ad viseur van de stichting. 9 rooms-katholieken gearrésteerd op Cuba Cubaanse miütairen hebben huiszoe kingen verricht bij drie rooms-katholie- ke organisaties. Minstens denten en twee broeders-onderwijzer werden gearresteerd. Het is nog niet bekend of dit het begin is van een grootscheepse actie van Fidel Castro tegen de kerk. De loldaten hebben invallen gedaan in het klooster La Salle en in het kloos ter van de Heilige Franciscus, ook in de bureaus van de rooms-katholiekë universiteitsvereniging. Voor de ver richte arrestaties is geeft enkele verkla ring gegeven. De betrekkingen tussen Castro kerkelijke hiërarchie zijn de laatste maanden steeds slechter geworden, doordat de kerk herhaaldelijk kritiek heeft geleverd op de communistische stromingen in de regering van Castro. Kort voor de arrestaties hadden de kerkeüjke leiders een nieuw herderlijk schrijven opgesteld, dat de drukkerijen niet durfden drukken uit angst voor re presailles van de regering. Hierin werd nieuwe kritiek geleverd op het beleid van Fidel Castro, op zijn pro-commu nistische politiek en de manier waarop hij de kerk behandelt. r.-fra ordt beoordeeld dan op 22 decembci ligt zyn nederlaag. Zo is de stryd gestaakt met een wapenstilstand, die door de weinig benijdenswaardige informateur De Gaay Fortman vermoedelijk met bloedend hart aan zyn politieke vrienden worden gedicteerd." BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Kootwijkerbroek (toez.): L. Blok te Capelle a.d. IJssel. Aangenomen naar Brakel: A. N. Lang- hout te Heusden; naar Rhoon: H. C. van Itterzon te Anjum. Benoemd tot directeur van het Streek- vormingscentrum Hoeksewaard, met als standplaats Mijnsheerenland (klassis Dor drecht): D. H. Gijsbers te Leimuiden. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam (Kr.): M. W. Nieuwenhuijze te Amsterdam-W. Bedankt voor Apeldoorn-Z.: A. C. Noort te Groningen. Ontslagen directeur eist rehabilitatie De ontslagen directeur van de Eerste Christelijke Technische School aan de Wibautstraat in Amsterdam, de Iheer L. Alewijnse, zal zijn raadsman, mr. H. J. Geleynse, een vordering laten in stellen bij 'e rechtbank te Amsterdam, tegen het bestuur van de stichting Pa trimoniums Nijverheidsscholen, die de genoemde school beheert. De directeur acht zich door zijn ontslag in eer en goede naam aangetast en zal nu van de rechtbank volledige rehabilitatie en :n schadevergoeding eisen. Het bestuur had de directeur ervan beschuldigd een personenauto, eigen dom van de school, destijds te hebben verkocht aan een leraar voor 900 gul- en dit bedrag te hebben laten storten op zijn privérekening. Hij zou dit geld niet tijdig hebben afgedragen. Bovendien zou hij ten behoeve van de schoolkantine twee luidsprekers hebben gekocht, die volgens het bestuur ■lijk bestemd waren om te worden jikt tijdens de godsdienstoe Hingen, die zondags in de schootkant: worden gehouden door de gereformeer de kerk (vrijgemaakt), waarvan heer Alewijnse üd is. De raadsman acht deze feiten rechtmatige, ernstige beschuldigingen van fraude en van valsheid in geschrif te. Hij eist volledige rehabilitatie. Ter voorbereiding van de vordering heeft de rechtbank hem een voorlopig getui genverhoor va" niet minder dan acht getuigen toegestaan. Ieder nieuw begin brengt nieuwe gevaren met zich mee, nieuwe verzoekingen. Dat geldt ook voor het nieuwe begin met Christus. Dat geldt in het bijzonder voor hen, die vroeger niet godsdienstig waren, maar voor het evangelie zijn gewon nen. In de meeste gevallen treedt na twee of drie maanden een inzinking op. Dan klinkt vaak de klacht: Ik dacht dat ik het gemakkelijker zou krijgen. Christus geeft toch rust? Maar er is nu veel meer strijd dan voorheen. Het gevaar is groot dat we dan de moed laten zakken. Trouwens dat geldt niet alleen voor jonge gelovigen, maar ook voor hen die hun leven op een nieuwe manier aan Christus hebben gewijd. Het gevaar is dan groot dat we de geloofsstrijd opgeven. De gevolgen zijn merkwaardig. Neem de in het geloof nog zo jonge Abraham in Genesis 12. Hij is juist in het beloofde land, aangekomen als er een hongersnood uitbreekt. Abraham was in Gods land komen wonen als een vreemdeling. Maar dan trekt hij naar Egypte om daar als vreemdeling te verkeren. De vreemdeling wordt nog „meer" vreemdeling voor de we reld als hij het beloofde land verlaat. Het opmerkelijke is dat er op de weg van het geloof geen stap terug mogelijk is. Hoe moeilijk de omstandigheden ook zijn, een stap terug betekent alleen maar dat we onze moeilijkheden vergroten. We kunnen alleen vooruit. Nieuive uitspraak Zuidafrikaanse kerk De twee grootste gereformeerde kerken van Zuid-Afrika, de Neder duits Gereformeerde Kerken van de Kaapprovincie en van Trans vaal hebben zich officieel achter hun gedelegeerden gesteld, die de conferentie van Zuidafrikaanse kerken over apartheid hebben bij gewoond. Zij hebben opnieuw uit gesproken dat de rechten van de negers en kleurlingen in blanke gebieden niet kunnen worden ont- Voor het eerst in de geschiede nis heeft de zender van het Va ticaan een protestant voor de mi crofoon toegelaten. Het geschiedde in de Duitse avonduitzending van verleden vrijdag die het thema droeg „Ontmoeting der kerken in liefde en waarheid." Spreker was de Duitse hoogleraar dr. Peter Ds. H. A. Wiersinga deze maand 65 De gereformeerde predikant ds. H. A. Wiersinga, die zendingspredikant in al gemene dienst is. hoopt 19 januari zijn 65ste verjaardag te vieren. Hij maakt op het ogenblik een reis door Ethiopië waar hij de Nederlandse gelovigen be zoekt die daar werkzaam zijn, onder andere op de suikerplantages van de H.V.A. Ds. Hendrik Albert Wiersinga begon zijn studie in Kampen aan het Gerefor meerd Gymnasium en de Theologische Hogeschool. Tevens studeerde hij Semiti sche letteren aan de Rijksuniversiteit te Leiden. In deze tijd was hij onder meer een bekende persoonlijkheid in de N.C.S.V. Hij bracht zijn eerste actieve jaren door in Indonesië. Na in 1920 toegelaten te zijn tot de evangelisatiebediening deed hij medio 1923 zijn intrede in zijn eerste gemeente te Medan, waar prof. dr. J. H. ,Bavinck hem bevestigde. In 1929 keerde hij naar Nederland terug en werd predikant te Vlissingen en enige tijd later te Leiden. Daar was hij enige jaren lang de nestor van het Leidse gere formeerde predikantencorps. Na de oorlog werd hij benoemd tot secretaris van de Nederlandse Zendings raad, een benoeming die hij echter af wees. Enkele weken later werd hij be noemd tot zendingspredikant in alge mene dienst speciaal belast met de op leiding van zendingswerkers en voor contact met andere zendingsinstanties, Meinhold uit Kiel. Hij legde er de nadruk op dat het noodzakelijk is ,in liefde naar de waarheid te zoeken, een taak die de christe lijke kerken in het evangelie opge dragen kregen." De heerschappij van Christus moet m de wereld worden verkondigd, aldus deze hoogleraar, én zij moet ook zicht- iar worden gemaakt, opdat alle chris- nen mogen weten dat zij deel uitma- an van het Lichaam van Jezus Christus. In dezelfde uitzending sprak ook de Duitse rooms-katholieke theoloog dr. Al- bert Brandenburg. De beide theologen brachten de dagen tussen kerst nieuwjaar in Rome door met andere tegenwoordigers van de „Augusburger Kreis", die naar een betere verstand houding streeft tussen de Rooms Katho lieke Kerk en de protestantse kerken. Tijdens deze conferentie spraken ver tegenwoordigers van beide groepen zich uit voor een openlijk contact tussen de leidende vertegenwoordigers van de kerken en voor het voortgaan met het theologisch gesprek. Dit moet in het bij zonder doorgaan als er moeilijkheden optreden. Bovendien werd als noodzake lijk uitgesproken dat het nodig is dal er gebrm'k wordt gemaakt van een ter minologie die het elkaar begrijpen niet van te voren bemoeilijkt In de radiouitzending legde prof. dr. Meinhold er nog de nadruk op dat wen selijk is dat de kerken wederzijds waar nemers zenden naar hun grote confe renties, zodat de Rooms Katholieke Kerk vertegenwoordigd zal zijn op de Derde Assemblee van de Wereldraad er Advertentie houden, tenzij blijkt dat een vol komen territoriale apartheid wer kelijk mogelijk is. „Zij die het met ons niet eens zijn," zegt dit memorandum van de kerk vol gens een persbericht van de Wereldraad Kerken, „moeten definitieve morele gronden aanwijzen op grond waarvan zij hun inzichten menen te kunnen ver dedigen. Deze verantwoordelijkheid mag niet ontdoken worden." De twee kerken spraken zich officieel it om mogelijke misverstanden, ontftaan door het standpunt dat de gedelegeerden op de conferentie, die door de Wereld- ■aad bijeen was geroepen, hadden inge- ïomen, uit de weg te ruimen. Deze twee kerken onderschreven de resolutie van de conferentie, maar voegden er een eigen aanvulling aan toe. Slechts de veel kleinere Nederduits Hervormde Kerk Zuid-Afrika weigerde de resolutie de conferentie te onderschrijven en publiceerde een eigen minderheidsrap- In deze nieuwe uitspraak merken de kerken op dat de resolutie van de con ferentie van kerken over de rechten van de neeer nog meer geldt voor de rech- 'an de 1.500.000 kleurlingen (kinde- uit gemengde huwelijken): „Het laatste woord over de welvaart en het welzijn van de kleurlingen wordt niet gesproken In adviserende lichamen maar in het parlement en deze rechten kunnen 'et voor immer worden onthouden." In Zuid-Afrika wordt deze uitspraak gezien als lijnrecht in strijd met de houding van de regering. Het is dan ook helemaal niet uitgesloten dat er botsing komt tussen de leiders van deze kerk en de regering van dr. Hen drik F. Verwoerd, die lid van deze kerk is. Het nationalistische dagblad „Die Vaderland" heeft inmiddels in een hoofdartikel reeds geschreven dat de tegenstelling zulke afmetingen heeft aangenomen dat de tussenkomst van het „hoogste lekengezag" nodig kan :ijn „om een halt toe te roepen aan verwarring en wantrouwen." Sommige waarnemers menen dat dit betekent dat de actie van de kerkelijke leiders de regering zal dwingen om te proberen te bewijzen dat apartheid mo reel gerechtvaardigd is en dat territo riale segregatie een practische oplossing voor het Zuidafrikaanse probleem. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzeres: aan de Chr. Nat.-school te Haren: M. Anema te Deventer; aan de Prinses Margriet- school te Diemen: J. L. v. Hulst-Ste- ginga te Amsterdam; aan de Juliana- school te Voorburg: A. v. d. Bruinhorst te 's-Gravenhage; aan de Chr. B.L.O.- school „De Wingerd" te Groningen: M. H. de Haan te Woldendorp; aan de Chr. Nat. school te Eindhoven: H. Wie- chers te Schoonebeek; aan de School m. d. Bijbel te Montfoort: A. A. du Celliée Muller te Driebergen; aan de 2e Paas- berg-school te Oosterbeek: J. W. Roe- lofsen te Arnhem; aan de Chr. Nat. school te Schoonhoven (tijd.): L. D. Sie- belink-de Hartog te Schoonhoven; aan de A. J. Schreuaer-school te Rotterdam- Z: A. Ploeger te Amsterdam; aan de Chr. V.G.L.O -school te Rotterdam: H. J. Yntema-Jeths te Pernis. Vraag: Gaarne zou ik de 95 stellin- is een temperatuur van 4 graden Cel- gende reinigingsmethode: Men neme Amsterdam werd dit peil door water- Luther kennen. Hoe kan ik sius voldoende. In die tijd moet de een schoon lapje met benzine, maar passen naar andere delen van Neder- ther kan men bestellen bij de christe- den gestaakt. Het gehele jaar door vaarlijk. Hiermede ga boekhandel. moet men de plant wekelijks afspon- deppen. Voor Op een declaratie van een sen tegen stof en ongedierte. Wanneer veel benzine architect las Ik: „Alle werkzaamheden het water in de pot of op de schotel buitenkant v worden naar hun aard uitgevoerd vol- blijft staan, verliest de plant het on- toe. Steeds w gens voorwaarden en Honorariumta- derste blad. 's Zomers kan de plant lapje. Men doe het niet als deppen. Vooral gebruike men ^men werke nabijheid gestookt wordt; vooral moet orgel land overgebracht. In 1875 werd nieuwe waterpassing begonnen, die in 1879 voltooid werd. De nieuwe hoogten niet te- werden op de peilschalen overgebracht van de met de aanduiding N.A.P. (Normaal binnen of nauwkeurig Amsterdams peil.), i schoon Vraag: Hoe werken de elektrische de piano, het Hammond-orgel of pijploos "t elektronisch orgel? Wat zijn i tabel- gelijk de pot wordt genomen i ten." Zijn deze voorwaarden len ergens verkrijgbaar? Antwoord: De voorwaarden i bellen zijn verkrijgbaar bij het t... tariaat van de Bond van Nederlandse schutte plaats staat, kan Architecten, Weteringschans 102 te grote struik uitgroeien Amsterdam. Vraag: Bij de weerkundige overzich ten mis ik altijd mijn woonplaats voor de opgave van de regenval. Is het wel eens gevraagd kamer wordt haar verder als tuin- behandelen -met koud gels en piano's' ta- plant te beschouwen. Als zij dan uit synthetisch wasmiddel. Tenslotte kan Antwoord: De elektronische pia be- het ophalen van de kleur werkt evenals het gewone draa: "g is. Nu wilde ik in plaats 0.ilampverlichting een T.L.-bui Inderdaad worden wel lichting aanbrengen. Men vertelt water en azijn gebruiken. Het vloer- op later zeil moet men behandelen met een -engen. synthetisch sopje en daarna moet men tropisch aqua- de vlek in de was zetten, liefst in wat 45 centimeter donkerder kleur. Dit gaat niet in eens, 0 donkere" hoek van de kamer, Want het zeil is uitgebeten en de kleur gen met variërende frequenties zg. de plantengroei kunstlicht zal geleidelijk weer opgehaald moeten terferentietonen op te wekken. Als leeftijd zelfs bloemen voortbrengen. Vraag: Ik bezit e rium van 75 bij 45 gaatjesboek". Ham mond- pijploos- en elektrisch or gel zijn namen voor hetzelfde instru ment, dat berust op de methode om met behulp van elektrische slingerkrin- worden. Vraag: Wat I van de letters N.A.P. bij het aangeven zulk een kring afstemt op 10.000 de precieze betekenis trillingen per seconde en men laat die a r> u:; u.i. tQon i30tsen tegen een toon, opgewekt door een zelfde kring op 11.000 trillin- Antwoord: De officiële betekenis is 8en. dan ontstaat een hoorbare toon, Antwoord: Men kan heel goed T.L.-buis van 25 Watt, Instituut in De Bilt, Utrechtseweg 297. Vraag: Ik heb een jonge vingerplant buislamp voor de verlichting" gekregen. Moet deze plant warm staan aquarium gebruiken. Men of kan zij ook tegen koude? Antwoord: De vingerplant heeft zo wel 's zomers als 's winters een koe le standplaats nodig. Door zonlicht en een droge en warme atmosfeer wordt dóór is het blad geel. Een raam op het Noor- in een smyrna-vloerkleed Normaal Amsterdams Peil. Deze bete- gelijk aan het verschil. Dus lucht door tinnen pijpen Nieuw Amsterdams Peil komt ook mer sz. in woordenboeken, zodat het niet L_ - Vraag: Tengevolge van de storm dig is zich streng aan de officiële ter- pende afmeting. De tonen worden bij heeft de schoorsteen gelekt en daar- minologie te houden, vooral daar het de elektronische orgels hoorbaar ge- maakt grote roestvlek ontstaan Normaal Amsterdams Peil den. Noordoosten of Noordwesten geeft gelijke vlek soort- gere datum is dan de in de vorige formatie plaats vindt van eeuw gebruikelijke term Amsterdams energie in energie der luel0. Peil of A.P. A.P. was volgens Winkler In elektronische orgels bestaat 5 in de 14 dagen water krijgen, betreft is het noodzakelijk eerst op toe kan men haar van een mals klein onopvallend stukje te proberen, I Is teg - i halve meter breed in het PPaWtÊ Antwoord; Wat de vlek in het kleed Prins oorspronkelijk een Amsterdams grote variatie wat de technische uit regenbuitje laten profiteren, 's Winters of het kleed bestand i stadspeil, waarboven nooit water uit het toen nog onafgesloten IJ in de opwekking tegen de vol- stadsgrachten werd ingelaten. Van nische weg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2