lacht Commentaar W\ mm m m mm m f s mm m I Nederlands duurste weg is spoedig gereed Twee kinderen in badkuip verdronken Waterkeringen worden geleidelijk verbeterd Henk Elsink vanavond voor NCRV-tv Zestien maanden geëist voor diefstal uit kerk 7 VRIJDAG 6 JANUARI 1461 Schaak-vraag 43 Diverse lezers hebben gereageerd op onze uitnodiging ook eens een par tijstelling of probleem van zichzelf in te zenden. Een bijzonder aardige par tijstelling stuurde de heer L. Jongs- ma uit Strijen. Ze kwam voor in de ontmoeting, die hij met wit had te gen de heer M. v. d. Kleij. In de .diagramstelling speelde wit 1- Pf3-g5, jwaarop zwart niets beters kon vinden 'dan c6-c5. In vier zetten maakte wit daarop de partij uit. Zoekt u mee? I f A i A A A A «ASM Al- Wit: Kgl, Dh6, Tal en el, Lc2, Pf3, en g3, pi a2, b3, f2, g2 en h2. Zwart: Kg8, Dd8, Ta8 en f8. Lb7, Pf6, pi a6, b5, c6, d7, f7, g6 en h7. Dam-vraag 42 53, 25, De stand in het probleem v; (Springer was als volgt: Zwart: 4, 7, 8, 10, 13, 17, 19, |30. Wit: 15, 24, 27, 28, 31, 32, 34, 37, .40, 43. Wit wint in de volgende zetten: 24-20, 25x14; 27-21, 36x49; 21x3, 23x41; 3x20, 49x35; 34-30, 35x24; 20x9, 4x13; 15x4, 13-18; 4x27, 19-24; 27-16, (A)7-12; 16-21, 12-18; 21-8, 24-29; 8-2, 18-22!; 2-7, 29-33; 7-16! Of wit(A) 7-11; j 27-16, 11-17; 16-2, 19-23; 2-7, 23-28; ii-n lO-Z, itf-Zj; 17-16, 28-33; 16-43, 17-22; 43- Bridge Zuid speelt 4 schoppen (10 slagen). West komt uit met ruiten 5, welke in Noord met de vrouw wordt ge nomen. Hoe kan Zuid het contract maken, ondanks het beste tegenspel? JACK DIAMOND Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. gezamenlijk ver- .teer, 5. werktuig, 10. zijtak Fulda, j 12- ontspringt op de St. Gotthard. Valt in de Rijn beneden Schaffhau- isen, 13. scheikundig element (afk), 14 metaalsoort, 17. scheikundig ele ment (afk.), 18 meisjesnaam, 20. dik ke boterham, 21. gesloten, 22. maan- stand, 24. muzieknoot, 25. schijf vis, 126. bevreesd, 28. water in Friesl., 30. (scheikundig element (afk.), 32. stuk (stof, 34. oude vochtmaat, 36. zijtak Donau, 38. in het jaar onzes Heren ifafk. Lat.), 39. vlies, waas (geweste lijk), 41. jongensnaam, 42. gem. in Gelderl., 44. hoekpijler. 46. kleine ro zijn zonder pit, 47. koord van een ispeeltuig. Vertikaal: 1. taart, 2. lusthof, 3. lidwoord (Fr), 4. vaartuig, 6. bloei- wijze, 7. familielid, 8. dus (Lat), 9 uitruster van schepen, 11. achtpotig geleed dier, 15. voorzetsel, 16. oude lengtemaat, 19. vaartuig, 21. tandvor- mig bovendeel van een kasteelmuur, 23. rund, 24. twaalf gros, van kno- E?nV,27- n]zig' 29- tweetal, 31. bloem, 33 bloedhuis, 34. telwoord, 35. fami- io j7" rekening. 39. vreemde munt, 40. oude benaming voor lilAr, 43. lid woord, 45. voorzetsel. Oplossing vorige puzzel 1. controle, 2. schimmel, 3. nico tine, 4. beschuit, 5. verschil, 6. ver dacht, 7. contract, 8. bergerac. Olieblikken niet jenever gevuld Volgens de in Oslo verschijnende „Wer- dens Gang" heeft de Noorse douane in Svinesund. aan de Zweeds-Noorse grens, dinsdag twee Nederlandse bloembollen- verkopers aangehouden wegens het smok kelen van Nederlandse jenever. De dou ane vond bij inspectie van hun auto daarin 26 twee-litersblikken smeerolie, waaruit toen voor controle in een der blikken een gaatje werd geprikt, echter geen olie te voorschijn kwam. Bij nader onderzoek bleek elk der blikken een kruik jenever te bevatten. De blikken waren ongeschonden en droegen het han delsmerk van een grote oliemaatschappij. Voorts namen de douane-ambtenaren nog een grote hoeveelheid sigaren en sigaretten in beslag. De twee Neder landers konden na storting van een borg som, hun reis voortzetten. De politie sluit volgens het blad de mogelijkheid niet uit, dat een smokkelaarsorganisatie van uit Nederland naar Noorwegen opereert. Directe verbinding van Rotterdam met Amsterdam (Van onze verkeersredacteur) TAE DUURSTE WEG van Neder- land, rijksweg 4a, is in zijn laat ste stadium van afbouw beland. Als het in de komende dagen droog blijft, zullen de werkzaamheden dusdanig kunnen vorderen, dat reeds deze maand tot de volledige opening van deze verbindingsweg Rotterdam Amsterdam kan worden overgegaan. .Rijksweg 4a, die van de nieuwe verkeersrotonde bij Ypenburg naar Burgerveen loopt, en daar aanslui ting vindt op rijksweg 4 (Den Haag- Amsterdam) geldt als de duurste weg van Nederland. Elke kilometer er zijn er dertig kostte gemiddeld twee miljoen gulden, wat betekent, dat de totale bouwkosten zestig mil joen gulden bedroegen. Wat deze betrekkelijk korte weg Doral duur heeft gemaakt, is de nood zaak van aanleg van een groot aantal kunstwerken geweest. Voor kruisingen met drie spoorlijnen, achttien verschil lende wegen en dertien kanalen, waren iet minder dan drieëntwintig viaduc- :n en vaste bruggen nodig. Onder de Ringvaart van de Haarlem mermeer moest bovendien nog een aqua duct worden gebouwd, dat niet alleen uniek voor Nederland is, maar ook voor alle andere landen van West-F.uropa. De auto's duiken als het ware onder de sdhepen door, omdat de ringvaart tus sen Roelof a rondsveen en Burgerveen door een betonnen bak is geleid, waar van de bodem tevens als dak van de verkeersweg fungeert. VERWARMD WEGDEK Een ander unicum is de aanleg van proefvakken op de af- en opritten van dit aquaduct, teneinde het wegdek elek trisch te verwarmen. De bedoeling hier van is ijzelvorming, i.e. glijpartijen, te voorkomen. Alleen de bouwkosten van dit aqua duct benaderde het bedrag van 3,5 mil joen gulden. Een tunnel zou echter veel duurder zijn geweest; terwijl weegbare brug onaanvaardbaar werd geaoht met het oog op het oponthoud, dat zou ontstaan voor het scheepvaart- zowel als het wegverkeer. Met het eerste grondwerk voor rijks weg 4a is men al in 1939 begonnen. Pas in 1953 kon het werk volop ter hand worden genomen en in februari 1958 werd het deel Ypenburg-Hoogmade in gebruik genomen. Van deze laatste plaats af werd het verkeer over de weliswaar verbeterde, doch veel te smalle provinciale weg Burgerveen geleid, waarbij ontel bare bochten en lussen moesben worden .genomen". De directe verbinding Rotterdam-Am sterdam geeft een r(jtUdbesparing tenminste een half uur, hoewel het schil in afstand (vóór 1958 moest i om van de Maasstad naar de hoofdstad te komen, door Voorburg en Den Haag rijden) slechts acht kilometer bedraagt. De verkeersdrukte in de woonkernen zorgde echter voor nogal wat opont houd, vooral tijdens de spitsuren. Bij auto-ongeluk twee doelen Op de Eperweg in Nunspeet zijn gis teravond bij een verkeersongeluk twee personen om het leven gekomen er zeer ernstig gewond. Een autobusje met arbeiders vs firma De Vroom uit Harderwijk botste in volle vaart tegen een rechts van de weg stilstaande vrachtauto. De chauf feur van deze wagen was bezig met het herstellen van het achterlicht. De 56-jarige A. M. L uit Epe en de 26-jarige G. J. N. uit Heerde die in hel autobusje zaten, kwamen om het leven Drie ernstig gewonden, onder wie dc buschauffeur, zijn overgebracht naar een ziekenhuis. In Venlo zijn gisteravond kort bedtijd twee kinderen van het gezin W. Warsen thuis in de badkuip verdronken. Waarschijnlijk zijn de kinderen, eisje jaar door gas uit een geiser bedwelmd geraakt en daarna verdronken. In het ziekenhuis in Venlo heeft men geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast Dit mocht echter niet meer baten. Goklust kostte elf mille Wegens verduistering in dienstbetrek king van f ll.000 moest de Roosendaal- se declarant L. H. gisteren voor de Bre dase rechtbank terecht staan. Hij had briefjes voor de aankoop van Belgische takszegels vervalst en geld van rem- bourszendingen in eigen zak gestoken. Al dit geld had hij vergokt in'speelauto maten in café's aan de grens. Omdat verdachte sterk verminderd toerekeningsvatbaar werd geacht, luid de de eis acht maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk. Eveneens wegens verduistering in dienstbetrekking stond terecht F. G. uit Tilburg. Tot tweemaal toe had deze zich gelden van zijn werkgever toegeëigend. Verdachte was aan de drank verslaafd, eis luidde; negen maanden. Geen Duitse werving in Overijssel Het Verbond van de textielindustrie van Westfalen heeft Nederlandse tex tielindustriëlen in het oostelijk deel vaD Overijssel toegezegd, dat de Munster- landse textiel industrie geen Nederland se textielarbeiders meer zal aanwerven. Het verbond heeft echter wel te ver staan gegeven, dat de Duitse fabrikan ten geen Nederlanders zullen afwijzen, die uit eigen beweging naar Munster land komen. (Vervolg van pagina 1 Helaas heeft, van de aanhangers der regering, de liberale woordvoer der niet de soberheid in acht geno men, die in deze situatie ook voor de liberalen geraden was. Van tweeën één: men betreurt, zoals dc socialisten doen, de terugkeer van dit kabinet en is dan ook vrij in zijn kritiek op dc partijen die het kabinet steunen, of men verheugt zich over de terug keer van dit kabinet, maar behoort zich dan beperking op te leggen in zijn kritiek op de partijen waarop het kabinet geacht mag worden te steu- Dit laatste heeft, blijkens zijn mo raliserend en irriterend betoog. de heer Oud niet begrepen. Onder deze omstandigheden was er behoefte aan constructieve bijdragen, niet echter aan een verhandeling van de destruc tieve werking als waardoor deze uit eenzetting zich kenmerkte. Het zou intussen kunnen zijn, dat een laatdun kend betoog als dit van de liberale spreker mee bevorderlijk is aan de eenheid onder de Protestanten. Want uit het debat van gisteren is wel ge bleken: er zijn in het politieke bestel altijd wel politici die van onvoldoen de harmonie in het Protestantse kamp profijt weten te trekken. Profijt min der in 's lands belang dan ten nutte van eigen groep. Voor ongeluk met twee doden acht maanden De rechtbank in Den Bosch heeft de rij-instructeur P. W. uit Vught conform de eis veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. De instructeur stond op 22 december terecht wegens het door onbedachtzaam rijden veroorzaken van een autobotsing op de Vughterweg in 's-Hertogenbosch, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. (Van onze parlementsredactie) Zolang de Deltawerken niet in hun :heel zijn uitgevoerd en hiermee is nog wel een jaar of twintig ge moeid blijft de beveiliging tegen stormvloeden onvoldoende, zo ant woordt minister Korthals op vragen, die het Eerste-Kamerlid. de heer Lichtenauer (c.h.) hem schriftelijk heeft gesteld. Sinds 1953 is al een groot aantal beteringen aan waterkeringen uitge voerd. De versterking van de hoogwater kering langs de Rotterdamse Waterweg daarmee in verbinding staande warte- heeft daarbij reeds grote aandacht gekregen zo schrijft de bewindsman. Wat betreft de verhoging van Schielands hoge zeedijk waarnaar de heer Lichtenauer President rechtbank „bekent kleur" De president van de rechtbank te Am sterdam, mr. U. W. H. Stheeman. heeft gisteren kleur bekend in het door de Amsterdamse psycho-curiënte, mevrouw C. C. Rijk, aangespannen korte geding tegen de modeontwerper Dielc Holt- haus, waarbij de „gruwelijke bloedro de kleur" op de muren van Holthaus' woning aan de Amsterdamse Vondel straat de inzet was. Mr. Stheeman wees de vordering van mevrouw Rijk, 'die een gedeelte van de woning bewoont af. De president, die vorige week nog geen uitspraak deed omdat hij eerst zelf kijkje wilde gaan nemen, overwoog :ijn vonnis dat de aanspraken Rijk als huurster niet verder reiken dan vrije ingang via portaal er gang. Dit recht verplicht eigenaar Holt. haus niet eiseres te betrekken in het overleg betreffende de kleuren v hij zijn portaal en gang „wenst te eren". Volgens mr. Stheeman is de stelling van eiseres, dat de onwelvoeg lijke kleur een verdachte smet op het huis zou werpen, in genen dele gerecht vaardigd. Mr. Stheeman, die alvorens hij uitspraak deed zich verontschuldigde voor het rode tapijt in zijn kamer („ik heb het niet expres gedaan"), veroor deelde mevrouw Rijk in de kosten van het geding, zijnde 250.-. ook had gevraagd, dit is onvermijdelijk tussen door het hoogheemraadschap Schielamd Zoveel mogelijk wordt voort- gewerkit. Decemberwerkloosheid liet laagst sinds einde oorlog December heeft het laagste werk loosheidscijfer te zien gegeven dat sinds de oorlog voor deze maand is genoteerd. Weliswaar is het aantal werklozen in vergelijking met november iets geste gen, maar dat is geheel toe te schrij ven aan seizoenoorzaken (bouwvakar beiders, landveen- cn landarbeiders cn losse arbeiders). Deze stijging was bo vendien aanzienlijk geringer dan ver wacht mocht worden. Behalve uit de voortdurende hoog conjunctuur is het lage werkloosheids cijfer tevens te verklaren uit het abnor male weer in de afgelopen zomer en herfst waardoor vele seizoenwerkzaam heden vertraging ondervonden en voor al in de landbouw een achterstand is ontstaan in de winterwerkzaamheden. Met ernstige tekorten aan personeel kampt nog steeds de metaalindustrie. L. Smit en Co's internationale scheep- dienst in Rotterdam heeft op zich geno men de ..Drilling Barge", een hulpschip bij het boren naar olie in open zee, van de Aramco. Queen Mary, te lichten, die tijdens een hevige storm in december van het vorige jaar in de Perzische Golf is ge zonken. De werkzaamheden zijn een dezer dagen begonnen. VANAVOND presenteert regisseur Dick van Bommel voor de NCRV- televisie het pretentieloze programmaatje „De zaak HE". In deze zaak, waarvan Henk Elssink de trofse eigenaar is. komen vijf artiesten op bezoek. En één van hen is de Gouwenaar Koos Hak. Hij zal met eigen gitaarbegeleiding een parodie geven op de opera en daarbij zowel de tenor-, bariton- als sopraanpartijen zingen in fragmenten uit de opera's Rigoletto en II Trovatore van Verdi. Tijdens zijn tweede optreden zal hij vurige „flamengo parodiga" laten horen. Met recht wordt daarom deze kleinkunstenaar in de radio- „man met een mond vol stemmen". Dit optreden in „De zaak HE" be tekent voor Koos Hak zijn televisie- debuut In februari 1960 gaf hij i televisiegidsen aangekondigd als de gisteren dertig jaar werd, zijn geld en faam als decoratief reclame-tekenaar. Hij werkte bijvoorbeeld i tv-auditie en twee maanden Goudse kunstcentrum Burgvliet ex- jr ontving hij de uitnodiging poseerde hij meermalen krijt- en por- „De zaak HE" te trettekeningen. Nu dus: II Imitatore en Flamengo ji Dick van Bom- Parodiga op het scherm. Regisseur mei lijkt iets op Artiestencafé. Een Dick van Bommel gaf hem verschei- klein orkestje en publiek zorgen vooi de onmisbEue sfeer. In HE, dat maar een klein zaakje is, ontvangt Henk El sink naast Koos Hak ook bezoek van Sacha Denisent en de kleine „3 plus 1", dig heeft. Toch is hij niet helemaal gerust Hij mist nog het vertrouwen dat vaker voor de televisie optredende figuren steun geeft „Ik heb een beet je last van zenuwen. En ik ben bang dat"*biT hém* af lange" "tïjd goed dat dc hitte van de felle sehynwer- - - pers funest voor mijn stem is. Van die het instrumentale hun rekening nemen. Koos Hak laat zich eerst horen de opera ,J1 Imitatore", „zit". HÜ heeft het tijdens vele ont spanningsavonden al op de gebracht Overigens trad Koos Hak ook op in het Theatre Dubois cn als pianist, zanger en conférencier. Hij is dus op het gebied van het caba ret lang geen onbekende. Ook verdient deze Gouwenaar, die planken mijn stem moet ik het toch hebben Com menlaar Verrassing 1I7AAROM John B. Priestley's stuk „Een inspecteur voor u" een thril ler wordt genoemdia niet recht duide- lijk: het is veeleer een klein morali serend drama. Een spel van de mense lijke geest, schijnbaar een kalesdoscoop van gemoedsaandoeningen, maar scherp zinnig in eeh patroon samengetrokken: de ontmaskering van het gebrek aan be grip en liefde voor de medemens. toch altijd in ko mieke rollen? Dat hij, volkomen tekst- vast en zonder ook maar een moment van overdrijving of charge, in stijl en tempo deze Nemesis-rol tot het einde toe gaaf bleef volhoudenstempelt hem tot een speler van klasse. Tegenover hem. was Joan Remmelts op en top de geborneerde zakenman en Loudi Nijhoff de hooghartige vrouw van de wereld, die zij zo overtuigend kan vertolken. Sigrid Koetse speelde juist nerveus genoeg het meisje. Manfred de Graaf was dc gewenste figuur voor het onevenwichtige rijkeluiszoontje, maar kwam in zijn grote scene tegen het einde pas goed op dreef- Dit was een goed televisiestuk, door Walter van der Kamp misschien wat traag geregisseerd, maar dat trekken aan de scenes hield de spanning er wel In, En zoals het dikwijls is met Priest ley's verhalen: ze zijn fantastisch en onecht van opzet, maar ze hebben de zigenschap dat men de geschiedenis als 'ranje kan vergeten omdat de tendens tan niemand voorbijgaat en voldoende jWft hangen om nuttig na te werken. _»gt hij. Zijn optreden duurt zes minuten. De repetities drie volle dagen. Dick van Bommel maakt bij dit programma cok gebruik van een filminlas, waar voor Koos Hak op het Bussumse sta tion achter een trein moest aanhollen. „Het was voor mij geen moeilijke op gave. Ik reis veel en ik mis nogal eens m'n trein", vertelt hij lachend. Waarschijnlijk zal hij vrijdagavond zijn trein niet missen. Vele duizenden Gouwenaars zullen dan het optreden van hun stadgenoot ongetwijfeld met belangstelling volgen. Heft t.v. Amerikaans lerarentekort op In de Ver. Staten begint het lera rentekort dreigende vormen aan te ne men. Daarom zal in de naaste toekomst de televisie nog meer worden inge schakeld voor het geven van middel erden behandeld. De industrie be- vanavond l Tussen 10 uur zendt de WNTS het journaal weekoverzicht uit en dan is de beurt aan de NCRV. Be gonnen wordt met een filmrepor tage over ruines in Jordanië, om 8.55 uur volgt een cabaretje. Na een kleine tekenfilm presenteert Peter van Campen om 9.35 uur zijn actua liteitenrubriek en in de dagsluiting spreekt de heer J. C. Aschoff, bur gemeester van Rozenburg. sterdamse rechtbank, heeft tegen de 44-jarlge Amsterdamse postzegelhande- laar A. G. S. H. W. wegens diefstal van f 10 uit een kerk een jaar en vier maan den gevangenisstraf met aftrek plus ter- 81 We volgden de tractor. We hadden natuurlijk ook terug kunnen gaan in de hoop Hillcrest en zijn mannen te ontmoeten. Een man als Hillcrest moest er namelijk overtuigd van zijn dat de mis dadigers die zich in het bezit van de tractor hadden gesteld hij wist natuurlijk niet wie ze waren en vermoedelijk zou hij in dit verband nog aan Zagero denken niet naar Uplavnik zouden durven gaan, maar zich op weg bevonden naar de kust. Het leek heel waarschijnlijk dat ook Hillcrest naar de Kangalafjord zou rijden het was namelijk de enige onderbreking in die honderden kilometers lange kust van rotsen en klippen waar 'n ontmoeting mogelijk kon zijn en over de te volgen koers behoefde hij zich geen zorgen te maken. Aan boord van de Sneeuwkat bevond zich een nieuw ontworpen gyroscopisch kompas dat zó nauwkeurig werkte dat navigatie op de ijskap niet langer een probleem meer vormde. Maar zelfs al zou Hillcrest op weg naar de kust zijn, dan was er nog geen kans hem in de sneeuwstorm te kunnen ontmoeten en liepen we hem mis dan waren we werkelijk verloren. Ver reweg het beste was dus een poging te wagen de kust te bereiken waar een schip of een vliegtuig ons misschien kon oppikken als we tenmin- 00it zover zouden kunnen komen. Ik wist dat Jackstraw en Zagero er precies zo over dach ten als ik öok zij werden geleid door de alles beheersende drang Smallwood en Corazzini te volgen tot we erbij zouden neervallen. Bovendien konden we niet anders, zelfs al hadden we het gewild. De plaats waar Smallwood ons aan ons lot had overgelaten bevond zich in een laagte van de ijskap die verder afhelde in de richting van de Kangalakgletsjer en het doel was gewor den van de zich van het plateau stortende val winden. De storm was meer en meer toegenomen en zoog zich nu met de vernietigende kracht van orkaan over de ijskap. Voor de eerste maal sinds mijn verblijf op dat onmetelijke Groen- landse ijsplateau we bevonden ons nu op een hoogte van ongeveer een vierhonderdvijftig me ter maakte ik een wind mee zonder dat jam merende en kreunend geluid. Deze storm huilde gilde en krijste als een orkaan door het tuig van een schip en voerde een muur van sneeuw ijs met zich mee waar geen mens zich ooit zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN tegenin had kunnen worstelen. Daarom namen we de enige richting die ons overbleef met de striemende zweepslag van de storm op onze gebogen en pijnlijke ruggen. En pijnlijk waren onze ruggen inderdaad. Al leen drie van ons Zagero, Jackstraw en ikzelf waren in staat meer te dragen dan ons eigen gewicht: en eveneens waren het er drie die niet meer konden lopen. Mahler bevond zich nog steeds in een coma, maar ik geloofde niet dat we hem nog lang bij ons zouden hebben. Uur na uur droeg Zagero hem door die nachtmerrie van ijs en sneeuw, tot de bokser voor zijn zelfopofferins een prijs moest betalen die niet wreder had kun nen zijn toen ik op een gegeven moment na melijk de bevroren vleesstompen bekeek die eens zijn handen waren geweest, wist ik dat Johnny Zagero nooit meer een boksring zou kunnen be treden. Marie LeGarde had het bewustzijn ver loren en terwijl ik met de operettester in mijn armen verder wankelde, begreep ik dat het eigen lijk allemaal tevergeefs was, zonder enige be schutting zou ze de nacht vermoedelijk niet meer Een uur nadat de tractor ons had verlaten be gaven ook de krachten van Helene het, zodat Jackstraw het meisje over de schouder had moe ten nemen. Hoe we het verkleumd, bevroren en uitgeput als we waren, al die tijd volhielden, begrijp ik nu nog niet of misschien ergens toch wel, want Zagero bezat nog steeds zijn kracht. Jackstraw zijn vrijwel volmaakte lichaamscon ditie en ik mijn gevoel van verantwoordelijkheid dat me zelfs nog overeind hield toen mijn armen en benen het als het ware al hadden opgegeven. Achter ons strompelde senator Brewster in zijn eigen blinde wereld. Dikwijls struikelde of viel hij, maar steeds krabbelde hij weer overeind waggelde hij moedig verder. In die enkele ui hield wat mij betrof Hoffman Brewster op een senator te zijn, maar werd hij weer de oude ko lonel, de ijzervreter zoals ik me die altijd had voorgesteld niet de trotse, wat aanmatigende aristocraat, maar de belichaming van een rr schien niet meer bestaande dapperheid en r. derlijkheid waarbij zonder te klagen gevaren ontberingen werden opgevangen door een nim mer meer voorkomende hoffelijkheid en moed Het was de geest van het oude zuiden van de Verenigde Staten. Steeds weer gedurende die bittere nacht drong hij er heftig op aan dat hij van een van ons de last zou overnemen en wan kelde hij onder een dubbel gewicht verder tot hij ongeveer het punt bereikte in elkaar te zullen storten. Ondanks zijn leeftijd was hij een -krach tig man, maar zijn hart en longen legden het af tegen zijn spieren en ten slotte bood hij een aan blik die ons allemaal vervulde met een diep me delijden. Zijn met bloed doorlopen ogen waren gesloten van uitputting, zijn grijs gezicht was diep gegroefd en de adem kwam hijgend en pie pend over zijn lippen en was in het gehuil de wind zelfs nog hoorbaar. Zonder twijfel hadden Smallwood en Corazzini ons achtergelaten om te sterven, maar ze maak ten één vergissing: ze vergaten namelijk de hond Balto die los had gelopen toen de tractor wegreed. Vermoedelijk hadden ze de hond niet opgemerkt en het dier daarom vergeten. Maar Balto had ons niet vergeten! Hij moest geweten hebben dat er iets niet klopte, want toen we als gevangenen op de slee zaten, was hij ons op een afstand van minstens vierhonderd meter blijven volgen en kwam hij geen ogenblik dichter bij. Nadat de tractor echter uit 't zicht was verdwenen doem de Balto plotseling weer uit de sneeuwvlagen op en nam hij de taak op zich ons de weg te wijzen naar de gletsjer. Dat hoopten we tenminste Jackstraw zei dat de hond kennelijk het spoor volgde van de rupsbanden van de Citroën dat nu al diep onder de verse sneeuw verborgen lag. Zagero twijfelde eraan. Wel tienmaal die nacht hoorde ik hem dezelfde woorden mompelen: „Ik hoop dat die hond weet waar we heengaan!" (Wordt vervolgd) beschikkingstelling van de regering ge- eist Op zondagmorgen 6 november werd de postzegelhandelaar in de dienst door kos ter C. Tlel in de sacristie van de r.k. kerk aan de James Wattstraat in Amsterdam- Oost aangetroffen. De koster vertelde ter zitting, dait hij uit de kluis het ge rammel van geld had horen komen. Even later kwam de verdachte uit de kluis. Bij de fouillering van W. bleek, dat h in zijn rechterbroekzak een hoeveel heid klein geld had, waarbij 151 losse centen, terwijl hij in zijn linkerhand een tientje verborgen hield. In de kluis stond geen enkel busje meer op zijn plaats en uit een der busjes was een tientje verdwenen. De officier van justitie memoreerde in zijn requisitoir het strafblad van de ze verdachte: veertien vonnissen, waar onder tal van kerkdiefstallen. De verdediger, mr. J. Engelsman, noemde zijn cliënt een zwart schaap. „Maar de hem ten laste gelegde dief stal van een tientje is niet bewezen. Iedereen heeft wel een briefje van tien gulden vn de zak" vond hij en daarom vroeg hij vrijspraak. Agent gestoken: vier jaar geëist Voor de rechtbank in 's-Hertogenbosch neeft de koopman F. R. uit Oss terecht gestaan, die jp 12 september van net vorig jaar, toen hij een proces-verbaal kreeg voor het besturen onder invloed van alcohol van een auto, de verbau serende agent met een mes verschillen de steken heeft toegebracht, waarvan er een op slechts enkele cenbimeter> van het hart terecht kwam. De officier van justitie achtte poging tot doodslag bewezen. Hij eiste vier jaar gev ngenisstraf met aftrek en vijf jaa: intrekking van het rijbewijs. De raadsman, mr. Van Grunsven uit Oss wees op het blanoo strafregister en de tot op de fatale dag uitstekende re- putatle van zijn aliënt. Na de zevende radioles over Euro pa zendt de KRO om 9 uur weer een half uurtje „Café-chantant" uit, dit maal met Sophie Stein, Maya en Annelies Bouma. Guus Hermus en Peter Nieuwerf. Om 9.55 uur voe ren de violist Jo Juda en de cellist Jean Decroos tezamen met de pianis te Danièle Dcchenne het Trio in D op. 70 van Beethoven uit cn om 10.55 uur kunt u nog eens luisteren naar de muziek van de televisie opera „Ahmal" van Menotti. Hst is een studio-uitvoering O.I.V. Benedict Silberman. De VPRO vraagt om 8.20 uur aan dacht voor Joegoslavische volksmu ziek en daarna houdt dr. J. J. Pouwcr zijn eerste lezing over hoe de Pa- |POm 9 uur komt de VARA in do lucht met „Gouden stemmen van deze eeuw" en in dit programma kunt u om 9.50 uur weer luisteren naar het spelletje „Wie is het.?" Om 11.10 uur: Muziekrevue. Programma voor morgen ZATERDAG 7 JANUARI 1961 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.23 Gram 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 Voor u en uw gezin, praat. Je 9 00 Gyin v d vrouw 9 10 Gram VPRO: 10 00 Samen thuis, lezing 10.05 Morgen wijding VARA 10.20 Gevar progr 12 00 Lichte muz 12 30 Land- en tuinbouw- meded i2 33 Nieuwe gram met co mm 13.00 Nws 13.15 VARA-Varia 13.20 Sportnieuw» 1345 Lichte muz 14.05 V d Jeugd 14.40 Geva progr 16 45 Vragenbcantw 17.00 Jazzmuz 17 30 Weetqjourn. 13.00 Nw» en comm 13.20 Jazzmuziek 18.3j Z.geuncrork 19.00 Artistieke staal- kaart VPRO: ;9.30 Passepartout btj gas licht praatje 19 40 Evangelisten vertellen, lezing 19 53 Deze week. lezing VARA: 20 00 Nwe 20.05 Gevar progr 21.15 Soc comm 21.30 Lichte muz 22.00 Scaramouche. hoorspel (deel 12 22 30 Nw* 22.40 Cabaret 23.05 Popu; muz van vroeger 23.25 Gram 23 -5—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 k<7». KRO: 7 00 Nw» 7.15 Gewijde muz 7.30 V d jeugd 740 Gram 7 45 Morgengebed en overwo» eing 8.00 Nw» 8.18 Gram 8.50 V d huls* 10.00 V d kleuters 10.15 Gram 11.00 V t zieken 11 43 Gram 12.00 Middagklok-nood klok .2 05 Promenade-ork en soliste 12.* Ac' 13 00 Nw» 1315 Zonnewtjzer 13.» P'.atennieuws 13 25 Koorzang 13 50 V C jeugd 14 00 Fanfare-ork 14 20 Licht emoe 14 50 Dameskoor 15 10 Franse les 15 J» Lichte mjz 15.50 Gram 16 00 Gregoriaans* zang 16 30 Instr octet 16.50 Sportcomm 17% V d Jeugd 18 00 KunsKkron 18.30 Gram 18.43 Vra- genbeantw 19 00 Nw» 19 10 Act ]9 25 Mo mojandum 19 30 Lichte muz 19.50 Licht baken, lezing 20 00 Omr ork en solist 21 00 U bent toch ook van de partij?, lezmg 21 10 Gevar progr 22.25 Boekbcapr uiden de zondag 1 22.30 Nw» 22 4i 13.00 Muzikale .czing 23.55—24.00 Nw.. Televtsleprogr. VARA 17 00—17.30 V d weeroverzicht,

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7