ASPRO badhanddoek lacht! 2 Radios Adenauer viert vandaag zijn 85-ste verjaardag Oudste levende regeringschef Zware brand in Schoonhoven Niet alle Nederlanders eten op zondag kip Welke druppel deed de emmer overlopen...? v d DONDERDAG 5 JANUARI 1961 Dam-vraag 42 Probleem van Leo Springer Het blijkt welhaast dat het slotmo- ■tief van Leo Springer onuitputtelijk is. Deze en een volgende bewerking is ivan zodanige kwaliteit dat publikatie I gerechtvaardigd is. Het karakter ervan j maakt een aanmerkelijk verschil met (vorige publikaties. Ze zijn te achterwege te laten. Zwart: 4, 7, 8, 10, 13, 17, 19, 23, 25, 16. ^Wit: 15, 24, 27, 28, 31, 32, 34, 37, 40, Schaak-vraag 42 De stand in de partij Roesner-Hart- mann was: Wit: Kgl, Db4, Tfl, Lb5 en e3, Pd4, pi b3, c2, f3, g2 en h2. Zwart: Kh7, Dd5, Ta8, Ld7 en g7, Pe5, pi d6, e7, f7, g6 en h6. Zwart aan zet speelde als 22e zet.... Dd5—c5. Wit blijkt nu ineens geen verdediging meer te heb ben, aangezien dameruil een stuk kost. En wat anders? Er volgde: 23. c2c3, Ta8b8; 24. Db4xc5 (gedwongen), d6xc5; 25. Lb5xd7, c5Xd4; 26. Le3— f4, (wit heeft nog iets gevonden, maar....) 26d4Xc3; 27. Ld7— a4, Tb8b4; 28. Lf4—e3, Pe5—d3; 29. g2—g3, Lg7—d4; 30. Le3xd4, Tb4xd4. Wit geeft op. Bridge De oplossing van het tegenspelpro bleem van gisteren is, dat Oost in slag '3 schoppenaas moet afgooien! Om het spel te kunnen winnen, moet Zuid de schoppenkleur ontwikkelen. Wanneer Oost nu schoppenaas afgooit. Iwordt schoppenboer bij West „hoog" en kan Zuid slechts schoppenheer en vrouw maken met als gevolg, dat het |spel down gaat. Bestudeert u maar eens de kaartverdeling, nadat Zuid de 3e slag met ruitenvrouw genomen •heeft. 63 9 AH975 O A 84 B10 5 1 4 8 7 64 w n O VB 10 8 <>9 8 W O 4 10 9 3 I 7 652 4 HV942 3 O 6 HVB Wat Zuid ook probeert, hij komt hierna bij goed tegenspel slechts tot 8 slagen. Zou Oost in slag 3 bijv. een .klavertje afgooien, dan wint Zuid het spel als volgt: In slag 4 wordt klaver- heer overgenomen met het aas, waar- na uit de dummy schoppen wordt ge speeld. Oost speelt laag, Zuid wint met schoppenvrouw. Vervolgens gaat Zuid met hartenaas naar tafel en speelt weer schoppen. Neemt Oost met ischoppenaas, dan is de rest eenvou dig. Speelt Oost wederom laag, dan .wint Zuid met schoppenheer en speelt schoppen na. Oost moet nemen met schoppenaas en kan het beste klave ren naspelen, waarna het spel noch- itans gewonnen is. Jack Diamond. C-puxzel Horizontaal woorden invullen waarin de letter „c" als onderstaand voor komt. 1. toezicht. ■2. grijsachtig wit paard. 3. vergif dat in de bladen en zaden v. d. tabak voorkomt. 4. tweemaal gebakken bros tarwe- gebak. 5. onderscheid. |6. onder verdenking liggende. 7. verbinding. 8. franse witte wyn. Oplossing vorige puzzel Hor.: Vert.: 1. soes-klomp. 1. soeD-kanel. 2. onder-enig. 3. Ee-i.m.-avond. 4. petitie-ar. 5. kristal-Po. 6. Aa-Elias-em. 7. praal-rode. 8. egaal-deel. 9. lok-peer-L.K. 2. oneer-argo. 3. editie-aak. 4. semi-slaap. 5. krat-tille. 6. Levi-aarde. .-L.S.-i Binnenkort ontwerp kleine kerncentrale Gedeputeerde Staten van Noordhol land delen mede, dat men vooreerst nog niet kan denken aan kernenergie voor de elektriciteitsvoorziening. Tevens de len zij echter mede, dat binnenkort be gonnen kan worden met het voorlopige ontwerp voor een kleine kernenergie centrale, waartoe de S.E.P. (N.V. Sa menwerkende Elektriciteits-Produktie- bedrijven) onlangs hebben besloten. Het is de bedoeling deze oentrale voor ge meenschappelijke rekening en risico van de deelnemers in de S.E.P. te doen exploiteren. De kosten zijn nog onbe kend en de plaats van vestiging ia on zeker. (Van onze correspondent in Bonn) geringschef, dr. Konrad Adenauer. 85 jaar geworden. Hij is, sinds de verjaging van Zuid-Korea's president Syngman Rhee de oudste, dienst doende regeringschef ter wereld. Dr. Adenauer bevindt zich in het 12e jaar van zijn kanselierschap en heeft daarmede hoewel de verge lijking hem zeker niet past bijna net zo lang geregeerd als zijn voor ganger Adolf Hitler. tijd en recente ziekte die hem toch harder heeft aangepakt dan men alge meen heeft vermoed het traditionele verjaarsfeest in de Bondskanselarij sterk willen bekorten. De bondskanselier ech ter, die thans meer dan ooit de behoefte heeft om zijn blakende welstand en vita liteit te demonstreren zulks in verband met het verkiezingsjaar dat net is be gonnen, heeft daarvan niet willen horen. Het gehele protocol wordt dus toch af gewikkeld, doch het wordt over twee dagen verdeeld, opdat de oude heet zich niet al te zeer behoeft in te span nen. Kalm aan is n.l. nog altijd het parool, dat dr. Adenauers artsen hem hebben voongeschreven. Protocol Over protocol gesproken: Bondspre sident dr. Heinrich Luebke heeft met de strenge regels van het Bonnse protocol 'gebroken en vanochtend deelgenomen aan de verjaarsreceptie in het „Palais Schaumburg" en aan het diner, dat er vrijdagavond wordt gehouden, (de avond van zijn verjaardag brengt de kanselier in zijn particuliere woning in Rhoen- dorf door met zijn kinderen en 21 klein kinderen). Het bezoek van een staatshoofd aan een andere staatsburger (ook wanneer die toevallig regeringschef is) is n.l. een zeer bijzondere onderscheiding. Volgens het protocol bezoekt het staatshoofd al leen andere staatshoofden. Ieder ander wordt bij het staatshoofd ontboden. Dr. Luebkes voorganger, prof. Theodor Heuss, heeft overigens ter gelegenheid van dr. Adenauers tachtigste verjaardag in 1956 eveneens het protocol naast zich neergelegd en deelgenomen aan de ver jaarsreceptie. Alles wat in Bonn en eigenlijk in de gehele Bondsrepubliek rang en naam heeft, zal vandaag en vrijdag de ver jaarsreceptie in de Bondskanselarij be zoeken om dr. Adenauer geluk te wen sen zelfs de S.PD. stuurt een van haar meest prominente politici, n.l. Bonds- dag-vice-president prof. Carlo Schmid (de vermoedelijke minister van buiten landse zaken in het schaduwkabinet der Westduitse sociaaldemocraten). Elixer Hoewel er nimmer enige moeite is gedaan (of zelfs maar sprake van is geweest) om de 5e januari tot een soort „Fuehrergeburtstag" te maken, is deze dag tot een soort traditie geworden in het Bondshoofdstedelijke en Westduitse openbare leven. Op 5 januari (en dit maal ook nog op de 6e) wordt er niet geregeerd, doch alleen maar gefelici teerd. Dan draait alles pm de grijsaard die eigenlijk geen grijsaard is, om „de grote man uit het kleine Bonn" die nu elf jaren en vier maanden het roer der Westduitse politiek in handen heeft r ook nu nog niet aan denkt om de brug te verlaten. Integendeel: politiek is een levens elixer voor dr. Adenauer, die zich er nu reeds uitbundig op verheugt over enige maarjden de verkiezingscampagne te kunnen beginnen, waarvan hij opnieuw CDU-overwinning, de bevestiging zijn beproefde politiek en zijn vier- Het is daarom voor een zeer groot deel ook politiek, dat de Bondskanselier niet heeft willen afzien van een ver jaarsreceptie of een bekorting daarvan heeft willen goedkeuren. Want op zijn verjaardag pleegt de bejaarde Westduit se staatsman meer en op zeer bijzondere wijze in het middelpunt van de belang stelling en daarmede in het bewustzijn van het Westduitse volk te staan. Dat is een gelegenheid, die de „Groot vader aller vossen", dr. Konrad Aden auer zich zeker niet laat ontgaan, wan neer daarvoor geen dringender reden voorhanden is dan een verkoudheid (of longontsteking, of bronchitis, of aman delontsteking) of wat het ook verder geweest moge zijn dat de kanselier begin december twee weken thuis vasthield. Wat men reeds jaren geleden ter ge legenheid van vorige verjaardagen van bondskanselier dr. Adenauer heeft ge zegd en geschreven, geldt ook vandaag nog: er gaan van hem een kracht en vitaliteit uit, die niet alleen uitstralen op het openbare leven in de Bondsre publiek, maar tot ver buiten de West duitse grenzen op het terrein der inter national e betrekkingen der politieke worsteling om het behoud der vrede en vrijheid. De man van wie men dat zegt. Een zware uitslaande brand heeft vannacht in Schoonhoven een winkel pand met woonhuis, en van een andei winkelhuis het bovenhuis volledig ver woest. Omstreeks 3 uur ontdekte de heer Van Beek, die een boekhandel drijft onder de naam firma Cornelis de Gruyter. brand in zijn woning. Hij vluchtte met zijn vrouw en twee kleine kinderen uil de woning, die in enkele ogenblik in een laaiende vuurzee veranderde Voor de brandweer kon ingrijpen, had een tegenover liggend pand, waarin een kap perszaak is gevestigd, eveneens vlam Een galanteriezaak, een levensmidde lenwinkel en enkele woonhuizen kregen zware waterschade. De oorzaak is waar schijnlijk oververhitting van een olie kachel. De boekhandel was laag ver zekerd. was tenslotte een ruime zeventiger, toen bet Duitsland van Adolf Hitler ir stortte en een volledig politiek „ontden ken" noodzakelijk werd. indien er ooit nog weer eens een nieuw Duitsland kunnen ontstaan. Het is de grote verdienste van Konrad Adenauer geweest de belang rijkste bouwmeester van dit nieuwe Duitsland te zijn geweest en zich door ïiets van zijn politieke doelstellingen ;e hebben laten afleiden. Sinds 1949 regeert dr. Adenauer in Bonn en i wereld geldt dit bijna als een vanzelf sprekendheid, zo zelfs dat wanner Alte met vakantie is of ziek te bed ligt er in Bonn een soort interregnum treedt en het regeringsschip op halve kracht vaart. De positie van dr. Adenauer in rege ring en land werd het beste gekarakte riseerd door het CDU - bondsdaglid mevr. dr. Helene Weber (bijgenaamd „de Grootmoeder der CDU"). Toen haar. bij afwezigheid van de kanselier, door journalisten werd gevraagd, of er in het kabinet nog iets was besloten, ant woordde. zij (niets-vermoedend) „Hoe kan dat nu? De kanselier is toch met vakantie?" Grootkruis Bondskanselier dr. Konrad Adenauer, die vandaag zijn 85ste verjaardag viert, is door koningin Juliana benoemd tot Grootkruis in de Orde van de Neder landse Leeuw, een onderscheiding die ge woonlijk slechts aan staatshoofden wordt verleend. Vrijgesproken van poging tot moord De 23-jarige G. D. uit Eindhoven ls door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch vrijgesproken van de hem ten laste geleg de poging om zijn vader met rattenkruid om het leven te brengen. Hiervoor was hij door de rechtbank te 's-Hertogenbosch tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal had op 21 de cember van het vorig jaar tegen hem 360 dagen gevangenisstraf geëist met af trek van voorarrest Het hof had zich bij de behandeling van deze zaak voornamelijk bezig gehou den met de vraag, of het gebruikte vergif van een zodanige sterkte was. dat het de dood tengevolge had kunnen hebben. Ook zakenman W. langer vast De raadkamer van de Amsterdamsche rechtbank heeft ook de voorlopige hech tenis van de Goudse zakenman H. E. W., die i.v.m. de Socratesaffaire werd gear resteerd onder verdenking van valsheid in geschrifte, met 30 dagen verlengd. De officier van justitie deelde mede, dat hij voornemens is de zaken tegen de hoofdfiguren van „De heilige daad", eer der voor te brengen dan de Socrates- Zoals bekend betreft het de heren J. en M. J. J. V., die een belangrijke rol in „De heilige daad" hebben gespeeld en daarbij hebben gemanipuleerd met enkele tonnen gelds, die zij van de Socrates di recteur Nic. den B. zouden hebben ge kregen De 82-jarige heer C. Rosweyde uit Utrecht die dezer dagen bij het over steken van de Ouderijnbrug door een motorrijder werd aangereden, is aam zijn verwondingen overleden. Bescherm U tegen Als U zich maar even rillerig of Ij onprettig voelt: ASPRO's^ U fat «teel fit/ De voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds, heeft op een gisteren in Utrecht gehouden vergadering het afge lopen jaar voor de pluimveehouderij niet onbevredigend genoemd. Het totale exportbedrag van de pluimveehouderij zal rond f 605 miljoen bedragen. De totale produktie van kip- peëieren wordt thans slechts een der tig miljoen stuks lager geschat dan het vorige jaar. In 1960 waren de financiële uitkomsten iets beter dan in 1959. Er kon een gemiddelde producentenprijs van f 1.94 per kg tegenover f 1.85 per kg over 1959 worden genoteerd. De heer Garrelds zei goede verwachtingen te hebben voor de eierprijs in de eerste maanden van 1961. Hij constateerde voorts een belang rijke stijging in de afzet van gevogelte. Van het door ons land geëxporteerd ge vogelte ging ongeveer 78 procent naar West-Duitsland, 7 procent naar Zwit serland en ruim 5 procent naar Oosten- Door de uitbreiding van het aantal verkooppunten kon worden gekomen tot een hoger verbruik in ons eigen land. namelijk 2 kg panklaar per hoofd van de bevolking ten opzichte van het vorig jaar, (1,5 kg). Het is. zo zei de heer Garrelds, echter nog niet zover, dat alle Nederlanders zondags kip op tafel hebben. Hij ziet op de binnenlandse markt nog zeer grote mogelijkheden. Een van de voorwaarden noemde hij, dat men komt tot een consumentenprijs van ongeveer vier gulden per kg. West-Duitsland importeerde in de eer ste negen maanden van het afgelopen jaar 32.088 ton slachtgevogelte uit ons land, 6897 ton meer dan in dezelfde periode van 1959, het aandeel van Ne derland op de Westduitse markt daalde echter van 42,8 tot 38,7 procent. Voor de Nederlandse eieren liggen de percentages in Duitsland en Zwitserland gunstiger. Alleen in Italië daalde het Nederlandse aandeel met 4.3 procent tot 14,4 procent uit onze televisie en dat betreuren we toch wel. Van de zorgelijke ernst rolden wa in de gebruikelijke varieté-pret van „piste'' en direkt na de clowns zagen we de heer De Ridder verschijnen, die een inleiding gaf op de cursus Neder. JAAR ons gevoel heeft het hutspot- landse taal. Na tweemaal afscheid, dus televisieprogramma, dat de KRO een voor de Nederlandse televisie ge- Com meniaar Keuze doen bliek moet komen tot het doen een keuze uit de avond-programma's temeer, omdat de uitzending, die totaal 2% uur duurde, in onderde juist voor verschillende kijkersgroe. smakelijk mogelijk trachtte op te dissen en die daardoor wat dik uit dt bus kwam, is nog weinig te zeggen, onderdelen Alleen hopen we wel voor de cursisten de toekijkers, dat de leraar onderwijs in deze inleiding ging hier mee totaal verloren. Van weer totaal der Eist trad andere betekenis was de toespraak de rubriek waarmee rector D. Coppes de dag al buiten de reeks viel, omdat ervan betrekking had op ons eigen land. Ook Maria v voor het laatst op aanklacht tegen mannequinscholen, lectuur, films en andere „teenager. die hun beloften niet diploma's afgeven, welke tijk van geen betekenis zijn. Met „Televitrine" verdwijnt tevens maken en kost". In hoogst-eenvoudige, i de prak. kens beschamende bewoordingen werd aangetoond hoe daardoor de probic scheef getrokken worden en aU VANAVOND OP UW SCHERM Een meisje heeft zichzelf het leven henomen. Zo maar een meisje, dat ogenschijnlijk niets heeft uit te staan met de welvarende, respectabele familie Birling, die in de beste stemming de verloving van de dochter des huizes viert Op het moment dat iedereen in huize Birling hoogst tevreden is over zichzelf, komt het dienstmeisje binnen en zegt: „Een inspecteur voor u". En plotseling verandert de zelfgenoegzame feestvreugde in beklemmen de spanning bestond uit een enkele opmerking. De vraag kunnen wij daar niet iets tegen doen?" is in wezen dan ook een diep. religieuze vraag. Er zullen weinig kijkers zijn, die dit gehele programma boeiend en interessant vonden, maar dat behoeft ook niet: men had ten- minste ruime keus en het sterk uiteen, lopen van onderwerpen en presentatie kunnen we alleen maar toejuichen. Als het vanavond op uw scherm zover is, ziet u Johan Kaart binnen- treden in dc persoon van de inspec teur van politie. Dan bent u al ver trouwd geraakt met de familie, waar in de beroemde schrijver John Boyn ton Priestley zijn thriller „Een inspec teur voor u" heeft gesitueerd. De grote zakenman Birling (Joan Remmelts) en zijn vrouw (Loudi Nij hoff), dochter Sheila (Sigrid Koetse). zoon Eric (Manfred de Graaf) en dc splinternieuwe verloofde, kondigd, dat „gemeenschapszin" cr „leven voor anderen" maar frases zijn; men moet in het leven alleen voor zichzelf werken en zichzelf een weg banen. En dan komt het conflict Priestley, die zich in zijn schrijvers loopbaan herhaalde malen onderschei den heeft door knappe vondsten, geeft zijn drama's graag een moraliserende tendens. Ook nu gaat het niet alleen om een spannende thriller, maar in feite om een levensles. Want al heeft geen van de aanwezigen iets uit te andere rijke zakenman, GeraLd staan met het meisje dat de hand OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE BIJ F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN 80 Op dat moment gebeurde het en het ging alle maal zó snel dat ik het naderhand slechts moei lijk kon reconstrueren. Eerst dacht ik dat het op zet was geweest een wanhopig plan van Helene Fleming om ons te redden, maar later begreep ik dat het voortkwam uit pijn en een soort van woede over het feit dat ze ondanks haar gebroken sleutelbeen al die uren lang met gebonden handen in de schuddende tractorcabine had moeten zitten. In ieder geval toen ze langs Smallwood ging, struikelde ze. Smallwood hief zijn arm op om haar te steunen of weg te duwen en voordat hij besefte wat hem overkwam hij had vermoedelijk zeker van haar kaait geen ge weld of tegenstand verwacht begon Helene in het wilde weg te schoppen en trapte ze de revol ver uit zijn hand die in de sneeuw onder de trac tor plofte. Als een kat sprong Smallwood er ach teraan zijn haast was overigens niet nodig geweest, want de dreigende snauw van Corazzini bracht ons waarlijk niet op de gedachte van de situatie gebruik te maken raapte de revolver op, draaide zich met een ruk om en richtte het wapen op Helene. Zijn fel glinsterende ogen wa ren vernauwd tot smalle spleten, zijn gezicht was een bijna onherkenbaar masker en zijn lippen waren ver over de landen teruggetrokken. Voor de zoveelste keer had ik. me in Smallwood ver gist hij kon wél doden zonder reden. „Helene!" Mevrouw Dansby-Gregg bevond zich het dichtst bij het meisje en haar stem leek een schreeuw. „Pas op, Helene!" Ze sprong naar voren om de kamenier opzij te duwen, maar ik geloof niet dat Smallwood haar zelfs ook maar zag: hij was razend van woede en niets op aarde kon hem tegenhouden de trek ker over te halen. De kogel trof mevrouw Dansby- Gregg in de rug en wierp haar languit en met het gezicht voorover in de sneeuw. De woede van Smallwood was even snel weer verdwenen als ze zich geopenbaard had. Hij zei niets, knikte naar Corazzini en klom in de cabine. Terwijl Corazzini zijn plaats achter het stuur in nam, uleef Smallwood ons in het licht van de zonder einde schijnwerper met zijn revolver in bedwang hou den en langzaam begon de tractor in westelijke richting het duister in te rijden. Dicht tegen elkaar gedrongen zagen we de trein langs ons schuiven eerst de tractor, dan de traoisportslee, de hon deslee en ten slotte de honden die aan een losse lijn achter de slee aanholden. Ik hoorde Helene iets mompelen en toen ik me naar haar toeboog fluisterde ze met een vreemde stem die ik niet herkende: „Helene! Ze noemde me Helene!!!! Ik staarde haar aan of ze gek was geworden, keek dan naar de dode vtouw aan mijn voeten en eindelijk met lege ogen naar de verdwijnende lichten van de Citroën tot deze en ook het motor geronk vervaagden en zich oplosten in de don kere sneeuwnacht. Die witte hel van een nacht, de naamloze ellen de van die daarop volgende bittere, niet te be schrijven uren zal ik me altijd blijven herinneren. Hoeveel uur wankelden en waggelden we als dronken of stervende mensen achter de tractor aan zes uur, acht, tien! We wisten het niet en zullen het nooit weten. De tijd als zodanig be stond niet meer: elke seconde was een nimmer eindigende eenheid van lijden, van niet te ver dragen kou en van lopen tot we erbij neervielen Elke miaruut was een eeuwigheid waarin de vlammende pijn in onze beenspieren en het be vriezen van onze handen, voeten en gezichten be zit namen van ons denken. Ik weet zeker dat nie mand van ons verwachtte het er die nacht levend af te brengen. Wat ik dacht en wat ik voelde, weet ik niet precies meer, Vermoedelijk bittere spijt, een overweldigend gevoel van schaamte, een nog erger zelfverwijt dat ik me zo gemakke lijk om de tuin had laten leiden, dat ik niet eens in staat was geweest om me tegen die briljante vindingrijkheid van de kleine Smallwood te ver zetten of er wat tegenover te stellen. En dan dacht ik aan mevrouw Dansby-Gregg en aan Margaret, die als gijzelaarster, gebonden en bang tegenover Smallwood in de tractor moest zitten. Op zulke momenten verdrongen een laaiende woede en een verterende haat mijn spijt, maar daarbij voelde ik tevens een angst die ik nog nooit in mijn leven zo erg had meegemaakt. Ik geloof dat het met Zagero ook zo gesteld moest zijn. Sinds de dood vam mevrouw Dansby- Gregg had hij geen wooTd meer gezegd en zich onvervaard en meedogenloos op de taak geworpen die hem te wachten stond. Met het hoofd ge bogen ploeterde hij als een robot verder. Ik vroeg me af hoeveel maal wel hij vloekend be treurde dat hij in zijn drift zijn mond voorbij had gepraat toen hij Smallwood vertelde dat Solly Levin zijn vader was. Ook Jackstraw sprak hoegenaamd niet, alleen als het niet anders kon en zijn gedachten hield hij voor zich zelf. Misschien nam hij me dit alles kwalijk, maar ik geloofde het niet, want Jack straw was daar de man niet naar. Overigens viel het gemakkelijk te raden waaraan dp Eskimo dacht. Ik wist wat voor een temperament er ach ter dat onbewogen uiterlijk schuil ging en als we op dat moment een ongewapende Smallwood en Corazzini tegen het lijf waren gelopen, zouden we ze met onze blote handen gedood hebben. Alle drie, Zagero, Jackstraw en ik, waren we uitgeput, door en door koud, half bevroren zelfs, dorstig en door gebrek aan voedsel namen onze krachten meer en meer af. We realiseerden het ons echter niet, omdat we niet helder en logisch meer konden denken. Onze lichamen waren al leen nog maar machines en onze geest werd zo geheel in beslag genomen door angst en woede dat er voor andere gedachten geen plaats meet was. .(Wordt vervolgd) zichzelf sloeg, wanneer 'er gepraat 7.00 Nws 7.10 Gym wordt blijkt het dat iedereen haar Nws 8.16 Gi toch onder bijzondere omstandigheden ri""r" heeft ontmoet en haar ook een klei nigheid heeft aangedaan- Niemand 4 Ook in het nieuwe jaar laat de NCRV u zich op donderdagavond tussen 8 en 9.30 uur „ontspannen". Vanavond hoort u in dit programma o.m. Aukje Karsemeyer, Annie Pal- 1 men, Henri Blackmon en André Reys. De wedstrijd voor scholieren en de wederwaardigheden van men sen in Last ontbreken ook niet. Om 10 uur bespeelt Gezinus Schrik het orgel in de Martinikerk te Bolsward en om 11.25 uur is er muziek van Eskimo's. 9 De AVRO zendt tussen 8.04 en 10.30 uur een Italiaanse radio-uitvoering van Bellini's opera „I Puritani" uit Mario Rossi dirigeert. Om 11.10 uur: de rubriek Discotaria. "oo» morgen VRIJDAG 6 JANUARI 1961 Hilversum I, 402 m. *c's- (9.35—9.40 Wateret). VPRO: ra lp-rini? 10.05 Mor- 11.00 10 00 Dtt en het andere, lezing 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 V d deed iets ergshet mankeerde al- Orgelspel. AVRO 12.Óo Carillonbespeling leen een ogenblik aan begrip en en ar.aiorgnln.ux 12.20 ayrtap-»»- V ndb 1220 Land- ibouwmeded 10. Sr? hebben het meisje uiteindelijk jgynPlSJS tot haar daad gebracht. Welke druppel was het, die de em mer deed overlopen? Is er werkelijk iemand sohiuldig of kan men de schuld schuiven op de befaamde ..samenloop van omstandigheden? Natuurlijk heeft de schrijver de zaken scherp gesteld en de gebeur tenisscn in één familie bracht, om het gegeven rond maken. Maar de bedoeling Meded c nose 12.50 Pianospel 13.00 i 17.00 V d teenager notities 18.30 silk biografie (herh) VARA: 16.00 Lichte muz 16 30 V d zieker J 17 53 Act 18 00 Nws 18.15 V Lichte muz 18.50 De puntjes op de i. praatje 19.00 V d kleutera 19.10 Jazzmux. VPRO 19.30 Hei platteland nu. gesprok 19 45 VPRO-nws 20 00 Nwb 20 03 Boekbespr 20 10 Toneelrubriek 20.20 Volks muz 20 35 Hoe zien wij on*?, lezing 20.50 De wereld vergadert. lezing VARA 2100 Gram 21 50 22 30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek^ Klacht. VARA: 239.00 Soc nws in Esperanto 23.10 zich Quiz 22-15 Buiten! weekoi spel ligt hierin: geeft wel rekenschap een onbeheerst uitgesproken oordeel, een liefdeloze of geringschattend, opmerking kan betekenen voor eet medemens? In de liefdeloze stelling van mr. Bir ling: „alleen leven voor jezelf"' wordt i2-C0 Middagklok-noodklok 12.W wel een grote bres geslagen, maar rle T schrijver stelt de kwestie nog subtie ler: het gaat niet alleen om aanwiis- bare hulp of steun te verlenen aan de naaste, maar ook om het beheersen van achteloosheid waarin men diragen kan zeggen of doen zonder zich reken schap te geven van mogelijke govol- HMPM_.,oo Nws Hilversum I, 298 m. m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7 45 Morgengebed en overweging 8 00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d hulsvrouw 9.40 Gram 9 35 Hoogmis II 15 V d 12J0 Land- en :uinbouwmeded 12.33 Grai 12.50 Act 13 00 Nws 13.15 Zonnewijzi 13 20 Lichte muz 13.45 V d Priestley schreef dit stuk kort na de oorlog en drie jaar lat< bracht het Rotterdams Toneel het ia Nederland al op de planken. Mogelijk hebt u het toen gezien. 14 00 14.45 Koorzang la.Oo Metropole ork en sol 15.30 V d zieken 16.30 Zang en plano 16.50 Gram 17.00 V d Jeugd 17.13 Kinderkoor 17.40 Beureber 17.45 Mil ork. 18.15 Brabants halfuur 18.50 Regerings- uitz Emigratiepraat<)e van H A van Luyk 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 Memojamdum 19.30 Pol lezing 19.40 Verz progr v d sold SS ).40 Ver _e 21.00 Café chantant 40 Jong oud" euwig, godsd gedach tewisseling 21.55 Viool, cello en pano 22.23 Boekoespr 22.31" eet to s 22.40 Ben r ardge geloofsverkondiging, lezing 22 53 achtclijke bezoekers, TV- 23.50 Gram 23.55—24 0o Nws. Televisleprogr. NTS: 20.00 Weekjournaal •eroverz. NORiV: 20.30 Documentair 20 55 Liojvt progr 21.30 Tekenfilmpje avond krijgt u het dan toch voorgezet ln een geheel andere rolbezetting in regie voor de camera's. j Destijds speelde Adolf Rijtoens de 21.35 Act 33.15' Opdracht, een persoonlijk rol va-n de inspecteur, die nu aan woord Johan Kaart is toevertrouwd. Kaart zult u vanavond niet in een komische, maar in een ernstige en intelligente rol zien. Hij is de man. die als het ware een bom doet ontploffen in de evenwichtige sfeer van geslaagdheid, welke huize Birling kenmerkt en zijn vertrek, als de famili woordelijkheid achterblijft, niet veel I. Gactano Donizetti „La Favorita" (3e en 4e bedrijf). Uitvoerenden: Giulietta Simonaio, mezzo-6opraan als Leonora de Guzman; Gianni Poggi, tenor als Fernan do; Ettore Bastianini. bariton als Alfonso Magfio Musical e Florentine. Dirigent: Al berto Erede. II Antonio Sallerie: Ouver ture „Axur", Re d'Ormus", orchestra AL kssandro Scarlatti olv Thomas Schippers. III Gasparo Spontini uit „La Vestale", Tu che invoco con orrore. Maria Cal la*, sopraan: Orkest van de Scala te Milaan olv TuUio Sera fin IV. Giuseppe Verdi: 1- Ouverture „Nabueco", Rias Symphonic I Als gewoonlijk begint de televisie- "JT't'-JS?,1!" "l" 'T* voorstelling met uitzending var NTS-journaal tussen 8 en 8.20 De AVRO komt dan op het scherm Ö-pei met de actualiteitenrubriek en om D' f 3.30 uur met een nieuw reisverslag van het echtpaar Denis. Om 9 uur K? begint de opvoering van ..Een inspee- teur voor U" van J. B. Priestley lanj; onder regie van Walter van der v*n bariton: Kot Orkest va-n i Giuseppe Morelli. mattadori. Koor Madrid) de Opera te Rome oJv. ■re 111. 3. uit „Otello". Fuoco dó gioiaf en Orkest van de Opera te Rome Giuseppe Mo rein. V .Alfredo Cat.-i- Prelude 4e Acte „La Wally", Orkest de Maggio Muticale Fiorentino olv Gianand rea Gavazeeni,

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7