GRATIS HONIG GELDPRIJZEN Veiligheidsr aad bespreekt Cuba 500 HONIG SOEPELE HOUDING INZAKE LAOS BESPREKINGEN MET KASAVOEBOE Dit zijn de „100 50 soepen Amerikanen in Cuba weer vrij A.A.-topconferentie wil V.N.-commissie in Kongo Dodentrek bij dieren BEZORGD OM KONINKLIJK HUIS De Eerste Kamer is bezorgd over de veiligheid van de leden van ons Koninklijk huis. De senatoren vragen zich af, of voor het reizen per vliegtuig door de vorstelijke personen geen bijzondere maatregelen nodig zijn. Mede met het oog op het voorgenomen koninklijk bezoek aan Perzië geeft men daarom in overweging, dat het Koninklijk huis voor elke reis, waaraan meer leden deelnemen, over twee vliegtuigen de beschikking krijgt. Deze bezorgdheid is al vaker door de Eerste Kamer tot uiting gebracht. De senatoren brengen haar opnieuw onder woorden nu enige tijd geleden het vliegtuig, waarin koningin Elizabeth van Engeland reisde, ternauwernood aan een ongeluk is ontsnapt. De Eerste Kamer schrijft dat in het voorlopig verslag over de begroting van algemene zaken voor 1961. In hetzelfde verslag wordt ook de vraag gesteld, waarom prinses Beatrix als vermoedelijk erfgename van de kroon niet de titel van Prinses van Oranje met het daaraan verbonden wapen voert. Zulks zou aansluiten bij de sinds 1815 geldende gewoonte. V.S. beschuldigd van agressie De Veiligheidsraad is gister middag in vergadering bijeenge komen ter behandeling van de door Cuba tegen de Ver. Staten ingediende klacht, die het be schuldigt van agressie. De ver gadering werd voorgezeten door de gedelegeerde van de Verenig de Arabische republiek, Loufti. De afgevaardigde der Ver. Staten, Wadsworth, verklaarde als eerste spre ker, dat de Ver. Staten geen bezwaar hebben tegen behandeling van de Cubaanse klacht door de Veiligheids raad. De Ver. Staten hebben niets te vrezen of te verbengen. De Cubaanse beschuldigingen zijn vals en kunnen het daglicht niet verdragen. Als ie mand iets te vrezen heeft, dan zijn het de leiders van Cuba zelf, die nu al zes maanden lang loos alarm slaan en zich voor de wereld snel belachelijk hebben gemaakt. Wadsworth betoogde verder, dat Cuba het besluit van de Amerikaanse rege ring om de diplomatieke betrekkingen met de regering van Fidel Castro te verbreken, opzettelijk heeft uitgelokt. Bijna twee jaar lang heeft Cuba bele diging op belediging gestapeld, tot eer punt was bereikt waarop de Ameri kaanse diplomatieke vertegenwoordi ging niet langer kon functioneren. Thans heeft de Cubaanse regering valse en hysterische beschuldigingen aan de Veiligheidsraad voorgelegd. Dit is een nieuw 6taaltje van de politiek van plagerij, waarmede zij ons. en i ik meen zeer beslist met opzet, tot besluit hebben gebracht, aldus Wads worth, die vervolgens de Cubaanse klacht als „belachelijk" van de hand GESCHORST Hierna gaf de voorzitter het woord aan de Cubaanse minister van buiten landse zaken, Raul Roa, om de klacht tegen de Ver. Staten aan de Veilig heidsraad voor te dragen. Hij werd echter vanaf de publieke tribune her haaldelijk onderbroken door een aan tal Cubaanse demonstranten, die hem voor een verrader uitmaakten. In ver band hiermede schorste de voorzitter de vergadering voor vijf minuten. De demonstranten werden door zaal wachters de vergaderzaal uitgewerkt. Dit was de eerste maal sinds het be staan van de Veiligheidsraad, dat een vergadering moest worden onderbro ken als gevolg van interrupties het publiek. De Cubaansè minister beschuldigde de Ver. Staten ervan deze demonstra ties te hebben voorbereid. Na herope ning der vergadering waarschuwde de voorzitter de publieke tribune te zul len doen ontruimen, als zich nieuwe ordeverstoringen mochten voordoen. Aan minister Roa bood hij zijn veront schuldigingen aan. Het overgrote deel van het personeel van de Amerikaanse missie in Havanna is gisteravond met drie vliegtuigen Zestien ex-generaals schrijven brief aan het Franse volk Zestien gepensioneerde Franse gene raals hebben een „brief aan het Fran se volk" gepubliceerd, waarin zij uiting geven aan hun bezorgdheid over de Al gerijnse politiek van de regering-De Gaulle en de kiezers verzoeken zondag „neen" te stemmen. „Het Franse volk moet weten dat het ontstaan van een Algerijns Algerije op korte termijn slechts tot de twee vol gende mogelijkheden kan leiden: een ge nadeloze oorlog, of een capitulatie, met al zijn tragische gevolgen, zoals het op grote schaal uitmoorden van on ze broeders aldaar, het terug voeren van de overgeblevenen naar Frankrijk, werkloosheid, een aanzienlijk verlaging van het levenspeil van alle Fransen, het verloren gaan van de olieproduk- ten uit de Sahara en een nieniiv nanciële en politieke slavernij Frankrijk". Dreigende boycot van Nederland en Italië Nederland en Italië lopen het gevaar om in de toekomst bij het vervoer kolen en staal binnen de Europese meenschap voor kolen en staal te t den geboycot. De twee landen hebben zich tot nu toe verzet tegen de publi- katie van hun vervoerstarieven. Naar uit Frankfort wordt vernomen, hebben de andere landen van de gemeenschap Frankrijk, België, Luxemburg en West-Duitsland het voornemen de plicht tot publikatie van de tarieven voor het goederenverkeer via de wa terwegen en over de weg binnen de E.G.K.S. in te voeren. Om een boycot te vermijden, wordt gezegd, zouden Nederland Italië zich ook bij deze ontwikkeling moeten aansluiten. Gebeurt dit niet. dan zou in het bijzonder Nederland worden getroffen, omdat het een be langrijke rol speelt bij de binnen scheepvaart en bij bet vervoer over de Weg in de gemeenschappelijke markt. Key West, Florida, aangekomen. De Amerikaanse zaakgelastigde in Havanna, Braddock, deed éen deel van het personeel van de ambassade, dat met de veerboot „City of New Or leans" vertrok, persoonlijk uitgeleide. Zelf blijft hij met tien leden van zijn staf nog twee of drie dagen in de Cubaanse hoofdstad achter om enkele lopende kwesties over te dragen aan de ambassade van Zwitserland, die de belangen van de Ver. Staten in Cuba zal behartigen. Terwijl de boot vertrok, demon streerden in Havanna naar schatting 3.000 vrouwen en meisjes voor Fidel Castro en tegen de Ver. Staten. Amerika draait bij: De Amerikaanse regering heeft besloten een soepeler houding aan te nemen in de kwestie Laos en de mogelijkheid te bestuderen om de internationale commissie van toezicht nieuw leven in te blazen. De regering-Eisenhower zou, onder druk van haar bond genoten, bereid zijn om een deel van haar bezwaren tegen bij eenroeping van deze commissie te laten vallen. Intussen heeft de Laotiaanse rege ring van prins Boen Oem gisteren het vertrouwen gekregen van de Natio nale vergadering in Vientiane- De toestand in Laos doet denken aan de Spaanse oorlog, aldus schrijft Graham Greene, de auteur van „The quiet American", in een brief aan de Londense „Times". Amerika heeft de rol opgenomen die destijds Duitsland en Italië speelden en bepaalde Ame rikaanse wapens zijn gebruikt oir Vientiane te verwoesten, aldus Gree ne, die hieraan toevoegt: „Was Dien- bien-phoe dan nog geen voldoende les?". n Men kan moeilijk geloven, zo gaat Greene verder, dat het Laotische volk veel belangstelling heeft voor een beide partijen. De geestdrift die de oorlog in Vietnam een nationale oorlog maakte bestaat niet in Laos het is tragisch te bedenken dat de huidige oorlog gaat om het optreden van een westelijk land. Greene vraagt zich af of men stig kan menen dat een land op de grens tussen twee elkaar vijandige systemen een ongekleurde neutraliteit zou kunnen aannemen. Hij zegt Vietnam getuige te zijn geweest een door Amerikaanse agenten naam van een niet te verwezenlijken droom de derde macht uitgelok te desintegratie. Wie Laos kent zal niet ontkennen dat de regering Soevanna door Ame rikaanse hulp aan de rechtsen is on dermijnd. Greene uit de wens dat En- geland geen steun aan rechts geeft door dubbelzinnige diplomatieke stap pen. daar een rechtse regering vol gens hem in Laos geen levenskans heeft. lekker en gezond De reis van Hammarskjoeld De secr. generaal van de V.N. Dag Hammarskjoeld is gisteren in Leopoldstad aangekomen. Hij werd ontvangen met een luid gejoel van 400 demonstranten die de vrijlating van ex-premier Loe- moemba eisten. Kort voordat zijn helicopter achter het hoofdkwartier van de Ver. Naties daalde, werden zes Afrikanen ernstig mishandeld door de demonstranten. Gedurende enige minuten werden de slachtoffers achtervolgd, geschopt en geslagen met takken voordat de Kon golese politie ingreep. Enkele leden van het militaire per soneel van de V.N., in uniform maar ongewapend, keken toe en maakten foto's Van de mishandelingen. De demonstranten hadden spandoe ken bij zich met: „Laat Loemoemba onmiddellijk, vrij" en „Bravo V.N.". De zes Afrikanen werden aangevallen omdat ze herkend werden als volge lingen van president Kasavoeboe. Voordat Hammarskjoeld aankwam kwam een peloton Madeiers aan met de bajonet op het geweer en stelde zich op om het vliegveld. Het bezoek van 36 uur van Hammarskjoeld dient om te trachten te voorkomen dat het land in een burgeroorlog gestort wordt. Hammarskjoeld verklaarde tegen over de pers dat hij zal confereren met Kasavoeboe en autoriteiten van de V.N. alvorens vrijdag naar Zuid- Afrika te vliegen. Het doel ervan is de koers van de werkzaamheid van de V.N. voor de komende maanden vast te stellen, ter wijl pogingen gedaan worden om de Arbeiders van de stadsreiniging kregen in Luik van de stakings leiding „welwillend" verlof het vuil van de straat op te ruimen. Zij droegen borden op hun rug, waarop men kon lezen, dat zij toestemming hadden om te werken Polen publiceert documenten De Poolse commissie voor onderzoek naar misdaden van de nazi's heeft aantal documenten over de activiteit van Eichmann gepubliceerd. Hieruit blijkt dat de vroegere „Obersturm- barmführer" de zgn. „Wannseekonfe- renz" heeft bijgewoond. Op deze ferentie, die 20 januari 1942 in Berlijn werd gehouden, werd besloten tot sale uitroeiing van de Joden. Vooral na deze conferentie werkte de afdeling van Eichmann, de vierde sec tie van de Gestapo, op volle toeren. Enerzijds hield Eichmann zich bezig met moord op grote schaal er zijn documenten van een conferentie die op 25 mei 1944 in Boedapest werd ge houden over het transport van een kwart miljoen Joden anderzijds vond hij ook de tijd om doodvonnissen van individuele Joden te tekenen. Po len bezit namelijk een door Eichmann getekende telexnota waarin het ter dood brengen van vier Joden door de Gestapo van Ciechanof wordt goedge- Alleen in Polen al zijn 4.621.000 Jo den door da Duitsers vermoord. Grimms woordenboek nu voltooid het heeft samengewerkt met het Wes ten, namelijk het 32 delen tellende woordenboek van de Duitse taal waar aan de gebroeders Grimm reeds meer dan een eeuw geleden waren begon- ook om hun geweldige kennis toenmalige Duits. Zij wilden een woor denboek samenstellen dat elk Duits woord bevatte dat sinds de 16e eeuw in gebruik was geweest. Zij hoopten net werk tijdens hun leven te vol tooien. Maar Wilhelm overleed in 1859 "1 Jacob in 1863. Het werk werd voortgezet totdat het door de Tweede Wereldoorlog werd on derbroken. In 1946 werd het hervat door het Instituut voor Duitse taal letterkunde in Oost-Berlijn en het Insti tuut in Goettingen, West-Duitsland. Sa men beëindigden de instituten de laat ste twee delen. Bekijk uw waardebon goed! Hebt u nr 69456 of 39031 of 44533 dan behoort u tot de gelukkigen. Alle waardebonnen met deze nummers krijgen een prijs. Want dit zijn de winnende nummers, getrokken door Notaris Mr. C. Walig te Zaandijk. De serie-letters vóór de bepalen het gewonnen bedrag! Serie HH No. 69456 ƒ2500 SerieHH No. 39031 1000 SerieHH No. 44533 i 6G No. 69456 i NN No. 69456 i/TOCn Allo overige f)l i/ tUU series No, 69456 tJ Allo overige 1 series No. 39031 n I Alle overige C series No. 44533 J e 66 No. 39031 3 NN No. 39031 Serie 66 No. 44533 Serie NN No. 44533 Uitsluitend bet met BEWAREN bedrukte deel vsn de folder is prijsbepalend! UITBETALING PRIJZEN: Prijzen beneden f 50.-. Prijsbepalend deel van de folder aangetekend zenden aan HONIG, Postbus 45, Koog aan de Zaan. Gratis Geldprijs wordt per postwissel overgemaakt Overige prijzen: HONIG bericht zenden welke serieletters en num mer u bezit, waarna controle en uitbetaling volgt. royale ZES BORDEN UIT ELK PAK in voordeliger m prijs Na 33 jaar weer batig saldo handelsbalans Frankrijk heeft op de handelsbalans van 1960 voor het eerst sinds 33 jaar een batig saldo, als ten minste de cij fers over december dezelfde tendens hebben als die van de rest van het jaar. Frankrijk heeft in de eerste elf maan den van '60 voor 21.660 miljoen franc geëxporteerd, tegen 16.914 miljoen in 1959. Oktober was de recordmaand met een export van 2.148 miljoen franc. Frankrijk heeft voornamelijk handel gedreven met zijn Euromarktpartners, van wie West-Duitsland de beste afne mer en ook de belangrijkste importeur was. De Franse export naar Italië is gestegen met 54 procent, de import uit dit land met 48 percent. De Franse export naar de V S. is enigszins gedaald, terwijl de Amerikaan se import steeg. Naar Engeland heeft Frankrijk echter meer geëxporteerd dan in '59, terwijl de import uit dit land ongeveer hetzelfde bleef. Rivieren keren binnen hun oevers terug De zware regenval is gisteren boven het grootste deel van Frankrijk opge houden, waardoor de gezwollen rivie ren weer binnen hun oevers terugkeer den na verschillende dorpen en lande rijen overstroomd te hebben- In sommige gebieden daalde het kwik tot het vriespunt. In bergachtige gebie den wordt sneeuwval gemeld, op het Millevaches-plateau viel tien centime ter. Ongeveer 100 huizen in de lage delen van Poitiers staan nog in het water, maar de rivier daalt en geëvacueerde gezinnen treffen voorbereidingen naar huis terug te keren. Omvang van grondbezit wordt beperkt De Indonesische regering heeft wet ten gepubliceerd, volgens welke de om vang van het land dat een boer mag bezitten, yrordt beperkt. In gebieden die niet dichtbevolkt zijn, mag een boer of boerengezin niet meer dan vijftien ha rijstveld of twin tig ha droogland hebben. In dichtbe volkte gebieden worden deze cijfers be perkt tot resp. vijf en zes ha. Boeren die meer gebied hebben dan de nieuwe maxima, moeten binnen drie maanden de regering daarvan op de hoogte brengen. Wanneer een gezin meer dan zeven leden heeft, kan het gebied met tien procent voor ieder nieuw lid worden uitgebreid, mits de uitbreiding de vijf tig procent niet te boven gaat. Ieder die deze bepalingen overtreedt, kan drie maanden gevangenisstraf of een boete krijgen. De regeling heeft geen betrekking op plantagegebied. elkaar bestrijdende facties, die „P mibtfnre regiem van kolonel Joseph Moboetoe 'bedreigen, met elkaar te verzoenen. Dit is het eerste bezoek van Ham marskjoeld aan Kongo sedert medio augustus van het afgelopen jaar. Hij deelde de pers mee. dat hij sedert dien drie maal geprobeerd heeft een bezoek aan Kongo te brengen. Een groep van 120 Ierse soldaten van de V.N.-strijdmacht in Kongo is gisteren in allerijl per trein naar een plaatsje op 32 km ten westen van Al- bertstad gebracht om een groep van 40 Nigeriaanse V.N.-sotdaten te ont zetten, die zijn ingesloten door opstan dige Baloeba. De Nigerianen zaten in een trein, die dinsdag ontspoorde. Cuba behartigen. Drie Amerikanen, onder wie een ver tegenwoordiger van het ministerie van Financiën bij de ambassade in Havan na, die dinsdagavond in de Cubaanse hoofdstad waren gearresteerd, zijn gis teren weer vrijgelaten. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heb ben verklaard dat Cubanen die als po litieke vluchtelingen in de V.S. aanko men zonder in het bezit van een visum te zijn. „welwillend" zullen worden be handeld nu het door de sluiting van de ssade in Havanna onmogelijk is den visa uit te geven. Tsjecho-Slowakije heeft er mee in gestemd Cuba's belangen in de V.S. te behartigen. De regering van Fidel Cas tro had dit land hierom verzocht. Zwit serland zal de Amerikaanse belangen in James Hagerty. perssecretaris van het Witte' Huis, heeft verklaard dat het verbreken der betrekkingen geen invloed zal hebben op de status van de Amerikaanse marinebases in de Baai n Guantanamo, in Cuba. „Het verdrag, waarbij wij het recht rkregen aldaar een basis te onderhou den. kan niet zonder toestemming der V.S. worden opgezegd." aldus Hagerty. Koning Mohammed V van Marok ko heeft in Casablanca een Afrikaans- Aziatische „topconferentie" geopend, behalve Marokko Cey- Afrikaanse Staten en de lopige Algerijnse regering deelnemen. De koning zei de voorlopige Algerijn se regering de volledige steun van Hij pleitte voor de oprichting var Afrikaanse raadgevende vergadering en een aantal commissies ter uitvoering van zijn plan voor de bevrijding van Koning Mohammed ontvouwde daar na een plan van vijf punten voor hei herstel van de orde en van de regering- Loemoemba in Kongo. Dit plan behelst Instelling van een permanente V.N.- commissie en een verzoek aan alle Kon golese leiders om deel te nemen aan een verzoeningsconferentie. In Eindhoven is gisteren de 19-ja- rige mej. E. A. W. Noten uit Leende om het leven gekomen. Zij stak de Gel- dropseweg over en werd gegrepen door een personenwagen, bestuurd door H. K. uit Eindhoven. Het slachtoffer overleed later aan haar verwondingen. TOCH IS HET ZO! Een paar dagen geleden zijn de autoriteiten van Bad Oldeslö (Sleeswijk- Holstein) ervan op de hoogte gebracht dat er sinds de tweede wereld oorlog een op scherp staande bom voor een groot flatgebouw ligt. Alleen omdat ze geen „moeilijkheden" wilden krijgen, hebben de be woners van het flat het nooit gemeld. Na de oorlog zijn er in dat ge bied ruim 7.500 bom men, 1.300 mijnen, een miljoen granaten en vijf miljoen andere explo sieven gevonden. Gisteren zijn in Reggio Calabrië (Italië) zeven kinderen gewond, (vijf van hen ernstig), toen één van de twee hand granaten, die zij in het veld hadden gevonden, ontplofte. De ernstig ge wonde kinderen behoor den allen tot het gezin Berlinggieri. Een trekker met opleg ger, die geladen was met 20.000 liter olie is gisteren in Hengelo ge slipt en tegen een muur van een café gebotst. De wagen kwam in de lege cafézaal tot stilstand. Een week geleden was het café ontruimd, om dat het plaats moet ma ken voor het in aan bouw zijnde nieuwe raadhuis. Na korte tijd reed de chauffeur de wagen achteruit en ver volgde zijn weg. Adenauer meent dat zijn ziekte van de vorige maand te wijten is aan de slechte werking van de centrale verwarming in zijn werkkamer. Vol gens medewerkers van Adenauer, die vandaag 85 jaar is geworden, heeft de Bondskanselier het gauw te warm. Als hij zijn kamer binnen komt zegt hij altijd: „Doe de ramen open, het is hier verschrikkelijk heet". De ramen blijven dan open totdat de tem peratuur aanmerkelijk is gedaald. I Radio Moskou heeft ge zegd, dat de 71-jarige filmspeler Charlie Cha plin van plan is deze zo mer met zijn gezin een bezoek aan de Sowjet- unie te brengen. Chaplin zou hiertoe hebben be sloten, omdat hij: 1. zijn oudste dochter naar de Bolsjoi balletschool in Moskou zal zenden; 2. als acteur Nikita's ge zicht (vriendelijk en sterk, een tikje ondeu gend) en zijn lach waar deert; 3. in de toekomst van de Sowjetunie ge looft. I In Stadskanaal en om geving wordt een actie gevoerd om de spoorlijn StadskanaalAssen ook weer voor personenver voer open te stellen. De verbinding wordt nu on derhouden met autobus sen; men is van mening, dat dit voor duizenden gezinnen te veel moei lijkheden oplevert en ook de wegen zijn voor deze bussen te smal. Momen teel wordt de lijn alleen gebruikt voor goederen- I Staatssecretaris Schmel- zer heeft gisteren in Zwolle de eerste premie uitgereikt van het jeugd- spaarsysteem „Zilver vloot". Tot nu toe hebben de 350.000 deelnemers in totaal acht miljoen gul den ingelegd. Wanneer we vertellen, dat sommige dieren door een sterke innerlijke drang gedreven, een dodentrek on dernemen, een tocht dus, die geen ander doel heeft dan de dood te vin den, klinkt dit weinig aannemelijk. Toch zijn hiervan vele voorbeelden bekend en het meest klassieke hier van is ongetwijfeld de plotseling pe riodieke massatrek van de lemming, een woelmuis In Skandinavlë. Deze dieren verenigen zich in bepaalde perioden tot geweldige scharen en begeven zich op reis. Een reis, die altijd in de richting van de kust gaat, onverschillig in welke hemelrichting die gelegen is. Overdag rusten zij in moeilijk toegankelijke schuilplaat- trekken zij verder. Onweerstaanbaar worden gedurende de tocht alle hin dernissen genomen onvoorwaardelijk volgen alle dieren de koplopers, die de schare onfeilbaar naar dood en zelfvernietiging zullen voeren. Is de steile kust bereikt, dan stort de hele troep zich als terval hals-over-kop van de loodrech te klippen, waardoor een groot ge deelte te pletter valt in de peilloze diepte. De rest stort zich in het water, klautert over rotsblokkeu en ijsschot- sen om opnieuw in het water te dui ken en weldra is er van de massale horde lemmingen geen enkele meer in Dit la de dodentrek, zoals die bi) insekten, bijv. bij sprinkhanen, veel vuldig voorkomt. Maar ook andere dieren kunnen plotseling door de drang der zelfvernietiging worden be vangen en ter dodentrek gaan. Zo verscheen In de buurt van Krasno- jarsk, in Siberië, eens een massale horde van duizenden en duizenden eekhoorntjes die zich pardoes in de snelstromende Jenlssei stortten en alle zonder uitzondering omkwamen. En de geoloog Walther was er getui ge van hoe miljoenen zoetwatervissen vanuit de Wolga de Kaspische Zee in trokken om daar in het zoute water te gronde te gaan. Hoewel we er voor moeten waken de oorzaken van dergelijke processies van ter-dood-gewijden te generalise ren, zo Is het toch waarschijnlijk dat de dodentrek een gevolg ls van een mysterieuze innerlijke drang, welke veelal optreedt na bepaalde vrucht bare jaren. Zo werpt de lemming normaliter één- of tweemaal per jaar jongen, maar in sommige jaren brengt ze wel tienmaal jongen ter we reld. Deze geweldige vermeerdering móet eindigen in een massale dood en dat schijnt tot het wezen van het dier door te drin gen. (Aan een be wust besef hiervan kan uiteraard niet gedacht worden.) Er zijn echter ook dieren die op deze drang tot zelfvernietiging anders reageren. Zo sjjn er bijv. insecten die in tijden van massale toename de eigen eieren en poppen opeten om zodoende overbevolking te voorko men. En een bepaalde mot in N.- en O.-Europa brengt na een periode van massale vermeerdering als laatste generatie bijna uitsluitend mannetjes voort, waardoor de moeilijkheden van het bevolkingsvraagstuk zonder hardhandig Ingrijpen van bnitenaf eveneens zijn opgelost. Vrsagt U ech ter niet, hoe de innerlijke drijfveer bij deze dieren werkt, want daar weet niemand Iets vsn af. Thans wil een lezer weten, of een voorwerp In zee blijft zinken, tot het de bodem heeft bereikt, dan wel, of het door de grote druk van het water op een gegeven moment ergens blijft Engeland aan de grens van zijn capaciteit grenzen van haar capaciteit bereikt. Een zeer grote werkgelegenheid is kenmer kend voor deze situatie. In het aan het Verenigd Koninkrijk gewijde overzicht van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking wordt ook ge zegd, dat het probleem van Engeland de laatste twee jaar gelegen was in de vraag hoe het in sterkere mate dan voorheen de produktiviteit moest opvoe ren om gelijke tred te kunnen houden met andere Europese landen. Het wordt teleurstellend geacht, dat het na een korte periode van herstel van de jongste recessie niet mogelijk is geweest een vlotter en meer bevredigend expansietempo te handhaven. Er was een tendens merkbaar, dat de lonen meer stegen dan de produktiviteit, ter wijl het overschot op de betalingsba lans verdween. Beperkende maatrege len waren noodzakelijk, maar het wordt betreurd, dat binnen- en buitenlandse oorzaken het noodzakelijk maakten de ze maatregelen zo vlug in de expansie periode te nemen. Naar het oordeel van de O.E.E.S. zal de totale vraag dit jaar waarschijnlijk iets stijgen. De investeringen in de overheidssector zullen waarschijnlijk in oescheiden mate worden uitgebreid en die in de particuliere sector vrij om vangrijk. Verder kan een aanzienlijke stijging van de reële persoonlijke inko mens worden verwacht, gedeeltelijk als gevolg van de op handen zijnde loon onderhandelingen. Daardoor zal de con sumptie dit jaar iets stijgen, ondanks de gevolgen van de voortdurende kre dietbeperkingen. Ook de uitgaven van de overheid zullen naar verwachting enigszins omhoog gaan. De Curtis-Wright Corp. heeft een overeenkomst getekend voor dc ver koop van pneumatische handgereed schappen van Grasso's Kon. machine fabrieken n.v. te 's-Hertogenbosch. De Ierse film- en toneelacteur Bar ry Fitzgerald is gisteravond op 72-jari- ge leeftijd in Dublin overleden. Hij trad, nadat hij in 1936 naar Hollywood was gegaan, in veel films op, onder meer in ...Going my way" voor welke rol hij 1944 i prijs kreeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5