Jlicuroc geihsctfe (fourant Commentaar Kom in N.-Guinea kijken vraagt Nederland in brief aan Ver. Naties „Sneeuwman-schedeF' nog niet terug NIEUWS in één oogopslag- BON Van duur papier... Deskundigen verwachten 65 pet. „ja ^stemmers Stakingen in België tonen verloop DONDERDAG 5 JANUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling TeL 31441 CHRISTELIJKEATION AAL DAGBLAD ,5tant»asllcfi is ghrbleota mgn hert ia legljeospotf Eenenveertigste jaargang no. 12066 „Grootvader aller vossen" vandaag 85 jaar De Nederlandse regering heeft in een brief aan secretaris generaal Hammarskjöld van de Ver. Naties met nadruk ver zocht met het oog op de felle Indonesische beschuldigingen een vertegenwoordiging een onderzoek te laten instellen naar de situatie in Nederlands Nieuw-Guinea. Koning Boudewijn heeft de voorzitter van de Belgische socia listische partij Collard ontvangen, nadat tevergeefs was ge tracht het parlementsgebouw in Brussel te bestormen. Men vraagt zich af, of Collard de Belgische vorst heeft medegedeeld zich van de mislukte actie te distanoiëren óf dat in het onder houd het begin moet worden gezien van een Koninklijke be middelingspoging. De Ver. Staten nemen thans in de kwestie-Laos een wat soe peler houding aan om tot een vreedzame oplossing te geraken. Washington heeft zich neergelegd bij het tot nieuw leven brengen van de internationale commissie voor Laos, die in 1954 in Genève werd ingesteld. De Veiligheidsraad is begonnen met de behandeling van de Cubaanse klacht over de Amerikaanse agressie. Het Ameri kaanse ambassadepersoneel in Cuba is vertrokken. De laatste elf man gaan over enkele dagen weg. als zij hun werkzaam heden hebben overgedragen aan de Zwitsers, die de Ameri kaanse belangen zullen behartigen. In spanning wordt in en buiten Frankrijk uitgezien naar da uitslag van de volksstemming inzake Algerije. Politieke waar nemers hebben de veronderstelling uitgesproken, dat 65 pro cent van de kiezers zich achter de plannen van president De Gaule zal stellen. De ontwikkeling in de zeescheepvaart is vorig jaar zodanig geweest, dat de Nederlandse reders menen, dat enig optimisme voor dit jaar gerechtvaardigd is. Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing la). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek ..ilp-Parade" op onderstaand adres: T^eddy Tinldng, dë En gelse mode-ontwer per, die zich speciaal heeft toegelegd op het creëren van flatteuze sportkleding en die de ernstige heren van het organisatie-comité van het jaarlijkse tennistoer nooi op Wimbledon al vele malen de haren te berge heeft doen rijzen door de bijzonder ge waagde klediing, die hij de tennis-sterren liet dragen, is nu weer met iets nieuws gékomen. Tijdens een show in Dum barton House te Londen bracht Tinling tenniskle- dimg van papier. Een duur 1 soont papier overigens, dat speciaal geprepareerd, sterk van structuur, en uit Ame rika afkomstig isc Omdat het in Engeland nog niet gemaakt kan worden, zijn de pakjes nogal prijzig. Ze kosten zo ongeveer een tienltje en ze moeten na tuurlijk na twee of drie keer dragen weggegooid worden. Wasproblemen zijn even wel de wereld uit. Steeds kan weer een ander, fris papieren pakje worden aan getrokken. Telkens kun nen de tennissporftbeoefe- toiletje op de baan ver schijnen en dat interesseert natuurlijk vooral de dames onder hen. Op de foto de Engelse ten nisser Michael Davies en de charmante Dawn Chapman, die de geïnteresseerde kij kers de nieuwigheid voor schotelden. Voorlopig blijft het kran tenpapier wait goedkoper dan het itennispakje-papier en daarom maken we ook nu maar weer een regeltje extra-reolame voor onze krant, want de bon staat er ook vandaag weer. Britse aandacht voor geschil met Indonesië Britse hoogwaardigheidsbekleders uit achttien landen in Azië en de Stille Oceaan zijn gisteren te Singapore vier daagse besprekingen begonnen over het geschil tussen Nederland en Indonesië betreffende Nederlands Nieuw-Guinea, aldus wordt volgens Reuter in betrouw bare kringen medegedeeld. Deelnemers zijn ambassadeurs, hoge commissarissen, gouverneurs en dient- hooflden. De Britse plaatsvervangend mi nister van buitenlandse zaken, R. Ed ward Heatlh is aanwezig op de confe rentie, die ook Laos zal bespreken. Moord op meisje V.S.-MILITAIR GEARRESTEERD Een Amerikaanse luchtmacht-militair is door de Britse politie gearresteerd op beschuldiging van moord op een En gels meisje, dat gewurgd langs de weg kant werd gevonden nabü de Ameri kaanse vliegbasis Wethersfield in Essex. De arrestant is de 29-jarige Eugene B., die gelhuwd is en een zoon en twee dodhiters heeft. Het meisje, de 20-jarige Jean Constable, werd vaak in gezelschap van Amerikaanse militairen gezien. Haar stoffelijk overschot werd twee da gen geleden onder een rozenstruik ge vonden op acht kilometer van de vlieg- TTET MINISTERIE van buitenlandse zaken heeft van antwoord gediend -U- op het document, dat de Indonesische permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, in opdracht van zijn regering op 23 december heeft ingediend bij de secretaris-generaal van de V.N. Dit Indonesische document, waarin een scherpe aanval wordt gedaan op het Nederlandse beleid inzake Nederlands Nieuw-Guinea, is op 3 januari verspreid onder de leden der Verenigde Naties. Naar aanleiding van deze Indonesische ooit overtuigd stap heeft de Nederlandse regering haar permanente vertegenwoordiger bij de V.N.. mr. C. W. A. Schürmann, opdracht gegeven, een brief te overhandigen aan de secretaris-generaal, eveneens met het verzoek, deze onder de leden der V.N. te doen verspreiden. Deze brief zegt dat de Indonesische tegenwoordiger een volkomen onjuist beeld heeft gegeven van de status van Nederlands Nieuw-Guinea en van de in het gebied bestaande toestand. Voorts het ongerijmd om zelfs maar te veronder stellen, dat bij de Nederlandse regering jegens Indonesië enigerlei agressieve voornemens, in welke vorm ook, zouden bestaan, aldus de Nederlandse brief. De brief vervolgt: „De Nederlandse regering Is verbaasd en ontsteld over de aantijgingen dreigende taal, die de Indonesische brief bevat, en ten zeerste verontrust door wat haar een openlijke bedreiging toelijkt on in het bedoelde gebied gewelddadige mid delen te gebruiken. De regering heeft niets te verbergen en herhaalt bij deze-haar eerder afge legde verklaring, namelijk dat zij bereid is. haar politiek en haar handelingen, die een zo spoedig mogelijke toekenning het recht van zelfbeschikking vooi papoea-bevolking beogen, te onderwer pen aan een doorlopend kritisch onder zoek en een beoordeling door de Verenig de Naties. Gezien de thans door het Indonesische schrijven geschapen nieuwe situatie, is de Nederlandse regering thans m DAGEN VAN SPANNING IN FRANKRIJK De stemming onder Franse func tionarissen en politici is er, deze dagen voor de komende volksstem ming, waarin de kiezers wordt ge vraagd him mening te geven over de Algerijnse politiek van president De Gaulle door „ja" of „neen" te stem men, een van angstige verwachting. Invloedrijke financiële en industriële groepen werken achter de schermen tegen De Gaiulle, ogenschijnlijk omdat zij een Frans Algerije willen, docfli in werkelijkheid omdat bun vijandigheid jegens De Gaulle is verscherpt door de opmerking in diens oudejaarsavond toespraak, waarin hij sprak over de wenselijkheid om ook arbeiders u leiding der bedrijven op te nemen Dinsdag, de eerste dag na De Gaul le's oudejaarsavondtoespraak, was he' stol op de Barijse beurs. Volgens de ef fectenmakelaars heerst er duidelijke be zorgdheid onder de beleggers ove. uitslag der volksstemming en maakt men zich met name bezorgd over de mogelijkheid, dat De Gaulle het resul taat als onbevredigend zou beschouwen en zou besluiten heen te gaan. De verklaring van generaal Jean Val- luy, de 61-jarige gewezen opperbevel hebber der N.A.V.O .-strijdkrachten in Midden-Europa, waarin hij zich uit. Turkse ex-president vrijgesproken De afgezette Turkse president Celal Bayar en zeven andere beklaagden zijn vandaag vrijgesproken van het moed willig aanwakkeren van de gewelddadi ge anti-Griekse relletjes die vijf jaar geleden in vele delen van Turkije heb ben plaatsgevonden. vonnis tegen ex-premier Adnan Menderes, oud-minister van buitenland zaken Fatim Zorlu, oud-gouverneur i Ismir Cemal Hadimli, die eveneens beschuldigd waren van medeplichtigheid aan de relletjes, is aangehouden, het geen erop duidt dat ze waarschijnlijk schuldig zullen worden bevonden. Britse opdracht aan Neratoom De N.V. Neratoom beeft opdracht ont- angen tot bouw van een kernreactor- drager voor het te Wlnfrith bü Bourne mouth in Engeland uit te voeren Dra gon-plan, hetwelk te vergelijken is met het Nederlandse reactorcentrum te Petten. 1 sprak tegen de Algerijnse politiek van de president, heeft het algemene gevoel van onbehagen nog doen Desondanks denken zij, die litlek inzicht menen te beschikken, dat ln Frankrijk zelf ongeveer 65 procent der kiezers „ja" zal stemmen, terwijl mogelijk een kwart van het totaal bij de stembus verstek zal laten gaan, hetgeen een bijna normaal percentage niet-stemmers wordt geacht. In Frankrijk zelf zijn ongeveer 27.000.000 kiezers ingeschreven, in Algerije 4.900.000 en meer dan een miljoen in de Franse overzeese gebiedsdelen. De Gaulle zal, als gemeld, vrijdag middag een uur zijn laatste toespraak voor de volksstemming houden. de noodzaak, dat de beschikking zal worden verkregen over een uit de eerste hand uitgebracht onpar tijdig verslag over de huidige toestand in en rondom Nieuw-Guinea. In verband hiermede is mij opgedragen, aldus mr. Schürmann verder, u met na druk het aanbod te herhalen dat in juni 1960 is gedaan en u mede te delen dat mijn regering het van ganser harte zal toejuichen, als u een persoonlijke verte genwoordiger zoudt willen zenden tenein de aan u rapport uit te brengen er door u aan de leden van de V.I^ovei toestanden in het gebied". Koninklijk gezin op de ski's Het Nederlandse koninklijke gezin doet het goed pp de ski's in hét Oostenrijkse wintersportoord Lech, war het vermoe delijk tot 8 januari zal >jTpron. Toen ko ningin Juliana-'gisteren de lange latten aanbond en van de Kriegerhorn afsnelde, werd zij door een groepje bewonderende ski-enthousiasten gadegeslagen. Gerhard Jochum, dc skileraar van dc koningin, verklaarde tegenover verslag gevers: „Zij is enorm. Ik heb in haar klas maar een paar leerlingen die zoveel kracht en talent ten toon spreiden." Prins Bernhard en prinses Irene be horen zo langzamerhand al tot de ervaren skiklasse. Erich Mossbrugger, een plaatselijk ho telhouder, die Prins en Prinses op hun dagelijkse tochten als gids begeleidt, ver klaart: „Gewoonlijk moet ik aan het. eind van een afdaling op mijn volgelingen wachten, maar met hen is het anders. Soms zijn ze er eerder dan ik, en dan moeten zij wachten." Ook prinses Marijke bekwaamt zich in de snelle glijsport en in het beginners klasje is zij een der besten. Afrikaanse leiders poseerden gisteren in Casablanca (Marok ko) alvorens de Afro-aziatische „topconferentie" zich o.a. met het vraagstuk Kongo zou gaan bezighouden. Van links naar rechts: Ferhat Abbas, premier van de Algerijnse opstandelin genregering in Tunis; president Kwame Nkrumah van Ghana; koning Mohammed V van Ma rokko; president Gamal Abdel Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek; president Sekoe Toere van Guinea en president Mobido Keita van Mali zie ook pagina 5). De ontploffing in de zuurstoffabriek van de staalfabriek West- falenhiitte te Dortmund heeft tot dusver aan dertien personen het leven gekost. Terwijl er nog minstens vier in de puinhopen worden vermist. Van de elf ernstig gewonden verkeren er twee in levensgevaar. Van de doden heeft men er negen niet kunnen identificeren. De schade in de fabriek wordt op 11 miljoen geschat. Het reddingswerk moest men gisteravond staken met het oog op het gevaar van neervallend puin. Vanochtend zijn de reddingsploegen weer aan het werk gegaan. De stakingen in België geven de laatste dagen duidelijke tekenen van verloop te zien. Bej aantal werkwilligen stijgt en de massabetogingen worden minder. De be drijven komen langzaam weer op gang. De enige demonstratie van enige omvang had gisteravond in Brussel plaats, waar enkele honderden studenten en nozems de „neutrale zone" van de hoofdstad pro beerden binnen te dringen. Friese ruiters i afdelingen rijkswacht slaagden er ech- t in de toegangswegen bezet te houden. Voordat de benden de neutrale zone hadden bereikt hadden zij een stadsbus en tram tot stoppen gedwongen. Met een regen van stenen werden de ruiten van de voertuigen vernield. De passagiers konden later ongedeerd uitstappen. De betogers probeerden daarna de bus en de tram af te breken, maar verder dan de n en deuren kwamen zij door het optreden van de politie niet. Ook een be storming van het parlementsgebouw mis lukte Twee personen werden hierbij ge- Het verkeer in Brussel werd chaotisch toen de rijkswacht het hart van de stad met Friese ruiters voor alle verkeer af sloot. Later op de avond kon een gedeel- n de „neutrale zone" weer voor het verkeer worden opengesteld. 's Middags hadden de demonstranten het gebouw van de Sabena met stenen bekogeld. Door politie konden zij echter worden weggejaagd. In een Brussels wa renhuis brak brand uit. Vermoed wordt dat het vuur is aangestoken door betogers. Volgens ooggetuigen zouden rookpatronen binnen zijn geschoten. Binnen e?n uur had de brandweer het Een paleis-woordvoerder heeft vandaag meegedeeld dat Koning Roudew(jn gister avond laat premier Eyskens op het kasteel in Laeken heeft ontvangen. Voordien had de Koning de voorzitter van de socialis tische partü. Collard, ontboden. De in houd van de gevoerde besprekingen is niet bekend. Het parlement heeft vandaag de behandeling van de eeuheidswet voort- Gratie voor vrouw in Amerika De 42-jarige mevrouw Edythe Klumpp, die vrijdag haar leven op de elektrische stoel in de staatsgevangenis van Ohio zou eindigen, heeft gisteravond gratie ge kregen. Gouverneur Michael Disalle van Ohio verklaarde uit een gesprek met mevrouw Klumpp, toen deze onder in vloed van een „waarheidsserum" ver keerde, de overtuiging te hebben gekre gen, dat zij onschuldig was aan de moord waarvoor zij was veroordeeld. Mevrouw Klumpp was in oktober 1958 schuldig bevonden aan de moord op me vrouw Louise Bergen, die evenals zij in Cincinnati woonde en met wier echtge noot zij samenleefde. Het lijk van me vrouw Bergen werd aan de oever van een m?er verbrand. j^"AARMATE IN Nieuw-Guinea de groei naar een eigen democratisch bestel voortgang vindt, neemt in Indonesië de heftigheid toe. Duidelijker bewijs voor de juistheid van de Nederlandse politiek kan men zich niet denken. De Indonesische regering immers, hoe zeer reeds overladen door het beheer over eigen grond, wenst bovendien Nieuw- Guinea bij eigen gebied in te lijven. De kans daarop wordt geringer in de mate waarin voor de Papoea's de bekwaamheid tot eigen-oordeelsvorming groter wordt. Reeds uit de bemiddelingspogingen van de premier van Malakka is Nederland, ook voor het oog van de wereld, op ge lukkige wijze te voorschijn gekomen. En de brief, die onze regering thans in ant woord op Indonesische alarmkreten heeft doen toekomen aan de Verenigde Naties, betekent een gelukkig vervolg. Nederland heeft in Nieuw-Guinea niets te verbergen. Het is gaarne bereid om de Verenigde Naties in de gelegenheid te stellen zich over de situatie een me ning te vormen. Dan zal men zien, dat er een gestadige ontwikkeling is naar de mogelijkheid voor de inheemse bevol king van een eigen positiekeuze. Dan zal men tevens bemerken, zo dunkt ons, dat deze gestadige ontwikkeling niet gediend wordt door het kabaal, dat Indonesië tel kens weer verwekt en door de paniek, die het steeds weer te zaaien tracht. Maar zou dit laatste juist niet als de bedoeling van de Indonesische politiek aangemerkt moeten worden? Nieuw-Gui nea heeft behoefte aan rust, welnu, dan zaaie men onrust. Nieuw-Guinea heeft behoefte aan vertrouwen, welnu, dan be- vordere men het wantrouwen. Over de taal die Indonesië bezigt, heeft Nederland zich in de brief aan de Ver enigde Naties verbaasd en ontsteld ver klaard. Men kan veronderstellen, dat ook in dit geval de soep niet zo heet zal wor den gegeten als ze van de zijde van In donesië wordt opgediend. Maar ook dan bereikt Indonesië niettemin dat de be trekkingen tussen Nederland en Nieuw- Guinea op de proef worden gesteld. Zij zullen, omdat onze politiek eerlijk is en door de bevolking van Nieuw-Guinea ook als eerlijk wordt erkend, deze proef kunnen doorstaan. De onrust en paniek, die Indonesië te zaaien tracht, zullen Nederland te dui delijker het besef bijbrengen, dat het met zijn politiek op de goede weg is. De ont wikkeling in Nieuw-Guinea zet zich voort, de totstandkoming van een eigen Nieuw- Guinea Raad is zeer aanstaande. Onder deze omstandigheden is de poli tiek van Indonesië al te doorzichtig. In hoge mate te betreuren blijft zij niette min. Ook aan de Verenigde Naties zal dit niet kunnen ontgaan. I Bij een aanval van regeringstroepen op twee schuilplaatsen van de communisten in Centraal-Vietnam, zijn 20 communisti sche guerrillastrijders gedood. Tot nu toe hebben de overstromingen in Midden- en West-Frankrijk aan aóbt men sen het leven gekost. Bij Parbhenay in West-Frankrijk zijn drie mensen om het leven gekomen, bij een explosie die ont stond, toen water in aanraking kwam met twee vaten carbid en het ontstane gas door een vonk ontbrand is. De 74-jarige ex-premier van Frankrijk Robert Sohuman is gisteren in een zieken huis opgenomen, na door een hartaanval te zijn getroffen. Zijn toestand is thans bevredigend. In een hartëlijke boodschap aan bondskan selier Adenauer heeft premier Ohroesjtsjef vandaag de hoop uitgesproken dat het Duitse probleem spoedig uit de weg ge ruimd zou worden door een vredesverdrag. Van een snel te sluiten vredesverdrag ver wacht Chroesjtsjef dat daardoor de toe stand in Europa gezonder zal worden en dat dit een heilzaam effect zal hebben op de betrekkingen tussen Moskou en Bonn. TpEN DEPRESSIE.GEBIED bedekte t T-J morgen Scandinavië en Noordduits, land. De kern in dit laatste gebied nam echter snel in betekenis af, onder invloed van een zwakke rug van hogedruk die over de Britse eilanden naar het oosten beweegt. Het depressiegebied veroorzaakt boven Rusland een brede zuidelijke lucht stroming waarmee zachte lucht naar het noorden tot binnen de poolcirkel wordt gevoerd. In een groot deel van Europees Rusland komt dan ook dooi voorOp de bet Tendens «tijamd. zeegebied ten zuiden van IJsland naar het oosten. Het front van deze depressie Stand gisteren: 738. zal in de komende 24 uur in ons land M 1 plaatselijk enige regen brengen. p.nturen ,ls v.ndaij. Matlfe tot krach- Do udnd draait naar l,r, ruidwetten en "uldw"le|Uke wlnd- zal tamelijk zachte lucht blijven aan. (Opgemaakt te 11.15 uur.) tij New-Foundland is een diepe ZON EN MAAN zeer actieve depressie ontstaan, die Zon: op 8.48 uur, onder 16-44 uur; rschijnlijk de Oceaan op zal trekken. maan: op 21.38 uur, onder 10.51 uUr. De Bilt verwacht tot morftnavond: HET WEER IN EUROPA Half tot zwaar bewolkt enige regen of natte sneeu tydeiyk temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem- zeven uur Op de 730 m verdieping van de staatsmijn Hendrik is gisteren de 49- jarige houwer de heer P. N. Schroeder uit Brunssum onder een omvallende wa gen voor personenvervoer bekneld ge raakt. Aan de daarbij opgelopen ver wondingen is het slachtoffer in het ziekenhuis te Heerlen overleden. hebben al hun kopter een vliegtocht in het als onderpand Mount-Everestgèbied onder- veilige te- nam. ^LS GEVOLG van slechte sir Edmund terugkeren De dorpsbewoners hebben te zullen bouwen. Drie Sher- onmogelijk maakte. Het wa weersomstandigheden is naar het dorpje Khoem- de tweehonderd jaar oude pagidsen die nabij Khoem- de eerste maal dat een heli sir Edmund Hillary er niet joeng op de Mount Everest schedel node afgestaan aan joengd woi in geslaagd de schedel van en vandaag zou opnieuw Hillary die deze een maand bezittingen een vermeende afschuwelij- een poging worden onderno- lang mocht meenemen op gesteld voc ke sneeuwman terug te men. Dan is het de laatste reizen naar Chicago. Lon- brengen naar de eigenaars, dag waarop Hillary de den en Parijs voor weten- nadat hij er een reis om schedel kan terugbezorgen schappelijk onderzoek. De de wereld mee heeft ge- aan de dorpsbewoners die beroemde veroveraar van "laakt. volhouden dat deze van de Mount Everest heeft in Na twintig minuten vlie- een Yeti of afschuwelijk gen moest de helikopter van sneeuwman afkomstig is. ugkeer van de schedel. Enkele leden van de expe- De helikopster van Hillary ditie van Hillary menen dat steeg tot 4000 meter maar de schedel onecht is, terwijl was nog 600 meter beneden Hillary zelf van mening is vuur de scalp de belof- Khoemjoeng toen het slech- dat ook de afschuwelijke gedaan een dorpsschool te weer een verdere tocht sneeuwman niet bestaat. Eclde De Bilt Stoefch. Oslo Aberdeen Mtlnchen Zürioh Locarno Wenen Madrid Maüorca Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1