V ersterkingen naar Algeri je Troepen van V.N. hebben grens Kivoe gesloten „Kleine topconferentie" van de E.E.G.-landen /ft een daftfce Kij, Zó heerlijk en zó handig HEINZ0 T-a Iets over postduiven houden Sprinkhanenplagen s OVEREENKOMST MET FRANKRIJK In 1959 hebben enkele eenheden van de strijdkrachten vier maanden in La Courtine geoefend. Thans is met de Franse regering een overeenkomst voor vijf jaar aangegaan. Deze overeenkomst heeft minister Luns over gelegd aan de Tweede Kamer. In de toelichting zegt hij, dat hiermee wordt voorzien in de behoefte aan oefengebieden, waaraan niet meer binnen het Nederlandse grondgebied kon worden voldaan. VERHOGING KINDERBIJSLAG Staatssecretaris Roolvink legt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verhoging van de kinderbij slagen nog eens de nadruk er op dat deze verhoging niet is bedoeld als compensatie van de melkprijsverhoging, die op 1 januari is inge gaan, maar verband houdt met de loonstijgingen, die de afgelopen periode hebben plaats gehad. Slechts de datum van ingang is beïn vloed door de voorgenomen verhoging van de melkprijs, omdat de re gering wilde voorkomen, dat vooral gezinnen met opgroeiende kinderen een geringer melkverbruik zouden gaan overwegen. Het verwijt, dat de staatssecretaris pas aan de Stichting van de Ar beid advies heeft gevraagd, nadat het voornemen tot verhoging van de kinderbijslag al bekend was, ontzenuwt hij aldus: pas toen op 28 oktober de Sociale Verzekeringsraad zowel tot verhoging van de bij slagen als verlaging van de premie adviseerde, kwam met zekerheid vast te staan, welke gevolgen de verhoging op de premiehoogte kon hebben. Op diezelfde datum is het advies van de Stichting gevraagd. Was dit te laat? Het komt wel meer voor, dat over bij de regering levende plannen aan parlement en pers mededelingen worden gedaan, aldus de heer Roolvink. De vraag, of publicatie van een voorgenomen maatregel kan voorafgaan aan het inwinnen van advies dient de regering naar zijn mening zelf van geval tot geval te beoordelen. De verhoging van de kinderbijslag wordt op 10 januari door de Eerste Kamer behandeld. ENKELE PENSIOENEN OMHOOG Om ook hen, die pensioen ontvangen krachtens de wet buitengewoon pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers, te laten delen in de tegemoet komingen, die zijn verstrekt als compensatie van de huur- en melk prijsverhogingen, die in 1960 hebben plaatsgehad, is bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend met de strekking, het buitengewc pensioen met ingang van 1 april 1960 met drie procent te verhogi Deze maatregel kost het rijk 225.000 per jaar. VELEN WILLEN GRIFFIER WORDEN Tot en met 2 januari hadden negentien personen gesolliciteerd naar de functie van commies-griffier der Tweede Kamer. Deze betrekking is opengevallen door het vertrek van de commies-griffier mr. G. M. A. N. Huigens, die met ingang van 1 januari was benoemd tot secretaris van de defensiecommissie van de Westeuropese Unie. Plan voor douane-unie voor geheel Europa De staatssecretaris van het Westduit- se ministerie van economische zaken, prof. A. Müller-Armack, stelt, als een uitweg uit het dilemma der E.E.G. E.V.A., voor een douaneunie voor ge heel Europa op te richten, die geba seerd is op de nieuwe Organisatie voor economische samenwerking en ontwikke lingshulp (O.E.S.O.). Volgens een gisteren in Bonn gedane mededeling, zou deze douaneunie van politiek scherpe kantjes ontdaan moe ten worden door er de karakteristieke trekken van een vrijhandelszone in op te nemen, waardoor zij naar de mening van waarnemers op het gebied van de handelspolitiek in het bijzonder voor de Scandinavische landen, Oostenrijk en Zwitserland aantrekkelijk zouden wor- Een woordvoerder van de V.N. heeft te Leopoldstad medegedeeld dat V.N.-troepen de grens tussen het Bel gische mandaatgebied van Roeanda- Oeroendi en de Kongolese provincie Kivoe hebben gesloten. Er worden thans per vliegtuig meer V.N.-troepen naar Goma, een van de weinige plaatsen in Kivoe, waar zich een vliegveld bevindt, overgebracht. De woordvoerder zei ook dat de toe stand in Kivoe gespannen is en dat er Europeanen, onder wie de Rode-Kruis- functionaris dr. Fischer, zijn gearres teerd. Dr. Fischer bevindt zich in Kon go voor het instellen van een onderzoek naar de behandeling van politieke ge vangenen in Kongo. Hij heeft twee we ken geleden verslag uitgebracht over de toestand van ex-premier Loemoemba, die door militairen van kolonel Moboe- toe is gearresteerd en gevangen gezet. De V.N.-woordvoerder verklaarde dat onderhandeld wordt over vrijlating der in Kivoe gevangen gezette Europeanen. Verbetering sociale voorzieningen De belangrijke sociale maatregelen die generaal De Gaulle in zijn rede van 31 december heeft aangekondigd, zijn gisteren officieel door de regering bekend gemaakt. De kinderbijslag zal met zes procent worden verhoogd, de ouder domspensioenen, de invaliditeitspensioe nen of gedeeltelijke pensioenen van so ciale zekerheid zullen tot 25 procent wor den verhoogd, de toewijzing van woon ruimten aan diegenen, die slechts over geringe middelen beschikken, zal wor den vergroot en er zal voor deze ca tegorie een bijzonder woonruimteplan van drie jaar worden uitgevoerd. De ver beteringen vergen een miljoen (nieuwe) Overstromingen maken slachtoffers Het wassende water in de rivieren van Midden-Frankrijk heeft opnieuw slachtoffers geëist en grote schade aan gericht. Bij Saint Calais verdronk een zeven jarig meisje in de modder toen de grond onder haar huis wegzakte. Ten minste nog twee personen vonden de verdrinkingsdood, terwijl voorts ie mand ontkwam onder een vallende boom en een motorrijder tegen een een boom opreed en overleed. In de gebieden van de Loire en de Indre moesten boerderijen worden ont ruimd. In Saint Paterne raakten 90 ge zinnen door het wassende water geïso- Tarief on derhandelingen in Genève stuiten op grote moeilijkheden De tariefonderhandelingen, die te Ge nève tussen de lid-staten van de Alge mene overeenkomst inzake tarieven en handel (G.a.t.t.) en de zes landen van de Europese economische gemeenschap worden gevoerd, zijn op zoveel moeilijk heden gestuit dat het minstens een maand langer zal duren om de bespre kingen te voltooien dan men oorspron kelijk had gedacht. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron staan de zes landen van de E.E.G. op een stelsel van variabele invoerrech ten op een grote verscheidenheid van landbouwprodukten. Dit zou een van de grote moeilijkheden zijn. Afgevaardig den van landen met grote agrarische belangen, zoals de Verenigde Staten, Ca nada, Australië en Nieuw-Zeeland heb ben te kennen gegeven dat het voor hen uiterst moeilijk is een dergelijk voor stel te aanvaarden. De secretaris-generaal van de Ver. Naties Dag Hammarskjoeld heeft de be noeming van Claude Kemoularia tot hoofd van de voorlichtingsdienst van de Europese afdeling van de Verenigde Naties in Genève bekendgemaakt. Kemoularia is sinds februari 1957 per soonlijk assistent van Hammarskjoeld Gedurende het wereldvluchtelingenjaar trad hij op als de speciale vertegenwoor diger van de secretaria-generaaL Hij zei ook dat een aantal andere Euro peanen door aanhangers van Loemoem ba in Kivoe is geslagen. De secretaris-generaal der V.N., Ham marskjoeld. zou vanmiddag in Kongo arriveren. In Leopoldstad zal hij met een verzoeningscommissie der V.N., be staande uit vertegenwoordigers van elf landen, een poging doen om aan de ontbinding van de republiek Kongo een einde te maken. De secretaris-generaal zal in drie we ken een bezoek brengen aan Kongo, Johannesburg, Salisbury, Khartoem, Cai ro, Gaza, Beiroet en Bombay. Het eerste standbeeld van de Belgi sche koningin Fabiola is er. Het werd in Madrid gemaakt door de Spaanse beeldhouwer Juan de Ava los. Zeer binnenkort zal het beeld naar Brussel worden overgebracht. (Van i correspondent in Bonn) Bonn gaat er mee akkoord, dat de .kleine topconferentie" van de rege ringschefs der E.E.G.-landen op en 10 februari in Parijs zal worden gehouden. Nog niet alle zes landen hebben evenwel toegezegd te komen. Ingeval de conferentie zal worden gehouden voornamelijk om te spre ken over de confederatieplannen van president De Gaulle zou bonds kanselier dr. Adenauer op 8 februa ri zijn begin december wegens ziek te uitgestelde onderhoud met de Franse president kunnen hebben. Het geldt in Bonn als zeker, dat de bondskanselier nog voor zijn samen komst met De Gaulle een onderhoud zal hebben met de Britse premier, Macmillan, die heeft voorgesteld dit ge sprek in de tweede helft van januari te voeren. Ook dit gesprek kon in de cember wegens de ziekte van de kan selier geen doorgang vinden. Aangezien echter op 22 januari Westduitslands nister van buitenlandse zaken. dr. Brentano, een langdurige reis naar kele Zuidoostaziatische landen zal ken (en daarbij o.m. ook Djakarta zal bezoeken), zou de bijeenkomst met pre- Nieuwe congres voor het eerst bij een Het nieuwe Amerikaanse congres is gisteren onder grote publieke belang stelling bijeengekomen. De zitting van het Huis van Afge vaardigden begon met een woord van bezinning door ds. Bernard Braskamp, aarna het Onze Vader gebeden werd. Als voorzitter van de Senaat begon ice-president Richard Nixon met het voorlezen van verschillende mededelin gen, een ervan was de ontslagaanvrage in senator John Kennedy. De Republikeinen hebben Oharles A. Halleck en Senator Everett M. Dirksen herkozen als fractievoorzitters resp. het Huis van Afgevaardigden en in Senator Mike Mansfield zal senator Lyndon B. Johnson, die tot vice-presi dent gekozen werd, opvolgen als frac tievoorzitter. Afscheid Eisenhower van land en wereld Voor hij het presidentschap op 20 ja- uari zal overdragen, houdt president Eisenhower voor radio en televisie nog afscheidsrede tot het Amerikaanse volk en de wereldbevolking, aldus heeft zijn perschef Hagerty medegedeeld. Op 12 januari zal de aftredende pre sident zijn verslag over de ..State of the Union" aan het Congres doen toe komen, op de 16e de begroting indie- en op 18 januari het verslag over de economische situatie. Het verslag over de ..State of the Union" zal dit jaar korter zijn dan in de voorgaande jaren en in feite een soort balans zijn over zijn twee ambts termijnen. Het zal niet door president Eisenhower voor de beide huizen het Congres worden voorgelezen, overeenstemming met de traditie, dat de laatste boodschap over de ..State of the Union" door de aftredende presi dent aan het congres wordt toegezon- Ook zal Eisenhower nog een laatste persconferentie houden. De datum hier- an is echter nog niet vastgesteld. Verruiming van immigratie De gekozen president John Kennedy heeft zijn steun gegeven aan een plan voor ruimere immigratie-quota voor de V.S. Een daartoe strekkend wetsont- •p wordt deze week door Alfred Sant- angelo. een democraat bij het Huis van Afgevaardigden ingediend. Volgens dit ontwerp zouden jaarlijks zestigdui zend vluchtelingen in de V.S. kunnen worden toegelaten en zouden voor de verschillende landen nieuwe nationale quota, op basis van de nieuwere gege- worden vastgesteld. De huidige quota evenredig aan de percentages Amerikanen van de betrokken nationale afkomst zijn nog gebaseerd op de uit komsten van de volkstelling van 1920. Kennedy, hierin verder gaande dan Santangelo, zou het huidige quota-sys teem vervangen willen zien door een beter aangepaste methode. mier Macmillan voor die datum moe ten zijn. De bondskanselier heeft nog geen definitieve toezegging gedaan. Zijn artsen adviseren hem nog steeds het rustig-aan te blijven doen. Het zal voor al van hun toestemming afhangen, of dr. Adenauer nog in januari of pas na de E.E.G.-topconferentie premier Mac millan zal kunnen treffen. Het is om diezelfde reden ook nog niet zeker, of de kanselier uitvoering zal geven aan zijn voornemen om medio februa ri naar Amerika te reizen, waarbij hij o.a. van plan was een ontmoeting te hebben met de nieuwe president Ken nedy, die op de plannen van Adenauer tamelijk koel heeft gereageerd. Dr. Adenauer wil vooral de indruk vermij den, als zou hij zich bij president Ken nedy willen opdringen. De Kongolese president Kasa- voeboe heeft een bezoek gebracht aan de afgescheiden provincie Zuid-Kasai. In Bakwanga had Kasavoeboe links op de foto) een langdurig onderhoud met de Baloebaleider Albert Kalonji. Nieuwe stakingen bij Air France Vele vluchten van de Air France zijn gisteren niet doorgegaan ten gevolge van een staking van 24 uur van navigatiepersoneel. Het personeel heeft de staking uitge schreven om te protesteren tegen het optreden van de regering de beman ningen van de straalvliegtuigen op lange routes te vorderen. Kort geleden was dit personeel ook al in staking gegaan. Gisteren nam de regering weer haar toevlucht tot vordering, maar 'desniette genstaande konden vele vluchten niet doorgaan. De Gaulle neemt geen risico Uit Frankrijk zijn verscheidene duizenden militairen, waaronder met tanks uitgeruste eenheden, op weg naar Algerije, om aldaar te helpen bij het handhaven van de orde gedurende de in het ko mende weekeinde te houden volksstemming, waarbij de kie- •zers in Frankrijk en Algerije zal worden gevraagd zich uit te spreken over de Algerijnse poli tiek van president De Gaulle. Het verlof van militairen van eenheden van leger, vloot en luchtmacht is ingetrokken. ,,Le Monde" meldde dat de te Ram- bouillet (ten zuidwesten van Parijs) ge legerde pantsereenheden naar Marseille zijn vertrokken, om aldaar scheep te gaan naar Algerije. In Algerije zelf zijn. als gemeld, militaire versterkingen naar het westelijk deel van het land gezonden. De veiligheidstroepen in Oran zijn met nieuwe afdelingen valschermjagers versterkt. De stad is in veilligheidssec- toren verdeeld, waarvan de grenzen door militaire politie worden bewaakt, zulks om botsingen tussen Fransen Algerijnen te voorkomen. Franse oerlogsschepen zullen, als ge meld, in de komende dagen oefeningen houden in de Algerijnse wateren, met het nabij Oran gelegen Mers-el-Kebir als basis. Onder de schepen bevindt zich het vliegdekschip ..Lafayette". Aan boord van de oorlogsbodems, die woensdag uit de Franse oorlogshaven Toulon naar Algerije zullen vertrekken, bevinden zich verscheidene honderden leden der commandotroepen var De bevelhebber van het Franse leger in het gebied van Algiers, generaal Vezinet. heeft gisteravond een oproep tot de burgerij gericht om. nu de datum van de nationale volksstemming na dert, haar kalmte te bewaren. Hij ver zekerde, dat het leger de orde zal handhaven. In vele gebieden van het Algerijnse platteland is de campagne van het Franse leger, om de Algerijnen aan te moedigen aan de volksstemming deel te nemen, toegenomen na de oproep van Ferhat Abbas, leider der ..Alge rijnse voorlopige regering", aan zijn landgenoten om zich van stemming te onthouden. De regeringen van Hamburg en Sleeswijk Holstein onderzoeken de mo gelijkheid om dertien artsen die zich hebben schuldig gemaakt aan euthana sie, i.e. het liquideren van geesteszieken, erfelijk belaste personen en ongenees lijke zieken tijdens Hitier, de bevoegd heid te ontzeggen als arts werkzaam te zijn. De dertien artsen stonden in 1949 terecht wegens moord op 56 kinderen in een kliniek in Hamburg, maar wer den wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Enkelen van hen bekleden thans hoge posten of hebben een uit gebreide praktijk. I Met uitzondering van het noordwestelijke deel ge niet Zuidslavië van prachtig voorjaarsweer met temperaturen van 16 graden. Normaal zijn in deze tijd van het jaar de temperaturen vijf graden onder nul. I In het Noorderdierenpark te Emmen zijn twee brui ne beertjes geboren. Moe der beer is echter niet in staat de diertjes zelf te voeden; daarom heeft de directeur van het dieren park hondenbezitters ge vraagd om een zogende hond met pasgeboren jon gen, die de taak van de moeder kan overnemen. I De Duitse douane heeft twee bendes opgerold van in totaal ongeveer drie honderd personen, die zwarte handel dreven in Amerikaanse sigaretten, whiskey, koffie en thee. I Juhani Sukselainen, de 21-jarige zoon van de Finse premier, is bij het ongeluk met de Finse Da kota aan de dood ont snapt, doordat hij te laat op het vliegveld arri veerde, toen het vliegtuig zijn fatale vlucht begon. I Het proces der barricaden in Parijs is gisteren de derde maand ingegaan. Het is niet te verwachten dat het voor het midden van volgende maand zal zijn beëindigd. Van de 350 getuigen moeten er nog ongeveer 300 worden gehoord. I De Oostduitse stad Gu- ben, waar wijlen presi dent Wilhelm Pieck ge boren werd, is herdoopt in Wilhelm Pieckstadt- Guben. Op aandrang van de bewoners van het 720 jaar oude stadje maakt ook de oude naam van de stad deel uit van de nieu- l Een krantenbezorger ln Blerick is gisteren bij een woning aan de Baarlose- straat door een rat ln de hand gebeten, toen hij de krant in de brievenbus wilde stoppen. Het dier, een bisamrat van 80 cm lengte, had onderdak in de brievenbus gezocht. Een gealarmeerde dieren handelaar wist het dier te vangen. I Het hotelschip Arosa Sun van Hoogovens in IJmui- den wordt half februari weer in IJmuiden wacht, nadat het in sterdam voor zijn nieuwe doel is gereed gemaakt. Het schip zal vanaf dat moment onderdak verle nen aan ongeveer 350 Italianen, die bij het be drijf werkzaam zijn. heeft erover geklaagd dat ,.het leger er bij de Algerijnen op aandringt dag a.s. ,,ja" te stemmen." Smulmenu's zijn Snelmenu's i verrukkelijke WITTE BONEN i TOMATENSAUS 0.79 MACARONI in KAASSAUS 0.89 MACARONI met ham in KAASSAUS 1.10 SPAGHETTI in kruidige TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE SLA in MAYONAISE 1.15 en 0.69 J. MEYLINK X^ANNEER we iets vertellen over de postduivensport, dan zullen er ongetwijfeld lezers zijn die zich af vragen: Is het nu wel sport of is het een liefhebberij. Laten we de ze vraag maar in het midden laten maar het is wel zo dat er zich on geveer 50.000 mensen in ons land mee bezig houden en in zeer veel gevallen zijn er ook de huisgenoten bij betrokken. We hebben hier dus te maken met een vrij grote groep landgenoten die in het beoefenen van deze „sport" een aangename vrije tijdsbesteding vindt. Het vraagstuk van de vrije tijdsbesteding dat alom aan de orde is, stelt ook de postdui vensport voor problemen. Tot op heden werden in ons land a'e vluchten voor 90 pet. van de liefheb bers op zondag uitgeschreven en voor 10 pet. op zaterdag. De mensen die aan de vluchten od zaterdag deelna men, hebben principiële of andere be zwaren om de sport op zondag te be oefenen. Nu echter de vrije zaterdag gemeengoed gaat worden, gaan er ook in de duivensport stemmen op de vluchten in het algemeen op zaterdag te gaan organiseren en bedriegen de voortekenen niet, dan zal dit binnen enkele jaren ook wel het geval ziin. Dikwijls wordt de vraag gesteld: „Hoeveel postduiven worden er op na gehouden?" Daarop kan als antwoord gegeven worden: gemiddeld 20 stuks per liefhebber. In dividueel ligt dit echter nog al uit een. Er zijn lief hebbers die er 10 en andere die er enige honderden op na houden. Het houden van postduiven, vooral in de grote steden, wordt echter steeds moeilijker. In de nieuwbouw is het meestal zo, dat in de huurcontracten een bepaling is op genomen die het houden van duiven onmogelijk maakt. Dit heeft in de loop der jaren tot een ernstig ledenverlies aanleiding ge geven. 8 Ook het vraagstuk van de verdwaal de duiven wordt nog al eens aan de orde gesteld. Als de jonge dieren na melijk de leeftijd van ongeveer vier weken bereikt -hebben, ondernemen ze de eerste vliegoefeningen. Deze jonge dieren zijn nog al schrikachtig van aara, met als gevolg dat ze door het uitslaan van kleedjes, stofdoeken of net zien van een kat ,.op de wieken gaan. Dikwijls komt het dan voor dat zo'n jong beest zijn hok niet terug kan vinden en dan hier of daar wordt op gevangen. Ter herkenning worden de jonge die ren als zij een dag of zes oud zijn voorzien van een aluminium voetring waarop het jaartal van geboorte plus een volgnummer voorkomt. Wanneer men eventueel eens in het bezit komt van een verdwaalde postduif, a'an kan men onder opgaaf van jaartal en ring- nummer daarvan mededeling doen aan het ringenbureau van de Ned'. Post- duivenhouders Organisatie Ketihelweg 17 te Vlaardingen. Van dit bureau krijgt men dan bericht wie de eige naar is, terwijl de eigenaar er mee op de hoogte gebracht wordt waar hij zijn eigendom terug kan krijgen. Ook de op de vluchten verdwaalde duiven worden op dezelfde wijze terug be zorgd. Jaarlijks worden door ons bu reau tusen de 60 a 80.000 duiven w^er naars teruggebracht. Een vraagstuk van zeer ernstige aard waar de duivenliefhebbers mee te maken hebben gekregen, is de veel voorkomende gevallen van veldvergif- De duiven hebbbn nogal eens de ge woonte een bezoek aan het vela' te brengen. Een bepaalde draqg om hier stoffen tot zich te nemen die ze op het DE SCHRIJVER hok hen deze dieren het veldbezoek dood bekopen. Er zijn namelijk land bouwers die, omdat zij schade aan het gewas ondervinden, vergiftigde gra nen strooien, met als gevolg veel a'o- de vogels. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat gedurende de maan den maart-september 1960 ongeveer 2000 postduiven als slachtoffers geval len zijn. Reeds jaren worden er in diverse districten van ons land afspraken ge maakt tussen het Landbouwschap en de georganiseerde postduivenliellieb- bers om gedurena'e een bepaalde pe riode in het voorjaar de duiven niet uit te laten vliegen, teneinde te voor komen dat de duiven aan de jonge plantjes schade veroorzaken. De dui venliefhebbers weten dan dat er gedu rende de voorafbepaalde tijdstippen vergif gestrooid wordt en houden dus de duiven opgesloten. Helaas echter hebben we moeten ondervinden, dat vóór en na de afgesproken tijd ook nog slachtoffers gevallen zijn. De landbouw is tot deze middelen van afweer gekomen op grond van de schade die vooral" door de grote aan tallen houtduiven worat aangericht. Vanzelfsprekend is ook een groot aantal andere vogels de dupe gewor den. Een en ander is voor het Dienst vak Natuurbescherming van het Staats bosbeheer aanleiding geweest om het Rijksinstituut voor veldbiologisch on derzoek te verzoe ken zich in den lande op de hoogte te stellen van de omvang van de sterfte onder de werp-bestrijdings- middelenwet bij d« Tweede Kamer in gediend, waarvan in de toelichting wordt gezegd, dat dit wetsontwerp ten doel heeft een re geling te treffen voor het gehele vraagstuk der be strijdingsmiddelen in de land- en tuin- Gezien de onder vindingen die door de postduivenliefhebbers zijn opge daan, spreken we het vertrouwen uit dat de Tweede Kamer de noodzakelijk heid zal inzien van het nemen van maatregelen, die zullen leiden tot be langrijke beteugeling van het gebruik van vergiften in a'e landbouw. Verder is het wellicht interessant te vernemen, dat de georganiseerde post duivenliefhebbers er een tiental jaren een speciale gezondheidsdienst voor postduiven op hebben nagehouden. De ze dienst die onder leiding stond van prof. dr. Jac. Jansen heeft in de loop der jaren zeer verdienstelijk werk ver richt. Jaarlijks werden er 3000 a 4000 duiven ter behandeling aangeboden en na onderzoek werden dan de eigenaars van advies gediend. In vele gevallen is bet bij een duivenkoloniie zo, dat, als er na onderzoek van enkele exem plaren blijkt, dat ze een of andere be smettelijke ziekte hebben, de hele ko lonie is aangetast. In zeer veel geval- De heer J. Meylink uit Am- sterdam, die bijgaand artikel van de Nederlandse Postduiven- houders Organisatie (N.P.O.). Hij werd in 1894 geboren. Vanaf zijn zeventiende jaar al beoefent hij de postduivensport. In de loop der jaren maakte hij deel uit van diverse verenigings- en afdelingsbesturen op het gebied van de postduivensport Reeds 28 jaar maakt hij deel uit van set landelijk bestuur. 487) Herhaaldelijk hebben we in de afgelopen jaren kunnen kennis nemen van geweldige sprinkhanen- zwermen die verschillende streken in Afrika en Azië bedreigen. Dergelijke zwermen, die somtijds vele tientallen kilometers breed zijn en een lengte van honderd of meer kilometers kunnen bereiken, storten zich dan als golven over bepaalde gebieden uit en laten slechts kaal gevreten velden Uit de Bijbel zijn de sprinkhanen plagen ons allen wel bekend, maar de meesten van ons zijn vergeten, dat het werkelijk nog niet zo heel lang geleden is dat ook Europa op min of meer regelmatige tijden door sprinkhanenplagen werd geteisterd. Deze zwermen kwamen uit het Na bije Oosten. Egypte of Zuid-Rusland en vlogen over Honga rije tot diep in Duitsland, Zweden, ja zelfs tot in Schot land. Het is pas ruim een eeuw geleden dat na een bezoek van deze dieren aan Brandenburg bijna 500 mud sprinkhaneneieren werden verzameld over een oppervlakte van nog geen 2000 ha land! Van de vijf belangrijkste soorten Afrikaanse sprinkhanen, zijn het ln hoofdzaak een drietal soorten die deelnemen aan dergelijke massa- lnvasles, zoals die de laatste tijd ln West- en Midden-Azië plaats vinden. De broedplaatsen van deze soorten liggen voornamelijk in woestijnach tige gebieden, ver van alle mense lijke nederzettingen verwijderd, bijv. in de Arabische woestijn, Beioedsji- stan en verschillende streken van Afrika. Van de oorzaak van de massale sprinkhanentrek is weinig bekend. Het is gebleken, dat er geen direct verband bestaat tussen de zwerf- drang en de hoeveelheid aanwezig Ook al is de vegetatie weelderig en ruim voldoende om voor lange tijd het bestaan te verzekeren, toch ont waakt de zwerfdrang wanneer de sprinkhanen in aantal toenemen. Periodiek vermeerderen deze dieren zicb sterker dan in andere jaren, zij krijgen een grotere lichaams lengte en vertonen gen helderder kleur. En naar gelang de toename, wordt ook de 'prikkelbaarheid en de onrust onder de dieren groter. Tot zU eindelijk opbreken. Hoewel zij zich dan tot steeds groter wordende TOCH IS HET ZO! sluiten, duurt het dan toch nog vele generatie# voor het zover is gekomen, dat zij werkelijk gaan trekken. Het speelt dan absoluut geen rol, of de plaats vanwaar de tocht aanvangt nog voldoende voedsel biedt Neen, zij De vlucht duurt des te langer naarmate het aantal dieren van zo'n zwerm groter Is. En ln alle streken die de zwerm doorkruist worden de soortgenoten meegesleept, zodat de zwerm voortdurend groeit. Plotseling kan zjj dan aan de horizon van de bewoonde wereld opdoemen als een geweldige wolk die het daglicht verduistert. Dit is de dodentrek. Een myste rieus fenomeen ln de natuur. Daarover een volgende keer. len konden dusdanige geneesmia'delen worden voorgeschreven, dat de dieren na de kuur doorgemaakt te hebben, weer volkomen gezond bleken te zijn, zodat ze weer aan de vluchten konden deelnemen. Helaas is deze dienst om financiële redenen in september jl. geliquideerd, doch het is te hopen, dat er binnen niet al te lange tijd middelen gevon den kunnen worden, om de gezond heidsdienst weer te laten functione- Dat postduiven grote afstanden af leggen mag wel als bekend veronder steld wora'en. Toch heeft men er soms overdreven voorstellingen van. Nor maal mag worden aangenomen dat een postduif onder goede weersomstan digheden een afstand van 1000 km. kan overbruggen. Niet alle duiven zijn echter geschikt om aan vluchten van dergelijke afstand deel te nemen. In grote trekken onderscheiden we drie groepen, namelijk de duiven o'ie spe ciaal op de vluchten van 100 tot 800 km goede resultaten behalen, de zo genaamde vitesse-vliegers; dan komt de groep van 300600 km. de mid-fond- vhegers en tenslotte de vogels die de grote vluchten aankunnen: de fond vliegers. De snelheden die bereikt wora'en hangen in belangrijke mate af van de windrichting en windkracht plus de verdere weersomstandigheden. Bij ste vige wind op de staart zijn snelheden van 2000 meter per minuut meerdere malen bereikt, doch als de duiven met tegenwind te kampen hebben dan zakt de snelheia' tot 1000 meter of daar beneden. Alvorens de duiven op de wedvlucht stations in vrijheid gesteld worden, nemen de convoyeurs, dat zijn de men sen die de duiven gedurende de reis naar de lossingsplaatsen van eten en drinken voorzien, contact op met een bepaald adres in Nederland, om aan de weet te komen wat voor weersom standigheden er verwacht worden langs de vliegroute. Zijn deze over het al gemeen gunstig, dan worden de duiven in vrijheid gesteld; zijn de berichten van minder gunstige aard of absoluut ongunstig, aan worden de loslatingen enige uren uitgesteld of naar de vol gende dag verschoven. Er worden dus uitgebreide maatregelen getroffen om de vluchten zo normaal mogelijk te doen verlopen. Ik hoop er met deze uiteenzetting in geslaagd te zijn enige belangstelling voor de duivensport te wekken. Een postbeambte in het Engelse dorp Dartford had een onfeilbaar sys teem ontdekt om prijzen in de voetbal toto te winnen, doch niettemin moet hij vijftien maanden brommen wegens frau de De man wachtte rustig de voetbal uitslagen af en stempelde vervolgens zijn formulier met het poststempel op een eerdere datum af, die leverde hem twee prijzen van resp ongeveer 750 en 200 gulden op en nieuwsgierigheid bij de den"886" eCn onderzoek instel- ,D? eerste Russische kunstplaneet „Mechta (droom) heeft sinds haar lan cering twee jaar geleden een afstand van twee miljard kilometer om de zon afgelegd, aldus een bericht van Tass. Zijn baan om de zon neemt 450 dagen h« ai so[".s is de droom dichter bij de zon dan bij de aarde. Bij een botsing tussen een postauto- a" aen ^rachtwagen in Hannover dinsdag 28 personen gewond. Zes inzittenden van de postbus moesten met huls verwondin8«i naar het zieken*

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5