Uw probleem is het onze Poolse lutheranen klagen over hulp Goed gesprek is dienst aan de medemens Een woord voor vandaag S.S.K. vèrzendt affiches voor een procent-actie 2 BEOORDELING LOONBELEID Het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond geeft in zijn laatst verschenen num mer nog eens een nabeschouwing op de behandeling van de mo- tie-Suurhoff in de Tweede Ka mer. In deze motie werd afkeu ring uitgesproken over de wei gering van de regering de c.a.o. voor de metaalindustrie te doen openbreken om de lonen tussen tijds te verhogen. De Kamer steunde de motie-Suurhoff echter niet en schaarde zich in meer derheid achter het afwijzende standpunt van de regering. De redactie van De Onderne ming meent toch, dat hierin slechts ten dele een aanvaarding gezien mag worden van het door de regering gevoerde beleid. Wel is er waardering gebleken voor de voorzichtige koers i>an de rege ring. Ook het C.S.W.V. stemt met deze koers volledig in. Het blad vervolgt dan aldus: „Maar men kan niet zeggen, dat de tot het uiterste volgehouden ge- dragslijn (geen wijziging van de loontaepaling in de c.a.o. grootme taal voor 1 juli 1961) de instem ming heeft verkregen van een Ka mermeerderheid. Vooral niet was dit het geval na dat de staatssecretaris had mede gedeeld dat het materiële verschil voor wat een directe voorziening betreft terug te brengen viel tot 4 pet. loonsverhoging op 1 april of 5 pet op 1 juli. Wij hebben met enige bevreemding van deze uit spraak over 5 pet. kennis geno men. Bij ons weten is dit cijfer een enkele maal als een eventuele mo gelijkheid van regeringszijde in de afgelopen weken genoemd, zonder dat hier overigens van een be slissing sprake was. Met deze me dedeling thans aan de Kamer werd echter wel duidelijk geïllustreerd de ver gaande directe regeringsbe moeiing met zaken die tot de com* Eetentie van het College van Rijks- emiddelaars behoren. Immers het College had zich bij ons weten nog geen enkel oordeel gevormd over de verhoging die per 1 juli in de metaalindustrie, met inachtneming i de regeringsaanwijzing inzake FUNDAMENTELE AANPAK niet-openbreken, voor de resterende periode van het contract (tot 1-1 -'62) zou kunnen worden toege staan. Ook de mededeling bij deze ge legenheid gedaan over het onder bepaalde omstandigheden toestaan van een 47-urige werkweek, in af wijking van een bestaande c.a.o., deed vreemd aan, vooral omdat deze mededeling als bewijs moest dienen dat de regering niet ..dog matisch" aan het nlet-openbreken wilde vasthouden. Aan welke voorwaarden moet bij deze werktijdverkorting wel, aan welke behoefte niet worden vol daan? En moet deze uitspraak, de ze machtiging aan het College van Rijksbemiddelaars. zo worden uit gelegd dat dit College in bepaalde omstandigheden andere afwijkin gen niet zou mogen toestaan? Overleg over deze vragen was op 14 december juist gaande tussen het College en de Stichting van den Arbeid. De mededeling van de staatssecretaris was daarom op de ze plaats weinig opportuun. Wij blijven het zeer betreuren dat de regering het College van Rijksbemiddelaars niet enige arm slag heeft willen geven om in de metaalindustrie een aanvaardbaar compromis tot stand te brengen. Terwijl de regering zich genoopt gevoelt, naar uit het besprokene in de Tweede Kamer op 14 decem ber blijkt, zelf het meer gediffe rentieerde loonbeleid sterk aan de teugel te houden, wordt de waar schijnlijkheid groter dat in de prak tijk in een aantal sectoren de ont wikkeling aan deze beteugeling ont snapt. Een disciplineloosheid, die wij ten sterkste afkeuren en tegen gaan, maar die wij toch in een ze ker verband zouden moeten zien met het gevolgde starre beleid. Wij hopen echter dat bet geor ganiseerde bedrijfsleven hieraan geen medewerking verleent. Aleen bij een goede samenwer king tussen overheid. College en Stichting en bij toepassing van de nodige voorzichtigheid, maar ook van de nodige souplesse, zal het beleid ten opzichte van de ingedien de voorstellen tot bevredigende re sultaten kunnen leiden." De Sociaal-Economische Raad gaat in april van dit jaar in het openbaar discussiëren over de ontwikkeling van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. De or ganisatie-commissie van de S.E.R. zal daartoe van tevoren een nota opstellen. Daarna zal dezelfde kwestie ook aan de or de worden gesteld in de Tweede Kamer. In De Werkgever, orgaan van het Verbond van Prot.-Chr. Werk gevers in Nederland, schrijft de secretaris van het verbond, mr. G. C. van Dam, over de discussie punten, welke hierbij aan de or de zullen komen, het volgende: „Wij herinneren aan de reeds ve le malen besproken verhouding tus sen de bedrijfslichamen en de be trokken vrije organisaties. Langza merhand wordt vrij algemeen de opvatting gedeeld, dat het wense lijk is, aan de vrije organisaties de gelegenheid te bieden haar inzich ten over de werkzaamheden der schappen te doen kennen. Het betreft hier een voor de p.b.o. fundamentele zaak. Het gaat om de erkenning van de vrije or ganisaties als basis en voedingsbo dem voor de bedrijfsorganen; het karakter van de p.b.o. als bedrijfs organisatie is ermee gemoeid. Waarom kan deze belangrijke kwestie nog steeds niet in het in stellingsbesluit of de -wet worden geregeld en moet zij worden wegge stopt in het reglement van orde voor het bestuur van het schap? Op deze wijze wordt allerminst het vertrouwen in de p.b.o. bevor derd, dat men haar in het bedrijfs leven zo gaarne wil bezorgen. Een ander punt betreft de gekwa lificeerde meerderheid bij vaststel ling van verordeningen. Ook te dien aanzien bestaan bepaalde wensen, doch om die te verwezen lijken dient de instelling van het bedrijfsorgaan, in plaats van bij algemene maatregel van bestuur, bij aparte wet te geschieden. Dacht men. dat deze lange weg, waarbij zovelen aan de totstandkoming van een schap te pas moeten komen, de verwezenlijking van de p.b.o. aantrekkelijk maakt? Integendeel, de indruk wordt op deze wijze ge wekt. dat mm de veelvormige prak tijk teveel wil wringen in een bij voorbaat opgezet wettelijk raam. Daardoor wordt echter de ontwik keling van de p.b.o. allerminst be vorderd. Ondanks het karakter van raam wet. blijkt de Wet op de Bedrijfs organisatie op bepaalde punten toch nog onvoldoende op de praktijk van het bedrijfsleven te zijn ingesteld. Men moet niet verwachten, dat de ze praktijk, wanneer zij zich met privaatrechtelijke vormen redden kan, zich in moeilijkheden zal gaan begeven. De vraagpunten, die de Organi satie-Commissie van de S.-E.R. heeft geformuleerd, stellen in de meest verstrekkende zin van het woord de Wet op de Bedrijfsorgani satie ter discussie. Deze fundamen tele aanpak van de zaak wekt on getwijfeld grote verwachtingen om trent de nota welke tegemoet mag worden gezien. De vraag is alleen of de toegemeten tijd wel voldoen de is om een werkstuk, dat aan de ze verwachtingen voldoet, af te le veren en ter voorbereiding van de discussie in de Sociaal-Economische Raad grondig te bestuderen. Hoe dit zij, in ieder geval is er thans de gelegenheid zich grondig op de Wet te bezinnen. Men zal zich herinneren, dat destijds bij de totstandkoming van de zijde van ons Verbond belangrijke bezwaren tegen de inhoud van de Wet naar voren zijn gebracht, die met name ook verband hielden met het wer kelijk bedrijfsorganisatorische ka rakter van de p.b.o. De gebreken, die de Wet op dit punt vertoont, hebben naar onze overtuiging niet nagelaten er toe bij te dragen, dat zij niet die ontvangst bij betrokke nen heeft ondervonden, welke ver wacht had mogen worden. De uitgangspunten van samenwer king en van zelfdoen in verant woordelijkheid tegenover de sa menleving vormen de basis voor de goede onderlinge verhoudingen in ons bedrijfsleven. Deze goede on derlinge verhoudingen kunnen het onder de huidige omstandigheden misschien nog wel zonder nieuwe vormen stellen; de bestaande zijn nog niet zo oud .Welk belang is er mee gemoeid zo wordt vaak ge steld deze in te ruilen voor an- Wie zo spreekt vergeet echter, dat de duurzaamheid der huidige kaders niet is verzekerd en dus ook de goede verhoudingen zelf niet zijn veilig gesteld. Waar het om deze laatste gaat ligt het voor de hand daarvoor die vormen te kiezen, die juist de duurzaamheid tot kenmerk hebben. Vooral om deze reden ver dient de p.b.o. overweging. Het is juist ter wille van het be houd van de bestaande samenwer- kingsverhoudingen in de toekomst, dat de komende maanden de gele genheid tot bezinning op de p.b.o. door het bedrijfsleven met beide handen dient te worden aangegre pen." Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Barneveld, vac.-R. de Bruin: P. P. J. Monster te Gouda. Aangenomen naar Hardegarijp; K. M. Witte veen te Noordbroek. Bedankt voor Groot-Ammers: H. N. v. Hensbergen te Renkum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Paramaribo: L. Bech te Leeuwarden. Benoemd tot hulpprediker te Nigte- Mr. M. van Vugt, bekend jurist, overleden Mr. M. van Vugt, de bekende Amster damse jurist, is op 61-jarige leeftijd plot seling overleden. Hij heeft Jaren lang ir het politieke en kerkelijke leven en in de Amsterdamse advocatuur een vooraan staande plaats ingenomen. Mr. Van Vugt is in 1899 geboren in Giessen. Hij studeerde aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam en daarna richtte hij in 1925 een advocatenkantoor op, dat zich zou ontwikkelen tot een der bekend ste van Amsterdam. In de tijd van de bezetting is hij met zijn vele adviezen de Christelijke Vak beweging zeer van dienst geweest, tot het verbod van 1941, daarna heeft de bezetter hem tijdelijk gevangen gezet. Toen mr. Van Vugt in 1948 aftrad als vice-president van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, werd hij be noemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. In de kringen van de Anti-Revolutionai re Partij nam hij een vooraanstaande plaats in. Hij was lid van het College van Advies en jarenlang was hij voorzit ter van een der hoofdstedelijke kiesver enigingen. In 1939 werd hij gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland. De begrafenis van mr. Van Vugt zal plaats vinden op de begraafplaats Zorg- vlied, aan de Amsteldijk te Amsterdam, donderdagmiddag om twee uur. Nieuw bestuur van Civitas Studiosorum. Het bestuur van de studentenvereni ging Civitas Btudiosorum in Fundamento Reformato, zal in 1961 als volgt worden samengesteld: C. van de Merwe, praeses; G. D. Pas, abactis; C. Blenk, fiscus; L. M. P. Scholten, vice-praeses; C. A. Tuk- (Van een verslaggevers) Op de laatste dag van de hoofden- conferentie, door het Chr. Paed. Stu diecentrum op Woudschoten belegd, heeft de psycholoog dr. L. J. Menges te Oegstgeest gesproken over „het gesprek". De primaire basis van de monde linge gedachtenwisseling met de an der is het gesprek van hart tot hart. Jammer genoeg wordt deze kunst door niet zo erg veel mensen beoe fend. Wel signaleert men momenteel een enorme praatdrang, maar het we zenlijke van een gesprek is eigenlijk verloren gegaan en nu tracht men dit door een techniek weer op te bou wen. Men kent het gesprek niet meer en moet de hulp van gesprekstech niek gaan inroepen, aldus dr. Menges. De grootste fout die we in het gesprek maken dr. Menges richtte zich uiter aard speciaal tot hoofden van scholen is dat we te veel willen zeggen, te wei nig luisteren, te veel adviseren en aan dringen. Het gesprek wordt gevoerd met een zekere distantie van db andere part ner en daardoor gaat het zijn doel voor bij. In Amerika passen de psychologen te genwoordig vaak de councelingmethode toe. Volgens deze methode is de thera peut doelgericht getraind om te luiste ren naar wat de ander hem vertelt. Dit is een ontzaglijk moeilijk en vermoei end werk, maar de resultaten blijven niet uit, want menigeen die met zijn problemen naar de psycholoog gaat en daar ongestoord aan het vertellen kan gaan, wordt alleen reeds daardoor van zijn zorgen afgeholpen. Door intensief te luisteren naar de ander fungeert de therapeut als een spiegel. De ander ziet zijn moeilijkheden dan van buitenaf en kan ze gemakkelijker verwerken. In gesprek gaat het primair hierom, dat je jezelf kunt geven. Maar dan moet je eerst zelf wat zijn! Wie met de ander spreken gaat, moet over voldoen de innerlijke zekerheid en rust beschik ken, anders kan hij zich niet aan de ander geven. Het gesprek in de zin van ontmoeting verloopt alleen goed wanneer men zijn leven „eenvoudig" leeft. De verspreide en verstrooide- en oppervlakkige aan dacht voor de ander en het „meervou dig" leven (voor de één „trek je een an der jasje aan dan voor de ander") doet het gesprek falen. In het gesprek als ontmoeting gaat het ten diepste om de grote verantwoordelijkheid, die we dra gen voor de medemens wiens broeder we mogen zijn. Op deze conferentie volgde onmiddel lijk een tweede conferentie, speciaal be stemd voor onderwijzend personeel en wederom geleid door de heer J. Wed- zlnga. Ook hier voerde dr. Menges het woord, nu over de selectie van leerlin gen. Er bestond opnieuw zeer grote be langstelling voor. Ds. J. J. Thomson (God roept ons broeders) overleden Ds. J. J. Thomson, de dichter van het bekende gezang „God roept ons broe ders tot de daad", is op 78-jarige leef tijd overleden in Baarn. Hij was oud predikant van de Nederlandse Protes tanten-Bond in Baarn. Ds. Thomson werd geboren in 1882. Zijn eerste gemeente was Hoogland, waar hij predikant was van de Her vormde Gemeente. In 1920 kreeg hij eer vol ontslag met emeritus-bevoegdheid. In 1923 werd hij voorganger van de Nederlandse Protestanten Bond in Vars- seveld, waar hij tien jaar is gebleven. Toen vertrok hij naar Baarn en Biltho- ven en vanaf 1933 heeft hij alleen i afdeling Baarn gewerkt. Ds. Thomson heeft verscheidene och tendwijdingen voor de VPRO verzorgd. Hij schreef verscheidene gedichten er. heeft meegewerkt aan de voorbereiding van de liederenbundel van de NPB. De begrafenis zal plaats vinden op donderdag 5 januari op de Nieuwe Alge mene Begraafplaats te Baarn, nadat een rouwdienst is gehouden in het ge bouw van de NPB, die begint om half twaalf. Felle aanval op Westduitse hulpverlening GELIJMD „Er verandert niets. Het blijft het ka binet-De Quay. Is het wonder, dat de ge wone belangstellende burger vraagt waar om er dan nodeloos ao'n dramatische af scheidsscène in de Tweede Kamer moest worden opgevoerd en waarom alle eerst verantwoordelijke mensen zich zoveel kop zorgen hebben moeten maken over w allemaal aan langdurige narigheid uit de crisis zou kunnen voortkomen?", vraagt De Volkskrant zich af. Het blad vervolgt: „Het antwoord op die vraag moeten de burgers straks van de protes tantse fracties krijgen en vooral de AR die het kabinet-De Quay een geschil over de woningbouw naar stuurden en die het nu toch al weer bij de voordeur terughalen. Zij moeten bij hel debat over de regeringsverklaring duide lijk maken welke resultaten zij onderwijl met hun activiteiten hebhen bereikt. Zo als het nu lijkt is dat niet veel. Van AR- zijde heeft men zich verdrietig getoond over het feit, dat anderen er niet t begrip voor hebben opgebracht, dat AR-frnctie zich toch gedreven wist door do nood van de woningzoekenden er zij dus vanuit een christelijk-sociale bewo genheid handelde. Wij hebben uiteraard van onze kant alle begrip voor uitingen van sociale bewogenheid, maar dan m het om zaken gaan waaraan werkelijk veranderd kan worden. Als men zich uiteindelijk toch bij neerlegt en daarmee blijkbaar erkent, dat het niet anders kan. heeft het ook geen zin om brokken te ma ken, die men dan onmiddellijk daarna veer braaf aan elkaar moet lijmen. Het vare dan beter geweest er zich eerst eens >p te bezinnen of en hoe het beter kan. De- :e raad geldt trouwens ook nog voor straks en wel voor alle partijen. Zijn er werkelijk geen middelen te vinden om de woningbouw, ondanks do door de regering aangevoerde conjuncturele bezwaren, een hogere prioriteit te geven? Als dat niet 10 is dienen de partijen dat de woningzoe kenden ook eerlijk te zeggen en dan moet men ophouden met de illusie te wek- ken, dat er meer kan en moet gebeuren. De partijvoorzitter van de AR, dr. Berg huis, verklaarde op tweede Kerstdag in de radiorede, die het begin werd van de terugtocht bij de AR, dat er tegenwoor dig toch mogelijkheden bestaan om gebro ken aardewerk onzichtbaar tc lijmen. Ook de politiek blijkt nu inderdaad over dergelijk soort lijm te beschikken. Een ge lijmde vaas blijft echter toch wel bijzon der kwetsbaar. En dat geldt ook voor eer gelijmd kabinet, dat straks weer nieuwe moeilijkheden te wachten staat, zoals de behandeling van de mammoetwet ei algemene kinderbijslagverzekering. Het is dus te hopen, dat de reparateurs zich te gelijk hebben voorgenomen om met het ge lijmde kabinet voortaan wat voorzichtiger om te springen". De Lutherse Kerk van Polen is niet erg gebrand op materiële hulp van kerkelijke instanties in West- Duitsland. In een officieel schrij ven, ondertekend door de bisschop van deze kerk, dr. Wantula en door de voorzitter en vice-voorzitter van het moderamen van de synode, wordt uitgesproken dat de hulp acties uit West-Duitsland de Lu therse Kerk in een onaangenaam daglicht hebben gesteld, omdat ver schillende Westduitse organisaties een politiek doel zouden hebben met hun charitatieve acties. i officieel schrijven wordt nadruk- jezegd dat de kerk niet de hulp Interchurch Aid van de Wereldraad Kerken en van de Lutherse Wereld federatie afwijst. De Poolse kerk zal deze hulp niet spoedig vergeten en ziet haar graag voortgezet. Het gaat niet tegen deze officiële en centraal geleide acties, maar tegen de acties die zonder mede weten van eigen kerkelijke leiders en vaak tegen het verlangen van de ont vangende kerken in eigenmachtig door allerlei kerkelijke en niet-kerkelijke instanties worden verleend. Hoewel bisschop Wantula en dc zijnen hoofdzakelijk acties vanuit Duitsland op het oog hebben, spreken zij ook over andere Europese hulpacties, die voedsel, kleren en bijbels zenden. Deze acties zouden veelal ten doel hebben om poli tieke invloed te krijgen. i de kerkelijke leiders In geschieden door Westduitse kerkelijke, semlkerke- lyke en nlet-kerkeljjke organisaties". Bisschop Wantula en zyn synodaal mode- ramen verklaren bovendien dat iedere hulpactie voor geloofsgenoten, die uitgaat van dergelijke groepen in de Duitse Bondsrepubliek en die niet in overleg geschiedt met de Poolse kerkelijke lei ders lastig en ongewenst Is. Bisschop Wantula schrijft zelfs dat een dergelijk ingrijpen in de eigen aangelegenheden van de kerk ontoelaatbaar is, omdat ze niet In overeenstemming is met de ker kelijke broederschap cn omdat ze de kerk zelf schade berokkent. In West-Duitsland is men Inmiddels al bezig te raden op welke acties de Poolse lutheranen doelen. Het „alge meen diakonaal bureau" van de West duitse kerk heeft reeds gezegd: „Wij kunnen het niet zijn, want wij organi seren alles langs de hiërarchieke weg". Oostduitse kerkgliike leiders hebben inmiddels er al op gewezen dat de Pool se lutheranen zich in een zeer moeilijke positie bevinden. De kerk telt slechts 150.000 zielen, dus nog geen half procent van de bevolking. Daar komt bij dat men de Lutherse Kerk vaak vereenzel vigt met de Duitse nationaliteit, zoals men de rooms-katholieke kerk vereen zelvigen wil met de Poolse nationaliteit. Daarom willen de Poolse ltrtheranen zich van de Duitsers wat distantiëren. De communistische overheersers heb ben al vaker bezwaren geuit tegen Co n r Nie a t schrijft o.m.: Eigenlijk het niet onlogisch, dat men de crisis heeft trachten te lijmen zonder de kans te grij pen enige vernieuwingen aan te brengi in een kabinet dat nu eenmaal gevoelens van onbehagen had gewekt. Het was ni onlogisch, omdat het blijkbaar de antl-i volutionairen de voornaamste verot zakers van de crisis niet om ao'n v< nieuwing te doen was geweest. Maar wat niet onlogisch is kan nog wel worden be treurd. Het ion trouwens evenmin onlo gisch zijn geweest te erkennen dat het ge schil omtrent de woningbenw slechts di aanleiding was geweest tot een crisis met dieper liggende oorzaken. Al fijn er Kritiek De reden voor dit schrijven van de Poolse Kerk is niet ver te zoeken. In de afgelopen maanden is in de communis tische pers herhaaldelijk afkeurend over dergelijke acties gesproken. Het is duide lijk dat de Poolse kerkelijke leiders bang zijn dat zij zo in discrediet komen bij hun eigen regering. Daar komt by dat deze met-officieel kerkelijke hulpacties zich doorgaans rechtstreeks tot de plaat- seiyke gemeenten of zelfs Individuele gelovigen richten en dus buiten de nor male kerkelijke banen om gebeuren. Dit moet wel eens steken, omdat dan vaak de hulp terecht komt by mensen die die hulp soms niet eens zozeer nodig hebben, maar wel goed smeekbrieven kunnen schrijven. u toe Ie te maken aan'al deze twyfelachtige hulp acties die niet in overleg met de kerke- ïyke leiding en zelfs vaak tegen de wil tijdschrift een uitvoerig artikel, in een aantal organisaties met namt werden genoemd en fel werden aange vallen. In de Lutherse Kerk van Polen is ook reeds vaker over deze acties gesproken. Op de vorige synode werd er zelfs lang durig over gediscussieerd. Oostduitse leiders die de septembersynode bywoon- den zeiden zelfs dat de kerkelijke ver klaring van het moderamen niet hele maal de gedachten van de predikanten weergeeft. Zij betreuren het bovendien dat in deze verklaring alles maar over een kam geschoren schynt te worden. Bovendien vinden ook deze Oostdultsers het onwaarschijnlyk dat er vandaag aan de dag nog hulpacties worden gevoerd, :en politiek doel zouden hebben. sommige nitingen wel sporen van die stemming geweest, men heeft er de keur aan gegeven die oorzaken maai tig te laten zitten. Dus gaan we verder met de „gelijmde vaas", die niet co goed tegen een stootje kan en die dus moet ontzien. Wat wij geen prettig vooruitzicht vinden. Er is een kana gemist. De informateur, prof. De Gaay Fortman, heeft zijn taak knap en vlot volbracht. Di taak was beperkt, maar hij heeft haar oi te beginnen en met succes nog be perkter opgevat dan tij van nature De informateur aou immer* binnen grenzen van aijn opdracht zijn gebleven, als hij ook de mogelijkheid van vet wingen bad gehanteerd. De gang va ken is hoe velen verheugd sullen cijn over de ongebruikelijke vlotheid toch niet tonder bedenking. Er blijkt namelijk uit, dat er met het „gemeen overleg" tus sen regering en Staten-Geoeraal iets niet in de baak is." Waarom Stram an Stijf door 't lovon? U kunt alleen maar zelf ondervinden, wat Kruschen voor U kan doen. Daa.- moet ge liever vandaag dan morgen met de bloedzuiverende Kruschen kuur beginnen. De aansporende werking van Kruschen's vyf minerale zouten op de bloedzuiverende organen, doet 't bloed krachtiger stromen, onzuiverheden wor den uitgedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van lijden en pijn. Wereldgebedsdag voor de vrouw 17 februari De Vrouwen-Wereldgebedsdag zal dit jaar worden gehouden op 17 februari. Het onderwerp van de liturgie zal zijn „Uwer is het Koninkrijk", het tweede deel van vers dertien uit Mattheus zes Werkloosheid is gestegen De geregistreerde arbeidsreserve is in december met ruim 16.000 personen toe genomen. Blijkens mededelingen van het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid is zij tussen 1 en 31 december gestegen van 32.968 tot 49.042. Over de provincies verdeeld zagen de cijfers er als volgt uit: Groningen 5852 (eind november: 3221). Friesland 5512 (3305), Drenthe 5855 (3183). Overijssel 4414 (2837), Gelderland 3763 (2797). Utrecht 1403 (1223), Noordholland 5061 (4119), Zuid-Holland 6412 (5394). Zeeland 2071 (1054), Noordbrabant 6444 (4023) en Lim burg 2255 (1812). Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind december 4365 tegen 4256 eind november. Het aantal openstaande aanvragen daalde voor man- 59.338 tot 55.394 en dat voor ran 38.056 tot 35.537. Advertentie Dank ztlRESA toch nog het MIDDENSTANDSDIPLOMA RESA - Hilversum (Bekende Schriftelijke Cursus) Het wandelen met God begint met het opnemen van ons kruis. Niet van het kruis van de Heiland, maar ons eigen kruis. Christus zei: „Neem uw kruis op en volg mij". Dat is een eigenaardige uitdrukking, omdat de Heiland deze woorden gebruikt lang voor er zelfs maar sprake is van Zijn kruis. Toen de discipelen deze woorden hoorden, dachten zij nog in termen van een overwinnende, een regerende Koning, en niet aan een stervende Heiland. Wat bedoelde Christus met dit „kruis?" Alleen maar onze lasten, onze moeilijkheden, onze problemen? We zeggen wel eens van iemand anders: „Hij is mijn kruis". Dat is dan iemand die ons het leven danig zuur maakt. Ik kan mij echter niet voorstellen, dat Christus op zo iemand doelt. Wie maakt ons leven het meeste zuur? Dat zijn wij zelf. Wij willen het vaak niet erkennen, maar onze zelfzucht, onze hoogmoed, onze eigenwaan brengen ons uiteindelijk de meeste moeilijkheden. Als ik me niet had laten gaan, was die ander niet zo boos geworden. Als ïk niet haantje de voorste had willen zijn, had ik die ander niet met mijn ellebogen in zijn zij gestompt. Als ik niet had gelogen had ik het ver trouwen niet verspeeld. Ons grootste kruis is ons eigen ïk. En nu is dit het wonder lijkste: Wij moeten onze Heiland volgen met al onze eigen nare karaktertrekken, fouten en zonden. De nieuwe gerefor meerde kerkbouwactie, die in een keer 7 mil joen gulden bijeen moet brengen, is officieel be gonnen. Reeds voor de kerst kregen de gere formeerde kerkgangers een brochure aangebo den waarin op zeer suggestieve wijze via tekst en tekeningen wordt uitgelegd, waar om deze actie noodza kelijk is. Vandaag gaan de drie affiches de deur uit die voor deze actie zyn ontworpen. Zij zullen een plaats vinden in de hallen van kerk gebouwen, in jeugd huizen, catechisatielo kalen en waarschijnlijk ook voor heel wat ramen. De actie wordt ge voerd onder het motto: „Een procent-actie". De bedoeling is dat alle ge reformeerden in maart een procent van hun bruto-inkomen afstaan voor de kerkbouw. Na de actie van vorig jaar die veel meer dan de gevraagde mil joen gulden heeft opgebracht, bleek dat die collecte alleen maar de eerste nood kon lenigen. Besloten werd om niet ieder jaar om een groot bedrag te vragen, maar om de lidmaten te verzoeken in een keer een ruim fonds bijeen te brengen voor de Stichting Steun Kerkbouw, waardoor de ge meenten die noodzakelijk moeten bouwen, dit ook zullen kunnen doen. Op suggestieve wijze beelden deze affiches de noodzakelykheid uit om tot deze kerkbouw te komen. Ze zijn niet alle drie even sterk, maar wel in geheel verschillende stijlen getekend. Het ziet er naar uit dat de belangstelling voor deze actie in de Gereformeerde Kerken zeker groot is, al was het alleen maar, Wordt oudste kerk in Dordt gesloopt? Een van de oudste, zo niet de oudste kerk van Dordrecht, de Nieuwkerk, is door de Hervormde Gemeente buiten gebruik gesteld. Het gebouw is dermate vervallen, dat het onderhoud per jaar een bedrag vergt, dat niet meer opge bracht kan worden. Eigenlijk zou de kerk moeten worden gerestaureerd, maar daar is helemaal geen geld voor. De Hervormde Gemeente heeft het historische gebouw aan het gemeente bestuur ter overname aangebodi men kon het niet eens" worden over de voorwaarden. Nu heeft men een sloopvergunning aangevraagd. Hoe oud de Nieuwkerk precies is weet men niet, maar vast staat, dat zij in 1064 al bestond. De kerk is oor spronkelijk in gothische stijl gebouwd. In 1568 werd het gebouw door brand bijna geheel verwoest en eigenlijk is het nooit geheel hersteld. In 1572 werd de Sint Nicolaaskerk, zoals zij voor de hervorming heette, weer in gebruik ge nomen. De Nieuwkerk is vooral in de vijftiende eeuw een centrum van reli gieus leven geweest. Na 1421 verander de dit toen door de Sint Elisabethsvloed tal van dorpen en gehuchten, die in het gebied van de kerk lagen, waren ver dwenen. omdat de gereformeerden niet by de hervormden willen achterblijven die vorig jaar tien miljoen byeen brachten. Als thema van de actie voor de kerken is gekozen een slagzin van ds. G. N. Lammens boven een artikel in het blad „Jong Gereformeerd" „Honderd procent voor een procent". In tegenstelling tot de hervormden zullen de gereformeerden deze actie niet in de eerste plaats aankondigen door een grote reclamecampagne in de dagbladpers. De hervormde actie was inderdtyd een van de beste reclamecampagnes van het afgelopen jaar. De gereformeerden willen hun actie sterk voeren in eigen kring. Verschillen de vooraanstaande kerkelyke en andere leiders zullen dan ook in artikelen in de kerkelyke pers m de komende maanden hun medegelovigen oproepen om toch vooral deze een procent-actie te doen slagen Inmiddels zyn in alle provincies reeds provinciale werkcomité's gevormd, terwyl ook in iedere plaats zelf actie- comité's gevormd zyn of nog gevormd zullen worden om de gelden byeen te brengen. Verschillende plaatselijke kerken die een eigen kerkbouwactie voeren zullen toch aan deze actie deelnemen, omdat zij door de S.S.K. in de ge legenheid gesteld worden om een ge deelte van de opgebrachte gelden voor eigen kerkbouw te bestemmen. Vlaardingen, dat zich bij de vorige „Grote Sprong-actie" afzijdig hield, heeft bijvoorbeeld, vernamen we, reeds besloten om aan deze nieuwe actie deel te nemen. Advertentie Vraag: Ik heb een plant, die aan ;n clivia doet denken, maar zij is zachter. Om de drie of vier jaren bloeit zy. De bloem is niet erg sier lijk. Zij staat op eer een pluimpje. Mijn scheerkwast. Kunt u te naam geven? Antwoord: Deze plant is de hae- o_ manthus, de bloedbloem, maar de zouden zijn. Door "mij is een "voldoen- ^ak naspoelen tot het spoel water bijna niet meer vuil is Vervol gens wasse men de fcjrdiinen n een lauw sop van goede zeep. Men beden- plant wordt ook wel poederkwast ge noemd, zodat uw zoon er niet zo naast is! Vraag: In een dagblad las ik weggenomen, aan de huuradviescom- 4 missie verzoeken de huurverlaging on- lange steel met ning is vóór 1950 gebouwd. De huur- gedaan te maken. x>n noemt haar der heeft bij de huuradviescommissie Vraag: Mijn andijvieplanten heb- ke wel dat hoe ««„uc «,ci nij ook de Juls- bezwaar gemaakt tegen de huurver- ben deze zomer slecht gegroeid. Aan des te groter de krimp zal zijn. Men hoging op de grond van de klacht, dat de wortels van elke plant vond ik ro- moet de gordijnen woning ernstige gebreken de mieren. Wat kan hiervan de oor- knijpen. Ook kan tw„ tv,,, „«.ma..., saafc zijn en wat het beste bestrij- goed reinigen door Antwoord: Deze mieren komen vaak zetten in de buurt van bladluizen, daar deze daarna het huis bezocht. Ik was hinderd daarbij tegenwoordig te zijn. voedselvergiftiging ontstaan door Hierop heeft de commissie de huur- mieren af komen. Men kan gangen c». ntir van erwtensoep, die daags te- verhoging vervallen verklaard op de nesten bespuiten met DDT-stuifmiddel t was en daarna bewaard volgende gronden„Het binnenprivaat Voorkeur verdient het niet twee j, gebruik voren gekookt was was in een pan met open deksel. niet wrijven men de gordijnen ze enige malen in synthetisch wasmiddel te vervolgens goed te wassen spoelen. Na het wassen en spoe- zoete stof afscheiden, waarop de len moet men de gordijnen zo nodig bleken, doch dit laatste is niet altijd nodig. Vaak helpt blauwen al voldoen- Hc is alleen uit de keuken toegankelijk, achtereen dezelfde planten op dezelf- Vraag: Hoe kan ik zelf meende, dat men ae soep moet laten Er zijn belangrijke tekortkomingen in de plaats te poten. Men ontsmette de „gluton" maken? Naar ik afkoelen met open deksel en od die onderhoud van putdeksel, afvoerbuis grond vooraf met 1 liter formaline op bruikt men daarvoor dextrine, manier kan wegzetten voor volgend van gootsteen, ramen en deuren." In 10 liter water, Onmiddellijk daarna - - - ■n na afkoeling de het huls wonen twee gezinnen. Er wo- moet men planten, toch nog lucht over nen vier personen boven 23 jaar in, Vraag: „Wie is d ;sel? Kan de vergif- die allen huurcompensatle genieten, zijn achten", tiging niet ontstaan zijn door te lang 'Al deze mensen zijn nalatig gebleven Antwoord: De dichter was Nicolaas twH koken. Vooral op het platteland laat mij te waarschuwen In welk geval ik Beets, wiens werken te krijgen zijn den Celsius men de gerechten onnodig lang ko- als timmerman gemakkelijk de ge- bij antiquarische boekhandels. Ook ken. breken had kunnen verhelpen (behal- - - - - de W.C.). Indien deze gebre- gebruik. Sluit pan, dan blijft tussen pan en deksel? Kan de vergif- Antwoord: Dextrine is een kleefstof, - dle wel b'i etiketten gebruikt wordt. Vraag: ..Wie is de dichter van „Met Het ontstaat bij verhitting TSS i is ia** uc aucy uic ve i.a.v. ae w.u.;. inaien aeze geore- vraag: wij zijn in het bezit van volgende dag wil be- ken worden hersteld, kan dan de huur- marken uit de jaren 1929, 1933. 1937 waren, snel te laten afkoelen. Men ne- verhoging worden opgelegd? het deksel van de pan liefst. Daarna kan het deksel giënische redenen op de men de pan niet luchtdicht moet af sluiten. Dc tweede dag moet soep vlug aan de kook brengen en ten- op een klacht over roere Antwoord: Tegen de beslissing van gewisseld? 1942, Kan dit geld nog worden in de commissie is een verzoek om vast- pan, hoewel stelling van de huurprijs door de kan- :nt n4 41 tonrechter beslissing v de de commissie heeft zowel betrekking ke kringen gekomen. Hoe i ernstig gebrek stoffen niet, wel door de pan lang welke waarde de kontonrechter appel- taxwezetmeel. onz gedurende op ongevee, 150 tot 200 gra- n:en zetmeel rdund zout. De zuivere dextrine mu( geen zetmeel meer bevatten. Het loont echter de moeite en kosten niet om zelf op be perkte schaal dextrine te maken. Ge makkelijker en voordeliger is het een plakstijfsel te maken. Hiertoe losse men 40 gram vaste tarwestljfsel op in 100 kubieke centimeter water en giet dit langzaam in kokend water onder voortdurend roeren. Daarna moet men het mengsel zo '.ang verwarmen tot er doorschijnende massa ontstaat. Antwoord: Dit geld ifl thans waar deloos. Vraag: In mijn gordijnen zijn lelij- kringen gekomen. Hoe aan ik de- het beste verwijderen. Antwoord: Wij raden u aan de gor dijnen te weken in lauw water en daaraan 30 gram zout per teil toe te Tegen bederf (o.a. schimmel) kan de klacht over het eerste voegen. Meestal trekt dit zo goed uit, men er tenslotte 5 gram moet u twee afschriften dat men na twee uur dit weekwater - kelen. Urenlang koken van voedsel is overleggen van de beslissing der com- kan verfrissen. Nu moet men na we-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2