Jlicuwe £ciüsrlje (tfouran t BELGISCHE REGERING KRIJGT VERTROUWEN Commentaar NIEUWS in één oogopslag- - na rumoerige vergadering - anders BON Explosie eist negen levens Wil Eyskens volmachten Regering niet verder dan K.V.P.-motie WOENSDAG 4 JANUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantsasticli is ^bleven mgn bert ia ttgtjeaspotT Eenenveertigste jaargang no. 12065 Toe maar veer eensi Wir haben es nicht gewusst Zie pagina 9 Bij de betogingen in België zijn gisteren enkele tientallen ge wonden gevallen. De regering-Eyskens kreeg in het parlement een vertrouwensvotum. Steeds duidelijker treden thans in de socialistische beweging de Waals-Vlaamse tegenstellingen aan De Ver. Staten hebben de diplomatieke betrekkingen met Cuba verbroken, nadat Cuba had geëist, dat de Amerikaanse am bassade-staf, op elf man na, binnen 48 uur het land zou ver laten. Uit Washington is gemeld, dat de Ver. Staten over bewijzen besahikken, volgens welke „rode" Noordvietnamese para chutisten dn Laos zijn neergelaten om steun te verlenen aan de pro - commumstisahe Pathet-Lao-troepen. Vanuit Frankrijk zijn militaire versterkingen. waaronder pantsereenheden, naar Algerije gezonden. Daar begint vrijdag op het platteland het referendum. Het zal drie dagen duren. Naar alle waarschijnlijkheid zal de .kleine topconferentie'* van de regeringschefs van de E.E.G.-landen op 9 en 10 februari in Parijs worden gehouden. Men hoopt, dat bondskanselier Adenauer (die morgen 85 jaar wordt) van de partij kan zijn. De voorzitter van de Raad van bestuur bouwbedrijf heeft medegedeeld, dat de particuliere bouwondernemers denken over een soort van garantieregeling wat betreft de kwaliteit van de woningen. Hij reageerde op de klachten, die de laatste tijd steeds meer over de kwaliteit der huizen worden gehoord. Hejt winterzonnetje wat schraal, maar scheen toch voldoende om de kinderen wat buiten te laten spelen. Robbie had met zijn vriendinnetje eerst wat op de driewie ler rondgefietst. In het begin gehoorzaam op het veilige trottoir, maar in een onbewaakt ogenblik ook op de niet zo onge vaarlijke rijweg. Niet zo beleefd, maar daarom wel zeer dringend was hij door zijn moeder tot de orde geroepen en omdat toen de vreugde van het fietsen verloren dreigde te gaan, was er door de twee kleuters iets nieuws verzonnen. Fiets omkeren, erop gaan zitten en einde loos draaien aan de trap pers van het voorwiel. Het werd plotseling de vreugde van het ongewone en het plezier, dat dit spel bracht, was groter dan dat van het eigenlijke fietsen. Kinderen willen steeds Iets andersze zoeken het vreemde, het nog-niet geziene en blijft dat eigen lijk niet ons hele leven bij Wij voelen ons immers ook aangetrokken tot alles, dat anders is. In het bui tenland en in onze omge ving. En wanneer er nooit Iets gebeurde, dat buiten het „normale" viel, dan zou deze krant blanco versahij- nen. Of liever helemaal niet, want een dagblad volgt nu eenmaal de on gewone (en ook wel de gewone) gebeurtenissen op de voet. En Licht u daar over in zijn kolommen U hebt deze krant tot de uwe gekozen. Gelukkig. Die kindertjes van het plaatje zijn (nog) analfabeet, want zij hebben zelfs de Meuter- sdhooüeeftij'd niet bereikt. Maar u hebt lezen geleerd. Weer gelukkig. Leest u dan ajub. nog even verder. Aan de voet van dit ko lommetje vindt u immers weer het bekende recept. Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bew(js van dankbaar- beid uwerzijds, ontvang Ik graag bet boek „Tip Parade" op onderstaand adres: In de zuurstof fabri ek van de staal fabriek „Westfalenhuette" in Dort mund heeft zich hedenochtend een zware ontploffing voorgedaan, die volgens de eerste berichten van de politie aan negen mensen bet leven heeft gekost. Schip gezonken: een dode De 43-jarige schipper P. H. Heymen uit Panheel is gisteravond melt zijn grint- schip de Gerrio (129 ton) overvaren door een leeg schip van 418 ton en daarbij verdronken. Het omgeval gebeurde toen de Gerio het kanaal Wessem-Nederweert wilde in varen. Door de invallende duisternis heb ben de beide schippers elkaar niet opge merkt. Heymens vrouw en beide kinde ren werden door omliggende schippers uit het water gered. Discontoverlaging in WesL-Duitsland In Westdudtse bank- en keurskringen verwacht men, dat het Westduitse bankdisconto op 5 januari opnieuw zal wonden verlaagd, vermoedelijk met een half procent tot 3% pet. De waarschijnlijkheid van een nieu we discontoverlaging wordt naar de mening van financiële deskundigen ver hoogd door de verlaging van de ren te van geMmarktpapier, waartoe de Bundesbank kort voor de jaarwisseling is overgegaan en door de jongste ver laging van het bankdiisconito in Enge land. (Van onze speciale verslaggever) TN EEN VERGADERING, die nog slechts weinig parlementair decorum -I- had (ook al werden twee journalisten van de perstribune verwijderd, omdat ze geen stropdas hadden opgeknoopt), is over het beleid van de regering-Eyskens een motie van vertrouwen aangenomen, die 115 voor stemmers en 44 tegenstemmers op zich verenigde. Reeds eerder was met 121 stemmen tegen en 83 stemmen voor een socialistische motie verworpen, waarin van de regering werd geëist de „eenheidswet" in te trekken. De Kamer van Afgevaardigden, die boordevol zat met volksvertegen woordigers en tenminste drie keer op hun toegangsbewijzen gecontroleerd zijnde persmensen en belangstellenden uit de burgerij, was«door het gejoel en het geschreeuw soms een heksen ketel gelijk. Tot handtastelijkheden of schorsingen kwam het echter niet, daar de partijen onderling kennelijk de afspraak hadden gemaakt de ernst van de situatie boven de menings verschillen van groepen of personen te stellen. Premier Eyskens, voortdurend onder broken door geschreeuw, dat soms gegil ontaarde, bestreed de z.i. valse propaganda, die tegen de Eenheidswet is gevoerd en lichtte nogmaals de doel- De Belgische regering overweegt de behandeling van de eenheidswet ir parlement op te schorten en bijzondere volmachten te vragen voor een periode drie maanden indien de socialistische oppositie zou terugkeren tot het v< obstructie, aldus meldde De Stan, daard vanmorgen. In het kader van een dergelijke vol macht zou de regering dan enkele maat- regelen van dringende aard op finan ced en economisch gebied treffen, ia de Kamers zouden worden ontbonden :n nieuwe verkiezingen zouden worden gehouden. Prof. De Quay in Tweede Kamer: (Van onze parlementsredactie) Het kabinet heeft zijn ontslagaanvrage ingetrokken, nadat is gebleken, dat een verdere samenwerking met de Tweede Kamer mogelijk is op grondslag van de uitvoering van de motie-Aruiri essen. Dit benadrukte minister-president De Quay vanmiddag in de Tweede Kamer toen hij, onder grote belangstelling, de regeringsverklaring voorlas. Prof. De Quay zette het toekomstige woningbouwbeleid van de regering uiteen. 1. Het bouwprogramma 1961 wordt vastgesteld op minimaal 82.500 (was 80.000) woningen, waarvan 33.750 32.500) premie-woningen en 33.750 (32.500) woningwet-woningen. Het aantal woningwet-woningen, waar voor een extra-toeslag gegeven wordt, wondit binnen het contingent van de 33.750 woningwet-woningen met 5000 verhoogd en bepaald op 10.000, daarbij inbegrepen het restant van deze woningen van 1960. 2. Uiterlijk 1 juni 1961 zal de Regering aan de Kamer een nota overleggen, waarin zij haar standpunt uiteenzet met betrekking tot de vraag, of het aantal van 82.500 woningen alsnog kan wordten verhoogd met 1250 wo ningwet-woningen en 1250 premie woningen. Deze nota zal een uiteen zetting behelzen van de stand van zaken in de bouwnijverheid, mede in verband met de dan bestaande con juncturele situatie. De Regering blijft zich ten volle bewust dat de woningnood nog steeds voor vele landgenoten een schrjjnend leed betekent. Zij weet zich in dit gevoelen één met dc gehele Kamer. Het spreekt vanzelf, dat zij bij de uitvoering van haar beleid op het gebied van de woningbouw in het bij zonder aandacht zal blijven schenken aan de belangen van hen, die tot de lagere in komensgroepen behoren. Dit alles bete kent ook het is haast overbodig het te zeggendat de Regering niet zal aarze len in te grijpen, wanneer in enige sector de bouwnijverheid ontsporingen zou den dreigen. Het Kabinet is ervan overtuigd, dat ook ?n voortvarend woningbouwbeleid ge diend is door een spoedige oplossing van Kabinetscrisis. De ministers en staats secretarissen vonden temeer aanleiding tot het intrekken van hun ontslagaanvra- ïu de uitspraak van de Kamer zich niet richtte tegen het Kabinetsbeleid in het algemeen. Mede in verband met verschillende be langrijke en dringende wetsontwerpen, lanhangig of in voorbereiding zijn, achtten zy liet landsbelang er niet mede gediend, indien een langdurige onderbre king in het Regeringsbeleid zou intreden. deze raamwet toe (finan cieel herstel, economische expansie sociale vooruitgang). Hij prees de christelijk georganiseerde arbeiders, „die talrijker zijn dan de sta kende leden van de socialistische vak bonden en die beseffen, dat dit ec litieke staking is". Hij feliciteerde hen ook met hun moed om aan het werk te blijven, of, ondanks de dreigementen met geweld, naar hun werk terug te „Het land wordt enorme schade toege bracht", verklaarde Eyskens nog. De particuliere nijverheid lijdt zware ver liezen en deze zullen aanzienlijke gevol gen voor de begroting hebben". Een waar oproer brak uit, toen de mi nister van binnenlandse zaken, René Le- fèbre, aan het woord kwam. H(j deelde o.m. mee, dat tussen 19 en 31 december van het vorige jaar 540 daden va botage zijn gepleegd. „Ik doe ee roep op het gezonde verstand", zei h( „De orde moet gehandhaafd blijven, ter wijl de vrijheid van onze burgers be schermd dient te worden. Ons nationaal erfdeel is in gevaar". Op de Rogierplaats in Brussel ging gistermiddag een enorme menigte socialisten op het plaveisel zitten om op deze „sit-down"-manier aan de demonstratie tegen de eenheidswet kracht hij te zetten. Er werden zoals gebruikelijk, ook de nodige anticlericale leuzen meegedragen. GRENS IS BEREIKT YS verbreken relaties met regering Castro Sedert 15 september reeds 180 vluchten tairen om eigendommen te beschermen. Zwaaiend met een bundel paperassen, schreeuwde hij: „Ik heb hier 27 pagi na's met meldingen over sabotage. Er zijn elektriciteitskabels doorgesneden, en er zijn treinen ontspoord als gevolg van de montage van de rails, of het plaatsen van hindernissen." Het socialistische Kamerlid Spinoy betoogde tijdens zijn interpellatie, dat de stakingen niet alleen tegen de Eenheids wet zijn gericht, maar ook tegen „een reeks van tweeëneenhalf jaar mislukkin- van de regering-Eyskens. Hoewel hij toegaf, dat de arbeiders van de christelijke vakbonden zich van de sta king onthouden, stelde hy, dat „hun be let wordt er tegen te protesteren". De Belgische bereden rijks- ivachters waren gisteren vast beraden, en mede dank zij hun beheerste optreden in de stra ten van Brussel is er van de grootscheepsesocialistische acties niet veel terechtgekomen. DE Verenigde Staten hebben gis teravond de diplomatieke be trekkingen met de Cubaanse rege ring van Fidel Castro verbroken. Zij hebben Zwitserland verzocht hun di plomatieke en consulaire taak in Cuba over te nemen. De Cubaanse regering heeft de behandeling van de lopende zaken in Washington opge dragen aan de Tsjechische ambas sade. Als reden voor het verbreken van de betrekkingen geeft Eisenhower óp het be sluit van Fidel Castro om de omvang van de staf van de Amerikaanse ambassade in Havanna terug te brengen tot elf per- „Dit weloverwogen optreden van de regering Castro is het laatste van een lange serie speldeprikken, ongegronde beschuldigingen en laster. Wat de V.S. uit oogpunt van zelfrespect kunnen ver duren heeft een grens en deze grens is thans bereikt", aldus Eisenhower. De stafleden van de Amerikaanse am bassade in Havanna zullen zo spoedig mogelijk per vliegtuig worden geëva cueerd. Het Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken heeft voorts de 3500 Amerikanen, die op Cuba wonen in o weging gegeven het land te verlaten. Een ministeriële woordvoerder zei dat ten aanzien van de marinebasis Quante- namo geen veranderingen worden zien. „De V.S. onderhouden deze basis krachtens een verdrag met Cuba en de Amerikaanse regering beschouwt dit vef- drag als nog steeds geldig". In Key West (Florida) worden twee oorlogsschepen gereed gehouden. Naar in kringen van het ministerie buitenlandse zaken in Buenos Aires wordt vernomen zal Argentinië het voorbeeld van de V.S. volgen en de diplomatieke betrekkingen met Cuba verbreken. In Washington neemt men aan dat ook Panama en Uruquay dit zullen doen. Peru had al eerder de diplomatieke betrekkin gen verbroken. Leden van de Cubaanse militaire in lichtingendienst hebben gisteravond drie Amerikanen gearresteerd, onder wie een vertegenwoordiger van het Ameri kaanse ministerie van financiën bij de ambassade. TT/1E ZAL NIET van deernis vervuld zijn bij de dood van de Haagse zes tienjarige jongen Wim Scholte? Wij be grijpen de verslagenheid, die zich ook van het Haagse politiekorps heeft meester gemaakt. Het onderzoek is onvermijdelijk en te waarderen is de objectiviteit, waardoor men zich daarbij wil laten leiden. Maar de jongen is dood. Tegen ziekte kan men zich gewapend weten door het gebed, de dood is onherroepelijk. Ook. wanneer zoals zeker hier het geval is de dood een betrekkelijke zaak is geworden, een doorgang voor jongeren zowel als voor ouderen naar het betere leven, waarin men ten volle deelgenoot mag zijn van de heerlijkheid van God. Zo zullen de ouders van deze jongen het ervaren. In Christus is het mensen leven verlost van het verderf en welk een voorrecht is het, deze beslissende we tenschap ook aan de kinderen te mogen overdragen. Dan weten we ze geborgen, zelfs wanneer ze ons voorgaan in de dood. Ligt er een beslissende troost in het weten, dat ook dit smartelijk gebeuren niet „bij geval" is geschied, maar naar Gods heilige wil, dan blijft het niettemin een offer. Een offer dat, dunkt ons, alleen te dragen is in de geloofskracht van een Abraham, die bereid was het offer van zijn zoon te brengen, alleen te dragen in het geloof In een God die voor een ge broken wereld zijn eigen Zoon gegeven heeft. Ook uit deze verdrietige zaak zal lering getrokken moeten worden. Steeds duide lijker blijkt, dat de dagen rondom de jaarwisseling moeilijke dagen zijn. Zeker wanneer het weer zacht is, er geen ijs en sneeuw is. De dagen zijn kort, de avon den lang. Er is de verleiding van de kerst bomen, die hun dienst hebben gedaan en verbrand gaan worden. En dit alles met een stadse jeugd, waarvoor het gezond vertier toch al weinig is, voor het opvan gen waarvan de eigentijdse woningen veelal slecht geschikt zijn, en die niet dan luttele mogelijkheden heeft voor de passering van haar vakantie. Het blijft een probleem, waarmede on der omstandigheden in het bijzonder de politie geconfronteerd wordt. Maar het is een situatie, waarin wij allen onze ver antwoordelijkheid hebben, ouderen zowel ais jongeren, burgers als wij zijn van een dichtbevolkt land en met zich snel uit breidende stadscomplexen. De dood van Wim Scholte is verdrietig en smartelijk, ook al is er de troost van het geloof. Voor ons allen gaat er een oproep van uit tot bezinning en inkeer. t Het Israëlisahe parlement heeft het re geringsbesluit goedgekeurd om de kosten voor de verdediging van Adolf Eichmann te betalen. De kwestie k/wam onverwacht in het pariement omdat de voorzitter van de communistische partij geëist had, dat het kabinet zijn besluit zou herroepen. Het proces begint op 6 maart in Jeruzalem. Zweden heeft bij de Franse regering ge protesteerd tegen het onderzoeken van drie Zweedse schepen in de Middellandse Zee ter hoogte van de Noordafrikaanse kust door schepen van de Franse marine. Na ze doorzocht te hebben op wapens voor de Algerijnse opstandelingen, wat geen resultaat opleverde, zijn ze weer vrijgegeven. De Delfzijlse kustvaarder Diannel is op de rivier de Humber in Engeland aange varen door een Britse treöler. Met een zwaar beschadigde voorsteven is het kust vaartuig de haven van Delfzijl binnenge lopen, waar het zal worden gerepareerd. Koningin nu ook in Oostenrijk Koningin Juliana is gistermiddag in Oostenrijk aangekomen voor een korte vakantie in het wintersportoord Lech. De koningin, die vanaf Zürich per trein reisde, werd op het station van het Oos tenrijkse dorp Langen begroet door de gouverneur van het district Bludenz, dr. Langle, die haar een boeket bloemen aan bood. Van Langen zette de Koningin de reis per auto voort naar Lech am Arlberg, waar zich reeds prins Bernhard en de prinsessen Irene en Marijke bevinden voor een skivakantie. De Koningin is vergezeld van haar se cretaris mr. J. van der Hoeven en zijn Inmiddels hebben prins Bernhard en prinses Irene indruk op de Oostenrijkers gemaakt met hun uitstekende skipresta ties. De prins is ook op jacht geweest en heeft een gems geschoten. Prinses Ma rijke volgt de skischool voor kinderen in Lech. DE KERN van het depressiegebied dat de laatste dagen het land beheerst, was vanmorgen boven de Noordzee aangekomen. Een uitloper van de depressie bracht in ons land regen en natte sneeuw, terwijl het front er van regen en sneeuw veroorzaakte in Noord-Italië, het Alpengebied en in grote delen van Zweden. De kern van de de. pressie beweegt zich nog langzaam in oostelijke richting, maar wordt tevens minder diep. Van de Oceaan nadert een rug van hogedruk de Britse eilanden. Tussen deze rug en de depressie op de Noordzee staat een krachtige noord.wes. telijkc luchtstroming, die zich geleidelijk over ons land uitbreidt. Hierin komen naast opklaringen ook buien voor. Mo» gen later op de dag zal de buiigheid af nemen in' verband met het naderbij ko men van de rug van hogedruk uit het Westen. In de temperatuur komt niet veel verandering. De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Tendens stationair ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Den Haag is een DAF-tige stad Uit het feit, dat de dealer van Van Doorne's Automobiel Fabrieken in Den Haag het afgelopen jaar meer dan vier honderd personenwagens heeft verkocht en daarmede aan de kop van alle dea lers van ons land stond, mag men con- cluderen dat Den Haag een DAF-tige stad is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1