Bedrijfsleven verdeeld over kabinetscrisis lacht BS m m S! EB m m 1 m m m Te snelle afbraak van woningbouwsubsidies ,Groeiende onzekerheid bij spijtoptanten K.R.O. begint 1961 met nieuwe tv-rubrieken Geen onderzoek naar atoomlaboratorium rn Woningbouw in cijfers Beerman bij aankomst Waterman: Stukje tragedie C.P.N.-MOTIE VERWORPEN Onderscheiding voor ir. P. F. S. Otlen 7 VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 Schaak-vraag 40 Schakers hebben een eigen humor. Karakteristiek is bijvoorbeeld het volgende: mijnheer A toont mijnheer B een schaakprobleem, waarover hij vele avonden heeft moeten zwoegen. Mijnheer B is te dom om het pro bleem op te lossen, laat zich de op lossing tonen en zegt dan verbaasd: „O, moet je die kant op spelen?" Een tikje kleinerend voor het toch zo moeilijke componeren van schaak problemen is die opmerking wel. In dertijd Sam Lloyd en in 1911 J. W. Ie Comte vonden er echter iets op. Van laatstgenoemde, Nederlandse proble mist is het volgende probleem. 'fi Wit: Kh6, Tb8, Lh8; Zwart: Ka2, pi aS. Wit geeft mat in acht zetten, luidt de opgave. Keert men bet bord 180 graden om, dan geeft wit eveneens mat in acht zetten. PS (U moet nu niet denken, dat al le schakers nare opmerkingen plaat sen, hoor. Geen sprake van, het zijn beste kerels...) B.K. Dam-vraag 39 De stand in het probleem van J. J. van Tol te Rotterdam en D. de Ruiter te Amsterdam was als volgt: Zwart: 7, 9, 11, 14, 15, 20, 28. Wit: 22, 25, 27, 30, 33, 36, 44, 45. Wit wint in de volgende zetten: 30- 24, 28x50; 24-19, 50x17!; 19x10, 15x4; 25x3, 7-12!; 27-22, 17x50, 3x6. 4-9; 36- 31. 9-13; 31-27, 13-18; 45-40, 50-45; 6-1, 45x23; 27-22, 18x27; 1x29. Bridge 2 O H B 8 7 2 C H 10 9 3 9 8 4 V 10 8 5 4 9B72 10 9 3 H V 6 3 9 654 O 6 4 B 10 7652 L N W o| z A H B 9 7 9 AV8 A V 5 A3 West komt uit met ruilen 6. Zuid speelt 6 schoppen (12 slagen). Hoe kan Zuid het contract winnen, ondanks het beste tegenspel? Jack Diamond. Kruiswoordpuzzel zonder zwart I 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 5 6 7 8 9 (Van onze sociaal-economische redactie) TAE KABINETSCRISIS, welke we thans beleven is ontstaan ten gevolge VJ van meningsverschillen over het woningbouwbeleid van de regering. De standpunten van de verschillende politieke partijen zijn daarbij wel duidelijk geworden. Behalve een politieke kant heeft het vraagstuk van do woningbouw echter ook een sterke sociale kant en daarom hebben wij de meningen over deze aangelegenheid gepeild binnen de kring van de betrokken maatschappelijke organisaties. W(j hebben ons daartoe voor de werknemerskant gewend tot het C.N.V. en voor de werkgeverskant hebben we ons in verbinding gesteld met de Nederlandse Christelijke Aan- nemersbond. De besturen van beide organisaties bleken echter nog geen definitief standpunt te hebben vastgesteld wat betreft het woningbouw beleid van de regering. We laten daarom hieronder de opvattingen volgen zoals wij deze in de kring van de christelijke aannemers en het Christelijk Nationaal Vakverbond vernamen. In aannemerskringen is men de ge- 40% verminderd worden, wat de woning- dachte toegedaan, dat afgezien van na- tionaal-economische factoren zoals Horizontaal: 1. gem. in Limb. bergweide. 2. halfedelgesteente bloem. 3. radio omroep (afk.) gewicht (afk) wijnmaat. 4. de dato (afk) telwoord zwak ke. I 5. telwoord adellijke titel in En geland (afk) dorp in N. Brab. 6. gem. in Over. eikenschors. 7. oude Nederl. munt onbep. lid woord. 8. voegwoord (Fr) gem, in N. Brab. meisjesnaam. 9. eiland in 't Z.O. van de Aegeï- sche zee— oud gewicht (afk) au toped. Verticaal: 1. riem zware zoete wijn. 2. lyrisch gedicht jongensnaam. 3. uit naam van gem. in N. Brab. 4. spijker kurk. 5. herkauwend dier van het geslacht der hertachtigen zwemvogel. 6. oude inhoudsmaat stad in Frank rijk. 7. gem. in Z.H. verdikking der op perhuid. 8. stadje in België behoudens ver gissingen (afk. Lat) gem in Gel der 1. 9. motorschip (afk) deel van een auto welgevormd. Oplossing vorige puzzel Horizontaal 1. veertig p.s. 2. adelaar op. 3. Lek - ma none. 4. blaar in de. 5. Uden teder. 6. roede teen. 7. gors Eelde. 8. ergens fee. 9. knot staar. Verticaal: 1. Valburg e.k. 2. edel Doorn. 3. e.e. ka eer krapte op de arbeidsmarkt en flnancie- ringsmogelijkhedcn het goed mogelijk zou zijn het woningbouwcontingent voor 1961 van 80.000 op 85.000 te brengen. (Zoals bekend werd in de motii Van Eibergen, waarover het kabinet gestrui keld is, voorgesteld het aantal woning wetwoningen met 2500 en het aantal premiewoningen ook met 2500 te ver hogen). De ondernemers in het bouwbedrijf hebben echter ook begrip voor het stand punt van minister Van Aartsen. Een minister kan nu eenmaal beter het hele sociaal-economische terrein overzien en hij is daardoor in de gelegenheid dreigende spanningen in het economisch leven te constateren. De ondernemers zijn dan ook in grote lijnen de gedachte toegedaan, dat het compromis, waarmee de minister ge noegen had willen nemen, een ook voor het bedrijfsleven aanvaardbare zaak ge acht moet worden. De minister wilde immetfs in overeenstemming met de mo tieAndrieSsen het aantal woningwet- premiewoningen elk met 1250 verhogen en voor de overige 2500 ge vraagde woningen het volgend jaar nog nader overleg plegen, daarbij rekening houdend met de dan bestaande conjunc turele situatie in ons land. GROTE GRIEF Een grote grief, misschien wel de grootste, welke leeft ln de kring van de bouwondernemers Is de geringe con tinuïteit in het bouwbedrijf. Elke on dernemer ziet bijna met angst en vre zen het tijdstip tegemoet waarop het project waaraan hij werkzaam ls ge reed zal zUn. In vele gevallen ontbreken dan de vergunningen voor bouw van andere woningwet- en premiewoningen en bouw in de vrije sector Is lang niet ln alle delen van het land op rendabele wijze mogelijk. Dikwijls zijn bouwondernemers ge dwongen hun personeel aan te houden zonder dat men er voldoende werk voor heeft. Er komen gevallen voor, waarbij het personeel aan fabrieken wordt uit geleend ln afwachting van een premie- beschikking. Ook worden mensen wel tijdelijk afgestoten naar de onderhouds- sector, waarin toch al meer mensen wer ken dan in de hele nieuwbouw. Ongeveer 40% (90.000) van het aantal bouw aanmerkelijk goedkoper maakt. Behalve dat de ondernemers het be leid van de regering, met name aan vaarding van de motie Andriessen wel juist achten, ziet men bovendien het beleid van de regering in de praktijk ge rechtvaardigd. De regering heeft name lijk meer armslag willen geven aan de premiebouw en er lopen thans niet minder dan 60 a 70.000 onafgewerkte aanvragen voor een premiewoning. In 1960 konden er 12.000 van dergelijke woningen |ereed komen. Kennelijk ligt er bij deze vorm van woningbouw dus een sterke behoefte. Bij deze premie- bouw gééft de regering jaarlijks f 440 subsidie, waarbij het bedrag elk jaar met 3% verminderd wordt. Dat minister Van Aartsen vorig Jaar het stuur heeft omgegooid en een zwaarder accent heeft gelegd op de premiebouw en de bouw in de vrije sector wordt thans door de ondernemers als juist aangemerkt. Deze principiële beslissing van een gewaagde wijziging van het beleid, maar juist daarom be staat er in ondernemerskring groot ver trouwen in het beleid van minister Van Aartsen. Men ls van mening, dat aan minister Van Aartsen de kans gegeven had moeten worden ln enkele Jaren z(jn werk af te maken. De bouwondernemers zou het niet on welgevallig geweest zijn, indien de mi nister grif de 5000 extra gevraagde wo- hingwet- en premiewoningen had toe gezegd. Uit Friesland, Overijssel en Zee land krijgt men immers regelmatig klachten binnen over gebrek aan werk, maar anderzijds is men in de bouw nuch ter genoeg om te stellen, dat niemand kan zeggen of de bouw met deze extra 5000 woningen zonder schokken zou zijn verlopen. Dat de minister de helft heeft aanvaard en volgend jaar over de andere helft nog wil praten, acht men alleen maar een bewijs van verantwoord beleid. 80.000 85.000 woningen is nu eenmaal het maximaal aantal woningen dat Nederland per jaar kan bouwen. De onderhoudssector en de bouw van scholen, ziekenhuizen enz. vergt eenmaal ook een groot stuk van de bouwcapaciteit. Eveneens merkt men het als juist aan dat het aantal woningwetwoningen verlaagd is tot 32.500. In de praktijk blijkt immers nog steeds, dat mensen met inkomens van f 10.000 tot f 12.000 in gesubsidieerde woningen zitten, met Ook bij de christelijke vakbeweging acht men 80.000 a 85.000 woningen per jaar het maximum dat de Nederlandse bouwnijverheid kan opbrengen. Maar men valt erover, dat de minister in t aan tal van 80.000 woningen ook een contin gent van 15.000 woningen in de vrije sector heeft opgenomen. Tot en met 1960 is de bouw in de vrije sector buiten het woningbouwcontingent van de regering gebleven. Het opnemen van de vrije sec- in het contingent betekent, dat het aantal woningwetwoningen is terugge bracht van 37.500 tot 32.500 en het aan tal premiewoningen van 42.500 ook tot 32.500. Gelet op het feit, dat er nog vele mensen met hogere inkomens in woning wetwoningen zitten, heeft de minister blijkbaar doen besluiten 5000 woning wetwoningen naar de duurdere woningen in de premiesector over te hevelen. Maar gelijktijdig heeft hij 15.000 wonin gen uit de premiesector naar de vrije sector gebracht. Verwerkelijking van dit beleid zou inderdaad sterk meewerken aan het afbreken van de woningbouw subsidies. TE DRASTISCH In de kring van de christelijke vak beweging vindt men dit ingrijpen van de regering echter te drastisch. De laag ste inkomens zouden hiervan de dupe worden en langer op een woning moeten wachten dan andere bevolkingsgroepen. Bij de vakbeweging leeft daarom de gedachte het aantal voor de vrije sec tor met ongeveer 5000 te verminderen en dit aantal in gelijke mate ten goede te doen komen aan de woningwet- en pre miebouw. Dus met handhaving van het totaal aantal te bouwen woningen op 80.000. Mocht er ruimte zijn voor de bouw van meer woningen, bijv. 5000 meer, zodat het totaalcijfer 85.000 wordt, dan zou men ook thans liever de hele vrije sector hiermee willen verhogen tot 5000. Maar wanneer de werknemers het helemaal zelf voor het zeggen hadden, dan zou men thans liever de hele vrije sector buiten het woningbouwcontin gent van de regering gehouden hebben. Over 1960 werden er slechts 2200 wo ningen in de vrije sector gebouwd. Thans wordt dit aantal bijna vervijfvoudigd. De vakbeweging vindt namelijk het argument, dat er nog mensen met hoge inkomens in woningwetwoningen zitten met f 7,— subsidie per week, niet zo sterk. Betoogd wordt dat nog altijd 60 bouwvakarbeiders werkt in deze sector, huren van f 12 per week. De gestegen terwijl slechts 35.000 man in de woning bouw werkzaam is. Met name in bepaalde grensstreken is er gebrek aan werk in de bouwvak ken. Hier trekken vele arbeiders de grens over en worden in Duitsland ver wend met extra hoge lonen. Voor pre miebeschikkingen voor de bouw van huurwoningen moet men op het ogen blik ongeveer wachten tot het voorjaar n 1962 en voor koopwoningen tot 1963 '64. Een wachttijd van IVz a 2 jaar i? dus vrij normaal. Naar de mening van de bouwondernemers onderbreekt dit de voortgang in het werk en wordt hier door de bouw duurder. Dat de huidige kabinetscrisis deze continuïteit in de bouw nog sterker onderbreekt, stelt men allesbehalve op prijs. Nu is er immers helemaal geen beleid en kan men hele maal niet verder. In de bouwwereld gaat men van de berekening uit dat voor de bouw van een gemiddelde woning on geveer 1500 arbeidsuren nodig zijn. Door grotere continuïteit in de bouw en het bouwen van grote complexen ineens kart dit aantal uren echter met 30 tot welvaart zal ook meer tot uitdrukking moeten komen in de hoogte van de huur, die men betaalt. De Nederlander zal bereid moeten zijn een zesde van zijn inkomen aan huur te betalen. Langs deze weg zal men in Nederland ook wefer tot gezondere verhoudingen bij financiering van de woningbouw kun nen komen, aldus de mening in de kring van de bouwondernemers. VAKBEWEGING In dc kring van de christelijke vak beweging verschilt men wel enigszins van mening met de ondernemers. Het zware accent dat de minister heeft ge legd op de premiebouw en de bouw in de vrije sector ten koste van de woningwet- bouw, heeft men Zijne Excellentie Van Aartsen niet in dank afgenomen. Men ziet hierin 'n onaanvaardbare versnelling van de afbraak van de woningbouwsubsidies. Een onaanvaardbare versnelling, omdat de budgettaire positie van ons land daar op het ogenblik geen aanleiding geeft. Minister Van Aartsen heeft voor het begrotingsjaar 1961 een wo ningbouwcontingent voorgesteld van in totaal 80.000 woningen, welk contingent als volgt verdeeld zou moeten worden: 32.500 woningwetwoningen met een bijdrage van ƒ250 per jaar. Voor 5000 w.w.-woningen zal de jaarlijkse subsidie echter nog 350 blijven. 12 500 gepremieerde woningen (ƒ440 per jaar gedurende 30 jaar), waarvan 5000 woningen te bouwen door woningbouwver enigingen met beperkte krediet faciliteiten van de overheid. 15.000 woningen in de vrije sec tor, volledig niet-gesubsidieerd. In totaal zou dus voor 1961 slechts de bouw van 65.000 woningen uit de schatkist worden gesubsidieerd Dit betekent een achteruitgang in het aantal gesubsidieerde wonin gen van 15.000 vergeleken bij vo rig jaar Voor het begrotingsjaar 1960 golden namelijk de volgende wo- ningbouwcon tingenten (eveneens in totaal 80.000 woningen): 37.500 woningwetwoningen, waar van eveneens 5000 woningen met een nog niet verlaagde bijdrage van ƒ350 per jaar. 42.500 premiewoningen. De vrije sector viel in 1960 nog buiten het contingent. De bouw in de vrije sector lever de in 1960 2200 woningen op. Over de jaren 1957, 1958 en 1950 om vatte het contingent woningwet woningen gemiddeld 42.650 wo ningen per jaar. tot 75% van de woningzoekenden be staat uit mensen met een inkomen be neden de f 5000. Om te voorkomen dat er mensen die meer kunnen betalen in woningwetwoningen komen zou men in vakbewegingskring een inkomenslimiet willen stellen. Hiervan wil de minister echter niet weten, omdat zich Jan plaatse lijk grote moeilijkheden zouden kunnen voordoen bij de huisvesting. Bij de thans voorgestelde bouw van 32.500 woningwetwoningen wordt slechts 40% van de woningproduktie afgestemd op de minst draagkrachtige bevolkings groep, welke ongeveer 70 uitmaakt van het totaal aantal woningzoekenden. Deze verhoudingen acht de vakbeweging on aanvaardbaar en daarom wil men met name het aantal woningwetwoningen met 2500 stuks verhoogd zien. MET de Waterman zijn gisteren 124 passagiers, voor het meren deel spijtoptanten, in Vlissingen aan gekomen. Aan boord bevond zich ook minister Beerman. Na zijn debarkatie verklaarde hij, dat onder de spijtoptanten een groeiend ge voel van onzekerheid gaat heersen, om dat Indonesië de diplomatieke betrek kingen met Nederland heeft verbroken. Hij was van oordeel, dat de Nederlan ders in Indonesië, wanneer zij inzake Iran een Nederlands standpunt inne men eenvoudig worden ontslagen. Voorts was de minister tot de conclusie geko men, dat vele Nederlanders wensen te repatriëren of als spijtoptant wensen te worden aangemerkt, omdat zij hun kin deren een Nederlandse opvoeding wil len geven. De bewindsman is ervan overtuigd, dat het beleid, dat het kabinet heeft ge voerd ten aanzien van de spijtoptanten, juist is geweest. De groep Nederlanders, die zich in 1951 uitsprak" voor de Indone sische nationaliteit omvatte ongeveer 50.000 personen. 15.000 hiervan „kunnen als spijtoptant worden aangemerkt, zo dat ongeveer zeventig procent blijkbaar geen spijt heeft. Dit is mede van invloed geweest op het door de regering inge nomen standpunt Het blijft echter een netelige kwestie, omdat de spijtoptanten in onze samen leving moeten worden opgenomen en elk van hen een eigen woning moet krijgen. En juist de toewijzing van wo ningen is, aldus minister Beerman, een moeilijke zaak. Het brengen van de spijtoptanten naar Nederland, zo zei hij stuit op vele moeilijkheden, te meer daar de ervaring heeft geleerd, dat tien procent van de uitgereikte visa niet wordt opgenomen. Zowel minister Beerman als de spijt optanten verklaarden, dat hun niets ls gebleken van het aanranden van Neder landse vrouwen ln Indonesië. De Neder landers in Indonesië worden naar ons land gedreven door toenemende onze kerheid, die nog wordt vergroot door het ontbreken van een diplomatieke verte genwoordiging in Djakarta. Ook wordt de levensstandaard steeds hoger en daardoor ls het voor gepen sioneerden ondoenlijk met hun pensioen rond te komen. Dat zich aan boord van de Water man minder spijtoptanten bevonden dan mogelijk was, is een gevolg van het feit, dat dit schip pas drie dagen tevo ren toestemming kreeg Indonesische ha vens aan te doen. Veten waren toen nog niet gereed voor een tocht naar ons land. Het valt echter te verwachten, dat de Zuiderkruis, die de volgende reis naar Indonesië zal maken, meer spijt optanten zal kunnen meebrengen. Woensdag 4 januari zullen we kennis kunnen maken met televisie- onderwijs voor volwassenen, want dan start de KRO met het reeds aan gekondigde avondcollege Nederlandse taal. Een tweede nieuwe ver schijning in het KRO-tv-programma wordt „Kijk op Kunst", een kunst rubriek die in de plaats van Vademecum komt en waarin de reeds be staande toneelrubriek wordt opgenomen. Het college in de Nederlandse taal om- vrijdagavonden als de KRO uitzendt. vat twee cursussen van 15 lessen, welke elk 20—25 minuten zullen duren en die in de ether zijn op alle woensdag- en Commentaar» Een uitstekend en verantwoord stuk, dat was de eerste en voornaamste ge- dachte die ons overbleef, nadat wij gisteravond in het K.R.O.-televisie, programma „Een ander mens" van Iain McCormick hadden gezien. Maar een stuk op Amerikaanse leest geschoeid: sentiment, hardheid, sen. satiezucht en nuchterheid handig door. een gemixed in beheerste, puntige dialogen, waaraan regisseur Luc van Getit de gepaste sobere handeling toe voegde. Dat het, bij uitgezochte rolbezetting, toch niet helemaal uit de verf kwam, lag mede aan het feit dat Louis Borel niet goed raad wist met de rol van een opmerkelijk Amerikaans geteken de hoofdredacteur, waardoor het spel in het begin niet voldoende op gang kon komen. Ook leek het twijfelachtig dat de koeterwalende Nina (overigens met de juiste sympathie en terughou. dendheid gespeeld door Ham Rijn. beekeens tolk was voor het Ameri. kaansc leger in Rusland. De beste rollen waren die van Jenny van Maerlant als de begrijpende jour. naliste en van Frits Butzelaar als de sergeant, die, al lang getrouwd en vaderplotseling hoort dat zijn Russi. sche vrouw nog leeft en hem zoekt. Loffelijkdat de schrijver de gebeurte nissen binnen de proporties hield en cr geen dramatisch slot aan forceerde. Hamdig.gemonteerde filmfragmenten suggereerden Nina's aankomst tn en vertrek uit Londen zeer redelijk. Op deze wijze bleef het spel zoals het bedoeld was: een stukje levenstragiek, zoals er, vooral in de tijd van de „koude oorlog" vele zijn en waaraan wij, hoogstens via een krantebericht, eigenlijk onberoerd voorbij gaan, ter- wijl er toch mensenlevens door wor den verwoest. Om hieraan eens wat meer te leren denken en achter de sensatie de mens te zien, was het goed dat de K.R.O. dit stuk deed opvoeren. Om de sombere gedachten te ver. zetten werd het programma besloten met wat sportspot, waarin wel grap. pige vondsten waren verwerkt rond- om liet geestige hoogtepunt: een dia- loogje van Godfried Bomans, tussen Jan Blaaser en Pieter Lutz. Weer eens iets anders. In de vooravond werd de 100ste op. voering van de A.V.R.O.-radio^trip „Koek en Ei" uitgezonden en bij die gelegenheid kwam directeur Repko zelf de acteurs de schrijvers en de regisseur van dit verhaal, waarin uit. sluitend een verzameling nonsens wordt gedebiteerd (soms grappig, soms zouteloos, maar altijd onderbroken door luid gelach van publiekcompli. menteren en zelfs cadeautjes aanbie den. Dat zulk een hulde nietelke 100ste uitzending van een radiopro gramma (en zelfs niet van heel wat betere) ten deel valt, weet iedere luis. teraar maar wie weet, wat er in de toekomst nog zal gebeuren? De Amsterdamse gemeenteraad zal geen onderzoek laten instellen naar hel karakter van de wetenschappelijke werk zaamheden, die verricht worden op het go. 4. R.L. mand set. 5. taart eens. 6. ia niet Est. 7. grondel fa. 8. pond eed ea. 9. speer Neer. Gistermiddag is de 69-jarige wiel- rijder C. de Vries ln Haarlem bij het oversteken door ccn bestelauto aange reden. Hij ls ter plaatse overleden. 75 Mocht Smallwood zich door dit nieuws opge lucht of voldaan gevoeld hebben, dan viel het op zijn onbewogen gezicht zeker niet te lezen. De zekerheid, de vooruitziende blik en de prima organisatie van deze mannen was om bang van te worden. Nu ik gemerkt had met wat voor soort misdadigers ik te doen had, leek het on denkbaar dat ze zich zonder de middelen om zich te kunnen oriënteren in een ijswoestijn als de kap van Groenland gewaagd zouden hebben het apparaat dat ze bij zich hadden, moest een door een accu gevoede radiopeiler zijn en ik twijfelde er niet aan of Corazzini had peilingen genomen op een schip, schepen misschien, die zich dicht bij de kust bevonden; waarschijnlijk waren liet treilers of andere vissersboten die geen argwaan opwekten. Het sprak vanzelf dat dt het vertrouwen van Corazzini aan het wanke len probeerde te brengen. ..Ik geloof dat je het wespennest waarin je je handen hebt gestoken lelijk onderschat", zei ik honend. „Straat Davis en de kust van Groenland wemelen van de schepen en vliegtuigen. Zelfs een roeiboot zal nog gecontroleerd worden en reken er dus niet op dat een treiler kan ontsnap pen. Hij komt niet eens verder dan een kilometer of vijf, zes". „Dat hoeft hij ook niet". Aan de woorden van Corazzini merkte ik dat ik het wat de treilers betrof in ieder geval goed geraden had. „Er be staan namelijk nog onderzeeboten en niet ver hier vandaan wacht er een". „Maar toch „Zwijg maar liever", zei Smallwood op koude toon. Hij wendde zich tot Corazzini. „Tweehon derdachtenzestig.... eh.... pal west min of meer. Afstand?" Corazzini haalde de schouders op en zei niets. „Dat vinden we wel uit", bromde Smallwood ..Bepaal onze positie op de kaart, dokter Mason - en heel nauwkeurig". „Je kunt opvliegen!" snauwde ik. „Dat had ik verwacht. Jammer voor u dat ik niet blind ben en al trachtte u het hardnekkig te verbergen uw gevoelens voor deze jonge dame hier zijn me niet ontgaan". Ik keek vlug even naar Margaret Ross. Haar bleke wangen werden rood en haastig wendde <k mijn ogen weer af. „Ik zal niet aarzelen juffrouw Ross neer te «chieten, dokter Mason". zonder einde door ALUSTAIR MACLEAN „Ik geloofde hem. Ik wist dat hij inderdaad niet zou aarzelen. Daarom gaf ik hem onze po sitie op. Smallwood vroeg om een tweede kaart liet Jackstraw daarop eveneens de positie bepalen. Beide uitkomsten kwamen geheel met elkaar overeen „Dat is jullie geluk", zei Smallwood tevreden knikkend. Opnieuw richtte hij zich tot Corazzini. „De Kangalakfjord aan de voet van de gelijk namige gletsjer en ongeveer „De Kangalakfjord!" onderbrak ik hem bitter. „Waarom zijn jullie daar niet geland? Dan was dit alles ons tenminste bespaard gebleven". „De gezagvoerder verdiende doodgeschoten te worden", verklaarde Smallwood met een ijs koude glimlach. „Ik gaf hem namelijk bevel het vliegtuig iets ten noorden van de fjord op de grond te zetten. Onzeeh.... vrienden had den daar namelijk een prachtig glad stuk ijs vlakte ontdekt dat niet onderdeed voor de beste landingsbaan in Europa of Amerika. Pas vlak voor de noodlanding en toen ik op de hoogte meter keek, begreep ik dat de gezagvoerder me om de tuin geleid had" Hij maakte een ongeduldig gebaar. „Wij ver knoeien onze tijd", zei hij tegen Corazzini. ..On geveer een kilometer of honderd, is het niet?" Corazzini keek od de kaart. „Iets in die gees) - ja". „Laten we dan onmiddellijk verder gaan „Moeten we hier achterblijven om te bevrie zen?" vroeg ik. „Naar ik tenminste kan aan nemen?" „Jullie interesseren me niet", antwoordde Smallwood onverschillig. Zelfs in die paar verstreken minuten was het me totaal onmogelijk geworden me deze man nog voor te stellen als de zachtmoedige geeste lijke zoals hij zich zo volmaakt aan ons had voorgedaan. „Ik schakel echter absoluut niet de mogelijk heid uit dat jullie ons, gedekt door de sneeuw en het donker, achterna komen en onaangename dingen gaan uithalen. Zelfs ongewapend zouden jullie resultaten kunnen boeken en daarom zal ik er voor zorgen dat jullie tijdelijk niet in staat zijn je te bewegen". „Of voor altijd", zei Zagero zacht. „Alleen dwazen doden onnodig en in het wilde weg! Jullie boffen, want inderdaad zie ik er de noodzaak niet van in jullie uit de weg te ruimen. Corazzini, haal wat touw van de slee er is genoeg. Alleen hun voeten binden. Met ver kleumde vingers kunnen ze de knopen toch niet loskrijgen en als ze daar eindelijk in zullen sla gen, zijn we al een heel eind weg". Langzaam bewoog hij zijn revolver heen en weer. „In de 'sneeuw gaan zitten allemaal!" We konden alleen maar gehoorzamen en gin gen zitten. Corazzini had touw van de slee ge haald en keek vragend naar Smallwood. Corazzini gaf zijn revolver aan Smallwood hij nam dus niet het risico dat iemand hem het wapen uit de hand zou slaan of rukken en liep naar me toe. Hij knielde, sloeg het touw een paar maal om mijn enkels en dan ineens werd ik me van de verschrikkelijke waarheid be wust het was of ik een harde klap in mijn ge zicht kreeg. Ik trapte Corazzini opzij en sprong op. „Geen sprake van!" riep ik schor. „Je zult mij niet binden, SmallwoodI" „Ga zitten Mason!" Zijn stem was als een zweepslag en in het licht van de tractor zag ik dat de loop van zijn revolver recht tussen mijn ogen was gericht, maar ik trok me er niets van aan. „Jackstraw!" schreeuwde ik. .Zagero, Levin, Brewster! Sta direct op als jullie willen blijven leven! Hij heeft maar één revolver en als hij iemand neerschiet kan de rest van jullie hem te pakken nemen ons allemaal neerknallen kan hij toch niet. Margaret, Helene. mevrouw Dansby-Gregg na het eerste schot loopt u het donker in en blijft daar!" .Bent u waanzinnig geworden, dokter?" Het was de stem van een verbaasde Zagero die ech ter toch was opgestaan en als een grote kat in elkaar gedoken stond om zich op Smallwood te werpen. „Wilt u ons allemaal dood hebben?" (Wordt vervolgd) F.O-M.-Iaboratorlum voor massaspecto- gxafle aan de Kruislaan ln Amsterdam. De raad verwierp gisteravond een des betreffende C.P.N.-motie en nam een door dezelfde partij ingediende nota voor kennisgeving aan. In deze nota wordt onder meer be zorgdheid geuit over het feit dat men er in het Amsterdamse laboratorium in geslaagd is een theoretische hoeveelheid uranium 235 af be scheiden. Tevens wordt de vrees uitgesproken dat hierdoor de mogelijkheid is geschapen voor een eigen atoombomproduktie in samenwerking met West-Duitsland. B. en W. hadden hierop eveneens een nota bij de raad ingediend. waarin wordt gezegd dat er in het laboratorium wordt gezocht naar zwakverrijkt ura nium, dat uitsluitend kan worden ge bruikt voor wetenschappelijke en in dustriële doeleinden. Voor de produktie wan de atoombom is zwaarverrijkt ura nium nodig van meer dan 95 ct, zo ze! de wethouder voor onderwijs, mr. A. de Roos, in zijn toelichting. Men heeft het percentage voor zwakverrijkt uraniur van 2 3 pet nog niet eens bereikt en men staat nog aan het begin van een omvangrijk onderzoek. Van een „atoom- fabriek in Amsterdam", zoals op borden tijdens protestmarsen was te lezen, is volgens de wethouder geen sprake. „Aangezicrt de werkzaamheden op het bewuste laboratorium van vreedzame aard zijn, hebben B. en W. geen enkele behoefte aan een motie tot het doen instellen van een onderzoek. Het zou slechts het intrappen van een open deur zijn", aldus burgemeester mr. G. van Hall. Koningin Juliana heeft ir. P. F. S. Otten. voorzitter van de raad van be stuur van Philips, ter gelegenheid van diens vijfenzestigste verjaardag op 31 december, bevorderd van commandeur tot groot-officier in de orde van Oranje- Nassau. De minister van economische zaken, de heer J. W. de Pous, heeft de bij deze onderscheiding behorende ver sierselen gistermiddag tijdens een intie me bijeenkomst aan de heer Otten uit gereikt. Voorlopig wordib dat dus op woensdag 4 en vrijdag 20 januari en op woensdag 1 en vrijdag 15 februari. Om de programma's niet teveel te ver storen (want al kan men het gespro kene volgen, toch is het de bedoeling dat cursisten inschrijven en lesmateriaal ontvangen) zullen de colleges steeds aan heit einde van de avond, vóór de epiloog, worden uitgezonden. Zo be gint woensdagavond a.s. de eerste les om 9.50 uur. De Vlaamse televisie zal de lessen op telerecording overnemen en begint met de uitzending daarvan op 18 Januari a.s. De lessen worden onder toezicht van de organisaties van leraren samenge steld door drie Hilversumse neerlandici: de heren J. Ch. Vintges, J. de Ridder en Cl. M. O omes. De heer De Ridder ver zorgt de presentatie op het scherm. Hij zal daarbij allerlei illustratief ma terial gebruiken, zoals foto's, films, knipsels uit kranten en tijdschriften enz. Later zullen waarschijnlijk ook Neder lands- en oorspronkelijk-dialect spre kende medewerkers aan de uitzendingen deelnemen. Tineke NottenRoeffen ver zorgt de regie. Cursisten die aan de hand van het lesmateriaal dat ter beschikking wordt gesteld door het Ned. Schriftelijk Stu diecentrum te Culemburg, de lessen volgen, kunnen aan het eind van de cursussen een examen afleggen tenein de een erkend diploma te verwerven. Wat nu de tweede nieuwe KRO-ru- briek betreft, deze kan men steeds ver wachten op de donderdagavonden waar op deze omroepvereniging in de lucht is. Samenstellers zijn Joost Tholens en Jan Willem Hofstra. De opzet van deze kunstrubriek wordt algemeen cn zal zich niet beperken tot actualiteiten op het gebied van schone kunsten. De hier in verwerkte toneelrubriek zal verkort worden en Joost Tholens zal uitsluitend met filmopnamen werken. Door hem behandelde onderwerpen worden door deskundigen gecommentarieerd. De filmrubriek blijft los van dit program ma, dat telkens een half uur zal duren en dus van 8.30 tot 9 uur op de beeld buis komt. Op donderdag 19 Januari as. ls de eerste uitzending gesteld. Tips uit buitenland Sir John BarbiroliLi dirigeert het Hallé-orkesft, dat tussen 9 en 10.30 uur optreedt voor de microfoon van de BBC op 434 m. Op het pro gramma staan werken van Rossini, Schubert (5e symfonie) en Nielsen (ook 5e symfonie). vanavond Na het NTS-weekoverzicht, dat van 8 tot 8-30 op het scherm is, begint de AVRO haar uitzending met het politiek overzicht, waarin rhr. G. B. J. Hilterman „een blik in het nieuwe jaar" werpt. Hij krijgt daar een half uur tijd voor. Direct daar na de kroniek „Flits' mot achter- grondnieuws en om 9-30 uur Perry Como-show. Tot slot komt Jan Brusse, bijgestaan door de teke naar Jan van Keulen, om 10.10 uur nog wat gezelligs uit Parijs ver- tellen. iavond Het gevarieerde NCRV-programma Prisma, dat van 8.15 tot 9-10 uur m de lucht is, omvat behalve veel muziek en zang een reportage over de NOZEMA cn een klankbeeld over veranderend Afrika. Direct daarna is er een „spel bij de jaarwisse ling", geschreven door Aart Romijn en getiteld „Smederij De Eeuwig heid" en om 10 uur volgt de rubriek geestelijke liederen. Om 10.40 uur: ..Wijd als de wereld". Om 8.15 uur kunt u in het VPRO- programima luisteren naar „een stem tegen de apartheid": de heer B. Verhagen uit Pretoria leest eigen gedichten voor. Om 8.30 uur begint een uitzending van de slotavond van de Groene Kruis-actie. Van de VARA kunt u om 9 uur voortzetting van de quiz „Je neemt cr wat van mee" horen. Programma voor morgen ZATERDAG 31 DECEMBER i960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gewijde muz 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.43 Morgengebed cn overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.30 V <1 vrouw 10.00 V d kilcuters 10.15 Gram 10,33 Chansons 11.00 V d zieken 12.00 Middagklok-nood klok 12.04 Promenade ork 12.30 Land- cn tuinbouwmeded 12.33 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz 13.50 V d jeugd 1+ 00 Amntcuremuz 14.20 Lichte muz 15.10 Gram 15.30 Vaticaanse act 15.45 Gram 16.00 Gregoriaanse zang 16.30 Klass muz 16.50 Sportuitz 17.00 V d Jeugd 13.00 Gram 19.00 Nws 19.10 Spieghe! hia- toriae. i960, klankbeeld 20 00 Licht progr 21.0o Gram 22 30 Nws 22.40 Govar progr 33.40 Gram 23.50 Gebed voor oudejaars avond en Te Deum 24.00 Toespraak 0.05 Gram NCRV: 0 30 Toespraak 100 Gram 1.302.00 Idem Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8 00 Nws 8.18 Gram 8.50 Voor u en uw gezin lezing 9 00 Gym v d vrouw 9.10 Gram VPRO- 10.00 Samen thuis, lezing 10.05 Morgen wijding. VARA 10.20 Gevar progr 12.00 Lichte muz 12.30 Land. en tuinbouwmeded 12.33 Hammondorgei«pe( 13.00 Nws 13 15 VARA-Varia 13.20 Sportuitz 13 45 Gram 14.00 V d Jeugd 14 35 Omr ork (om 15 30— 15.50 Bock-bespr) 16.45 Vragenbcantw 17 00 ,on?- 'J- 15 60 minut€n >W>, klankbeeld 181a Nw< 18 30 Lichte muz VPRO: 19.00 Actie Toltén 1930 Kerkdienst 20.45 Dit Jaar, lezing 20 55 Nws VARA: 21.00 Oude- Jaarsavondprogr 22.00 Gram 23 00 Nws 23.15 Gevar muz 23.45 Uren. dagen, maan den. jaren. 24.00 Klokgelui oO.Oi Nieuw jaarstoespr.-uik 00,10 Gram AVRO: 00 30 Nieuwjaarstoespraak 00.32—02.00 Gram Tclcvlsicprogr. NCRV: 17.00-17 30 v'd kind 20.30 Cabaretprogr NTS: 21.00 Jaar overzicht. NCRV: 21.35 Film 21.45 Film- progr 22.0q Jaaroverz 22.10 Zwaan kleef aan. TV-musical NTS 23.05 Binnenlands Jaaroverz 23 3a Muziik progr 00.00—00.13 Pauze 00.1501.00 Nieuwjaarsprogr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7