flmtotia Op de Leidse veemarkt werd vanmorgen het 200.000ste dier in 1960 aangevoerd A. Galj aard, chef van Leidse plantsoenen, van morgen met koninklijk goud geëerd genda voor Leiden „LUCIENNE" Stijgende produktie bij Royal Mc Bee hosier Vreugde bij gemeente en handel Afscheid inkoper A. W. Vermeulen van V. en D. Gansoordbrug open op 6 januari Geslaagde oliebollenactie van de Leidse padvinders LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 Vrydag Schouwburg, 8 en 10 uur n.m.: Een uur et Wim Kan alleen, voor K. en O. jeiderdorp, Raadhuis, 7.45 uur: ineenteraad. Films I rTcasino (7 en 9.15 uur): Hotel de vrijge- 1*1 (14 jaar)2-30 uur; Donald Duck en pi vriendjes (alle leeftijden). [Lido (2.30, 7 en 9.15 uur); Zo zal je een hebben (alle leeftijden), juxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hier radio xemiburg (alle leeftijden); ll, 12 en l r: Huwelijksreportage Koning Boude- jn en Dona Fabiola. W( tex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Alles de w dit in (alle leeftijden), Studio (2.30, 7 en 9-15 uur); True as a dartle (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur); Nooit op 00 ndag (18 jaar). Apotheken )e dienst van de apotheken wordt •genomen door de apotheek Tot hulp Mensheid, Hooigracht 48. telefoon me „SETTER LAINE" JUMPERS EN VESTEN Exclusieve Damesconfectie dei pui ,eidcn Botermarkt 17 Telefoon 32765 )e fabrieken van Royal McBee Ne tland N.V. te Leiden en Cuyk heb- eni i het afgelopen jaar 16l£% meer ite iryfmachines geproduceerd dan in het y<orgaande jaar. Het bedrijf maakt mo- :nlenteel een hausse mee in kleine draag- 1 e|re schrijfmachines, die vooral in Ame- ;of, ia zeer in trek zijn Door de schaar- aan arbeidskrachten kan maar nau- idii aan de grote vraag worden vol- 1 ïn, aldus heeft de directeur, de heer vc J. Berrendorf, meegedeeld in zijn jaar- twierzicht tot het personeel. Mi loewel de twee nieuwe fabrieken die; lde jaar zijn geopend, tot een doelrna- en( er produktie hebben geleid, maakt de °ki ectie zich toch zorgen over de steeds Igende arbeidskosten, die in één jaar opgelopen met l2°/o. Daarbij komt de arbeidstijdverkorting in wezen tot een kostenverhoging van 8% zal den, waardoor het totaal is gekomen 20%. Ju de regering enerzijds de fiscale ivileges, die werden gegeven ter sti- ilering van de industrialisatie, heeft knot, terwijl anderzijds de verhoogde sten van grondstoffen en lonen niet het eindprodukt mogen worden door rakend, valt het de Nederlandse in- 4strie steeds moeilijker produkten te iven fabriceren die in prijs kunnen :urreren met produkten van elders, meer dan tot dusver het geval is, irdt nu de kwaliteit van het produkt doorslaggevende factor voor de omzet. r°! 'os el li a (Advertentie 1 Ummm" en dan; PROSIT NIEUWJAAR!! met wijnèn en een borrel van l <~lDijnen en gedistilleerd Na reeds een jaar geleden de pen sioengerechtigde leeftijd te hebben bereikt, heeft de heer A. W. Ver meulen, textiélinkoper van Vroom en Dreesmann Leiden, gistermiddag in het Vlies afscheid genomen van rela ties, vrienden en bekenden. De heer Vermeulen heeft 36 jaar in het Leidse bedrijf gewerkt, zodat hij de belangrijkste ontwikkeling meemaakte. Directeur C. A. A. Kerckhoff, die zich onder de receptiebezoekers bevond, toon de zich vol lof over het door de schei dende inkoper verrichte werk. De sa menwerking liet nooit iets te wensen over. Dat de contacten van de heer Ver meulen met fabrikanten en vertegen woordigers eveneens van prettige aard waren, bleek uit de aanwezigheid van zovelen uit alle delen van het land en zelfs uit België. Na de openbare receptie werd om kwart over vijf een bijeenkomst gehou den, waarop het personeel van V. en D gelegenheid kreeg van de heer Vermeu len afscheid te nemen. Later op de avond as er een ontvangst voor de collega's. Tot opvolger van de heer Vermeulen is benoemd de heer J. M. van den Ingh VANDAAG heeft Leiden een reden temeer om te pleiten voor een zo spoedig mogelijke uitvoering van de veemarktplannen, waarop speciaal zij, die regelmatig met deze markt hebben te maken, nu al zo lang wachten. Vanmorgen werd namelijk het tweehonderdduizendste dier van dit jaar aangevoerd. De heer Weima, directeur van de markt- en havendienst, toonde zich er bijzonder verheugd over, dat dit sprekende cijfer nog net één dag voor de laatste dag van het jaar kon worden ge haald. Een getal van 200.000 dieren is, als men de geschiedenis van de Leidse veemarkt nagaat, een hoge bijzonderheid. Slechts één keer in het verleden werd dit gepasseerd. Het spreekt vanzelf dat .vanmorgen op de veemarkt via de microfoon aan dacht voor dit gebeuren is gevraagd. Ook de handelaren waren verrast 'door de stijgende lijn waarlangs de Leidse markt zich blijkens dit record pleegt te bewe gen. Zo zij het nog niet hadden, dan hebben zij zeker sinds vandaag het ge voel, dat Leiden in de rij van nationale veemarkten een duidelijke betekenis heeft. Ontwikkeling In het algemeen kan worden gezegd, dat de aanvoeren tussen de jaren 1895 en 1933 een stijging vertoonden. Tussen 1933 en 1940 maakte ook de veemarkt door een dalende belangstelling het min der goed. Van 1949 tot heden is er echter sprake van een regelmatig en volledig herstel. De conclusie is dan ook, dat de Leidse markt springlevend is. Er wor den steeds vele en ook goede zaken ge daan, ondanks het feit, dat op vrijdag ook in Leeuwarden en Zwolle markt wordt gehouden, plaatsen, die er uiter aard ook alles aan doen hun naam hoog te houden en hun positie te versterken. Een ruime schatting leert, dat de om zet in 1960 per marktdag gemiddeld In de buurt van een miljoen gulden is geweest. De grootste veranderingen hadden plaats in de prijzen. Bij de runderen van hon derd a tweehonderd tot duizend gulden en meer, bij de schapen van f 12,50 tot f 130 en hoger, bij de lammeren van een rijksdaalder tot f 50 a- f 70. In de crisis jaren rond 1930 waren de varkens en biggen waardeloos en onverkoopbaar. Er bleven toen wel dieren op de markt staan. Nu is dat wel even anders. Meer vlees Aangenomen mag worden, dat aanvan kelijk de aanvoer van runderen groten deels bestond uit melk- en varekoeien, ofschoon dit niet uit de boekhouding is op te maken. Zeker is, dat nu het groot ste gedeelte slachtvee is. Met de uitbrei ding van het inwonertal in de „randstad Holland" is er vanzelfsprekend meer vlees nodig. Sinds Zuid-Holland en de Leidse veemarkt vrij van tuberculose zijn, neemt de aanvoer van fokvee even eens regelmatig toe. Al de jaren door is de Leidse vee markt de grootste sdhapenmarkt ge weest, maai- ook hier treedt een ver schuiving op van lammeren naar sJachtvee. Het aantal lammeren is kleiner dan vroeger en dat van de slachtdieren is beduidend groter, on danks het feit, dat de schapenstal van veel kleinere omvang is dan voor heen. De slachtvarkensmarkt ontkwam niet aan de algemene veranderingen: het slachtvarken van boer naar slachthuis. Het aantal biggen en lichte varkens be reikte dit jaar het cijfer van bijna zestig duizend stuks, een aantal dat slechts in enkele jaren werd overschreden en dan nog wel in de crisisjaren. De aanvoeren De heer Weima stelde ons een lijstje ter hand met cijfers betreffende de aan voeren te Leiden van 1895 tot 1960. Daar uit zien wij, dat slechts de jaren 1910 en boven de 200 000 zijn uitgekomen, namelijk 1910 met een aanvoer van 204.475 en 1930 met een van 227.946. De jaren 1900 en 1920 kwamen wel dicht in buurt. Wij laten hieronder de lijst volgen. 1895 1900 1910 1920 1930 1935 1936 1937 1938 1939 1940 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 135034 142188 198390 204475 190272 227946 186647 178760 166435 170330 179585 161355 112340 110345 55645 38617 51750 113705 117294 166263 162974 132401 171556 183954 185239 173354 178954 181818 189261 200054 Wethouder Drijber was vanmor gen op de markt ter ere van het 200.000ste dier. 'Op de foto de wethouder, de heer Weima, di recteur van de markt- en haven dienst, en raadslid Lambermont (geheel links). (Foto N. van der Horst) Met het vandaag bereikte getal kan de Leidse veemarkt nog méér dan voorheen wedijveren met de betekende markten in ons land. Dat kan voor de gemeente alleen maar een krachtige sti mulans zijn in haar pogen de nieuwe veemarkt hier zo spoedig mogelijk gerealiseerd te krijgen. Deze foto werd enkele jaren ge leden gemaakt vanaf de omloop van molen „De Valk". Hierbij dient aangetekend, dat de aan voer in de oorlogsjaren 1940 tot 1945 door bekende omstandigheden sterk moest teruglopen In 1945 echter deed zich on middellijk een herstel voor. De daling van 1952 is toe te schrijven aan verschillende veeziekten. Hieronder geven wij een gespecificeerd overzicht van de aanvoeren in de jaren 1959 en 1960. Rundvee Graskalveren Vette kalveren Nuchtere kalveren Wolvee Vette varkens 1959 1960 22959 25798 223 223 3673 3897 6633 6667 98379 96148 9087 10609 47576 56015 74 80 657 595 189261 200037 Totaal 189261 Evenwichtige markt Vanmorgen om kwart over tien bracht wethouder mr. J. Drijber een bezoek aan de markt, waar hij werd ontvangen door directeur Weima. Voor de microfoon in een van de markthuisjes hield hij een korte toespraak, waarin hij de directie en het personeel van de dienst en de hele handel in al zijn schakeringen compli menteerde met deze mijlpaal. De wethou der deelde mee, dat de goede resultaten van dit jaar niet alleen zijn te danken de schapen, maar ook aan de runde ren en de varkens. Daaruit kon de wet houder concluderen, dat Leiden een even wichtige veemarkt heeft, die een tref punt is van de handel in alle vee. De gemeente zal alles doen om meer ruimte op de markt te verkrijgen voor de vette kalveren. „Wij zullen van deze oude markt nog maken wat er van te maken is", zo zegde de heer Drijber de handelaren toe. Overigens deelde hij mee, dat het plan voor de nieuwe veemarkt besteksklaar in Den Haag ligt. Niemand geeft geld voor een kwijnende zaak, aldus de heer Drijber, en daarom is het zo ver heugend, dat de Leidse markt groeit bloeit. Het gemeentebestuur verwacht een nog veel sterkere bloei als eenmaal de overdekte hal er is. Om twaalf uur vanmiddag had in het Waaggebouw nog een bijeenkomst plaats van B. en W., de directie van de dienst en vertegenwoordigers van de handel. De burgemeester gaf hier een gedetailleerd overzicht van de ontwikkeling der Leidse markt. Catalogus bibliotheek Sociale Raad Leiden Verschenen is een catalogus van de bi bliotheek van de Sociale Raad te Leiden. De Sociale Raad beschikt over een biblio- itheek, waarin zijn te vinden de belang rijkste boeken en tijdschriften, die op het maatschappelijk werk betrekking hebben. Een ieder kan deze lectuur gratis lenen. Adres: Nieuwsteeg 6. Veertig jaar bij LDM Dinsdag 3 januari hoopt de heer P. J. v.d. Watle, technicus van de meterwerk plaats van de L. D. M., het feit te her. denken dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij deze maatschappij. Hij zal die dag in de ochtenduren ten kan tore worden gehuldigd. Ook padvinders vau Leidse Leger des Heils bakken oliebollen Aan de Hooigracht, in de ingang van de Korpszaal van ihet Leger des Heils, zullen padvinders ten behoeve van hun kampkas op oudejaarsdag van io uur tot 5 uur oliebollen verkopen. De verkoop plaats zal het decorum dragen van een bakinrichting en vele rappe handen zul len bereid zijn deze traditionele oude- jaarslekkemij tegen redelijke prijs te verpakken en uit te reiken. Op vrijdag 6 januari om half vier zal de wethouder van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen, de nieuwe Gans oordbrug, tussen Watersteeg en Hooi gracht, openen. Na de opening zullen de besturen van de buurtverenigingen Hooigracht, Nieu we Rijn en Hogewoerd de genodigden ontvangen in het gebouw Nieuwe Rijn 52- U hoeft geen Onderwijzer te zijn om zoiets te constateren. ARISTONA is een schoolvoorbeeld in beeld, geluid en vorm. Maar bovendien in sublieme service! In een ARISTONA ziet iederéén meer! IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! radio televisie - grammofoons - recor wethouder toonde zijn waardering- voor deze ambtenaar concreet uit met de aan bieding van een boek. Ir. Koch, waarnemend directeur van gemeentewerken, merkte op dat Galjaard behoorde tot de mensen die geloven en niet haasten. Hij werkte namelijk met jong materiaal dat veelal pas na jaren tot volwassenheid is gerijpt De plantsoe nendienst moet wel veel vertrouwen hebben in de toekomst. Galjaard heeft met zijn groen duizenden stedelingen vreugde verschaft in hun woonomgeving. Namens het personeel van dienst werd een schrijfmachine aangeboden. Nog meer aanwezigen voerden in deze bijeenkomst die ook door verscheidene wethouders werd bijgewoond, het woord. EIDENS „grote longspecialist", de hoofdman van onze parken, plantsoenen en speelweiden, heeft vandaag de gemeentedienst vaarwel gezegd omdat hij 65 jaar is gewor den. De heer Galjaard deed dat met gemengde gevoelens. Enerzijds is hij ervan overtuigd, dat aan de verlen ging van zijn diensttijd bij de ge meente door omstandigheden van personele aard zo spoedig moge lijk een eind moest komen, ander zijds heeft hij het gevoel, zowel plaatselijk als in breder verband nog zo stevig in het werk te staan, dat hij zich maar moeilijk met de ge dachte van „rustend ambtenaar" kan verenigen. Hij is echter dankbaar voor zijn gezondheid en vitaliteit, waarvan hij hoopt, dat ze hem in staat stellen nog geruime tijd zijn aandacht in dat brede verband (com missies en organisaties) aan de groenvoorziening te geven. Het afscheid, waarvoor grote belang stelling bestond, is in tweeën gevallen. Vanmorgen om elf uur werd de heer Galjaard met familieleden in de koffie De oliebollenactie, georganiseerd dooi de plaatselijke commissie van de N.P.V., afd. Leiden, ten bate van het padvin dersjeugdwerk (o.a. ter verbetering van de troephuizen, uitbreiding en verbete ring van de kampmaterialen e.d.), kan nu reeds geslaagd worden genoemd. Dat het beroep van deze commissie op de Leidse burgery om de huis aan huis verspreide bestelbonnen in te vullen niet tevergeefs is geweest, bleek zowel gis teren als vandaag overduidelijk in het troephuis aan de Haarlcmmcrtrekvaart, dat was hersohapen in een ware oliebol len-bakkerij. Teneinde het grote aantal bestellingen tijdig te kunnen afleveren (op 31 december) zyn enige tientallen dames-leden bijna onafgebroken in ac tie geweest om in twee dagen tijds de vele duizenden oliebollen te bakken en voor de verzending in vetvrije zakken 6 stuks voor f '1 gereed te maken. Daar de voorraad ingrediënten nog niet is uitgeput, kunnen alsnog bestel lingen worden aangenomen aan de na volgende adressen: Weidehof 31 (tel. 24549) cn Hogewoerd 84 (tel. 20975). kamer van het stadhuis ontvangen. Daar waren onder anderen leden van het ge meentebestuur en van het personeel van verschillende diensten en hoofden van dienst aanwezig. De scheidende chef van de plantsoe nendienst moet wel tot de overtuiging zijn gekomen, dat er bij de gemeente grote waardering bestaat voor de wijze waarop hij als onderhouder van het Leidse groen hier lange tijd, in alle rangen die maar mogelijk waren, van gewoon tuinman tot chef, werkzaam is geweest. De huldiging Ln de koffieka mer, die vanmiddag werd gevolgd door een receptie in „Zomerzorg" (waarover wij in ons blad van morgen schrijven), kreeg haar climax in de mededeling, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd, de heer Galjaard de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassgu, toe te kennen. De burgemeester verklaarde dat de heer Galjaard in alle opzichten bekwaam is geweest voor zijn veelzijdige taak. Hij heeft eigenlijk een stempel op de stad Leiden gedrukt Zijn vakbekwaamheid, zyn persoonlijk heid cn zijn wijze van omgaan met de mensen stelde hem daartoe in staat. Dc pers heeft hem de Leidse longspccialist genoemd. Dc burgemeester wilde hem nog liever ecu hartspecialist noemen, omdat hij Leiden een bepaald cachet heeft gegeven en hij zyn werk zo uitste kend met alle liefde van zijn hart heeft gedaan. De burgemeester speldde hem daarna de gouden medaille op de borst Wethou der Jongeleen herinnerde in zijn toe spraak aan de vader van de heer Gal jaard, die ook bij de afdeling plantsoenen is werkzaam geweest; de familie zit trou wens het tuinieren helemaal in het bloed, want een zoon van de scheidende chef is eveneens aan een plantoenendienst ver bonden, zij het in een andere gemeente. De wethouder wees op de energie die van de heer Galjaard werd gevraagd voor de reconstructie van het Leidse groen na 1945 en de voorziening in de uitbreidingen der stad. Ook de teamgeest in zijn staf werd met dankbaarheid ge memoreerd. Er zijn weieens moeilijkhe den geweest over de uitwerking van plannen, maar Galjaard was in zijn stre ven ook niet altijd even gemakkelijk. De l Niet alleen kwaliteit en afwer king, maar ook de prijs is een ver rassing, want één dag betaalt U voor deze prachtige HERENWINTERJAS de Coster- E stuntprijs van Met en zonder ceintuur te dragen. LEIDEN Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk.Goudsejlngel Katcndr. Lagedljk hlu Dorpsweg West-Kruiskade 35 T

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3