De wereld vierde in overdaad kerstfeest Kersttoespraken roepen op tot nieuw geloof Brandstof zijn voor het licU iOSRAM* BOEKENHOEK Kerk voor Ambonezen in Appingedam Een woord voor vandaag Kerstrede Koningin Juliana De Asser synode begint 11 april BESCHUIT! EU AIVDERZTJDS VERSCHRALINGSRAPPORT II Vorige week zaterdag publi ceerden wij het eerste gedeelte van een artikel over het zoge naamde gereformeerde ver schralingsrapport. Het was van de hand. van de Veenendaalse arts C. P. Engels en verscheen in het „Centraal Weekblad". Vandaag geven wij het laatste stuk van dit artikel. TV/JIJN dagelijks werk wordt gro- f»* tendeels in beslag genomen door de nood van de enkele per soon. Vandaar dat ik mij zal be perken tot enkele opmerkingen over het persoonlijk geloofsleven. Ik moet mij bedwingen om niet dieper in te gaan op de problema tiek van de persoonlijke omgang met de bijbel, de stille tijd, het ge bed en vooral het schuldbesef. De vragen inzake de zielzorg houden mij voortdurend bezig. Misschien kan ik daar later nog iets over scnrijven. Nu ga ik nader in op wat de deputaten zeggen onder het hoofd: „Pastoraat" op blz. 34. „Naar hun inzicht hangt voor een belangrijk deel de toekomst van de kerk hiervan af. of zij in staat zal zijn in voldoende mate en op de juiste wijze pastorale zorg te oefe nen". Een van de oorzaken, waarom de zielzorg zo moeilijk tot zijn recht komt, is het feit, dat zij voor al betrekking heeft op het geeste lijk leven van de enkele mens. Het is eenvoudiger daarover artikelen te schrijven in onze pers of een referaat te houden op een of ande re conferentie dan de zorg en be- langstelling op te brengen voor de nood van de individuele persoon. Dat kost vaak veel tijd. Men moet er soms zijn vrije tijd aan geven en zijn maaltijd voor laten staan. Het vraagt de inzet van de eigen persoonlijkheid. Men zal vaak ter- wille van het éne schaap, dat af dwaalt, de 99 in de wildernis moe ten laten. (Lucas 15). Wanneer de deputaten dan ook schrijven, dat de prediking, onder zoveel meer, ook moet opvoeden tot een dieper, zuiverder evange lisch schuldbesef (blz. 34), dan is dat slechts in zijn algemeenheid waar, maar voor het ontwaken van het schuldbesef is het onvoldoende en somtijds een belemmering. Voor het zielzorgelijk gesprek is het ele ment van autoriteit, dat in de pre diking niet mag ontbreken, contra bande. Het komt voor, dat de ambtsdrager „het verloren schaap" in de hoek praat. Dan is het ge sprek verder nutteloos. Dan wor den er weerstanden ingeschakeld, die moeilijk te overwinnen zijn. Het is beslist noodzakelijk, dat bij de opleiding van de predikanten daar grote aandacht aan wordt be steed. Als het goed is, moeten de predi kanten een belangrijk deel van de kerkeraadsvergadering reserveren voor instructie-uren voor de ouder lingen. De vergadertechniek in onze kerkelijke colleges is een zeer zwak punt in onze kerken. Aan de ouder lingen is een belangrijk deel van de zielzorg opgedragen. Zij hebben daarvoor geen opleiding gehad. Zijn onze predikanten voor deze oplei ding voldoende toegerust en nemen zij, zo veel mogelijk, op hun stu deerkamer, voldoende kennis van de nieuwere wetenschappelijke an tropologische inzichten? schien het moeilijkst te bereiken levensniveau van de religieuze mens. Wij zijn allen zeer geraffineerd in het vinden van allerlei vormen van zelfhandhaving tot de vrome vorm toe. Concretisering van onze situatie, die „niet mooi meer is", vereist omschrijving, niet in alge mene termen, maar met welom schreven woorden, (blz. 30). Ook wat betreft allerlei institu- taire gewoonten moet het mogelijk zijn. de fouten te herstellen. Met de ze gewoonten mogen we geen afgo derij bedrijven. Ook hier moet aan gedrongen worden op' concretise ring. En dan bij het licht van Gods Woord de dingen bij de naam noe men. Ik krijg vaak de indruk dat veel in onze kerken meer genor meerd is naar wat er historisch ge groeid is, (dus naar het: er is ge schied) dan naar het: er staat ge schreven. Ook dit is een symptoom van secularisatie. De deputaten hebben reden te zeggen, dat al de geconstateerde verschijnselen ten slotte voortvloeien uit het te gebrek kig functioneren van de éne en te gelijk drievoudige verhouding van geloof, hoop en liefde, waarin de Here de leden van Zijn kerk tot zichzelf, tot elkaar en de wereld heeft geplaatst (blz. 26). Wanneer ik lees in een kerkbode, dat na het bezoek van de kerkvisita- toren er veel blijkt te zijn, dat tot dankbaarheid stemt, maar ook veel tot ootmoed, dan vraag ik mij af, of dat het juiste woord is voor dat tweede veel. Ook de kerk als kerk heeft schuld. Men kan, met een herinnering aan onze „grand old man", elkaar voorhouden, dat het boetekleed de mens niet ontsiert. Men zegt het zelfs vaak met een glimlach. Maar indien we niet bereid ge vonden worden, persoonlijker en meer concreet te worden, wanneer het onze schuld, onze zeer zware schuld betreft, dan is het boete kleed slechts een confectlepakje, en geen pasvorm voor het bruilofts kleed. KERSTFEEST I960 is de ge schiedenis ingegaan als een feest van overdaad. De winkeliers hebben in deze kersttijd meer verkocht dan in enig naoorlogs jaar. Maar als de indrukken van de correspondenten van de ver schillende persbureaus juist zijn, hebben ook meer mensen de kerstdiensten bezocht dan in de afgelopen jaren het geval was. Het was een vochtige kerst met over de gehele wereld vrij zacht weer. Alleen in de Schotse bergen en in de Zwitserse en Oostenrijk se Alpen lag sneeuw. De enige stad die een witte kerst meldt was Berlijn, waar na een ongewoon zonnige zaterdagmiddag tegen de Advertentie KOLONIALISME Naar het oordeel van Elsevier» Weekblad behoeft er geen strijd te bestaan over de vraag, of de UNO zich uit Kongo moet terugtrekken. „De ervarin gen spreken voor zichzelf", zo schrijft het blad. „De UNO-strijdmacht slaagt er niet in de orde te herstellen. Wat erger is: zij verhindert ook anderen dit te doen. De enige leiders, die in Kongo niet enig gezag kannen optreden, kolonel Moboetoe in Leopoldstad en premier Tsjombe in Katan ga, worden stelselmatig tegengewerkt. De UNO-eommissie, een toevluchtsoord voor neutralisten als de Indiërs en de Zweden, voert in feite een wanbeleid. De „experts", zetelend op villa's van 1500 gulden per maand, zien belangstellend toe hoe de stam men in het binnenland elkaar beoorlogen. Om hun machteloosheid te verbergen geven zij de schuld aan het Belgische „kolonia lisme". In werkelijkheid bedrijven zij een internationaal kolonialisme dat erger is dan de Belgen in Kongo ooit hebben bedreven. De dramatische uitroep van Dag Hammar- skjoeld dat er in Kongo chaos zal ontstaan als de UNO-troepen worden teruggetrokken is belachelijk. Alsof er in Kongo al geen chaos was! Voor het Westen is de tijd ge komen om de 35 miljoen gulden die het jaarlijks aan de UNO-strijdmacht in Kongo betaalt, aan betere doeleinden te spenderen. Het enige wat de UNO in Kongo nog heeft te doen is het werk der „experts" over te dragen aan de werkelijke experts, de Bel gen. In samenwerking tussen Kongolezen en Belgen, waartoe trouwens krachtens ver drag reeds lang is besloten, ligt Kongo's enige hoop." Vrij Nederland, schrijvend over Nieuw-Guinea, zegt: „De economische ont wikkeling van Nieuw-Guinea blijft een moeilijk probleem. Staatssecretaris Bot ver klaarde na zijn laatste reis dat de econo mische basis van Nieuw-Guinea verbreed moet worden. Sommige reisgenoten van de staatssecretaris op deze eerste DC 8-vlucht naar Biak leken zich af tc vragen wat er van een versterking van de economie te recht moet komen. De lust tot investeren is gering en de oorzaak daarvoor moet niet enkel in de politieke onzekerheid worden gezocht. Nu heeft een der leiders van de Partei National, de heer Obce. verklaard dat een sterke economie helemaal niet nodig is als basis voor de onafhankelijk heid. Er zijn de laatsto tijd verschillende landen onafhankelijk geworden op een uiterst wankele economische basis. Het ook waar dat de vechters voor de onafhan kelijkheid van een land zich gewoonlijk bitter weinig bekommeren om de e sche mogelijkheden. Toch verwondert het ons enigszins om nu reeds een dergelijk geluid uit Nieuw-Guinea te horen. Hel is een teken dat de niëuwe politieke partijen hun eigen weg gaan, een weg, die, zoals dat steeds in dergelijke situaties gebeurt, zal leiden tot diepe meningsverschillen en botsingen met het Nederlandse gezag. Onze regering denkt, wat Nieuw-Guinea betreft, op lange termijn. Uit de woorden van staats secretaris Bot bleek dit ook weer. Wij heb ben vaak genoeg uiting gegeven aan onze mening, dat men wat Indonesië betreft niet over veel tijd beschikt. Voor het eerst vragen wij ons af of de Papoea's zelf de mooie plannetje» van Den Haag niet zullen doorkruisen." Christendom in defensief zegt dr. O. Dibelius Vele kerkelijke leiders hebben zich tijdens de Kerstdagen met toespraken tot de Christenen van hun land en de wereld gericht en in hun woorden klinkt een ernstig berqep door zich te onthouden van gewelddaden en een christelijk le ven te leiden. Twee Duitse bisschoppen, een protes tantse en een r.k., hebben gesproken over het geloof van de Christenen die achter het ijzeren gordijn wonen. De leider van de Evangelische kerk en bisschop van Berlijn, Otto Dibelius. zei dat het Chris tendom in het defensief is. „De helft van de wereldbevolking staat onder een re gime, dat het materialistisch atheïsme met alle politieke macht wenst te bevor deren. Het Christendom", aldus Dibelius, „heeft de ergste vijanden in eigen gelede ren. Het is niet voldoende de schouders op te halen over de grote ideologische strijd die op het ogenblik op Duitse bo dem wordt uitgevochten. Het is noodzake lijk, dat de gelovigen naar de grondslagen van het geloof terugkeren en elke opper vlakkigheid afwijzen. De oude vredes wens van de mens kan alleen vervuld worden met behulp van het eenvoudige geloof in het Kind van Bethlehem." De aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, heeft op Kerstdag verklaard, dat de problemen van de wereld onopgelost zullen blijven, totdat alle mensen de leer van Christus navolgen. De Anglikaanse primaat klaagde over de „treurige staat" van de wereld. Het enige redmiddel is gelegen in een herstel van de prediking van Christus en de essentie daarvan is CAdvertentie Pietertje Brom's jeugdjaren, en Ratje Verheul in het nationale elftal, door J. P. Baljé. Uitgave L. J. Veen N.V., Am sterdam. Door Rein van Looy geïllus treerde jongensboeken, bedoeld voor de leeftijd van resp. 6—10 en 10—14 jaar. Herinneringen uit de oude tijd, door Annie Salomons. Uitgave Bert Bakker- Daamen N.V., Den Haag. Deze dubbele Ooievaar bevat een herdruk van de in teressante herinneringen aan schrijvers, die Annie Salomons persoonlijk heeft gekend. Neem en lees, leer- en leesboek bij belkennis voor gymnasium, lyceum, h.b.s., kweekschool en zelfstudie, door B. van Gelder. Uitgave J. M. Meulen- hoff. Amsterdam. Het betreft hier do vijfde druk van deze uitgave. Ada Harris gaat naar New York, door Paul Gallico. Uitgave Wereldbiblio theek N.V., Amsterdam. Dit is van dit boek vertaling Willy Leviticus tweede druk. De aarde onthult haar geheimen, door Theo de Vries. Uitgave Servire, Den Haag. Een nieuwe belangwekkende uit gave van de hand van de journalist-ar cheoloog, vrucht van nijvere studie. Het boekje is geïllustreerd met vele on bekende foto's en reconstructies. Een kaffermeisje op zoek naar God, door George Bernard Shaw. Uitgave Servire, Den Haag. Vertaling J. F. Ot- ten. Tweede druk. Eleusis, de heiligste mysteriën van Griekenland, door Karl Kerényi. Uitga ve Servire, Den Haag. Vertaling dr. J. A. Schroder. Het Jiddische hart zingt, door Chanah Milner. Uitgave Servire, Den Haag. Een zeer interessant boekje over de Jiddi sche volksliederen. De fraaie illustra ties zijn van Moshe Bernstein. Kunsthistorie met een glimlach, door Osbert Lancaster. Uitgave Servire, Den Haag. Vertaling Cor Jongens. Voorwoord prof. dr. Fr. W. S. van Thienen. Tweede druk. nederigheid en het afwijzen van alle bui tensporigheden en het vertrouwen in de eenvoudige deugden van het Koninkrijk Gods. Paus Johannes de 23ste, die zaterdag in het paleis van het Vaticaan de midder- nachtmis voor buitenlandse diplomaten heeft opgedragen bad voör „broederschap, liefde en vrede". De paus zei: „het is tot Jezus, dat wij ons nederig gebed richten, het gebed dat van alle mensen is en dat de hemel smeekt om in de harten van de mensen de vrede te doen ontstaan". Kardinaal Francis Spellman, de rooms- katholieke primaat van de Verenigde Staten heeft in zijn Kerstboodschap de ontwapeningsplannen van de „krankzin nige tsaren" van de Sowjetunie van de hand gewezen. Indien de westerse wereld Moskous ontwapeningsvoorstellen zou aanvaarden, zou de weg gebaand zijn voor een verovering van de wereld met Russische kernwapens en voor het uit moorden van de gehele vrije wereld. Christ.-geref. zending aanvaardde terrein in Zuid-Afrika De delegatie van de zending der Christelijke Gereformeerde Kerken, bestaande uit prof. J. J. van der Schuit, ds. A. Bikker en dr. E. Helms is za terdag in Nederland teruggekeerd na het onderzoek dat is ingesteld naar mogelijkheid van een nieuw zendings terrein voor de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Zuid-Afrika. Die Nederlands Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika heeft een zendingsterrein in Noord-Transvaal aan de Christelijke Gereformeerde Kerken overgedragen en de delegatie heeft dit voorlopig aan vaard. Dr. Helms zal als directeur optreden van het hospitaal „Siloam" in Noord- Transvaal en zijn echtgenote als assis tente. Het is de bedoeling dat ds. L. Floor jr. te Almelo wordt uitgezonden voor de opleiding in het Ramboeda- gebied. Er zijn mogelijkheden voor uit zending van meer zendingsarbeiders. Dezer dagen zullen generale zendings- deputaten van de Christelijke Gerefor meerde Kerken bijeenkomen om zich aan de hand van het door de delegatie uit te brengen rapport verder te bera den. De kerk van Pretoria van Die Ge reformeerde Kerk in Zuid-Afrika is zen dende kerk en heeft de Nederlandse delegatie ontvangen. Zaterdagmiddag is in Appingedam de eerste kerk voor Ambonezen in Ne derland buiten de woonoorden in ge bruik genomen. Burgemeester Welle- man van Appingedam overhandigde de sleutels van het kerkgebouw aan de heer D. Asberg, vertegenwoordiger van het ministerie van maatschappe lijk werk, die op zijn beurt de sleutels overdroeg aan de Ambonese kerkeraad van Appingedam. De Ambonese predikant, ds. Metilikhari hield een openingspredikatie n.a.v. het bijbelgedeelte Joh. 21 22. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer Dasberg, niet alleen namens het mi nisterie van maatschappelijk werk. maar ook namens de stichting Ambon- burgemeester van Appingedam en de burgemeester van Appngedam en de predikanten van de plaatselijke protes tantse kerken. Tot de geschenken, de werden aange boden behoorde een compleet stel avondmaalzüver, waarvoor de gelden door de ingezetenen van Appingedam cn de leerlingen van de christelijke scho len bijeen waren gebracht. De Ambo nese gemeente in Appingedam telt vijf tig gezinnen, die niet in een woonoord, maar in een aantal speciaal voor hen eebouwde woningen zijn ondergebracht. Er bestaan plannen om ook te Delfzijl een kerk voor de daar woonachtige Ambonezen te bouwen. avond de eerste vlokken begon nen te vallen. In gedachten was de wereld in Beth lehem, waar honderden pelgrims en Amerikaanse soldaten met verlof zich verzameld hadden op het kleine „Plein van de Kribbe". De duizenden volgden de rooms-katholieke geestelijke in de grot door de deur, die zo laag is dat iedereen zich moet bukken. De rooms- katholieken gingen langs het Grieks- orthodoxe altaar waar Griekse monnik ken zongen naar hun eigen altaar in de 1600 jaar oude kerk. De liederen van dè orthodoxe en rooms-katholieke geeste lijke versmolten tot een geheeL LAM GESLACHT De protestanten vierden hun kerst feest hoofdzakelijk in het Israëlische veld van de herders. Terwijl de zon over de heuvels van Judea onderging, kwamen zij op een met pijnbomen be groeide heuvel bijeen op de plaats waar 2000 jaar geleden de herders de boodschap van de engel hoorden. Het terrein wordt tegenwoordig onderhou den door de YMCA en is omgeven met een dikke stenen muur. De dienst werd geleid door een anglicaanse bis schop. Later op de dag werd in een grot boven een vuur een lam geroos terd om al degenen die kwamen te voeden, als een symbolisch teken dat Christus kwam om Zijn leven voor ons te geven. WEST-EUROPA In de meeste steden van Europa w het warmer dan normaal. Het werd dan ook een wat sombere en vochtige kerst, die grotendeels binnenshuis werd ge vierd. Alleen in België en in Berlijn heerste wat spanning, maar verder had de politieke situatie weinig invloed op dit feest. Er werd meer geld uitgegeven voor Kerstcadeaus en diners dan ooit te voren. Langs het ijzeren gordijn brandden in de westelijke huizen kaarsen voor de ramen. Dit oude gebruik om het kindje Jezus de weg te wijzen, heeft een nieuwe betekenis gekregen. De kaarsen zijn nu een boodschap voor de duizenden in het oosten om het licht in de harten bran dend te houden. Het licht moet spreken van de vaste hoop op de hereniging van geheel Duitsland. In West-Berlijn kreeg de viering toch nog even een politiek tintje toen bis schop Dibelius in zijn dienst zei, dat naar zijn mening de strijd tussen atheïs me en christendom op Duitse bodem zijn beslissende strijd schijnt in te gaan. t OOST-EUROPA Achter het ijzeren gordijn werd het feest oogluikend toegelaten. Het werd vooral in Polen gevierd. Daar hield kardinaal Wyszynski een felle kerst toespraak waarin hij de leiders van het land opriep te beseffen, dat zij over mensen en niet over dieren re geren. Hij verdedigde krachtig de rechten en tradities van de Poolse Kerk en viel hevig de regeringsleiders aan die ze in toenemende mate willen aantasten. Hij verweet de Poolse lei ders de kerk in een vals daglicht te stellen. „Dit jaar is zwaar voor ons geweest. De kerk heeft een aanzien lijke beperking van haar rechten on dergaan en deze beperkingen duren nog voort," zo zei hij. Natuurlijk kwamen uit Rusland weer de berichten van artikelen die de ge boorte van Jezus ontkenden. Kerstfeest een heidens feest, schreef het blad van de Russische vakbeweging Trud. „Christus is gewoon uit de mythologie gehaald." Maar kerst werd toch wel ge vierd al is de kerstboom nu een nieuw jaarsboom. Het echte kerstfeest wordt in Rusland echter pas op 7 januari gevierd, omdat daar de oude Juliaanse kalender wordt aangehouden. groetten elkaar op straat met een bonne fète" maar er lag weinig blijdschap op de gezichten. De soldaten van het V.N. leger kregen uit hun vaderland wat ge schenken. De Ieren een plumpudding, de Canadezen een kalkoen. GROOTSTE Natuurlijk werd ook deze kerst weer gestreefd naar de overtreffende trap. Het grootste en mooiste. Deze overdaad was vooral in Parijs en Luxemburg duidelijk merkbaar. Het Parijse radiostation „Euro pa numéro un" belegde een kerstdienst in het Paleis des Expositions dat 100.000 mensen kan bevatten. Tino Rossi en Charles Trenet zongen en Frangois Perrier droeg delen uit het Evangelie van Lucas voor. Radio Luxemburg had gezorgd voor de grootste kerststal ter wereld. In de piste van een circus met 3000 plaatsen vorm den 60 personen, 5 paarden, twee ezels, twee dromedarissen en drie olifanten een groots tableau vivant. De Verenigde Staten hadden moeilijk heden met het transatlantische telefoon verkeer. Nog nimmer in de geschiedenis heeft de telefoonmaatschappij zoveel ge- spreksaanvragen moeten afwijzen. Reeds zondagmiddag was de gehele tweede kerstdag bezet. Voor velen is de maandag na de zondag altijd maar weer e«y| moeilijk begin, maar de derde kerstdag, als we deze dinsd&M tenminste even zo mogen noemen, is nog moeilijker. Na twiA- dagen rusten is het moeilijk op gang te komen. Maar hebt u zich wel eens afgevraagd hoe God zich zwelt (gr derde kerstdag? Kerstmis is Gods uitgestrekte hand na©j| deze wereld, naar u en mij. Maar een uitgestrekte hand mow gedrukt worden. Doet men dat niet dan is dat een grovst belediging, die niet gemakkelijk goed te praten valt. Als Christus drie jaar lang Jeruzalem de vrede aaugezeK heeft en deze stad weigert in Hem te geloven, staat Hij tegf**. het einde van Zijn leven op een berg en ziet de stad zich liggen. De evangelist schrijft: „Jezus weende." Dan klifc^ ken die ontzettende woorden: „Gij hebt niet gewild." Is dat het beeld van deze kerstdag? Tranen in de hemel ou^ de onwil van de mens? Of is er de blijdschap in de Jiemr^ over die ene die zieh heeft bekeerd? Hoe groot is Gods genade? Misschien wordt die grootte 7i|2( meest openbaar op deze derde kerstdag als de halve were kerstfeest heeft gevierd, zonder aan het Christuskind te dei ken en God toch nog Zijn hand wil uitstrekken naOjr ons te helpen, te verlossen en te redden. KERSTKIND In Schotland werd een kerstkind geboren. Negen minuten na het begin van de kerstnacht bracht een Schotse vrouw, Maria, een jongetje ter wereld. Haar man heet Josef. De burgemeester van Edinburgh kwam met zijn vrouw feliciteren. De naam van de baby is nog niet bekend. Uniecollecte Lijst 9 van de 82ste uniecollecte bevatte de volgende bedragen: Hoogkerk ƒ934,50; Sidde- buren ƒ1551,50; Zuldwolde ƒ512,--; Bllji 273.05; Ferwerd 693.20; Heeg 254,73: St Johannesga 232,67: Marrum ƒ350.25; Oude- ga 353,80; Schraard 514.35; Tzum 329.-; Wltmarsum 326,80; Ruinerwold 293,50; Genemuiden 450,-; Slagharen 278.75; Lun- teren 2.216.80: Varsseveld 834,50; Bussum 3 503,20; Nederhorst den Berg 360,—; Hen- drik Ido Ambacht ƒ21.75: Pernis 650.--; Woerden 1.978,39; Middelburg 1.538,-; Drimmelen 150,50; Weert 290,-. Totaal van 225 lokale comité's 141.308.85 Vorig jaar 126.705,46. Lijst 10 van de 82e uniecollecte bevatte de volgende bedragen; Uithuizermeeden 578,50; Zevenhuizen-Evertswljk 307,50; Balk 372,91; Gerkesklooster ƒ362.55: Oudehorne ƒ568.50; Sexbierum 480.10; Drogteropslagen 485,—; Veenhuizen f 228.85; Ommen 286.59; 'Culem- borg 558.80: Kootwijkerbroek 367.75; Wolf- heze 239,46; Doorn 474,-; Vreeswijk 540,35; Amstelveen 450,47; Amsterdam- Noord 1.487,27: Amsterdam-Zuid ƒ3 401 77: Berkel en Rodenrijs 395.41: Dubbeldam-Wil- lemsdorp 220.—Goedereede 7-504.50;-Lek- kerkerk 723,25: Maassluis 7 911.82: Dom burg 17.50; Zonnemaire 356,20: Almkerk 556.50. Totaal van 250 lokale comité's 156.274.31. Vorig jaar 138.715,36. AZIË Het kerstfeest begint ook in Azië in gang te vinden, al heeft dit continent alleen de uiterlijkheden van het westen overgenomen. Op de Ginza, de grootste winkelstraat van Tokio verdrongen zich naar schatting 700.000 mensen. De straat was door de winkeliers vrolijk versierd met guirlandes, kerstbomen en kerst kransen. AFRIKA Op de eerste kerstmorgen sinds de on afhankelijkheid hing een grauwe zware lucht boven de hoofdstad van de Kongo. De straten van de vrijwel rooms-katho lieke stad Leopoldville waren zo goed als verlaten. Enkele Europese winkels hadden nog geprobeerd om iets van de kerstsfeer aan te brengen, maar het was hun niet gelukt. Er werden geen nacht missen gehouden op een enekele na voor nonnen. De kerken waren vrij slecht bezet in de ochtenddiensten. Mensen De eerstvolgende generale synode van de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) zal in Assen worden geopend op dinsdag elf april, in de Bethelkerk. Stukken die op het agendum vermeld moeten worden zullen voor 1 januari moeten zijn ingezonden bij de scriba, L. Ubels, adres: Paul Krugerstraat 38, Assen. De stukken die hierna nog binnenkomen, zullen niet meer vermeld kunnen worden op de voorlopige rol van werkzaamheden die de 'kerken zal wor den toegezonden op 16 januari. Hoofd oud-gelovigen in Rusland overleden Volgens bet Russische persbureau Tas is aartsbisschop Flavian van dc Oud-gelovigen, een sekte die zich in de vorige eeuw van de Russisch-Orthodoxe Kerk afscheidde overleden. Deze ker kelijke leider was 83 jaar oud. Sedert 1953 was hij hoofd van deze kerk. HH werd op de Rogozhski-begraafplaats van de oud-gelovigen te Moskou ter aarda besteld. (Advertentie) Op eerste kerstdag om een uur middags heeft koningin Juliana een kerstrede uitgesproken in een nationaal programma over beide zenders Hilversum 1 en 2. We drukken deze rede onverkort af: Ik ben altijd zo blij, dat we vandaag, met Kerstmis, worden gevraagd, om onszelf eens goed van alle kanten te bekijken. Als we er anders niet toe komen, is dit de kans om de moed te grijpen, onszelf onder de loupe te nemen. Dit mogen we doen bij het zachte schijnsel van de kerstverlich ting, dat eigenlijk dan blijkt een alles-onthullende en niets-ontziende bliksemschicht te zijn. Deze uitnodiging geldt ons allen, of we ons doof houden, uitvluchten ver zenen -nrzelpn. of er innerlijk voor klaar staan. Het is een uitnodiging om thuis te komen, en we mogen erop ingaan. Daarbij mogen wij ook denken over onze verantwoordelijk heid in groot iïerband en een ant woord vinden op de vra'ag, of wij al zorgende voor onszelf of voor ons gezin, niet andere mensen of andere volken laten verkommeren. En we mogen te weten trachten te komen waarvoor we onze inspanning en onze offers over willen hebben. Deze en zoveel andere antwoorden kunnen we elke dag vinden ffn dat zal ook vaak gebeuren, maar op kerstmis staan we, als bij een halte, allen tegelijk stil. Als we ook stil zijn. „als de ziele luistert"echt. gaat er altijd een licht op: dat licht is altijd waarheid wanneer wij echt eerlijk zijn, en 't is dus uiterst kost baar. Want de waarheid maakt vrij- Kerstmis is mede daarom zo'n groot feest, omdat velen zich op deze wijze bevrijd gaan voelen. De kerstnacht vallend in onze lang ste nachten, is ook het zinnebeeld van al de duisternis in de mense Wat lekker VehkaSe Zacht-bros' Bvrnpnin p«werk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Dinteloord: G. P. Broere tc Hoornaar. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor 's-Gravenhage-Loosdui- nen, 7de pred plaats: G IJ Vellenga te Apeldoorn. CHRIST. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor 's-Gravenzande: N. de Jong te Katwijk aan Zee. EVANG. LUTH. KERK Tweetal te Amsterdam, vac. dr. G. J. Lindijer: K. Berveling te Edam «en dr. C. H. Lindijer te Rotterdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Scheveningen: C. Hege man te Genemuiden. LIEVE PETER, Moet je horen, dit is een lipstickreclame: New Red heats red to the boiling dat staat dan met new-red-letters door 't gezicht van een vrouw heen die er met blauwe oogschaduw nog gezond en normaal uitziet, een prestatie. Ik citeer het de hele dag als eeen versregel: New Red heats red to the boiling, het klinkt wel exciting, vind je niet? Misschien begin ik 1961 wel met een nieuwe lipstick, bruin is erg mode, en roze (maar dat interesseert je vast niet, ik zal er niet meer over praten). Negentien zestig ik kan nau welijks geloven dat 't alweer om is, beyond recall, dat is uit een engels rijmpje in m'n allereerste agenda: the year is gone beyond recall with all its hopes and fears with all its smiles and tears En dan kun je 't jaar met smiles and tears gaan overpeinzen, ontleden, bekritiseren, belachelijk maken, dat gebeurt ook alle maal, op de radio en de T.V. Ik ben alleen blij dat ik jou heb leren kennen, ik heb een massa nieuwe vriendinnetjes ge maakt, veel nieuws geleerd, veel gelezen. Eigenlijk ben ik nu al bang voor Nieuwjaarsochtend, de ergste ochtend van 't jaar, met al die gapende gelukkig-nieuwjaar-mensen, oude oliebollen, overgebleven toastjes en koude huzarensla. 't Liefst zou ik in alle eenzaamheid m'n lievelingsplaatjes willen draaien, iets sentimenteels in m'n dagboek schrijven met drie keer „dag lief 1960, ik ben erg gelukkig geweesf" en dan naar bed als anders met een appel en nog even de portable aan. Misschien zou 1 januari dan niet zo erg zijn, in ieder ge val hoofdpijnloos, niet zo verschrikkelijk onbeschreven-blad-ach- tig, met die vreemde datum 1-1-1961. Je stelt me een moeilijke vraag, ik hou van bijna alle dieren maar toch wel 't meest van meeuwen (omdat ze me op school zo helpen), van poezen en paarden (die hebben heel lieve ogen, dat is erg belangrijk) en ik heb een zwak voor zwanen (mooie alliteratie!). Jammer dat ze soms van die ongewassen halzen hebben. Misschien hebben ze in speelgoedwinkels wel een panda, dat is natuurlijk niet echt, maar 't is tenminste iets. Kleine bever- tjes zijn ook leuk, ik ken ze alleen maar van plaatjes, en een vriendinnetje van me heeft er eentje, bijna echt. Dierenmeisjes reageren dus net andersom als mensenmeisjes, die worden juist nog verlegener als ze verliefd zijn. Dat is ver schrikkelijk, bijna bodemloos, nog erger blozen, nog minder durven zeggen. Maar: New Red heats red to the boiling. Ik wou dat ik dat nooit gelezen had, je MARJA. lijke samenleving. Daarin verschaf aan hen, die in staat bleken waar te nemen, een menigte hemelse heirlegers zo zegt kerstverhaal die aan mensen, <1 het goed horen willen het welbelr gen van God aankondigen dat le{jj tot de vrede op aarde. Zo verschijnen er ook nu nieuwe licit punten in onze gezichtskring, I aarde-donker die moge zijn, veeV' brandpunten waarin het licht a. menkomt en vanwaar het weer ur|. der straalt. En let u nu maar ei^ op, waar het is gaan branden bij $0 kelingen, bij groepen zolang dat ergens doet is de wereld njxo verduisterd, en het lijkt alsof j. langzamerhand steeds meer oplijx soms in verschillende kleurton: maar zolang er licht is, vormt blo met andere opvlammingen samjidi een hel wit schijnsel. [te Er is anderzijds ook zoveel aan 't ouderen. Er gaan nieuwe gohi: over ons heen; er komen «ieug° mogelijkheden binnen ons ber«u.. Sommige oude instellingen bhjk^ vermolmde stukken te zijn van «r vloer waarop een levende mal schappij met haar nieuwe general® niet meer kan staan en bewegVT( Sommige oude tegenstellingen uf liezen htm zin en verbrokkelen cr' nodig de ondergrond van ons f™ staan. Er worden dingen nog vr levend aangezien, die spoken uit i M verleden zijn geworden. Zoekt u a. maar uit. leder zal er weer vinden. fc. Laten we ook nooit vergeten, dat Ls, mensen een grote broederschap 4 21 en wat een schandelijk wa<Lo\ dpnkb-eeld het is, zich daarnaar iida te dragen. jrtb In deze vreemde wereld worden feg! op de proef gesteld op onverwacht momenten, als we er helemaal ij'2 op verdacht zijn. Hoe goed vie 't dj> willen in 't leven: als onverhoedsr83 ons de proef op de som wordt ge#w men, blijkt wat we werkelijk ur" mogen. We kennen allen de he'^L- nelijkheid van de mensen die danu hun onschuld als het ware, g<L.v reageren, en ook de teleurstellfL over hen die 't niet halen". In iec 4 geval is het masker dan afgeval* en de ware aard kenbaar gewordefar Steeds raak ik meer overtuigd. Ihg belangrijk iedere daad is, iediin houding, van ieder mens. overal Igd altijd. Het belang ervan is volkoni onberekenbaar, maar lijkt mij wB groter en van veel wijder strfd» king dan men op 't eerste geziPM zou denken. KJ Daarbij komt, dat de wereld onrrl barend klein wordt. Ook dit jrf toonde dat aan. Ons aller yeratve woordelijkheid is wereldwijd. Le dit ons tot nadenken brengt, mt het ons ook tot daden leiden. j Want van wie is de aarden Vari wie zijn de mensen? ksi Wij blijven strijden om de vrede tor aarde ons doel en onze toekomilij] Het Woord, dat God is, is immers fio alleen het eerste maar ook het IfjN ste woord. Zo is er dan een trqog voor alle leed en een oorsprong "-> - -oiinJo pen *in mor beiatt{ Wij voelen of weten allen, dat het liL2 zal komen eenmaal maar vens, dat het er is, want ieder nu 5 is een lamp. die ontstoken is of H ■tobden in tuaf voor omstanaL heden en waar en wanneer dan cjl] Het is aan ons mensen, onszelf I brandstof aan te bieden voor Jen licht. Het verschroeit al wat tfsi deugt en doet oplichten al wat g|e is en doet het samensmelten. [en mensheid zoekt compromissen wil geen radicale keus. Ze zal F lang volhouden, maar niet altijd. £1 een ieder, die wil, kan het licht hke nu, doen ontvlammen. a lort Bei Onflerwijsbenoenungenjen Benoemd tot onderwijzeres: aanL Eben Haëzer-school te Dokkum: Mi j Bosma te Oudwoude (tijd.); aan L. Chr. V.G.L.O. school te Veenendaal: S. v. Vuuren te Neer-Langbroek; I de Zuiderschool te Amsterdam-Z: Cfie van Aanhout te Ouderkerk a. d. Ams* aan de Chr. school te Hoogeveen: F.J® Visser te Leeuwarden; aan de R<®r both-school te Urk; L. Tjeerde te \|ag kum; aan de Centr. V.G.L.O. school ij Veenendaal: J. J. D. van Heesene Wageningen; aan de C. D. Schend school te Culemborg: N. Hof main Bruyn te Zaltbommel; aan de Chr. net school te Vorden: J. G. Lukkien-Snfct te Ruurlo; aan de. Chr. school te het debroek: M. Boers te Veenendaal: w, de Dr. H. Bavink school te Rotterdfc. G. A. Buwalda te Leeuwarden (tijL aan de School m. d. Bijbel te Las™ Ph. L. Th. Timmermans-de Kortaf:- Epse. W Benoemd tot hoofd: aan de W. Gp's d. Hulstschool te Beverwijk: J. pd Schram te Vianen: aan de Chr. Nat.fa gore school te Hank: A. C. Wijland®e Beilen; aan de Gereformeerde sutïse te Krabbendam: J H. Dekker tc Erer aan de Chr. V.G.L.O. school tc Mre nendaal; J. v. Beusekom tc Hank; «01 de Chr. L.O.M.school te Leeuwardkd G. Wempe te Leeuwarden; aan de (T Nat.school te Ter Aar: D. H. van La wen te Tienhoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2